Dr. van Mook in Batavia Ruimere deblokkeering ZENDER LOPIK IN DEN AETHER HET „BEEST" VAN TJIDENG Het leven wordt zoeter Minister Logemann terug uit Londen GEEN BENZINE voor plezierritten 2 October: WOENSDAG 3 OCTOBER 1945 PAGINA Pogingen om een ronde-tafel conferentie te beleggen Ongeregeldheden De toestand op Java Soekarno geeft collabo ratie toe Bekende auteurs uitgesloten Opzienbarende optocht Regeling voor geldkaarten waarop minder dan f ÏOO.— is gestort Meer afwisseling in programma's 21.000 gaspenningen en 10 spaarbankboekjes Meldingsplicht voor zeevarenden In de hoofdstad is onder een synagoge aan de Linnaeusstraat een geheime gang ontdekt, waarin wetsrollen en waardevolle voor werpen en sieraden, op den Joodschen eeredienst betrekking hebbend, verborgen waren. Deze voorwerpen, ten deele ook uit andere gemeenten in Nederland afkomstig, waren tijdens de Duitsche bezetting in Amsterdam in veiligheid gébracht. Een zwarte dag voor Apeldoorn Ontbijtkoek, beschuit, biscuits en gebak Distributie autobanden Meer dan één bank» rekening Eerste Indië-vaarder Dijkgaten op Walcheren gedicht Luitenant-gouverneur-generaal Dr. van Mook is Dinsdag na een af wezigheid van drie en een half jaar, waarin hij de Nederlandsche oorlogs inspanning wat betreft dit deel van het Rijk leidde, te Batavia terug gekeerd. Hij zal besprekingen voeren met den geallieerden bevelhebber luitenant-generaal Sir Philip Christison en zal, naar men verwacht, een verklaring afleggen over de toekomstige Nederlandsche politiek ten op zichte van Indonesië. Ook de opperbevelhebber der Nederlandsche vloot, vice-admiraal C. Helfrich, is te Batavia aangekomen. EEKT WOO deelnemen. Uit. betrouwbare bron wordt ver. nomen, aldus U.P., dat generaal Christison reeds besprekingen heelt gevoerd met de Indonesische lei ders en pogingen doet 0111 hen met Nederlandsche vertegenwoor digers aan een rondetafelconfe rentie bijeen te brengen. Men ver wacht hier binnenkort nieuwe be sprekingen, waaraan dr. van Mook en dr. van der Plas dan zouden Intusschen schijnt generaal Chris tison den nationalistische!! leiders ge adviseerd. te hebben hun invloed aan te wenden om een einde te ma ken aan de relletjes, die in de Chi- neezen- en inboorlingenwijken van. Batavia steeds veelvuldlger worden. Reeds is er een aantal doodem geval len en zijn er verschillende personen gewond', hoofdzakelijk uit de rijen van plunderaars. In esn officieel communiqué werd verklaard, dat de commandant van het Seaforth High landers Bataljon, toen hij den avond tevoren in zijn auto en ongewapend de inlandscho wijken passeerde, door een groep straatroovers werd om ringd. De mannen gingen echter uit een, toen zij de Britsche uniform ge waar werden. De nationalistische leiders zouden Christison beloofd hebhen hun uiterste best te zullen doen Om de massa onder contröle te houden. Toch verwacht men neg meer rel letjes ln de komende dagen. Ook uit Soerabaya worden onge regeldheden gemeld. Bij botsingen tusschen Japanners en Indonesiërs werden 50 personen gedood en *150 gewond. De geallieerde bezettingstroe pen nemen de sleutelposities op Java over zonder dat zich inci denten voordoen, meldt Reuter uit Batavia. Den Japanschen burgemeester van Batavia is' aangezegd, dat hij moet aftreden. Als zijn opvolger is benoemd de Javaan Soeridjo. Twee Britsche officieren zijn op weg naar Londen en Den Haag om rapport uit te brengen over den toe- Btand. De minister van Overzeesche ge bieden, prof. Logemann, is uit Lon den, waar hij met een vooraanstaan de figuur van het Britsche ministe rie van Buitenlandsche Zaken be sprekingen heeft gevoerd, in de re sidentie teruggekeerd.. De heer van der Plas heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat zijn uitnoodiging aan Soekarno, om met hem den toestand te bespreken, noch een erkenning van de zooge naamde republiek, noch van Soekarno zelf inhoudt, nu de geallieerden op Java zijn geland. Zes vooraanstaande Indonesiërs hebben Intusschen aan Zijn oproep gehoor gegeven. Hij had nu ook godsdienstige leiders üitge- noodigd. De economische omstandigheden op Java noemde hij zeer moeilijk. Er was nog voor een maand rijst be schikbaar op basis van de helft van het vooroorlogsche rantsoen. Alle handelsbeperkingen waren intus schen opgeheven. De valuta-politiek was nog niet opgelost. Er is reeds een commissie gevormd die de Javaansche oorlogsmisdaden zal behandelen. Of Soekarno als zoo danig moet worden beschouwd, zal later worden beslist. „Soekarno geeft zijn collaboratie met de Japanners toe en ook, deft hij voor de Japansche radio ver klaard heeft, dat Britsche en Amé- rikaansche troepen, die op Java zouden landen, teruggedreven zou den worden", meldt Noel Monks uit Batavia aan de „Daily Mail". Toen deze correspondent Soekarno vroeg wat hij gedaan had tegen de wantoestanden in de kampen en of hij zjjn beklag gedaan had over den moord in koelen bloede op Australi sche verpleegster, gaf hij het volgen de verbazingwekkende antwoord: „Ik moest met de Japanners samenwer ken voor een vrij Indonesië en zij zouden het mij kwalijk genomen hebben, als ik mij beklaagd ha,d." Tijdens een persconferentie ver klaarde Soekarno: „Onze republi- keinsche regeering heeft de macht ln het land nagenoeg in handen." De mededeeling klinkt heel wat min der zelfbewust, dan 'smans verkla ring van enkele dagen geleden. Admiraal Patterson heeft Ver klaard: „Er is maar één wettig ge- De Eereraad voor Letterkunde is van oordeel, dat de dichter-schrijvsr J. P. W. Werumeus-Buning voor een tijdperk van twee jaar, ingaande 1 Sept. 1945, moet worden uitgeslo ten, Roel Houwink voor een tijdperk van vijf Jaar; Klaas Smelik eveneens en voorzoover betreft de literaire medewerking aan radio-instellingen voor den tijd van tien jaar, terwijl A. F. Mirande voor een tijdperk van tien jaar moet worden uitgesloten. zag en dat is het geallieerde bestuur onder Mountbatten." Hoewel de „Perhimpoenan Indo nesia", aldus de voorzitter, de heer Daroesman, het in het algemeen niet met de politiek van Soekarno eens is, moet zij zich toch achter de vele Indonesiërs scharen, die Soekarno volgen, omdat blijkt, dat hij het vertrouwen van het over- groote deel van de voor een vrij Indonesië strijdende bevolking heeft. De steming in Indonesië is thans naar men uit de berichten op maakt beslist anti-Nederlandsch. Men heeft niets tegen de Nederlan ders op zichzelf, maar wel als dra gers van het Koloniale gezag. De Perhimpoenan Indonesia ziet ernstige conflicten voor de Neder landsche regeering in Indonesië als er geen stappen ondernomen worden om met de Indonesische bevolking tot onderhandelingen te komen. Wanneer de onderhandelingen opge nomen worden, zullen ook de demo cratische groepen naar voren ko men. SYDNEY, 2 Oct. (Keuter). Bijna 300 Indonesische zeelieden, die „uit sympathie" met de „Indonesische nationalistische regeering" in sta king zijn gegaan, voegden zich ach ter den jaarlijkschen optocht van den dag van den arbeid in Sydney. De stoet werd geopend door wnd. minister-president P. M. Porde en andere leden van het Australische parlement. 61 leden van de beman ning van het Nederlandsche schip „Merak" zijn vandaag door de poli tie van Melbourne gearresteerd en beboet wegens desertie. In een Ne- derlandsch kamp bij Melbourne zijn 17 Indonesische soldaten gearres teerd. Het ministerie van Verkeer en Energie deelt mede, dat er nog altijd automobilisten zijn, die op Zondag louter voor hnii genoegen gaan toeren. Een verkeerscon trole, die kort geleden op een Zondag ln Den Haag werd ge houden, leidde tot de Inbeslag neming van liefst 15 auto's en 19 motorrijwielen en het Intrek ken van even zoovele rijvergun- ningen.j Wie minder dan f ICO op zijn geld kaart, volmacht of quitantie heeft ingeleverd en geen tegoed van vroe ge ren datum bi) het door hem of door zijn werkgever gekozen inleve ringskantoor doch dit wel elders heeft, kan toch f 100 ln contanten uitbetaald krijgen. Hij moet zich dan tusschen 8 en Met ingang van Zondag 7 Oct. zal ook de tweede groote Neder landsche zender te Lopik in ge bruik worden genomen, zij het voorloopig nog op beperkten schaal. De zender Loplk zendt den gehee- len Zondag uit, des Zaterdags van 2 uur 's middags en alle andere werkdagen van 6 uur 's avonds. Zoo als reeds gemeld, zullen belde zenders tot 12 uur 's avonds in den aether zijn. In het programma is thans ook meer afwisseling geko men Eiken Zondag is er tusschen 9 en 12 uur op Hilversum II (415 M.) een mis-uitzending. De P. C. J.-zender te Huizen is eveneens weer in gebruik gesteld, teneinde de stem van Nederland ln den aether over de geheele wereld te doen hooren. De uitzendingen ge schieden op de 19.71 en de 31.28 M. Uit reeds ontvangen rapporten is gebleken, dat de uitzendingen op de 19.71 M.-golf zeer hinderlijke storin gen ondervinden van een Canadeesoh station. Donderdag van 22.1522.30 uur zal via „Herrijzend Nederland" een radio-triduum worden geopend als voorbereiding op het Rozenkrans- feest van a.s. Zondag, geleid door pater Genesius Boddeke O.M. Gap. De plechtige sluiting geschiedt Zon dag van 10 tot 11.30 uur met een plechtige Hoogmis in de parochie kerk te Kortenhoef. Vrijdag 5 Oct. van 19.1519.30 uur spreekt ir. S. Louwes, directeur- generaal van de Voedselvoorziening, over „Vooruitzichten van de voed selvoorziening". De wekelijksche uit zendingen van de rubriek ten be hoeve van den landbouw worden met ingang van 8 October verplaatst van Dinsdag naar Maandag van 20.3020.45 uur. De 53-jarige winkelier J. T. uit de Pijlnackerstraat te Rotterdam had tijdens den oorlog veel verdiend aan den zwarten handel in goud. De politie, hekend met zijn manipula ties, vond bij een huisaoeking tien spaarbankboekjes, waarep bedragen van 2000 tot 3000 gulden waren ge stort, alsmede een lijst met de na men van 20 personen, aan wie T. geld in bewaring had gegeven om dit voor hem veilig te stellen. Een ge deelte van zijn vermogen had hij zelfs belegd in gaspenningen. Hier van werden er niet minder c.an 21.000 in zijn woning aangetroffen. De man is in arrest gesteld. Ten einde een overzicht te krijgen van het beschikbare personeel voor de koopvaardij is door het Ministerie van Scheepvaart en Visscherij be paald, dat alle zeevarenden zich onverwijld moeten melden bij het Arbeidsbureau, waaronder hun woon plaats ressorteert. Robert Kiek inter viewde „het beest van Tjkleng", den Japan schen kapitein Sonai, een van de meest ge hate Japansche officie ren, die belast waren met de bewaking der vrouwenkampen nabij Batavia. Hij gaf ten volle zijn onmensehe- lijlce gedragingen toe, maar vond ze blijkbaar niet erg, daar hij ver klaarde: „Ik zou Ja pansche vrouwen op dezelfde wijze behan deld hebhen." Hij ge loofde ook niet dat hij er voor gestraft zou worden, hoewel hij zich nu realiseerde dat hij wellicht eenige fouten gemaakt heeft... Sonai is een nieuw voorbeeld van den te laag gesalarieerden kleinen ambtenaar, die plotseling heer en mees ter wordt. Betrouwbare bronnen zeggen, dat hij „geschift" is en even als Hitier 'n „tapijten vreter". Deze man was het. die zwaar zieken vrouwen het bevel gaf in de gloeiende zon rechtop te blijven staan tot zij bezwijmden en vervolgens haar zoo met water liet overgie ten, dat zij nauwelijks meer konden ademen. Ais hij een van zijn slachtoffers bezwijmd ©P den grond zag lig gen, schopte hij er tegen om te zien of zij nog in leven waren. Wanneer dat zoo was, zei hij: „Zij leeft nog, geen doktershulp noo- dig." Toen ik hem vroeg, aldus Kiek, of hij ooit instructies had ontvan gen om de vrouwen in het gezicht te slaan, antwoordde hij ontken nend. „Maar eer ik sloeg, probeerde ik het altijd op een vriende lijke manier" (sic). Daarna legde Kiek hem twee uur lang het vuur na aan de sche nen door hem uit te hooren over zijn ver schillende ruwheden. In het begin ontkende hij alles, maar tenslotte gaf hij toe dat hij vrouwen had geslagen („maar niet meer dan ongeveer vijftig maal") dat hij vrouwen had geschopt („maar nooit zoo erg dat zij haar ribben braken, hoog stens 'n been") en dat hij vrouwen had laten lcaalscheren („alleen twee Nederlandsche vrouwen, die getracht hadden zich. met de buitenwereld Tn verbin ding te stellen"). Dan voegde hij er nog uit eigen beweging aan toe: „Maar ik raakte de vrouwen nooit aan alleen om te slaan." De rijst die hij voor de oogen van de hongerige vrouwen had laten ver branden, was bedorven geweest, naar hij ver klaarde. Hij wist echter niet, dat er verschil be stond tusschen de wijze waarop dq Japansche vrouwen behandeld worden en de Europee- sche, maar „ik begrijp nu dat er verschil ia". Na Dollen Dinsdag 1944 woedde de terreur der bezetters feller dan ooit. Ook de Apeldoornsche bevolking werd er het slachtoffer van. Op 29 Septem ber deed de illegale werker Ouwefan in z'n eentje een inval bij de „Nieuwe Apeldoornsche Courant", waar hij, dreigende met een pistool, de kranten en het zetsel wegsleepte, die de be kendmaking inhielden, dat alle man nen tusschen 16 en 60 jaar zich voor graafwerk moesten melden. Juist dienzelfden dag klopte een verrader, Kluse geheeten, aan bij den S.D., waar»hij een lijst overhandigde met namen van ondergrondsche werkers, die dan ook prompt werden gearres teerd, evenals twee piloten, een Ame rikaan en een Engelschman, die bij huiszoeking mede werden gevonden. Een der verzetslieden, die trachtte te ontvluchten, werd doodgeschoten. Toen den volgenden dag Zater dag 30 September zich slechts 14 man op het marktplein aanmeld den, brieschten de slavenjagers van woede en zonnen op een middel, om den geestelijken weerstand te breken. Het was een duivelsch plan, dat in hun brein opkwam. Maandagochtend vroeg werden de acht arrestanten geëxecuteerd. vermoedelijk in de kazerne waar na hun lijken, met het bordje „ter rorist" om den hals, op verschillen de plaatsen in het dorp werden neer gelegd. Ontzetting greep de bevolking aan en helaas de misdadigers konden een nieuw „succes" boeken: vele mannen meldden zich. Gisterochtend lag op dezelfde plaat sen, waar een jaar 'geleden de ont zielde lichamen der terreur-slacht- offers lagen, een eenvoudig wit kruis met wat bloemen. Vrijwel iedereen, die passeerde, bleej even staan, herdacht de gevallen hel den en velen ook kwamen met bloe men, om hen te eeren. Het volk had zijn beste zonen niet vergeten. 12 October zal de eerste koopbon voor ontbijtkoek worden aangewe zen, zoodat veie winkeliers nog ruim een week hun langzaamaan wel wat droog wordenden voorraad zullen moeten bewaren. Beschuit zal tegen het einde van de maand eveneens in distributie gebracht worden, op een specialen bon voor 70 gram (dit is een nor male rol) per 4 weken voor alle leeftijdsgroepen. Naast den beschuit- hop wordt gelijktijdig een bon be kend gemaakt Voor biscuits, toast of wafeltjes. Voor deze biscuits is door de overheid suiker beschikbaar gesteld, zoodat biscuits, cream crackers en „zoutjes" in normale verhouding kunnen worden dispo-. nlbel gesteld. Het rantsoen zal 125 gram bedragen. Ook dit rantsoen zal voor 4 weken gelden en zal tel kens 2 weken later gevolgd worden door een bon voor 75 gram koekjes, gebak en dergelijke. De thans reeds in het Oosten en Noorden van het land naar keuze op den rjjstbon voor kinderen be- beschikbaar gestelde kinderbiscuits zullen binnenkort ook in het Wes ten des lands op deze wijze ver krijgbaar zijn. Aanvragen voor autobanden dienen in den vervolge uitsluitend te worden aangevraagd bi) de rijksverkeersin spectie, die de desbetreffende rijver gunning verleende. Aanvragen in gediend bij het Rijksbureau materi alen wegverkeer, zijn vervallen. 13 October vervoegen by de Instel, ling, waar hij het tegoed-van-vroeg® reu-datum heeft, en dan zal deze in* stelling hem op vertoon van zijn gekp. en stamkaart, volmacht of quitantle zooveel contanten uitbetalen alk noodig ls om tot een totaal van f 100 te komen. Dit aanvullend bedrag wordt op de geldkaart, volmacht of quitantie aangeteekend. Eerst daar na late. de eigenaar zich het op de geldkaart gestorte bedrag uitbetalen door het kantoor, waar hi) dit heeft ingeleverd, en dit kantoor houdt uiteindelijk de geldkaart, volmacht of quitantie In, De Ned. Bank heeft een algemeens vergunning verleend tot vrijgave van tegoed op geblokkeerde rekeningen) voor zoover het girale tegoed ontoëw reikend is, van ingezetenen, die toe-, wijzingen bezitten, recht gevend tot het koopen van grondstoffen voor de vervaardiging van levensmiddelëS of tot net koopen van levensmiddègi len, bestemd om te worden gedistr» bueerd. Dit beschikken over een gtaj blokkeerde rekening mag slechts door overschrijving geschieden. Voorts ls aan de banken algemeen vergunning verleend tot het uifké© ren van maximaal f 100 per week 1J\ contanten aan ingezetenen, tilA t'Rj haar een girale rekening ouderj) houden, onder debiteering van dw rekening voor de tegenwaarde dlS uitgekeerde betaalmiddelen. Hieraan is echter de voorwaarde) verbonden, dat de gegadigde schrijf telijk verklaart, niet te beschikken over voldoende betaalmiddelen ojf tegoed op vrije rekening om te voorf zien in zijn noodzakelijke levens* onderhoud, niet uit te oefenen hét beroep van notaris, deurwaarder) geneesheer, tandarts, dierenarts, a<? countant, advocaat, architect ér deelgenoot ln een firma sonder sa larisbeding, en geen of onvoldoend inkomsten te genieten uit ee dienstbetrekking ter bekostiging va noodzakelijk levensonderhoud. In de Eerste Aanvullingsbeschik» king op de Beschikking Deblokkeéj ring 1945 wordt de kwestie geregeld van het houden van meer dan ééa rekening bij banken, spaarbanken) girodiensten enz. door één persoory. De mogelijkheid van een onbillijke bevoordeeling van deze houders bij 't vrijgeven van gelden voor giraal vert keer wordt eenigermate beperkt^ waartoe de volgende voorzieningen zijn getroffen. Aan de hand van eenfa gé eenvoudige voorbeelden lichten w(J deze bepalingen toe: 1. Rekeningen, geopend t.m. 7 Juli 1945: Op elke van deze rekeningen wordt f 1000 plus 25 pet. van hét saldo per 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van f 10.000 giraal vrij gegeven. (Voorb, één persoon heeft een rekening bjj bank A f 1200; bü bank B f 600 en bij bank C f 500. Hij krijgt nu giraaj dé beschikking over: bank A f 1200) bank B f 60O en bank C f 500). 2. Rekeningen, geopend tusscheft 7 Juli 1945 en 12 Sept. 1945; Op eft ke rekening wordt 25 pet. van het saldo- per 12 Sept. 1945 voor girale rekening vrijgegeven, doch de dulzerfdf gulden kan men slechts verkrijgeft op één rekening. Een contrólemog» lijkbeid is geschapen door het ver* plicht afleggen van een in de aarf. vullingsbeschikking omschreven eft door de Hoofdgroep Banken te conSI troleeren verklaring. (Voorb. één pea soon bezit rekeningen bij bank A f 1200, B f 600 en C f 500, giraal vrH wordt gegeven A f 1200, B f 150, O f 125). 3. Rekeningen, geopend nS 12 Sept 1945; Hieruit wordt uitsluitend één rekening f 1000 voor giras verkeer vrijgegeven. Contróle all boven omschreven. (Voorb.: bij banï A f 1200, B f 600, C f 500. De rekq ninghouder krijgt de vrije girale schikking over f 1000 bij bank A. saldi bij bank B f 600 en bij bank f 500 blijven dus volledig gebló" keerd) Bepaald is, dat bedrijven, diensten of lichamen (uitgezonderd bankeiT enz. doch met inbegrip van kerk genootschappen) geen uitbetalinge of girale overschrijvingen mogeii doen aan hen. die géiden aan dez bedrijven, diensten of lichamen hec| ben toevertrouwd. Hierdoor is o.i paal en perk gesteld aan de vele pö gingen, de deblokkeering door het aanhouden van een saldo bij eigefi bedrijf in eigen hand te nemeil' Voorts vallen hieronder alle ander" soorten deposito's bij bedrijven, gé storte waarborgsommen, voorultbg taalde bedragen voor fictieve levera ties, met opzet gedane onverschu digde betalingen en niet opgevra de, doch vóór 26 September 1945 rg delljkerwljs inbare bedragen, enz. en Zaterdagmiddag om 12 uur zal „Tarakan" voor het eerst na jaren weer als Indië-vaarder hé zeegat uitgaan. Het schip, dat Amsterdam vertrekt, zal 32 ledq van het corps vrouwelijke vrijwil; gers en 68 mannelijke leden van Nica aan boord hebben. Na een week van hard werken ls het gelukt het gat in den Nolledijls bij Vlissingen te dichten, peze dlch> ting geschiedde op- ongewone wijz& door gebruik te maken van bei tonnen en metalen caissons, torpet donetten, steen, klei en zand. OóB te Westkapelle, waar het 3 Oct. juist! een jaar geleden ls dat de dijk kaj» pot gebombardeerd werd, is het gé* lukt in het sluitgat twee groote be. tonnen caissons aan te brengen eri drie kleine betonnen eenheden. Hiet"- door is een blokkeering van het gat tot stand gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3