KRACHTIGER OPTREDEN %j EDO speelt gelijk tegen ZFC der Geallieerden op Java I v k 4 Indonesiërs hebben radiostation vernield Bezetting van Borneo, Celebes en de Molukken verloopt zonder incidenten Het weer Een nieuwe actie! Frits van Veen bondsridder Communisten niet in den noodraad 69ste JAARGANG No. 23359 MAANDAG 8 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Mgr. Griffin vraagt hulp voor Duitschland Een catastrophe dreigt NIET-GEWEMSCHTE DUITSCHERS Moeten ons land verlaten Het Sjintoïsme in Japan Spoedige teruggave van geroofde goederen Aankoopen op groenten- veilingen Rantsoen spijsolie Generaal Eisenhower bij zijn aankomst aan de grens der ge meente Amsterdam. Men ziet hem hier in gesprek met Z.K.H. Prins Bernhard, den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn en den wnd. burgemeester van Amsterdam, den heer De Boer, (Foto Anefo) Ons land binnen 10 jaar hersteld? lastelling van zeven raden bij het R.K. Werkliedenverbond STAD EN OMGEVING R.K. Bakkersbond St. Hubrecht Eén punt voor HBC HBCDe Kenneiners 22 Lezingen Volksherstel Nieuw geld halen Afhalen bonkaarten Haarlemsche M.T.S. naar Nijmegen „Driemeisjeshuis" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Nederlandsche Marine-autoriteiten te Batavia deelen volgens UP. mede, dat de geallieerde bezetting van Borneo, Celebes en de Molukken overal vlot en zonder stoornissen verloopt. In die gebieden is geen enkel teeken van nationalistische activiteit aangetroffen. De geallieerde bevelhebbers op Java schenen Zaterdagavond hun geduld met de Indonesische nationalisten, die voortdurend incidenten veroor zaken, uit hinderlagen schieten en op andere wijze de orde verstoren, te verliezen. Een krachtige actie om een einde aan deze ongeregeldheden te maken wordt thans verwacht. Nederlandsche troepen worden ver wacht en de torpedojager „Van Galen" is in Tandjong Priok aan gekomen. Generaal Sir Philip Christison heeft geconfereerd met dr. Van Mook, vice-admiraal Helfrich en andere hooge officieren. Na deze conferentie, waarin vastgesteld werd dat dr. Soekarno ondanks zijn be lofte de orde en wettigheid te zul len handhaven, daartoe niet bij machte schijnt te zijn, werd op ver zoek van dr. «Van Mook generaal Hawthorn naar Soekarno gezonden om hem te gelasten een einde te maken aan alle daden van geweld en alle demonstraties die in zijn naam door onverantwoordelijke ex tremistische elementen worden on dernomen. Hawthorn maakte Soekarno Duidelijk, dat de geallieerden niet zouden toestaan, dat onverant woordelijke benden jongelieden «lag en nacht door de stad zwier ven, en dat wet en orde hersteld dienen te worden. Ook het Japansche opperbevel op Java heeft nogmaals de opdracht gekregen voor de handhaving van wet en orde zorg te dragen ln de LONDEN, 6 October (Reuter). De Aartsbisschop van Westminster, Mgr. dr. B. Griffin, verklaarde na terugkeer van zijn reis naar de be vrijde gebieden en Duitschland, dat menschen, die in weelde leven de Duitschers ln de Britsche bezet tingszone, die ln den "komenden winter met hongersnood en dood werden bedreigd, moeten helpen door het zenden van al het beschik bare voedsel naar Duitschland. Het militair bestuur in de Britsche zone, aldus mgr. Griffin, doet alles, watt ln zijn vermogen ligt om te hel pen, doch Engeland kan niet het onmogelijke volbrengen. Het is een probleem, dat de geheele wereld dient op te lossen, indien in den Komenden winter een catastropiie vermeden wil worden. Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld, ligt het ln de bedoeling van de regeering maatregelen te tref fen, welke er toe leiden, dat alle niet- gewenschte personen van Duitsche na tionaliteit het grondgebied van Ne derland verlaten. Bij de uitvoering van dien maatregel zullen als personen van Duitsche na tionaliteit worden beschouwd diege nen. die op 4 Mei 1945: a. de Duitsche nationaliteit bezaten. b. Zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche of Oostenrijksche nationaliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten. Onder het bepaalde sub a. ec b. worden voorshands niet betrokken diegenen, die tengevolge van de tegen hen getroffen maatregelen van het nationaal-soclalistisch regiem hun vaderland hebben verlaten en ln Ne derland een tijdelijk verblijf hebben gekregen. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden ge troffen. Een vergunning tot tijdelijk voort gezet verblijf in Nederland kan in bepaalde gevallen worden verleend In verband met den moeilijken toe stand ln Duitschland is het de wensch der Geallieerde bezetting aldaar, dat met de definitievev verwijdering uit Nederland moet worden gewacht, tot dat zij daartoe haar toestemming zal hebben gegeven. WASHINGTON, 7 0ct. (Reuter). Ei- is hier bekend geworden dat bet Sjintoïsme, waaraan de vergoddelij king van den keizer en de voor- oudervereering verbonden zijn. m zijn kwaliteit van staatsgodsdienst wordt afgeschaft. Dit is wel de sterk ste maatregel, die tot dusver op in stigatie van het Opperbevel der be- zettingsstrydkrachten is genomen. Het Sjintoïsme mag de particuliere godsdienst van lederen Japanner blijven, maar zal niet meer op de scholen worden onderwensn en niet meer financieel door den staat wor den gesteund. gebieden, die nog door de Japan ners bezet z(jn. Het Nederlandsche ss „Reynst" is te Batavia aangekomen met ongeveer 1000 man Nederland sche troepen van Balikpapan aan boord en 500 ton levensmiddelen voor deze troepen. Ook het Neder landsche vrachtschip „Luna" is ln de haven gearriveerd met 1200 ton levensmiddelen en 600 ton medica menten. 1000 Nederlandsche ex- krijgsgevangenen worden uit Sin gapore verwacht om opnieuw inge lijfd te worden bij het Nederland sche leger. Het radiostation van Batavia werd overvallen door Indonesiërs, die twee zendinstallaties onber stelbaar beschadigden. XI. P. meldt, dat de havenarbei ders ln Tandjong Priok in staking zijn gegaan. De geallieerden zou den thans Japansche soldaten by het lossen gebruiken. De interprovinciale raad van de Gemeenschap van oud-illegale wer kers in Nederland heeft zich accoord verklaard met het door de regeering ingenomen standpunt Inzake Indië en, verontwaardigd over het stand punt der C. P. N., het lidmaatschap onvereenigbaar verklaarts met dat van zyn Gemeenschap. Tijdens zyn bezoek aan de Ame. rikaansche ambassade in Den Haag heeft generaal Elsenhower tegen over leden van de Amerikaansche militaire missie in Nederland, ais- mede persvertegenwoordigers, ver klaard, dat hy onmiddellijk na zyn terugkeer ln Duitschland alles ln het werk zal stelten om de door de Duitschers geroofde Nederland sche goederen zoo snel mogeiyn naar ons land te doen terugkeeren. De Ned. Bank heeft een algemeene vergunning gegeven tót deblokkee- ring of credletverleenlng voor girale betalingen aan veilingen ter zake van vla de veilingen gekochte groente, fruit, bloembollen en bloe men, Indien de kooper niet over giraal of vrij tegoed beschikt. Het C. D- K. vestigt er de aandacht op, dat een rantsoen spijsolie 180 gram 2 dl.) bedraagt. Volgens een bericht in de „New York Times" uit Washington heeft de heer Louis B. Wehle, die namens de „Foreign Economie Administra tion" ons land bezocht, als' zijn over tuiging te kennen gegeven, dat het Nederlandsche volk „door zijn eigen vïijt en. volharding" ln staat zal aijn zich binnen vijf a tien Jaar volkomen te herstellen van de vernietigende uitwerking van den oorlog en de Duitsche bezetting. Hij was van meening, dat de Ne derlanders veilig de wintermaanden zouden doorkomen, maar hij voegde eraan toe. dat er toch nog ontberin gen en kommer geleden zouden wor den. De schaarschte aan kolen en vervoermiddelen is nog steeds het grootste struikelblok voor een spoe^ dig herstel. Ti, dons de centrale raadsvergade ring' van het R. K. Werkliedenver bond in het bisdom Breda heeft de bondssecretaris, de heer Dré de Wolf, er op gewezen, dat het Werklieden- verhond nieuwe vormen gaat toe passen. In de toekomst zullen zeven raden worden Ingesteld, t.w. een godsdienstige en zedelijke, een cul- tureele, een sociaal-hygiënische en een sociaal economische raad, een centrale jeugdraad en een Gentrale vrouwenraad. Zoo hoopt men te komen tot een effectieve bestrijking van alle deelen van het openbare leven. Hij Ontvouwde een grootsch plan, dat s»l moeten leiden tot meerdere waardeering van den ar beid en verhooging van het wel- vaartpeil. Verwachting tot Dinsdagavond: In de Noordelijke provincies tydeiyk krachtige Westeiykc wind, meest zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, normale temperatuur. In de overige pro vincies matige Westelijke wind, zwaar tot half bewolkt, overwe gend droog, normale tempera tuur. Zon onder 18.02, Maan 8.58 19.14, Zon op 6.54. Wederom zal Volksherstel-Bloemen- daal een beroep doen op pen offer zin van de Bloemendalers. Het gaat er ditmaal om, Nijmegen en Venray te voorzien van 't zoo onmisbare zgn. kleine huishoudelyke gereedschap, zooals hamers, zagen, nijptangen, schroevendraaiers, spijkers. Verder naaigerei, garen en band, knoopjes, (brei)-naalden, scharen, vingerhoe den. Ook is er vraag naar overhemd- knoopjes en sportartikelen, bijv. hoc keysticks. Voor het ophalen der gaven heeft Volksherstel een beroep gedaan op de schoolgaande Jeugd ln Bloemen- daal, Door verschillende scholen is reeds toegezegd, opslagruimte ter be schikking van deze actie te zullen stellen. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den R.K. Bakkersbond St. Hubrecht hebben de „Vereenigde Haagsche Spelers" tijdens een feest avond gen succesvolle uitvoering ge geven van het blijspel „Verliefd en jaloersch", onder leiding van Pierre Balledux. De resultaten van den derden beker-Zondag kenmerken zlcli door talrijke verrassingen en wel zoodanig, ilat het er op lijkt, dat in verschillende groepen de span ning tot den laatsten dag zal wor den bewaard. Het begon al in het Noorder Sportpark, waar de 2e klasser Z- F. C. bij E. D. O. op bezoek was. Het lijkt ons, dat E. D. O- weinig leering getrokken had uit het cijfer-mate- riaal, dat de uitslageniyst der beide eerste Zondagen heeft gebracht. In plaats van direct zelf het Initiatief te nemen, liet men de stoere Zaan- sche club tameiyk de vrije hand. Z. F. C. bouwde een verdedigings- blok waartegen E. D. O. steeds te pletter liep. In de Zaansche voor hoede bezetten de beide binnenspe- lers een teruggetrokken positie en lieten de afwerking van de aanval len aan midvoor en razendsnelle wings. Zoowel Schenk als Michel speelden hun roP uitmuntend, de eerste met twee en de andere met één doelpunt. Tot driemaal toe moest E. D. O. den achterstand in- loopen, wat ln het laatste geval pas op het nippertje geschiedde door Henk Schijvenaar, want afge trapt werd er niet meer. Het eerste officieele optreden van H. B. c. scheen op een déb&cle te zullen uitdraaien, want de Heem stedenaren hadden aanvankelijk weinig of niets ln te brengen tegen het technisch vrij goed verzorgde spel van De Kennemers. De bezoe kers demonstreerden een duideiyk overwicht, dat z'n bekroning vond in een goed doelpunt van Van Luyn, terwijl kort hierna een slecht weg gewerkte bal voor de voeten van Van Dorp belandde, die met een inderdaad schitterend schot den Wijker voorsprong op 20 bracht. In de tweede helft gaf H. B. C. veelal den toon aan. Vooral na het eerste doelpunt van v. d. Linden raakte De Kennemers hoe langer hoe meer de kluts kwyt en moest doelman Bosman er herhaaldelijk aan te pas komen om de talryke Heemsteedsche aanvallen onschade lijk te maken. H. B. C- speelde thans een vry behoorlijke party cn de gelijkmakende goal, wederom van den voet van v. d. Linden, was zeer zeker verdiend. Wat de verdere resultaten van het beker-programma betreft, zag het R. K. „N A. S." zich met 3—2 door Lynd'en geklopt. Soms leek 't of N. A S. lood m de beenen had, ondanks' het feit, dat P- v. d. Wal door een strafschop zijn club de lei ding gaf. De achterhoede toonde zich allesbehalve op dreef, zoodat met rust de score 12 was. Na rust voerde Lijnden door 'n dubieus doel punt den stand op tot 31, doch even voor 't einde werd 't nog 32. Onze Gezellen leed haar tweede ne derlaag, nu met 64 tegen Beverwyk, en Is practisch uitgeschakeld. Maar een der grootste verrassingen was D. E.M.'s nederlaag tegen V.V.B. Bij laatstgenoemde lukte de tactischs zet den Beverwykschen motor, Tervoort, uit te schakelen, zóó soli de werd bedoelde rechtsbuiten be waakt. V.V.B. vertoonde in den aan val een knap spelletje en door dit, gevoegd bij enkele blunders van D. E. M.'s keeper, ligt de verklaring van de 42-nederlaag voor de hand. Frits van Veen. een der meest voor aanstaande mannen uit de vroegere katholieke sportbeweging cn thans ook een gezien en erkend leider ln het landeiyk verband, is Zaterdag middag op de receptie ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der afdeeling Amsterdam van den NVB door Karei Lotsy tot bondsridder ge slagen. De heer Iptsy huldigde Van Veen als een man, die zich niet alleen met grooten ijver en voorbeeldige toewy- dlng gaf aan de taak die hij zich ge steld had, maar ook als Iemand die van de sport en het vele dat daaraan vast zit een zeer juist inzicht had en dit ook op de Juiste wijze en met veel paedagoglsch begrip naar bulten uitdraagt. Frits van Veen is na zijn mede bestuurslid Henri Putter de tweede functionaris uit een van de vroe gere principieele organisaties, wien deze hooge onderscheiding van den N.V.B. werd waardig gekeurd. Nico Michel in het V. V- B.-doel was weer prachtig ln vorm. T. Y. B. B. boekte zijn tweede overwinning, waarvan D. C. O. met 4'1 de dupe werd. Het lijkt er op, of de club van v. Turnhout regelrecht naar de le ronde marcheert. De verdere uitslagen waren*: Alk- maarsche BoysStormvogels 13 AFC—VSV 6—1 E.T.O.—Half weg 53; H F.C.Bloemendaal 72; D.S.S.Terrasvogels 01; EHSRlp- perda Z6; Zandvóortmeeuwen Kinheim 31; THBSchoten 0 16 (I) en HiUinen—VVSB 3—1. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het beroep op de camli- datenljjst van de communisten tegen het besluit van den burge meester van Haarlem, waarbij hnn candidatenlijsten ongeldig genoemd werden, ongegrond verklaard. Er zullen dus in den Haarlemschcn noodraad geen communisten plaats nemen; 37 van de 39 zetels wor den bezet. Volksherstel-Bloemendaal organiseert een serie lezingen, die gehouden zul len worden ln het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, en wel: 11 Oct.: de heer Adr. Cassee over .Bloemendaal ln verleden, heden en toekomst"; 18 Oct.: de heer mr. F. P. Th. Rohling over „Recht en onrecht"; 25 Öct.: de heer T. K. Roosjen -over „Onder één schutse" en tenslotte 1 Nov.: mr. H. W. Vliegen ovei ..Wij moeten er wat van maken". Alle lezingen beginnen om 8 uur Morgen, Dinsdag, kunnen nieuw geld van de banken halen: het res tant B. C en D van 9 tot 12 uur en E, F, G en HHars van 1.304 uur. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het inleveren van formulieren en het afhalen van bonkaarten de letters BaBoen. Op verzoek van het Commissariaat Noodvoorziening te Arnhem zullen 50 leerlingen van het vierde studie jaar van de afd. Bouwkunde en Weg en Waterbouwkunde voor ca. 10 da gen naar Nijmegen vertrekken ten einde daar mede te werken, om vóór den winter zooveel mogelijk wonin gen wederom bewoonbaar te maken. De „Hoofdstad Operette" heeft Vrijdagavond in den Haarlemschen Stadsschouwburg haar debuut ge maakt met Frans Schubert's ope rette „Driemeisjeshuis". In vela opzichten werden we herinnerd aan Fritz Hirsch en zijn ensemble, al konden de décors er zyn nog weinig middelen er niet bij halen en al zouden we wat meer beweging in het geheel gewenscht hebben. Twee oude operette-rotten als Paul Harden en Fritz Steiner zijn onmisbaar gebleken om de uitvoering tot een groot succes te maken. Dora Schrama, die in Haar lem haar carrière begon, was een charmante verschijning; haar stem beluistert men met genoegen. Pim de la Fuente leidde het orkest met élan. De volle zaal uitte haar enthousiasme met veel en herhaal delijk applaus. Paul Harden kreeg roode rozen. „GELOOF EN WETENSCHAP" Dinsdag 9 October om 8 uur wordt in den stadsschouwburg de tweede bijeenkomst van de Vereeniging „Geloof en wetenschap" in dit sei zoen gehouden. De tooneeigroep „Co- media" zal dan opvoeren „De mooi ste oogen van de wereld» van Jean Sarment. KERNBIJEENKO-MST De R. K. Arbeidersbeweging heeft in het Jozefsgezellenhuis aan het Prinsenbolwerk een kernbijeenkomst gehouden. Na een inleiding van den voorzitter, den heer J. v. d. Veldt, spraken der kernleiders der parochies teneinde de resultaten mee te dee len van de propaganda der laatste maanden. In totaal was een leden winst van 250 behaald. Hierna voer den nog het woord de geestelijke adviseur en de heer Angenent. De Haarl. muzlekver. „Harmonie Crescendo" \7ert Dinsdag haar 50- Jarig bestaan. Zaterdag 13 October van 3—5 uur wordt een receptie ge houden ln hotel Brinkmaan; 22 Nov. wordt in het Concertgebouw een feestconcert gegeven. Het N. V. v., R. K. Werkl. Verbond en C. N. V. hebben te Haarlem voor de groep Overheidspersoneel een af- deelings-unie opgericht. Het secre tariaat is gevestigd Papentoren- vest 74. Fit een rijwielherstelplaats aan de Dompvloedslaan te Overveen zijn 10 rijwielen gestolen. De bekende duiker Jan van Drim- melen is op 80-Jarigen leeftijd te IJmuiden overleden. BURGERLIJKE STAND Geboren: E. M. Rooseboom de ■Criesvan der Eem, z„ J. v. Aurich Hartendorp, z., F. S. W. Bruin Gelaudie, z„ F. C. Sterenberg—Ko- reman, z. Overleden: H. S. Schoen, 34 j., Kamperl., L. J. Limburg, 81 j., Maerten van Heemskerkstr., C. Henneke, 81 j., Haitsma Mulierstr., J. A. Scboltela Pierre, 75 J„ Kam perl. Ondertrouwd: J. J. Slagter en F. B. J. Roos. Gehuwd: L. Steglnk en H A. Kult, T. Leising en E. Steenkist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1