R.K. Staatspartij en N.V.B. I 1- Soekarno's „leger" V H. VADER A Kooiman ter dood veroordeeld MONTY'S „doublé misleidde de Duitschers indien N.V.B. partij wordt is lidmaatschap van beide niet vereenigbaar Partijraad komt 22 December bijeen HET PROCES-LAVAL \ü3L& weer "l over Nederland Het weer Babypakket Ook na 13 October honderd gulden V.B.N.A.-voorzitter gearresteerd Help met muziek! 69ste JAARGANG No. 23360 DINSDAG 9 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Beklaagde weigert voor het Hof te verschijnen DAPPER OPTREDEN van sleepbcotbemanning "if BH De dubbelganger van Montgomery voor a.s. moeders Koffie Tabak Chocolade Er van beschuldigd den vijand te hebben begunstigd, staat Laval thans te Parijs terecht. De voormalige premier der Vichy-regeering voert zelf zijn verdediging ff CENIAtE TRUC Moeilijkheden in aardappel voorziening gevreesd STAD EN OMGEVING Een Tschaikowsky-programma door de H. 0. V. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dezer dagen kwam het nieuwe voorlooplge partijbestuur der R. K. Staatspartij bijeen te Utrecht. De waarnemende voorzitter, mr. P. J. Wltteman, sprak een woord van rouw over hen, die ons ontvielen; met name herdacht hij de oud voorzitters Goseling en Verschuur. Tijdens de bezetting werden door een studiecommissie nieuwe „richt lijnen" opgesteld, waarvan de toe lichting nog In bewerking is, doch die spoedig gereed zal zijn. Na bespreking van het gevoerde beleid werd dit goegekeurd. De partijleiding acht nauwer contact en breedere samenwerking met de andere staatkundige groe peeringen gewenscht en noodzake lijk. De wijze, waarop de N.V.B. zich deze 'dacht te verwezenlijken hij de a.s. verkiezingen, lijkt het D.B. niet aanvaardbaar. Zoodra de N.V.B. als partij zou gaan optreden spreekt het vanzelf, dat het lid maatschap van de R.K.S.P. met het lidmaatschap der N.V.B. niet meer te vereenigen is. Onzerzijds moet vaststaan, dat leden der N.V.B., die tevens lid der R.K.S.P. willen zijn en blijven, zich electoraal vol komen, spontaan en open achter onze partij plaatsen. Tot leden van het voorloopig D.B. Werden aangesteld de heeren mr. dr. p. i. wltteman (tevens als voorloopig voorzitter), A. C. de Bruyn, Utrecht, prof dr. J. van den Brink, Laren, mr. B. Drion, Breda, prof. dr. J. de Quay, Beers, prof. mr. C. itomme, Overveen, mag. dr. s. Stokman, utrecht, mr. Frans Teullngs, Vught en Ir. Dewez, Roermond. Wegens het aftreden van mr. Teu- Uit ontvangen berichten Is nu de zekerheid verkregen, dat de generaal-majoor van 't K.N.IX. D. R. Th. Overakker medio 1944 door de Japanners op Sumatra is gefusilleerd. Generaal-majoor Overakker heeft na de capitulatie van Nederlandsch- Indië een zeer belangrijke rol gespeeld in het ondergrondsche verzet tegen den Japanschen overweldiger op Su matra. SoeJcamo heeft t,gouverneurs" aangewezen voor Sumatra, Borneo Gelebes en de Molukken en reorga niseert momenteel zijn „leger'*, be staande uit soldaten van het vroe gere nationalistische leger, dat door de Japanners beschermd werd In donesiërsdie actief in het Japan- sche leger hebben meegevochten en dr, Soekarno's S.S.-troepen! De vierde dag van het proccs- Laval vond voortgang zonder dat de beklaagde aanwezig was; boven dien, meldt A. P. uit Parijs, begon de zitting één uur en 33 minuten te laat, omdat een der getuigen zich had verlaat. Autoriteiten hebben medegedeeld dat Laval Is overgebracht naar een somberen kerker ln het Palais de Justice van het vertrek naast de raadzaal, waar hij aanvankelijk ver blijf hield. Men is hiertoe overgegaan, omdat Laval weigert opnieuw voor het Hof te verschijnen. Genoemde autoriteiten deelden ook mede, dat de voormalige premier van de Vlchy- regeering, op een vraag of hij Maan dagmorgen wederom voor het Hof zou verschijnen, gezegd had: „Wat, om mij daar nog eens te laten uitschel den?" De bewakers, die bij zijn ker ker staan opgesteld, hebben verteld dat hun gevangene zelfs het bezoek van een barbier, die hem dagelijks kwam scheren, heeft geweigerd. De motorsleepboot Hudson van oi„.. ilit en Intern, sleep- l.en van de heldhaftigste pres taties der bemanning, onder lei ding van kapitein Weltevreden, was, toen in de haven van AWiers een munitieschip in brand ge raakte, Met behulp van twee vrij willigers slaagde de kapitein er in het schip op sleeptouw te nemen. Tot driemaal toe brak de tros, voor men er in slaagde het bran- nt!ae 8®vaafte aan den grond te zetten. Nauwelijks was de Hudson op cenigen afstand gekomen, of liet scllip explodeerde. Hollandsche zeemansbekivaam- lieid had bonderden menscïicti het. leven lings en mr. Kolfschoten als partij secretarissen moest ook in de bezet ting van 't partijsecretariaat worden voorzien. Benoemd werd mr. Ferd Duynstee te 's-Gravenhage, terwijl ln de aanstelling van een tweeden functionaris binnenkort zal worden voorzien. De vergadering van den nieuwen Partijraad, waar de aanwijzing van een definitieven voorzitter en een definitief dagelijksch bestuur zal plaats vinden, zal gehouden wor den op Zaterdag 22 Dec. te Utrecht. Een voorloopige agenda werd op. gemaakt. Deze zal definitief worden opgesteld in de eerstvolgende ver gadering van het partijbestuur, te houden Zaterdag 24 Nov. Voor dien datum moeten de nieuw te vormen kringvergaderingen bijeen komen voor de verkiezing van de kringbe- sturen, de definitieve kringvoorzit ters en de afgevaardigden naar den partijraad. Om dit te bereiken mo'e- ten de afdeelingen voor 1 Nov. In zoo groot mogelijk aantal weer :n werking zijn getreden. De hoofdredacteur van De Tijd, mr. L. G. A. Schlichting, is Zater dag door den Paus ln bijzondere audiëntie ontvangen. Ofschoon de H. Vader dit jaar, dat den heetsten zomer sedert eeuwen gebracht heeft, zyn zware werk zaamheden niet onderbroken heeft voor een rustpooze ln het pauselijk zomerverblijf, maakte hij geenszins een vermoeiden indruk. De oorlogs jaren hebben echter zijn. donker uiterlijk vergrijsd. Met levendige woorden van sym pathie sprak de H. Vader over het Nederlandsche volk, dat zulke zware beproevingen doorstaan heeft, en over de Nederlandsche katholieken, die onder de sterke leiding van hun Bisschoppen op zoo voorbeeldige wijze aan de gevaren en de mach ten van het kwade hebben weer stand geboden. Met voldoening ge waagde Hij ook van de herstelde diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en den H. Stoel door de benoeming van den Nederlandschen gezant bij het Vaticaan. De Paus getuigde tenslotte van zijn groote deelneming met het ont zettende oorlogsleed, dat Nederland „zonder eenige schuld", zooals hij herhaaldelijk zeide, getroffen heeft en van zyn warme belangstelling voor Nederlands herstel, waarvoor hij zijn beste wenschen uitsprak. Verwachting tot Woensdagavond: Matige, later aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Zuidwest en Zuid. Heldere nacht, plaatselijk ochtendmist, overdag toenemende bewolking, nog geen regen van beteekenis, zelfde temperatuur. Zon onder 18.02. Maan 8.5519.14. Zon op 6.54. A.s. moeders kunnen tegen over legging van doktersattest, waaruit blijkt dat zij haar kind binnen 3 maanden verwachten, bij den distri- butiedienst een babypakket aanvra gen, bevattende 6 luiers en 500 gram breigaren. Tegelijkertijd wordt hun 50 textielpunten beschikbaar gesteld voor babykleertjes, helaas verbonden met den lijdensweg van bereidverklaringen. Bovendien kan een aanvraag worden Ingediend voor aanvulling tot 2 camisoles en 3 di rectoire, l matrasje, 1 kussentje, 1 dekentje en 2 onderleggers. Voor het afhalen van formulieren en het indienen daarvan lette men op de nog te treffen plaatselijke regeling. Met ingang van 15 October a.s. zullen de nog in omloop zijnde „oude" textielvergunningen en machtigingen hun geldigheid ver liezen. In afwijking van het oorspron kelijke voornemen zal bij de a.s. distributie van koffie geen bon worden aangewezen voor kinderen van 0 t/m ca. 4 jaar. Naar wij vernemen zal deze week het gewone 14-daagsche tabaksrant soen worden aangewezen (sigaren, sigaretten of rooktabak)terwijl 20 October twintig import-sigaretten beschikbaar zullen worden gesteld. Op 27 Oct. komt er een bon voor 40 Rhodeslasigaretten of 20 cigaril- los of 10 sigaren en op 3 Nov. een bon voor 20 Import-sigaretten. Of de dames alleen een snoepkaart zullen krijgen of hun keuze ook op een tabakskaart kunnen bepalen, is een kwestie, waarover de deskundigen nog geen. overeenstemming hebben bereikt. Het ziét er wel naar uit, dat medio November met de distributie van chocolade zal worden begonnen. Per periode van vier weken zullen drie rantsoenen chocolade en één rant soen suikerwerk beschikbaar worden gesteld, echter alleen voor degenen, die geen rookerskaart hebben. Per bon zal men drie reepen chocolade kunnen krijgen, welke 8 cent per stuk kosten. Het ministerie van Financiën deelt mede dat het afhalen van f 100 nieuw geld ln contanten op de geldkaart niet beslist in de week van 8-13 October 1945 behoeft te geschieden, doch ook daarna mo gelijk zal zijn. Een rijksdienst voor landbouwher- stel is ingesteld'. De directie, uit 2 leden bestaande, en een commissie van advies zullen nog worden aan gewezen. (Foto A.B.C.) De onderwijzer C. Kooiman, die als lid van de illegaliteit, honder den bonkaarten had verduisterd, later ter verantwoording was geroe pen door zijn collega's en toen den Duitschen Sicherheitsdienst had gewaarschuwd, is door het Haag- sche Bijzondere Gerechtshof ter dood veroordeeld, met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven, doch met recht op cassatie. Tegen den 25-jarigen J. M. Ver meulen en den 30-jarigen J. de Jong eischte het hof de doodstraf, met ontzetting van het kiesrecht voor het leven. Belden waren ln Juni 1942 naar den Duitschen Sicher heitsdienst gegaan en hadden C. Schouwenburg verraden. Deze Is ln Utrecht door de Dultschers gefusil leerd. ——,en van de redenen, f. waarom het Duit- #7# sche opperbevel overtuigd was, dat de invasie van 6 Juni 1944 nog lang niet voor de deur stond, was het feit, dat Montgomery in ie eerste dagen van Juni in het Middellandsche- Z ee-gebied arriveerde. Hij werd in Algiers met veel ceremonieel ont vangen door veldmaar schalk Sir Henry Mait- land Wilson en Hitler's ■jeheime agenten zonden het nieuws over Spanje naar Duitschland het geruststellende nieuws dat Monty ver weg van zijn invasiebasis was en dus. Doch het was niet Monty, die daar met zooveel ophef werd ont vangen. De man, die per extra-vliegtuig naar Al giers reisde, was' slechts luitenant Clifton James van het Royal Army Pay Corps, in vredestijd een acteur, doch teveras een volkomen dubbel ganger van den beroem den maarschalk. Luitenant James, oen zoon van een West- Australischen rechter, heeft zich verplicht te zwijgen over aijn car rière als dubbelganger, maar desondanks was het mogelijk eenige bij zonderheden te weten te komen over een van de grootste „bluffs" van den oorlog. James trad begin 1944 in Leicester op voor de militairen. Hij wandel de op een avond ln zijn battledress het tooneel op en werd stormachtig toegejuicht door de troepen, die meenden dat Monty hen een on verwacht bezoek bracht. Het incident kwam in de pers met foto's van James. Dit bracht de leiding' van Engelands inlichtingendienst op een idee. Vlak voor het greote offensief van veldmaar schalk Wavell op de Italianen in Cyrenalca, December J940, waren de Italianen om den tuin geleld door de aankomst per vliegtuig op Malta vari den Brit- schen bevelhebber en wanneer het mogelijk was geweest de Ita lianen er tusschen te nemen, waarom dan niet hetzelfde te pro- beeren met de Duit schers? James werd ontboden. Hij onderging een spe ciale training voor do rol, welke hij moest spelen. Hij leerde Mon ty's stem, gebaren, ma nier van loopen en zijn typische wijze van groe ten. De twee mannen ontmoetten elkander in het diepste geheim. Er was een moeilijk heid. James had tijdens den slag aan de Somme ln den eersten wereld oorlog een vinger van zijn rechterhand verlo ren. En dit was de hand waarmee hij juist moest salueeren, wuiven en groetenZoo werd er dus een valsche vinger vervaardigd. Eendge dagen voor D.-day vertrok veld maarschalk Montgo mery, uitgeleide gedaan door leidende figuren van den Imperialen Ge- neralen Staf voor een inspectietocht ln het Middellandsche - Zeege bied. Hij werd in Al giers door veldmaar schalk Wilson ontvan gen en beiden werden uitbundig toegejuicht door een groote menig te, teen zy door de straten reden onder Amerikaansch escorte. Een der journalisten, die sprak met een lid van Wilson's staf, kreeg te hooren: „De oude is in „fine form", maar hij ziet er erg vermoeid uit- Het plan slaagde vol ledig. De Duiteehers werden volkomen ver rast, toen hun nood lotsuur sloeg cp D-day. Het bestuur van de V.B.N.A. heeft geprotesteerd tegen de arrestatie en gevangenhouding van haar voorzitter, den heer Bouwman en vreest moeiiyk- heden ln de aardappelvoorziening, omdat, naar het bestuur mededeelt, in de kringen van den handel reeds van alle kanten is aangedrongen op staking van het werk der V.B.N.A. Het bestuur Is van meening, dat dia met alle mogelijke middelen moet worden vermeden, en aebt, Indien de houding van den P.O.D. niet veran dert, een staking onvermijdeiyk. De P.O.D. deelde ln verband met deze affaire mede, dat de heer Bouw man een aanklacht had Ingediend tegen de gedragingen van een aard- ppel-exporteur. De aanklacht kwam echter, aldus de P.O.D., terug op den heer B., die tydens de bezetting zelf de opdracht had gegeven, die aan leiding was tot deze aanklacht. Het V.B.N.A.-bestuur verklaarde omtrent dezen exporteur dat hy zich. ondanks ernstige collaboratie, nog steeds op vrye voeten bevindt. Als achtergrond van de arrestatie be schouwt het bestuur de beoordeeling van het geheele beleid van de Neder landsche voedselvoorziening. Namens Volksherstel Haarlem (w.o. Blaemendaal, Overveen, Zandvoort, Heemstede, B'ennebroek, Santpoort en Velsen) doet de administrateur \an de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging'. een dringend beroep op allen, die Nijmegen en Venray kunnen hel pen aan gebruikte muziek. Partitu ren kunnen bezorgd worden Ridder straat 25a te Haarlem, Tot op het podium zaten de luiste raars op dit uitnemend geslaagd Volksconcert, waar voor de pauze het weinig gehoorde Eerste Plano-concert in bes kl. t. door Johan Otten werd gespeeld, en na de pauze Tschaikows- ky's Zesde Symphonie, de „pathéttT que" genaamd. 'De solist behaalde groot en welverdiend succes met zijn brlllant en fors'ch spel, waarbij Hein Jordans en het ensemble haar krach tig en accuraat spcundeerden. In de weergave van de Symphonie pathé- tique bewenderde men evenzeer Hein Jordan's bloelende en temperament volle directie als de -uiterst accurate wijze, waarop het orkest reageerde op het suggestieve en decisieve ge baar. Over de gesxmde en levendige, stijlvolle opvatting van beide zoo echt Russische werken niets dan lof. J. Scheepens. In den Stadsschouwburg te Haar lem wordt Woensdag 10 Oct. om 8 uur een vergadering gehouden, uit gaande van de N.V.B'., over: An nexatie? t De persoon, die ln September 1944 ais chauffeur reed op den vracht wagen G 43341 wordt verzocht zich voor Inlichtingen te vervoegen bij dé politie te Haariem, afd. recherche.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1