Britsche officieren in Batavia gedood Geen annexatie? I HET ILLEGAAL VERLEDEN VAN DEN FISCUS Hi NOODPARLEMENT 1 VAN DOODENDE STRALEN komt binnen vijf weken bijeen Wetsontwerp aangenomen; A.R.-fractie en hun uitvinders Meer bezettingstroepen naar Indië Vliegveld Palembangin Nederlandsche handen MAIDENSPEECH stemde tegen VAN Amerikanen verlaten Palestina in Tanger ten einde m* Het weer „Zwarte Hoofdbestuur" pleegde verzet 69ste JAARGANG No. 23363 VRIJDAG 12 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Bezettingstroepen worden uitgebreid Regeeringscammissaris te Sydney Tweede vacuum ontstaat TWEEDE KAMER MINISTER BEEL Spaansch gezag Koning Leopold van België en zijn echtgenoote prinses de Réthy in gesprek met een Zwitsersch journalist op de stoep van hun villa Reposoirte Prégny in de nabijheid van Genève (Keystone-ABC) STAD EN OMGEVING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Volgens door den correspondent van United Press ontvangen offici- eele inlichtingen zijn de incidenten te Batavia tusschen geallieerde troepen en Indonesiërs in de afgeloopen 24 uur In aantal en ernst toegenomen. De ernstigste gebeurtenis viel gisteren te Batavia voor, toen een gewapende menigte Indonesiërs eenige Britsche officieren en een onderofficier van het Indische Punjab-bataljon aanviel en doodde. Britsch-Indische troepen grepen vervolgens in en arresteerden ongeveer veertig Indonesiërs, gewapend met geweren en dolken. Zes hunner werden daarbij gewond. De Britsche autoriteiten nemen deze zaak zeer hoog op. Tevoren waren reeds tal van kleinere incidenten voorgevallen. O.m. was er een schietpartij bij het Nederlandsche hoofdkwartier, waarbij een. Indonesiër gedood en drie gewond werden. Vele Neder landers en Indo-Europeanen wor den vermist en zijn vermoedelijk ontvoerd. Ook van buiten Batavia komen nog steeds berichten over ordever storingen binnen. Te Bandoeng heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen Indonesiërs en Japanners, resulteerende in verliezen aan beide zijden. De nationalistische politie te Bandoeng geeft toe, dat zij de con trole over de volksmenigte verliest. In Buitenzorg, waar de roodwitte nationalistische vlag van het paleis van den OO wappert, ontstond he vige opwinding, toen de vreemde kleur van het water, veroorzaakt door den lagen waterstand, het ge rucht deed verbreiden, dat het wa ter vergiftigd was. Het regenwater reservoir, dat 30 K M. ten Zuidoos ten van de hoofdstad ligt, werd vroeger bewaakt door ongeveer 20 Japansche wachten, doch is nu ge heel zonder bewaking. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat zich daar vele Duitsche marine- menschen schuil houden. Volgens een nationalistisch blad hebben de nationalisten te Soera baja 6000 Japanners gevangen ge nomen. Te Palembang Is bet rustiger dan op Java. l»e Nederlandsche Strijdkrachten, die het vliegveld vaii Palembang bezet hebben, ontvingen van geallieerde vlieg tuigen voorraden, waaronder oor logsmateriaal. Soekarno heeft, volgens het na tionalistische blad Merdeka, bjj ge neraal Christison geprotesteerd te gen de „ordeverstoringen, veroor zaakt door agenten van de Nica en van het Nederlandsche leger". Tijdens de bespreking, die in Sin gapore tusschen Van Mook, Van der Plas, generaal Christison en luite nant-admiraal Helfrich met admiraal Mountbatten gehouden ls, is gespro ken over transportgelegenheid voor meer bezettingstroepen voor Neder- landsch-Indië. De Nederlandsche oorlogsschepen H. M. Heemskerck en Van Galen zijn In Nederlandsch-Indië aangekomen. Het eerste vliegtuig met luchtpost uit Nederland ls te Batavia gearri veerd. i De heer P. A. Kerstens, regeerings- commissaris ter beschikking van dep minister van Overzeesche Gebieds- deelen, is uit Nederland te Sydney aangekomen. Hij zal een rapport uit brengen over den toestand op Java. De dlr.-gen. der P. T. T. maakt be kend, dat, zoodra er weder radio gemeenschap met Nederlandsch-In- die mogelijk wordt, aan ex-geïnter neerden en ex-krijgsgevangenen al daar de gelegenheid zal worden ge boden. voorloopig voor één keer, naar familie ln Nederland een nationaal (nat)-telegram van ten hoogste 15 woorden te zenden, dat uitsluitend uit familieberichten bestaat en met den achternaam van den afzender ls onderteekend. Over den toestand in Indië zeide minister Schermerhom in èen rede te Eindhoven o.m.: „Een tweede vacuum is bezig te ontstaan. Als alle teekenen niet bedriegen, dan ontwikkelt zich hier geen politieke bewe ging, maar een wanstaltige anar chie met alie gevaren voor het leven van tienduizenden men- schen, blank en bruin, die daar aan vastzitten. De Nederlandsche regeering heeft slechts bescheiden mogelijkheden en steun van andere zijde wordt met angst ln het hart verbeid. Ik ver trouw. dat in dit opzicht een wen ding ten goede zal optreden, want het gaat niet meer om een politie- ken strijd doch om de bescherming van het leven van blank en bruin. Afgezien van de huidige gebeurte nissen, die ik zie als een incident, blijft het feit bestaan, dat zich in Indië, in Indo-China, in Ned.-Indië en ook in- China bezig is een ontwik keling te voltrekken, die een enor- men invloed voor de geheele wereld zal hebben." NEW YORK, II October (Eigen bericht). Het Octobernummer van de goed ingelichte Atlantic Monthly bevat het volgende bericht over de annexatiemogelijkheden voor Ne derland: „De Engelsche Labour-regeering heeft de Nederlandsche voorlcopige aanspraken op een strook Duitsch grondgebied als vergoeding voor de overstroomingsschade, die de Duit- schers b(j hun terugtocht hebben veroorzaakt, niet aangemoedigd. Zulk een tijdelijke schade, welke, naar de meening van het Britsche kabinet, in eenige jaren kan wor den hersteld, rechtvaardigt een Ne derlandsche annexatie van Duitsch - land niet. De Nederlandsche socialisten, die vermoedelijk in toenemende mate een rol In de Nederlandsche poli tiek zullen gaan spelen, staan koel tegenover de annexatieplannen. Nederland zal het plan waar schijnlijk laten varen." Drie dagen hebben, de debatten over het wetsontwerp tot samen stelling van het noodparlement (voorloopige Staten-Generaal) geduurd, toen had de regeering alle bezwaren weten te overwin nen en zag haar ontwerp aange nomen met aUeen de stemmen der A.R. tegen (5114). Noch het scherpzinnige betoog van minister Beel, wiens maiden speech van een half uur een ken nelijk goed onthaal vond bij de Ka merleden, noch de meer op het ge voel werkende overredingen van den minister-president vermochten deze groep tot andere gedachten te bren gen. Zij zagen al hun amendemen ten verworpen en stemden toen ten slotte zelf tegen het ontwerp. Minister Schermerhorn vergat de parlementaire gebruiken toen hij regelrecht den heer Schouten toe sprak, zoodat de voorzitter hem ver maande niet den heer Schouten, maar hem, den voorzitter, toe te spreken. De bewindsman redde zich met de eerlijke opmerking: „Ik moet het nog leerenl" Naast de A.R.-moties, waarover wij reeds schreven, kwam de heer Schouten er gisteren nog met een. waarin voorgesteld werd aan de huidige tijdelijke Staten-Generaal dezelfde bevoegdheden te geven als aan hun opvolger. De minis ter-president verklaarde zich daar vierkant tegen. Over vier of vijf weken zal het noodparlement bijeen komen en in dien tusschen- tljd zullen geen maatregelen bij K. B. worden genomen, die kun nen wachten op een behandeling in de Staten-Generaal. De regeering zal uitmaken, welke onderwerpen JERUZALEM, 12 Oct. (Reuter) Ingevolge een onverwacht bevel, gis teren van het Amerikaansche hoofd kwartier te Cairo ontvangen, zal heden een begin worden gemaakt met de evacuatie van alle Amerikaansche troepen utt Palestina. Dit land wordt hiermede verboden gebied voor alle Amerikaansche soldaten met verlof, terwijl de volledige evacuatie van de overgebleven soldaten vóór Maandag zal worden uitgevoerd. Er zijn aanwijzingen ontvangen, dat de veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt. In Jeruzalem zijn de mili taire bevelhebbers en de politle- commandanten bijeengeweest en heb ben de te nemen stappen besproken, voor het geval de toestand zou ver ergeren. TANGEK, 12 Oct. (U.P.). Het Spaansche gezag ln de Internatio nale Tangerzone ls Donderdag for meel geëindigd, doordat de nieuwe internationale groen het bestuut overnam. B'egin September was dool Engeland, de Vereenlgde Staten, Rusland en Frankrijk, na een con ferentie voor de regeling van den Tangerstatus, een bestuurslichaam vastgesteld. De gedelegeerden maak ten toen een eind aan de vijfjarige Spaansche controle door "te bepalen dat Tanger tot den vooroorlogschen status zou terugkeeren. in de Kamer ter sprake zullen komen; de Kamer mag echter ver trouwen, dat zü daarbij niet al te karig zal worden bedeeld. De regeering nam het denkbeeld over van mr. J. van Maarseveen (R.K.) en schrapte art. 2, houdende beperkende bepalingen t. a. v. een Grondwetherziening. Uit het betoog van minister Beel willen we nog enkele feiten releveeren Er was gevraagd, waarom de regee ring zoo lang had gewacht met de indiening van dit wetsontwerp. De datareeks, welke de minister in ant' woord hierop gaf en waarvan 27 Juli de eerste was, was zoo Imponeerend, dat de heer Deckers (R.K.) zich ge wonnen moest geven. De heer Don ker (S.D.A.P.), die den bewindsman neo-fasclstische neigingen had toe gedicht en dit met bewijzen had ge7 staafd, bleek niet te hebben geci teerd, wat minder ln zijn kraam te pas kwam. En wat de verkiezingen betreft, verklaarde dr. Bteel nog, dat hij een urgentieprogram had uitge werkt met betrekking tot de papier voorziening. We kunnen slechts ho pen, dat ook de dagbladen hun deel dezer papierzegeningen zullen krij gen. Verwachting tot Zaterdagavond: Heldere, koude nacht, met plaat selijk nachtvorst en hier en daar grondmisten. Overdag licht tot half bewolkt, zwakke wind. Zon onder 17.54, Maan 13.19 21.06, Zon op 7.01. Men zou het misschien niet ver moeden, maar ook de ambtenaren van de Belasting hebben tijdens de bezetting dagelijks gestreden tegen de verderfelijke practyken van de Uuitschers. Waar liet maar mogelijk was, hebben zij den vijand een hak gezet. Alle listen en middelen heb ben z/y te baat genomen 0111 zooveel mogeljjk jongens uit den adelaars- klauw te houden en zoo goed als geen enkel ander het had kunnen doen, hebben zy via den fiscus ka pitale vermogens in de wijde zakken van het Nationaal Steunfonds 'en behoeve van onderduikers en de verzetsbeweging laten vloeien. Naast de legale leiding bestond er -et bericht, dat Japan zich ook bezig hield met het zoeken naai den „doodenden straal", heeft een onderwerp op het tapijt gebracht, dat altijd uiterst po pulair ls geweest bij het groote publiek. Al gedurende jaren ver schenen op gezette tlj- dey_ln de pers berich ten over min of meer •geslaagde experimen ten met doodende stra len, dan waren de frontpagina's geduren de eenige dagen vol van het nieuws, doch steeds opnieuw weer experimeu- strijd geraakte, dat het stralen om moest worden afge maakt. Mathews' ten met vliegtuigen en de mo toren van auto's tot stilstand te brengen. Deze experimenten heb-, ben hem een oog ge kost. Gedurende den eersten wereldoorlog vond hij middelen om schepen te controleeren en wapens af te vuren door middel van zoek lichten. Een andere geleerde, die momenteel een ge vangenisstraf ondergaat wegens oplichting, is de 62-Jarige George Ba ron, advocaat en Zon dagsschool-onderwijzer, verdween de straal uit die beweerde dat hij een straal had uitgevonden, die vliegtuigen ln de lucht, onderzeeërs on der water en voertuigen kon vernietigen van een afstand van zes mijl. de actualiteit. In 1941 overleed ln een Londensch zieken huis Harry Grindell Mathews, een Engelsch geleerde, die ln zijn privé-Iaboratorium ln de bergen van Wales bezig was met een plan om een „lucht-mijnen- veld" te leggen boven de B'ritsche steden, ten einde deze te bescher men tegen aanvallen van het Duitsche lucht- wapen. Mathews had, naar men zegt, een „stralenmachiné" ge construeerd, waarmede hij ratten kon doodeu op een afstand van on geveer 50 M. Het heet, dat de doodelijke straal werd ontdekt tijdens Tijdens den oorlog lekten berichten uit over experimenten ln Duitschland met een straal, die reeds met succes gebruikt was op marmotten en paarden, EU- werd van verteld, dat deze straal een be paalde uitwerking lvad op de witte bloed lichaampjes; marmot ten werden onmiddel lijk gedood, zwijnen eerst na ongeveer 10 minuten, terwijl een paard in zoo'n doods- Voor den oorlog maakte een Amerikaan sche uitvinder, Antonio Longoria, er aanspraak op een machine te heb ben uitgevonden, waar mede hij duiven op een afstand van vier mijl neerhaalde de moge lijkheden van zijn vondst verontrustten hem echter zoozeer, dat hij de machine weer vernietigde, echter na dat hij eerst er mee ge demonstreerd had, o.a. voor Alfred Burns, den toenmallgen president van de „Club der Uit vinders" in Amerika. Burns vertelde later aan verslaggevers, dat hij twee demonstraties had bijgewoond de machine had muizen, ratten en een volwas sen hond gedood en kon de motoren van vliegtuigen doen vast- loopen tijdens hun vlucht. Een zekere Charles Sydney pleegde zelf moord, omdat de Brit sche regeering zijn straal niet au sérieux had genomen tijdens den Spaanschen bur geroorlog had hij per soonlijk een 3-motoriga Duitsche Fokker-machi ne neergehaald. gedv.lende de oorlogsjaren een clan destiene, die ln vakkringen het „Zwarte Hoofdbestuur" wera ge noemd. De meerendeels onbekende figuren, die zich hierin verdienste lijk maakten, hebben vele risico's! getrotseerd om vla make-up en ver- valschingen van persoonsbewijzen en het inzamelen van gelden diegenen uit het Germanèurijk te houden, die uit hoofde van hun vroegeren rang in het Nederlandsche leger of we gens de termen van arbeidsinzet daar ln concentratiekampen of fa brieken terecht hadden moeten ko men. Als dienaren van den fiscus wis ten de ambtenaren een weg te vinden om het Nationaal Steun, fonds, waaruit duizenden onder duikers en illegale strijders van de noodige geldmiddelen werden voor zien, gevuld te houden. Toen op last van de Duitschers het bevel kwam, dat de Ontvanger der Belastingen niet meer dan f 1000 in kas mocht hebben en er toevallig f 218.000 aan geldmid delen voorradig 1oas, koos men den kortsten weg en .stortte de f 217.000, die Rost van Tonningen graag in zijn laatje had gezien, in het N.S.F Wie aiju achterstallige of nog ver schuldigde belastinggeld wilde be talen, kreeg hiervoor ruimschoots da gelegenheid. Om liet bezwaar te on dervangen. dat hierdoor de vijand! zou worden bevoordeeld, kreeg do belastingplichtige de gelegenheid te reclameeren over „een te hoogen aanslag." Prompt werd dan de reke ning verlaagd, maar het resteerenda bedrag kwam ten goede aan het steunfonds. In den tijd d,at de duizendjes moesten worden ingeleverd, zat het steunfonds wel eens met de hanaen in het haar. Onder oe vele gaven die het ln den loop der jaren had ontvangen, bevonden zich gelukkig veel „roode ruggen". Geen noodl Het „Zwarte Hoofdbestuur" wist er wel raad op. Er was altijd een smoesje bij de hand, om die waarde volle bedragen van het steunfonds weer In handen van de ondergrond- sche terug te spelen. Voor zoover de maatregelen van het Departement van Financien in str(jd waren met de Nederland sche belangen ln den bezettings tijd, heeft het „Zwarte Hoofdbe stuur" van den Belastingdienst, waar dit noodig was, deze gesa-. bofeerd. |;u hiermee beeft ook de fiscus een illegaal verleden ach ter den rug, waarop alle belasting ambtenaren trotseh mogen zyh. Ten volle verdiend is daarom de hulde, welke gisterenavond uen Inspecteur der Belastingen, den heer S. T. de Vries üest.ïjds een van de fanatiekste leden van het „Zwarte Huofdbestuur" wera gebracht en waarbij hem ais her innering aan z(jn verdiensteiytc werk een schets van het oude stad. huls te Haarlem werd overhandigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1