Minister Logemann over Indië Geallieerde troepen in Buitenzorg Met bezorgdheid wordt de zeer langzame gang van zaken gevolgd G.G. tegen overleg in huidig stadium Het weer Drie liter petroleum EINDE VAN LAVAL Groote Britsche versterkingen naar Indië Plunderingen 69ste JAARGANG No. 23366 DINSDAG 16 OCTOBER 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Minister Logemann iFoto Anefo) Schrobbende vrouwen Telegram aan Truman (Vervolg op pag. 3) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Tweede Kamer is heden bijeengekomen om met de regeering van gedachten te wisselen over de toestanden, welke zich in Indië hebben ontwikkeld. De minister van Overzeese he Gebiedsdeelen, de lieer Logemann, legde de volgende verklaring af: De ernst van de situatie in Nederlandsch-Indië, de zware verant woordelijkheid, die op de regeering van het koninkrijk is komen te rusten voor menschenlevens in en voor de toekomst van dat rijks deel, doen het haar uitermate welkom zijn, dat zij de gelegenheid heeft in deze hooge vergadering in het 'openbaar te mogen uit spreken hoe zij den toes and beoordeelt en welke haar voornemens zijn. U zult mij willen veroorloven dit oordeel en deze voornemens den achtergrond te geven der historie, al zal ik mij daarbij tot zeer enkele feiten en ontwikkelingen bepalen. Het is u bekend hoe uitnemend getrouw Ned.-Indië van laag tot hoog zich gehouden heeft, nadat Ne derland door de Duitschers onder den voet was geloopen. Dat neemt niet weg. dat de aandrang tot staat kundige hervormingen van ingrijpen, den aard door de oorlogsgebeurtenis sen reeds toen zeer werd versterkt. Men herinnert zich uit, 1939 de actie van de Gaboengan Politik Indonesia, een federatie van zeer talrijke Indo nesische politieke en sociale organi saties, voor een volwaardig parle ment. Noch do Nederlandsche regee ring, noch het Nederlandsche parle ment achtten toenmaals den tijd tot ingrijpende hervorming gekomen. Na Mei 1940 heeft de Indische re geering den voortgezetten aandrang steeds' afgeweerd met het gerecht vaardigd argument, dat een verande ring van de structuur van het Ko ninkrijk eerst in behandeling kon worden genomen, nadat hrf Neder landsche volk zijn stem weer vrijelijk zou kunnen doen vernemen. Rijksconferentie Intusschen had H. M. de Koningin m een radiorede van 10 Mei 1941 de overweging van „de aanpassing van de structuur van de overzeesche ge biedsdeelen en de bepaling van hun plaats in het koninkrijk overeenkom stig de gewijzigde omstandigheden" aan de orde gesteld. Op 16 Juni 1941 kondigde de Gouverneur-Generaal bij de opening van de Volksraadszitting, krachtens koninklijke machtiging een rijksconferentie aan, voor datzelfde doel bijeen te roepen aanstonds na den terugkeer van de regeering in het Moederland en op 27 Januari 1942 openbaarde een Londensche regee- ringsverkiartog de gedachte samen stelling der rijksconferentie en haar taak, alsmede de verstrekte opdracht aan de landvoogden der Overzeesche Gebiedsdeelen om tot de aanwijzing der afgevaardigden over te gaan Ne derland en Indië zouden elk 15 le den aanwijzen>Suriname en Curacao elk drie. Van de 15 leden zou de In dische regeering er tien benoemen op aanbeveling van den Volksraad. De conferentie zou „het karakter dragen van een round tableconference, wel ke alle wenschen en opvattingen be treffende de positie der verscheidene gebiedsdeelen binnen rijksverband zou kunnen bespreken en op grond van deze besprekingen aanbevelingen zou kunnen, opstellen." Waren cte' nationalistische leiders dus allerminst onbekend met de door de housjlng van Indië geduren de den oorlog gegroeide bereidheid tot herziening der verhoudingen, men zal moeten aannemen, dat de fundamenteele radiorede van H. M. de Koningin van 6 December '42 ln Indië niet genoegzaam en niet tijdig is bekend geworden. Belangrijk is ook. dat Indië onbekend bleef met den geest van samenwerking en vertrouwen, die tijdens en door het verzet tegen de Duitsclie onderdruk king, tusschen Nederlanders en radi cale Indonesische nationalisten hier te lande was gegroeid. Tragisch Des te meer tragisch Is het, dat enkele leiders die aan het posi tieve werk van 194» tot. 1943 geen deel hadden zich hebben laten verleiden door de Japansche suc cessen en zich niet hebben laten weerhouden door de Japansche barbaarschheden ook tegen hun eigen volk, om aan een Japansche haatcampagne tegen de Nederlan ders mee te doen, tragisch dat o.in. bekwame Parindra- en Gerin- doielders zich hebben laten mede- s'eepen In een revolutionnairen opzet, zoodat wij van het eerste «ogenblik der gezagshervattlng af, hier wel duidelijk op wij zen, stonden tegenover een geest en een vorm, die explicatie met deze mannen uitsloot. Immers, mijnheer de voorzitter 'de oorlogsverklaringen hadden tri Indië een vertrouwen doen groeien en ln Nederland een begrip gewekt voor de nationale aspiraties der In donesiërs, die beide een soliden grondslag schenen te vormen voor een rijkshervorming, die voor de Indonesische natie naast de Neder landsche een vrije en waardige plaats zou bieden. Indië na 1942 Mijnheer de voorzii.er, ik kom over die rijkshervorming natuurlijk nog uitvoerig te spreken. Vooraf vervolg ik mfjn feitenexposé. Sedet 7 December 1941 bevindt ons Koninkrijk in het Oosten zich in oorlog met Japan. Op 7 Maart 1942 is het drama ten einde. Ik mag aeze data niet noemen zonder eer biedige hulde te brengen aan allen, die toen hun plicht deden tot liet uiterste. In het bijzonder aan den land/voogd gelukkig voor Neder land en de zijnen behouden wiens klaar en recht beleid de zuiverheid van onzen Nederlandschen naam heeft bewaard. Sedert Maart 1942 dan drijven Indië en zijn regeering uiteen. Laat mij zoo kort mogelijK mogen zijn over hetgeen Japan bin nen Nederlandsch-Indië verricht. De Nederlanders werden geheel, de Indo- Nederlanders grootendeels uit 's lands administratie en justitie, alsmede uit het bedrijfsleven weggevaagd, vroeger of later geïnterneerd, ver nederd en mishandeld. Tragische doodenlijst ontrolt zich voor ons verbijsterd verdriet langer en langer. Een geheele maatschap pelijke laag is van alles beroofd tor op het naakte bestaan. Maar ook de andere bevolkingsbestanddeelen wor den zwaar beproefd. De volkswel vaart wordt vernietigend aangetast door wegvoering der voorraden (ook van voedsel), door stopzetting der importen, met name van textielgoe- deren. door het aanzetten van tot, mislukking gedoemde cultures als katoen, de vernietiging van een groot deel der theeplantages, door ontwrichting van het verkeer, door vrijwel wegvallen van het lnterlnsu- lair goederenvervoer. Daarnaast drukken een hardvochtige arbeids- dwang, een barbaarsche politieks» politie en het trieste beeld wordt voltooid door een teugellooze Infla tie, vooral tijdens den ondergang van het regiem bedreven. Japanners kregen geen sympathie Het Is tegen dezen achtergrond, die naar mijn beste weten geens zins in te felle kleuren Is geschil derd, dat men de politieke activi teit der Japanners zien mag en zich kan indenken, dat de bin nenkomende geheime rapporten den Indruk bleven wekken, dat deze veroveraars er niet in geslaagA ware'n de sympathie of het ver trouwen te winnen der bevolking. In wezen is die indruk ook wel juist. Maar weinigen zullen ln het poli tieke spel, door Japan gespeeld, ernst hebben gezien. Indien wij de kracht en het antl-Nederfandsche karakter van de door Japan ontke tende revolutionnaire beweging heb ben onderschat, dan komt dit voor namelijk door twee factoren, afge zien van het feit, dat onze inlich tingen uit de hermetisch gesloten eilandenwereld steeds fragmentarisch zijn geweest. Verhit nationalisme der jeugd De eerste is, dat wij onvoldoen de inzicht hebben gekregen in intensiteit en omvang van de jeugdbeweging. Naar typisch to talitaire tactiek hebben de Ja panners zich meester gemaakt van de jeugd, deze vervuld van een verhit nationalisme, van enthousiasme voor de Greater- East-Asia-co.-prospeirity-leuze en van activisme. ZJJ hebben haar gemilitariseerd en volgegoten met Onder groote belangstelling ver trok Hr. Ms. van Kinsl ergen van de Parkkade te Rotterdam naar Indië (Foto Kramer) Verwachting tot Woensdag avond: In den ochtend over groo te deeien van het land nevel of mist. Overdag lielit tot half be wolkt, droog weer, matige tempe ratuur, weinig wind, behoudens in het Z.-VV. des -lauds, waar la ter matige wind tusschen Oost en Zuid verwacht wordt. Zon onder 17.45, maan 16.18 0.05, zon op 7.08. Van 17 October20 November zijn de bonnen A, B, C en D 781 der bonkaarten 511 geldig verklaard voor het koopen van drie liter petroleum. Het is in verband met de bevoorra ding mogelijk, dat de petroleum niet direct overal verkrijgbaar zal zijn. Waarschijnlijk zal niet spoedig weer een bon voor de geheele bevolking worden aangewezen. PAPIJS U.P.: In den laatsten brief dien Laval geschreven heeft, zegt hij, dat hij reeds van vóór zijn arrestatie vergif by zich droeg. Dit wordt ge- deelteiyk bevestigd door het feit. dat het vergif blijkbaar ln kracht was afgenomen en daardoor niet sterk genoeg was om Laval te dooden. zyn verdedigers vertelden over de executie nog het volgende: La "al stierf moedig. Hij vroeg zelf het commando „vuur" te mogen geven. Hy droeg zijn beroemde witte das en de driekleurige sjerp, welke hij vroeg mee te begraven. Vóór het salvo van het vuurpeleton klonk riep de ex-premier uit „Leve Frankrijk." Toen Laval zijn plaats innam by den paal, waaraan hij werd vastgebonden, wendde hij zich tot' den aanklager André Mornet met; „Ik beklaag u, dat u zulk een taak hebt volvoerd." Vervolgens keerde hy zich tot het vuurpeleton en zei: „Richt op myn hart." Hij had geweigerd geblind doekt te worden. Behalve brieven aan zijn vrouw, dochter en zijn verdedigers, heeft Laval een politiek document achter gelaten, dat waarschynlijk zal wor den gepubliceerd. Het bevat politieke gebeurtenissen, waarin hij een rol heeft gespeeld. blankenhaat. Gelukkig hebben zij haar slecht bewapend, want het is naar mijn overtuiging haar breidellooze en critieklooze emo tionaliteit, die thans het regime van Soekarno medesleept in de excessen, die den toestand op Java meer en meer verduisteren. Republiek Indonesië is Japansch maaksel De tweede factor is de elementaire kracht der nationalistische verlan gens. Het is immers in confesso, dat de republiek Indonesië is een Ja pansch maaksel, geproclameerd als zij b-v. Is door den Japanschen maar schalk Terauchi, een poging, geflan keerd door soortgelijke opzetten in Birma, Indo-China, Philippijnen, om den overwinnenden United Nations nog zoo groot mogelijke politieke moeilijkheden op hun weg te leggen en de groeiklemen te bewaren van 'n Japansche Groot-Azlë-politiek. De leiders van de revolutionnaire bewe ging hebben dit geweten, maar mis schien juist toen zij bemerkten, dat het een ineenstortend Japan was, dat hun de onafhankelijkheid aan bood, hebben zij wellicht gemeend als voltrekkers der historie die algeheele De geallieerde troepen hebben, naar United Press meldt, gisteren Buitenzorg, 45 km. ten Zuiden van Batavia, bezet. Groote Britsche versterkingen zullen spoedig in Ned. Indië aan komen, seint de Times-correspon dent uit Batavia. Hij voegt erbij, dat hy uit betrouwbare bron vernomen heeft: „Wij zullen spoedig de hou ding van non-interventie laten varen in het geval dat onjuist wordt genoemd politieke of binnen- landsche oneenigheid. Wij zullen den leiders der opstan delingen laten weten, dat wij niet van plan ztjn nog langer liet leven van Britsche en BritscU-Indisclie troepen ln gevaar te brengen door een toestand te laten bestaan, dat de door de Japanners gekozen re bellen onder tien mantel van nationalisme ongeregeldheden in de hand werken, teneinde hun eigen opportunistische doeleinden te bereiken en terloops nog de ontwapening der Japanners te ver tragen. Wij zullen hun laten weten, dat Britsche en Britsch-Indische troe pen de rust en de orde zullen ver zekeren door met strijdkrachten de sleutelposities op het eiland in te nemen. Wij zullen dit zelf doen om complicaties te vermijden als die in Saigon, waar wij cm onze non- interventiepolitiek te laten blijken, ongeregelde Fransche troepen ln staat stelden een slag te slaan, die natuuriyk eerst mislukte. Haar misschien is nog wel het belangrijkste, dat wij de wereld dul- deiyk zullen maken, naar lk begre pen hel), dat deze opstandelingen in ueze landen met terroristische maat regelen optreden, die typisch tyran- nlek-fasclstisch zijn, en dat zij dat doen volgens plannen, die de .Japan, ners iisteiyk hebben uitgewerkt." Depok. een dorp tusschen Batavia en Buitenzorg, heeft veel geleden door nationalistische plunderaars en moordenaars. In de afgeloopen da gen hebben gewapende benden daar huisgehouden. Een groot aantal be woners ls gedood, huizen zijn bescha digd en daaruit is alles, wat mee genomen kon worden, gestolen. De bevolking verlaat nu de stad. Radio Jogjakarta heeft Hiltgezouden, dat „Oemat Islam" (de Mohammedaan- sche gemeente) den Nederlanders den heiligen oorlog verklaard heeft. De trams in Batavia rijden nog. maar het aantal rijwielen, taxi's en andere verkeersmiddelen is sterk af genomen, hoewel er nog geen aan wijzingen zijn. dat de pogingen van de „Oemat Islam" voor een alge- meene staking succes zullen hebben Gedurende de afgeloopen drie dagen zijn 20 personen, ouder wie drie Ne, derlanders, door Indonesiërs ln Ga- roet (Oost Preanger, op 60 km. van Bandoeng i gedood. De geallieerde militaire autoritei ten in Batavia hebben, naar U.P. meldt, tot dusverre de vergadering van de republikeinsche regeering, die heden (Dinsdag) en morgen in de hoofdstad zou plaats vinden, nog niet verboden. Maandagochtend werd een Neder landsche vrouw'gedood en een twee de gewond, toen zij in een jeep van het stadsziekenhuis in het centrum van de stad naar het zuidelijk deel van de stad werden- vervoerd. De jeep werd door Indonesiërs uit hin derlaag beschoten. Maandagmiddag werd een gevecht geopend ln de nabijheid van het oude vliegveld van Batavia, Tjllili- tan. De aanleiding tot dit gevecht was het beschieten uit hinderlaag van een Nederlandschen vrachtauto met machinegeweren, die in de hoo rnen verborgen waren en waardoor twee Nederlanders gedood werden. Daarop werden Nederlandsche troe pen uitgezonden, om dit gebied te zuiveren. Stafchef brigade-commandant Wingrove heeft medegedeeld dat over tien A twaalf dagen bezettings landingen te Soerabaja verwacht kunnen worden. Sinds Maandagmiddag houden sol daten van. de .Seaforth Highlanders alle Indonesische personen- en vracht auto's aan, om de Inzittenden op wapens te onderzoeken. Als de Indo nesiërs protesteeren tegen het foull- leeren worden zij met de bajonet tot rede gebracht. Nederlandsche vrouwen, die ln Melbourne wonen, schrobben de dekken van het stoomschip „Merak", dat tengevolge van de staking der Indonesiërs niet kan uitvaren. Zij koken ook het eten voor de officieren in de kombuis en houden hun hutten schoon. Zij hebben een werkschema opge steld, dat om half tien des mor gens begint en loopt tot een tyd, die den vrouwen gelegenheid geeft, haar kinderen van school te ha len. Tot deze „werksters" behoo- ren ook mevrouw .Koster, de echt- genoote van schout-bij-nacht Kos ter van de Kon. Ned. Marine, en mevrouw D. E. van Huys, echtge- noote van den raadsman bij de Nederlandsche legatie. Namens de meer dan 7000 te Ma nilla vertoevende Nederlandsche ex- krijgsgevangenen en geïnterneerden is een telegram aan president Truman gezonden, waarin hem om hulp ge vraagd wordt voor hun terugkeer naar Java, waar hun families ln ge vaar verkeeren tengevolge van de ongeregelde toestanden. „Het eenige dat wij wenschen ls naar huis terug te keeren." zoo luidt, volgens U. P., het telegram. De meesten der ge vangenen zijn nu al in hun vijfde repatrieeringskamp en zij branden van verlangen om deel te nemen aan het herstel van vrede en orde ln Ned.-Indtë, alsmede aan de Inrich ting van een onafhankelijk bestuur, volgens de plannen door Koningin Wllhelmlna in 1942 bekend gemaakt. onafhankelykheid, tijdig of ontijdig, te mogen en te moeten aannemen uit handen, die bezoedeld waren en dus de hunne mede-bezoedelden. Ik zou niet gaarne over deze man nen als mensch stuk voor stuk een oordeel vellen, maar indien het waar ls, wat ik zelf denk, dan ziln de taak en de plicht der Nederlanders om in de Indische samenleving de krachten te helpen ontwikkelen, die z(i be hoeft, geenszins ten einde vervuld. Indien het waar is, .dat ook daarna de historische banden -voor beid® volken van groote waarde zullen blijven, Indien d 1 e Indonesische na tionalisten gelijk hebben, die daar om met ons in het Koninkrijk willen blijven, ipdien het onrecht ls, wat aan Nederlanders, die zich ten volle aaiv Indië gaven, aan de Indo-Neder landers in hun eigen moederland werd aangedaan, dan ls de verant woordelijkheid van deze mannen voor den weg, dien zij meenden te mogen kiezen, wel groot. Waartoe die weg ook,zou mogen leiden, stellig niet tot waarachtige, waardevolle natio nale zelfstandigheid, noch töt natio nale gezondheid, geestelijk en stof felijk. In de laatste dagen voor d'e capitu latie zond de gouverneur-generaal een kleine groep hoofdambtenaren het land uit naar Australië. Als Ned.-Indische commissie, te Melbourne gevestigd, heeft zy al haar aandacht besteed aan het toekomstig herstel van Indië. Het masterplan van den te vroeg over leden Sitsen, het eenige gesloten herstelplan, naar njen zegt, ter wereld, is grondslag' geworden en gebleven voor een stelselmatige verzorging van land en volk, overal, waar het wettig gezag zijn taak weer op zich heeft kunnen nemen. Resten der krijgsmacht bleven actief De resten van onze krijgsmacht bleven, onder éénhoofdig beheer van den bevelhebber der strijdkrachten in het Oosten (BSO), aan den oorlog tegen Japan in bondgenootschappe- lyk verband deelnemen. De Indisch® handelsvloot, gelijk de Nederland sche, werd voor de bondgenootschap pelijke oorlogsinspanning ter be schikking gesteld. Een N.I. regeering fungeerde toen niet meer, haar functies werden waargenomen door den minister van Koloniën. Sedert begin 1944 naderden de Amerikanen onder MacArthur Nederlandsch Nieuw-Guinea en ont stond in het zg. civii-affairs-agree- ment met de V.S. de vorm, waarin het wettig gezag gedurende de phase der militaire operaties in de bevrijde gebieden zou worden hersteld, te weten, onder het militair gezag der bondgenootschappelijke bevelhebbers als gemilitariseerd burgerlijk be stuur, de Ned.-Indische civiele admi nistratie. In September 1944 werd met de benoeming van dr. Van Mook tot It. gouverneur-generaal de Indische re geering hersteld. Zij vestigde zich te Brisbane en zette het vredeswerk der Nederl.-Indische commissie voort. Eerst na September 1944, als het zuiden van Nederland bevryd is, en eerst goed na Mei 1945, kan Nederland er aan beginnen te denken, zün mankracht te orga- niseeren voor de driedubbele taak, ambtenaren te leveren voor het herstel van het overheidsapparaat in Indië en strijdkrachten voor den oorlog tegen Duitschland ea dien tegen Japan. Aan strijd te gen Indonesiërs denkt niemand, integendeel, deze Nederlanders zyn bereid hun bloed te offeren te hunner bevrijding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1