Een nieuwe Vermeer Roozenburg won verdiend van Han van Meegeren beenen? Steun voor het Indisch beleid der regeering Openingsrede van den voorzitter oordeelt Springer HET ROYALE GEBAAR Onder toezicht vervaardigd schilderij gereed gekomen Wie schilderde Overbruggingsuitkeering voor werkloozen Heeft Uw slager Aftreden van den Gouverneur-Generaal wordt algemeen betreurd Met wie wordt onderhandeld Magistraal werk in de laatste partij Ingewikkeld en moeilijk DONDERDAG 18 OCTOBER 1945 PAGINA 3 „De Emmaüsgangers"? Wijziging in de regeling TWEEDE KAMER HERDERLIJK SCHRIJVEN der Oostenrijksche bisschoppen De uitbetaling van nieuw geld Stichting voor den Landbouw Gouden feest in Suriname EERSTE KAMER Gen.-majoor Dijxhoorn bevorderd r Op beslissing gesteld B. Springer Consequenties „Wankel niet' DAMPROBLEEM Competitie-moeilijkheden Alles wat op den schilder Han van Meegeren betrekking heeft, schijnt iets met valschheid te maken te hebben. De tegen hem ingediende aanklacht dat hij lid van de N.S.B. js geweest is al thans valsch gebleken. Niet valsch schijnt echter de bewering van Van Meegeren zelf te zijn, dat hjj en niet Johannes Vermeer de maker is van „De Emmaüs gangers". Zooals men zich zal herinneren heeft, van Meegeren, nadat hij zijn opzienbarende bekentenis inzake de ze schilderijen-vervalsching had ge daan, voorgesteld hem in de gele genheid te stellen opnieuw een z.g. Vermeer te schilderen, ditmaal on der strenge controle. Men is op dit voorstel ingegaan. Van Meegeren kreeg de verschillende verven, die hij zeide noodig te hebben, de bijzondere penseelen. dief hij vroeg, het doek van 'n middelmatig zeventiende-eeuwsch schilderstuk, dat voor dit experi ment moest worden opgeofferd, en toog daarna aan het werk. Bi) de uitvoering van zijn nieuwe opdracht is Han van Meegeren voortdurend gadegeslagen door verschillende ge tuigen, die tot taak hadden er op toe te zien, dat van Meegeren geen goo- cheltrucjes uithaalde. Voor de irieuwe Vermeer, die de verbaasde getuigen onder de han den van Van Meegeren zagen ont staan, had de schilder wederom een bybelscli onderwerp gekozen, Ml. (lcn twaalfjarigen Christus, leerarend, in den tempel temidden van de wetgeleerden en pharlzeën. De schilder heeft de Christus figuur ongeveer in het midden van het doek geplaatst, de handen rus tend niet op een wetsrol, maar op een boek. Een lang blauw gewaad omhult de gestalte van den jeugdigen Christus, wiens gelaat volgens de ver- halen van de menschen. die het doek hebben gezien, een bovenaardsche uitdrukking bezit. Rond deze cen trale figuur zijn in kruisvorm de schriftgeleerden gerangschikt. op wier gezichten men op zeer treffende wijze hun verschillende gemoedsbe wegingen weerspiegeld zou zien. De vrij donkere achtergrond van het schilderij wordt gevormd door een tempelwand, Het oordeel van hen, die het schildert) gezien hebben, is, dat de nieuwe Van Meegeren inderdaad op één lijn staat met de andere werken van dezen schilder, die als Vernieers groote bedragen hebben opgebracht. Met dat al wordt het den deskundigen, die toch eens zullen moeten uitmaken of „De Emmaüsgangers" in het Museum Boymans te Rotterdam nu een echte Vermeer dan wel 1k„JZeeJf"r d„at we- 'let in den Mei- nen strijd eemgszins zijn kwijt geraakt. De strijd was hevig en permanent en zeer intens en de wapens waren niet anders dan vin dingrijkheid, overleg en zuinigheid, zuinigheid, overleg en vindingrijk heid, in de eene hand bekwamer dan in de andere, maar afdoend voor niemand, met een gezonde maag. We doelen op den strijd tegen den honger, waar iedere huisvrouto nog niet zoo heel veel maanden geleden midden in stond en tijdens welken hoe kan het anders het royale gebaar min of meer gesneuveld is. Als je de waarde van één suiker korrel hebt leeren kennen, blijft er een zekere gehechtheid aan een schep suiker van eigen aandeel, die naar een ander gaat! We staan nog té dicht bij den donkeren winterdag, dat suiker zóó kostbaar was, dat je met natgemaakten vingertop elk korreltje wegplukte van de' tafel, waarop zes korrels geknoeid waren. En als iemand het zou wagen, een enquête in te stellen onder de West-Nederlanders, naar wie in die dagen bij het verdoezelend schijn sel van kaars of oliepit zijn bord heeft afgelikt, om het laatste krummeltje vet niet verloren te 9"071; die zou waarschijnlijk verstomd staan over het zeer groot aantal prima opgevoede burgers, die hun tong op die wijze lieten mee nemen, wat ze den vatenkwast niet gunden. We hebben boterpapieren afgelikt en kaaskorsten meegegeten, van het tweede spoelsel van de^ melkkan pap gekookt en de broodkruimels aan de mustchen onthouden, we heb ben de aardappelen voor elk maal angstvallig geteld en er ook wel eens een in vieren gedeeld... en %at zou ons allemaal niet meer awars zitten? .*J!!Z-~ebben ons no9 niet durven JÏZ"fJl,.,aa7} de weelde van gesta- }'9 ZZZl ,end voedsel en we zijn nog niet losgewikkeld uit onze schraalheidscomplexen, die noodzaak waren, omdat alles op het spel stond. En daarom is het zoo'n ver kwikking, wanneer mén het royale gebaar tóch tegenkomt, het Ineens ziet oplichten als een plek zon op een motregendag wanneer men zich het breed gebaar van meedee- len en weggeven zóómaar, spontaan, als voorbeeld aantrekt. En daarmee een onderdeeltje van onze beste nationale deugd, (bij traditieweer helpt opvijzelenI a. Bgl. een echte Van Meegeren Is, niet gemakkelijk gemaakt. In het a.s. voorjaar zal Han van Meegeren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht staan wegens het In omloop brengen van valsche Ver meers. Tegen dien tijd zal het zeker vast staan, wat men moet denken van „De Emmaüsgangers". In de regeling van de overbrug gingsuitkeering voor werkloozen heeft de minister van Sociale Zaken enkele veranderingen aan gebracht. Geen overbruggingsuitkeering zal kunnen worden verstrekt aan een werknemer, voordat alle mannelijke zoowel als vrouwelijke leden van het gezin, waartoe hl) behoort, die 16 jaar of ouder zijn, als werkzoekend en zijn ingeschreven bij een G./t.B. Uit gezonderd zijn o.a. die gezinsleden, tan wie dit redelijkerwijze niet kan worden gevergd, zocals de gehuwde vrouw, schoolgaande kinderen enz. Een Ingeschreven gezinslid ls ver plicht, aangeboden werk te aanvaar den. Bij weigering zal in het alge meen aan geen dér gezinsleden een overbruggingsuitkeering worden ver strekt. In uitzonderingsgevallen zal kunnen worden toegestaan, dat aan het gezin steun wordt verleend naar de grondslagen der oude steunrege ling', zoodat alle gezinsinkomsten zullen zijn na te gaan. Voortaan zal men moeten kunnen bewijzen, dat men loonarbeider is. De or-der de A-groep vallende per sonen van de z.g. soc.-econ. hulpver leening voor kleine zelfstandigen kunnen tot nader order alleen ge holpen worden via de oude steun regeling voor de A-groep. De ge meentebesturen moeten echter be vorderen, dat personen uit deze groep, die thans overbruggingsuit keering ontvangen en daarvoor nu niet meer in aanmerking komen, in de eerste plaats tewerk worden ge steld. De nauwkeurigst# voorzorgsmaat regelen moeten worden genomen om te voorkomen, dat zwarte handelaien worden opgenomen. Bepaalde aanwij zingen daartoe zijn. gegeven. De ultkeeringen zijn gebonden aan maxima. Van 15 October af kunnen perso nen beneden 18 jaar niet meer voor een uitkeering in aanmerking komen. Losse arbeiders worden, wat de ioonnormen betreft, in den vervolge gerangschikt onder de categorie, waarmede zi) het best kunnen wor den vergeleken. De minister behoudt zich het recht voor om voor bepaalde beroepen en/of bedrijven op grond van de om standigheid, dat voldoende arbeids gelegenheid aanwezig is te achten, de overbruggingsuitkeering tijdelijk buiten werking te stellen, in het ge- heele land of in bepaalde rayons. Deze wijzigingen zijn 15 October van kracht geworden. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de wachtgelder, die gedurende zes achtereenvolgende werkdagen onafgebroken werkloos ls,' of gedurende 30 achtereenvolgende werkdagen minder dan vijf werkda gen heeft gewerkt, verplicht is, zich als werkzoekende bij het Gew. Ar beidsbureau te laten inschrijven. De uitkeering van wachtgeld aan zulk een arbeider mag slechts worden voortgezet op vertoon van een in- schrijvingskaart. Ja, hij. zal wel kunnen loopen, maar of hij soepbeentjes heeft, - die bedoelen wij namelijk dat staat te bezien. Daarom is het zoo prettig, dat Honig's Vermicelli-fabriek vol op draait om U weer de ver pakte Honig's vermicellisoep tc leveren. Dan hebt U op één vermicelli- bon voor ieder een een bord krachtige, sma kelijke soep. De debatten in de Tweede Ka mer over de regeeringsverklaring ten aanzien van Indië trokken ook nu weer een groote belangstelling, een bewijs te meer, dat het publiek, dat anders maar een zeer beschei den belangstelling voor de bespre kingen in de Kamer toont, de grootheid van de huidige dageD beseft. De spanning, welke gisteren op het Binnenhof heerschte. wag bij lange na niet zoo groot als i ot-li minister Logemaan zijn verklaring aflegde en het moet geconstateerd: eeu debat In groeten stijl was het niet. Eén ding staat wel vast: de Kamer WEENEN. 16 October. (A.F.P.). Voor het eerst sinds het einde van den oorlog hebben de bisschoppen van Oostenrijk zich met een herder lijk schrijven tot hun geloovigen ge wend. Iit dit herderlijk schrijven wordt uiting gegeven aan den af schuw van de nazi-theorie, doch wordt er tevens op gewezen, dat het noodzakelijk is ondersoheid te maken in de verantwoordelijkheden. In een beroep op de andere landen vragen de Oosfbrwljksche Bisschop pen den steun* van de Geallieerden, waarbij zij er op wijzen, dat het nieu we Oostenrijk een der meest trouwe leden van de volkerenfamilie zal zijn. De termijn van 8 t.m. 13 October, waarin gelegenheid bestond bij de Inrichtingen der posterijen nieuw geld op de geldkaart af te halen, werd om aan de groote drukte het hoofd te kunnen bieden met een week verlengd. De directeur-generaal der P.T.T. vestigt er de aandacht op, dat het niet in de bedoeling ligt, den uitbetalingstermijn voor de post- inrichtingen nogmaals te verlengen Belanghebbenden wordt dan ook aan geraden, de geldkaart uiterlijk in den loop van deze week voor opneming van de eerste f 160 in nieuw geld aan te bieden. Op een vergadering van den R. K. Land- en Tuinbouwbond te Hoorn is mededeeling gedaan van de oprich ting van 'n Stichting voor den Land bouw in Noord-Holland, ten einde de economische, sociale en technische belangen van land- en tuinbouw te behartigen, te zamen met de Holl. Mij. van Landbouw en den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Het 50-jarig bestaan van de R.K. Majella-stichting te Paramaribo is herdacht In de kapel der stichting, tegelijk met een herdenking te Til burg door pater A. Verheggen, pro curator der Surinaamsche missie in Nederland. De voci zitur der Eerste Kamer, mr. W. L. oaron de Vos van steen- wiik, heeft hedenmiddag de eefste vergadering van dit college na de bevrijding geopend met een rede, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn dankbaarheid aan Hem, „in Wiens vingeren ook de draden van ons volksleven liggen", voor de herwon nen vrijheid en onafhankelijkheid. Hi) releveerde degenen, die in den strijd tegen den vijand het leven lieten, alsmede de negen leden, on der wie ar. H. Colijn, die deze Ka mer ontvielen. Geloofsvervolging, moord, vrijheidsberooving, hongers nood, verwoesting noch plundering hebben de natie, hoe ook geteisterd, doen wankelen. Een voortgezet „verpruist" Duitschland, zooals het zich in al z.n schandelijkheid er. ongerechtigheid heelt geopenbaard, waarin ae leugen tot een systeem werd verheven, «zou in de toekomst voor het beschaafde Europa hét ge vaar beteekenen, voor ons a e aarts vijand blijven. De voorzitter sprak de bede uit, dat de ministers er in zouden mo gen slagen de zoo omvangrijke en moeilijke taak, welke zij op zich hebben genomen, tot een goed einde te brengen, o.m. door het radicaal doen verdwijnen van elk spoor van het verfoeilijke nationaal-socialisme. Beteekene onze herwonnen onaf hankelijkheid de stoffelijke, bovenal cie geestelijke herrijzenis van ons volk en geve de Eerste Kamer, ter goede voorlichting van het vclk, In de verre toekomst een schoon exem pel. Met een driewerf „Leve de Ko nlngin" besloot baron de Vos van Sleeuw ik zijn rede. De wnd. chef van den generalen staf, generaal-majoor A. Q. H. Dijx hoorn is bevorderd tot luite nant-generaal. Hij zal binnenkort aftreden als wnd. chef van den ge neralen staf en zitting nemen in het Hoog Militair Gerechtshof. Naar wij vernemen, zal mr. R. van Genechten cassatie, aanteekenen tegen het tegen hem door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage uitge sproken doodvonnis. Het eerste belangrijke damgebeuren na de bevrijding ligt weer achter ons. De jonge kampioen van 1943, Piet Roozenburg, clie, als uit den öoode her rezen, na de bevrijding weer lil ons land terugkeerde, en de oud-wereld kampioen Springer, óók enkele jaren uit de normale circulatie verdwenen, hebben te Rotterdam een friendly game van tien partijen gespeeld. Men kent het spannend verloop van deze match, welke tenslotte na zeer veel spanning door den Jongere, Roozenburg, In de laatste party gewonnen ls. Den „oudere", die sinds 1937 geen belangrijke ontmoeting meer gespeeld had, vonden wij bereid In ons blad een beschouwing aan deze hoogst Inte ressante ontmoeting te wijden. Springer schrijft ons: De eerste partij kon ik winnen, doordat Roozenburg in 'n moeilijken stand een groven blunder maakte. De tweede kwam echter op het actief van den Rotterdammer, die het mij zoó moeilijk maakte, dat ik door tijdsoverschrijding verloor, iets wat mij in mijn heele carrière nog niet gebeurd was. Na dit min of meer sensatio- neele begin volgde een serie par tijen de derde tot en met de negende die alle remise werden. Dat was eigenlijk wel het wonder lijkste van deze match, want de partijen waren van een dusdanige geaardheid dat wij zelf zoowel als de toeschouwers eiken dag op nieuw een beslissing verwachtten. Er waren partijen, zóó ingewikkeld en moeilijk, dat hét equilibrisme leek en Roozenburg in sappig Rot- terdamsch zei: „Ik heb me kleu renblind moeten spelen!" Partijen ook met diverse nieuwtjes en een berg studiemateriaal. De spanning was enorm, de zaal als met electrlcitelt geladen I De toe schouwers genoten zeer en ondanks 1 de remises werd de belangstelling avond aan avond grooter. Na afloop van de 5e partij spraken we nog even met D. H. Möllenkamp, een bekend Rotterdamsch dammer, en vroegen hem of die remises nu den toeschouwer wel voldeden. „Zulke remises," antwoordde hij, „zijn geen bezwaar. Ik zit avond aan avond te likkebaarden en elke zet is een nieuw probleem. Ik kan soms van spanning niet op mijn stoel blijven zitten! Wilt u wel gelooven, dat u mij niet naar de beste film krygt voor zulke remise-partijen!" En in deze geladen atmospheer begon Zaterdagmiddag de tiende Partij. Al spoedig bleek, dat we alle bei toch wel bijzonder op een beslis sing gesteld waren. Ik zelf had de eer de lont in het krult te werpen, toen mijn tegenstander zijn toevlucht nam tot een variant, die we de Roo- zenburg-opstelllng kunnen noemen, daar de Rotterdammer deze variant zoo'n beetje gecreëerd heeft en met voorliefde speelt. Het is de opening 1. 33—29, 19—23; 2. 35—30, 20—25; 3. 40—35, 1419; 4. 4440, 10—14: 6. 50—44, 5—10; 6. 31—27, 17—22; 7. 30—24, 22 x 31; 8. 36 X 27, 19 X 30; 9. 35 X 24. Een flankspelgenre dus. Niet be paald een nieuwtje, maar meer een combinatie van eenige oude gegevens, tezamengevoegd tot één geheel. Het werd weer buitengewoon spannend. Ik riskeerde in het middenspel een offer, om aanval tegen den witten langen vleugel te verkrijgen. Roozen burg bouwde echter een grootsche verdediging op, sloeg den aanval ge heel af, behield het gekregen stuk en won overtuigend onder het maar niet bedarend applaus der honderden aanwezigen. En terecht. Roozenberg heeft deze laatste partij werkelijk magis traal gespeeld en vier uren inspan nend werk met een alleszins ver diende overwinning bekroond. B. SPRINGER Den Haag, 16 October, schaart zich achter de regeering; de woordvoerders der \erschillende groote partijen gaven daar uitdruk king aan, hoewel zij op verschillen de onderdeelen wel het een en ander hadden aan tc merken. yrijwel iedereen betreurt het af treden van jhr. Tjarda van Starken. borgh Stachouwer als gouverneur- generaal en vrijwel niemand is er van overtuigd, dat dit aftreden be slist noodzakelijk is, maar er is ook niemand, die hierin vastbera den een standpunt kiest. De regeering, die, getrouw aan haar tactiek van „hard in de kern, zacht aan de randen", onverzoenlijk tegenover Soekarno, maar tegemoet komend: tegenover de nationalisten staat, zal zich nader moeten verkla ren, wie zy nu precies met „nationa listen" bedoelt, nu, volgens de be richten, feitelijk ook de gematigden zich achter Soekarno hebben ge plaatst en er eenigen van hen zelfs zitting ln zyn kabinet hebben ge nomen. En wat moet er gebeuren als de leiding van de nationalisti sche beweging in Indië weigerachtig blijft zich van Soekarno te laten scheiden? Ziedaar het pijnlijke di lemma, dat de Kamer ziet en waar op zy een antwoord van de regeering hoopt te krygen, dat haar hart te vreden stelt, zonder dat zij voor het radicale standpunt van den heer Tjarda behoeft te kiezen. Men kan nu nog naar een ander hulpmiddel zoeken, zooals de heer Stokvis (S.D.) dat deed, toen hij den wensch to kennen gaf, dat de ..Perhlmpoenan Indonesia" alsnog de gelegenheid zou krijgen een delegatie als bemidde laarster naar Indië te zenden. Het klinkt ook niet bijster overtuigend, dat zulk een delegatie, welker reis naar Indië slechts door den minister zelf mogelijk gemaakt kan worden, daar al op een weinig vertrouwen wekkende manier zou arrlveeren. Do menschen, die op het oogenblik in Indië zijn, met de taak hèt vertrou wen der Indonesiërs te wekken, zijn inmiddels zelf overheidspersonen, maar of de menschen van de P. I., die zelf hun nationallstiscben senti menten ook al niet meer de baas zijn, daar veel tot het weerkeeren van de bezinning en de rust zullen kunnen bijdragen, blijft toch maar een bange vraag. Roestam Effendi (Comm.) kwam tot de erkenning, dat de onafhanke lijkheid van Indië wel eens zou kun nen uitloopen op een knechtschap, dat hij een nog veel gevaarlijker macht dan de Nederlandsche noem de. Als Roestam daar nu eens conse quent op had doorgeredeneerd Den persoon van Soekarno bagatelli seerde hij, zeggende, dat het hier niet gaat om diens persoon, die kan komen en gaan, maar om de natio. nalistische beweging, die zei blijven. Maar wie is er dan eigenlijk meer bereid om de nationalistische bewe ging als een duurzaam en gerecht vaardigd streven te erkennen dan de Nederlandsche regeering? Roestam en doen niet alle Indonesiërs het zelfde? praat er glad langs heen. De heer Max van Poll verklaarde namens de Katholieke fractie, dat deze zich op het stuk van de hou ding der regeering tegenover Soe karno en diens kabinet volledig en zonder voorbehoud achter haar schaart. Hij koos. in tegenstelling met de tweeslachtigen, een radicaal standpunt, maar liet het sluitstuk zijn oordeel over de houding van den G.-G. nog open. Het slot van eyn toespraak klonk bijna als een bezwering tot de regeering. „Wankel gij niet, want het wankelen van Ne derland zal onafzienbare gevolgen hebben, ook tegenover zijn bondge- nooten." En dan denkt men weer aan het in alle opzichten onwrik bare standpunt van den Gouverneur- Generaal, dat zonder verklaarde ver dedigers te vinden, toch het debat beheerscht. Aan minister Logemann is heden de moeilijke taak om de troebele inzichten tot klare schel ding te brengen Probl. No. 1218 van D. Douwes te Utrecht. Zw. 10 st. op: 1. 3 6, 21 28, 31. 32, 35, 37. 40. Wit 9 st. op 17 18, 19. 23. 26, 29 34. 45, 46. Wit speelt en wint; oplossingen s.v.p. inzenden bin nen drie weken aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing: No. 1215 van C. v. d. Kullen te Voorthulzen. Wit speelt achtereenvolgens naar: 17. 19, (zw 16 gedw.) 13, 4, 7 en wint. Een aardig doch niet moeilijk stukje. Bij de competitie-indeeling van den N.V.B. in district III stuit men vooral op vervoersmoeilijkheden. Zon dags rijden n.l. achter den IJssel geen treinen, zoodat men geheel op auto vervoer e.d. is aangewezen. Als de toestand dan ook zoo blijft is het niet waarschijnlijk, dat er een nor male indeeling kan worden gemaakt. In ieder geval zal men daar op 4 No vember nog wel niet met de compe titie kunnen beginnen. De Belgische internationaal en mid denvoor van Liersche. Jules van Craen, is deze week tengevolge van een longaandoening overleden. Een voor de Zaanstreek uitzonder- lüke voetbalwedstrijd zal Zondag te Wcrmervcer worden gespeeld tusschen W.F.C. en den lsten klasser Ajax.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3