Ned.-lndië DE ZWARTE MARKT Geen arbeidsdienst tiert weliger dan ooit Dreigementen sorteeren geen effect Politie zonder 69ste JAARGANG No. 23370 ZATERDAG 20 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Driejarenplan voor industri< Een schadevordering var 25 milliard op Duitschlanc Het weer Noord-Sumatra in handen van nationalistèn Half ons vleesch op bon 782 Verhooging van het rantsoen DE NIEUWSTE VERMEER VOL TOOID. Han van Meegeren, die er zichzelf op beroemt de Em maüsgangers en nog vijf andere, aan Vermeer toegeschreven wer ken te hebben geschilderd, heeft met de hem eigen virtuositeit het bewijs geleverd, dat hij niet blufte, door onder toezicht een revende „Vermeer" aan zijn oeuvre toe te voegen. Dit doek stelt Christus temidden van de schriftgeleerden in den tempel voor en munt uit door zijn prachtig coloriet. Van Meegeren heeft dit doek geheel uit hef hoofd en zonder voor zijn figu ren eenig model te gebruiken ge schilderd op het linnen van een zeventiende-eeuwsch schilder stuk. Alles duidt op de echtheid van deze nieuwe „Vermeer", het linnen, de gebezigde verven, de craquelures, die er kunstmatig in zijn aangebracht. Maar dit maal weten wij heel zekerdat het valsch is. „bevoegdheid Ifelü NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vergelijkt men de koppen boven de berichten uit India van be gin dezer week met die van de laatste dagen dan is het niet moeilijk te constateeren, dat de toe stand bezig is zich in een wat gun stiger zin te ontwikkelen. Dreigde Soekarno's volksleger Zondag J.I. nog met sluipmoord, gif en slangen, we zijn nu al zioo ver dat de zooge naamde president van de Indone sische republiek het veiliger vindt zijn volgelingen aan te sporen hun toevlucht te nemen tot Gandhi's sys teem van „geweldloosheid". Vanwaar deze zoo snelle omme keer? Wij vermoeden, dat de steeds grdotere landingen van Britsohe troepen, met als gevolg de bezetting van Batavia, Bandoeng erj Semarang, het zenden van eenige Britsche vlieg- tutgeskaders en het verschijnen voor Java's kusten van talrijke oorlogs bodems er niet vreemd aan zijn Bovendien is deae week ook heel duidelijk gebleken, dat het parlement het met het beleid der regeering in eroote trekken eens is. De rechte koers, walken het kabinet vaart, heeft indruk gemaakt, niet alleen in Ne derland en Indië zelf, maar ook in het buitenland, vooral in Engeland. De reactie van regeering' en volk op het aanvankelijk veel te slappe op treden der Britten heeft haar uitwer king dan ook niet gemist. Het dui delijkste bewys hiervan waren wel de sympathieke woorden van Attlee en Eden dezer dagen in het Lagerhuis aan de houding' vaax Nederland ge wijd. Misschien was het wat laat, maar Londen heeft in ieder geval gemerkt, dat er weer een r e- geerlng in Den Haag aetelt. Hoe weinig het kabinet bereid is van den eenmaal ingeslagen weg af te wijken is in ai zijn scherpte tot Uiting gekomen in het aftreden van den gouverneur-generaal Jhr. vaia Starkenborgh, die zooals bekend vóór alles herstel van gezag eischte. terwijl de regeering dit wil laten samengaan met een zekere toenade ring een praten, dat nog geen onderhandelen beteekent tot die nationalisten, die aich niet met cie. Japanners hebben ingelaten. Zij tracht dus een weg te vinden tus- sohen het een© uiterste standpuut: herstel van gezag met alle middelen en eerst dan eventueele onderhan delingen en het andere uiterste: vóór alles een verzoenende houding jegens de nationalisten, tot uiting komend door hen aan een conferen tietafel uit te noodigem, en vooral géén geweld. Zooals men uit de debatten heeft kunnen lezien hebben vele Kamerleden de regeering* op dezen weg niet "zonder aarzeling willen volgen. Wanneer men de kolommen lange tij van overlijdensadvertenties thans In de bladen leest, wanneer men lioort van de verschrikkingen, welke de Japanners de Nederlanders heb ben laten ondergaan, en wanneer men weet. dat extremistische natio nalisten dit beulswerk overnemen en er een sadistisch genoegen in schep pen de- Jappen hierin nog te over treffen, dan is het moeilijk niet aan zijn gevoelens gevolg te geven en te zeggenherstel het gezag- met alle middelen. Voor de regeering is het probleem niet zoo simpel te stellen; gij heeft rekening, te houden met een complex van feiten en omstan digheden, zü moet regeeren. dat be teekent „vooruitzien", dat ben kent, dat zij in de toekomst de beloi van een rijkshervorming, zooals uit eengezet in de rede van H. M. de Koningin op 6 December 1942, zal mee ten nakomen. Het parlement heeft dit Ingezien en heeft te re geering zijn steun gegeven. Het kabinet zal nu op den' inge slagen weg kunnen voortgaan met grooter gezag dan een week .geleden. Toch zal het steeds op zijn hoede moeten wezen, want de druk van verschillende zijden maakt Max van Poli's waarschuwing: regeering wan kel niet, niet overbodig. Zoo heeft het ons dezer dagen bevreemd te lezen, dat a.s. week een delegatie van vier leden van bet partijbestuur der S.D.A.P. voor besprekingen naar Engeland gaat. Twee leden hebben een zeer uitgesproken standpunt in zake de Indische kwestie o.a. op Openbare vergaderingen en in de Tweede Kamer Ingenomen, dat dui delijk neigt naar vergaande tege moetkoming aan de nationalisten. Beiden gelden in die S.D.A.P. als In- diëkenners bij uitnemendheid. Aan de delegatie neemt eveneens deel de heer Koos Vorrink, regeerlngsge- machtigde in algcmeenen dienst, een Officieuze persoonlijkheid dus. Is het niet denkbaar, dat deze delegatie, onbewust misschien, bij haar besprekingen met vooraanstaan de Labour-figuren de oclitiek der re geering gaat doorkruisen? De schadevergoeding, welke Ne derland van Duitschland eischt, bei draagt 25 milliard, aldus ir. Vos) minister van Handel en Nijverheid] in een lezing welke hij in Eindho] ven heeft gehouden. De productie is tot 60 pet. ver minderd, zoodat deze centraal moet Worden geleid. Hiertoe heeft de re-1 gcering een drie-jarenplan ontwor-l pen, voor de jaren 1946, 1947 enl 1948. 1 Verwachting tot Zondagavond: Matige, later aan de kuist tijde lijk vrij krachtige zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, behou dens plaatselijk ochtendmist in liet Znid-Oosten des land, droog weer. In den namiddag vrij warm voor den tijd van het jaar. Zon onder 17.36, maan 17.49 5.37, Zondag zon 7.1317.34, maan 18.107.06, Maandag zon op 7.17. Minister Drees heeft tijdens een vraaggesprek te Arnhem verklaard, dat er op het oogenbllk by de re geering geen plannen bestaan, een verplichten arbeidsdienst In te voeren. Naar United Press meldt, is het in Batavia thans zeer rustig. Te Soerabaja hebben de Indonesiërs de registratie van alle Europeanen in de stad bevolen, waarschijnlijk in verband met interneering; 7000 Japanners z/ijnin handen van de nationalisten. Naar verluidt, is de bezetting van Soerabaja door de ge allieerden nog een kwestie van da gen. Te Tjiamis op Midden-Java is een Nederlandsche Nica-officler dooi de burgerbevolking gelyncht, toon hij na zijn arrestatie als! Nica-agent voor een verhoor naar B'andoieng werd overgebracht. Te Bandoeng schijnen de Japanners de situatie no'g te be- heerschen; de Japansche politie wordt hier geschat op 2000 man. Noord-Sumatra bevindt zicii in hanaen van de nationalisten, die in het bijzonder de telefoonlijnen, de radio en de spoorwegen be- heerschen. Het radiostation van Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat te Padang aan de Westkust van Sumatra 12 geallieerde sche pen zijn aangekomen. He republikenische z.g. minister van Defensie beeft verklaard, dat ,.de heilige oorlog" voor enkele districten op Java, o.ni. te Bandoeng en Bata- ia, nu kan beginnen. In een onderhoud, dat de In dische redacteur van het A.N.P. heeft gehad mtet den ex-gouveraieurgeraairaal van Necf.-Xndië, j'hr. van Starken borgh, heeft deze op een vraag of hij nog zekere ambitie» heelt om een andere loopbaan te beginnen, ver klaard: „Nu alles zoo geloopen Is als het is gegaan, heb ik in dezen op het oogenblik ,geen enkel voornemen of vooruitzicht". De verbeterde vleesclipositle maakf het mogelijk liet vleesclirantsoen oor de volgende week met 50 gram (e verlioogen, zoodat dit 150 gram zal bedragen. Naast d» In de bon- nenlijsf, aangewezen vleeschbonnen A, B, C, D 775 voor 100 gram vleesch zfijn eveneens geldig verklaard de bonnen A, B, C dl D 782 voor 50 gram vleeseli. De toestand van prof. dr. J. van G'inneken S.J., die dezer dagen in het St. Canisiusziekenhuis te Nij megen is opgenomen en Vrijdag van de laatste H.H. Sacramenten werd Een aanzienlijke groep -der be volking sjhijnt uit zich zelf niet tot de normale verhoudingen terug te kunnen keeren. Het leven had tijdens den oorlog voor menigeen, die het voorheen met een beschei den weekloon moest doen. gouden randjes gekregen; het geld gleed door zwarte - handel - praktijken royaal door de vir^ers. Toen kwam plotseling de geldsa- neerlng. En enkele weken zag het er werkelijk naar uit dat het af geloo pen zou zijn. Velen aanvaardden den overgang; zij gingen weer aan het werk, of.... naar de arbeidsbeurs. Maar velen viel het ook moeilijk om, na de schijnbaar vette jaren een eerlijk maar mager leven te aanvaarden. Niet meer naar bios coop, thea.er en café, sigaretten al leen nog maar op den bon. Sommigen gingen weer terug. Want wie hield hen tegen? Waar waren de instan ties, die op dat moment door straf maatregelen hen dwongen door en naar het normale leven aatregelen het onmogelijk nstonds de zwarte ;ang te brengen? rdainselie p<i- tewerkstel- istpolder eid". De economische politie, 't directo raat-generaal van de prijzen en de Rijksbureaux konden ook al niet meer doen dan leen slap proces verbaal opmaken en het hcele, op dat moment juist zoo noodige op treden tegen de zwarte markt bleef achterwege. Zachte heelmeesters maken stin kende wondende zwarte markt tiert weliger dan ooit, vooral in da hoofdstad. De prijzen zijn gedaald, aanmerkelijk. Maar dat, versterkt den kooplust. Voor zestig gulden steekt men zich in een tweedehands costuum. De boter doet vijftien gul den het pond, voor zeventig gulden kan men een kamer laten behangen en voor een honderdje komt er een splinternieuwe band om het fiets wiel. Er is zelfs nog „stand" in da markten. Op de minst deftige, in de Jordaan, is men het goedkoopst uit. Daar doen de sigaretten een gulden de vier terwijl men er elders maar drie krijgt. Koopwaar is er ruim schoots. de kraampjes op de markt plaatsen in Amsterdam puilen uit van vele begeerde zaken, die je in den winkel zoo maar niet voor het grijpen hebt. Nu en dan wordt het drukke „handelsleven" een moment ver stoord door een overvalwagen van de politie, die er pardoes tusschen het kluwen neringdoenden komt gebeden en met groot vertoon een paar man meeneemt.... om pro ces-verbaal op te maken. Maar nog voordat de auto wegrijdt wor den er al weer Berliner bollen aangeboden tegen een kwartje per stuk. Dan loopen er nog wel wat agenten rond. zonder bevoegdheid. Des avonds zitten de café's vol en schuift het nieuwe gen. -r da toonbank yoor zwarte borrels P *s morgens vroeg al staan de rijen bij de bioscopen te wachten op hun kaartje, of het nu een werkdag of een Zondag is het komt er niet op aan. Cabaret op Zondagmorgen is een heel gebruikelijke tijdpasseering geworden. En het vermaak, waar de zwarte markt de gelegenheid to» aanlokt, spat naar alle kanten uit. als een scheeve bevrijdingsvreugde op een ondergrond van bezettings- moreel. I Het Amsterdamsche stadsbeeld it I overal „gesierd" door zwarte markten. Maar de politie.... (Ase. Corr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1