Bemoedigend beeld over situatie op Java B WEST-BORNEO Rusland zwicht IN HET AANGEZICHT VAN DEN DOOD IN GROOTE STEDEN door Australische troepen bezet Landing bij Soerabaja eerst morgen Schade valt mee PRINS BERNHARD Aardappelrantsoen wordt verhoogd gemeente-politie 69ste JAARGANG No. 23373 o WOENSDAG 24 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Soekarno teruggekeerd Japansche generaal in arrest Verklaring van minister Van Kleffens Geen belemmering der Hong. verkiezingen Quisling terechtgesteld Stalin's gezondheid Het is verkeerd van het conflict een prestige-kwestie te maken heeft longontsteking In de Rotterdamsche haven heerscht een groote bedrijvig heid. Eenige „Liberty"-schepen, geladen met graan, worden door groote graanelevators, die voor Duitsche vernielzucht gespgjird zijn gebleven, gelost. (Foto Anefo-Hof-P.) Om wintervoorraad te vormen Haarlems oorlogsjournaal LAATSTE UREN DER TIEN V. Het weer STAD EN OMGEVING De nieuwe raad Huize Meer en Bosch Gemeenteraad Bloemendaal Controle Bevolkingsregister Letters N en R Aflevering van scheermesjes Correspondentie met Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Van officleele zijde is te Melbourne, volgens A.N.P.-Aneta, bekend ge mankt, dat een Australische strijdmacht onder luit.-kolonel T. W. R. Cotton 16 October West-Borneo beeft bezet en daar ln een dagorder Ned.-Indische wetgeving heeft heringevoerd. De Australiërs opereerden samen met vertegenwoordigers van de Nlca en een contingent gekleurde Nederlandsche troepen onder Nederlandsclie officieren. De bevrjjdings- troepen heschen te Pnntianak de Nederlandsclie vlag. Tijdens de be zetting heerschte daar een erge Japansche terreur; 2000 burgers wer den vermoord. In Bandoeng en Semarang is het rustig. Geallieerde troepen zullen eerst morgen' te Soerabaja landen. In Cheribon aan de Noordkust van West-Java wordt gevochten tusschen Indonesiërs en Japanners, met ver" liezen aan beide zijden. Duizenden ontwapende Japanners van de marine zullen van Ambarawa naar Batavia worden overgebracht, om in de haven te werken. Reuter meldt, dat Soekarno na een afwezigheid van 18 dagen te Batavia is teruggekeerd. Hij deelde mede. een tocht door West-Java te heliben gemaakt en geloofde er ln geslaagd te zijn, de extremistische elementen in dit gebied te kalmee- ren De invloedrijke godsdienstige leiders zijn gewaarschuwd tegen het uitroepen van „een heiligen oorlog". Soekarno zeide voorts, dat Truman op zijn verzoek om interventie in Indonesië niet had geantwoord. Thans zijn nadere berichten bin nengekomen over de gevangenen van de Pledang-gevangenis te Buiten zorg. Zij hebben tien verschrikke lijke dagen achter den rug. Toen de mannelijke bewoners van Depok de gevangenis binnenkwamen waren ze met bloed bedekt, veroorzaakt door vele snijwonden. Die wonden waren door het publiek toegebracht, toer. de gevangenen van het station van Buitenzorg naar de gevangenis moes ten loopen. De Indische politie had geenerlei bescherming verleend. Een dag voordat de geallieerden Buitenzorg betraden, maakte de In dische politie een lijst op met namen van acht personen, van wie zij vreesden, dat zij last zouden kunnen opleveren. De acht werden gijzelaar gemaakt, doch twee wisten te ont snappen. De Japansche generaal Nakamoe- ra. die het bevel voert over de Ja pansche strijdkrachten op Midden - Java, is, volgens U.P., in hechtenis genomen door de te Semarang aan gekomen geallieerden. Waarschijnlijk zal hij als oorlogsmisdadiger aange merkt worden. Nakamoera heeft het grootste deel van de Japansche be wapening uitgeleverd aan de Indo nesiërs. Minister Van Kleffens heeft tegenover een correspondent van de „Times" verklaard: „Wij zijn het aan onze reputatie als ver standige natie verplicht, duidelijk te maken dat geen aandringen van buitenaf noodig was, om ons de wijsheid te doen inzien onze Volgens Radio Boedapest heeft men de plannen voor een enkele kirsaUst bij de Hongaarsclie ver kiezingen laten varen, aldus U.P. Indien dit bericht op .juistheid be rust beteekent dit dat een be langrijk wrijvingspunt tusschen de Sovjet-linie aan de eene zijde en Engeland en de Vereenigde Sta ten aan de andere zlijde thans ls opgeheven. Reuter meldt nog, dat blijkens een bericht van Radio Boedapest de Roode troepen alle spoorwegen in Hongarije thans aan den staat teruggegeven hebben. Worosjllof heeft de officieeie acte van over dracht geteekend. Quisling is hedenmorgen om 2.45 uur te Oslo op het fort Akershus terechtgesteld, aldus U. P. Londen, 23 Oct. (Reuter). Van zii<ie der Sovjet-ambassade is ver klaard ,.dat de gezondheidstoestand van Maarschalk Stalin uitstekend is. De Maarschalk neemt slechts rust Deze verklaring werd afgelegd naar aanleiding van de veie geruchten dat Btalin dood, stervende of zeer ziek sou zijn. I>e lieer W. A. de Telio, het Heeiri- steedsche gemeenteraadslid, dat in 1943 door de Duitschers werd ge fusilleerd, was o.a. voorzitter van de Heemsteedsche Schaakclub. Die club heeft thans een zilveren De Tello-beker uitgeloofd als prijs voor een schaakcompetitie tusschen acht clubs in Heemstede, Haarlem cn Bloemendaal. plannen kenbaar te maken aan alle goedwillende Indonesiërs, die toch meer dan drie jaar van de rest van de wereld afgesloten zijn geweest De Nederlandsche autori teiten ter plaatse hebben hun in structies ontvangen om van den beginne in dezen geest te hande len. Tusschen hen en de Neder landsche. regeering bestaat niet, noch heeft ooit bestaan eenig ver schil in gezichtspunt, welke con clusies er ook ln het tegendeel getrokken mogen zijn." (Van onzen parlementairen redacteur) Het is bekend genoeg in Neder land, Uat de Indonesische natio nalistische revolte, die culmineert in de uitdrukking van de „onaf hankelijke" republiek Indonesia onder leiding van Soekarno en Hat- ta, liet product is van Japansche politieke machinaties. Dit bleek weer eens uit de mededeeling, die ons gistermiddag tijdens een pers conferentie van den Regeerings- voorlichtlngtdienst werd gedaan door een Britscli geallieerd hoofd officier, dienst doeiul in liet En- gelsche bezettingsleger op Java. Uit zijn verklaringen bleek, dat de Japanners het Indische nationalisme zuiver hebben aangemoedigd van het moment, waarop zij begrepen, dat zij den oorlog zouden kunnen verliezen en opdat de Indonesiërs hen niet in den rug zouden aanval len. Volgens onzen zegsman houden Soekarno en zijn volgelingen inder daad niet van de Japanners, doch hebben zij van hen gebruik gemaakt om hun doel te bereiken. Intusschen hebben de Jappen zelf ook ruimschoots den storm geoogst, waarvan zij den wind gezaaid heb ben, want in April hebben de Soeka- rillos, dat zijn de jeugdige vrijscha- ren van nationalisten, onder aanvoe ring van een negentienjarigen jonge ling, naar wien de Japanners sinds dien tevergeefs gezocht hebben, en dien de Britten thans ook nog vruch teloos zoeken en wiens naam zelfs niet bekend is, Kediri bezet en het heeft den Jappen zes dooden gekost, eer zij het heroverd hadden. Onze zegsman gaf nadrukkelijk als zijn meening te kennen, dat men den toestand vooral niet te tragisch moet opvatten en duide- H1k liet hij doorschemeren, dat het naar zijn meening verkeerd zou zijn te veel prestige-kwestie van het conflict te maken. Men moet het gehe'ele geval van den mensche- lijken kant bezien, zei hij. Voor al lés dient men voor oogen te hou den, dat men hier te doen heeft met menschen, die door oorzaken als Jarenlange terroriseering, onder voeding en opzweeping uit het evenwicht geraakt zijn en dan zit er volgens zijnstellige overtuiging een geweldige hoeveelheid angst achter het optreden van Soekarno en zijn volgelingen. Zij zijn werkelijk bang, dat zij door de Nederlanders, wanneer die een maal terugkeeren, doodgeschoten zul len worden, of toch minstens, dat de Nederlanders hun hun baantje zullen ontnemen. Van de algemeene situatie op Java gaf onze zegsman een bemoedigend beeld. Hij heeft in vrijwel alle mili taire interneeringskampen vertoefd en hij heeft ook alle burgerlijke in terneeringskampen bezocht De' toe stand in de burgerkampen was in het bijzonder slecht. De situatie is daar nu sinds de bevrijding aanzienlijk verbeterd, zoodat de werkelijke nood gelenigd geacht kan worden". De vei ligheid op Java achtte de officier thans verzekerd. Een geweldig respect hebben de Britten gekregen voor de vrouwen in de interneeringskampen. Zij hebben hun kinderen de kin deren boven de 10 jaar werden al leen ln de mannenkampen opge sloten met bovenmenschelijke kracht en zeer veel verstand niet alleen in het leven gehouden, maar hen zelfs opgevoed tot een genera tie. die buitengewoon gehard en krachtig is en waarbij van onder voeding in het algemeen geen sprake is. In tegenstelling tot andersluiden de berichten meende onze zegsman, dat de verwoestingen op Java lang niet zoo erg zijn als men meent. Voorts hebben de Japanners wel ge plunderd, maar zij zijn er toch niet in geslaagd zooveel mee te ne men, dat men van een zware ont wrichting kan spreken. De electrici- teit functionneert, 't water alhoe wel daarmede hier en daar toch wei leelijke moeilijkheden zijn ontstaan ls er. Ook post en telefoon wer ken. De huizen, hoewel geplunderd, staan overeind. De plantages hebben wel hoofdzakelijk te lijden gehad van verwaarloozing. Den rijstoogst ziet men met vertrouwen tegemoet. Ook de fabrieken zullen, naar onze zegsman verwachtte, betrekkelijk snel weer op gang gebracht kunnen worden. Naar wij vernemen, is .de ge zondheidstoestand van Z. K. H. Prins Bernhard, die lijdende was aan longontsteking, thans zeër be vredigend. Z. K. H. zal nog eenige dagen zijn kamers móeten houden. Het ligt in het voornemen, aan de consumenten gelegenheid te ge ven, een winteropslag van aard appelen te vormen. Te beginnen niet de volgende week zal daarom, wan neer bijzondere omstandigheden dit niet verhinderen, liet rantsoen aard appelen voor personen van 4 jaar en ouder gedurende een aantal weken met I kg. worden verhoogd. De bedoeling is, dat dit extra kilogram gereserveerd wordt als kleine wintervoorraad, waaruit zal kunnen worden geput, wanneer het iu de a.s. wintermaanden door sneeuw of vorst tijdelijk niet moge lijk zou zijn. het normale aardappel- rantsoen te verstrekken. Als de pe riode, waarin de aanvoer gestremd zou kunnen worden, voorbij is, zal deze voorraad geleidelijk worden ver rekend, door wekelijks 1 kg. op het rantsoen in te houden, tenzij door aanwijzing van een lager rantsoen gedurende de winterperiode deze voorraad reeds geheel of .gedeeltelijk is verrekend. innenkprt zal in sen. Het tochtte ver- het stadhuis een schrikkelijk in de ruini- worden aan- te, zoodat bijna nie- acht ter her- mand op den grond innering aan de tien durfde te gaan slapen, woede en alleen met gijzelaars, die op 2 In den nacht, precies de grootste zelfbeheer- werden om 12 uur, kwam een hoogere groene politie- doen en toen dit niet vlug genoeg ging, werd hij geschopt en gesla gen. Wij kookten van Februari 1943 doodgeschoten. Op dien dag werden 110 inwo- agent met gevolg, jtan ners van Haarlem en een liist werden tien na- ners van Haarlem en een lijst werden tien naaste omgeving in den men afgeroepen en een nacht uit hun bed ge- ieder begreep bij in- haald, om als gijzelaar tuïtie wat er met die gedachten oog ln oog te dienen voor sching was het mog: lijk, het eigen leven door het voorkomen van een onbezonnen daad te sparen. Dien nacht hebben wij in den tien gebeuren zou. Zij met den dood gestaan, moord op een Duitsch werden geleid naar een Ongeveer twee uur na militair. Een dezer gij- kamertje op den eer- het afroepen der na- zelaars heeft een dag- sten omgang en eeni- men kwam een der tien in ons midden te rug, en in zijn plaats werd een ander wegge leid. opnieuw begon de angst en opnieuw wer den wij met den dood geconfronteerd. Dien morgen om 10 uur werden wy in op tocht naai- het station gebracht, langs de Kou- Hooimarkt, hoek bijgehouden en daarin vertelt hil over de laatste uren van de gevallenen. „Het was in den nacht van 1 Februari ii\ de donkere straten van Haarlem een druk gerij met overvalwa gens. Overal werden menschen door de Grüne Polizei wegge- gen tijd later kwam een der cipiers by ons met denhorn, haald en tenslotte ver- het verzoek om sigaren Friesche Varkensmarkt zameld in het politie- en sigaretten af te wil- len staan voor de tien bureau aan de Smede- en het Prinsen Bolwerk. Alle straten waren af- straat. Reeds spoedig weggeleiden, want het gezet, maar achter de was de laatste goede ramen van de hulzen, deed zich daar een in cident voor met den opperrabbijn, den heer den bewyzen. Des mor daad, die wij hun kon- die wij passeerden, za- - gen wy mensChen met verbeten gezichten. Ook hoog. De mannen wer den vervolgens ge- Frank. Dgze hield zijn gens om 7 uur werden hoed op, toen hij de zij weggehaald, elk ge- het perron was afgezet turnzaal binnenkwam, boeid aan een „groene", en wij werden in een En daar de bewakers Niet als gebroken men- specialen trein gestopt, merkten, dat hij een schen stonden zij daar, Verschillende vrouwen Jood was, kreeg tiy een maar als mannén, die van gyzelaars probeer- draal om zijn ooren en hun leven veil hadden den haar man nog te moest langen tijd met voor hun principe. In zien. Maar hoofdinspec- zifn gezicht tegen den twee groepen glflgenteur Verschoor zorgde muur gaan staan en wij langs den kant in er wel voor, dat dit niet met de handen om- dé houding staan met kon gebeuren. Hij duw- onze hoeden in de de vrouwen, die voor hand. Dat was liet de ramen van de bracht naar de strafge- eenige uiterlijke eerba- wachtkamer haar man- vangenis en daar in de wijs, dat wij konden nen een laatsten groet rotonde te midden van geven, maar in ons ge- brachten, ruw weg. stroo achtergelaten. Het bed hebben wij hen Zelfs zag hij kans een deed eenigszins vreemd niet vergeten. Wij wa- der vrouwen de trap aan, van den eenen ren er kapot van en Pen van het perron af kant bekenden te zien eenigen onzer gingen te gooien, en van den anderen van zichzelf. Bij het Toen reed de trein kant heel vormelijk te afdalen van een wentel- weg en eerst ln de moeten kennis maken, trapje werd een der buurt van Den Bosch De eerste dag ging voor- Joden gedwongen dit ontdekten we, dat we bij zonder gebeurtenis- achteruitloopende te naar Vught gingen." Verwachting tot Donderdag avond. In den nacht tijdelijk iets afnemende, later weer toenemen de wind tusselien West en Zuid, meest zwaarbewolkt met nu en dan regen, iets koeler. Zon onder 17.28, maan 19.45 11.29, zon op 7.22. (Van onzen parlementairen redacteur) In het eindverslag van de Eerste Kamer vestigden commissieleden de aandacht op het feit, dat de regee ring bezig is het poiitievraagstuk óp korten termijn te regelen. In aanslui ting hierop vernemen wy, dat er in derdaad een regeling te verwachten is, die een compromis inhoudt tus schen Justitie en Binnenlandsche Zaken. In ongeveer de veertig grootste gemeenten waarvan Gouda de kleinste is wordt het door de Duitschers ingevoerde stelsel der Rijkspolitie weer vervangen door gemeentepolitie, onder leiding van een commissaris. Deze gemeentepolitie zal uiteraard nder het departement van Binnen landsche Zaken ressorteeren. In de rest van het land czal uitsluitend Rijkspolitie bestaan, onder het de partement van Justitie. Een inspec teur-generaal zal de verbinding tus schen de beide takken van politie vormen. Naar wij vernemen ligt bet in de bedoeling den ncodraad van Haarlem bijeen te roepen tegen Woensdag 7 November, d?s middaga om 2 uur. In den tijd daarvóór zullen de fracties zich moeten beraden over de wethoudersverkiezingen. Men kan aannemen, dat drie van de vier zit tende wethouders terwille van de continuïteit candidaat gesteld zullen worden. De vierde, de heer v. Driel, zal heengaan, omdat hij directeur van enkele gemeente-bedrijven is. De protestant-christelijke fracties zullen dan ook waarschijnlijk een r> nder uit hun midden moeten candideeren. Dinsdagmiddag is „Meer en Bosch" te Heemstede in een feestelijke bij eenkomst heropend. Dr. B. Chr. Le- debceröeed uitvoerig verslag over de afgeloopen bezettingsjaren. Bestuur en directie werden afgezet en ver vangen door nationaal-socialistische commissarissen, waarna het geheels personeel ontslag nam. Ijlings wer den veel patiënten door familieleden uit alle deelen van het land terug gehaald. Op het oogenblik wordt er gewerkt met 50 man personeel. Tot nu toe zijn reeds 150 patiënten op genomen en eiken dag komen er nieuwe bij. Er bestaan groote plan nen om tot uitbreiding en verbou wing over te gaan. Bij de plechtig heid van de heropening waren o.a. aanwezig z. Exc. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin en Jhr. J. p. van Doorn, burgemeester van Heemstede. De tijdelijke Raad der gemeente Bloemendaal komt morgen. 25 Octo ber, om 2 uur, ten Raadhuize te Overveen bijeen. De agenda vermeldt: Beëedtging der leden; Openingswoord door den voorzitter; Verkiezing van de Wethouders en Benoeming der diverse raadscommissiën. Morgen, Donderdag, dienen zich voor de controle van het bevolkings register en van de distributiestam kaart aan de H.B.S.-B. Zijlvest 27, te melden; de Bruine t/m ten Cate. Morgen, Donderdag, zyn aan de beurt voor het afhalen van de bon kaarten en het inleveren van de textielformulleren de letters N en JÈt. Het Ryksbureau voor Metalen maakt bekend, dat met ingang van 25 Oct. aan de daarvoor aangewezen winkeliers is toegestaan, per inge nomen tabaksbon R 16, vijf scheer mesjes af te leveren. Het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis bericht, dat cor respondentie is toegelaten met ge heel Duitschland, met gebruikmaking van correspondentieformulieren, gra tis verkrijgbaar bij alle afdeelingen van het Ned. Roode Kruis en bij bet Informatiebureau te 's-Graven- hage. De Haarlemsche P.O.D. heeft den 70-jarigen baron A. H. v. Harden- broek van Ammerstbl, directeur van de Kalkzandsteenfabriek Arnoud ta Hillegom, gearresteerd en naar da politieke gevangenis aan den Kouden- horn te Haarlem overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1