HET ZWARTE GOUD Zoete droomen in Halfweg AF(WISSE(£IN6 Suiker van eigen bodem stroomt naar de oppervlakte Tekort aan arbeiders een probleem OP DE BOTERHAM Een communist wordt katholiek DONDERDAG 25 OCTOBER 1945 PAGINA 3 Dagproductie stijgt Nog voor eeuwen genoeg Verdediger van Mussert overleden Vertraging in het proces? „01 Leder" voor schoenreparaties Kamerverkiezingen „DE WEG OMHOOG" Film van Mannus Franken Brandstoffen voor hep die zich elders vestigen Uitvaart en begrafenis Pater J. van Ginneken Zegelkaarten voor zelfverzorgers Persraad geïnstalleerd PENSIOENEN worden gedeblokkeerd Geld van spaarbankboekjes 102-jarige in de Residentie Dezer dagen landde op het vlieg veld Schiphol een der geweldige vliegende vestingen welke des tijds de luchtaanvallen op Japan uitvoerden. Het was voor de tweede maal, dat een van deze luchtreuzen in Europa landde. De eerste landing vond plaats in Frankrijk. Onder den vleugel staat een klein verkennings vliegtuig, een z.g. Piper-Cup (Foto Anefo-P.) Brieven naar Indië Nieuwe hoogleeraar Over enkele uren: „DE OPMARSCH" weer verschenen WITBOEK over koninklijke besluiten in het dagelijksch menu In een onafgebroken reeks komen uit de mijnschachten in Zuid-Lim burg de wagentjes met kolen aan de oppervlakte. De mijnwerker heeft den eleutel in hanaen van den Nedtr- landschen wederopbouw. Nog tot Juli bedroeg de dagproductie 16.000 ton, in September was dit cijfer tot 20.000 ton gestegen en deze maand Zijn er dagen geweest, waarop de 24.000 ton werd overschreden. Men mag aannemen, dat het gestelde minimum van 26.900 ton per dag 60 pet van de productie van 1938 spoedig bereikt zal zijn. In een sfeer van vertrouwen tus- echen de leiding, met Ir- Ch. Th. Groothoff, den beheerder van de Ne- derlandsche mijnen, aan 't hoctfd, en de arbeiders, bij monde van hun organisaties, worden de moeilijk heden m de mijnstreek besproken en opgelost. Deze sfeer van weder zij asch vertrouwen bleek ons onmis kenbaar uit de talrijke gesprekken, welke wij voerden met voormannen en arbeiders uit het mijnbedrijf, toen wij dezer dagen op een excursie van het departement van Handel en Nijverheid een bezoek brachten aan de bron van ons industrieel herstel. De sociale voorzieningen van den laatsten tijd, het pensioenreglement, het loonschema, de maatregelen te gen het gevreesde „jaagsysteem", de instelling van den Mi)n Industrie Raad, zijn er bewïzen voor, dat het de leiding ernst is en de den laat sten tijd met sprongen gestegen pro ductiecijfers beloven het antwoord te zijn van de arbeiders. Eten revisie- commissie nal de zuiveringsmaat regelen herzien; esn commissie, welke de houding van de directies in oor logstijd moet beoordeeler», zal spoe dig geïnstalleerd zijn. De Stichting Mijnwerkersvoorziening garandeert den mijnwerker, dat hij wat kcopen kan voor zijn moeizaam verworven geld; kleeren, tabak, zelfs een radio. Aan arbeiders is in de mijnindus- strie nog een nijpend gebrek. Men kan evenwel, zooals Ingewijden ons verzekerden, niet spreken van dis affectie voor den mijnarbeid, zooals dat o.m. in België het geval is. Zelfs de tegenzin van de ouders, om hun kinderen naar de mijnen te sturen, is door de ingevoerde sociale verbete ringen belangrijk verminderd. De vakopleiding is op nieuwe basis ge steld. En er is aan belangstelling geen gebrek. De Duitsche- mijnwerkers zijn allen verdwenen. Hun Nederlandsche colle ga's lustten hen niet meer. En dat scheelt 7.000 man. Tegen tewerkstel ling van N.S.B.-ers bestaan wonderlijk genoeg niet zulke overwegende bezwa ren. De tewerkstelling van krijgsge vangenen stuit op tegenstand van de arbeiders. Nu Nederland grootendeels is aan gewezen op de eigen steenkoolwinning, stelt menigeen zich bezorgd de vraag voor hoelang de voorraden in de Nederlandsche mijnen nog voldoende zullen zijn. Onuitputtelijk zijn de voorraden natuurlijk niet. maar voor- looplg nog voor eeuwen voldoende. De kwestie is alleen maar, of er voor ventilatie kan worden gezorgd, als de zeer diepe lagen in ontginning moeten worden gebracht. Overigens zijn er kolenvelden in de Peel, in Mid den-Limburg, in Gelderland en zelfs in den Achterhoek, die mogelijk even eens te ontginnen zijn. Omtrent de financieele positie der mijnen deelde de minister van Ver keer en Energie, met wien wij in het mijngebied een onderhoud hadden, mede. dat deze zeer slecht ls. De toekomst? Dat is moeilijk te zeggen, meende de minister. Wij zullen moe ten afwachten tot er volop kolen en bijproducten worden geproduceerd en dan moeten zien hoe de kolenprijs, die internationaal is, zich verhoudt. Naar wij van de zijde van het Bij zonder Gerechtshof vernemen ls de verdediger van Mussert, m*» J. H. Rolandus Hagedoorn, in den afge- loopen nacht overleden. Het is zeer waarschijnlijk dat het proces tegen lr. Mussert hierdoor vertraging zal ondervinden. Bon „01 leder" der lederkaart is aangewezen voor repareeren van schoenen met een hoeveelheid leder van 25 gram. Men dient dezen bon eerst bij den schoenmaker af te ge ven, wanneer deze in staat is de re paratie binnen veertien dagen te verrichten. In een nota aan de Eerste Kamer deelt de regeering mede, dat zij wel alles in het werk stelt, om zoo moge lijk uiterlijk 30 April 1946 verkiezin gen uit te schrijven, doch dat de buitengewone omstandigheden 't haar onmogelijk maken, zich aan dezen datum te- binden. Onder dezen titel heeft Mannus Franken een film gemaakt, die als reclamefilm voor Philips bedoeld ls, doch om haar gave vormgeving en haar oorspronkelijke vondsten ook de aandacht van de filmliefhebbers ver dient. De film, die ongeveer twin tig minuten duurt, is een prettig ge monteerd geval, dat door gezellige muziek wordt opgeluisterd en waar men met plezier naar kijkt. Het is zeker een van de beste films van den laatsten tijd. Zij, die zich in een andere ge meente gaan vestigen, kunnen hun brandstoffenhandelaar verzoeken aan hen een aantal rantsoenbonnen „Een eenheid brandstoffen 1945/46" te verstrekken, overeenkomende met 't aantal Ingeleverde nummerbonnen, waarop nog geen brandstoffen zijn afgeleverd. Er is genoeg brood, maar er is nog niet veel, om iedere snede brood mee te beleggen, al hebben jam en koek hun herintrede gedaan. Hieronder volgen eenige recepten voor smeersels, dié weer te maken zijn nu gist, uién en bloem ons niet langer ontbreken. Gistsmeersel (1 jampotje): 100 gram. gist, 1 ui, 2 dl. water, 3 eet lepels bloem, (tomaat), zout, (peper surrogaat), boter, margarine of vet. °en ui fijnsnip,peren en met (de tomaat) de boter of margarine licht bruin bakken-. Het water toevoegen en de massa binden met de met wa ter aangemengde bloem. Naar smaak zout, pepersurrogaat en nootmus kaatsurrogaat toevoegen. Tomaten-uiensmeersel: 250 gram uien, 250 gram tomaten, zout, (pe persurrogaat), boter, margarine of vet. De uien en tomaten schillen en fijnsnijden en in de boter, margarine of het vet zachtjes bakken tot een groot' deel van het vocht verdampt is en een dikke smeerbare massa is overgebleven. Naar smaak (pepersur- ro-aat en) zout toevoegen. Dinsdagavond zijn in de 8t. Jozef kerk te Nijmegen de Metten gezon gen voor pater prof. dr. Jac. van Ginneken, waarbij pater J. Bak S.J. agens was. In de aula van de R. K Universiteit werd hierna een rouw- zitting gehouden; prof. dr. G. Brom hield de herdenkingsrede. Woensdag werd na de Lauden, ge zongen door een Schola Cantorum uit de studenten, In de S't. Jozef kerk de plechtige H. Requiemmis opgedragen door pater C. W. J. Ker- remans S.J., met assistentie van pa ter J. Bak S.J. als diaken en pater Smits van Waesberghe S.J. als sub diaken. Aan de zijaltaren droegen prof. dr. Pompe O.F.M. en prof. J. Ros S.J. H.H. Missen op. De lijkbaar was bedekt met een glazen plaat, waarop kelk en stool en het ridderkruis van de orde van den Ned. Leeuw lagen. Pater Kerre- mans S.J. verrichtte de absoute. Het stoffelijk overschot van den groo- ten geleerde werd vervolgens overge bracht naar Mariëndaal, waar het werd bijgezet in het priestergraf. Door stagnatie in de verzending der zegelkaarten is een aantal dis tributiediensten, welke de bonkaar ten K 513 reeds hebben uitgereikt, nog niet in het bezit van zegelkaar ten voor zelfverzorgers. Uiteraard mogen echter de zelfverzorges de bonnen voor die artikelenen, waarvoor zij zelfverzorger zijn, niet gebruiken. Zij moeten deze bonnen zorgvuldig bewaren en bij eersten oprteep in leveren. I..». De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, heeft vandaag den Persraad geïnstalleerd met een rede, waarin hij er op wees, dat de taak van den raad tweeledig ls, n.l. advi- seeremd en uitvoerend. Te adviseeren over de herverschijning van bladen, de intrekking van vergunningen tot verschijning', het ter beschikking stel len van outillage en de benoeming van bewindvoerders. De uitvoerende taak bestaat o.m. in het treffen van voorzieningen voor het drukken,- ver schijnen en verspreiden van dag- en nieuwsbladen. De voorzitter van den Persraad, dr. C. Beekekamp .beantwoordde de rede van den minister. De persraad, waarvan sprake is in het Tijdelijk Persbesluit 1945, is als volgt samengesteld: lid en voorzit ter: dr. C. Beekenkamp, Den Haag; leden: dr. H. Brugmans, Den Haag; dr. E. Diemer, Den Haag; pater H. Gall M.S.C., Den Haag; ds. K. H. E. Gravemeijer, Den Haag; J. v. d. Kieft, Amsterdam; G. Knuvelder, Eindho ven; H. Korte Jr., Amsterdam; Henri Kuipers, Lisse; drs. J. Meyer, Am sterdam; H. M. van Randwijk. Am sterdam; mr. M. Rooy, Rotterdam; M. van Veen, Groningen, mr. W. G. J. Veenhoven, Haarlem. De Ned. Bank verleent een alge- meene vergunning tot deblokkeenng van alle pensioenen welke vóór 26 Sept. 1945 zijn ontvangen voor een periode, die na dezen datum eindigt en welke op geblokkeerde rekening zijn gestort. Pensioengerechtigden moeten zich daartoe tot hun bank wenden onder overlegging van een pensioenbrief. Bij aanvragen om deblokkeering moeten de spaarbankboekjes niet worden toegezonden aan de Nederl. Bank. Belanghebbenden dienen zich met het spaarbankboekje te wenden tot de Rijkspostspaarbank, voor aan vragen van bedragen boven f 500 moeten zij het tegoed op een aan vraagformulier voor deblokkeering door de Rijkspostspaarbank laten waarmerken en vervolgens het for mulier zonder het boekje inzen den aan de Nederlandsche Bank. Vrijdag 26 October zal mevr. O. RijnbendeGerdenier, Grootherto- ginnelaan 138 te Den Haag, haar 102en verjaardag vieren. Te Leunen bi) Venray zijn bij het demonteeren van een rriijn vier Duit sche soldaten gedood; een .vijfde kreeg lichte verwondingen. Zooals wil reeds vroeger gemeld hebben, ls de hoofdredacteur van het communis tische orgaan ln de Ver. staten de „Dail.v Worker" Mr. Budenz overgegaan tot het katholicisme. Deze stap veroorzaakte veel sensatie in Amerika. De „Catholic Herald" wijdt er een artikel aan, dat wij hieronder weergeven. Negen jaar geleden publiceerde Mr. Budenz een lang artikel in de „Daily Worker", waarin hij Mgr. Sheen, den ver dediger van het katho lieke standpunt tegen over het communisme, aanviel. Mgr. Sheen pu bliceerde naar aanlei ding hiervan een boek je, getiteld „Het com munisme beantwoordt de vragen van een com munist", waarin hij zei- de; „Hoe meer ik over het communisme lees, des te meer kom ik tot de overtuiging dat zijn grootste propagandis ten er bijna niets van af weten. Daarom ge loof ik dat vele com munisten te goeder trouw zijn en daaron der reken lk Mr. Bu denz." Deze uitwisseling van gezichtspunten werd voortgezet op een di ner, waarbij het gesprek begon' met een discus sie over de constitutie der Sovjet. Mgr. Sheen weigerde er critiek op te geven en zeide, dat hij liever sprak over de heiligmakende ge nade en de H. Maagd. Het gesprek dat volgde was gedurende 45 mi nuten bijna alleen een dringend verzoek aan Louis F. Budenz Mr. Budenz om terug te keeren tot het ge loof. Mr. Budenz, die nu 54 jaar oud is, sloot zich in 1935 bij de com munistische partij aan. Hij behoort tot een oude katholieke familie uit Indianapolis en be haalde zijn academische graden als katholiek. Als leider der Labour organiseerde hij vele stakingen. Nadat ht) lid was geworden van do communistische partij, werd hij redacteur van de „Daily Worker" daarna werd hij er de zakelijke ultgevèr van In 1936 was hij candl- daat voor de verkiezin gen van het congres. In een verklaring na zijn terugkeer tot de Kerk zeide Mr. Bu denz: „Het communisme streeft er onherroepelijk naar den godsdienst af te schaffen. Het culti veert een meedoogen- loosheid en een machts wellust, die ln strijd is met de beginselen der moraal. Het heeft de neiging bedrog te stel len in plaats van de ge dachte bureaucratie en haarklooverij in plaats van de democratische methode. De commu nistische arrogantie, waarmede de wereld nu familiaar- geworden is, komt voort Uit dit ver derfelijke standpunt. Dientengevolge heeft de gemiddelde commu nist, afgezien van zijn verlangen naar recht schapenheid, de nei ging een marionet te worden. Hij mompelt zinnen, die hij zelf niet volledig begrijpt en geeft zichzelf aan da den over waarvan hij het doel of de gevolgen niet kent Na zijn te rugkeer tót de Katho lieke Kerk zeide Mr. Budenz: „Ik voelde mij alsof ik uit de gevan genis kwam." Mr. Budenz met zijn vrouw en drie kinderen is, naar de „Catholic Herald" meldt, door zijn ouden politieken tegen stander Mgr. Fulton J. Sheen in de R.K, Kerk opgenomen. Het is voor velen de laatste weken een teleurstelling geweest, dat z(J naar Indië verzonden brieven van de P.T.T. terug ontvingen met de mededeeling: Postverzending voor- looplg niet mogelijk. Een leaer, die zijn kinderen op Java graag eenig teeken van leven wil geven, begrijpt niet, dat de oorlogsschepen, die naar Indië ver trekken, geen post mee kunnen ne men. Wij hebben informaties inge wonnen bij het hoofdbestuur van de P.T.T. in Den Haag, waar men ons mededeelde, dat het verzenden van brieven naar Indië helaas nog niet mogelijk is wegens vervoerspro blemen. De schepen met soldaten- transporten kunnen daarvoor tot nu toe nog niet worden gebruikt. Men vergete daarenboven niet, dat het niet gaat cm eenige honderden, maar cm eenige honderdduizenden brieven! Men kan de\ familie in Indië laten weten, datynen gezond is, door middel van een speciaal formulier van het Roode Kruis. Tot gewooa hoogleeraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de R. K. Universiteit te Nijmegen is be noemd mr. C. H. J. J. M. Petit, uit Maastricht, voor het geven van on derwijs in het burgerlijk recht. Naast den aardappel heeft geen ander product zoo'n belangrijke ei) sympathieke rol in den hon gerwinter gespeeld als de suiker biet. Wanneer de broodtrommel leeg was, wanneer het schamele rantsoentje aardappelen tot den laatsten kruimel verdwenen was, telkens weer was het dan de biet, die uitkomst bracht voor een hongerige maag. Wie heeft niet bij het flikke rend oliepitje of een spetterende kaars den beetwortel geschrobd, in stukken gesneden en geraspt? En hoeveel boomen zijn er niet verstookt, om de pulp uit te dam pen, zoodat men stroop kreeg en pannekoeken kon bakken. De sui kerbiet heeft ook in onzen groot sten nood haar reputatie hoog- De terugkeer van de R.K.S.F. in 't Nederlandsche politieke leven heeft den terugkeer van haar propaganda blad ,,De Opmarsch" met zich mee gebracht. Het blad staat onder nieuwe hoofdredactie en ls, ofschoon nog zeer bescheiden van omvang, vervuld van een frisschen toorf, welke reeds tot uiting komt ln het inleidend woord van den wnd. voorzitter der Partij, die zich o.a. speciaal tot de jongeren richt om hun op het hart te binden, niet terzijde te blijven staan, maar hun stem krachtig te doen hooren. Er ls ln de R.K.S.P Immers ruimte genoeg voor radical llsme; een radicaler program dan het Evangelie ls niet denkbaar, en Qua- dragesimo Anno geeft voldoenden steun voor een zeer radicaal sociaal en economisch program. De hoofdredacteur. mr. Ferd. Duynstee, geeft vervolgens den grond slag aan waarop het urgentieprogram is gebouwd, en behandelt voorts een •der meest actueele punten uit dit program, de zuivering. Van twee belangrijke voormannen der R.K.S.P. wordt de nagedachtenis geëerd: mr. C. M. J. F. Goseling, kordaat leider en helderen geest, on kreukbaar eerlijk en diep geloovig; en mr. dr. T. J. Verschuur, die mede den grondslag legde voor de pu bliekrecht ellj ke bedrij f sorganisatie, oud-mlnlster, philosophischen geest èn groote stuwkracht der Partijgestor ven, evenals Goseling. in een vijan delijk kamp, en met het woord op de lippen: „Alles wat God wil"; twee voorzitters, die de R.K.S.P. noode mist en in wier verlies zij wel e,en zeer zwaren tol aan den overweldiger heeft betaald. Het ls te verwachten, dat de Staats partij nu, door haar propagandablad, haar leden direct kan bereiken en daarmee een deel van haar vormlngs- taak kan vervullen. Nu „De Op marsch" terug ls, kan de opmarsch der Parti) beginnen. De ministerraad heeft besloten de toelichtingen op alle Koninklijke Besluiten, welke onder verantwoor delijkheid van dit kabinet versche nen zijn, als verzameling te bunde len en aan de Staten-Generaal aan te bieden. gehouden. Voor weinig geld gaf zij het meeste. Nu het maatschappelijke leven weer in normale banen geleid, wordt, geeft ook de suikerbiet haar exclusieve rol op en stelt zij zich weer ten dienste van de suikenabrlek in Halfweg, die morgenochtend om zeven uur, na een gedwongen rust van twee jaren, weer in bedrijf, komt. In de laatste weken hebben vrachtauto's en schepen on- aigebroken de bleten aangevoerd en thans liggen de millioenen beetwor telen al verzameld ln groote goud gele bergen. Eie oogst is dit jaar niet zoo groot als wij dat ln de vóór-oorlogsche jaren gewend waren. Doch dit zal niemand verwonderen, aangezien een van de grootste „leveranciers", de Wierlngermeer, door inundatie is uit gevallen. Toch kan men in Halfweg de toekomst met gerust .hart tegemoet zien. De machinerieën zijn nog in tact, aan arbeidskrachten ont breekt het niet, zoodat het alleen van de kwaliteit der bieten af hangt, of de campagne, die over enkele uren wordt ingezet, een suc ces wortft of niet. Het is in ieder geval verblijdend nieuws, dat Ne derland al ls het dit Jaar nog op bescheiden wijze weer zelf zïin suikerpot kan vullen En daar mee zullen vele zoete droomen in vervulling gaan. Fijn is het weer eens een bordje echte Honig's vermicellisoep te proeven. Dat brengt afwis seling in de maaltijden! Voor- deelig is het ook, waat U hebt nu niet alleen de vermicelli, maar ook de soep op Uw bon. Vraag naar Honig's vermi- I cellisoep, sma kelijk, voed zaam, krachtig' Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed Ook Rheumatiek is daar een gevolg van - die ontstaat omdat schadelijke zuren zich ophoopen en vastzetten iri spieren en spierweefsels. Rheumatiek uit zich in vele vormen, maar de oor. zaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Dm pijnen te verzachten, die oorzaak weg te' nemen en U weer krachtig te ma ken, dat is de taak van Kruschen. Begin daarom vandaag nog de be roemde Kraschenkuur. - Bij apoth. en drög. 1.47 - 0.76 - 0.41. (Ing. med.) Voortaan moet wederom, bij aan koop van in tuben verpakte artikelen, een oude tube met dop worden in geleverd. Alles wal i hel Ned. Roode Kruis ontvangen en inzamelen wordt GRATIS uitgereikt aan oorlogsgetroffenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3