Regeering" Soekarno NOODPARLEMENT EERSTE KAMER kan nu samengesteld worden wenschtzelfbeschikkingsrecht 83 DAGEN OP EEN VLOT Slechts onderhandelingen mogelijk op deze basis Ook Magelang bezet Nobelprijs Het weer ROBERT LEY pleegt zelfmoord Critiek op „Oog en Oor" Drie verkiezingen Debiokkeering bij huwelijk Noodlijdend Bloemendaal Distributienieuws 69ste JAARGANG No. 23375 o VRIJDAG 26 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week 99 Terrorisme te Batavia Geen verzet in Magelang Nederlandsche kinderen levend begraven voor uitvinder van het penicillin Missiezusters in welstand „De liquidatie van het Militair Gezag" op één dag Drie-en-tachtig dagen zwierven zij op een vlot op zee. De over levenden van het s.s. „Zaan dam" worden aan boord van een Amerikaansche patrouilleboot genomen. Eervol ontslag verleend aan jhr. Van Starkenborgh 15 jaar gevangenisstraf geëischt Stad en omgeving Drie wethouders gekozen Controle Bevolkingsregister Aalmoezenier Jonge Boerenbeweging Hongaarsch Strijkkwartet V NIEUWE HAARLEMSCHE COU BATAVIA, 25 Oct. (Reuter) Als onmiddellijk resultaat van de twee dagen eleden tussehen Soekarno en ministerie van Buttenlandsche geleden tussehen Soekarno en den politieken adviseur van het Engelsolie ministerie van Buttenlandsche Zaken, Maberley Denning, gevoerde bespre king geeft een verklaring namens de „Indonesische regeering" van lr. Soe karno uitdrukking aan de bereidheid van de Indonesische leiders om alle belanghebbenden te ontmoeten (to meet any party) om de toekomst van Indonesië te bespreken. Volgens deze „verklaring" zou de bereidheid blaken, met. iedere part if de toekomst van Indonesië te bespreken, mits het recht van zelfbeschikking erkend wordt. voerder heeft medegedeeld, dat een kleine kans bestaat, dat v(jf van de elf Nederlandsche officieren, die van Buitenzorg naar Bandoeng reisden en naar beweerd werd ver moord waren, nog ln leven zijn. In het huls van Soekarno te Ba tavia Is Donderdagmiddag een con ferentie gehouden, waaraan hebben deelgenomen het „republikeinsche kabinet" en leden van het „werk comité". De leden van het werk comité stellen voor, dat niet alleen een conferentie van drie partijen met de Nederlanders en de Britten, maar ook directe besprekingen met de Ne derlanders moeten worden gehouden bulten Java. De keuze van de republi keinen schijnt Singapore te zijn. A.P. meldt, dat van officleele Ne- derlandsche zijde nog geen verklaring is afgelegd, maar personen die nauw contact hebben met dr. Van Mook Waren optimistisch over den eventu- eelen uitslag van de besprekingen en hoopten, dat men tot een compromis zou komen, teneinde bloedvergieten te vermijden, zoodra verdere Nederland- eche troepen landen. Om 10.30 uur Batavia-tijd zijn te Soerabaja Donderdag de eerste troe pen zonder verzet aan land gezet. Er waren geen Nederlandsche troepen bij. De bemanningen van de Thun- derboltvliegtuigen, die de landingen vanuit de lucht beschermden, meld den, dat er veel rood-witte vlaggen zichtbaar waren, maar dat er geen teekenen van verzet waargenomen konden worden. Semarang staat thans geheel onder contróle van de Britsche troepen. Alle banken worden bewaakt en het vlieg veld is ln Britsche handen. De Neder landsche vlootbasls Is geheel Intact, daar de schade tengevolge van geal lieerde luchtaanvallen hersteld bleek te zijn. Er worden onderhandelingen gevoerd om de voedselvoorraden, die zich ln het bezit van de Indonesiërs bevinden, voor de Rapwi vrij te krij gen. 2000 Europeesche vrouwen, die als gijzelaars werden vastgehouden, zijn vrijgelaten. Te Batavia schijnt het terrorisme ln de buitenwijken weer toe te ne men. hetgeen ln het bijzonder tot uiting komt in het werpen van stee- nen naar auto's en het plunderen van leegstaande Europeesche hulzen. Dit Bekasst wordt gemeld, dat de hulppolitie van Soekarno de politie kazerne heeft overgenomen en een waar schrikbewind uitoefent. Reeds zijn 3 Menadoneezen, 3 Amboneezen, 13 Japanners en 1 Indo-Europeaan gedood. De lijken werden in de rivier geworpen Britsche troepen uit Semarang hebben Magelang bereikt, waar de Union Jack geheschen werd en de soldaten vriendschappelijk ontvangen werden. Eenheden trekken verder naar Joengaran en Banjoebiroe op Mldden-Java. Uit Ambarawa op Midden-Java wordt gemeld, dat het kamp in deze stad de afgeloopen dager» het wrij vingspunt is geweest, in het bijzon der tu&'schen de Japanners en Indo nesiërs. Het sneuvelen van eenige Japanners was hiervan het gevolg. De Britsche troepen hebben nu de zaak in handen. Berichten uit Soeka- böemi ten Zuid-Oosten van Bui tenzorg wijzen er op dat de Indo nesiërs, die deze stad controleeren, alle Europeanen en Indo's geïnter neerd hebben in een kamp op zeven kilometer afstand'. Naar verluidt wreken de extre. misten zich in de havenplaats J'egal aan de Noordkust op ne Europeanen door Nederlandsche kinderen levend te begraven. Een officieel Brltsch legerwoord- STOCKHOLM, 25 Oct. (Reuter) H»t Instituut Karolinska te Stock holm heeft den Nobelprijs voor medi cijnen vocht het Jaar 1945 gezamenlijk toegekend aan Sir. Alexander Fle ming van d'e Londensche universiteit en dr. Ernst Boris Chaim en Sir Ho ward Walter Florey, beiden van de Universiteit te Oxford, wegens het ontdekken van het penicillin en de genezende werking hiervan by 1» smettelljke ziekten. De Hongaarsche koloniaal dr. van Ausz heeft, op grond van ontvangen inlichtingen, het geallieerde hoofd kwartier te Batavia officieel den moord op 300 personen, onder wie eer» Nederlander, een - Nederlandsche dame en twee kinderen ln de nabij heid van een berg-vacantieoord even ten zuiden van Buitenzorg, gerap porteerd. De Rapwi-organisatle van het South East Asia Command heeft 19 Oct. 75.632 oud-krijgsgevangenen en geïnterneerden kunnen repa- trieeren. Het Provinciaat van de zusters van het Arme Kind Jezus te Maastricht heeft uit Ned.-Indië bericht ontvan gen, dat de zusters van deze orde, die hun missieposten hadden voor namelijk op Java, allen behouden door den oorlog zijn gekomen. Zij waren in vrouwenkampen opgesloten en hebben daar verschrikkelijke ont beringen moeten doormaken. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk stormachtige, later geleidelijk afnemende Westelijke wind, wisselende bewolking, re genbuien (vooral aan de kust met kans op liagel of onweer), vrij koud. Zon onder 17.24. Maan 21.33 13.47. Zon op 7.26. In het radiopraatje ,.Op de brug" zal de minister-president, prof. Ir. W. Schermerhorn, hedenavond spre ken over „De liquidatie van het Mi litair Gezag". FRANKFORT, 26 Oct. (Reu ter). Robert Ley, de voorma lige leider van Hitler's Arbeids front, heeft te Neurenberg zelf moord gepleegd. Volgens mededeeling van kolonel Burton Andrews, die de leiding heeft in de gevangenis der oorlogsmisdadi gers te Neurenberg, heeft Robert Ley zich Donderdagavond met een strook van een badhanddoek in zijn cel ver hangen aan de stortpijp van de toilet- spoelinrichtlng. (Van onzen parlementairen redacteur) De bespreking, die de Eerste Ka mer Donderdagmiddag wijdde aan het wetsontwerp op de voorloopige Staben-Generaal, kenschetste prof. Schermerhorn als getuigend van een volstrekt gebrek aan enthousiasme zoowel in de verdediging als in de bestrijding. Zoo was het inderdaad: de Kamer nam het wetsontwerp aan met zestien tegen acht stemmen de A R. waren ook hier weer tegen, de Christelijk-Historischen waren verdeeld maar niemand maakte zich er warm voor of warm tegen. De overbodigheid van het Instituut der Eerste Kamer in zijn huidigen vorm kwam bi) de eerste de beste gelegenheid reeds overduidelijk, aan het licht, maar de Kamer heeft ten minste de wijsheid getoond zich uitermate te beperken, en daaraan mag de Tweede Kamer een voor beeld nemen. In anderhalf uur tijds waren de senatoren met het geheele wetsontwerp klaar. Zij hebben zich er in hoofdzaak listiglijk toe bepaald eenlge halm pjes, die op het door de Twee de Kamer reeds kaalgemaaide gras veld waren blijven liggen, zorgvuldig bijeen te lezen en deze der regeering als een ruiker van critlsche stekelig heden aan te bieden. Eén daarvan was de zuivering, althans de motle ven, welke de commissie tot haar uitspraak hebben geleld. Minister Beel wekte den Indruk, dat hij de commissie wil bewegen deze toch nog bekend te maken. De heer Reinalda (S.D.) vroeg, evenals om herstel van het parle ment. ook om herstel van de pers. Netelige vraag inderdaad aan het oor van een regeering, onder wier bestier het na een half jaar nog niet mogelijk is, althans voor de dagbladpers ook maar de geringste verruiming door te voeren. Maar ln hoofdzaak was des heeren Relnalda's prikkel gericht tegen „Oog en Oor". Minister Schermerhorn aghtte het volstrekt niet uitgesloten, dat „Oog en Oor" bij den terugkeer tot meer normale toestanden tot meer be scheiden proporties teruggebracht kan worden, zoo al niet geheel op geheven. Meer vruchten leverde dit debat niet op. Het Noodparlement kan nu samen gesteld worden. Tijdens de debatten in de Eer ste Kamer heeft minister Beel medegedeeld, dat op 't oogenblik de mogelijkheid wordt onder- zoeht om de1 verkiezingen, voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en gemeenteraden op één dag te houden. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat voor kosten van huwelijk, geboorte of begrafenis een algemeene vergunning ter debiokkeering der ge blokkeerde rekening wordt verleend o.m. onder de volgende voorwaarden: Bij huwelijk kan door een der partijen worden beschikt tot een be drag van ten hoogste 200.in be taalmiddelen terwijl bovendien ten hoogste 200,naar girale rekening kan worden overgeschreven. Bij geboorte kan door een der ouders worden beschikt tot een be drag van ten hoogste 200,in be taalmiddelen terwijl bovendien ten hoogste 200,— naar girale rekening kan worden overgeboekt. Voor begrafenis kan tot een be drag van ten hoogste 200,in be taalmiddelen worden beschikt tegen overlegging van bewijsstukken van het overlijden. Thans is het K.B. verschenen, vol gens hetwelk aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend als Gouverneur-Geaeraal van Nederlandsch-Indië. met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem onder weergaloos moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. De officier van Justitie bij Ue rechtbank te Middelburg heeft 15 Jaar gevangenisstraf geëischt tegen den betonwerker J. Vermeulen we gens aanslag op een student in den trein tussehen Dordrecht en Rotter dam en wegens moord op een ouden boer te 's-Heerabtskerke. Enkele overleven den van liet s.s. Zaandam, dat *.»p 2 November 194:1 200 mijl van Recife (Brazilië) werd ge torpedeerd, zwierven bijna drie maanden op zee op een red dingsvlot. Drie van hen werden tenslotte door een Amerikaan sche patrouille-boot opgepikt. Uit den mond van een hunner vernamen we het verhaal van hun lotgevallen. Er waren na de tor pedeering niet veel overlevenden. Twee Ne derlanders en een Ame rikaan hadden een red dingsvlot gevonden en pikten twee dagen later nog twee collega's op, die zich aan een bam- boevlot hadden vastge klemd. Het was een in ternationaal gezelschap de 37-jarige Kees van der Slot, een ervaren zeeman, Nico Hoogen- dam, 17 Jaar, een Hol- landsche visscher ge weest, die na de bezet ting bil de koopvaardij was gekomen, Izzi, een Italiaan-Amerikaan van 19 jaar, James Maddox, professor ln de wel sprekendheid en George Béezley, een ronde zee man van het gewone soort. We waren slechts ka rig gekleed, geen van ons had een hoed om zich tegen de branden de zonnestralen te be schermen. De voedsel voorraad bestond uit 9 blikjes melk, een paar dozijn scheepsbeschui ten, 2 pond chocolade en 20 liter water. Vol doende, mits goed ver deeld, voor 16 dagen. De vreugde van de red ding deed ons een mo ment de voorzichtig heid vergeten, wij wier pen koekjes naar de voorbij vliegende vogels. Een week ging voorbij, geen schip verscheen aan den Horizon. De honger begon te kna gen en ook het water raakte op. Maddox, die zeer vindingrijk was, ving met een lasso een jongen haal, die gere geld om het vlot zwom. Hoogendam was een crack in het vangen van vogels. Eenmaal cirkelde een vogel bo ven ons hoofd. Hoogen dam sprong er naar, maar viel in het water. Onmiddellijk kwamen de haaien op hem af, maar wij wisten hem juist op het vlot te ken. In zijn hand had hij den piependen buit, die, geplukt, een rauwen feestmaaltijd vormde op Thankgi- vingsday. Den tienden dag kwam ér een schip in zicht. Juichend zwaai den wij met de vlag, er kwam geen antwoord Ook den volgenden dag hadden wij geen suc ces. Enkele regenbuien brachten een beetje drinkwater. Den zes en zestigsten dag stierf Beezley, den zeven on zeventigsten Maddox Zij waren beiden uitge put door dorst. Om streeks midden Decem ber kwam het derde schip ln zicht, maar ook dezen keer hadden wU geen succes. Izzi zei: „Ik had altijd ge dacht derde maal is scheepsrecht, maar die daar passeert langs den horizon en verdwijnt." Wij verloren allen moed, wij spraken er niet veel over, maar huilden stil letjes. Maddox stierf zes dagen voor de red ding, wij hadden toen al zes dagen geen wa ter meer. Na Maddox's dood vond Van der Slot een laagje vuil water in een van de voedselbjik- ken. Voorzichtig fil treerden we het door een zakdoek, dat lever de twee kopjes op. De eenlge verfrissching bracht het dagelijksche bad, waarbij wil stuk voor stuk overboord sprongen, met een touw om het middel- Van der Slot ontdekte daarbij een keer, dat er schelpvisschen onder het vlot zaten, we aten ze met schelp en al op. Zoo verliep weer een maand. Wij dreven langzaam in de richting van Trinidad. De nach ten werden kouder. Den twee en tachtigsten nacht hoorden wij een vliegtuig. Het was te donker om te onder scheiden, maar het was een teeken, dat we niet ver meer uit de kust waren. Den volgenden nacht hoorden we-er nog een paar en eiken "keer steeg onze hoop, tótdat we tenslotte, na drie en tachtig dagen te hebben rondge zwalkt, door een con- vool werden gesigna leerd. "We konden geen van allen meer staan, maar toch wuifden we met dé vlag. Een Ame rikaansche patrouille boot pikte ons op. We werden prachtig ver pleegd en na een paar maanden verblijf ln een Braziliaansch hos pitaal waren we weer geheel de oude. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft gisteren in de eerste bijeenkomst van den noodraad een somber beeld opgehangen van een financieelen toestand der eens zoo welvarende en thans noodlijdende gemeente. De voornaamste schuld ligt bij den wetgever en niet bij den Dultscben bezetter, omdat in 1943 de nieuwe financieele verhouding tussehen rijk en gemeente werd afgekondigd, zoo verklaarde hij. Het tekort voor 1943 bedraagt 500.000, waarvan 300.000 door het gemis van gem. fonds- en vermogendsbelasting, 160.000 van per- soneele belasting door de evacuatie en 40.000 door verhooging van loo- nen. Alle reserves der met groote zorgvuldigheid beheerde bedrijven zijn opgeslokt. En er is met het Ministerie thans niets te bereiken om aan de voogdij te ontkomen. De burgemeester roemde de goede samenwerking tus sehen openbaar en bijzonder onder wijs. Van de negen bijzondere scholen zijn er weer acht in eigep- gebouw. Öf de zoo gehavende politie onder de gemeente zal blijven is een vraag. Bloemendaal, dat o.a. de eerste radio verbinding van politiebureau naar auto's had, heeft niet verdiend zijn goede apparaat te verliezen. Daar ter secretarie vooral het lagere personeel het verzet geleld heeft, ontstonden er na de bevrijding moeilijkheden, die zoo goed mogelijk zijn opgelost. Het aantal armlastige gezinnen is teruggeloopen van 170 tot 108. Vele IJmuidenaars zijn al naar hun woon plaats teruggekeerd. De heer Noorman feliciteerde den voorzitter met zijn terugkomst. Tot wethouders koos de raad ver volgens de heeren A; Cassée, mr. F. Rohllng en A. v. Geluk, waarna ver schillende commissies werden samen gesteld. Indien Ged. Staten bezwaren mochten maken tegen het benoemen van drie wethouders, dan zal de be noeming van den heer v. Geluk ver vallen. HAARLEM. Uitsluitend voor de genen, die een bereidverklaring heb ben ontvangen na den oorspronkelijk voor hen aangewezen dag van inle vering, wordt van 27 Oct. t.m. 9 Nov. de gelegenheid gegeven aanvraagfor mulieren met bereidverklaringen, on der overlegging van de tweede distri butiestamkaart in te dienen: A en C Zaterdag 27 Oct., B 29 Oct.. D. E of F 30 Oct., G en H 31 Oct.. I. J en K 1 Nov., L en M 2 Nov., N en O 3 Nov., P, Q en R 5 Nov., S 6 Nov., T, U en V 7 Nov., W 8 Nov., X, IJ en Z 9 Nov. Den détailhandel wordt in verband met deze na-uitreiking verzocht de goederen tot en met. 10 Noy. te reser veeren. Het is niet mogelijk na 9 Nov. de in Oct. uitgereikte aanvraagfor mulieren met bereidverklaringen in behandeling te nemen. Goederen, waarvan de bereidverklaring was af gegeven van 826 Oct.. vóór den dag, waarop volgens de letterindeeling door den dlstrlbutiedlenst aan betrokken persoon punten werden verstrekt, be hoeven, Indien zij 1 Nov. nog niet zijn afgehaald, niet langer te worden gereserveerd. Nieuwe aanvraagformu lieren worden tot nader order nog niet uitgereikt Morgen, Zaterdag, dienen zich in de H.B.S. B, Zijlvest no. 27, te meiden voor de cóntröle van het bevolkings register en de distributiestamkaart: Debaene t.m. Dico. De zeereerw, heer H. M. J, Brans, die kort geleden rector werd van öe Eerw. Zusters in de Koningstraat te Haarlem, is benoemd tot diocesaan aalmoezenier van de Jonge-Boeren- beweging in het bisdom Haarlem. Thans opus 131 en 132, twee om vangrijke werken. In het eerste breekt Beethoven met den vorm. Deze 18 7-deelij». Die zeven deelen loopen ineen en vormen één onwrikbaar ge heel. In het tweede houdt de bouw het midden van de twee voorafgaan de werken (132 werd dan ook vóór 131 gespeeld). De inhoud van het eerste ken merkt zich vooral door prachtige tegenstellingen, groote zangrijkheid in het Andante, een bijna overmoe dig Scherzo-achtlg Presto en een ge weldig opgebouwde Finale. Van het tweede door zeer krachtige, som3 heftige accenten in het eerste Alle gro, kunstvol bewerkte motleven ln het tweede en het gepassionneerd karakter van het slotóel. Ragfijn klonk het spel der Honga ren in het z.g. gefigureerd koraal van 131, bewonderenswaardig werd ln ieder détail van 132 het Juiste ka rakter getroffen en daardoor een bijna ongekend artistiek geheel ver kregen, OI. Koop Te Haarlem is een afdeelingsunie van de bonden van spoor- en tram wegpersoneel opgericht,. Voorzitter 1» H. Hoogenhout, secretaris-penning meester A. J. A. van Doorn, Graaf von Wiedvtraat 14. Als candldaat voor het wethou derschap he~:t de R.K. raadsfractie te Heemstede aangewezen den heer J. Kamerbeek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1