Spoedig besprekingen met de Indonesische leiders? MILITAIR GEZAG Eerste Indië-vlucht Gefusilleerden herdacht ONGEDULDIG PAPIER Luisterbijdrage Maatregelen voor vlotte repatrieering 15 textielpunten op 1 Januari volledig geliquideerd Oceaanreus naar den slooper Het weer Op Sumatra heerscht overal rust ZUINIG!! Bijzondere plechtigheid in de Kathedrale kerk van St. Bavo 69ste JAARGANG No. 23383 o ZATERDAG 27 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per weeK per 1 November Ook voor abonné's van radio-centrales „Kortenaer" naar Indië Verklaring van dr. Loudon Amerika bemiddelaar? De Patriarch van Joego Slavië is te Londen aangekomen voor de doopplechtigheid van den jongen kroonprins, zoon van Koning Peter en Koningin Alexandra van Joego Slavië, die a.s. Woensdag in de Westminster Abbey zal plaats hebben. Koning Peter, Koningin Alexandra en de Patriarch in gezélschap van den bisschop van Londen Geallieerden erkennen concordaat geldig verklaard op 7 November STAD EN OMGEVING RADIO-PRAATJE VAN DEN MINISTER-PRESIDENT Bekerprogramma NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer na de bevrijding de regeerlngsinstanties veror dend zouden hebben, dat het kostbare meel, dat van alle zijden der wereld in allerijl naar het hongerige Nederland werd ge bracht, in plaats van aan de brood bakkers, om te verwerken tot het zoo noodzakelijke, dagelijksche brood, voor het grootste gedeelte aan de banketbakkers ter beschikking zou worden gesteld om er uitsluitend taartjes van te bakken, die wij eens in de week zouden kunnen afhalen, dan zou ieder dit een zeer dwazen en onbegrypelijken maatregel heb ben gevonden. Toch hebben wij zulke dwaze dingen zien gebeuren by het ter beschikking stellen van papier. Bijna een half jaar na de bevrijding zijn de ..dagbladen" nog niet veel grooter dan een enkel velletje twee pagina's noemen ze dat offi cieel en bovendien zien we hier bij een vorm van communisme toe gepast in de practijk, welke „De Waarheid" wel moet doen watertan den, want alle worden zonder on derscheid behandeld, geen standen en klassen, zoodat het blaadje uit Tletjerksteradeel dagelijks even „groot" verschijnt als de hoofdste delijke bladen met hun rotatiepersen, welke voor het Londensche Fleet- street niet behoeven onder te doen. Het zou alles nog te overkomen zijn, wanneer niet duidelijk bleek, dat er aan de dagbladpers wèl meer papier ter beschikking zou kunnen worden gesteld. Er heeft zich na de bevrijding een lawine van weekbla den óver Nederland uitgestort, welke vrijwel iedere week nog aangroeit. Zij varieeren tusschén de twaalf, zestien of soms nog meer pagina's, dus ongeveer evenveel als de dagbla den krijgen toegewezen. Nu móeten wij toegeven, dat zij inderdaad aan een behoefte voldoen: enkele staan op een hoog cultureel en geestelijk pell en van deze gaat zeker een goe de Thvloed op ons volk uit. Van vele andere kan dat niet gezegd worden. Integendeel, soms randen zij zelfs de goede zeden aan; zij voorzien in zoo verre in een behoefte, dat zij wel licht het karige kolenrantsoen kun nen aanvullenZeer spoedig ver schijnen weer alle vooroorlogsche ra dio-gidsen. met nog één er by, aldus blijkbaar trachtend gelijken tred te houden met onze politieke partyen. Wel het duidelijkste bewijs, dat het gebrek aan papier niet zoo groot is. Waarom dan wordt de dagbladpers, ondanks de steeds herhaalde belof ten. nat meer papier zal worden ge geven, nog steeds zoo vstiefmoederli.k; bedeeld? Er zgjn hier waarschynlijk verscheidene oorzaken voor aan te wijzen. ZOo kunnen wij niet aan- den indruk ontkomen, dat de regeering te weinig ervan is doordrongen, dat zoowel h«t geestelijke en cultureele als het sociale en economische leven van ons volk in groote mate afhan kelijk is van een goede function- r.eering van de dagbladpers. Dagblad bedrijven zijn bedrijven van groot maatschappelijk nut, van even vitaal belang als andere bedrijven, die veel meer de volle belangstelling en steun van de regeering genieten. Waarom grepen de Duitsohers onmiddellijk na hun overval op ons land de dagblad pers aan? Waarom hadden zij in hun eigen land sinds 1933 de pers geheel aan banden gelegd? Juist omdat zij de macht en invloed van de dag bladpers, op het volk begrepen. Wat zou de regeering dus beter hebben kuunen doem'dan die pers weer zoo spoedig mogelijk haar macht en in vloed teruggeven, niet alleen door haar de vryheid. te hergeven weer te verschijnen, maar ook de m o g e - li j k h e i d te geven en wel door mid del van voldoende papier haar macht en goeden invloed te ontplooien. Dit Ibehoort in dis -eerste plaats te geschie den door de d a g' b 1 a d-pers. Zij moet het dageiykscto brood verschaf fen in den vorm van nieuws en com mentaar daarop. Het dagelyksch nieuws kan alleen den alom be- Btaanden en na vijf jaar geestelijk concentratiekamp al te goed te be grijpen nieuwshonger stillen. Daarvoor te papier noodig, véél meer lan nu slechts met mondjesmaat gegeven wordt, ook al wordt de om vang der dagbladen na 1 November Iets grooter. Wij leven thans in een periode, welke wellicht tot de belangrijkste behoort in de wereldgeschiedenis. Is het dan te veel gevraagd, dat ons volk c»p de hoogte is van wét er zicii thans op het wereldtooneel afspeelt? Het is immers de eenlge mogelijkheid om te komen tot een gezond, eigen oordeel. DèArom controleeren dicta tors de pers, omdat zie de vryheid van publieke kennis, welke tot vor ming van een gezond eigen oordeel leidt, niet kunnen tolereeren en daarom ook is hun pers' biet meer dan een gramofoonplatenindustriei. Een enkele maai worden wij weer aan dit systeem herinnerd als er plotse ling wèl papier blijkt te zijn voor regeeringspubiicaties, of publicaties, welke de regeering byzonder aange naam zyn. We leven thans weer in een demo cratie, ln een vrye wereld, waarin de vrije meening tdt uiting kan komen, nru-s gebonden, zooals minister Beel dezer dagen by het instellen van een persraad opmerkte, aan de eischen. Welke de geestelijke en .ziedelijke volksgezondheid stelt. Een bekend Engelsch journalist heeft eens ge zegd: The press is the central pro blem of modern democracy. Laten wy dat niet vergeten. Zonder papier i» de pers echter een dood instrument en weini.g papier een machi ne, me slecht functions eert. Is het wonder, dat het papier, dat altijd, zooals men zegt, zoo geduldig is, na een half jaar eindelijk onge duldig wordt? Van officieele zijde wordt be kend gemaakt, dat met ingang van 1 November a.s. voor radio- ontvangtoestellen weer luister bijdrage moet worden betaald. Het bedrag daarvoor is, zoowel voor de ontvangtoestellen als voor de aansluitingen op de ra dio-centrales, op f 1.per maand vastgesteld. Bijzonderheden omtrent aan gifte der toestellen en over de uitreiking van luistervergunnin gen worden nader bekend ge maakt. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk, nog verder afne mende en krimpende wind, tlijde lijk opklarend, later weer toene mende bewolking, aan de kust nog eenige buien, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. Zon onder 17.22. Maan 22.40-14.S3. Zondag zon 7.2817.20. Maan 2S.51-l5.ll. Maandag zon op 7-29. Zondag laatste kwartier. BATAVIA. 26 Oct. (Reuter) Voor bereidende besprekingen tusschen de Nederlanders en de leiders van Soe- karno's Indonesische „republikein- sehe regeering" zuilen, naar men lil politieke kringen alhier verwacht, in het begin der volgende week begin nen. Met algemeene toestemming zou lt.-gen. Alexander christison, de ge allieerde commandant In Ned.-Indtë, deze bijeenkomsten voorbereiden en bijwonen. De Nederlandsche en Indonesische regeeringsleiders hebben zich Vry- dagavond, volgens Associated Press, beziggehouden met de vraag, of zij Amerikaansche en Britsche assisten tie noodig hebben bij de oplossing van hun geschillen, of dat zij zelf, dus zonder die hulp. een compromis kunnen bereiken. Het had er allen schijn van, dat de Nederlanders de voorkeur gaven aan Britsche bemid deling, terwijl de republikeinen voor Amerikaansche tusschenkomst waren. De Britsche troepen worden op Sumatra overal hartelijk ontvan gen. De nog op Sumatra aanwe zige Japanners steunden eerst de nationalisten, doch werken nu met de geallieerden samen bij het hand haven van rust en orde. Het extre mistische element bestaat op Su matra. doch het heeft tot nu toe de gematigde leiders niet beïn vloed. zooals op Java het geval is. Elk onnoodig geld uitgeven uit de openbare kas Is een misdaad tegenover ons volk, verklaarde de minister-president gisterenavond voor Herrijzend Nederland, Er wordt aan vele kanten met geld gesmeten, indien er straks weer een staatsbegrooting wordt gepu bliceerd, zal talloozen de schrik om het hart slaan. Het ls vol strekt ontoelaatbaar, dat een zoo danig gedeelte van ons nationale inkomen" voor uitgaven van den staat wordt gebruikt. De bewinds man deed een dringend beroep op allen, die tezamen het aiuote- lijik leven van ons land uitmaken, by elke uitgave welke 7,y doen te bedenken, of de kosten wel ln verhouding staan tot de resul taten. Het hoofd van den Repatrieerings- dienst, kol. B .G. van Os van Delden, is op weg naar Indië, 'teneinde de repatrieering van Nederlanders uit Indië voor te bereiden, te Colombo aangekomen en vandaar weer naar Batavia vertrokken. Hij heeft te Co lombo tal van belangrijke besprekin gen gevoerd en maatregelen voor een vlotte repatrieering kunnen nemen. Zondagmiddag vertrekt H. M.'s „Kortenaer" van den steiger van de Holland-Amerika Lijn te Amsterdam naar Indië. Dr. Loudon, de Nederlandsche am bassadeur in de Ver. Staten, heeft Vrydag, volgens A. P., verklaard, dat de gebeurtenissen in Ned. Oost-Indië „een wezenlijke bedreiging voor den wereldvrede beteekenen, afhankelijk als deze is van gezag en orde". De ambassadeur zeide, dat zijn regeering slechts bereid was met de Indone siërs die „vrij van alle Japausche sympathieën" zijn, te spreken. Soekarno en zyn z.g. minister van Bultenlandsche Zaken, Soebariljo, hebben volgens A. P. In het regec- ringsgebouw te Batavia geconfereerd niet den Amerikaanscfien consul- generaal Foote. De resultaten van hun besprekingen zyn niet onmid- deliyk bekend geworden. De Ver. Staten hebben aangeboden als be middelaars op te treden In het ge schil tusschen de Nederlandsche re geering en de Indonesische onaf hankelijkheidsbeweging. De Indonesi sche leiders hebben dit aanbod aan vaard. (Foto World Press) VATICAANSTAD, 27 Oct. (Reuter). Aan het pauselijk secretariaat is me degedeeld, dat het concordaat waar bij de status van de Roomsch-Katho- lleke Kerk in Duitschland is gere geld, zooals dit twaalf jaar geleden door Hitier werd onderteekend, door de Geallieerden wordt erkend van kracht te zyn. Met ingang van 29 October zijn van de textiel-lederkaart V.A. 510 de pun ten 115 geldig verklaard voor een groot aantal kleine artikelen. Btf da besteding van de punten dient men de uiterste zuinigheid te betrachten» aangezien het niet waarschijnlijk is, dat binnenkort meer punten kunnen worden geldig verklaard. De kaarten kunnen per gezin gecombineerd wor den gebruikt. Nadere mededeelingen over de pun ten waardeering zullen nog worden gepubliceerd. In de haven te Enschede liggen 24 schepen, geladen met 10.000 balen ruwe katoen, bestemd voor de tex tielindustrie. 7 November zal het eerste vliegtuig van Schiphol voor een proefvlucht naar Batavia vertrekken. Het zal vier of vyt dagen onderweg zijn en post voor geheel Ned.-Indië meenemen. Toegelaten zijn gewone brieven ea briefkaarten. Het recht bedraagt voor brieven 30 cent per 10 gram of rea- teerend gedeelte, voor briefkaarten 20 cent per kaart. Het was een indrukwekkende plechtigheid Vrijdagmiddag in de Kathedrale kerk van St. Bavo. Op 26 October van het vorig jaar werden voor het kerkgebouw tien Nederlanders gefusilleerd, aan wie thans in een grootsche herdenking posthume eer werd gebracht. Daar de weersomstandigheden 't niet toelieten, kon de plechtigheid niet buiten geschieden. Plebaan Br ls geen Instelling ln ons land, waarover men zooveel kwaad ka» hooren, als over het Militair Ge zag. Merkwaardig is het daarom, dat het mij, aldus verklaarde de De Fransche regee ring maakte onlangs bekend, dat zy wei gerde de „Normandie" voor Frankrijk terug te koopen. Frankrijk er- rkent haar eigen kind niet meer. De Nor mandie, eens het snel ste schip ter wereld, gaat naar den slooper. Het heeft 13 millloen 560 duizend pond ge kost sinds het in 1932 te water werd gelaten. Het zal voor de sloop slechts 350 duizend pond opbrengen. Het leven van de Normandie is kort en tragisch geweest. De Compagnie Générale Transatlantlque be taalde 7 millioen pond om haar te laten bou wen, doch op haar proeftocht kwamen er zooveel klachten (die later weer zyn tegen gesproken), dat het schip dlrecb naar de werf terug ging. Daar kreeg zy een nieuwe vierbladige schroef en de achter steven vrerd omge bouwd. Ben en ander kostte vijfhonderd dui zend pond. Bij die gelegenheid kreeg het schip, dat tot dan toe „Ile de France" heette, den naam „Nor- mandie". De kosten echter schenen verant woord. Het schip kwam Het lot der .Normandié" als snelste, grootste en meest luxe schip ter wereld van de werf. Het brak de record- snelheid van den tocht over den Oceaan met 4 dagen, 3 uren en 14 minuten. Twee jaar later ech ter won de „Queen Mary" den blauwen wimpel van haar en dat w-as heb begin van het einde. In 1938 moest zU haar reisplan opgeven, toen haar bemanning, bestaande uit 1300 kop pen, zich aansloot by de "Fransche dokwer kersstaking. De oorlog kwam. De Normandie lag twee jaar renteloos in de ha ven van New York. Haar onderhoud kostte vyf duizend pond per maand. Na Pearl Harbour legden de Ver. Staten beslag op het schiD, doch bij heb ombouwen, tot vliegtuigmoeder schip brak er brand uit en het geheele schin werd verwoest. Het kapseisde en het duur de 18 maanden voor het weer vlot gebracht kon worden. In totaal kost te het den Vereenlgden Staten 5 millioen pond om haar tot troepen- schip om te bouwen. Voor de derde maal veranderde ze van naam. Voortaan zou ze „La Fayette" heeten. De vorige maand gaven de Ver. Staten het schip aan het departement van Marine om er over te beschikken. Frankrijk heeft be sloten er geen kosten meer aan te bestéden. Te meer daar er nog Steeds een nota voor schadeloosstelling van twee en half millioen pond aan de eigenaars betaald moet worden. minister-president gisteravond voor de radio, herhaalde malen ls overkomen, dat men tegen op heffing van bepaalde instanties van het M. G. protesteerde. Maar desondanks zal het M.G. op zoo» danige wijze zljn zaken afwikke len, dat het op 1 Januari a.s. als volledig geliquideerd kan worden beschouwd. De bewindsman was bereid te ge- looven, dat zich ln de uniform van het M.G. lieden hebben weten te wringen, die eigenlijk in een ln- terneeringskamp thuis behooren, dat niet alle gevorderde auto's altijd doelmatig en alleen voor ambteiyke werkzaamheden zijn gebruikt en nog veel meer, maar hij betoogde daar naast met den grootsten nadruk, da,t het het M.G. is geweest, dat met by elkaar geraapte krachten een be gin heeft gemaakt met een regel matig werkend bestuur in een land, waarvan het burgerlijk bestuur com pleet gedesorganiseerd en in de war was. Er waren organen van over heidszorg, die nog veel erger ln den knoop zaten, dan de distributie! Men kan hier de grootste bewonde ring voor hebben: in het bijzonder past den generaal Kruis een woord van dank en hulde, evenals een groot aantal zijner medewerkers. In versneld tempo wordt thans ge werkt aan de overheveling van tar- ken en verantwoordelijkheden van het MJ3. naar de normale bestuurs organen. In den géést van ons volk voltrekt zich een verschuiving wat de bijzondere rechtspleging betreft. Men kan in dit verband het M.G. slechts verwijten, dat het de tech nische mogelijkheden niet heeft ge creëerd, om deze verschuiving snel en op den voet te volgen. Onder welk departement het bu reau Nationale Veiligheid, na een noodzakelijke reorganisatie zal ressor teeren, staat nog niet vast. De dienst van de grensbewaking gaat binnenkort over naar de mare chaussee en komt dan onder het departement van Oorlog, Filbry heeft toen voor dit doel de Kathedraal ter beschikking gesteld, waardoor aan deze bijeenkomst, waaraan talrijke personen deel namen, een byaondeir cachet werd gegeven. Het middenschip vulde zich met vel® kerkelijke en wereld lijke autoriteiten, onder wie als vertegenwoordiger van den Bis schop van Haarlem, vioaris-gene- raal Mgr. N. L. A. Ammeriaan, af gevaardigden van de Koningin en van het Prinselijk Paar, verder de familieleden van de slachtoffers en tal van Haarlemmers. De herdenking, die uitging van de ex-illegale groep „Je maintien- drai", werd ingeleid door den bur gemeester van Haarlem, den heer M. A. Reinalda, waarna prof. dr J. E. de Quay, oud-minister van Oorlog, het woord voerde. Hij her dacht .allen, die op 26 October 1944 voor het Duitsche vuurpeleton wa ren gevallen en riep nog eens het verleden voor den geest, toen in alle lagen van de bevolking de ender- grondsche strijd voor one» vrijheid gestreden werd. Twee van da geëxecuteerden, n.l. C. Vlot uit Zeist en J. Wuttrieh uit Utrecht, behoorden tot de leidende figuren van „Je maintiendrai". Ook de overige sladh/toffbrs noemde prof. de Quay met naam. Het waren W. Bcihler, C. Erends, G. Fambach, F. Maaswinkel en J. de Vries, allen uit Amsterdam, en W. de Boer, R. Loggers en K. Tempelman, uit Zui len. Het koor „Zang en Vriendschap" zorgde voor een omlijsting van toe passelijke geeangpn. Tot slot van de herdenking in de kerk werd een gemeenschappelijk gebed uitge sproken. Vervoigens hebben de verschil lende gedeputeerden een krans ge legd op de plaats van executie, waarna een èerbiedlg défilé volgde. Het restant-bekerprogramma voor Zondag a.s. In district I luidt: Haar lemHBC. KennemersRCH, KFC— West Frlsia. StormvogelsZFC, ZW- AFC, TOG—VSV. MFC—DTS. Spor tersHollandia. sandowEVC, WSV '30GVO. ZilvermeeuwenODI.Z, DCGSDW. SloterdijkJHK, DWSV Voorwaarts. Het Ned. Roode Kruis beschikt over een lyst van ongeveer duizend per sonen, die nog niet uit Duitschland zijn teruggekeerd. Inlichtingen Klokhuisplein 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1