D' NAAR DE VIERDE REPUBLIEK VERWORPEN KONINGSCHAP Luit.-generaal Kruis: Parijs schrijft voor: Wascht V Een jaar opleiding NEDERLAND HEELT WONDEN, die de vijand heeft geslagen Nieuwe herstellings oorden in gebruik „VEEL BLOUSES" ZATERDAG 27 OCTOBER 1945 PAGINA 3 DE WEEK IN VOGELVLUCHT Boodschap van Truman aan Stalin Don Juan verwerpt Franco's plannen „Wij hebben behoefte aan een modern en jong volksleger" Geen loting De atoombom Vrouwelijk hulpkorps Vorming van katholieke jongeren Bisschoppelijke richtlijnen Gen.-maj. Kruis bevorderd Chef van den Generalen Staf Doodstraf geëischt tegen verraders Ook blouses worden uit twee verschillende materialen ge maakt zooals dat mode was en is voor de japonnen maar men moet dan wel weten, bij welken rok men zoo'n tweekleu rig blousje aantrekt. De Parij- sche modehuizen laten in hun herfstcollecties veel blouses zien, in rijke verscheidenheid van mfldellengedragen bij mantelpak, op fantasierokje of onder overgooier (dit laatste al leen voor soepel figuurtje en jong gezicht). Heel populair is de sportblouse, die makkelijk draagt en zich. makkelijk laat wasschen en strijken, en waarin van voren wat ruimte mag wor den aangebracht om het strenge voorkomen wat vrouwelijker to maken. Ook de sportblouse maakt men van twee materia len, zooals de teekening laat zien (figuur links): kraag, manchetten en ceintuur zijn van donkere wol, de rest is van lichtere jersey. Het bijzondere van deze blouse is de ongelijk- heid van ae voor-plooitjes links en rechts, die met de hand zijn gestikt. Het rechter blousetje, met kimonomouwen, is een combina tie van zwarte kant en zijde. A. Bgl. Trein door stootblok gereden 15 passagiers gewond De uitsluiting van Otto Glastra van Loon D; tweede mogendheid' van West. Europa, Frankrijk, heeft ge stemd, en zij heeft het nog .inkscher gedaan dan de eerste mogendheid Engeland, die in Juli met algemeene verkiezingen is voor gegaan. Ei* zit in de nieuwe Frabt- sche Volksvergadering heel wat meer rood en rose dan in het Engelsche Lagerhuis, en het rocd is er ook dieper van tint. Conservatieven en liberalen vor men maar een klein conservatief liberaal rechtervleugeltjerond 50 afgevaardigden sterk. Zij hebben tegenover den 8 a 9 maal talrijker linkervleugel weinig in de melk te brokken. Hoewel men in de nieuwe Fran- BChe Volksvergadering, door den wil des volks „grondwetgevend", over wegend oude partijnamen aantreft, is aij in vergelijking met het voor- corlógsche parlement van een revo- lutionnaire nieuwigheid, en wel voor namelijk om vier redenen. Een ervan hebben wij zoo Juist reeds aangegeven: de ineenschrompeling van de groep, wellje ate rechterzijde placht te vormen, en waarvan men voorloopig als gemeenschappelijk kenmerk kan zien hun afwijzing van het beginsel der nationalisatie van het crediet- en assurantie wezen, sleu telindustrieën, enz. Veel verrassender is echter de in eenschrompeling van de radicaal- eoclalistische partij. Deze partij, in de vorige eeuw opgericht door Georges Clemenceau, in den wereld oorlog van 19141918 bekend ge worden als „De Tijger", heeft jaren lang het politieke leven van Frank rijk beheerëcht; zij was de grootste, de beslissende partij. Zij is, met haar 15 afgevaardigden, een dwerg gewor den. Behalve voor haar eigen men- EChen, behoeft deze ondergang voor niemand een reden tot droefenis te Eijn, daarvoor is haar geschiedenis te nauw verweven geweest met de tijke geschiedenis van schandalen en corruptie van Frankrijks vooroorlog- Bche parlementarisme. Thema van haar verkiezingspropaganda is ge weest, dat .Frankrijk veel minder be hoefte had aan een politieke dan aan een moreele hervorming en zij ver klaarde zich cian ook tegen grond- Wetsherziening. En is het al te boos aardig te opperen, dat het Fransche kiezerscorps aan den radicalen op roep tot moreele hervorming gehoor heeft gegeven door den radicalen in vloed op een schamele rest na weg te vegen indien men Herriot een schamele rest mag noemen? De radi cale partij heeft echter ongetwijfeld ook ervoor geboet, dat de naam van een harer leiders, Daladier, verbonden is met de faiikant uitgekomen ver zoeningspolitiek van München, en vooral daarvoor, dat vele van haar aanhangers posities hebben bekleed onder het Vlchy-bewind. Als grootste partij worden de radi calen nu opgevolgd' door de commu nisten. De Franeche communisten kunnen van zichzelf zeggen, dat par- tijtucht «n reclame haar winst heb ben afgeworpen. De tucht binnen de communistische partij is grooter dan binnen welke andere Fransche partij ook. en voor haar verklezingspropa- farda moet zij de beschikking heb- en gthad over middelen, grooter misschien dan die van alle andere partijen tezamen. Toch is het opmerkelijkste succes in deze verkiezingscampagne niet be haald door de communistische partij, maar door de Republikeinsehe Volks beweging, al bezet deze in de Volks vergadering dan ook twee zetels min der. De Republikeinsehe Volksbewe ging is een geheel nieuwe grootheid in de Fransche politiek en een. die zich nagenoeg met één slag de twee de plaats heeft veroverd. Men heeft deze partij hier de ka tholieke democraten genoemd, een benaming, waarmede zij het zelf be slist niet eens is. Zij wil zich niet op confessioneelen grondslag stellen, maar accepteert ledereen, die de wezensbeginselen der christelijke be schaving als maatstaf huldigt voor den wederopbouw van Frankrijk en natuurlijk ook het door haar uit die beginselen afgeleide program aan vaardt. Zij ziet die beginselen beli- hChaamd In de ware Fransche tradi tie en uitgesproken in de leuze der Groote Revolutie: gelijkheid, vrijheid, broederschap. Op economisch en so ciaal gebied staat zij het beginsel der nationalisatie voor; herziening van het eigendomsrecht ten gunste van den factor „Arbeid", bevordering van de gezinsvorming Haar politieke program luidt: ves tiging van de Vierde Republiek. Deze wil zij toerusten met een „Politieke Kamer" en een „Representatieve Ver gadering". De eerste te kiezen bij al gemeen, evenredig stemrecht, de tweede samen te stellen uit afvaar- LONDEN, 27 Oct. (Reuter) Ra dio Moskou heeft medegedeeld, dat Stalin Woensdag j.l. te Sotsji in den Kaukasus den ambassadeur van de Vereenlgde Staten te Moskou, Averell Harrlman, heeft ontvangen en dat bem door Harriman een boodschap van president Truman is overhan digd. Stalin vertoeft met vacantie te Sotsji. De radio voegde er aan toe, dat Harriman twee besprekingen met Stalin geliad had en Vrijdag naar Moskou was teruggekeerd. LONDEN, 26 Oct. (A.N.P.-Aneta) Oriol, de bekende Spaansche mo narchist, is uit Lausanne in Spanje teruggekeerd, aldus de Daily Tel. Hij heeft besprekingen gevoerd met Don Juan, den troonpretendent. Volgens welingelichte monarchistische krin gen te Madrid heeft Don Juan een voorstel van Franco afgewezen, vol gens hetwelk eerstgenoemde formeel en voorloopig zijn intrek zou nemen in een door den Spaanschen staat aan te koopen palels ln Portugal. digingen van de plaatselijke gemeen schappen, de beroepsorganisaties, de syndicaten en de gezinsverenigingen De Kamer moet stemmen over dé wetten en de daden der regeering, die slechts tegenover haar verant woording schuldig' is, controleeren. De Vergadering zal aan den wetge- venden arbeid, kunnen deelnemen, maar zonder mogelijkheid den wi] der Kamer te kunnen dwarsboomen. \De regeering zal voorts het volk rechtstreeks, middels volksstemmin gen, kunnen raadplegen en de Ka mer kunnen ontbinden, wanneer de meerderheid, waarop zil in de Kamer steunt, uiteenvalt. Hierdoor en door de beperktheid der bevoegdheden der Vergadering, die de plaats van den Senaat der Derde Republiek zou in nemen, zou stabiliteit van bewind verzekerd zijn. Het heet. dat dit ook min of meer de denkbeelden zijn van generaal De Gaulle. De verwachting is thans, dat com munisten, republikeinsehe volksbewe ging en sociaal-democratén. welke laatsten de derde gróote partij zijn in de Grondwetgevende Vergadering, te zamen een coalitie-regeering zullen vormen. Het program van den Na- tionalen Verzetsraad, dat alle drie nartijen aanhangen, zou hiertoe vol doende basis bieden. Uw Handen in onschuld? Dak is natuurlijk voor* treffelijk, maar als U nog even wacht, kunt U z« weer wasschen met Acfelaar-xeep Onze fabrieken gaan weer op vglle toeren draaien. 'rf Adtlaar-product primal Christus Koning J e strijd om het Koningschap van Christus is een strijd om de waarheid. Tegenover Pila- tus, den vertegenwoordiger van het hoogste wereldlijke gezag, heeft Christus zijn Koninklijke taak in de wereld uiteengezet: „Koning ben ik. Daartoe ben ik geboren en in de wereld gekomen, Juist om te getuigen voor de waarheid. Alwie uit de waarheid is, luistert naar Mijn stem." Om dit getuigenis voor de waarheid noemt Joannes in het Boek der Openbaring ChDstus „den waarachtigen Getuige, deiï Eerstge borene der dooden en opperste van de koningen der aarde" (C. 1, 5) Het is de tragiek van de Wester- sche Christenheid, dat zij de ééne, allen bevrijdende Waarheid heeft prijsgegeven en daardoor de inner lijke verscheurdheid der Christenen heeft veroorzaakt. De oude vraag van Pilatus: „Wat is waarheid?" verkreeg daarmede een droevige actualiteit, die het Lichaam van Christus verscheurde. Met de ver werping der waarheid, die vrij maakt, werd ook het Koningschap van Christus verworpen. Doordat de Christenen niet meer strijdbare leden waren van het Rijk Gods, zijn zij ten prooi gevallen aan stelsels, die hen in naam der vrijheid brach- In een onderhoud, dat de nieuw benoemde chef van den generalen staf, luit.-generaal mr. H. J. Kruis, gisterenmiddag aan de pers ver leende. heeft hij met klem betoogd, dat het leger in de toekomst een werkelijk volksleger moet worden. Zij, die een uniform dragen, zijn een onderdeel van ons volk, niét meer en niet minder. Dan moeten we niet verlangen ,,voor een dubbeltje op den eersten rang te willen zitten", hetgeen er op neerkomt, dat we geen leger van 300.000 man moeten hebben als we er maar 100.000 voldoende kunnen uitrusten. En ook deze moet behoor lijk zijn; geen geïmproviseer en geen artillerie, welke in musea thuis be hoort! Ook de vorming van het kader moet beter zijn; iedereen met capa citeiten moet vooruit kunnen komen. Iedereen, tenzij lichamelijk onge schikt, zal tot soldaat worden op- geleld, waarmede niet 5'/2 maand, doch wel een jaar gemoeid zal zijn. De lichtingen worden veel grooter, hetgeen bij eventueele mobilisatie het voordeel heeft, dat niet terstond ouderen, dus personen, die reeds een belangrijke plaats ln het economi sche leven innemen, opgeroepen moe ten worden. Aangezien het practisch onmogelijk is het leger van 1940 een hertraining te geven, zal volgend jaar met de lichting 1945 begonnen worden aan den wederopbouw van het jonge leger, ook jong, wat het kader betreft. Iedere officier zal lichamelijk in staat moeten zijn den troep in alles voor te gaan. Nu de neutraliteitspolitiek van ons land van de kaart Is verdwenen, zal de bewapening en organisatie van ons leger overeen moeten stemmen met die van onze bondgenooten. Het zai dus een leger moeten zijn, dat overal ter wereld gebruikt zal kun nen worden. Dit brengt vele conse quenties met zich mede, oa. bespre kingen met de staven van bevriende naties. Het gesprek kwam hierdoor op de atoombom. „Na iederen oorlog. - zoo zeide generaal Kruis had den zich strijdmiddelen ontwikkeld, welke de meening deden postvatten, dat een nieuwe oorlog niet mogelijk was. Na 1918 was het het gas. thans ls het de atoomhom. Het merkwaar dige ls evenwel, dat in den laatsten oorlog, niettegenstaande beide par tijen volledig tot den gasoorlog waren uitgerust, het gifgas op de fronten niet is gebruikt. Ook tegen de atoombom zuilen ongetwijfeld doel treffende afweermiddelen worden gevonden en daarom zal het zeer de vraag zijn, of dit wapen b(1 een eventueelen oorlog nog eenzelfde waarde zal bezitten als thans." De invoering van het vrouwelijk element ln het leger kan, volgens den generaal, belangrijke voor deden afwerpen, mits dit op ver standige wijze geschiedt en er een behoorlijke leiding en contróle bestaat. Het verrichten van administratief De ,,St. Jansklokken" publiceert een schrijven van het Episcopaat, waarin de Bisschoppen het gewenscht achten, dat een voor eiken stand afzonderlijke Jeugdorganisatie zich wijdt aan de vorming der jongeren boven 17 Jaar. De Bisschoppen stel len het tot stand komen van één nationale jeugdstandsgroepeering voor Jonge arbeiders (K.A.J.: Kath. Arbeidersjeugdbeweging) en één voor de jonge boeren (J.B.B.: Jonge Boe renbond) zooals deze reeds bestaat voor de jonge middenstanders (K. J. M. V.: Kath. Jonge Mlddenstands- vereeniglng) op prijs. Met ingang van 1 November is bij K..B. van 26 October de gene- raal-majoor mr. H. Kruis benoemd tot chef van den Generalen Staf, met den tijdelijken rang van luite nant-generaal. Hij blijft belast met de waarneming van de functie chef-staf Militair Gezag. In de groote zaal van den Dieren tuin te Den Haag is Vrijdagmiddag generaal-majoor Kruis gehuldigd door het personeel van het Militair Gezag, waarbij hem een door den schilder Sierk Schroder vervaardigd portret werd aangeboden Generaal Daubenton deelde de benoeming van generaal Kruis door H. M. de Ko ningin tot chef van den generalen staf van het Ned. leger in den rang van luitenant-generaal mede. Voorts spraken generaal-majoor Ridder de van der Schuere, kolonel jhr. mr. Six, kolonel mr. Linthorst Homan. Generaal 'Kruis dankte met een kort woord. „Mijn werk bij het M. G., aldus spr., „zal voor mij altijd een plezietrige herinnering blijven, on danks de vele critiek, die ons allen steeds ten deel is gevallen." De nieuwe chef van den generalen staf heeft een niet alleen in de historie van ons land ongekend snelle promotie gemaakt. In 1922 werd hij bénoemd tot luitenant, in 1931 slaagde hij voor het doctoraal exa men rechten, in 1937 werd hij ge detacheerd bij den generalen s-ii", in Mei 1942 volgde zijn bevordering tot majoor, een jaar later, met over slaan van den rang van overste, tot kolonel, belast met de voorbereiding van het M.G, en in September 1944 tot generaal-majoor. Hij is 43 jaar. werk, het bedienen van telefoon en telegraaf, het decodeeren van tele- granimen en het doen van huishou- delflken arbeid ls echt vrouwelijk werk. Bovendien is gebleken, dat de aanwezigheid van vrouwen op de manschappen een goeden invloed kan hebben, in dien zin, dat zij zich in aanwezigheid van vrouwen over het aBgtemeen fatsoenlijker gedragen, voorop gesteld natuurlijk, dat er een goede leiding aanwezig is. Generaal Kruis is dan ook een voorstander van beperkte inschake ling van vrouwen en meisjes in het leger. Vrijdagmorgen heeft, onder presi dium van prof. flr. J. A. van Hamel het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam zijn eerste zitting gehouden. Voorgeleid werd het echtpaar Bakker- Kooimans uit Purmerend, dat er van beschuldigd werd aan den Sicher- heitsdienst namen van mannen te hebben verstrekt, die bekend ston den om hun anti-houding jegens het Nationaal-Socialistisch regiem, met het gevolg, dat een van hen op 4 Augustus 1944 door de S.S. werd doodgeschoten. De procureur-fiscaal, mr. N. J. G. Sikkel, eischte voor beiden de doodstraf. In de voortgezette middagzitting van liet Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, eisehte de procurbur- fiseaal, mr. N. J. G. Sikkel, nadat liij Ces morgens de doodstraf had geëischt tegen twee handlangers van den S.D., nogmaals tweemaal de doodstraf en wel tegen den aan nemer C. J. Heinsius uit De Bilt en F. L. Carré uit Naarden, die ervan beschuldigd werden voor de oorlog voering van Duitschland belangrijke werkzaamheden te hebben verricht op vliegvelden in Frankrijk. Hein sius werd er tevens van beschuldigd belangrijke hoeveelheden bouwmate rialen, waaronder spoorwegmateriaal, aan den vijand te hebben geleverd voor werkzaamheden aan vliegvelden en bunkerbouw. ten tot slavernij. Een blinde over gave aan de wereld, gepaard aan een geestelijken hoogmoed, leidde tot een omkeering der orde: het middel werd tot doel, of dit middel nu wetenschap, techniek, arbeid of kapitaal heette. Christus' Koning schap is echter universeel en be strijkt alle gebieden van het leven. Door deze levensgebieden aan Chris tus' heerschappij te onttrekken, heeft- Europa zijn Christelijke ziel prijsgegeven. Deze ontrouw tegen over Christus leidde tot minachting voor den mensch, die in een ver- mechaniseerde wereld werd tot een onpersoonlijk nummer ln een ziel- looze massa. Het kapitaal verlaagde den mensch, geroepen tot hgt kind schap Gods en geplaatst als koning over de schepping, tot het niveau van een goederen produceerende machine, die zijn arbeid verrichtte ten bate van enkele maatschappe lijk uitverkorenen; het heidensche nationaal-socialisme bracht den mensch ten offer aan de bloed- mystiek van het ras, dat de zwak kelingen uitroeide omwille van da raszuiverheid en de vreemdelingen verdelgde of hen tot een onwaardi- gen slavendienst veroordeelde. Het daarvan weinig verschillende god- looze communisme, dat de gemeen schap verafgoodt, slachtoffert zijn eigen kinderen op het altaar van den Molochstaat en maakt de bur gerlijke samenleving, de gemeen schap of de collectiviteit tot abso lute waarde, waaraan huwelijk, ge zin en persoonlijkheid worden ge offerd. Al deze systemen, die den adel der menschelijke persoonlijk heid miskennen, zijn begonnen met den afval van God, het verwerpen der christelijke beginselen en een uitbanning van Christus als Ko ning over alle gebieden van het le ven. Wil daarom een herstel van de geschonden maatschappelijke orde slagen, dan zal Christus weer als Koning moeten worden erkend, zoo als Z. H. de Paus dit zegt in zijn oproep tot de Katholieke Actie, „in, de gewtetens, in de gezinnen, in de maatschappij en in de interna tionale verhoudingen." Alles her stellen in Christus. Dit herstel be gint in het geweten, en zelfs in het geweten alleen. Want in het geweten begint de keuze voor of tegen Christus en vandaar straalt zij uit over de geheele ons om ringende wereld. Omdat de Christe nen zijn aangestoken door den we- reidschen geest, werd in ons het woord van Paulus vervuld; „Om ons werd de naam Gods gelasterd onder de heidenen." (Rom. 2, 24). Tegen de ontreddering van de we reld zullen onze vele organisaties ons niet helpen, maar slechts een nieuwe geest en een nieuwe over gave aan Christus, onder Wiens milde heerschappij de door de zonde verscheurde volkerenfamllies de bevrijdende vinden waarheid zullen her» K. patiënten. Tussehen 9 en 16 Novem ber vertrekken dë patiënten, waar schijnlijk per transportvliegtuig naar Zwitserland, terwijl degenen, die vood uitzending naar Denemarken in aan- In korten tijd heeft de Stichting bef^le^Tertretóen DECem" Herstellingsoorden voor Oud-illegale vertrekken. Werkers van haar plannen daden ge maakt en allen, die tengevolge van het verzet nadeel hebben geleden aan hun gezondheid, zullen hierbij wél varen. Het ls maar kon geleden, dat het herstellingsoord „Kareol" werd ge opend en thans worden al twee nieuwe inrichtingen voor t.b.c.-lijders en psychisch geschokten in gebruik genomen. Deze week nog komen de eerste t.b.c.-patiënten ln het her stellingsoord Duinhage te Aerden- hout en de zenuwzieken in het bui tengoed „Waterland" te Velsen. In de verschillende inrichtingen worden 250 patiënten opgenomen, doch ruim 100 moeten wachten, omdat plaats ruimte opname onmogelijk maakt. Dank zij den ijverigen bemoeienissen van dr. H. Wamsteker zal Zwitser land boven het normale percentage 50 patiënten extra opnemen in zijn herstellingsoorden. Ook Denemarken heeft zich bereid verklaard voor 50 De Stichting Herstellingsoorden, die samenwerkt met de stichting 19401945, het Bureau voor Oorlogs slachtoffers, het Ned. Roode Kruis en Volksherstel, is er nog steeds in geslaagd de hooge onkosten te be strijden uit de vrijwillige bijdragen, welke zij ontvangt. Het buitengoed „Waterland/' te Velsen, waar wij werden ontvangen door den voorzitter van de Stichting, den heer A. P. M. van Riel, behoort niet tot de Stichting Herstellingsoor den, /doch is, dank zij de bereidwil lige mèdewerking van den directeur van het Prov. Bureau voor Oorlogs slachtoffers, den heer v. d. Pluim, tijdelijk afgestaan. Tijdens de bezichtiging van de beide nieuwe inrichtingen hebben wij ons er van kunnen overtuigen, dat zoowel door den aanleg van de interieurs als door het personeel de patiënten de beste verzorging kun nen verwachten. Vrijdag is op het Maasstation te Rotterdam een uit Utrecht komende stoomtrein wegens vetheid van de rails door een stootblok gereden. De machinist trachtte door krachtig remmen en door het geven van te- genstoom zijn machine nog tijdig tot stilstand te brengen, maar tever geefs. Door den schok werden 2 per sonen-rijtuigen over de buffers heen gelicht. 15 Passagiers werden min of meer ernstig gewond. De eereraad voor de muziek ziet ln het feit, dat de heer Otto Glastra van Loon een functie als correspon dent heeft aanvaard bij het Muziek gilde, een ernstig geval van collabo ratie. zij het dat hij genoemde func tie slechts gedurende twee maanden heeft uitgeoefend en geen loon daar voor ontvangen heeft, terwijl hij blijk heeft gegeven zijn fout te hebben Ingezien en deze ruiterlijk erkent. Hij ls echter ook opgetreden als dirigent van de Nederlandsche opera te Am sterdam. De raad acht daarom de uitslui ting van den heer Otto Glastra van Loon uit het onenbaar muziekleven tot 1 October 1948 een rechtvaardige straf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3