HEVIGE GEVECHTEN IN SOERABAJA Buitenlandsche politiek der Ver. Staten Ondergrondsche treinen Indonesische troepen vallen de Britsche eenheden aan NATIONALISATIE Militaire taak van Amerika niet gericht op oorlog noch op verovering Stagnatie in aanvoer van benzine en olie 69ste JAARGANG No. 23376 o MAANDAG 29 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week' BRITTEN IN BELAWAN EN PALEMBANG Amerikaansche bemiddeling tegengesproken van Belg. Nat. Bank Het weer Op Sumatra „Kortenaer" RICHTLIJNEN VAN C mgrïjke rede van ruman BISSCHOP VAN BERLIJN PROTESTEERT Tegen ontkerstering der scholen Groote Russische invloed in Hongarije Deven ter-spoorbrug Broodrantsoeneering in Engeland Indien havenstaking niet spoedig eindigt Luchttransportdienst door regeering ingesteld In Amsterdam en Oen Haag STAD EN OMGEVING Zuster Gonzagua in het zilver WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Soekarno is vandaag volgens A.P. naar Soerabaia gevlogen, nadat berichten werden ontvangen, dat Britsche troepen aldaar de Indonesiërs waren aangevallen en dat er staat van beleg bestond. Volgens deze berichten hadden gedurende den geheelen nacht hevige gevechten gewoed en lieerschte er toenemende bezorgdheid, dat de zwak-bemande stellingen van de Britten spoedig omver geloopen zouden zijn. Naar gemeld werd, was een Britsch-Indische Sepoy gedood en een Britsche officier en verscheidene Indische soldaten gewond. In den loop van Zondag was het reeds tot geweervuur gekomen, daar de Indonesiërs het geallieerde bevel, om de wapens over te geven, trotseerden. Waarschijnlijk reeds vandaag zal er, volgens Associated Press, een ontmoeting zijn tusschen dr. Van Mook en de Indonesische nationalis tische leiders, ten einde to trachten de geschillen betreffende het gezag over Ned. Oost-Indië bij te leggen. De Ned. minister van Overzee- sche Gebieden, aldus A.P., heeft Zaterdag bericht uit Den Haag ge zonden. waarin v. Mook wordt ge zegd, een ontmoeting met de na tionalisten te beleggen. Britsche en Amerikaansche vertegenwoordigers hebben er op aangedrongen, dat er een ontmoeting tusschen de Neder landers en Indonesiërs moet wor den gehouden, teneinde te voor komen, dat geweld gepleegd wordt als gevolg van de actie der natio nalisten om zich onafhankelijk te maken van het Ned. bestuur. Men acht het van essentieel belang, dat er zoo spoedig mogelijk een over eenkomst tusschen de Ned. en de Indonesiërs wordt getroffen ter voorkoming van rassenoorlog, voed- selrelletjes en hongersnood. De Britten en Amerikanen streven naar economisch herstel van dit gebied, zoodat de grondstoffen, zoozeer noodzakelijk voor hun in dustrieën, weer vlot komen. Ver wacht wordt, dat de eerste ontmoe ting tusschen v. Mook en vertegen woordigers van Soekarno een in formeel karakter zal dragen. Dr. van Mook heeft Zondag in een verklaring gezegd, dat er altijd volledige overeenstemming heeft bestaan tusschen hem en Den Haag over de mogelijkheid onderhande lingen aan te knoopen met de In donesische nationalisten. Commen taar leverend op een bericht van Associated Press, dat de Minister van Overzeesche Gebieden hem opdracht heeft gegeven, onder handelingen met de Indonesiërs aan te knoopen, zei Van Mook, dat er geen aanleiding bestond en be staat voor een „opdracht onder handelingen te openen". Volgens een Beuter-bericht uit Washington heeft het Ameri kaansche departement van Staat ontkend, dat het een officieel aanbod had gedaan om te bemid delen tusschen een fractie der In donesische nationalisten onder Soekarno en de Ned.-Indische re geering met aan het hoofd dr. v. Mook. De heer Reuchlin, raads man aan de Nederlandsche am bassade te Washington, zou even eens categorisch hebben ontkend, dat de Amerikanen een dergelijk aanbod hadden gedaan. De geallieerde bezetting van rib sleutelposities op Java en Sumatra vordert goed'. Br heerscht in vele plaatsen nog verwarring en in Se- marang hebben driehoeksslagen plaats gehad tusschen Gurkha's, Ja panners en Indonesiërs, waarbij de Japanners de Gurkha's voor oproer lingen hielden. Gen-majocr Na Kamura, de Ja- pansche commandant van Semarang, la tn bewaring gesteld wegens het niet opvplgen van geallieerde be velen. In een rede, gehouden te Huy In de Ardennen, kondigde Minister president Van Acker de nationali satie aan van de Belgische Natio nale Bank. Ook kondigde hij alge- meene verkiezingen aan in Maart. Te Bandoeng is een regiment lichte Britsche tanks aangekomen, hetgeen nieuwe ergenis onder nationalisten heeft verwekt. Bij Garoet ziyn ge vechten aan den gang tusschen Ja panners en inheemschen. Generaal Hawthorn, de geallieer de commandant van de landstrijd krachten op Java, heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin den In donesiërs wordt bevolen, onmiddellijk alle Europeanen en Indo-Europeanen los te laten, die zij al^ gijzelaars gevangen houden. Naar schatting bedraagt dit aantal in het door de Britten gecontroleerde gebied 400, Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt, plaatselijk eenlge regen, in den nacht zwakke overdag matige wind tussclien Zuid-West en Zuid-Oost. Iets Koeler. Zon onder 17.18, Maan onder 15.38, Zon op 7.31. terwijl het over geheel Java belang rijk hooger moet worden geschat. Britsche troepen controleeren thans het gebied van Padang. An dere eenheden zijn aangekomen te Medan en Palenibang. Zij komen van Singapore. De haven van Be- lawan is overgenomen. Kleine patrouilles bewaken de op verschillende plaatsen van Sumatra gelegen kampen van krijgsgevange nen en geïnterneerden. lie 26ste di visie bezet de sleutelposities als on derdeel van Mountbatten's plan tot bescherming van gevangenen en ge- interneerden, terwijl de Japanneezen worden ontwakend. De geallieerden nemen op Sumatra een strakke en besliste houding aan en dit zal zoo blijven, totdat de situatie van Ba tavia van Den Haag uit ls opgehel derd H. M. „Kortenaer" is Zondagmid dag van Amsterdam naar Indlë ver trokken met medicamenten en klee ding aan boord en bemand, op oor logssterkte met 240 koppen. Gepoogd wordt, het schip In recordtijd, in twee en halve week, naar Soerabaja te brengen. Ter gelegenheid van den Amerikaanschen vlootdag heeft Pre sident Truman -Zaterdag te New York een belangrijke rede gehou den over de buitenlandsche politiek der Ver. Staten. In twaalf punten zette de president de richtlijnen dezer politiek uiteen. Zelfs als de demobilisatieprannen geheel zullen zijn voltooid, zal Amerika over de grootste vloot en over een der grootste lucht machten beschikken. Truman gaf te kennen, dat de Amerikaansche natie niet de bedoeling had binnen de naaste toekomst het geheim van de atoom bom met andere landen te deelen. Het bezit van dit geheim is „geen bedreigihg voor eenige natie", maar wordt door de VS. beschouwd als een „heilig pand", dat, zooals alle nadenkende menschen op de wereld weten, niet misbruikt zal worden. De militaire taken der V.S. zijn niet op oorlog gericht, en ook niet op verovering. „Dat is de basis van de buitenlandsche politiek van het volk der Ver. Staten". Amerika heeft deze vloot- en luchtmacht noodig om de m (aire verplichtingen na te komen, cue het als lid van de vereenigde naties op zich heeft genomen, nj. een duurzamen vrede, zoo noodig met geweld, te waarborgen en om de opgelegde vredesvoorwaarden te doen uitvoeren. De V. S. moeten samenwerken met andere Ameri kaansche naties, om de onschend baarheid der landen van het weste lijk halfrond te bewaren. Onze mi litaire macht moet paraat zijn, om in deze verwarde en onzekere we reld te zorgen voor de verdediging van de V. S. (Vervolg op pag. 3) BERLIJN, 29 Oct (Reuter). De Duitsche radio heeft een gedeelte doen hooren uit den herderlijken brief van Mgr. Von Preysing, den Bisschop van Berlijn. Deze zegt o.m.: „Opvoeding zonder godsdienstonder wijs 13 niet neutraal maar antigods dienstig. De onderwysautoriteiten van Berlijn zijn bezig de resten tan de godsdienstige vorming in de scholen te vernietigen, iets, waarin de nazi's nooit geslaagd zijn". De brief roept alle katholieke ouders op om een petitie te teekenen. strekkende tot de oprichting van bijzondere scholen met godsdienst onderwijs resp. het weder instellen van uren, waarop godsdienstonder wijs wordt verstrekt, in de gewone scholen. Mgr. Von Preysing vaardigde de zen herderlijken brief uit naar aan leiding van het voorstel van de onderwijsautoriteiten van Berlijn om het godsdienstonderwijs tan het les rooster te schrappen. Prof. dr. J. E. de Quay bij het uitspreken van zijn herdenkings rede tijdens de plechtigheid voor de tien gefusilleerde Neder landers in de Kathedrale kerk te Haarlem President Truman Tengevolge van stakingen In de petroleumindustrie zal de aanvoer van aardolieproducten voor ons land gedurende November belangrijk minder rijn dan in afgeloopen maanden. Aangezien Nederland niet de be schikking heeft over voldoende re- servevoorraden, zullen de toewijzin gen voor benzine, gasolie, stookolie en binnenkort ook voor petroleum derhalve aanzienlijk verlaagd moe ten worden. Gehoopt wordt, dat te gen het eind van November, of be gin December, de aanvoer weer nor maal zal zijn. De smeeroliepositie is op het oogenblik eenigszins gun stiger. LONDEN, 29 Oct. (Reuter) Vol gens een correspondent van de ..Observer" zou het economische plan, vervat ln het geheime ge deelte van het Russisch-Hongaar- sche handelsverdrag, „aan de Sow- jet-Unie een zoo groote stem ge ven in Hongaarsche aangelegen heden, dat de Hongaarsche souve- reiniteit weinig meer zou beteeke- nen dan een formaliteit". Het verdrag heeft betrekking op meer dan zeventig procent van het Hongaarsche nationale inkomen. Er zou een Russisch-Hongaarsche han delmaatschappij gevormd worden, die alle door den staat geëxploiteerde in dustrieën, alle spoorweg-, scheeps- en luchtvervoer, gemeentelijke kracht stations, de kolenmijnen na de natio nalisatie en concessies voor olie-ex ploratie onder haar beheer zou krij gen. 1 November zal de spoorbrug over den IJssel bij Deventer officieel wor den geopend, waardoor de verbinding met het Oosten van ons land ls her steld. wordt geen enkele natie bedreigd. De vurigste hoop van het Ame rikaansche volk is, dat de wereld- vredesorganisatie spoedig een zoo- danigen staat van perfectie zal bereiken, dat de vernielingsme thoden door middel van atoom kracht definitief en doeltreffend voor altijd kunnen worden uitge bannen. De Britsche minister van Onder wijs, Ellen Wilkinson, heeft voor speld, dat, indien de havenstaking niet spoedig eindigt' en de graan schepen geen kans zien naar Canada te vertrekken voor de St. Lawrence bevriest, het brood dezen winter ge rantsoeneerd zal moeten worden in Engeland. Het vliegtuig, dat 7 November in proefvlucht naar Ned.-Indië zal ver trekken, ls een der C 54-A Douglas- machines, die de Nederlandsche regee ring van de American Air Transport ln huur verkregen heeft. Er wordt een „Netherlands Governmental Air Transport" N.G.A.T. (Nederlandsche Regeerings Luchttransport Diepst) In gesteld, die de exploitatie der lucht lijn aan de JLL.M. heeft opgedragen. De N.G.A.T. staat ln de eerste plaats ten dienste van de repatrieering van Indlë naar Nederland, waarvoor ko lonel B. G. van Os van Delden en overste Maas naar Indlë zijn afge reisd. Geboren: H. H. van der Maten Bouwmann z; L. J. Los—Hartog z; M. M. Passchiervan der Klauw d; M. A. Terstegenvan Rooi en z. Overleden: M. O. Klap, 52 J„ Ol- menstr.; L. van Pulvelde. 78 j„ 2e Hoogerwoerddwarsstr.; J, G. M. Weii- dema, 52 j„ Saracenenstr.; M. C. Hage, 42 j., Santpoorterstr.: K. H. Slingerland, 42 Schüterveenstr.; A. WljkerZwart, 24 J., Gasthuis singel; D. P. M. A. Starre veld, 18 j„ Delftlaan. Gehuwd:- L. W. Pahud de Mor- tanges er» M. A. van Styrum. BEVERWIJK. Geboren: M. A. HilbersBart z; E. v. d. Ancker Bakker d; G. de Vilder—Boshof d; A. Brandjes—Nol d; S. A. v. Over- meerende BTujjne z; C. de Reus— Langereda d; A. Schmidt—Ouden dijk d. Overleden: J. H. ten Boom, m:, 99 J; Th. Adrichem, m., 74 j; A. M. Hartgerink, vr., 78 j. Ondertrouwd: J. RusseU en A. Kessens; R. C. Dingman en T. C. A. Versluis; E. P. Gillissen en M. Rossinskaja; J. Haak en M, J. de Koter; A. H. Groeneveld en M, C. Kuijl; P. H. Tergarden en J. M. Niesten; J. C. Korsman en A. Baars. """''T r». *FRI,IEDE en HPAAENWOODE. Ondertrouwd: A die Vogel, 28 j, en H. Pot, 26 j. Naar wij vernemen, bestaan e* bij de Nederlandsche Spoorwegen plannen tot het aanleggen van een ondergrondschen spoorweg in Am sterdam en Den Haag. Men gaat n.l. bij de Spoorwegen van de ge dachte uit, dat het noodzakelijk is, het publiek in de toekomst meer service te verleenen en dus de mo gelijkheid te geven vlak bij huis op den trein te stappen. Dit zou het best mogelijk zijn door een on dergrondsche spoorlijn, die dwars door de stad gaat en overal stations heeft. Nadere bijzonderheden kun nen vooralsnog echter niet gegeven worden, omdat de besprekingen daarover zelfs nog niet zijn be- begonnen. Dinsdag 30 .October zal de eerw. Zuster Gonzagua (in de wereld mej. H, Datnave) van d)e Zusters Fran ciscanessen van Bennebrcek haar zilveren professiefeest vieren. Ja renlang ia de jubilaresse hoofd van de UJL.O.-school in de Gen. de la Reystraat, die zij door haar voor treffelijke leiding op een bijzonder peil heeft gelaracht. 5 November zullen de leerlingen tset feest her denken en eind December zal er een bijeenkomst zijn van oud-leer lingen, die Zuster Gonzagua hulde zullen brengen. Te Noordwijkerhout ls plotseling overleden de oudste inwoner der ge meente, de heer W. Casper, in den ouderdom van 89 jaar. BEVERWIJK, 29 Oct. Bloemen- veil. 't Centrum. Chrysanten 55195, Asters 10—35, Gerberra 300700, Gla diolen 55175. Pijlen 1040, Afrlcanen 12—24. HILVERSUM I, 301 M.: 7.20 Graag gehoorde melodieën. 7.50 Ochtendwijding. 8.01 Nieuwsber. 8.20 ochtendeoncert. 9.00 Radio baken. 9.33 Clarlnet-kwintet. 10.00 Muziek bij den arbeid. 10.46 De Zonnebloem. 11.15 Viool en piano. 11.45 Krijgsgevangenen in Indlë. 12.01 Gram.muz. 12.15 Plano. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 12.45 Vibrafoon sextet. 13.00 Nieuwsber. 13.20 Or gel. 13.45 Radiobaken. 14.30 Or kest Marek Weber. 15.15 Kwar tier voor de vrouw. 15.30 B'.B.C. Symphonle OrRest. 16.31 Kort verhaal. 16.45 Fêtes galantes. 17.00 Orkest- 17.45 Gram.muz. 18.04 Ster van den dag. 18.20 Orkest. 18.30 Engelsche les. 19.00 Nieuwsber. 19.30 Orkest. 20.01 Nederland herrijst. 20.15 Vragen- kwartler. 20.30 Omroeporkest. 21,30 Voordracht. 21.45 Sylvester- trio. 2*2.15 Mensch en Maatschap- pi). 22.30 Werken voor twee plano's. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M.: 18.01 Nieuwsber. enz. 18.30 Janie Bron. 13.50 Voor Je slanen gaat .19 00 Alt en piano. 19.30 Progr. Neder landsche Strijdkrachten. 20.01 Bidstonde. 21.15 Cantabile sep tet. 21.45 Avondwijding 22.01 Niruw~*-"r. 22.15 Sweet en swing. \V t'iprrigter Waaru Hollared Mt L Scbltchtlng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1