Soekarno beveelt wapens neer te leggen Nationalisten vuren op hun leider in Soerabaja MGR. M. LUCAS S.V.D. tot Bisschop gewijd EEUWENOUDE MYTHE Revolutie in Brazilië BeuS van Amersfoort DUURDER REIZEN herleeft in Duitschland Er heerscht nog groote spanning in So er aba ja Rust in Bandoeng Hachelijke landing Bank van Engeland Atoomkoorts Bijzondere plechtigheid te Rome Het weer 69ste JAARGANG No. 23377 DINSDAG 30 OCTOBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Vliegtuigen in actie Moet voor Bijz. Gerechts- hof terecht staan Nationalisatie vJ TEUTOONSCHE PROFETIE y <>TAD EN OMGEVING Nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer Beroeps- en werk schoenen Meer papier op komst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 29 Oct. (Reuter). Soekarno heeft heden per radio een oproep gericht tot de Indo nesiërs in Soerabaja, de wapens neer te leggen. Alles is nu rus tig in Soerabaja. Volgens de laatste berichten heerscht er in de stad, volgens United Press, nog groote spanning. Overal in de straten zijn barricades opgeworpen en de nationalisten la ten niemand door, die niet voor zien is van een door Soekarno ge- teekend paspoort. De Engelschen hebben tot dus verre 20 dooden en 59 gewonden in hun gelederen. .Hun sterkte wordt geschat op 2900 a 3000 man. Maandagavond werd er te Soe rabaja nog slechts op één punt gestreden. In den middag echter was er hard gevochten rond het postkantoor en het brigade-hoofd kwartier. Indonesische tanks ope reerden in het Zuidelijk deel van de stad alsmede rond het spoor wegstation. Geallieerde vliegtuigen voerden schü naamvallen uit op punten, die geallieerde strijd krach, ten met rooksignalen hadden aan gegeven. Een zegsman van de Britsche 32ste divisie h.eft gemeld, dat Soekarno bij het zien van de onlusten te Soe rabaja zichtbaar onthutst was. Hij had den zegsman tevens verklaard, dat Mustopo, een Indonesische lei der in Soerabaja, gek en zwakzinnig was en niet behoorde tot Soekarno's republikeinsche bestuur. Vier Thunderbolts van de RAF, die Maandag een demonstratieve vlucht boven het strijdende Soerabaja heb ben gemaakt, keerden te Batavia te rug met kogelgaten van Indonesische machinegeweren. Een Dakota van de RAF, die acht ernstig gewonde Britsch-Indische soldaten uit Soera baja had gehaald, werd. eveneens be schoten, toen men weer opsteeg waardoor een van de gewonden nog een kogelwond ontving Het aantal vliegtuigen der geallieerden, dat Maandag beschadigd is, steeg daar door tot zes, daar ook een Neder- landsch Catalina-vliegtuig schade heeft opgeloopen. De vltegtuigwaar- nemers deelden mede, dat Soerabaja verlaten leek. In de nabijheid van Pesing, een dqrp ten Westen van Batavia, waar het bureau van de veldpolitie zich in handen der Indonesiërs bevond, werd, volgens U.P., gevochten tus- schen Indonesiërs en Japanners. Laatstgenoemden beweren het bu reau veroverd te hebben. Er wer den vele Indonesiërs gedood. Hun gewonden werden later ln het ge heim naar Batavia vervoerd ter be handeling door republikeinsche doktoren. Te Bandoeng is het volkomen rus tig. Men is overeengekomen, dat de Indonesiërs 31 October ontwapend zouden zijn. Uit Soekaboemi wordt gemeld, dat de 1300 geïnterneerden niet ln „al te slechte" omstandigheden verkeeren. Britsche troepen hebben nu de be waking van de B.K.R. overgenomen. Generaal Nakamura Is van Sema- rang met de andere Japansche troe pen naar Batavia overgebracht. Ralph Morton, de A. P.-corres- pondent, die Soekarno op zijn vlieg tocht naar Soerabaja heeft verge zeld, vertelt van de aankomst al daar het volgende: Na de landing bleek, dat het vliegveld onder vuur lag en slechts bezet was door een kleine pa trouille Mahratta's. Spoedig suis den de kogels over het vliegtuig en gewapende patrouilles escor teerden ons naar de gereedstaan de vrachtauto's. Het vuur, dat we bU de landing hadden ondervonden, was echter niets, vergeleken bij de beschieting, die wij bij het opstUgen 's middags te verduren hadden bij de evacuatie van zeven gewonde Mahratta's. Ma- chlnegeweervuur en geweervuur maakten een gat in den staart van ons vliegtuig en de schoten kwamen gevaarlijk dicht bil de benzinetanks in de vleugels. Twee schoten raakten het geraamte en één schot maakte twee laelijke gaten ln de dij van een gewonden Mahratta, die op den bo dem van de Dakota lag. Na aankomst in het hoofdkwartier van het bataljon haalde luitenant- kolonel A. K. Crookshank van Dehra Dun (Br. Indië), de commandeeren- de officier, een kaart van Soerabaja voor den dag en toonde hij aan Soe karno. Hatta en Sjarlfoedih, die zijn uiteenzettingen in de grootste span ning volgden, hoe wanhopig de si tuatie in Soerabaja was. 1600 Brit sche troepen waren door de Indone siërs omsingeld, wier aantal vermoe delijk ln de tienduizenden liep. „Na het uitstrooien van de pam fletten", aldus Crookshank, „is de heele stad in opstand; vele vrouwen en kinderen zijn in lnterneerings- kampen gedood. Op het oogenblik z(jn We den toestand in het geheel niet meester". Do overste wendde zich dan tot Soekarno en vrejeg, of tojj bereid was verder te gaan. naar het bri gade-hoofdkwartier ondier bescher ming van de witte vlag en van de Indonesische vlag. Soekarno ant woordde, dat hij bereid was alles be doen, wat in ztfn vermogen was om een eind aan den strijd te ma ken, maar dat hij er niet zeker van was, of hij contact met de leiders zou kunnen krijgen. Nauwelijks had de vrachtauto eenige honderden meters afgelegd, of een geblindeerde auto, dien de Indonesiërs van de Japanners hadden afgenomen, opende heb vuur op den vrachtauto, maar de schoten misten hun doel. De over ste, die het tooneel gadesloeg, meldde, dab de Indonesische ge blindeerde auto naast den auto van Soekarno kwam rijden. Crookshank zeide, dat ln een van zijn compagnieën acht man de ge vangenis beschermden, waar 35 Ne- derlandsche vrouwen en kinderen waren ondergebracht. De comman dant van de compagnie hoorde Maandagmorgen verscheidene scho ten bij de gevangenis en toen „een luid geschreeuw". Crookshank vrees de, dat de gevangenis overrompeld was en dat Nederlandsche geinter- neerden omgekomen waren. De beul van Amersfoort, v. d. Laar, is, nadat hij eenmaal was ontsnapt, thans weer door re chercheurs van den P.O.D. ach terhaald en opnieuw achter slot en grendel gezet. Zijn zaak heeft thans de bijzon dere aandacht van de top-leiding van het M.G. Van der Laar is ia den nacht van Zaterdag op Zon dag aan een uitvoerig verhoor on derworpen. Hierbij kwam zijn schuld onomstootelük vast te staan. Het merkwaardige van dezen man is, dat hij, toen hij destijds in Vught leidende functie had. inderdaad zeer veel voor zijn me degevangenen heeft gedaan. In te» genstelling met zijn optreden in Vught. heeft hij zich in Amersfoort echter als een beul gedragen en vele van zijn medegevangenen ernstig mishandeld_ Op grond van deze feiten zal hij dan ook binnen afzienbaren tijd voor een Bijzonder Gerechtshof terecht staan. LONDEN, 30 October (Reuter). De wet op de nationalisatie van de Bank van Engeland is in tweede lezing met 348 tegen 153 stemmen in het Lagerhuis aangenomen. Formaties van 't Nederlandsch- Indisclie leger in Australië op marsch door Melbourne (Foto Anefo-P.) Volgen,;,' U.P. heeft Attlee Maandag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland ten Noordwesten van Lon den zijn eigen proefstation voor de atoomenergie bouwt, en dat men hier volledige kennis draagt van hetgeen de Duitschers op dit gebied gepres teerd hebben. Doch ook Rusland heeft nog steeds interesse voor atoomenergie. Volgens de „News Chronicle" heeft dr. Guenter Hlllmann van het Kalser Wilhelm Instttut in Berlijn verklaard, dat de atoomdeskundigen van de Sovjet-Unie met assistentie van Duitsche deskundigen en Duitsche installaties en gegevens druk beaig zijn m'et het voortzetten van atoom bom-experimenten. Naar w(j vernemen worden met ingang van 1 December de reizigerstarieven b(j de Ned. Spoorwegen met 25 procent ver hoogd. Men overweegt voorts, met ingang van 1 Januari a.s. weer retourbiljetten In te voe ren. Aanhangers van het nazi-regiem, die verbitterd rond zwerven tusschen de massale ruïnes van de prachtige steden, die door de schuld van hun leiders zijn verwoest, doen de eeuwenoude mythe van koning Barba- rossa weer opleven, in een poging om het geloof te ver sterken dat Hitlei nog leeft. De legende vertelt, hoe Barbarossa is ge vlucht na zijn neder laag naar een donker hol ln den Kyff hauser, ten Zuiden van het Harzgebergte, waar hij volgens het ver haal aan een steenen tafel zou zitten en de eeuwen verdroo- men, terwijl raven eindeloos boven hem cirkelen. Het verhaal wil, dat de raaf op een dag in het hol zal binnenvliegen en den schouder van den koning licht zal aaniUken_ Dan zal Barbarossa de le thargie van zich af schudden, verrijzen en de Duitsche stammen tot de overwinning leiden in de geheele we reld. Tegenwoordig zijn onbekende nazi's be zig, allen die maar willen luisteren, in het oor te fluisteren, dat ook Hitler zich in den Kyff hauser verbergt en op een dag zal trach ten, de Teutoonsche profetie te vervullen. „Het is geen grap," zei een Duitscher, „er zijn vele Duitschers, die het gelooven." Zij zijn er van overtuigd, dat Hitier nog leeft en op een dag weer Füh- rer zal zijn. Sommigen denken zelfs, dat hij in het geheim wordt gevangen gehouden door Elsenhower en Montgomery om, wan neer er een oorlog met Rusland uit breekt, naar voren te worden gebracht om Duitschland te veree nigen, teneinde het bij de westelijke mo gendheden aan te sluiten. Deze meening, dat de westelijke gealli eerden op een dag in botsing zullen komen met Rusland, vormt de laatste hoop der nazi's. Men hoort haar overal uitspreken als een laatste vonk van hoop, die smeult onder de asch van het Derde Rijk. Mgr. Martin Lucas S.V.D.. titu lair Aartsbisschop van Adulis en Apostolisch Delegaat voor het Missiegebied van Zuid-Afrika, heeft Maandagochtend te Rome de bisschopswijding ontvangen uit de handen van Kardinaal Fuma- soni, Biondi, prefect van de H. Congregatie de Propaganda Fide. De plechtigheid geschiedde in de kerk van het Collegium Urbanum der Próp/fanda. De andere conse crators waren Mgr. Celso Co- stantini, secretaris van de Congre gatie der Propaganda en Mgr. dr. Jan Olav Smit, titulair bisschop van Paralus, kanunnik van St. Pieter. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich Mgr. G. B. Montinl, substituut staatssecretaris van den H. Stoel. jihr. mr. F. van Weede, Nederlandsch gezant bij den H. Stoel, Mgr. H. Noots, generaal-abt der Norbertijnen, Mgr. Eras, rector van het Nederlandsch College te Rome, prof. C. Damen C.S.S.R., pa ter Driessen O. Carm., prof. Seb. Tromp S. J. van de Congregatie van het H. Officie, en tal van an dere Nederlandsche belangstellen den. Mede waren aanwezig talrijke Zuid-Afrikaansche en Amerikaan- sche legeraalmoezeniers. Het Zuid-Afrikaansche gebied, waarover Mgr. Lucas tot Aposto lisch Delegaat is benoemd, omvat 18 Apostolische vicariaten, 3 Apostoli sche Prefecturen en 1 Abdij „nulli- us". In 1939 waren in dit gebied 536.505 Katholieken. A.F.P.-berichten melden, dat ln Brazilië een revolutie is uitgebro ken;. Volgens Reuter is president Vargas afgetreden en reeds op gevolgd door Linhares, rechter van het hooggerechtshof. Volgens of- ficieele verklaringen wordt Linha res bijgestaan door Bebarros, die eenigen. tijd geleden als hoofd van de federale politie was vervangen door een jongeren broer van presi dent Vargas, Benjamin Vargas. En kele minuten, nadat de president zijn functie had opgegeven, ver schenen in de residentie tanks ep men heeft waargenomen, dat Vaf gas per automobiel vertrok. Eli K. B. is met ingang van 1 No vember benoemd tot burgemeester van Haarlemmermeer mr. J. F. Jau- sonius. Op nader bekend te maken dagen zullen in het geheele Noorden van het land weer bonnen voor beroeps- en werkschoenen worden uitgereikt. De bonnen moeten voor 22 Nov. bi) den handelaar worden Ingeleverd. Men kan wederom aanvragen voor orthopaedlsch schoeisel of gewoon schoeisel op medisch attest indienen. Gisteren is de groote papierma chine, de P.M. 18 van Van Geldes Zonen te Velsen, in bedrijf gesteld. Hierdoor kan de productie worden opgevoerd tot 700 ton per. week. Op de Maandagen 5 en 2G Novem ber en 3 December, om 8 uur, zal Roel Riphagen in de Begijnhofkapel te Haarlem werken voor piano (twee handig) van Claude Debussy, spelen. Mevr. J. A. ten KateStheemiB, sopraan, zal. aan het orgel begeleid door Paul van Westering, een liede- renavond geven Dinsdag 6 Nov., om 8 uur, ln de Blegijnhofkapel. Verwachting tot Woensdagavond: In den nacht en den ochtend vrij koud met mist over groote deelen des lands. Later op den dag licht bewolkt, droog en vrij zacht, zwakke wind. Zon onder 17.16. Maan 1.0416.00. Zon op 7.33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1