Slechte uitrusting leidde tot snelle capitulatie POPPENHUIS IN LUILEKKERLAND r NAAR BETERE HET VRAAGSTUK DER ANNEXATIE logiesmogelijkheden Gas of electriciteit voor verwarming Geen verraad onder het leger te velde Prof. Schermerhorn koestert geen hooge verwachtingen NEDERLANDSCHE MISSIE DINSDAG 30 OCTOBER 1945 PAGINA 3 GEN. WINKELMAN VERTELT Lichtkogelaf faire niet opgelost De capitulatie Het verraad De capitulatievoorwaarden Onderhoud met Goering Drie mannen verdronken INVENTARISATIE van Kerkelijke kunst Bootverbinding Harwich- Hoek van Holland i r heerscht in ons land nog hi steeds een aanzienlijk te- kort aan hotelruimte, tot groot ongerief van de velen, die door allerlei omstandig heden gedwongen zijn een nacht hutten hun woonplaats door te brengen. De oorzaak hiervan is tweeledig: ten eerste zijn er talrijke hotels gevorderd ten hate van de geallieerde strijdkrachten en ten tweede is er een groot gebrek aan linnen, handdoeken, enz. Om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen, hebben vertegenwoordigers van de Spoorwegen, de A.N.V.V., de Ned. Reisvereenigingde A.N. W.B. en de Rijkshoreca een bespreking gehouden, welke tot resultaat had, dat tot nauwe samenwerking werd besloten en in een vijftigtal plaatsen iri ons land over gegaan zal worden tot op richting van Informatiebu- reaux, waar men inlichtin gen zal kunnen krijgen over logies en eetgelegenheid. Deze bureaux zullen veelal samenvallen met de plaatse lijke bureaux der V.V.V.'s en 't zal ook niet altijd een hotel zijn, waarin men een bed zal kunnen vinden. Talrijke parti culieren, hetzij als dependance van een hotel, hetzij als parti culier, zullen bij deze logies- voorziening worden ingescha keld. Het blijft steeds aan te be velen, indien mogelijk, van te voren een bed te bespreken. In sommige hotels, die ten deele voor de Canadeesche autoritei ten zijn gereserveerd, zal het wel voorkomen, dat na zes uur 's avonds nog kamers voor het publiek vrijgegeven zullen wor den, doch men moet hier niet op rekenen. Ook het mede brengen van lakens, hand doeken en zeep is vrijwel steeds noodzakelijk, terwijl het niet dienstig is na zonsondergang nog te trachten een kamer te krijgen. Het ligt in de bedoe ling, dat de Informatiebureaux zullen blijven werken tot het oogenblik, waarop de laatste trein is gearriveerd. Zoover is de organisatie op dit moment echter nog niet overal en daar het meerendeel der V.V.V.- bureaux 's avonds na half zes gesloten is, zou een late gast wel eens „pech" kunnen heb ben. In de meeste hotels zijn de prijzen van Mei 1940 gehand haafd. Deze zullen ook voor de particulieren als basis blijven dienen. NAAR BERLIJN Onze economische positie St. Willibrordus- herdenking Generaal H. G. Winkelman, tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 commandant van onze strijdkrachten en na het ver trek van H. M. de Koningin en de regeering naar Londen kor ten tijd drager van het gezag in het Rijk in Europa, heeft aan een redacteur van A.N.P.- Aneta een en ander verteld over gebeurtenissen, welke nauw verband houden met hetgeen zich direct voor, tijdens en na de Meidagen 1940 heeft afge speeld. De oorzaak van den snellen af loop van den oorlog in ons land wijt generaal Winkelman in de eerste plaats aan het gebrek aan uitrusting van de troepen. Wij had den een groot gebrek aan moderne wapens, pantserwagens, luchtaf weergeschut en vliegtuigen. Vooral dit laatste telde zwaar en is de directe oorzaak geweest van de ca pitulatie. Als bewijs, hoe onze weinige vlie gers moesten worden overwonnen, herinner ik mij, dat reeds na enkele dagen, teen ergens onmiddellijke ondersteuning door de luchtmacht vereischt werd, de commandant, generaal Best, mjj moest mejden, dat hij aan de uitgeputte vliegers geen nieuwe opdrachten meer kon geven. Wel zou hij wachten of enkelen.zich nog vrijwillig daarvoor beschikbaar zouden stellen. Wat betreft de capitulatie, ver telde de generaal, dat hl) op 14 Mei werd. opgebeld door kolonel Scharroo, commandant van Rot terdam, met de mededeeling, dat hij een ongeteekend briefje had ontvangen, waarin de Duitschers, die den Zuidelijken Maasoever bezet hielden, een ultimatum van twee uur stelden, in welken tijd Rotter dam zich zou moeten hebben over gegeven of het zou er aan moeten gelooven. De generaal gaf ten antwoord, dat op een dergelijk ongeteekend briefje niet kon worden ingegaan en dat is aan de Duitschers medegedeeld. Daar op is een nieuw, thans behoorlijk onderteekend ultimatum binnenge komen, maar alvorens het antwoord daarop ontvangen was, hebban de puitschers het bombardement ge deeltelijk uitgevoerd. Het gebrek aan vliegers en de absoluut onvoldoende sterkte aan luchtdoelartillerie wij hadden een bestelling voor modern afweergeschut in Duitschland loo- pende, maar onder allerlei voorwend sels hebben de Duitschers ons niet meer dau één vuurmond afgeleverd hebben den aanvallenden Duitsehen vliegtuigen volkomen vrij spel ge geven. Zij konden doen wat zij wil den. Inmiddels was door dezelfde oor zaken de situatie in de Grebbelinie eveneens onhoudbaar geworden en daar ik begreep, dat. achtereenvol gens Delft, Utrecht, Den Haag, Am sterdam en andere steden in ons land het lot van Rotterdam zouden deelen, wanneer wij in onzen iiope- loozen tegenstand zouden blijven volharden, besloot ik te capitulee- ren. - Voor een klein land, dat militair gesproken zoo ongunstig ls gelegen als het onze, is een tot in het uiter ste doorgevoerde neutraliteitspoli tiek naar mijne meening niet aan te bevelen, aldus Generaal Winkelman. Wij zijn verplicht te zorgen voor foed uitgeruste en opgeleide strljd- rachten en voor bondgenooten. Zijn deze offers voor ons te groot, dan doen wij beter met leder militair vertoon te laten varen en ons land open te zetten voor iedereen, die hier binnen wil komen vallen. Dan sparen wij tenminste slachtoffers. Generaal Winkelman had niet an ders dan woorden van lof voor de wijze, waarop op den Afsluitdijk gevochten ls. De geruchten ever verraad ge pleegd door Nederlandsche militairen eprak generaal Winkelman tegen. ,.Voor zoover ik héb kunnen na gaan aldus de generaal is ver- raad onder het leger te velde nau- welyks voorgekomen. Ook de geruch ten over Duitsche parachutisten in Nederlandsche uniformen of als bce- rin enz. verkleed zijn eigenlijk nooit behoorlijk bevestigd. Dat er door N.O.B.-ers tydens den oorlog verraad is gepleegd, staat wel vast. De fameuze lichtkogelaffaire ls nooit opgelost. Overste Mussert Was mij, aldus de generaal, bekend als een goed offi cier en ik heb persoonlijk geen re denen om aan te nemen, dat hij' deel Uit heeft gemaakt van de N.S.B. Het oordeel van menschen, die in nauw contact met hem stonden, was intusschon niet eensgezind. Hoeverre bij opzettelijk bevelen zou hebben gegeven, die ten gunste van den vijand Waren, kan Ik niet fceoor- deelen." De capitulatie heeft uitsluitend be trekking gehad op de weermacht en het eerste punt was, dat de geheele Nederlandsche weermacht (met uit zondering van de troepen in Zee land) krijgsgevangene zou worden. Dit werd mondeling toegelicht met de mededeeling, dat het artikel niet inhield, dat de officieren en man schappen naar Duitschland zouden worden gevoerd. Over bestuursaan gelegenheden ls bij de capitulatie niet gesproken. Een aardige bijzonderheid, is nog te vermelden over een onderhoud, dat generaal Winkelman heeft ge had met maarschalk Goering. Ge sproken werd daarbij over het ver bod aan de Nederlandsche indus trie om voor de Duitschers wapen tuig te maken, waarbij Goering zeide: „U kunt er van verzekerd zijn, generaal, dat nooit een in Nederland vervaardigde mitrailleur gebruikt zal worden om op Neder landers te schieten. De oorlog is Immers uit." „Neen, de oorlog tusschen onze landen is niet uit", luidde het ant woord van generaal Winkelman. „Er zijn nog Nederlanders, die den strlijd tegen Duitschland zullen voortzetten." Goering ontstak over dit antwoord zoo in woede, dat hij met zijn vuist op tafel sloeg en uitriep: „Hiervan, zal Ik den Fuehrer nog vanmiddag in kennis stellen. Nu zal het uit 'zijn met de lankmoedige houding tegenover de Nederlanders." T.a.v. de te Parijs gevonden docu menten. verklaarde de generaal, dat de Inhoud dezer missiven hulpver leening door Fransche, Belgische, Engel- sche strijdkrachten eerst ter kennis van de betrokken regeeringen mocht worden gebracht, indien ons land werd aangevallen. Een desbetreffende Instructie is inderdaad in den morgen van 10 Mei verzonden. In hun publi caties over deze aangelegenheid heb ben de Duitschers „verzuimd" mel ding te maken van het gemaakte voorbehoud. NA DONKERE DAGEN EEN HELDERE WASCH Te Weert is een vrachtauto van de gebrs. v. d. Venne in de Zuid- Willemsvaart gereden. Drie man nen, die zich in de cabine bevon den, verdronken. Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong heeft aan den conservator van het aarts bisschoppelijk museum te Utrecht opdracht gegeven tot het vormen van een commissie die een Inventa risatie zal opmaken van kerkelijke voorwerpen van kunsthistorische, ge schied- of oudheidkundige waarde, die ten gevolge van de oorlogshan delingen beschadigd, ontvreemd of vernietigd zijn. Voor wat het aarts bisdom betreft nemen in deze com missie zitting: pastoor A. E. Rientjes te Maarssen (voorz.), dr. J. J. M. Timmers (secr.), pastoor W. E. A. Ahsmann, Silvolde, pastoor J. B. J. Kaeter, Eibergen, pastoor J. J. Kroon, Zuidhorn en de heer J. A. W. Ban ning, Groenlo. Ook ln de overige diocesen zal een dergelijke inventa risatie worden gehouden. Het Engelsche ministerie van Oor logstransporten heeft bekend ge maakt, dat de stoombootdienst van de „London and Northeastern Rall- waycompany" tusschen Harwich en Hoek van Holland Woensdag 14 No vember zal worden geopend. Maan dag, Woensdag en Vrijdag' zal men naar Nederland kunnen vertrekken en Dinsdag, Donderdag en Zaterdag naar Engeland. In Nederland zal een doorgaande trein een snelle verbin ding vormen tusschen Hoek van Holland. Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. n de schaduw der I bietenheuvels op de terreinen van de suikerfabriek, waaruit de meest noodzakelijke grond stof voor zoete borst plaatharten en sui kerbeesten wordt ge dolven, staat fn het dorp Halfweg aan den rand van de Haar lemmermeer het ge boortehuis der Anjo- poppen, waarvan er in normalen tijd per maand veertiendui- zenu het levenslicht aanschouwden, om onmiddellijk daarop haar gesolde en ge beukte bestaantje in de kinderwereld te beginnen. Het loopt zoo zoetjes aan tegen den hoogtij dag, dat bet kind ko ning is en dat de groote, wijze ménsehen zich ook zoo graag weer één dag kind voelen. De moeders en ook da trotsche jonge vaders beginnen alweer in de étalages der speelgoed winkels te spieden, maar zij kunnen hun oog nog niet laten ver lustigen aan bonte lij- en sprekende, slapende, kroeslge en gladhoof- dige poppen helaas, ook deze zijn met) vele andere zaken nog zeer schaarsch of maken de „étalageversiering" uit. Maar hiervan dragen toch werkelijk niet de nijvere meisjesvingers uit het Anjohuis de schuld. Het is dat ver- wenschte materiaalte kort, dat zich zelfs in het onbezorgde pop penland danig doet ge voelen. zij doen wat zij kunnen, de groote, le vensblije poppen in het poppenhuis, om de Ne derlandsche meisjes ln de gelegenheid te stel len haar moederlijke poppenspel te laten spelen. Zij stikken, on der vroolijk gezang, uit tricot armpjes en been tjes, die ze opvullen met wolafval uit de spinnerijen, en proppen de stevige linnen buik jes vol met fijnge- schaafd houtwol. Het zijn nog maar nood- middelen, deze vullin gen, want normaal werd er de eerste soort Java-kapok voor ge bruikt, waardoor het poppekind uiterst licht en soepel werd. Onder- kleeding kan den klein tjes nog niet worden toegewezen, maar zij zijn, als ze de deur uit gaan, toch netjes ge kleed in een waschbaar jurkje en zy dragen een kittig mutsje. Koppen, die eigenlijk pas de ziel en het leven brengen in het poppenlichaam, kunnen in verhouding tot de overige momen teel aanwezige benoo- digdheden, voldoende worden vervaardigd. Het gebrek aan goede materialen heeft uiteraard veel wanstaltigheden op de poppenmarkt ge bracht. Er bestonden vóór den oorlog ln heel Nederland slechts drie poppenf abrie ken, thans zijn er tweehonderd poppejt- makers. Maar zij kun- SSisS (Foto Ass. Corr.) nen allen tezamen bij lange na niet Ln de behoefte voorzien. Niet alleen, omdat zij gehandicapt worden door materiaaltekort, maar ook al, omdat er geen import ls- Thüringen is afge sloten door de Russen, Neurenberg levert nog niet, in Engeland wordt nog geen speelgoed ge fabriceerd, omdat de fabrieken nog niet „te ruggeschakeld" zijn, België maakt wel veel maar mag niet uitvoe ren en wat Frankrijk presteert voldoet niet aan de elschen. Dit laatste wil niet zéggen, dat hetgeen door het binnenland in beschei den mate wordt afgele verd wél aan de elschen voldoet. De poppenfa- brikant, die een naam heeft op te houden, waagt er zich niet aan allerlei op het oog bruikbare resten voor zijn poppenlndustrie te gebruiken. Want hij wil vooral, dat zijn product ook hygiënisch verant woord is. Een kind steekt een poppen- handje zoo gauw in den mond, sabbelt op kleer tjes en peutert ln vul lingen. Vandaar, dat hij alleen nieuw materiaal wil verwerken en het afval uit de wolspinne rijen laat uitkoken en ontsmetten. Het hooge aantal poppenmakers zal dan ook weer dras tisch worden beperkt, waarschijnlijk weer op het oude getal drie te ruggebracht worden. „Zoolang de internationale toe stand zoo blijft, als hij is, en er vrijwel op geen enkel punt over eenstemming bestaat tusschen de groote mogendheden, kan Ne derland moeilijk zijn houding in zake annexatie van Duitsch ge bied bepalen en met positieve plannen komen. Na de mislukte conferentie van Londen behoeft men geen groote verwachtingen te koesteren", aldus minister Schermerhorn bij de opening van het districtsbureau van den Regeeringsvoorlichtingsdienst te Groningen. Annexatie zonder Duitschers noem de de minister practisch uitgesloten. Overigens meende spr. te moeter» constateeren, dat de belangstelling Het Rijkskolenbureau bericht, dat voor woningen waarvan ver warming met vaste brandstoffen om prachtische redenen niet mogelijk is, gas of electriciteit voor verwarming kan worden toegewezen, mits de brandstof- fenkaart T 509 (voor Zuidelijk Nederland X 505) bij den distri- butiedienst wordt ingeleverd. Ook kamerbewoners kunnen voor gas of electriciteit in aanmerking ko men, nadat de hun reeds ver strekte rantsoenbönnen voor vaste brandstoffen hij den distri- mtiedienst zijn ingeleverd. Voor de ingenomen bonkaarten en rantsoenbonnen verstrekt de dis- tributiedienst een ontvangstbe wijs M.D. 204. Men moet zich met een desbetref- fend verzoek onder overlegging van. het ontvangstbewijs M.D. 204 tot het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf wenden, welke bedrijven voor eiken ingeleverden geldlgen kolenbon 150 M3. gas of 500 KWH electriciteit zul len kunnen toewijzen. Indien aan de kaart T509 (T 505) ontbrekende bonnen, of de voor ka merhuurders verstrekte rantsoenbon nen bij den kolenhandelaar zijn in geleverd, kan de betrokkene dezen verzoeken hierop geen afleveringen te verrichten. De handelaar dient dan een schriftelijke verklaring af te geven, dat op de in aanmerking ko mende bonnen geen aflevering zal geschieden. Deze verklaring moet bij de gasfabriek of het electriciteitsbe drijf worden ingediend, waarna voor deze bonnen alsnog verstrekking van gas of electriciteit zal volgen. Ook voor het verwarmen van an dere gebouwen met gas of electri citeit kan een rantsoen worden toe gekend, mits in 1939/40 deze wijze van verwarming toepassing vond en er nog geen kolentoewijzing werd af gegeven. Men wende zich tot het be trokken gas- resp. electriciteitsbe drijf. Restaurants, café's. winkels en gebouwen voor publieke vermake lijkheden komen voorloopig niet voor deze regeling in aanmerking. voor het annexatieprobleem afne mende is. Komt dit, omdat Indië zoozeer onze aandacht vraagt? Mis schien niet. Voor een volksstemming zou de minister niets voelen, omdat 't los van de genoemde bezwaren, net volk niet oVer voldoende gegevens beschikt om op dit moment tot een verantwoorde beslissing te komen. De ingestelde staatscommissie heeft reeds een rapport uitgebracht, doch zal nu ook de technische vraagstuk ken nader bekijken. Tevens zal zij zich bezinnen op de vraag', of Neder land tijdelijk een deel van Duitsch gebied bezet kan houden en onder beheer kan nemen. Als van annexa tie op groote schaal wordt afgezien, kan zij ook nagaan, welke grenscor recties wenscheli.k en noodzakelijk zijn. Betreffende de schadeloosstel ling deelde de minister mede, dat Nederland thans een officieele uitnoodiging heeft ontvangen een missie te zenden naar de Allied Control Council te Berlijn. Ad miraal Doorman zal van deze missie de leiding krijgen, die een soort Nederlandsch gezantschap te Berlijn zal zijn. De geallieerden stellen nu een lijst op van Duitsche bedrijven, die afge broken zullen worden. De gTöote vraag is echter, of hetgeen daarvan voor de geteisterde landen beschik baar wordt gesteld, ons te pas kan komen. Het is voor ons belangrijker ona*. eigen goederen uit Duitschland terug té krijgen. In verband met de economische positie van ons land zeide de mi nister, dat de overheid de groote lijnen zal moeten trekken voor den opbouw van het economische leven. Daartoe heeft Nederland nu een plan-büreau ingesteld, al zal dit voorloopig' meer gericht zijn op het vermijden van armoede, dan op het bevorderen van welvaart. Dit plan zal moeten aangeven, hoe de ont wikkeling in de komende vijf A tien Jaren zal moeten z.„n. Het is niet de bedoeling, het geheele be drijfsleven in een N.V. te vereeni gen, maar wel om by de distributie van kapitaal en grondstoffen naar bepaalde richtlijnen te handelen. Wat de internationale voedselcon- feremtie in Canada betreft, zeide de minister nog, dat deze van zeer groot belang is, omdat hier het eer ste begin wordt gemaakt met inter nationale economische ordening, die vooral nu bitter noodzakelijk is. Spr. verwachtte veel van economische samenwerking) met Rusland en, wat dsn tuinbouw betreft, van uitvoer van zaai- en pootgoed naar Oost- Europa, Op den feestdag van St. Willibror- dus, 7 November, zal te Utrecht in de St. Michaelskapel in den Domto ren de officieele Willibrordusherden- king worden gehouden onder auspi ciën van de Kath. Studentenvereeni- ging „Veritas". Het gipsen model van het standbeeld van den H. Willibror- dus, dat eerlang op het St. Jans kerkhof te Utrecht zal worden ge plaatst en ontworpen ls door den beeldhouwer Termote, ls thans ge reed Radio-aistributleluisteraars zullen niets meer behoeven te betalen dan zij tot dusver deden. In het door hen betaalde bedrag, ls de luister bijdrage reeds begrepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3