Informeele besprekingen te Batavia Zware strijd in Magelang Proces-Mussert begint 27 Nov. Uitwisseling van gedachten tasschen dr. Van Mook en Soekarno. TEGEN INSTRUCTIES DER REGEERING Radio-oproep van Soekarno VOOR DEZEN WINTER 7 MUD KOLEN Verrassing in petto voor gifhandel Het einde van Adolf Hitler Extra brandstoffen 69ste JAARGANG No. 23379 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week IN INDIE 98.000 geïnterneerden Geallieerde luchtactie tegen aanvallende extremisten Versterkingen De moord op Mallaby Russisch afweerwapen "A tegen atoombom? Eind 1946: iedere Neder lander nieuwe schoenen Geen visa meer noodig Het weer Wie niet luisteren wil voor zieken en bij bevallingen STAD EN OMGEVING Voorrangskaarten In memoriam Zuster Hortense Derde wethouder te Bloemendaal Niet dringen om de zure haring Geen audiëntie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA. 1 Nov. (Reuter) De eerste besprekingen tusschen Ne derlandsche en Indonesische vertegenwoordigers op Java werden ge houden ten huize van generaal Christison en duurden 2uur. Zij had den den vorm van een vrije en informeele uitwisseling van gedachten tusscben dr. Van Mook en Soekarno. Hoewel een uiteindelijke regeling misschien nog niet in zicht is, is men van meening, dat deze informeele besprekingen den weg zouden kunnen effenen voor een indirecte samen werking; met bemiddeling van het geallieerde militaire gezag. Dr. Van Mook was vergezeld van den heer Van der Plas, den adviseur voor Ne- derlandsche zaken bij de geallieerde autoriteiten. Behalve Soekarno was van Indonesische z(jde aanwezig Hatta. Noch generaal Christison, noch de heer Maberly Denning was bij de besprekingen tegenwoordig. Naar vernomen wordt, hebben de Indonesiërs pogingen aangewend, bij de Nederlanders het geloof te ontzenuwen dat de „republikeinsche regeering" door de Japanners geïnspireerd is, terwijl de Nederlandsche vertegenwoordigers de voórdeelen en de noodzakelijkheid voor Indonesië en Nederland naar voren hebben gebracht, om ten wederzijdschen nutte samen te werken. Dr. van Mook verklaarde aan den correspondent van United Press, dat hij liever geen bijzonderheden over de informeele besprekingen mede deelde, daar deze zuiver Inleidend zijn. Gezien de huidige politieke si tuatie zou iedere nadere mededee- liug slechts schadelijk kunnen zijn. De algemeene indruk in hooge re- geeringskringen is. dat de besprekin gen in een zeer vriendschappelijke atmosfeer werden gevoerd. Naar schatting verblijft in de verschillende kampen in Ned.-Indië het volgend aantal gevangenen: Sumatra 20.000 (tusschen 12 en 25 pet. zou er gestorven zijn, vooral de laatste zes maanden), Java 70.000, Makassar 4.000 en Malakka 4.000. 's-GRAVENHAGE,^ 1 Nov. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Indien moet worden aange nomen, dat dr. H. J. van Mook met Soekarno een bespreking zou hebben gehad, kan slechts worden verklaard, dat zulks zou zijn geschied tegen den uit- drukkelijiken wil der regeering en haar instructies. Richtsnoer voor die regeering blijft, dat tusschen haar en Soekarno geen gemeenschappelijke grond slag voor bespreking bestaat en dat bespreking dus onjuist ware. Zij handelt dienovereen komstig. Soekarno heeft, volgens A.P., per radio een beroep gedaan op alle Indonesiërs, de gevech ten te staken en „alle misver standen in nauwe samenwer king met de geallieerden op te lossen". De gebeurtenissen in de komende uren zullen moeten bewijzen of Soekarno de Indonesiërs onder con- tróle heeft of dat de extremistische elementen niet meer in bedwang gehouden kunnen worden, aldus United Press. Te Magelang op Midden-Java is zwaar gevochten. De situatie aldaar werd in den nacht van Woensdag op Donderdag voortdurend slechter en de Gurkha's hadden, het zwaar te verduren tegen groote troepen van aanvallende extremisten. Daar de Gurkha's slechts munitie hadden tot den middag, verzochten zij vliegtuigen voor bescherming en het neerwerpen van voorraden. Het neerwerpen, dat op tjjd geschiedde, had tot resultaat, dat de Gurkha's de stad weer in handen hebben tot het Montagne hotel. De actie uit de lucht droeg er toe bij, de bevol king tot rust te brengen. In de stad zijn 2500 Europeanen of Indo-Europeanen gevaarlijk ziek of herstellend. 90 procent van deze menschen, <jie zich in het stadsziekenhuis bevinden, zijn vrou wen en kinderen. Men heeft daar nog slechts voedselvoorraad voor één week. De anderen verblijven in kampen, waar men nog maar voor twee weken voedsel heeft. Hoewel er ln Soerabaja niet ge vochten wordt, was de toestand daar Donderdagavond „gespannen". Een Bvltsche zegsman heeft verklaard, dat de Indonesische leiders bij de be sprekingen met den Britschen com mandant kolonel L. H. O- Pugh. een grimmige houding hadden aangeno men. Er worden drie Brltsche leger officieren en twee officieren van de R.A.F. vermist Op het oogenblik worden in Soerabaja Britsche tanks aan land gezet. Uit Ambarawa wordt gemeld, dat de stad nog rustig is, hoewel de re publikeinen wapenen hebben aange voerd uit bergplaatsen in de omge ving. Te Batavia zijn Britsche vlieg tuigen ter versterking gearriveerd. Uit Bandoeng zijn 92 leden van de Japansche Gestapo naar Batavia overgebracht. Volgens den Ned.-Indlschen regee- ringsvoorlichtingsdlenst is naar alle 'waarschijnlijkheid kapitein ter zee Huijer door de nationalisten te Soe rabaja gearresteerd. Te Buitenzorg wordt, ondanks de aanwezigheid van Bjritsch-Indische troepen, op groote schaal geplun derd. De plunderaars maken gebruik van gemeentelijke vrachtauto's. De Nederlandsche R.K. kerk te Buitenzorg is door Indonesiërs geplunderd. Het altaar werd ver nield en andere kostbaarheden gestolen. United Press meldt uit Soera baja, dat het lijk van den ver moorden generaal Mallaby nog niet is gevonden. Betreffende den moord cp gene raal Mallaby kan thans worde.» gemeld, dat hij in een auto met een Indonesiër door de straten reed. teneinde kleine groepen na tionalisten te awingen. de bevelen om het vuren te staken, op te volgen. De auto werd aangehouden door een aantal fanatici, die op de Inzittenden vuurden. Door zich dood te houden, konden zij' ver dere aanvallen twee uren lang ver mijden. Tenslotte naderden twee rebellen den auto en schoten nog maals, waardoor Mallaby onmid dellijk werd gedood. Een van de staf-officieren had een handgra naat bij zich, die hij naar de re bellen wierp, aoodat beiden, ook de moordenaar van Mallaby, wer den gedood. LONDEN1 Nov. (Reuter). Volgens een bericht, dat door Ra dio Parijs is omgeroepen, is door den Sovjet-Russischen prof. Ka- oitska. een afweenoapen tegen de atoombom uitgevonden KapitSka's uitvinding komt neer op de werking eener straling die de bom op een afstand van 15 K.M. tot explosie kan bren gen; deze afstand zou door de technische verbeteringen iveldra op 50 tot 120 K.M. worden ge- bracht ,.Voor dezen winter kan 7 mud brandstof worden gegarandeerd. Half November zal de hoeveel heid kolen voor de tot nu toe bekend gemaakte vier bonnen by onze mijnen voor verzending ge reed liggen", zoo deelde minister Vos in een rede te Haarlem mede. De Limburgsche mijnen brengen momenteel ongeveer 600.000 ton kolen per maand naar boven. Daarvan ia 125.000 ton noodig voor de gas- en electriciteitsfabrieken. Honoreering van één eenheid brandstoffen eischt 240.000 ton in de maandDe kolenaanvoer uit Amerika en Duitschland blijft, vol gens den minister, nog een, ongewisse factor. Zweden wil hout leveren, maar dan moeten wij zorgen voor cokes ten behoeve van zijn staalindustrie. Met België worden onderhandelingen ge voerd over den aankoop van glas; waarschijnlijk komt het glas, zonder kolen als ruilmiddel. Eind 1946 kan iedere Nederlander een paar schoenen hebben ontvan gen. Binnenkort is er voldoende baby-goed, maar verder ?ijn de textielvooruitzichten voor dezen winter somber. De bewoners van noodgebieden zullen van dekens worden voorzien. Minister Vos wees er met nadruk op, dat voor textiel wél voldoende wol èn katoen in ons land aanwezig is en ook genoeg kolen, maar er is groot gebrek aan spinDery personeel. Met ingang van 1 November zijn geen visa meer vereischt voor Ne derlanders in het buitenland, die een bezoek aan Nederland willen brengen. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog oetrokken en nevelig,' later plaatselijk opkla ring, geen regen van beteekenls, meest zwakke wind. Zon onder 17.10, Maan 4.31-16.49, Zon op 7.38. Bij de suikerfabriek te Halfweg heerscht groote bedrijvigheid. Met vele schepen worden de suikerbieten aangevoerd (Foto Ass. Corr.-P.) Het proces tegen Mussert is door het overlijden van diens verdediger uitgesteld en thans vastgesteld op Dinsdag 27 No vember in het gebouw van het Bijzonder Gerechtshof aan den Kneuterdijk te Den Haag. Bij de opening van een districts bureau van „Oog en Oor" te Rotter dam heeft mr. J. M. Landré, van het departement van algemeene oorlog voering, gesproken over den zwarten handel, welken h(j liever gifhandel noemde. De regeering heeft, zoo zeide h(j, binnen tien a veertien dagen een verrassing in petto voor de zwarte handelaren. Voorts zal gedurende eenige maanden achtereen een in- tensieve campagne tegen den gif handel worden gevoerd. Het sys teem zal worden toegepast: wie niet luisteren wil, moet maar voe len. Sprekende over de geldzuivering heeft de minister van Handel en Nij verheid in een te Haarlem gehouden rede medegedeeld, dat het Rijk door de intrekking van het papiergeld een winst ad f 300 millioen heeft bereikt. De intrekking van de - honderdjes leverde indertijd een overschot van f 500 millicen op. Ten aanzien van de door de regee ring op het levensmiddelenpakket verleende subsidie zeide Ir. Vos nog, dat hiervoor in 1946 ongeveer f 800 millioen noodig zal zijn. Men hoopt tegen het einde van het volgend jaar zoo ver te zijn. dat deze subsidie niet meer noodig is. Volgens een Don derdagavond ge publiceerd rap port van de British Intelligence Service heeft Hitier zichzelf op 30 April 1945 om 2 uur ii.ni. in de Berlijnsche Rijkskanselarij dood geschoten, terwtli Eva Braiiu zichzelf ver giftigd heeft, volgens dit rapport werden de lichamen van Hit- Ier en Eva Braun verbrand, waarna de beenderen werden verstrooid. In heb zeer uitvoe rige rapport, getiteld „De laatste dagen van Hitier en Eva Braun" wordt verklaard, dat Hitler zich door zijn mond schoot, nadat Eva Braun hem had overgehaald in Berlijn te blijven. Op 29 April was Hitler met Eva Braun ln het confe- rentievertrek van een bunkerschuilkelder ge trouwd en het huwelijk werd met een feest ge vierd. De Britsche majoor, die het onderzoek in deze aangelegenheid heeft geleid, verklaar de, dat hij met onge veer 2t> getuigen ge sproken heeft. Deze ge tuigen waren in vijf groepen verdeeld, ten einde een zoo nauw keurig mogelijk beeld te krijgen van het ein de van Hitier. Deze groepen waren in de eerste plaats de politici en generaals, die Hitier tusschen 20 en 30 April hebben bezocht; ln de Na huwelijksfeest zelfmoord gepleegd tweede plaats leden van den staf van de rijkskanselarij; in de derde plaats secreta ressen; ln de vierde plaats wachten binnen ên buiten den bunker en in de vijfde plaats verschillende personen, die daar toevallig moes ten zijn. De majoor deelde mede. dat het onderzoek geheêi door de Engelschen had plaatsgevonden, doch dat met de Russen overleg werd gepleegd en dat het onderzoek nog steeds voortgezet wordt. Hij was van meening, dat de Russen nog steeds aan Hitler's dood twijfelen. De ma joor deelde mede. dat medische deskundigen van meening waren, dat in velband met het feit, dat ongeveer 200 liter benzine voor bet verbranden naar den bunker waren gezon den en het verbranden geschiedde in een om geving, waar zich veel zand bevond, de licha men van Hitier en Eva Braun onherkenbaar verkoold werden. Na een maanden lang onderzoek was de genoemde majoor tot de conclusie ge komen. dat de eenige mogelijkheid. welke Hitler's dood zou kunnen uitsluiten, het bestaan van een dubbelganger zou zyn, die zijn plaats heeft Ingenomen voor het plegen van den zelfmoord en het ver branden. Maar wan neer men er rekening mede houdt hoe ge ring de ruimte in Hitler's particulieren bunker was, zou dit buitengewoon moei lijk geweest z(1n. Het is tevens moeilijk in te zien. hoe Hitier zou hebben kunnen ontsnappen, daar Ber lijn reeds gedurende vier dagen was omsin geld en zelfs indien hij er in geslaagd zou zijn om ln een verkennings toestel, dat op de breede Charlottenbur- ger Chaussee had kun nen starten, te ontko men, dan zouden zijn beide piloten niet in Berlijn zyn gebleven, waar z(j echter tot 1 Mei hebben vertoefd. De eerste piloot van Hitler, Hans Bauer, be vindt zich thans in Russische gevangen schap, de tweede pi loot. majoor Bettez, werd het laatst gezien met een hoofdwonde in de Friedrichstrasse op den'avond van 1 Mei. Met ingang van 1 November kunnen ten behoeve van zieken extra vaste brandstoffen worden verstrekt, indien de behandelende geneesheer zulks noodzakelijk acht. Het extra rantsoen bedraagt één eenheid per 2 weken per gezin. Bij bevallingen, op of na 1 No vember, zal eveneens een extra rantsoen vaste brandstoffen worden verstrekt en wel één eenheid voor eenmaal. Dit rantsoen kan worden aangevraagd met gebruikmaking van hetzelfde formulier als waarop de andere verstrekkingen voor as. of jonge moeders worden aange vraagd. In verband met de groote moei lijkheden, waarmede de gas- en electriciteitsvoorziening Jiog ge paard gaan, is het niet mogelijk gebleken, in plaats van kolen, gas of electrTciteit beschikbaar te stellen. Voor het verkrijgen van een voor- rangskaart is een nieuwe regeling ge troffen, die Maandag 5 Nov. ingaat. In het vervolg zal de Gem. Genees kundige en Gezondheidsdienst, Nieu we Gracht no. 124, deze kaarten af geven, uitsluitend om medische re denen. De tot nu toe toegepast» regeling, dat iedere 70-jarige in aan merking komt voor een yoorrangs- kaart, is vervallen. Het bureau van den Gem. en Gezondheidsdienst is voor het aanvragen geopend op Maan dag, Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Vrijdag van 23 uur. Ter nagedachtenis aan Zuster Hortense, in leven rectrix van het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" aan de Dreef, is in de hal van do school een monument onthuld, dat ontworpen en in mozaïek is uitge voerd door A, Molkenboer. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het besluit van de gemeen te Bloemendaal een derden wet houder te benoemen goedgekeurd. Hoe bijzonder de zure haring I>tJ de Haarlemmers in trek is, blijkt uit de lange rijen, die zich voor do vischwinkels scharen. Het is waar lijk niet gemakkelijk dit kos telijk goed. dat op den bon ver strekt wordt, te bemachtigen, to meer omdat de haringen slechts door twee grossiers in Haarlem worden uitgedeeld. De organisatie van Haarlemsche vischhandelaren „Beider Belang" wijst er nu echter op, dat de periode, waarin de zure haringen ter markt komen, vyf ees weken duurt, zoodat niemand bang behoeft te zijn, dat hij er naast zal grijpen. Het vormen van rijen is dus geheel overbodig. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal op Dinsdag 6 en Woensdag 7 November géén audiëntie ver- leenea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1