Nederlandsch protest bij regeering van Australië i Antwoord van Koning Leopold STRIJD TE MAGELANG GESTAAKT Bezwaren tegen het gebrek aan medewerking en halp Toestand in Centraal- en Oost-Java over het algemeen verbeterd Nog steeds spanning in Soerabaja Wijzigingen bij de Romeinsche Curie Attlee Twee kinderen gedood I I Ministers naar Londen Het weer f200 voor de bruiloft Geschenk van ons land aan Churchill VERSNAPERINGEN 69ste JAARGANG No. 23384 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Soekarno schrijft verkiezingen uit 9 Nov. naar Washington Rapport aan de Koningin uitgebracht Het verslag Schmidt is geen getrouwe weergave van onderhoud met Hitier KONING STELT DOSSIER TER BESCHIKKING Door H.M. de Koningin overhandigd Première van „Vrij en onverveerd" N.S.B.-directeur-generaal ontslagen Distributie begint 11 Nov. LUCIFERS OP BON 123 KONINGIN VOLGENDE WEEK TERUG Stad en omgeving Bijzonder Gerechtshof Jan van Hoof-wandeltoeht NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, heeft Harer Majesteit» gezant te Canberra, namens de Nederlandsche Regee ring, met den meesten nadruk bezwaar gemaakt tegen het gebrek aan medewerking en hulp, dat ondanks verkregen toezeggingen werd onder vonden van de zijde der Australische autoriteiten bij ons streven de moeilijkheden te overwinnen, ontstaan door de boycot onzer schepen en de staking van Indonesische bemanningen. Deze houding heeft tengevolge gehad, dat Nederlandsche schepen, beladen met relief-goederen niet kunnen uitvaren, waardoor tienduizenden uitgehongerde geïnterneerden en krijgsgevangenen in Ned.-Indië daarvan blijven verstoken. Anderzijds werd door het uit blijven van politie-bescherming aan stakende zeelieden volop gelegen heid gegeven, werkwilligen te intimideeren en zich te nestelen in bü de Ned.-Indische regeering in gebruik zijnde gebouwen en kampen. Harer Majesteits gezant heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat deze gang van zaken, welken de Nederlandsche regeering met leedwezen en bezorgdheid gade slaat, het tegendeel van bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tusschen beide landen. Vrijdag is te Magelang een wa penstilstand tusschen de Britsche troepen en de Indonesiërs in wer king getreden, nadat den gehee- len nacht hevig was gevochten. De Engelschen en Indonesiërs on derhandelen over de voorwaarden. Toen Soekarno en de Britsche generaal Bethell te Magelang aankwamen, werd er nog steeds gestreden, terwijl volgens vooraf gaande overeenkomst een uur vóór dat zü zouden arriveeren het vuren gestaakt had moeten wor den. Eiders in Centraal en Oost- Java was de toestand over het algemeen verbeterd, hoewel de situatie te Soerabaja als „zeer delicaat" werd beschreven, seint Ralph Morton, de correspondent van Associated Press op Java. Kolonel Pugh, do opvolger van ge- Mallaby, is er in geslaagd 1500 kinderen uit Soerabaja te eva- cueeren, ,,zlj het ook met uitoefening van eindeloos geduld". Men ver- Wachtte. dat eenzelfde aantal ge ïnterneerden Vrijdagavond scheep aou gaan. Republlkeinsche kringen - te Bata via hebben verklaard, dat Van Mcols den republlkeinschen leiders ter be- studeerln,-r een verklaring Inzake de regeeringspolitiek heeft overhandigd. De .republlkeinsche regoering" van soekarno heeft ln een verklaring meegedeeld, dat zij1 van plan ls bin nen eenige dagen algemeene verkie zingen uit te schrijven. Naar wij uit Vaticaanstad verne men, zijn verscheidene wijzigingen in voorbereiding bij de Pauselijke Curie: de Apostolische Kanselarij zal vereenigd worden met de H. Congregatie van het Consistorie, terwijl de kardinaal-secretaris dezer Congregatie tegelijkertijd Camer- lengo der H. Kerk zal worden, op het JJOgenblik wordt dit belangrijke ambt vervuld door Z. Em. Kardi naal Lavitrano, die tot voor kort Aartsbisschop was van Palermo. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). Op avond van 9 November zal de urnsche eerste-minister, Clement Attlee, per vliegtuig naar Washing ton vertrekken, voor zijn voorgeno men besprekingen met Truman en Mackenzie King over de problemen veroorzaakt door de ontdekking van de atoomenergie. In de buurtsohap Albergen was een aantal kinderen aan het öpelen met munitie. Op een gegeven moment ontplofte een der projectielen, waar bij de 10-jarige m. en de 15-jarige onmiddellijk werden gedood. Vdor Vijf anofere jongens moest bloed transfusie worden toegepast. 7 m ,1 Het groote passagiersschip „Jo- han de Witt" van de Stoomvaart Mij. Nederland" is na een af wezigheid van vijf en een half jaar weer in de Amsterdamsche haven teruggekeerd (Foto v. Meerendonk-P.) Direct na de landing der Ge allieerde troepen op een eiland in den lndonesischen Archipel werd onder bijval der Inheem- sche bevolking de Nederlandsche driekleur geheschen (Foto Anefo-P.) De voorzitter van den minis terraad, prof. ir. X\^ Schermer hom, en de minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen, prof. J. H. A. Logemann, zijn, naar Agence France Presse uit Lon den bericht, Donderdagavond laat per vliegtuig in Londen aangekomen. Zij hadden nog denzelfden avond een onder houd met Koningin Wilhelmina, wie zij rapport uitbrachten over den toestand in Indië. De mi nisters zijn Vrijdag weer in Ne derland teruggekeerd. Over dit bezoek weet United Press nog te melden, dat dit verband hield met de situatie te Soerabaja. zooals deze zich na den moord op generaal Mallaby heeft ontwikkeld. De ministers waren slechts 24 uur in Engeland. Na hun bezoek aan de Koningin brachten zij den nacht in Londen door en haastten zich toen weer naar Neder land. Koningin Wilhelmina zou Vrijdag middag minister-president Attlee in de Nederlandsche ambassade ln audiëntie ontvangen. Deze audiëntie was echter reeds vóór het bezoek van de Nederlandsche ministers gearran geerd en houdt geen direct verband met de Incidenten op Java. Arturo Toscanini, de vermaarde di rigent. wordt in de eerste helft van November ln Italië verwacht. Verwachting tot -Zondagavond: In het Noorden en Westen van het land plaatselijk nog eenige regen. In de overige deelen geen regen van beteekenis. Meest zwaar bewolkt en neveUg. Weinig wind. Zon onder 17.08, Maan 5.3917.05, Zondag zon 7.4017.07, Maan 6.4617.21, Maandag zon op 7.43. De Belgische Koning heeft een zeer uitvoerig stuk aan de Belgi sche regeering gezonden betreffen de het verslag, dat de Duitsche Dr. Schmidt heeft gemaakt over het onderhoud, dat de Koning heeft gehad met Hitler in Berchtesgaden. Het verslag Schmidt, zoo schrijft hij. Is geen stenografische weergave van het onderhoud te Berchtesgaden. Er werden slechts notities gemaakt. De Inzage dezer notities werd den koning, toen deze er na afloop der conferentie om vroeg, geweigerd. „De nota", zoo zegt de koning, „vormt geenszins een getrouw relaas, doch een echte Inkleeding van het onderhoud". De verklaringen van Hitier werden gezuiverd, terwijl de verklaringen van koning Leopold werden zoo geïnter preteerd. dat zij wel eens een betee kenis kregen, die zij niet hadden. Voorts zet hij eenige van die ver minkingen recht. De Koning verklaarde verder, dat hij zich uitsluitend naar Berchtesgaden begeven had om opheffing van de op België druk kende economische en financleele lasten te verkrijgen. Koning Leopold eindigt zijn brief met de mededeeling, dat hij niets t« verzwijgen heeft en zijn dossier ter beschikking der natie stelt. (Van onzen Haagschen redacteur) Het bericht, dat bij huwelijk door een der partijen over ten hoogste f 200 in betaalmiddelen uit het ge blokkeerde tegoed kan worden be schikt. heeft veel beroering gewekt in kringen van hen. die trouwplan nen hebben. Wij kunnen de verloof den eenigszlns geruststellen. Het be drag van f 200 ls, naar men ons op het ministerie van Financiën mede deelde, slechts bedoeld voor het hu welijksfeest. Voor aankoopen van huishoudelijke artikelen, die niet giraal kunnen worden betaald, moet individueele deblokkeering worden aangevraagd op de gebruikelijke for mulieren. LONDEN, 2 Nov. (A.N.P.-Aneta), Koningin Wilhelmina heeft heden op de Nederlandsche ambassade oud-minister Churchill en mevrouw Churchill ontvangen. Zij overhan digde den staatsman een geschenk van Haar volk, bestaande uit een verzameling brieven, door zijn voor vader, den eersten hertog van Marlborough, aan raadspensionaris Heinsius geschreven in het kadei van het bondgenootschap tusschen het Koninkrijk Engeland en de Re publiek der Vereenigde Nederlan den tijdens den Spaanschen succes sie-oorlog. De Nederlandsche ambassadeur, jhr. mi. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, was bij de overhandi ging van het geschenk aanwezig. In eea. perkamenten rol met op dracht, die het geschenk vergezelde heet het, volgens U.P., dat Chur chill „in vriendschap verbonden de Britsche en Nederlandsohe natie tol de overwinning heeft geleid in eer nieuwen langen en gedenkwaardiger strijd om het behoud van hun gods dienstige, politieke en burgerlijke vrijheden". Churchill zag er diepbewogen uit toen hij de Nederlandsche ambas sade verliet. De brieven zijn Churchill aange boden ln een fraai 17de eeuwsch met schildpad belegd kistje van ongeveer 27x40x25 c.M., voorzien van gesmeed- zilveren hengseltjes en zilveren sleu teltje. Het werd vervaardigd in het begin van de 18de eeuw en bevond zich ln het Rijksmuseum te Amster dam. Het deksel bestaat uit een kistje op zichzelf en heeft een prachtige relief-versiering. De oorkonde, die evenals de klapper geheel met de hand ls geschreven door den graficus P. van Trlgt en op fraai perkament is uitgevoerd, ls geteekend door H.M. de Koningin, den minister-president, prof. Ir. W. Scher- merhorn, den minister van Bulten- landsche ZakeiiT mr. E. N. van Klef- fens en den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. v. d. Leeuw. Voor het schrift ls door den heer Van Trlgt door hem zelf gemengde van zgn. Japansche staven gemaakte inkt gebruikt. Het goud la bladgoud op een gipspasta, een procédé, dat ook in de middel eeuwen werd toegepast en waarvan de heer Van Trlgt een speciale studie maakte. In het City-theater te Den Haag ls Vrijdag in tegenwoordigheid van ministers de opgeluisterde première gegeven van de film „Vrij en onver veerd". een uitvoerig documentair beeld van den oorlog en van het aandeel, dat de Nederlandsche Strijd krachten bulten het bezette gebied daarin gehad hebben. De film ls o.l.v. G. T. Cummins uit journaals samen gesteld naar het scenario van Hans Barnstijn en Robert Kiek. Het is Uiteraard een betrekkelijk bescheiden deel geweest en het is de verdienste van de film, dat zij de juiste verhouding tot het geheel der oorlogsinspanningen van de Verbon den Volkeren in beeld brengt. Zij snoeft niet, zij geeft geer» tenden tieus chauvinistische voorstelling. Z(j getuigt van de mentaliteit die Ne derland zeer gewis bezit. Bjj beschikking van den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening is, met ingang van 30 Oct., op grond van de be palingen van het Zuiveringsbesluit 1945, G. J. Ruiter, directeur-gene raal van den Landbouw, te De Knijpe, bij Heerenveen, ais zooda nig ontslagen. De distributie van versnaperingen (chocolade-artikelen en suikerwer ken) gaat 11 November béginnen. Voor de periode van 1125 Nov. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden aangewezen welke recht geeft op het koopen van 100 gram versnaperingen. In aansluiting daarop zal voor de periode van 25 Nov.7 Dec. van de versnaperin gen- en van de gecombineerde ta- baks/versnaperingenkaart een bon worden aangewezen voor het koo pen van 200 resp. 100 gram versna peringen. Bovendien zal voor da week van 17 Dec., met het oog op het St. Nicolaasfeest, nogmaals een algemeene bon worden aangewezen voor 100 gram versnaperingen. Daarna zal, naar het zich laat aan zien, per 14 dagen regelmatig een bon van de versnaperingenkaart en van de gecombineerde kaart kunnen worden bekend gemaakt met rant soenen van resp. 200 en 100 gram. Bon 123 is met ingang van 11 Nov. aangewezen voor het koopen van één doosje lucifers. Naar in Nederlandsche regee- ringskringen te Londen verluidt, zal Koningin Wilhelmina in den loop van de volgende week naar Nederland terugkeeren. De Ko ningin heeft Vrijdag, naar officieel is medegedeeld, een bezoek gebracht aan Koningin Mary. Dinsdag 13 November zal voor het Bijzonder Gerechtshof te Am-: sterdam terecht staan de chauf feur A. v. d. Voet uit Haarlem, dia meer dan 200 auto's en motorfiet sen heeft gevorderd en 1 Septem ber 1944 J. M. Schreuder heeft ge arresteerd, waarna deze is gefusil leerd. Voorts is hij in April 194# het perceel Bakenessergracht 41 bin nengedrongen en heeft daar kool zaad laten meenemen. Verder zullen terechtstaan de compagnon M. A. Koelemijer, de chauffeur C. Paap uit Zandvoort, de timmerman Th. v. Alphen uit Haarlemmermeer, die zijn eigen vader heeft aangegeven omdat deze een joodsehe vrouw had laten onderduiken, verder J. M. Jonkman uit Haarlemmermeer, die haar broer heeft aangegeven, en tenslotte A. v. Aanholt uit Badhoe- Vedorp. Voor den Jan van Hoof Wandel- ocht, op 10 en 11 November bestaat nu reeds zeer groote belangstelling. Verschillende bataljons Gezag troe pen uit Haarlem en Alkmaar heb ben zich. evenals een groot aantal wandelaars uit Amsterdam, Koog aan de Zaan en talrijke andere plaatsen in Noord-Holland, reeds laten inschrijven. Niet minder dan vier groote wandelvófeenigingen uit Nijmegen hebben tot het uitvoe rend comité het verzoek gericht, aan den tocht te nxogen deelnemen. Om dit evenwel mogelijk te maken moet men de beschikking hebben over ongeveer tweehonderd slaapge legenheden, daar de Nijmegenaren niet denzelfden dag terug kunnen. In verband hiermede, doet het comité een dringend beroep op al die tsadgenooten, die in de gelegen heid zijn een of meerdere Nymege- naren voor twee dagen te ontvan gen. Zij, die hiertoe bereid zijn, worden verzocht hiervan uiterlijk 5 November schriftelijk kennis te ge ven aan het secretariaat Pijboom straat 115 te Haarlem. De directies van Volksherstel, de Niewue Haarlemsche Courant en Haarlem's Bloei hebben reeds en kele medailles beschikbaar gesteld. Ook van de zijde der scholen wordt groote opkomst verwacht, hoewel tot heden nog geen aanmelding voor den tocht is ontvangen van alle middelbare scheden. Naar wij vernemen lig het in de bedoeling, dat.de voorzitter van de stichting Jan van Hoof uit Nijme gen Zaterdagmiddag voor den start de deelnemers zal toespreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1