Wolken pakken zich boven Java samen REGEERINGSVERKLARING AMERIKAANSCH VOETBAL Herdenking van gevallenen Over de ontmoeting tusschen dr. Van Mook en Soekarno c.s. Indonesische troepenbewegingen op Midden-Java waargenomen in Batavia Het weer begint in December CHRISTIANSEN zal hier terecht staan Koningin legt bezoeken af Mgr. Baeten tot coadjutor benoemd Opvolger van mgr. P. Hopmans DEN HAAG PR. RENNER: „Met vier olifanten in een roeiboot" .Een dóódsimpel spelletje, waarin je van alles mag doen, wat in andere spelletjes verboden is 69ste JAARGANG No. 23385 o MAANDAG 5 NOVEMBER 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week De toestand m Soerabaja Grimmige spanning THEE-DISTRIBUTIE voteert f 15.000.000 voor herstelwerk Radio-praatje over tabaksrantsoeneering Het opruirningswerk van het in het Noordzeekanaal door de Duitschers tot zinken gebrachte schip vordert. Binnenkort zal men met behulp van moderne bergingsschepen, die door de Engelsche marine ter beschikking worden gesteld, trachten het casco, dat 9000 ton meet, te lichten (Foto A.B.C.-P.) HEVIGE GEVECHTEN IN HET STADION Meegevallen STAD EN OMGEVING Indrukwekkende rouw- plechtigheid op 27 Nov. Dr. W. B. Smit Sluizen te IJmuiden beschadigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. De RegeermgsvoorlichUngscUenst deelt het volgende mede: De regeering heeft van den Luitenant-Gouverneur-Generaal de ge vraagde inlichtingen ontvangen omtrent een bespreking met natio nalistische vertegenwoordigers, waarbij ook Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe, onder welke omstandigheden en op welke motieven de Luitenant-Gouverneur-Generaal gemeend heeft, tegen de aanwezig heid van Soekarno bij deze oriënteerende bespreking geen bezwaar te moeten maken. De regeering acht het niet in 's lands belang thans in nadere fcschouwing hieromtrent te treden. In het afwijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook by den Luitenant-Gou verneur-Generaal geen wijziging gekomen. De wolken pakken zich donkerder dan ooit boven Java samen. Verkenningsvliegtuigen van de Royal Air Force hebben Indonesische troepenbewegingen waargenomen over geheel Midden-Java. Daarbij observeerden zij ook op de Japanners veroverde tanks. In Batavia heerscht een grimmige spanning en de politieke situatie schijnt vast- geloopen te zijn. De Britsche soldaten hebben bevel gekregen, zich alleen bewapend en tenminste by tweeën tegelijk op straat te be wegen, zulks wegens geruchten over een voorgenomen overval op de kazernes der Britsch-Indische troepen. De Indonesiërs trekken hun troepen vooral samen om Magelang, waar de vorige week gevochten werd, en om Djokjakarta en Soera- karta. tegen plunderaars. Dé Indonesiërs hebben de wachten voor de door hen bezette gebouwen verdubbeld. Zij zijn gewapend met karabijnen. Bericht wordt, dat 5000 Indonesiërs zich sa mentrekken voor een poging tot her overing van den veldpolitiepost te Pesing, even ten westen van Batavia, die enkele weken geleden door de Japanners van de Indonesiërs is overgenomen. Hoewel de toestand te Soera baja de afgeloopen 36 uur rustig genoemd mag worden, heerscht er nog steeds groote spanning, aldus een officieele Britsche verklaring, waarin voorts gezegd wordt, dat slechts enkele schietpartijen voorkwamen. De vijfde Britsch-Indische divisie onder commando van generaal- majoor Mersegh den opvolger van Mallaby is te Soerabaja geland, zoodat Soerabaja nu het sterkst bezette punt op Java is. De evacuatie van vrouwen en kinderen heeft behoorlijken voortgang. Men schat de verlie zen aan Indonesische zijde te Soerabaja geleden op 3000 man. Behalve deze troepenbewegingen zijn er andere teekenen van nade rende moeilijkheden: de Indonesiërs schieten nog altijd op RAF-vlieg- tuigen, ondanks den te Magelang gesloten wapenstilstand. Zij hebben er bij den Geallieerden commandant tegen geprotesteerd, dat de stad door de Geallieerden bezet wordt en hebben hem gevraagd, zijn troepen tot 50 man te reduceeren. Boven dien hebben zij hem gevraagd te verbieden, dat Nederlandsche geïn terneerden de stad verlaten. Meer Indonesische militaire lei ders zijn benoemd op officieele pos ten in het „leger ter verzekering van den vrede", dat op Midden- Java goed bewapend is en zelfs be schikt over 60 buitgemaakte Japan sche vliegtuigen, ofschoon het ed vraag is, of zij over menschen be schikken, die deze toestellen de lucht in kunnen brengen." De nationalistische leiders van Oost-Java zijn Zaterdag te Soera baja bijeen geweest. Moestopo heeft een rede gehouden, waarin hij den Indonesiërs verzekerde, dat zij ,,in een veel betere positie verkeerden dan b.v. de Annamieten in tndo- Ohina". Hy zeide: „Wij zullen de wapens niet neerleggen, voordat de laatste Nederlandsche vlag uit In donesië verdwenen is." Ia den afgeloopen nacht werd ei te Batavia volgens U.P. levendig ge schoten. Er werden handgranaten geworpen en de brenguns kwamen in actie. Britsche troepen traden op Verwachting tot Dinsdagavond Weinig verandering behoudens plaatselijke opklaringen. Zon onder 17.05. Maan 7.54 17.39, Zon op 7.43. (Van onzen Haagschen Redacteur) Naar wij van de zijde van het Rijksbureau voor Voedsel voorziening vernamen, zal be gin December begonnen worden met de distributie van thee. Omtrent de hoeveelheid is op dit oogenblik nog niets bekend. Christiansen, de voormalige Duitsche militaire bevelhebber in Nederland, zal binnenkort aan de Nederlandse^ autoriteiten worden wegens zün optreden tegen het uitgeleverd. Hij zal terecht staan dorp Putten. Koningin Wilheltnina heeft Za terdag te Londen een bezoek ge bracht aan den koning van Grie kenland en den koning van Joego slavië. Z. H. de Paus heeft, naar wy vernemen, Z. D. H. Mgr. Jos. W. M. Baeten, sinds 22 April van dit jaar vicaris-generaal van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, benoemd tot coadjutor met het recht van opvolging. Mgr. Baeten werd 8 April 1893 geboren en 2 Juni 1917 priester gewijd. J Februari 1933 werd hij benoemd tot deken en pastoor der parochie van de H. Maagd Maria-Middelares te Ginneken. 11 Maart 1943 volgde zyn benoeming tot kanunnik van het kathedraal kapittel van Breda. De nieuwe Coadjutor, die ook secretaris van het Bredasche Bisdom ia geweest, staat bij de Bredasche geestelijkheid bekend als een bescheiden figuur, die ^steeds het vertrouwen van de geestelijkheid heeft gehad en daar ook in de toekomst op zal mogen rekenen. Het herstel van de tijdens den oorlog aangerichte schade der ge meentelijke eigendommen in Den Haag en het opruimen van de be tonnen verdedigingswerken, .welke de Duitschers op de onmogelijkste plaatsen deden verrijzen, zullen de Haagsche gemeente f 15 millioen gaan kosten. Alleen al het dichten van een tankgracht, welke dwars door het Malieveld liep, kost f 1.400.000. voor het opruimen van versperringen en bunkers is f 4.300.000 uitgetrokken. Dinsdagavond om 9 uur zal de heer A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaks producten, voor den zender Hilver sum II spreken over: „Problemen rond de tabaksrantsoeneering". LONDEN, 5 Nov. (Reuter). Reu ter's speciale correspondent schrijft, dat de Oostenrijksche kanselier, dr. Karl Renner, de positie waarin hy door de Geallieerden was gebracht, heeft beschreven als die van „een man in een roeiboot met vier oli fanten als passagiers". Behalve de oorspronkelijke bevol king van zes millioen zielen verwij len binnen Oostenrijks grenzen Jhans 600.000 Sovjet-Russische mi- i 200.000 Amerikaansche, 100.000 Britsche en 50.000 Fransche. Dit beteekentHn totaal: een „bezet tingssoldaat". op drie volwassen mannelijke Oostenrijkers. Bovendien is Oostenrijk gedwon gen gastvrijheid te verleenen aan ongeveer 300.000 Sudeten-Duit- schers uit Tsjecho-SIowakije, wier aantal dagelijks aangroeit. Dan zijn er nog ongeveer 11.000 Tito-vijan- dlgo Joegd-Slaven in de Britsche zone en nog meer in de Fransche zone. Er zyn voorts Poolsche troe pen van generaal Anders en nazi- gezinde Hongaarsche eenheden. Volgens deskundigen hjeeft men voor het spelen van eën partijtje Amerikaansch voetbal de volgende ingrediënten noodig: le. Drie ambulances, volledig uit gerust met doktoren, verplegend personeel en alle geneesmiddelen en instrumenten, die te pas komen bij spoedoperaties, bet spalken van ge broken beenen, armen en nekken en zulk scort kleinigheden meer, die aan dergelijke sportfestijnen den noodigen luister plegen by te zet ten. 2e. Twee teams van elf spelers, van wie verwacht wordt, dat, als zij hun plicht naar beihooren ver vullen. zij hgt eind van den wed strijd niet zullen beleven en die daarom een dertigtal zorgvuldig in dekens en jassen verpakte invallers achter de hand hebben, van wie het aan het eind van den wedstryd niet al te gehavende deel voorbe stemd is die eer van het gezelschap op te houden bij het prettigste on derdeel van het sportfestijn, d. w. z. den min of meer f eestelijken maal tijd, die achteraf wordt opgediend en waaraan de tegenstanders zich weer met elkander verbroederen. 3e. Een bal ter grootte van een laden is, onder de medespelenden niet minder groote- verwoestingen pleegt aan te richten dan een echte atoombom zou doen. 4e. Een stadion vol opgewonden menschen, die hun enthousiasme en goedkeuring vertolken door een doordringend schel gefluit en die dus vermoedelijk maar dat is in Amsterdam helaas niet voorgeko men hun eventueele afkeuring en teleurstelling wel kenbaar zullen maken door een fanatiek applaus. De heer, die Zaterdagmiddag ty- dens de American footballmatch in het Olympisch stadion door de mi crofoon ophelderende mededeelingen verstrekte omtrent de niet altijd heel duidelijke gedragingen van de twee en twintig spelers in het veld en die het dus blijkbaar weten kon. vertelde erbij, dat zulk een wedstrijd pas spannend begint te worden als er bloed' gevloeid heeft. De werkelijkheid is erg meegeval len. De wedstrijd is tenminste geëin digd, zonder dat een of meer der me despelers ter plaatse met militaire eer ter aarde besteld behoefde te worden, hoewel het politle-muziek- gezelschap vermoedelijk voor deze eventualiteit reeds den treurmarsch van Chopin had ingestudeerd, dien het nu echter niet kwijt kon, reden waarom het ons onthaalde op ,,It 's a long way". Het kan natuurlijk zijn, dat de spelers door de bedaard heid van het Nederlandsche publiek, dat het geharrewar op het stadion- veld overigens met belangstelling I gadesloeg en vermoedelijk blij was, atoombom, dief ofschoon zy onge- dut het veilig en wel op de tribunes zat, niet voldoende geïnspireerd en aangevuurd werden om elkaar vriendschappelijk te vermoorden en dat enkele liefhebbers yan dit ver maak zich daardoor eenigszins be kocht hebben gevoeld, maar de min der bloedige elschen stellende leek- op-sportgebied, die niet als Shylock het volle pond eischt van zijn slacht offers. die geacht worden voor hun pleizier te spelen, heeft zich bij de zen wedstryd niet verveeld. Het is in den grond der zaak een dóódsimpel spelletje, waarin je van alles mag doen, wat in andere spel letjes, de hemel moge weten waarom eigenlijk, verboden is, met het ge volg, dat de toeschouwer zich niet alleen behoeft te amuseeren met wat in sporttaal het beenenwerk wordt genoemd, maar overvloedige gelegen heid krijgt ook allerlei krasse staal tjes van hersen-, sphouder-, armen-, borstkas-, rug- en billenwerk te be wonderen. Voor zoover de bewegingen der spelers van vredelievenden aard zijn zij plegen n.l. om de twee minuten een vergadering te beleggen, waardoor elke wedstrijd een uur langer duurt dan er eigenlijk voor staat doen zij denken aan het op treden van de Batavieren in de op voering van „Vrij Volk". Voor het overige zijn zij veel interessanter dan die Batavieren, omdat zij elkaar om den haverklap in de haren vliegen en dan een krioelenden hoop rompen, armen en beenen vormen, totdat de scheidsrechter er aan te pas komt, wiens taak het is de wonderlijk in den knoop zittende ledematen weer aan de respectieve eigenaren te rug te geven. Het duurt op die ma nier wel lang voordat er gescoord kan worden, maar daar staat dan ook tegenover, dat. als dat eens een en kele maal lukt, er maar eventjes zes doelpunten tegelijk worden gemaakt. Amerikaansch voetbal onderscheidt zich voornamelijk door het feit, dat er niet in gevoetbald wordt, maar des te meer in gevochten. Het lijkt meer op een stierengevecht, hoewel er ook geen stieren aan te pas ko men. Daarom zou men kunnen zeg gen, dat het eigenlijk-Amerikaansch stierenvechten is. Maar amusant is het, dat is zeker. Ter herdenking van alle gevallen Nederlandsche strijders in het en- dergrondsche verzet zal 27 Novem ber in een indrukwekkende natio nale rouwplechtigheid te Haarlem het offer herdacht worden, dat duizenden landgenooten voor de vrijheid van ons land hebben ge bracht. De voorbereidingen zijn zeer uit gebreid, daar voor deze plechtigheid o.a. zullen worden uitgenoodigd do leden van het Koninklyk Huis, do regeering, de leden van de Staten- deneraal, de commissarissen der Koningin in de verschillende pro vincies, de familieleden van de slachtoffers en talrijke andere hooge autoriteiten. Als symbool van de gevaUen strij ders zullen des morgens in de Groote Kerk te Haarlem de stoffelijke resten van I»ej. Inneke Schaft, het eenige meisje, dat ïn de Bloemendaalsche duinen door de Duitschers werd ge fusilleerd. zijn opgebaard. Naar wy vernemen, zal in de oude St. Bavo een groote en indrukwek kende herdenkingsdienst worden ge houden. waarbij het woord zal worden gevoerd door een der ministers, een vertegenwoordiger der Illegaliteit en een lid van het comité van voorbe reiding. Na de plechtigheid zal het stoffelijk overschot in rouwstoet naar de eere begraafplaats in de Bloemendaalsche duinen worden gedragen, waarschijn lijk voorafgegaan door de Kon. Mili taire Kapel, die dan ook de treurmu ziek te Bloemendaal zal verzorgen. Er zijn plannen om langs de geheele route een afzetting te maken door de Haarlemsche schooljeugd. Op de eerebegraafplaats onge- twijfeld zal daaraan een gepaste naam worden gegeven zullen reeds 350 slachtoffers ter aarde besteld zyn; de katholieken ln een speciale groep, in gewijde aarde. Hier zal niet worden gesproken. Alleen zal men tot slot van de plechtigheid het ..Onze Vader" bidden. Nadere uitgebreide bijzonder heden hopen wij binnenkort te kun nen publiceeren. Hedenmorgen is dr. W. B. Smit, volledig in eere hersteld, na een staking van eenige maanden terug gekeerd afe directeur van den Ge ra- Geneeskundigen- en Gezondheids dienst te Haarlem. Wij juichen deze terugkomst tod, omdat dr. Smit aich in en voor den oorlog zeer heeft ingespannen om de volksgezondheid ln onze stad op hoog' peil te brengen. Zijn hart ging vooral uit naar de vereendgingen, die over de volksgezondheid waakten. Zijn samenwerking met de katholie ken mocht ideaal genoemd worden. Dr. Smit, die als dorpsdokter te Spaarndam in 1934 de leiding kreeg van den geneeskundigen dienst van de vijfde stad des lands, heeft zich o.a. zeer ingespannen voor de bestrij ding van ue t.b.c., de zorg voor moe der en kind en het zoo mogelijk voorkomen van besmettelijke ziekten. Temidden van dit drukke werk zag hy nog kans, op een actueel proefschrift te promoveeren. Nu da directeur zijn kamer op de Nieuwe Gracht weer betreden heeft, wacht hem in de gezuiverde atmosfeer veel belangrijk werk, waaronder weer da krachtige bestrijding der zoo fel op gestoken t.b.c., een der ziekten, dia een gevolg zijn van den oorlog. Het binnenkomende s.s. „Em pire Gladstone." is in aanvaring ge komen met de binnensluizèn te IJmuiden. waardoor het uit het roer is geloopen en schade is veroorzaakt aan contrefort en eenige lichte scha de aan het voorschip. Het schip heeft bij aankomst in Amsterdam bij de graansilo aanmerkelijke schade aan den kademuur veroorzaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1