N NIEUWE ONLUSTEN IN BATAVIA EN OP SUMATRA Argentijnsch vleesch Eerste vergadering vem den Haarlemschen noodraad DE WERELD IN DE SCHADUW van de atoombom GEBAK, BESCHUIT EN CHOCOLADE Geregelde veldslagen in de residentie Bantam Soekarno bij Christison ontboden prinsjesdag i OP 20 NOVEMBER Het weer SINAASAPPELEN Uitvoerig overzicht van burgemeester Reinalda Gevallenen herdacht Het Mane Thekel aan den horizont van onzen tijd 69ste, JAARGANG No. 23388 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Incidenten op Sumatra Een jaar geleden. 200.000 kisten worden geleverd Het gemeenlepersoneel NIEUWE HAARL E COURANT Te Batavia zijn, volgens Uni ted Press, om half negen van morgen, ernstige relletjes uitge broken in het district Kramat in het Zud-Oostelijke deel van de stad, waar een groot kamp voor burger-geïnterneerden is gele gen. Ofschoon nog zeer weinig bijzonderheden bekend zijn wordt gemeld, dat ongeveer 500 gewapende Indonesiërs zich daar verzameld hebben. Britsche tanks zijn naar de critieke plaats ge zonden, om zoo npodig de Pun jabis, die de buurt bewaken, bij te staan. 0e gevechten duren nog voort en schijnen voort te vloeien uit schermutselingen, gis teren in het rumoerige Meester Cornells, waar o«t»een internee- ringskamp is, dat volgens de berichten werd aangevallen, evenals het vliegveld Tjililitan. 14 Indonesiërs werden gedood. Soekarno is gistermorgen bij ge neraal Christison ontboden en de opperbevelhebber heeft de ernstige waarschuwing herhaald, dat de Britsche militaire autoriteiten alle moderne oorlogswapens zullen gebruiken om de ordeverstoringen te onderdrukken. De heer Maberly Denning, advi seur van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken bij het South East Asia Command van admiraal Lord fouls Mountbatten, die onlangs Batavia heeft verlaten, wordt spoe dig alwaar terugverwacht. Uit de residentie Bantan. worden geregelde veldslagen tusschen gema tigde en extremistische Indonesiërs gemeld. De extremisten hebben daar dorpen geplunderd en in brand ge stoken. Van den suikervoorraad van ongeveer een en een kwart millioen ton. die in de voorraadschuren op Java aanwezig was, schijnt geen 500.000 ton meer over te zijn. De rest is geroofd. Oeneraal-majoor Hawthorn heeft een bezoek gebracht aan Bandoeng om de evacuatie van de burger-ge- interneerden ,op Midden-Java, in to taal ongeveer 6000 menschen, te be spreken Ook te Medan op Sumatra is het tot relletjes gekomen als gevolg van een twist tusschen opgewonden na tionalisten en Ambonneezen. Bi) de vechtpartij werd van Vuur wapenen, ren jongs, messen eri spe ren gebruik gemaakt. Een Nedei- landsehe ex-krijgsgevangene, de res.-It. d'Irinve, afkomstig uit Langsa (Atjeh) kwdm toevallig tusschen de strijdende partijen te recht en werrtajoor messteken ge dood; drie mnbonneezen vielen eveneens als slachtoffer van dit ernstig incident, waaraan door Britsche en Janansche militairen met de vuurwapenen een einde is gemaakt. De gouverneur van Sumatra, ven.- majoor Spits, die langen tijd ln Mands joerije en Formosa door 'de Ja panners geïnterneerd is geweest, is per vliegtuig in Medan aangekomen Vandaag is het juist één jaar ge leden. dat in tegenwoordigheid van Soekarno op het Koningsplein te Batavia afbeeldingen van Churchill, Roosevelt en Van der Plas ten aan schouwen van het publiek werden verbrand. Oude nummers van het Soekarnistische en door de Japanners mede in het leven geroepen blad „Djawa Baroe" (Nieuw Java) geven hiérvan in beeld het bewijs. Een bij lage toont Soekarno, terwijl hij de menigte toesDreekt. Andere illustra ties in het blad vertoonen Soekarno. terwijl hij den Japanschen premier Toto de hand schudt en Soekarno „als vertegenwoordiger van het Indo nesische volk. de gevoelens van dank baarheid uitdrukkende voor het ver- (Van onzen Haagschen g redacteur) H Naar wij vernemen, is de opening van de Staten-Generaal definitief vastgesteld op 20 No- H vember. De traditioneele gouden j= koets zal waarschijnlijk niet meerijden. De eenvoudige stoet zal slechts uit auto's bestaan. ^lllllllilllillllllllllllllllllllllllliillllllllHlllllllllllllli .crijgen van de gelegenheid om in het bestuur samen te werken.'' Radio Batavia dat onder In donesische contróle e» geallieerd op pertoezicht staat heeft volgens U.P. geantwoord op de verklaring betreffende de Nederlandsche poli tiek en een manifest uitgezonden, waarin de verantwoordelijkheid voor het lijden van de Indonesische be volking gedurende den oorlog en de Japansche bezetting op het Neder- landsch bestuur wordt geschoven, dat „de bevolking in de kou liet" zonder opleiding en uitrusting om zich tegen de Japanners te verdedi gen en ook zonder de vereischte mo- reele opvoeding om aan de Japan- 3che propaganda tegenstand te kun nen bieden zooals het manifest het ..uitdrukt. Het manifest eindigt, met de „waarschuwing" dat de Neder landsche regeering thans voor de be slissing staat of zij bereid is „het riskante avontuur" der onderwerping van de Indonesische regeering op zich te nemen of door middel van onderhandelingen hun domineer end bezit in handel en industrie willen veilig stellen. De Indonesische communistische partij P. K. I. is. naar uit een ver klaring van den secretaris blijkt, 21 October weer opgericht. Naar wi/f vernemen, zullen mor gen 0:211. bonnen worden aange wezen voor gebak, beschuit en chocolade of suikerwerken. Ter versterking van de vleesch- positie heeft de regeering «enigen tijd geleden in Argentinië vleesch aangekocht. Het Engelsche schip „Port Svdiiey" wordt Zaterdag te Amsterdam verwacht met een la ding van 3.800 ton bevroren rund en varKensvleesch uit Argentinië, terwijl dien dag ook het Neder landsche schip ..Westland" met een lading van 600 ton bevroren vleesch uit Argentinië zal bin- nenloopen. Bij het huidige rant soen van 150 gram vleesch kan met dezen aanvoer ruim twee we ken in de behoeften van de vleeschdistributie worden voor zien. Verwachting tot Vrijdagavond; Wisselende bewolking. Enkele buffelt, vooral ln de kuststreken. Matige, tijdelijk krachtige Noord westelijke wiivd, vrij koud. Zon onder 17.00. Maait 11.12— 13.04, Zon op 7.49. Dezer dagen is te Londen een contract afgesloten voor het leveren van 200.000 kisten sinaasappelen uit Palestina aan Nederland. De partij zal in gedeelten worden geleverd in de periode van 1 December tot 15 Februari. In totaal kan 8 millioen kg, worden verwacht, waaronder een kleine partij citroenen. De sinaas appelen zullen op den bon in distri butie worden gebracht. 'V, Deze geweldigen berg schoenen trollen de Amerikanen aan in het concentratiekamp te Neuengamme. Het is het schoeisel van hen, die leven en vrijheid veil hadden voor de vrijheid en de eer van hun vaderland. Het was hun laatste bezit, door de Duitschers verachtelijk op 'n hoop geworpen,, maar dat bij ons de herinnering opivekt aan menschenlevens, die door diezelfde Duitschers even verachtelijk en met even weinig eerbied werden weggeworpen als waardelooze schoenen. (Foto Anfo) In de Statenzaal op het Prinsenhof te Haarlem is gistermiddag de eerste openbare vergadering van den tijdelijken gemeenteraad ge houden, waarin de burgemeester op duidelijke wijze het wel en wee van de gemeente in de al'geloopen oorlogsjaren belichtte. De raadsleden werden beëedigd en geïnstalleerd en de vier wethouders werden benoemd. Waarnemend burgemeester M. A. Reinalda herdacht allereerst de millioenen, die hun leven geofferd hebben voor de overwinning op den vijand, de landgenooten die in concentratiekampen om het leven zijn gekomen en al de stadgenooten, die het licht der vrijheid niet meer hebben aanschouwd. Een bijzonder woord wijdde spr. aan de nagedachtenis van de oud gemeenteraadsleden, den heer L. Peper, die 12 April 1942 in Neuen gamme overleed, mr. H. O. Drils- ma, die als represaille 2 Pebr. 1943 met negen anderen werd gefusil leerd. den heer L. G. van Dam, die door de Duitschers werd weg gevoerd en van wien men mag aannemen dat hij niet meer terug zal keeren, den oud-wethouder van Onderwijs, den heer D. Wes- terveldt, die 2 April 1945 overleed, en den heer G, Wolzak, den nes tor van den raad, die 2 Septem ber j.l. stierf. Hierna volgde beëediging en in stallatie van de 37 leden. In het vervolg van zijn rede zeide c-e burgemeester, dat Haarlem in het bggin van den oorlog 142846 inwo ners telde. Op den dag der bevrijding was het Inwonersaantal gestegen tot ongeveer 151000, de geëvacueerden niet meegerekend. Ruim 12000 per sonen werdén gedurende den oor log naar Haarlem geëvacueerd, ter wijl 4000 personen naar andere plaatsen gingen. In de gemeente zelf veranderden 7000 personen van adres: De reconstructie van het Be volkingsregister is in een vergevor derd stadium. Ten behoeve van Armenzorg wordt wekelijks een bedrag van f 44.000 ter beschikking gesteld voor 2316 perso nen. 630 arbeiders ontvangen een overbruggingsuitkeering, waarmee wekelijks een .bedrag van f 18.000 is gemoeid. In de laatste jaren voor 1940 had Haarlem jaarlijks een wo- De verwoestingen, die dit wapen in een komen den oorlog zou maken, zijn niet te overzien. In Hi roshima vernielde een atoombom 4 vierkante mij len. Nu is Hiroshima nog door gebergte omgeven, zou het echter vlak land geweest zijn, dan zou ze ven vierkante mijlen in den omtrek alles vernield zijn. Tien atoombommen van dezelfde grootte -als in JaDan geworpen, zouden New York van den aard bodem wegvagen. De radio-actieve uitstra lingen werken nog op een halve mijl, vanwaar de bom is neergekomen. De menschen in dit gebied kunnen nog wel een tijdje den deze bommen in een koffertje mee kunnen dra gen om- ze in de steden van den vijand te brengen, lang voordat de officieele oorlog verklaard is. De meeste atoombom- geleerden voelen zich schuldig aan het onheil, dat dit wapen over de menschen heeft gebracht en waarschijnlijk nog zal brengen. Zij zouden deze catastrophe willen voor komen, door een inter nationale contróle over de atoomenergie in het leven te roepen. Zij zijn ooit heeft zulk een eenvoudig man gelijk Truman imperialisti- seher gesproken als on langs in zijn rede ter gelegenheid van den Amerikaanschen vloot dag in New York. Was het niet ontroerend en grootsch tegelijk, toen deze kleine handelsman sprak over „de grootste overwinningen ter zee in de geschiedenis", „van de amphfbie-eskaders, die van Normandië tot aan de Philippijnen over al troepen aan land zet ten", „van de- reusach tige slagschepen en krui sers, die de vijandelijke schepen van de zeeën wegbliezen alsof zij klei ne stofdeeltjes waren." „Als een gigantische gordel", zei de president, „sluiten de namen van de roemrijke overwinnin gen der Amerikaansche vloot zich tot de eind overwinning om de we reld". Dit alles klinkt zeker erg machtig, maar toch ook al een beetje on waarschijnlijk en ko miek. Dit alles heeft iet wat de kleur van de grootspraak der ridders uit de Middeleeuwen, want wat zijn al deze gigantische armada's, als men ze vergelijkt met het apokalyptische wa pen der toekomstde atoombom? Dit wapen is ervaren. Het is trouwens het eroote Nane-Thpkel niet eens noodzakelijk Be zou vrij over deze atoom- net groote Nane Thekel ato^mbommen d00r vli(F,_ energie moeten kunnen aan den horizont van tuigen te laten werpen, beschikken, natuurlijk al- onzen tijd. Agenten en spionnen zou- les onder een lnter'natio- blijven leven, maar lang zamerhand sterven zij aan inwendige en uitwendige brandwonden. Brandwon den veroorzaakt door atoombommen kunnen niet worden genezen. Tien atoontbommen zouden ie der levend wezen in een omtrek van zeven mijlen rondom NewYork dooden. De hoop dat er wapens tegen de atoombom zou den kunnen worden ge vonden, worden door de geleerden als „wishfull thinking", dat wil zeggen als wenschdroom betiteld. Zelfs als het zou lukken door „doodsstralen" een zeker aantal atoombom- dragende vliegtuigen te vernietigen, dan zal er toch geen wapen te vin den zijn, dat den vijand voor 100 pet. zou kunnen verhinderen één of twee bommen te plaatsen. Kn dat dan de uitwerking van deze monsters voldoende is, hebben wij aan Japan van meening, dat het geheim van de atoom bom toch niet langer dan eenige Jaren kan duren. Het „recept" van de bom is al algemeen bekend, alleen de be- noodigde hoeveelheden en de verhouding van de menging en de wijze van fabriceeren is in andere landen nog niet geheel opgelost. Professor Ein stein, de beroemde ex pert op heb atoom-ge bied, verklaarde dat een atoombommen-oorlog op zijn minst 2 milliard menschenlevens zou kos ten. liet geheim van de fabri cage moest n'et langer een geheim blijven maar elk land (dus niet alleen Ame- rlke, Rusland en Engeland) nale controle-commissie, die de bevoegdheid heeft in iedere fabriek en werk plaats, waar ook ter we reld, contróle uit te oefe nen. Maar het bedroevende is, dat wij heden juist erg ver van dit zoo ideale doel verwijderd zijn. De Russen hebben niet eens de mili taire geheimen, die zy van de Duitschers hebben over genomen, aan hun tjond- genooten medegedeeld. Het signaal tot de start in cie atcom-race is gegeven. Alle landen werken koortsach tig om de oplossing van dit vraagstuk te vinden. Frankrijk heeft een spe ciaal atoom-ministerie ge vormd en zal de proefne mingen fin de Sahara ne men. De U.S.A. neemt proeven in de Stille Zuid zee, ten einde na te gaan, of men de atoombom ook in den oorlog ter -zee kan gebruiken. De Russen heb ben het geheeie Kaiser Wilhelm Institub met ge leerden en al naar Rusland verplaatst. Zij hopen in twee jaar klaar te zijn en de atoombommen in serie te produceeren. Ondertus- schen heeft men geen oog voor de vreeselijke toe standen in Europa. Er be staat totaal geen samen werking tusschen The B'ig Three eerder een tegen werking. Pas na al deze beschou wingen kan men Trumnns rede begrijpen. Hij pocht misschien af en toe te veel met de macht van Amerika, „Wij hebben moeite gedaan om het doel van verzoening en samen werking te bereiken", be sluit Truman zijn rede, „en wij zullen altijd moei te daarvoor doen. Wij zullen dezen koers met alle wijsheid, geduld en vastberadenheid volgen, die de God van den vrede, den volkeren kan geven, die hem op zijn weg probeeren te volgen." Men moet het tot schan de van het menschdom zeggen dat deze rede geen positieve uitwerking op de volkeren gehad i-^eft. Mocht nog eens een oor log ontbranden, dan zou men zich achteraf niet kunnen verontschuldigen met te zeggen „wij hebben het niet geweten". ningoverschot van 700 weningen. De woningreserve was voldoende. Hoe wel er in het eerste jaar van der» oorlog 500 woningen werden bijge bouwd, nam het tekort steeds toe. Thans bedraagt het tekort 2650 woningen en het zal nog wel toe nemen, omdat nieuwbouw vcorloopig niet mogelijk is. Dg onderwijsinrichtingen, die thans alle vr zijn gegeven, hebben door den oorlog aanzienlijke schade geleden. Veel materiaal in de ge bouwen is vooral door plundering verloren gegaan. De van Zeggelen- schocl is door oorlogsgeweld ver woest. Namens de Haarieinsclve bevolking sprak de burgemeester vervolgens warme woorden" van lmlde en danlc voor het prachtige werk van het h<- ter-Kerkeiijk bureau, net I.K.B. dat 7 Januari 1345 in Haarlem werd op gericht. heeft voortreffelijk werk ge daan, dat zeker aan de vergetelheid onttrokken .moet worden. Dank zij de medewerking van talrijke instan ties en particulieren zJjn ongeloofe- 'üjke hoeveelheden voedsel van alier- lei soort naar Haarlem gebracht. Niet minder dan 380.000 kilo voedsel is via deze organisatie aangekomen. De burgemeester sprak de hoop u<f, dat de in het I.K.B. gegroeide samen werking ook in de toekomst een rijko zegen voor de bevolking moge zijn. Hij dankte alle werkers in deze or ganisatie voor liun nioeizamen ar beid. Uit het overzicht van den gezond heidstoestand bleek, dat het sterfte cijfer weer tot het normale is terug gekeerd. Dé sterfte bij kinderen on der één jaar en personen beven do zestig bedroeg in 1940: 1398 geval len; in 1941: 1366; in 1942; "1475; in 1943: 1622; in 1944: 1861 en in de tien maanden van 1945: 2118. De sterftecijfers over de eerste tien maanden van dit jaar geven wel ten heel duidelijk beeld van de geleden verliezen en ellende in onze stad. Van ae kleine kinderen onder één jaar en personen boven de 60 jaar stierven er in Jan.: 323; in Febi-.i 332; in Maart: 361: in April; 262: in Mei: 248: in Juni: 175; in Juli: 110; in Aug.: 107; in Sept.: 94 en in Oct. 116. Het aantal besmettel' 'ke ziekten geeft geen reden tót ongerustheid. Er zijn enkele gevallen van typhus bekend. Over het aantal T.B.C.-pa tiënten zijn op het oogenblik geen. betrouwbare gegevens aanwezig. Het staat in ieder geval vast, dat het aantal tb-patiënten aanmerkelijk Is toegenomen en nog dagelijks toe neemt. Door het Roode Kruis en den G.G.D. z n tusschen Januari en No vember bijna 14000 gevallen van scabies en 71150 gevallen van luizen behandeld. De financieele positie van de ge meente is weinig rooskleurig. Da na- deelige saldi, die in 1939 f?42.GOO bedroegen liepen op tot f 2.224.500 in 1944. De schulden, welke op 1. Ja nuari 1940 f 49.540.000 bedroegen liepen in de oorlogsjaren terug met f2.300.000. Bijzondere aandacht wijc.de da burgemeester aan de houding van het gemeente personeel tijdens da bezetting. Het personeel had waar lik geen gemakkelijk! taak. Veién hébben een houding gehad, die den schijn van medewerking met den vijand in z'ich droeg, doch in den grond bleek dat zij deel hebben genomen aan het verzet. Slecht» een gering aantal was bevreesd en halfslachtig. Gemeenschappelijk en individueel is er veel gedaan om den „Arbeitseinsatz" te boycotten. De burgemeester sprak zijn groote erkentelijkheid uit voor degenen, die op legale wijae een kern van verzet hebben gevormd. Hij herdacht de ge vallenen onder hen. „Moge uit Uw arbeid blijken", zoo besloot de bur gemeester zijn rede, „dat ons voik in eensgezindheid 'de opdracht zal vervullen om het levensgeluk en do welvaart ,te brengen voor allen." De nestor van den raad, de heer M. L. A. Klein (R.K.) betuigde ook namens de overige leden zijn in stemming met de woorden van den burgemeester. „Wij hebben ons voorgenomen", al dus de heer Klein, „in de grootst mogelijke samenwerking aan den ar beid té gaan. Het voorbeeld dar door liet college is gegeven zulten wlij vol gen om zoo spoedig mogelijk tot den opbouw van de gemeente te komen. Zoo zullen wij onder Gods zegen weer een gezond en krachtig Haarlem krijgen." Hierna werden tot wethouders be noemd de heeren F. S. Noordhoff (SDAP), A. J. M. Angenent <RK), D J..G. Geluk (Vr. Democr.) en mr. iS. C. V. d. Wall (Oh. Hist.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1