NA DE OFFICIEELE VERKLARING BRANDSTOFFEN Veelzijdig programma voor de Sportweek Raadsoverzicht In dezen tijd.... DONDERDAG 8 NOVEMBER 1945 PAGINA 2 Het eerste avontuur van Ling Khi Tong STAD EN OMGEVING „Het vierde beest" Controle Bevolkingsregister Nijmegen komt naar Haarlem Twee belangrijke concerten 25-jarig kloosterfeest Letters X, IJ en Z Burg. 3. v. d. Mortfel doctor in de rechtsgeleerdheid Burgerlijke Stand Regeering zoo ver gegaan als mogelijk is voor centrale verwarming en leskamers Gala-première „Vrij en onverveerd" De „Times" over de verklaring Vrijwel alle takken van sport Garnalenvisscherij Onrust te Bandoeng en Magelang Standpunt Soekarno ongeloof elijk Uit Duitschland terug gekeerde arbeiders Officieele Publicaties WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? 22. Zoo kwam Ling Khi Tong weer op de gang. Hij durfde niet meer achter een gordijn te gaan staan, maar er was gelukkig ook nog een erg donker hoekje, waar hij precies in paste Toen hij daar stond kwam de man met den baard terug en hij had nóg iemand anders bii zich. „Wel wis en zeker," zei de man met den baard. „Voor de eerste proef heb ik een heel geschikt Chineesje gevonden, 't Is niet zoo erg, als die dood gaat." „Klein vergissing," dacht Ling Khi Tong. En toen stapten de twee mannen de kamer in. „Waar is ie dan?" zei de eene man. die Robbei heette. „Weet ik het," zei de man met den baard. „Maai met jou gaat het ook wel. Het. doet echt geen zeer." Maar Robbei werd ontzettend bang en liep op een holletje de kamer weer uit. Een dankbaar gevoel door stroomde ons, toen we gis termiddag. voor het eerst na Maart 1341, aan de perstafel plaats namen, tegenover de 37 raadsleden, burgemeester Rei- nalda en secretaris Wesstra. Feestelijke palmen versierden de zaal, het meubilair was gepoli toerd, de regenten op de enorme schilderijen langs de wanden po seerden weer als vroeger, de spreuk boven den ingang „Vigi- late Deo confidentes" was afge stoft en verschillende raadsleden waren in het „zwart", zij het kor ter dan van de oude vertrouwde boden. De publieke tribune was gevuld, de rechercheurs verhoog den het décor, kortom, alles was als in de goede jaren; zelfs het portret van H.M. de Koningin ontbrak nog steeds, hoewel dit het dankbare en feestelijke gevoel wat doofde. De waarnemend burgemeester hield een rede van bijna een uur, waarin hij talrijk* belangrijke zar ken, die veelal verre'van rooskleu rig waren, belichtte. Er is heel wat tot stand gebracht in de zes maan den na de bevrijding, o ja, men kan het klein werk noemen, dat alle hindernissen, uit moffenbrein ontsproten, zjjn opgeruimd, dat Haarlem als plantsoenstad haar naam weer waardig wordt, dat onze sportveldenal voor een groot deel in orde zijn. Maar honderden han den vonden daarvoor productiel werk en de oude lappenrok met gaten, die onze Vrouwe Haarlem ontsierde, is nu toch maar weer gewisseld voor een fleurig, modern japonnetje. En als we over textiel praten denken We aan punten.... welnu, B. en W. hebben er tien verdiend voor deze prestatie. Pae- dagogisch zeer goed gezien is de gedachte om de schooljeugd straks den nieuwen aanplant te laten verzorgen. De burgemeester deelde verder mede, dat we de 150.000 inwo ners gepasseerd zijn, ook wan neer we de évacué's aftrekken. De 700-jarige stad mag over haar gToei tevreden zijn en straks nog meer, als alle burgers een be hoorlijk onderdak hebben; want er zijn nu 2650 woningen te kort. Het financieele beeld is verre van aangenaam, een deficit op de laatste begrooting van twee en een kwart millioen. La ten we (als eenigen troost) be denken, dat het overal in ons welvarende vaderland hetzelfde is. Zelfs Bloemendaal, onze vroe ger schatrijke buurvrouw, is nu noodlijdend. Sympathiek was de hulde, die de heer Reinalda aan het I.K.B. bracht, het Interkerkelijk Bu reau, dat in den hongerwinter zoo ontzettend veel goed gedaan heeft en waaraan velen uit alle rangen en standen hebben mee- gewerk. Dat er 380.000 kg. voed sel binnen de veste werd gebracht, werd met een applaus gewaar deerd. Aan het begin der vergadering herdacht de heer Reinalde de door den bezetter vermoorde en de een natuurlijken dood gestorven Jeden van den ouden raad, o.a. Peper, den communist, en zeer bijzonde ren figuur en Drilsma, knap jurist, van wien ieder groote verwachtin gen had. De senior van den raad, de heer Klein, sprak eenige vriendelijke woorden tot den voorzitter en zijn secretaris en toen gingen de stem bussen weer voor het eerst langs de rijen en kwamen er vier wet houders uit, die al genoemd waren, zoodat van een pikante verrassing geen sprake was. De raad is weer in functie. Werd het 100-Jarig bestaan van de Paterskerk voor eenige weken kerke lijk gevierd. Woensdagavond werd in het Gemeentelijk Concertgebouw een feestavond gehouden, waarbij de pa rochianen van de St. Antoniuskerk en een aantal gasten waren uitgenoo- digd. Het jongens- en mannenkoor van de parochie, onder leiding van den heer J. Stammeijer, opende het pro gramma. waarna de zeereerw. heer Henri de Greeve zijn in gijzelaarschap geschreven stuk „Het vierde beest" voordroeg op een wijze, die een be roepsacteur alle eer zou aandoen. In moeienden trant schilderde hij, wat zich achter de nazicoulissen afspeelde. Het is niet noodig te zeggen, dat Pa ter de Greeve succes oogstte. Morgen, Vrijdag, dienen zich aan de H.B.S. B, Zijlvest 27, voor de controle van het bevolkingsregister en de dis tributiestamkaart te melden Ibelings tot en me de Jonghe. Morgen komen de burgemeester van Nijmegen, het Algemeen Hulp comité Nijmegen en de Vereenigde Zangers uit de Keizer Karelstad naar Haarlem om officieel aan gemeentebesturen en inwoners van Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Zandvoort, Bloemendaal en Velsen hun dank over te bren gen voor de hulp, welke tot nu toe aan Nijmegen is verleend. Deze dank zal tot uiting wor den gebracht in den vorm van twee concerten, welke door de Ver. Zangers in samenwerking met de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" in de Gem. Concert zaal zullen worden gegeven Vrij dag 9 Nov. 8 uur en Zaterdag 10 Nov. 2 uur. Als solist treedt op de organist Arie Peters van de verwoeste St. Stephanuskerk in Nijmegen. Er is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar bij Concert bureau Alphenaar, alsmede vóór de uitvoeringen aan de zaal. Wij zijn er van overtuigd, «dat velen, die direct of indirect aan de actie Haarlem en omstreken helpen -Nijmegen en Venray hebben mede gewerkt, deze gelegenheid zullen willen benutten om aanwezig te zijn, ten einde op deze manier ook de cultureele banden tusschen Nij megen en ons nauwer te kunnen aanhalen. Maandag 12 November hoopt de Eerw. Zuster Celinia (in de wereld mej. M. W. Dijkers), portierster van het St. Veronicagesticht. den dag te herdenken, waarop zij 25 jaar geleden in het klooster trad van de Congre gatie der Zusters van Liefde te Til burg. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt voor het indienen van aanvraagformu lieren met bereidverklaring de letters X, IJ en Z. Aan de R.K. Universiteit te Nijme~ gen is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, ge titeld: ,,De positie van den landdrost in Noord-Brabant van 18071810". de heer J. B. V. M. J. van den Mortel, burgemeester van Noordwij k. Geboren: J. Visserv. Kamminga z; C. P. JornaBottelier z; P. Kraan Verdam d; M. P. SievalLampar- ter d; A. KwintKamp z; A. P. Roo- zenSchelleman d. Overleden: D. Hanepen, 76 j„ Scho tersingel; M. E. HeekETakel, 74 j., Kruisstr.; C. P. S- Duik, 65 j„ Zoete- straat; I. Spilker, 30 j., Haitsma Mu- lier&tr.; N. WijnbransNeef, 82 j„ V. Hogendorpstr.; G. van Caspel, 62 j„ Berkienrodestr.; R. R„ 4 m„ z. van W. L. F. M. van Leeuwen, Pres. Steijmstr.; P. Zwart, 48 j„ Hazepa- tersl.; R. J., 7 m., z. van J. J. der Weduwe, Jan Gijzenkade; C. J. W. van AmstelBosveld, 60 J., Nassaul. OndertrouwdD. L. van Drunen en G. Garelowa; J. H. Willems en E. M. de Rooi); C. H. F. Bötzel en E. M. van Cal veen; E. R. J. Kuijpevs en A. M. Baars; C. W. La Heij en J. Thoënes. Gehuwd: R. F. Lemlijn en H. J. M. Scheidier; H. R. Lammers en S. Pondman; F. Feenstra en A. J, de Gorter. Woensdag 14 Nov. zal het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap in de K.S.A. te Beverwijk „Het Biecht geheim" opvoeren. BATAVIA, 8 Nov. (ün. Press). In politieke kringen in de hoofd stad zegt men, dat het aanbod der Ned.-Indische regeering eenige ja ren geleden met gejuich ontvangen zou zijn door alle nationalisten, waarschijnlijk met inbegrip Van Soekdtno, hoewel de laatste nooit erg Nederlandsch-gezind was. De overgrodte meerderheid echter sou stellig met blijdschap medegewerkt hebben. Thans is de situatie in zooverre veranderd, dat groote groepen gema tigde nationalisten hun meenang niet meer tot uiting durven brengen ofwel meegesleept zijn door Soekar- no. Men aegt, dat Soekarno alleen maar een betere positie voor onder handelingen wilde verwerven, maar dat hij niet meer in staat ie de gees ten té bezweren, die hij heeft opge roepen. Misschien zou hij aelf nog wel bereid zijn, op deze basis met de Nederlanders te onderhandelen, maar het is de vraag of hij het zal kunnen, gezien den steeds toene- memden druk der extremisten. Zoo lang hij volhoudt openlijk te ver klaren. dat alleen een erkenning der republiek een basis voor discussie kan vormen, is geen verzoening mo gelijk. In goed ingelichte kringen zegt men, dat de Nederlandsche regee ring boven dit voorstel niets meer Aan gezinnen, die, wegens het gemis van een schoorsteenaan sluiting zijn aangewezen op het gebruik van een in hun woning aanwezige centrale verwar mingsinstallatie, zal alsnog een toeslag in cokes kunnen wor den toegekend. Deze toewijzing is zeer beperkt, doch zal tezamen met de hoeveel heid die op bonnen van de brand- stoffenkaart zal worden beschik baar gesteld, voldoende zijn één woonkamer in ongeveer gelijke mate te verwarmen als het geval zal zijn ten aanzien van de woont kamer van gezinnen, die hierin met een haard of kachel kunnen stoken. De voor een toeslag cokes in aanmerking komende gezinnen kunnen dezen per brief aanvragen bij de Brandstoffencommissie, waaronder zij ressorteeren, onder overlegging van een schriftelijke verklaring, dat het gebruik van de centrale verwarmingsinstaliatie het eenige middel Is, om de woonkamer of een kamer, die daarvoor kan worden ingericht, te verwarmen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat voor dezen toeslag cokes uiter aard niet in aanmerking komen de gezinnen, die voor hun centrale verwarmingsinstallatie reeds een toewijzing voor stookolie hebben verkregen of aangevraagd. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofd bron van inkomsten hebben, die nen zich schriftelijk aan te mél den bij de Brandstoffencommis sie, waaronder zij ressorteeren. Zij ontvangen dan zoo spoedig mogelijk een oproep, om bij deze commissie te verschijnen, die vervolgens aan de hand van door betrokkenen mede te brengen be scheiden en te verstrekken inlich tingen zal nagaan, of aan de voor het uitreiken van een extra-toe slag vaste brandstoffen gestelde voorwaarden wordt voldaan. Vrijdagavond wordt in het Rem brand-theater de gala-première gelhouden van de documentaire oorlogsfilm „Vrij en onverveerd", Waarin men o.a. kan zien het aan deel, dat Nederland buiten het be zette gebied in den wereldstrijd ge had heeft. Enkele bijzondere flit sen zullen ongetwijfeld groote be langstelling wekken, zooals de op namen bü de prinsesjes in Canada, de ontvangsten en bezoeken van H.M. de Koningin in Engeland, de bevrijdingsfeesten in Zuid-Ne derland, het bombardement van de Philips-fabrieken enz. Een aantal genocdigden zal de première bij wonen en tevens getuige zijn van de eerste openbare vertooning der 600 meter lange film, „Haarlem- Nijmegen-Venray". De opbrengsten van deze vertooningen komen de geheele week aan Nederlands Volksherstel en de Stichting 1940- 1945, zoodat iedere bezoeker van het Rembrandt-theater tevens een goede daad stelt. kan aanbieden dan de onafhan kelijkheid zelf en dat deze regee ring met recht kan zeggen, dat z\j zoover gegaan is als rede lijkerwijze mogelijk is. De Brit- sche autoriteiten hebben, volgens de verklaring van Christison bij zijn aankomst op Java, gewacht op de verklaring en deze is nu eindelijk gekomen met zulk een edelmoedig aanbod, dat een be vredigende oplossing mogelijk is, mits Scekamio zijn eiscb van vol ledige onafhankelijkheid laat vallen. Volgens de correspondent van óe Times te Batavia is de eerste reactie van Britsche waarnemers aldaar, dat de Nederlandsche verklaring den In donesiërs veel minder biedt, dan het Eritsche witboek den Birmeezen bood, toen in Birma de omstandig heden lang niet zóo ernstig waren als op Java. Twee maanden of één maand geleden zou een verklaring inzake de Nederlandsche politiek mo gelijk de sfaer hebben kunnen zui veren, thans rechter terwijl op heel Java groote spanning' heerscht en eiken avond schoten gewisseld Wor den in Batavia en vrijwel iedereen en vooral de Nederlanders in oor logstoestand leven, beteekent een dergelijke verklaring al heel weinig. Het was1 nauwelijks te verwachten, dat zij Soekarno en dien® nationa listische collega's zou bevredigen, want zij, beseffen, dat als de Neder landers opnieuwIndië beheeren, zij iu moeilijkheden zullen komen. De van 17—25 November te hou den sportweek NederlandCanada belooft in alle opzichten een succes te worden. Hoewel het programma van de In heel Nederland te hou den wedstrijden nog lang niet vol ledig is, zijn die geprojecteerde sportevenementen reeds een waar borg, dat vrijwel elke tak van sport ruimschoots zijn deel krijgt. Zoo zal In Hilversum op 23, 24 en 25 November een golf-tournooi tusscheii 16 Nederlandsche en 16 Canadeesche spelers gehouden wor den. Wat Amsterdam aangaat heeft men maar voor het uitkiezen. IJs hockey: CanadaNederland ln de Apollohal (datum nog niet be kend), Canadian NavyCanadian Army op 21 Nov. Amerikaansche basketball-teamD.E.D. ln toet A. M. V- J.-gebouw on 21 November. Waarschijnlijk zal het Amsterdam- sche publiek opnieuw ln de gele genheid gesteld worden het Interes sante en hier vrijwel nog onbekende American Football te aanschou wen; twee Canadeesche ploegen zul len elkaar letterlijk en figuurlijk bestrijden op 17 November ln het Olympisch of in het Ajax-stadlon. Voorts is een wedstrijd van een Canadeesch team tegen een Ame rikaansche ploeg vastgesteld op 24 November. üit Bremen zullen, indien moge lijk, Engelsche rugby-teams komen. Hun tegenstanders zijn nog niet bekend. Een voetbalelftal van de R. A. F. zal den strijd aanbinden met een elftal, samengesteld uit de Platoon-sectie en tenslotte ver wacht men nog enkele Amerikaan sche boksers. In dezelfde week zullen voorts onze nationale zwem en bokstitels op het sP6l staan. Evenals zooveel andere takken van Nederlandsche bedrijvigheid heeft ook de garnalenvisscherij ten gevolge van den oorlog heel wat van haar capaciteit Ingeboet. Waren er voor heen omtrent 350 schepen in de vaart, thans is dit aantal geslonken, tot ongeveer 100: de rest ls gezonken' of ln beslag genomen. De perspectieven zijn echter geens zins ongunstig. Slechts een deel van de vangst wordt bestemd voor men- schelijke consumptie. Het grootste gedeelte wordt gebruikt voor veevoe der-doeleinden en voorts zijn ln oor logstijd belangrijke bijproducten tot ontwikkeling gekomen, zooals de vi- taminenwinnlng, de vervaardiging van gelatine-preparaten en de pro ductie van bestanddeelen van Indi sche gerechten. Men behoeft nu niet meer te vreezen voor gebrek aan afzet. In een officieele Britsche verkla ring wordt gezegd, dat er ononder broken troepenbewegingen plaats vinden op sommige punten, vooral bij Bandoeng en Magelang. Extre misten concentreeren zich in sterke mate in Bandoeng en deze stad schijnt het hoofdkwartier te zijn van zes divisies Indonesische strijd krachten, die op het oogenblik ge vormd worden. In Magelang wordt de bevolking steeds onrustiger en ook hier trekken zich gewapende Indonesiërs samen vanuit de nabu rige dorpen. Velg mensehen zijn be gonnen hun bezittingen in veilig heid te brengen. De „chef van den staf van het Indonesische leger 'tot handhaving van den vrede" heeft via radio-Djok jakarta een oproep gericht tot alle Indonesische soldaten, die vroeger ln het Nederlandsche leger zijn on geleid, zich aan te melden voor Inlijving ln het „vredes"-leger. Soekarno weigert- nog altijd een officieel antwoord te geven op de verklaring van Van Mook, die hij, naar hij zegt, niet officieel ont vangen heeft. De radioverklaring kan dan ook, volgens Soekarno, niet beschouwd worden als het Indonesische antwoord op de Ne- derlandsch-Indische regeeringsver- klaring. In republikeinsotoe kringen is men uiterst terughoudend in me dedelingen over de vraag of de informeele besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs voortgezet zullen worden. Van 'n afgedankten ouden heerenhoed heeft mp vrouw een hoedje laten verven en vormen. Nu ik dacht: ,,Ze heeft me weer 50 60 gulden lichter gemaakt", maar niets hoor De hoedendokter in de Barteljoris- straat 23 Haarlem, heeft het won der verricht'om het nog voor geen tientje op te knappen enpiekfijn hoor! (Ingez. Mededeeling) Gebleken is, dat sommige werkge vers arbeiders, die gedurende de be zettingsjaren in Duitschland hebben gewerkt, niet in dienst willen nemen. De directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau heeft daarom aan de directeuren d^ Gew. Arbeidsbureaux een circulaire gericht, waarin hun. wordt verzocht, in voorkomende ge vallen op de desbetreffende werkgevers invloed uit te oefenen om hen te bewegen, hun houding te herzien. inlevering frultbonnen door detaillisten Het C. D. K. deelt mede, dat han delaren ln fruit in het Noorden des lands de bonnen F 01 der fruitkaart, geplakt op opplakvellen, Donderdag 8 of Vrijdag 9 November a.;s. bij den distributiedienst moeten inleveren. De distributiediensten zullen toewij zingen nr. 403 uitreiken, welke de handelaar van 7 t/m 9 November a.s. bij het plaatselijk verdeelkantoor of bij ontbreke hiervan bij de grossiers combinatie, waaronder hij ressorteert, moet inleveren. De handelaren kun nen zich met de van het plaatselijk verdeelkantoor resp. grossierscombi natie ontvangen toewijzingen be voorraden gedurende het tijdvak van 11 November t/m 8 December a.s. Ned. Beheersinstituut Het Ned. Beheersinstituut maakt bekend, dat allen, die vermogen on der hun berusting hebben van/of die verplichtingen hebben aan: 1. een vijandelijken staat, 2. een vijan- delijken onderdaan, of 3. een per soon, als bedoeld ln art. 6 lid 1 van dit besluit (N.S.B.-ers en politieke gevangenen), of' daarover inlichtin gen kunnen verschaffen, verplicht zijn hiervan voor 1 Januari 1946 schriftelijk aangifte te doen bij het bureau (den vertegenwoordiger) van het Ned. Beheersinstituut, waaron der de aangever ressorteert. Voor da aangifte moet gebruik worden ge maakt van formulieren, welke- ver krijgbaar zijn bij de bureaux (de vertegenwoordigers) van het Ned. Beheersinstituut, waar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Niet voldoening aan de verplichtingen betreffende aangifte, nader uiteen gezet in de bekendmaking in de Staatscourant van Vrijdag 2 Nov. 1945, is strafbaar Ingevolge het be sluit Vijandelijk Vermogen HILVERSUM I, 301 M.: 7.01 Nieuwsber 7.20 Lichte ochtend klanken. 7.50 Ochtendwijding. 8.01 Nieuwsber. 8.20 Spaansche en Zuidamerlkaansche klanken. 9.00 Radiobaken. 9.33 Sonatenprogr. 10.00 Muziek bjj den arbeid. 10.45 De Zonnebloem. 11.15 Alt en piano. 11.45 Krijgsgevangenen in indië. 12.01 Sthotsch kwartiertje. 12.15 Bentmeester's Novelty quin tet. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 13.00 Nieuwsber. 13.20 The light opera company. 13.45 Radiobaken. 14.30 Vocaal concert. 15.15 Voor de vrouw. 15.30 Kamerorkest. 16.15 Gram.- muz. 16.31 Kort verhaal. 16 45 Aaltje NoordewierReddinglus zingt. 17.00 Lex van Spall. 17 45 Zang en plano. 18.03 De ster van den dag. 18.30 Engelsche les. 19.0Q Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Zigeunermuziek. 20.01 Ne derland herrijst. 20.15 Politiek weekoverzicht. 20.30 Ensemble George Frank. 21.00 Op de brug. 21.15 Viool. 21.30 Radio philhar- monisch orkest. In de pauze: Mensch en Maatschappij. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M.: 18.01 Nieuwsber. enz. 18.30 Piano. 18 50 Voor je slapen gaat.... 19.00 Me lodieuze herinneringen. 19.30 Pro- gr Nederlandsche Strijdkrachten. 20.01 Viool, fluit en piano. 20.30 Kwartier voor de werkende vrouw 20.45 Rina Ketty en Jean Sablon. 2'1.00 Op de brug. 21.15 Melo dieën uit Wales en Schotland. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws ber. 22.15 Op den drempel van den nacht. Wilhelmus. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schllchtlng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2