Britten beschieten Soerabaja A Het wordt koud Bombardement neemt gestadig in kracht toe D für D NAAR BATAVIA 200.000 Nederlanders verloren het leven H LUCHTAANVAL OP SOERABAJA? ATTLEE Start van het eerste Indië-vliegtuig EEN ONS SUIKER Interventie-verzoek Critieke oogenblikken bij de landingen in Noord-Afrika Zware nachtvorsten te wachten Belgische Koningskwestie Het weer 69ste JAARGANG No. 23390 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week WITTE HUIS: „Kabinets"-crisis bij Soekarno Over doel van zijn reis naar Ver. Staten SOVJETS BEZETTEN eilandjes in Koerillen niet ontvangen 20.000 Japanners „zoek" Critiek op Den Haag Familietelegrammen Kosteloos naar Indië Een der hoofdstraten van Soerabaja, dat thans onder het vuur der Engelsche kanonnen ligt Voor St. Nicolaasviering Feest der Dynastie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 10 Nov. Indonesische leiders hebben vandaag verklaard, dat de Engelschen om 6 uur 's morgens, Java-tijd, den uitersten termijn, dien zij den Indonesischen burgers gesteld hebben om hun wapens in te leveren, de beschieting van Soerabaja zjjn begonnen, meldt de Ass. Fr.-correspondent Leif Erickson uit Batavia. Naar de Indonesiërs zeiden, nam het bombardement op de vroegere Nederlandsche vlootbasis gesta dig in kracht toe. De Engelschen gebruikten vermoedelijk zoowel leger- als vlootgeschut. De woordvoerder verklaarde, dat er talrijke Indonesiërs gedood zijn. Generaal Christison heeft vanmorgen een ver klaring afgelegd, die inhield „niets bijzonders te melden". De Engelsche commandant Mansergh heeft zwaar geschut van de Britsche vlooteen- heden tot zijn beschikking, voofts Mosquito-bommenwerpers en Thun- derbolt-jacht toestellen, bovendien door tanks gesteunde veldtroepen. Het Nationale Blad „Merdeka" bericht, dat een Britsch vliegtuig om 11 uur pl. tUd vanochtend Soerabaja zou hebben gebombar deerd. Bijzonderheden ontbreken nog. Het blad bericht verder, dat de republikelnsche regeering een ,,ka- binets"-crisls doormaakt. Soekarno heeft voor zijn vertrek naar Djok jakarta den president van de werkcommissie Sjahrir aangewe zen. om een nieuw „kabinet" te vormen. Sjahrir was daar gisteren laat nog niet in geslaagd. Het blad brengt de crisis in verband met Soekarno's informeele besprekin gen met Van Mook. Over de gebeurtenissen te Soera baja meldt de Merdeka nader: kort nadat de Britsche luchtmacht een aanval op de stad had gedaan, heeft de Indonesische gouverneur van Soerabaja Soerio een radiorede ge houden, waarin hij zelde, dat de In donesiërs liever vernietigd zullen worden dan opnieuw onderdrukt. HU spoorde de bevolking aan, zich op alle eventualiteiten voor te be reiden. In sommige kringen legt men deze radioverklaring van S't- rio uit als een verwerping van het ultimatum van generaal Mansergh. Kort voor zijn vertrek naar Washington heeft minister-presi dent Attlee een rede gehouden in het Mansion-House, waarin hij als voornaamste doel van zijn Ameri kaanse he reis „de bespreking met Truman en Mackenzie King van de wereldaangelegenheden, in het licht het verschrikkelijke licht van de ontdekking van de atoom energie" opgaf. Licht bewapende Sovjet-troepen hebben een aantal eilandjes van de Koerillen bezet, een langgerekte eilandengroep ten Noorden van Japan. Nieuwe ondergrondsche in Duitschland Duitsche politieagenten zij" speciaal getramd om de Britsche politie bij te staan in haar aciie een nieuwe Duitsche ondergrond- «die organisatie uit te roeien, die zich D für D noemt en in de plaats van de Weerwolfbewegiug gekomen is. D für D (Deutschland filr 5 Ocutschen) heeft zich als taak gesteld het den bezettingstroepen moelIUk mogelijk te maken, |n de stille hoop aldus een mul- E 'fü 'fn terugkeer naar het eigen land te bewerkstelligen. De beweging steelt van auto's, spant 's nachts draden over tie wegen, verzet de wegivtjzers, snijdt tele- on lijnen door, strooit spijkers en verspreidt alle mogelijke ge- achten. De actie is het sterkst 5 •■-> het platteland, waar de goed- evoede Duitsche hoeren zich niet aliseeren, dat het. Duitsche eco. S "mische en sociale leven alleen E i"re5f, kan worden van een Ineen. storting door de aanwezigheid der •■■nmeerde troepen. üiibiuiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiHiiiiHiiiiiiuiiui Alvorens gisteravond te sluiten zeide de onder contróle der extre misten staande radio van Soera baja tot de bevoking niet toe te geven aan de vernederende wijae, waarop generaal-majoor Mansergh haar beval te capituleeren. Volgens deze radio was dit bevel in strijd met de tien dagen geleden tusschen Soekarno en gen.-majoor Hawthorn, opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten op Java, bereikte overeenstemming. De radio drong er bij de bevolking op aan, niet door met schieten te beginnen bot singen uit te lokken. Het Witte Huis te Washing ton heeft, volgens A. P.," mede gedeeld, dat geen bericht is ontvangen over een beroep, dat gedaan zou zün op president Truman, om tusschenbeide te komen en oorlogvoering op Java te voorkomen. Soekarno heeft in een telegram aan Attlee verzocht, dat de Britsche regeering een onderzoek instelt naar de situatie in Indonesië. HU beschul digt deze regeering ervan verantwoor delijk te zijn voor het dooden van Indonesische vrouwen en kinderen, die opzettelijk door geallieerde -troe pen werden neergeschoten. Hij be sluit zijn telegram met te verklaren, dat de Indonesiërs geen schuld kun nen aanvaarden en voor niets zullen instaan, als de moderne oorlogswa pens tegen hen gebruikt worden. De Britsche autoriteiten zUn er, volgens U. P., nog niet in geslaagd met den Japanschen commandant van Oost-Java Iwaboe, die voor de geallieerde landingen opdracht had gekregen zich met zijn troepen in een zeker vastgesteld gebied te con- centreeren, in contact te komen. Ge meld wordt, dat hij met zijn 20.000 manschappen, onder wie 14.000 man marinepersoneel, ergens op Oost-Java „zoek" la. Het geheele Japansche le ger op West-Java bevindt zich thans in geallieerde handen; van de Japan sche troepen op Midden-Java heeft men tot dusverre l.OOo man, van die op Oost-Java nog geen een. Robert Kiek seint uit Batavia, dat de „minister van Voorlichting der republiek Indonesië" in de „Merdeka" een officieele verklaring heeft afgelegd, waarin hij zegt. dat het nog niet vast staat, of Mal- laby door een Indonesiër is ver moord. Er zou in Mallaby's auto een ontploffing hebben plaats ge had, die veroorzaakt is door een hoeveelheid springstoffen in dien auto. De Britsch-Indische perscommen taren zijn volgens A.F. vol hittere critiek op de actie van de Ned. re geering, die Luitenant-Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië dr. Van Mook, wiens verzoeningspogingen al- gemeene goedkeuring wegdroegen, tweemaal desavoueerde. „Bijna even tegenstrijdig en. verward als de Nederlandsche actie is de houding van Den Haag," zegt de te Bombay verschijnende „Times of India", er aan toevoegend, dat „het aan ieder, behajve halsstarrigen botteriken, duidelijk zal zijn, dat een terugkeer van den status quo niet mogelUk is. Britsche en Indische troepen zijn niet in Indonesië om andere volken te helpen hun kastanjes uit het vuur te halen." Eien meer plooibare geest tegenover het Indonesische nationalisme zou voor het gewone volk in beide be trokken landen heilzaam zijn en het zou het Britsche gemeenebest onder de hand van zorgen verlichten, die het nimmer gezocht heeft en die, Indien zij lang zouden aanhouden, het In ernstige ongelegenheid zouden kunnen brengen, zoo schrijft de „Statesman of Calcutta and New Delhi". Met ingang van heden worden over de rechtstreekëche radioverbin ding AmsterdamBatavia familiebe richten ontvangen,- die de aanwUzing natof fb dragen. De geadresseerden van deze telegrammen mogen een antwoord-telegram van maximum 10 woorden inhoud, ongeacht het adres en de onderteekening kosteloos ver zenden vla Holland-radio. Indien het volledig adres In Indlë niet bekend Is, kan toch een ant woord-telegram worden verslonden. Het adres moet dan bestaan uit den achternaam van den afzender, als mede nummer en datum van het ontvangen telegram in breukvorm. Vanmorgen te 9.10 uur startte van Schiphol het eerste vliegtuig naar Batavia met aan boord 28 passagiers en 1300 kilogram post en bagage. Reeds vroeg in den morgen was het een groote drukte in de omgeving van de D. C. 4. De honderden be langstellenden werden achter een af zetting gehouden, maar de familie leden van bemanning en passagiers hadden nog even gelegenheid een kijkje te nemen in den romp, waar in aanstonds vader, man of zoon zou verdwünen. Toen de lorries met ba gage werden aangereden was ook dat afgeloopen en werd de ruimte rond de machine geheel vrijgemaakt. Intusschen verzamelde zich onder den neus van het toestel de beman ning: de drie piloten Parmentier, Hakkenberg en Bak, de marconisten Siener en Dik, de boordvliegtuigkun- dlgen Verhoef en Molenaar, de ste ward Kras en de K.L.M.-arts K. M. Slotboom. De wnd. burgemeester van Amster dam, de heer F. de Boer, de direc teur van de K.L.M., de heer Pies- Dr. Ph. J. Idenburg1, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft een schatting gemaakt van 't aantal personen, dat Nederland tengevolge van den oorlog heeft verloren. Hierbij zijn de militairen en burgers, gedood <joor oorlogshandelingen, de ver liezen van de marine en de koopvaardij, de tengevolge van execu tie en mishandeling in kampen in Duitschland overleden Joden, politieke gevangenen en tewerkgestelden en de slachtoffers van den hongersnood inbegrepen. Het totaal, waarin dus de verliezen in Nederlandsch-Indië nog niet zijn begrepen, bedraagt 200.000 personen. Per 1.000 inwoners zijn er 22 omgekomen. Het cijfer van de militaire en. civiele oorlogsslachtoffers voor Groot-Brittannië en Noord-Ierland bedraagt 7 per 1.000 inwoners. et is II November, W apenstilstandsdag drie jaar geleden, dat het Britsche eerste leger in de baai van Bou gie aan de Noord-Afrikaan- sche kust landde. De cor respondent van Reuter, Charles Wlghton, die deel nam aan deze expeditie, beschrijft de troepenont schepingen, die 24 uur onder een hevig bombar dement lagen. Ik heb er het leven af gebracht, aldus schrUft hU, omdat het groote troe penschip, waarop Ik mU bevond, behouden bleef dank zij het onverschrok ken zeemanschap van een Nederlandschen gezagvoer der en den koelbloedigen Britschen marine-officier, die, in de hel van onop houdelijke, zenuwsloopen- de bombardementen door Junkers-vliegtuigen, naast hem op de brug bleef. Nadat het grootste ge deelte van de troepen, weliswaar onder een onop houdelijk bombardement, maar zonder veel verlie zen te lijden, aan land was gegaan en de avond schemer over de kust was gevallen kwam een groep van vijftig Junkers van achter de tweeduizend me ter hooge bergtoppen. De ze vliegtuigen bestookten zonder ophouden een lan dingsvaartuig dat door zware bommen werd ge troffen. Alle opvarenden werden door kleine motor sloepjes gered. Den volgenden dag ln den vroegen ochtend reeds plicht tegenover de hon derden mannen die wij aan boord hebben". De toestand werd intusschen toch wel heel critiek. On ze kapitein en de opge wekte hooge Britsche ma rine-officier, die hem ter zijde stond, maakten uit dat het zelfmoord was was een aantal schepen het eerste doel van bom menwerpers en torpedo- vliegtuigen. Wij keerden terug naar de baai, aldus de correspondent, en be gonnen onmiddellijk voer tuigen, bestemd voor de troepen, die den vorigen dag aan land waren gezet, te lossen. Indien wij bij een volgenden aanval zou den worden getroffen zou iedereen land kunnen be reiken. Zooals de Neder landsche gezagvoerder het uitdrukte: „Als lk in vre destijd m'n schip zoo dicht onder den wal ten anker gebracht had dan hadden ze me vast ont slagen. Maar lk heb m'n hier langer te blijven. Wij seinden naar den wal om toestemming, om ondanks het feit, dat nog niet alle lading gelost was, te ver trekken. Wij wachtten nog steeds op antwoord toen de aanval begon. In formaties van drie en vier vliegtuigen om de twee drie minuten kwa men zU op ons af. Een uur lang bestookte deze luchtvloot van ongeveer vijftig machines de sche pen ln de haven; drie kwart van de bommen was voor ons bestemd. Toch zijn wij geen enkele maal getroffen. Licht af weergeschut en een paar zware stukken, die be diend werden door man nen van leger en vloot en door de Nederlandsche be manning, stonden over het dek verspreid. Keer op keer, op het critieke oogenblik, deed het ver nietigend vuur van ons schip de roekelooze pilo ten aarzelen en hun bommen sloegen ln bet water op afstanden tus- schen de vijf en dertig meter van ons schip ver wijderd. Formatie na for matie kwam over, maar steeds weer deden onze schutters hen op het be slissende moment falen. Veel langer kon het niet duren. Geen schip kon ho pen zulk een afstraffing te doorstaan en eiken keer weer aan het gevaar te ontsnappen. Een uur achtereen had den wij nu dezen regen van brisantbommen door staan. Wij wachtten en wachtten, maar een vol gende aanval kwam niet. Het gevaar was gelukkig voorbij. Niet lang daarna kwam een aantal Spitfires over, wat groote vreugde aan boord tengevolge had. Toen wij later oostoom- den, waakten kleine groe nen jachtvliegtuigen onaf gebroken over ons. En toen een Nieuw- Zeelandsche kapitein een dronk uitbracht op het meesterlijke werk van den Nederlandschen gezagvoer der, antwoordde deze kalm: „Ik heb alleen mijn plicht gedaan". man en vertegenwoordigers van le ger, luchtmacht en vloot wenschtea hun allen een goede reis toe. Een muziekkorps speelde het Wilhelmus. Persfotografen schoten toe: Parmen tier en zijn mannen lieten zich op de trap nog even knippen, namen hun plaatsen voorin de cockpit in en wuifden vandaar nog éénmaal terug op de vele groeten, die hun meegegeven werden. Motoren sloegen aan en lang zaam taxiede het toestel naai- do startbaan. In de glinstering van het najaarszonnetje, dat óók nieuwsgierig scheen te zijn en daarom al dien tijd tusschen do wolken door bleef gluren, maakte de machine zich los van den grond, keerde nog eens terug, om in sier lijk zwenken te danken voor het vele gewuif en verdween schielijk ln Zuid-Oostelijke richting: naar Indië. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede; In Zweden en Noorwegen heeft de winter zijn Intrede gedaan. In Lapland komt strenge vorst voor, in Stockholm vroor het Vrij dagmorgen 2 graden en op vele plaatsen, tot zelfs in Zuid-Zweden, viel sneeuw. De koude arctische lucht dringt met stormsnelheid over Denemarken en de Duitsche Bocht naar onze omgeving door, zoodat ook over Nederland aan merkelijke tempera tuurs verlaging te verwachten is. Voor de komende nachten moet op zware nacht vorsten worden gerekend. In verband met de viering van het St. Nicolaasfeest zal „voor groot en klein" één ons suiker extra beschikbaar worden ge steld. BRUSSEL. 9 Nov (A. P.) BU af wezigheid van den Belgischen pre mier, Achille van Acker, heeft minis ter P. H. Spaak Vrijdag de afgevaar digden yan de socialistische, liberale, communistische en linksch-katholie- ke partijen ontvangen. Zij verzoch ten de regeering alle politieke de monstraties op 15 November, naam dag van koning Leopold, te boycot ten. Men was er reeds toe overge gaan het „Feest van den Koning" om te doopen in „Feest van de Dy nastie". Verwachting tot Zondagavond Vrij ltoud met vooral op voor den wind beschutte plaatsen nacht vorst, overwegend droog, wisse lend bewolkt, matige wind tus schen Noord-Oost en Oost- Zon onder 16.56, Maan 13.04 20.44. Zondag: Zon 7.53—16.55. Maan 13.4621.50. Maandag: Zon op 7.54.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1