Soerabaja gedeeltelijk in Britsche handen V2-A T00MB0M B Volgens officieele verklaring weinig tegenstand 1 HOE LEEFT HERR KOELMANN, Geen Australische piloten naar Java „Duitschland wordt niet verdeeld" Het wapen der toekomst Rapport van generaal Het weer Verbod van Luchtvaart ministerie Churchill in Parijs de rijke" Duitscher? Voedsel en ko|en binnenhalen, daarin is hij niet te verslaan 69ste JAARGANG No. 23391 o MAANDAG 12 NOVEMBER 1943 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Mosquito's bombardeeren Indonesische doelen s Oorlogssfeer Ook in Batavia gevechten MONTGOMERY: Indië-vliegtuig in Basra Arnold STAD EN OMGEVING Dreigende proteststaking R.K. Volksbond St. Tarcisiusgroep E HAARLEMSCHE COURANT Britsche troepen, gesteund door leger- zoowel als vlootgeschut en mortiervuur, dringen langzaam maar zeker Soerabaja binnen, om de stad van Indonesische extremisten te zuiveren, aldus meldt de A. P.-correspondent Leif Eriekson uit Batavia. De telefoon-centrale van de stad is Zondag, na zware gevechten, door de Britten veroverd. Zlü bleek geheel intact gebleven, waardoor verbinding met Batavia mogelijk is. Van de 12 Mosquito-bommenwerpers, die Indonesische doelen met bommen van 250 kilo hebben aangevallen, werden er drie zóó ernstig door geweer- en mitrailleurvuur der Indonesiërs beschadigd, dat zij bulten gevecht werden gesteld. De aanvallen zijn van geringe hoogte uitgevoerd, om uitgezochte doelen te treffen. De Britsche brigade-generaal LoderSymonds, die deelgenomen heeft aan den strijd bij Arnhem, is gedood, toen het vliegtuig, waarmee hij voor een observatie vlucht startte, verongelukte. Zondagmiddag is de tweede lucht aanval op Soerabaja gevolgd, waar- bij verschillende Indonesische hoofdkwartieren voltreffers kregen Volgens de jongste inlichtingen zijn vele Britsche soldaten gedood in fanatieke aanvallen der Indone siërs. De extremisten maken ge bruik van op de Japanners verover de tanks, waarop de Engelschen met kanonvuur antwoorden. De Britsche troepen rukken op naar het centrum, van de stad en hebben de helft van Soerabaja reeds bezet. Een officieele Britsche verklaring zegt, dat de operaties te Soerabaja volgens het plan verloopen en dat er behalve verspreid geweervuur, weinig tegenstand wordt ondervon den. De wijken, die bezet werden, werden verlaten aangetroffen; men vond hier groote hoeveelheden klei ne Japansche wapenen, zooals ook middelzware machinegeweren; ook 68 mitrailleurwagens werden ge vonden. Een bekendmaking van de „In' donesische republiek" zegt, dat „duizenden Indonesische soldaten en burgers, onder wie Chineesche, Nederlandsche en Indonesische be woners van Soerabaja, door Engel- sche aanvallen uit zee, uit de lucht en te land zijn gedood." Uit het hoofdkwartier van gene raal Christison werd gemeld, dat deze Indonesische berichten „abso luut onwaar" zjjn. De Britsche be kendmaking zegt, dat uiterst kleine doelen gebombardeerd en met boordwapens beschoten werden ter ondersteuning der oprukkende vijf de Indische divisie. De Britsche verliezen bedroegen, naar opgege ven werd, in den loop van Zater dagmorgen één doode en vier ge wonden. Volgens onofficleele schatting bedraagt het aantal Indonesische dooden en gewonden ongeveer 1500. Robert Kiek meldt, dat de Britsche luitenant-kolonel Oliver hem heeft medegedeeld, dat er in Soerabaja een volkomen oorlogssfeer heerscht en wat daar gebeurt, in het geheel niet beschouwd dient te worden als een gemakkelijk karwei. Gisteravond woedden er zeven groote branden De geallieerde artillerie moest dm geheelen dag biyven vuren of be langrijke doelen bom bardeeren, om een tegenaanval op groote schaal te voorkomen. Generaal Mansergh letdt de operaties uit zijn hoofd kwartier met groote vastbeslotenheid Vrijwel alle officieren van het hoofd kwartier der negen-en-veertigste bri gade zijn gedood of worden vermist na den aanval van 28 October. Ge allieerde soldaten, die door Indo nesiërs waren gevangen genomen, v?o?r„'5ter bevrijd rijn, hebben ver- ü-,1. dc Indonesiërs vooral tegen Sdiërs Wreedheden hebben zJ)n gevallen bekend, V aarbit Britsch-Indiërs de beenen ^2, a%neden docr'extremisten Een Brltsch officier heeft ver klaard, dat drie Britsch-Indlsche sol daten, die uit de handen der Indo nesiërs gered werden, ontkleed aan palen vastgebonden en geslagen Waren. Soekarno heeft Zondag een beroep ®P de wereldopinie gedaan. Hij zei, dat de Engelschen de stad ,,op mee- doogenlooze wijze" gebombardeerd en uit de lucht bestoc^kt hadden en be weerde, dat „duizqnden en nog eens duizenden" den dood hadden gevon den en gewond waren", onder wie vrouwen en kinderen, en dat twee Indonesische wijken platgebrand waren. 8500 personen van Nederland- schjg nationaliteit, door de Japan ners geïnterneerd, zijn, volgens A. P., uit de gevangenis te Soera baja gered bij het optrekken van de- vijfde Br.-Indische divisie in de stad. Zaterdagavond Is een kort, doch hevig gevecht ontstaan In het Kra- matgebied van Batavia, waarbij ge bruik werd gemaakt van mortieren. In het centrum der stad, achter ho tel Des Indes, werd eveneens ge schoten. Omtrent de oorzaak van het uitbreken van het gevecht en het aantal slachtoffers is nog niets bekend. In Batavia zijn de laatste ont wikkelingen thans de volgende: 1. een aantal Sherman-tanks is gearriveerd, die veel opspraak ver wekken; 2. van 234.30 uur mag niemand zich op straat bevin den; 3. op bepaalde punten zullen barricades worden opge richt, waar alle auto's zullen worden onderzocht. Te Semarang Is een door een Ne- derlandschen piloot bestuurd Ja- panseh vliegtuig verongelukt, waar bij de Nederlandsche journalist Henk Beishuyzen, verbonden aan den Voor lichtingsdienst der Nederlandsche marine, om het leven kwam. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke, aan de kust matige wind tusschen Noord en Noord-Oost. Meest zwaar bewolkt met hier en daar eenigen lichten regen. Vr(j koud. Zon onder 16.53. Maan 14.20 23.02. Zon op 7.36. LONDEN, XI Nov. (Reuter). Radio Melbourne heeft hedenavond gemeld, dat de Australische minis ter van Luchtvaart, Arthur S. Dra- keford, een verbod heeft bekend gemaakt, volgens welk geen leden van de Australische luchtmacht Australië mogen verlaten om steun te verleenen aan de Nederlandsche troepen op Java. Deze bekendmaking is uitgelokt door een verklaring van den secre taris van de „Labeur Council" van New South Wales, waarin deze ge zegd heeft, dat de luchtvaartauto riteiten vrijwilligers hadden opge roepen voor hulp aan het Neder- Iandsch Oost-Indische leger. BERLIJN, 11 Nov. (Reuter) Het is niet de bedoeling Duitsch land in vier aparte zones te ver- deelen, verklaarde veldmaarschalk Montgomery in Berlijn. Frankrijks bezwaren in dit op zicht zouden met tijd en geduld overwonnen kunnen worden. De nu in Duitschland door de Geallieerden gevolgde methode zal niet tot een zeer sterk Duitschland leiden. De behoefte aan troepen in Duitschland is groot, daar de pre caire voedselsituatie in den komen den winter de uiterlijke volgzaam heid van de Duitschers wel eens op een harde proef zou kunnen stellen. Bij de K.L.M. is bericht binnen gekomen, dat het eerste vliegtuig, op weg naar Indië, hedenmorgen in Basra is geland. WASHINGTON, 12 Nov (R»a ter) In een rapport heeft ge neraal Arnold, opperbevelhebber van de Amerikaansche lucht macht, een „opwekkend" toe komstbeeld gegeven. „Het is noodzakelijk, dat de Ver. Staten een volledig uitgewerkt pïan gereed houden voor vernietigingen met behulp van de atoombom. De V2 is het wapen bij uitnemend heid, dat voor verdere ontwikkeling van deze bom geschikt is. Het zou uitermate moeilijk zijn zich tegen een atomische V2 te verdedigen, welke een snelheid van 5000 K.M. per uur kan bereiken. Bovendien zouden de lanceerplaatsen dichter bij de doelen gekozen kunnen wor den, waardoor het moeilijker zou worden het projectiel tijdig waar te nemen en waardoor men het moei lijker kan afweren. Daarom is het van belang zulk een bom te lan- ceeren van plaatsen, waar vandaan geen beschieting verwacht wordt 1 bijvoorbeeld vanaf een soort „lucht schip" buiten den dampkring. De geheele oude theorie van ver dedigingslinies en dergelijke betee- kent voor de huidige wapens niets meer. In den toekomstigen oorlog zullen draadloos bestuurde .robots een steeds belangrijkere rol spelen. Het bombardeeren met behulp van Radar geeft grooter trefzekerheid blijkens de ervaringen in den oorlog tegen Japan opgedaan dan de meest nauwkeurige verken ningen. Er zij';: drie mogelijkheden van verdediging tegen de atoombom, t, zich ervan te verzekeren, dat ner gens elders in het geheim atoom bommen worden gemaakt; 2. plan nen opstellen voor de actieve ver dediging tegen atoombommen; 3. een nieuwe opzet van het geheels bouwplan van het land en dan zoo danig, dat een minimum kwets baarheid voor atoombomaanvallen wordt bewerkstelligd. Het rapport eindigt met de woor den: „Voor het oogenblik is ver- eischt de absolute meerderheid m de lucht, gecombineerd met een zoo voortreffelijk mogelijke luchtaf- weer-organisatie. Dit is de eeniga vorm van verdediging die thans nog eenige veiligheid biedt en het is daarom noodzakelijk, dat lucht macht en luchtafweer voor de toe komst de kern van onze verdediging vormen." De vroegere Britsche premier Churchill is Zondag in Parijs aan gekomen, waar hij vier dagen als gast van den Britschen ambassa deur Duff Cooper zal vertoeven. 15 November zal hij een bezoek aan Brussel brengen. yna alle Duitsche steden lijken in deze na-oorlogsche dagen sprekend op elkaar: puin hoopera in het centrum, waar openbare gebouwen, hotels en huizen zijn ver nield, en onbeschadigde buitenwijken in de om geving. Het is eigenlijk moeilijk te zeggen; waar men zich bevindt. De ruïnes kunnen immers München of Hamburg, Keulen of Neurenberg zijn. Er is veel veranderd. Het harde werken, waar mede Hitler's oorlogsma chine jaren lang op gang werd gehouden, is geëin digd. Er is weinig te bespeu ren van een nat,ionalen geest of van gemeenschaps zin. Iedereen probeert zijn eigen kelder zoo voi mo gelijk te krijgen. De Duit scher is een onaangename kerel. Hij kruipt voor zijn overwinnaars en geeft zon der bezwaar zijn buurman aan, als hij kans ziet er een belooning vooi« te krij gen. Hij haat Hitier en zegt het bij iedere gelegenheid, maar alleen omdat hij den oorlog verloor, niet omdat hij hem begon. Er zou met opbouw be gonnen kunnen worden als de Duitschers er slechts belang in stelden. De auto riteiten willen niet tot ge dwongen arbeid overgaan uit vrees supporters voor de politieke arena te ver liezen, zoodat alleen nazi's met puin sleepen om huD partij-zonden uit te boe ten. Vrijwillige werkers zijn er eigenlijk maar weinig. Ze behooren tot de spoor wegen of het zijn hand- werkslui. die nu goede tij den beleven, omdat ze niet alleen de vastgestelde prijzen maar ook goederen in natura verlangen. De meesten echter mar- chandeeren en klaploopen, een kunst, die zij in den oorlog wel geleerd hebben. De armen wonen in on bewoonbare kelders, in hou ten barakken en zelfs schuilkelders, die soms dui zenden daikloozen herber gen. De rijken de meesten zijn het onder het' nazi regiem geworden wonen iets voor te doen. Over zijn persoonlijke bijdrage aan Duitschlands agressies denkt hij niet eens. Hij heeft wel wat anders te doen: voedsel en kolen binnenhalen, daarin is hij niet te verslaan. In alle trucjes van smokkel en zwarten handel is hfj thuis. Officieel ontvangt ieder de zelfde rantsoenen: brood, aardappelen, surrogaat-vet en dito „Hitler-koffle", en af en toe nog wat kaas en jam. Daar kan hij zijn geld aan besteden, want verder is het eigenlijk waardeloos. Hij wil zelfs geen buiten- in de nog buitenwijken, groote midden-klasse zich met een paar kamers maar behelpen moet. Nemen wij als voorbeeld van dezen „gemiddelden.Duitscher eens Herr Koelmann uit Keulen. In den oorlog werkte hij, maar dat is nu afgeloopen Hij leidt een bestaan, dat vele Amerikanen grimmig en wreed zou lijken, maar voor hem is het al bijna normaal. Hij is omgeven door voorschriften: hij mag de stad niet verlaten, moet vóór zonsondergang binnen zijn en vooral zijn identi teitsbewijs niet vergeten. Hij mag niet verhuizen of autorijden, hij kan geen bioscoop of theater bezoe ken en mag alleen de ge controleerde weekkrant le zen. Net als zijn buren is Koelmann halsstarrig en vol zelfbeklag, en hoopt wat te krijgen zonder er comfortabele landsch geld;, voor een terwijl de pakje clgaretten heeft hij echter 12 uur hard werken over. Hij is de „rijke" man, die nog veel in zijn voorraad kast heeft liggen. Van alles hadden de Duitschers reeds in hun kelders opgeslagen, vooral sinds de invasie in Normandië. Maar de bombardementen en de veldtocht door Duitschland gaven een kans tot roof en plunde ring, waarbij zwermen bur gers, voorzien van alle mo gelijke karretjes tot kinder wagens toe, warenhuizen en depóts leeg stalen. Diezelfde burgers zijn nu amateur-zwartehandelaars geworden, die dag in, dag uit, met de Amerikaansche soldaten sjacheren. Deze geven graag een paar pak jes clgaretten voor een ca mera. Herr Koelmann ruilt deze voor cognac en daar voor heeft een boer weer graag een paar pond vleesch over. De menschen, die den motor vormden van de Duitsche industrie, zuilen voorloopig wel werkloos blijven. Sommigen, die „zuiver" zijn, vonden mis schien een administratief baantje, anderen zoeken naar ideeën voor een vre- des-industrie, die de ge allieerde goedkeuring kan verkrijgen. Deze leegloopen- de „elite" waarschuwt de geallieerden voor den chaos, die komen moet. als aan de arbeiders vrijheid gege ven wordt. Ze zeggen, dat de demo cratie „on-Duitsch" is en een sterk gezag voor Duitschland noodzakelijk is. Ze betreuren de nazi excessen, maar leggen evenzeer den nadruk op de goede aspecten van Hitler's systeem. Hun grootste hoop is een botsing tus schen Rusland en de Wes telijke mogendheden. De jongere Duitschers gaan onderhand respect krijgen voor de geallieerde kracht. Sommigen begin nen haast in te zien, dat de democratie wel wat voor heeft op het nazi systeem omdat het oorlogen wint. Wanneer er nog eens een nazi-beweging zou komen, zal zij vermoedelijk van 't land uitgaan. De landbe woners werden niet ge bombardeerd en beleefden de oorlogverschrikkingen niet. Zij hebben het goed, en zijn vol bitterheid over de overgave en bezetting. Ze veinzen onwetendheid, zij wijzen den geallieerden verkeerd den weg, zij scheuren de geallieerde proclamaties af. En ondanks dat alles denken de meeste Duit schers nog, dat de ge allieerden hen van voorra den voor den winter zul len voorzien. Ze gaan nog verder en zeggen, dat Duitschland nu een Ame rikaansche kolonie is. die denzelfden voorspoed zal bezitten als 't moederland. (Uit „Reader's Digest") H. K. H. Prinses Juliana heeft als presidente van Nederlands Volksherstel een bezoek aan Groningen en Friesland ge bracht. Te Dokkum gebruikte de Prinses een eenvqudigen koffie maaltijd (Foto Anefo-Meijer-P.) De leden van de Afd. Haarlem van den Algemeenen Ned. Bond van Arbeiders(sters) In toet bakkers-, chocolade- en suikerwerkersbedrijf hebben aangekondigd, dat rij 1 De cember het werk voor 24 uur zullen neerleggen, Indien de overheid geen voldoende maatregelen neemt, om een behoorlijke naleving van de Arbeidswet te waarborgen. Te Heemstede werd Zondag het jaarfeest van den R.K. Volksbond gevierd met een kerkelijke viering in de St. Bavoparochie aan den Heerenweg en met een avondfeest, dat in het teeken stond van St. Willibrord. Na vijf jaren van tegenwerking is de Tarcisiusgroep van de Paters kerk op de Groenmarkt weer uit haar schuilplaats te voorschijn ge komen. Op 11 November vierde zij de inzegening van de twee hoofd kwartieren en het hordehol. De feestdag werd begonnen met een algemeene H. Communie, waarna een ontbijt volgde. Des middags werd na het opvoeren van een bui tenspel de inzegening gehouden. De St. Tarcisiusgroep telt nu reeds 60 man.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1