De strijd nog deze week ten einde? Gevechten duurden den geheelen nacht voort Leopold kan niet op den troon terugkeeren' HET WITTE HUIS Stembus-overwinning voor Tito Conflict met Kard. Faulhaber Amerika's politiek in China en zijn nieuwe bewoners Tegenstand dooft uit Het weer Alle strijdkrachten worden teruggetrokken Minister Spaak: Publicatie van een witboek Indië-vliegtuig in Karachi Hirohito „bezoekt' zijn voorouders Amerikaansche censuur op herderlijken brief Prijs der overwinning Strubbelingen in Portugal 69ste JAARGANG No. 23392 o DINSDAG 13 NOVEMBER 1945 Bureaux Sraedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week CAMPAGNE IN SOERABAJA Straat na straat, huis na huis Sjarir opvolger van Soekarno? 99 99 HOE DE FAMILIE TRUMAN LEEFT Voorzitter Eerste Kamer R.A.F. verloor 79.147 man NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De laatste berichten uit Soera baja doen, volgens U. P., blijken, dat de Britsche troepen thans een gunstige strategische positie inne men, nu zij het centrum van de stad, dat de meeste schuilplaatsen bood aar de Indonesische scherp schutters en guerillatroepen, heb ben bezet. Het zal voor de Indone siërs veel moeilijker zijn stand te houden in de moderne buitenwij ken, zooals Simpang, Goebeng en Darmo, die de geallieerden thans naderen. Belangrijke gebouwen, zooals het telefoon- en telegraaf kantoor en het postkantoor, zijn in handen der Engelschen. Geallieerde militaire kringen te Batavia ver trouwen erop, dat de campagne vóór het einde van de week beslo ten zal worden. Den geheelen nacht hebtoen de gevechten voortgeduurd. Reeds gis terenavond waren de Engelschen in het bezit van meer dan de helft der stad. Hun linie liep ongeveer van het hotel Soerabaja via het te legraafkantoor naar het Grand Ho tel. Hun opmarsch verliep evenwel langzaam tegen den tegenstand van scherpschutters en mitrailleurs. Britsche tanks stelden een Indone sische bunkerpositie buiten gevecht, waarbij de bezetting van den bun ker werd gedood. Een concentratie van 1000 man Indonesiërs werd door artillerievuur uiteengeslagen. De Engelschen maken op het oogenblik veel gebruik van hun ka nonnen, om de artilleriéstellingen der Indonesiërs tot zwijgen te bren gen. De Royal Air Force blijft de actie ondersteunen en beschiet ver- schillende objecten op den grond, °-a. wegversperringen. Ook werden bommen geworpen op bepaalde doelen. Gisteren werden 7 Britsch- Indische soldaten gewond. Volgens sommige berichten ge bruiken (je Indonesiërs Japansche tanks en kanonnen, maar andere berichten maken er melding van, dat de tegenstand langzamerhand uitdooft. Nieuwe maatregelen werden ge troffen ter bescherming van de burger-geïnterneerden te Bandoeng en Buitenzorg. Men gebruikt hier- bij Japansche kanonnen en pant serwagens. Radio Batavia bevindt zich in Indonesische handen, doch staat onder Britsche contrdle. De Britsche bevelhebber heeft in een ofïicieelen commentaar over de mogelijkheid, dat de Indonesische strijdkrachten in Soerabaja door Japanners werden aangevoerd, ge. zegd. dat het soort aanvallen en het gebruik van veldgeschut in Soe rabaja „er ten sterkste op wijzen, dat de Japanners de Indonesiërs in Soerabaja aanvoeren en helpen, al is het bewijs daarvoor tot heden niet geleverd". Een van de vreemdste aspecten van de Britsch-Indonesische be trekkingen is, dat, terwijl beide partijen te Soerabaja met elkaar slag leveren, zy om beurten van de zelfde telefoonverbinding Soerabaja —Batavia gebruik maken. Soekarno heeft thans ook een be. j^P op stalin gedaan, om ten behoeve van de Indonesiërs te in- tervenieeren. Over de gevechten te Soerabaja weet A. P. nog het volgende te melden Op den derden dag moesten de engelschen straat na straat en huls °P de Indonesiërs veroveren. het..luvaUen van de duisternis naaaen zij ongeveer de Noordelijke helft van Java's tweede hoofdstad in. n,„eü'_Engelschen schatten, dat zij tegenover 20.000 geoefende In donesiërs en 100.000 andere gewa pende personen stonden. Torpedo jagers beschoten vijandelijke stellin gen en stelden een 75 m m. kanon bulten gevecht, dat het vliegveld van Soerabaja Maandagmorgen had be schoten. Op den Westelijken oever van de Kali Mas bezetten de Britsche troepen een telefooncentrale en een postkantoor en vonden in de naburige Jullanaschool 40 Ne- derlandsche en Indonesische zus ters met vele kinderen, die ln twee dagen niets gegeten hadden. D§ troepen drongen tot vlak voor het gerechtshof en het regeeringsge- bouw door, die beide reeds eerder werden gebombardeerd. Ten Oosten van de rivier konden' de Britsche troepen niet zóó snel oprukken. De terugtrekkende Indonesische strijd krachten lieten een half dozijn bran dende hulzen en munitiedepots ach ter. Een geheimzinnige brand ont stond op een 10.000 ton groot Ja- vaansch koopvaardijschip, dat in.de haven van Soerabaja lag. De Javanen hadden het schip overgenomen, maai lieten het later in den steek. Ter wijl de Indonesiërs „geen blijk gaven zich over te willen geven", verklaar den de Engelschen, dat er belangrijks gebouwen vernietigd en hun verlie zen gering waren; naar verluidt werd slechts één Indisch soldaat gedood De Indonesische verliezen waren niet bekend, maar men nam aan, dat zij aanzienlijk waren. „Ik liep door het Noordelijk deel van de zakenwijk, die volkomen ver laten lag", schrijft de A.P.-correspon dent Haughland. „De zaken waren open, maar leeg. Zij waren onbescha digd, maar de Inventaris lag overal verspreid. Bij zijn terugkeer van een jeugd- bijeënkomst te Djokjakarta zag Soe karno zich Dinsdag voor een zich snel ontwikkelende politieke crisis geplaatst, meldt de A.F.-correspon- dent Leif Erlckson. Het leek mogelijk, dat de leiding van de Indonesische nationalisten in andere handen zou overgaan en dat hoogstwaarschijnlijk Sjarir, een oude jeugdleider, die ge weld verworpen had en „menschen, die bun eer aan de JJapansche fas cisten verkochten", had aangevallen, Soekarno's opvolger zou worden. Verwachting tot Woensdagavond: lAideljjk toenemende Noord-Oos- teljjke wind, zwaar bewolkt, met plaatselijk enkele buien. vry koud. Zon onder 16.32, U.21. Zon op 7.57. Maan 14.48 WASHINGTON, 12 Nov. (ANP) Generaal Wedemeyer, de Amerikaan- sche opperbevelhebber in China, heeft eenig licht geworpen op de politiek van de Ver. Staten aldaar, door te verklaren, dat alle Ameri- kaansche strijdkrachten tegen het voorjaar uit China zouden worden teruggetrokken. Er zou slechts een militaire missie achterblijven, die het leger, de vloot en de luchtmacht zou vertegenwoordigen. Zij zullen 2000 tot 6000 man sterk zijn en be hulpzaam zijn bij de opleiding en organisatie van dé Chineesche leger macht. Telegrammen maken melding van verscherping van den strijd tusschen regeeringstroepen en communisten aan de Mandsjoerijsche grens, waar gebruik gemaakt werd van artillerie en mortieren. De vredesbesprekingen te Tsjoengking worden vruchteloos genoemd. De communistische zegs lieden blijven hun aanvallen richten zoowel op de Amerikanen als op de Centrale regeering. Generaal Wede meyer wordt beschuldigd vaa inter ventie. In den Belgischen Senaat is de woordenstrijd om Koning Leopold opnieuw opgelaaid. Minister Spaak hield een rede, waarin hij verklaarde, dat men in deze kwestie voor twee politieke concepties staat. Een van den ko ning, die na de capitulatie meende, dat België opgehouden had ver plichtingen te hebben tegenover Engeland en Frankrijk, en een an dere van de regeering, welke dacht dat de strijd aan de zijde van de geallieerden moest worden voort gezet. Spaak zeide, dat er pogingen zijn gedaan deze twee bestuurspar tijen te verzoenen. In November 1943 zond de regeering een zwager van Pierlot naar den koning, die zijn verknochtheid later met zu'n leven betaalde. „De koning was geen verrader, maar hij wenschte terugkeer tot de neutraliteit, terwijl het onze plicht was den oorlog tot het einde voort te zetten. De koning handelde in u rentles geiyk voorgangster. haar De groote en ener gieke Roosevelt-famllie was als het ware ge schapen voor drukte. Vijf kinderen, dertien kleinkinderen, vele vrienden en kennissen liepen in en uit. Maar de familie Truman be staat uit den president, zijn vrouw en hun 20- Jarlge dochter Mary Margaret). Zij komen en gaan, maar rustig en" lijken, eigenlijk te weinig ln aantal voor zoo'n groot huis iterlijk is er niet veel veran derd in het Wit te Huis sinds den dood van president Roose velt, maar daarbinnen zooveel te meer. Het eerbiedwaardige oude Presidentshuis ver wisselt geregeld van eigenaar, maar de verandering van Roosevelt naar Tru man is toch wel ab rupter geweest dan ge woonlijk. Niet zoozeer omdat de familie Roo sevelt er 12 jaar woonde. Het verschil ligt meer in het karakter van de twee families. De Röosevelts waren gezellig. Er was steeds veel aanloop. De Tru- mans zijn meer van 't rustige, burgerlijke soort, dat den stelre gel huldigt, dat ie mands huis zijn kasteel ls, onverschillig of het een paleis van een re- geeringshoofd of een boerenhut betreft. Van buiten ziet het Witte Huis er nog net zoo uit als in de da gen, toen mevrouw Roosevelt er den scepter zwaaide en wilde, dat het voor den düur van den oorlog niet geschil derd zou worden. Van binnen is het echter van de bovenste verdieping tot den be- ganen grond van ka rakter veranderd. Het meest opvallende verschil ls wel de rus tiger atmosfeer. Er bezittingen kunnen vül- stroomen geen verslag- len. Zij zijn wel muai- gevers meer ln en uit. kaal. De president en mevrouw Truman heeft een vleugel m houdt geen persconfe- zjjn studeervertrek en Het eerste wat de Trumans deden bij hun intrede, was 't ge heel en al veranderen van de woonvertrek ken. Het meubilair werd verwijderd, de muren opnieuw ge schilderd; het décor wijzigde zich geheel. De honderden scheeps- prenten en modellen, de foto's en schilderij en van de familie, die de Roosevelts om zich heen hadden, hebben plaats moeten maken voor een meer onper soonlijke inrichting. De Trumans waren eerst betrekkelijk klein- behulsd.zoodat zaj slechts weinig van het groote huls met persoonlijke Mary een anderen in de Lincoln-kamer, waar zij huist. Gedurende vele Jaren al was het. ge bruik bij de familie 's avonds samen te mu- siceeren en te zingen Dit Is niet veranderd, alleen ontbreekt de pre sident thans vaak we gens' zijn drukke bezig heden. Mary Margaret ls reeds drie jaar aan de George Washlngton- ünlversitelt, waar ?jj zang studeert om haar plannen voor een con cert-carrière te verwe zenlijken. Vroeger bracht haar moeder haar met een auto naar de Universi teit, nu gaat zij in een limousine van het Witte Huls. Mevr. Truman wordt net zoo als vroeger door haar Roode-Kruis-actl- viteit en organisatie- werk bezig' gehouden. Er wordt dikwijls een beroep op haar gedaan, maar alleen aan de be langrijkste functies ver leent zij haar mede werking. Zij heeft veel kennissen, maar weinig intieme vriendinnen. Zij speelt geen bridge. In tegenstelling met vele Amerikaansche vrouwen, maar leest veel en houdt zich goed op de hoogte van den loop der gebeurtenissen, zy assisteert echter haar man niet zooats vroeger, toen deze nog senator was. De Trumans hebben een hond, Mike, die op den duur even beroemd kan worden als Faïa, Roosevelt's Schctsche terrier. Mike ls nog geen per soonlijkheid geworden als Pala was', maar zijn vrienden voorspellen hem een niet minder groote toekomst. De familie Truman. De president der Vereenigde Staten in gezel schap van zijn echtgenoote (rechts) en zijn dochter Mary Margaret (links) LONDEN. 12 Nov. (Reuter). Vol gens de uitslagen van de verkiezin gen ln de voornaamste Joego-Slavl- sche steden heeft Tito's partij overal een groote overwinning behaald. In Belgrado stemde 81r in Zagreb 83, in Serajewo 87 en in Spilt 96 procent van het kiezerscorps op de lijsten van het Nationale front. De D. C. 4 is Maandagmiddag om 5 uur in Karaclii geland. Bij KB. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der voorloopige Staten-Generaal, gedurende de zit ting, welke zal aanvangen 20 Novem ber, mr. w. L. baron de Vos van Steenwijk. Zonder zwaard en gekleed in een nieuwe, donkerblauwe uniform heeft keizer Hirohito zich in zijn kastanjebruinen trein begeven, om de beëindi ging van den oorlog aan zijn voorouders in den Iseschrijn mede te deelen. De keizer liep stijf van zijn zwarte limousine over een rood karpet naar den trein in het door bommen getroffen Tokio, waar slechts weinig Japanners dit eerste vertrek sinds de capitulatie zagen. (A. P.). goed vertrouwen, maar zijn politiek van dienstbaarheid en zelfvernede ring faalde. Hij kan niet op den troon terugkeeren. Zij die dit be pleiten stellen 'skonings belang hooger dan dat van het land"'. De regeering heeft besloten het witboek, dat alle gegevens van 's konings vrienden en tegenstan ders bevat, in Januari te publi- ceeren. (Reuter-Ü. P.). Tusschen den Aartsbisschop van München, Kardinaal Faul haber, en den Amerikaanschen Contröleraad is een conflict uitgebroken naar aanleiding van eenige passages in diens herderlijken brief. De Contröleraad staat de publi catie niet toe, zoolang drie zjnnen niet zijn geschrapt. De eerste luidt: „Gij waart be reid voor uw land te sterven, weest dan nu bereid er voor te leven". De Amerikaansche raad houdt vol, dat niemand voor het land is ge storven, maar voor Hitier. Een an dere zin prefereert katholieke pa rochiale scholen boven of naast openbare scholen. De Amerikanen willen schrapping van deze passage, wegens mogelijke tweedracht, die hierdoor veroorzaakt kan worden. In een derden zin verklaart de katholieke hiërarchie, dat niet al len, die teekenden voor het lid maatschap van de nazi-partij, ook in feite met de doelstellingen sym pathiseerden. De Amerikanen vat ten dit op als te dienen voor alibi's van vele nazi's, wat in strijd is met de stelling van de collectieve schuld. Daar kard. Faulhaber niet ac- coord kan gaan met het schrap pen van passages uit den tekst en de Amerikanen alles verbieden wat tegen de geallieerde politiek in- druischt, is het niet waarschijnlijk, dat men spoedig uit deze impasse zal geraken. LONDEN, 12 Nov. (Reuter). Da totale verliezen die de Royal Air Force in den strijd tegen den vijand op vele fronten leed, bedragen van 3 September 1939 tot 8 Mei 1945 79.147 man aan dooden, gewonden en vermisten. LISSABON. 12 Nov. (Reuter). Alle politieke vergaderingen in Por tugal, die tegen de regeering zijn ge licht, zijn door den civielen gouver neur verboden, omdat de oppositie besloten heeft de Fortugeesche ver kiezingen te boycotten. Benige leiders der oppositie zijn door de geheime politie van Salazar gearresteerd. H.M. de Koningin bracht Maan dagmiddag een bezoek aan de luchtvaarttentoonstelling „Vleu gels der victorie" te Amsterdam. Door meisjes van de H.AJR.K. werden bloemen aangeboden (Foto Ünifoto-P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1