Oorlogsschade van 20 millioen Er werden 38 kerken geheel vernield en 138 beschadigd BOSSCHE KATHEDRAAL C.C.D. tegen sluikhandel Vredes-Nobelprijs voor Cordell Huil Bij gelegenb;sans t*er en NIEUWE FORDS OP KOMST! KONINGIN in de hoofdstad In Indië Inlandsche clerus verrichtte groot werk DINSDAG 13 NOVEMBER 1945 PAGINA 3 BISDOM DEN BOSCH BLEEF GESPAARD Geen taxatie-markten voor rundvee Verplichte levering blijft Internationale autodieven opgespoord Krachtige campagne in 's-Gravenhage Handelsovereenkomst met Zweden Telefoonverbinding met Denemarken VAN ZEEWATER KAN MEN DRINKWA^ MAKEN anomie De nieuwe Ford Super de Luxe voor 1946 Moderne wagens in diverse uitvoeringen Voetbalprogramma Zondag a.s. 10 Jaar LE.V. te Velsen-Noord R.A.F.-tentoonstelling bezocht Engelsche profs zullen niet staken Volgens een nieuwe schatting beloopt de schade, in September en October 1944 toegebracht aan kerkelijke goederen in het bis dom Den Bosch, een bedrag van 20 millioen gulden. Op het oogen- blik, dat deze schatting werd ge maakt, waren de gegevens uit de Bommelerwaard nog niet bekend, terwijl bij dit bedrag niet Is in begrepen de schade, toegebracht aan scholen en instituten. Uiteindelijk zal de schade dan ook nog wel enkele millioenen méér beloopen. Als men Eindhoven en Nijmegen (waar ook reeds vóór de bevrijding verscheidene kerken ver nield werden) en tot op zekere hoogte ook Den Bosch uitzondert, kwamen de steden en grootere plaatsen er over het algemeen be ter af dan het platteland. Hieronder volgt een gespecifi ceerde opgave van hetgeen de oor logsstorm in September en October in het bisdom vernielde. Kerken: 38 kerken werden geheel vernield, 27 zeer zwaar en 12 mid delzwaar beschadigd. Onder de ca tegorie lichtbeschadigde vallen 99 kerken; 42 kerken liepen alleen glasschade op. Pastorieën: 23 werden geheel ver nield; 11 zwaar beschadigd; 17 mid delzwaar en 77 licht beschadigd; 45 pastorieën liepen glasschade op. Parochiehuizen: van de parochie huizen werden er 18 vernield; 22 zwaar en 38 licht beschadigd; 19 zware glasschade. Voorts liepen ze ven kapellen zware of lichte schade op. Scholen: in totaal werden 19 jon gens- en 11 meisjesscholen vernield. Zwaar beschadigd 28 jongens- en 16 meisjesscholen en licht beschadigd 34 jongens- en 26 meisjesscholen. De schade, toegebracht aan de Sint Janskerk te 's-Hertogen- bosch, is betrekkelijk gering, dank zij het feit, dat de geallieerde artillerie uitdrukkelijk opdracht had, dit monument te ont zien. De basiliek kreeg slechts en kele voltreffers en de cultureele schade beperkte zich in hoofd zaak tot een aantal gebrandschil derde ramen. Zooals in een offlcieele publicatie ter kennis van tie veehouders is ge bracht, worden de verplichte taxatie- markten voor gebrulksvee met ingang van Donderdag 15 November a.s. opge heven. Dat beteekent niet, dat de handel in rundvee geheel wordt vrij gegeven, maar wel, dat de veehouder, die in het bezit van een aankoop vergunning is, niet meer op de taxa tie-markt, waar de runderen bij loting aan de gegadigden worden toegewezen, terecht moet. Verplichte veelevering en de over name-markten voor slachtvee blijven bestaan, om handhaving van het hui dige nog altijd lage vleeschrantsoen te waarborgen. Van groote beteekenis voor de land bouwende bevolking is voorts, dat de varkensprijzeu zijn verhoogd en dat in de op 28 October aangevangen winterperiode een melkprijsverhooging van 0.03 per kg. melk wordt inge voerd. Deze prijsverhoogingen hebben voor den consument geen directe ge volgen. De heer Van Boxtel Jr. uit Tilburg ontdekte dezer dagen voor een bios coop te Brussel zijn in September J.l. gestolen auto. Hij haalde er een Brusselschen politieagent bij en samen wachtten zij, tot een chique gekleede heer en dame, uit de bioscoop ko mende, met den wagen wilden weg rijden. Toen greep de sterke arm in. Het bleek een gelukkige greep te zijn, want een nader onderzoek bracht de politie op het spoor van een inter nationale bende van autodieven. In samenwerking met politioneele organen is de Centrale Contróle-Dienst dezer dagen een zeer krachtige actie tegen den zwarten handel op straat begonnen. In Den Haag werkte de C.C.D. bij bet eerste optreden in deze campagne samen met de militaire politie, waarbij gebruik gemaakt werd van zgn. belwagens, die de overval- patrouilles, bestaande uit C.C.D.-con- troleurs en M.P.'s, snel naar de brand punten van den clandestienen handel op straat voerden en waarmede on middellijk na den overval gearres teerde zwarte handelaren en hun klanten, alsmede de in beslag geno men goederen, naar een centraal punt konden worden overgebracht. Op verschillende uren van den dag tot laat in den avond doorkruisten de wagens de stad en telkenmale keerden ze met arrestanten terug. Deze werden gefouilleerd op zwarte waar en zoo noodig werd de betrok kene vastgehouden tot er in zijn wo ning huiszoeking was verricht. Bij deze huiszoekingen werden behalve een flinke hoeveelheid clandestiene goederen als sigaretten, chocolade, koffie, vleesch, lucifers, ook tal van militaire goederen, zooals dekens en schoenen, aangetroffen. Op jo Nov. is een handels- en be- i^r,rt8Bovereenkomst tusschen Neder land en Zweden geparafeerd, voor een periode tot einde 1946. De we- deizijdsche leveringen zullen een to- iï!f ™,ar«e dragen van ongeveer 320 mill. Zw. Kr., waarvan ongeveer 190 mill. ZW, Kr. vcor import uit Zweden en ongeveer 130 mill Zw Kr. voor export naar- dat land. De telefonische verbinding tus schen Denemarken en Nederland de eerste continentale verbinding Londen,di. Justitie; Aujiaar-' van Britse*ajjen; Damasatiawan. bruik mofcenPytelieke Werken; waarmee men van <,eeTpnder por- water kon maken. Deze was het resultaat van onderzoekingen door ficonömie schappelijke onderzoc Fr® van de admiraliteit. 0^€n oorl°S de van den oorlog f 340.000 apparaatjes Acljiuanno. Die van de piloten veer de grootte van f"oe- mera en een capacitf3^® k°°" liter drinkwater. tudeerde, is het „kabi- Cairo. De Twee en twintig sterke sleepbooten en honderd vijftig lan dingsvaartuigen, die tijdens de invasie gebruikt zijn voor het aan land brengen van olie en benzine, zijn door de Vereenigde Staten aan ons land geleend voor het transport van kolen uit het Roergebied. Deze vaartuigen kunnen de kolen alleen als deklast vervoeren en zijn nu voorzien van een reeling vervaar digd uit metaalstrooken, welke bij de invasie werden gebruikt voor den aanleg van hulpstart- en landingsbanen. Een der sleepbooten op de Maas (Foto Anefo-Hof-P.) OSLO, 12 Nov. (Reuter). De No- bel-prijs voor den vrede is door dé Nobelprijs-Commissie van het Noor- scbe Earlement uitgereikt aan den vroegeren Amerikaanschen minister van E'uitenlandsche Zaken Cordell Huil. In een verklaring waarin Huil voor dezen prijs dankt, zegt hij, dat „hoe belangrijk onze strijd voor den vrede ook geweest is, onze inspannin gen toch intenser zullen moeten wor den, indien de menschheid in het komende atomische tijdperk behou- ven." van Z.H. Excel gang van 1 De- i tot commissa- provincie Gro- Ebels. Nederlandsche deelt mede, -p schuit zich rd-Holland, onden. veertig jaar het AFP Sjax'ir. .vali .de het ban- jeugd De Naar wij vernemen, kunnen de Ford-fabrieken te Detroit aan Am sterdam voldoende onderdeden op korten termijn leveren voor den bouw van Ford- en Mercury-auto- moblelen en vrachtwagens. Ford schijnt zijn nieuwe modellen te gaan leveren in twee series, n.l. een „De Luxe" en 'n „Super de Luxe"- serie, resp. bestaande uit drie en zes modellen n.l. Coach (tweedeur), Sedan (vierdeur), drie verschillende coupé's en een Cabriolet. De nieuwe Mercury verschijnt als Coach, Sedan, Sedan Coupe en Cabriolet. Men zal zich echter bij de fabricage voorloo- pig beperken tot enkele van ai deze carrosserie-modellen. De Ford-wagens kunnen naar keuze uitgerust worden met een V 8-motor, die 100 rem pk ontwikkelt bij 3800 toeren p.m.. óf met een 6 cylinder motor van 9o rem pk bij 3300 toeren. De Mercury is voorzien van een V 8-motor (100 rem pk), terwijl dé Lincoln Zephyr den V 12-motor heeft als krachtbron, welke 120 rem pk ontwikkelt. De nieuwe Ford heeft een verbeterde remconstructie en een comfortabeler veering met stabilisator van het tor sietype. Uit Engeland zullen straks twee typen lichte personen-automobielen komen, n.l. de „Anglia" en de ..Prefect" die in Nederland resp. bekend zijn onder den naam „Ford Vier'' en „Ford Vier de Luxe". Voorts levert Ford nu reeds vier typen vrachtwagens. Rotterdamsch ElftalBondselftal. Competitie-district III, eerste klasse: Ensch. BoysWageningen, Quick—Be Quick. Go AheadPEC, Tubantia NEC, HeraclesEnschede. Woensdag 14 en Donderdag 15, Nov. worden te Velsen-Noord jubileum uitvoeringen gegeven ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de R. K. a V. „I-E.V. in bioscoop „De Font", onder leiding van den heer G. Geldermans. H. M. de Koningin bracht Maan. dagmiddag een onverwacht bezoek aan de R.A.F.-tentoonstelling in de Bijenkorf. Toen de koninklijke auto arriveerde, stonden Dam en Damrak vol belangstellenden, die echter- door de Amsteröamsche po litie op behoorlijken afstand wer den gehouden. De Koningin, die vergezeld was door haar hofdame, freule de Beaufort, door adjudant luitenant ter zee le klasse Goos- sens en haar kamerheer baron van Hardenbroek, werd bij den ingang verwelkomd door den wnd. burge meester, den heer F. de Boer. Ver der waren nog aanwezig de Ameri- kaansche ambassadeur en mevr. Hornbach, de Engelsche ambassa- deur en mevr. Neville Bland, col. Johnson van U.S.A. Army Air For. ce, Capt. Frottingham. militair at taché der V.S. en dr. G. van der Wal, namens de directie van de Bijenkorf. Voor het gebouw stond een eerewacht van de Nederland- sche luchtstrijdkrachten, die door H. M. geïnspecteerd werd. De Ko ningin was gekleed in een zwarten mantel met zilvervos en een zwarte toque. Aan den ingang van de tentoon stelling werden H. M. door 'n meis je van het personeel bloemen aan geboden. De Britsche group-cap- tain, Lucas, van de R.A.F. heeft H. M. op de tentoonstelling rond geleid. De Koningin toonde zeer veel belangstelling voor het geëxpo seerde en bezocht ook de kleine ci nema, waar een R.A.F.-film werd vertoond. Het bezoek duurde ruim een uur en luid toegejuicht door de vele toeschouwers, die al dien tijd buiten waren blijven wachten, reed H. M. weer naar Den Haag. Te Manchester is een vergadering gehouden tusschen vertegenwoor digers van de spelersorganisatie en van de League over de eischen, welke de Engelsche profs hebben gesteld. Aan het eind van de be sprekingen, welke drie uur duurden, werd medegedeeld, dat de profs niet in staking zullen gaan, daar men tot een vergelijk was gekomen. De maximum-salarissen der spelers zullen verhoogd, worden van 8 op 9 pond sterling per week en de beta lingen per wedstrijd zullen van 4 op 5 pond worden gebracht. Voorts zal de regeling van vóór den oorlog be treffende de premies voor wedstrij den (2 pond indien wordt gewonnen en 1 pond bij een gelijk spel) op I December a.s. weer van kracht wor den en de betaling bij verwondingen zal op basis der vergoeding bepaald bij de arbeidswet worden gebracht, terwijl de league, indien zij dit noo dig oordeelt, zal bijbetalen. De secretaris van de League, Fred Howarth, deelde mede. dat nog een bijeenkomst tusschen de league en de spelers zal worden gehouden, waarbij regelingen voor het volgende seizoen zullen worden besproken. Tijdens stayerwedstrijden te Geut werd Van der Voort in zijn manche derde op één ronde, Pronk in de zijne vierde op vier ronden. De verwarde ontwikkeling der gebeurtenissen op Java neemt zoozeer de aandacht in beslag, dat nog slechts weinigen in den lande zich afvragen, wat het lot der katholieke Missie in Indonesië gedurende de Japansehe bezetting is geweest. Tot op dit oogenblik is het nog niet mogelijk een vol ledig overzicht te, krijgen van wat de lotgevallen der katholieke mis sionarissen en missiezusters en broeders zijn geweest, maar de berichten, die druppelsgewijs bin nenkomen bij pater N. Verhoeven, missionaris van 't H. Hart, die be noemd is tot voorzitter van het comité tot uitzending van mis sionarissen, zijn toch wel van dien aard, dat men zonder voor behoud kan gewagen van zware verliezen, die de missie in heel Indië heeft geleden. Toen wij dezer dagen een bezoek brachten aan pater Verhoeven te Til burg, had deze juist een uitvoerig schrijven ontvangen van pater Ingen- housz S.J. die onlangs in gezelschap van pater Langendam O.M. Cap. te Batavia ls aangekomen om zich op de hoogte te stellen van den toestand aldaar. Deze brief was begin October verzonden en maakte weliswaar melding van vele droevige gebeurtenissen tij- met Denemarken sinds het einde van I dens de Japansehe bezetting maar den oorlog ls gisteren heropend. constateerde tevens, dat onmiddellijk na de capitulatie van Japan het ka tholieke leven in Batavia en elders weer was opgebloeid. Pater Ingen- housz berichtte, dat de toestand op Java hem enorm was meegevallen, hoewel er in de afgeloopen jaren harde klappen gevallen zijn en de missio narissen over het algemeen veel te lijden hebben gehad van de Japan ners. Een van de weinige blanke mis sionarissen, die tijdens de Japansehe bezetting in vrijheid gebleven zijn, is Mgr. Willekens, Bisschop van Ba tavia, die onnoemelijk veel goeds heeft verricht voor de bevolking. Een groote zegen voor de katholieke mis sie op Java is ook het groote en vruchtbare werk van den Inlandschen clerus geweest, die onder leiding van den Bisschop van Semarang. Mgr. Soegjaprenata, overal voor zoover dat in zijn vermogen lag 't werk der blanke missionarissen heeft overgenomen en voortgezet. De providentieele betee kenis van de opneming der Indone siërs zelf ln de hiërarchie der Kerk is in deze oorlogsjaren wel zeer dui delijk gebleken. Tot nu toe is echter nog niet bekend hoe de houding der Indonesische nationalisten tegenover de inlandsche geestelijkheid is, noch ook of de opstandige beweging op Java nieuwe schade heeft toegebracht aan het missiewerk. Talrijk zijn lntusschen de missio narissen, die zoowel op Java als el ders in Indië hun apostolisch werk met den dood hebben bezegeld, hetzij doordat zij door de Japanners ziin vermoord, dan wel doordat zij door de ontberingen ln concentratiekampen en gevangenissen een ontijdig einde hebben gevonden. Een van de meest tragische ge beurtenissen in de jongste geschie denis der katholieke missiën in Indië is ongetwijfeld de dood van Mgr. J. Aerts, Apostolisch-Vicaris van Ned. Noord-Guinea, die 30 Juli 1942 te Langgoer op de Kei-eilanden met dertien andere ordebroeders, paters en broeders door de Japan ners is terechtgesteld, z.g. omdat zij de Indonesische bevolking tegen de Japanners hadden opgezet. In verschillende interneeringskam- pen zijn voorts nog veertien andere missionarissen van het H. Hart om het leven gekomen. De verlieslijst der verschillende mls- sioneerende congregaties ls lang en droevig. In Batavia zijn tijdens de Japansehe bezetting zestien Jezuïeten gestorven, meldde pater Ingenhousz. De paters Capucljnen verloren op Java drie van hun ordeleden, de Paters van Mill HUI in Noord Borneo twee, de broeders van Dongen in totaal dertien, een Frater van TUburg is op Makassar doodgeschoten door de Ja- 'panners. De zusters „Onder de Bogen" uit Maastricht betreuren veertien le den van haar orde. Van de Paters van Steyl zijn er zeven tijdens de Japansehe bezetting gestorven, terwijl- er in het begin van den oorlog elders reeds veertien van hun ordeleden waren omgekomen. Van de 22 paters der Congregatie der H.H. Harten ls de helft gestorven in Japansehe gevan genschap. Het overgroote deel der blanke mis sionarissen. paters, broeders en zus ters heeft langen tijd evenals de overige Europeanen ln kampen ge vangen gezeten. Het daar doorstane lijden heeft velen hunner ten grave gesleept, anderen zijn bij bombarde menten de Japanners hadden de gewoonte hun munitieopslagplaatsen naast de kampen aan te leggen om het leven gekomen. Zij, die er het leven hebben afgebracht, zijn bijna zonder uitzondering érnstig verzwakt of ziek in de vrijheid teruggekeerd. Wij geven hieronder een opsomm'n" van de gegevens, die tot nog toe bij pater Verhoeven M.S.C. te TUburg zijn ingekomen omtrent de verschil lende in Ned.-Indië miseioneerenda orden en congregaties, voor zoover deze hierboven niet reeds werden ge memoreerd Zusters van Bennebroek. vier over leden ln gevangenkamp te Bangki- nang. Zusters van het H. Hart, tien overleden, nog dertien in leven, maar verzwakt door uitputting en honger oedeem, Kleine Zusters van den H. Jozef, zes zusters op Ternate allen behouden; ook de Zusters Francisca nessen missionarissen van Maria en de Zusters Dominicanessen hebben, voor zoover thans hekend, geen doo- den te betreuren. Wel hebben alle zusters ernstig geleden onder de lang durige gevangenschap. Zusters van Jezus, Maria en Jozef, tien overleden; Congregatie der Fraters van O L. Vr. van Barmhartigheid, dertien doo- den; Missionarissen van de H. Fa milie vier paters gefusilleerd, een broeder overleden in interneerings- kamp; Zusters Ursulinen, minstens veertig dooden; Zusters van Liefde, vijftien in intemeeringskamp gestor ven, van wie vier zelfs zonder de laatste H.H. Sacramenten te hebben ontvangen; Priesters van het H. Hart negen priesters en twee broeders om het leven gekomen; Broeders van Oudenbosch, vijf gestorven: Zusters van Veghel, negen dooden. Zusters van Heythuizen, veertig overleden; Broeders van O. L. Vrouw van Lour- des, zeven dooden; Zusters Francis canessen van Breda, een zuster ge storven; Kruisheeren vier dooden; pa ters Franciscanen op Nieuw Guinea, een doodgeschoten door de Japanners; Dochters van het H. Hart, zes gestor ven. De leden van verschillende andere congregaties zijn wel in gevangenschap geweest doch hebben er het leven af gebracht. Bij de beoordeeling van deze cijfers moet men in het oog houden, dat deze opgaven slechts van voorloop: gen aard en onvolledig zijn en dat ver schillende congregaties nog ln het ge- '*"sl geen mededeelingen hefcben ent- aneen omtrent het lot van haar le den ln Indonesië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3