Sjahrir vormt nieuw „kabinet" Het aantal incidenten óp Sumatra neemt toe FRANKRIJK BEVESTIGT vertrouwen in De Gaulle Mgr. J. Ned. Landwacht geen Duitsche organisatie 70sten Verjaardag en zijn 2de Lustrum Eerste Noodraad in Heemstede 69ste JAARGANG No. 23393 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Soerabaja weer gebombardeerd Japansche overgave De evacuatie op Java Het weer Het nieuwe kabinet Beslissing van Bijz. Raad van Cassatie Bij gelegenheid van den Wat waart Gij in t verdedigen steeds waardig En voor den vijand mild en toch rechtvaardigI Hoe wond'ren „and'ren" steeds Uw kloek verstand! Grondwet en begrooting eerste opgave Twaalf inbrekers te Rotterdam gegrepen Knap recherchewerk Nog steeds is de toestand op Java gespannen. Britsche troe pen bewaken te Batavia de openbare gebouwen tegen aan vallen van de extremisten (Foto Anefo-PP.) STAD EN OMGEVING Het wel en wee der gemeente Kath. Cultureele Stichting „Santpoort" O O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Officieeie berichten uit Soerabaja melden, volgens U.P., dat de Indo nesische tegenstand gisteren is toe genomen en Britsche troepen langs den spoorweg, die de stad ongeveer in een Westelijke en een Oostelijke helft verdeelt, op krachtig verzet stuitten. Ondanks het Britsche ar tillerievuur drongen de Indonesiërs eenigszins door in de door de En- gelsche bezette sector bij het Grandhotf] en het Paringan hotel in het centrum van Soerabaja. Zij konden echter spoedig verdreven worden. Des nachts nestelden de Engeischen zich stevig langs de spoorlijn. Twee Britsch-Indische soldaten sneuvelden ,zes werden ge wond. De Indonesische troepen maken gebruik van de door de Nederlan ders aangelegde bunkers en van schuilkelders. De Royal Air Force voerde verkenningsvluchten uit en bestookte het G ou ve m e men t sg e - bouw en het Paleis van Justitie. Zü ontmoette gering afweervuur. Een deel van het Madras-regi ment is ter versterking van de Britsche strijdkrachten in Soera Ibaja aangekomen. Een 10 000 ton metend Japansch stoomschip is in de haven in brand gegaan. Men vermoedt, dat sabotage in het spel is. Latere berichten melden, dat de Indonesiërs nog altijd stand hou den in ongeveer-de haiev stad, on danks het voortdurende granaat- vuur der Engeischen. De Britten kunnen slechts langzaam opruk ken tegen het vuren der scherp schutters. In Medan op Noord-Sumatra hebben ongeregelde Indonesische troepen de Japansche bewaking van een munitiedepot overrompeld. Het schijnt, dat de Japanners op dracht hebben gekregen thans krachtig op te treden. Het aantal incidenten op Sumatra neemt ove rigens toe. In Palembang werd een Chineesche dokter vermoord. In een plechtigheid, die slechts tien minuten duurde, hebben luite nant-generaal Nagano, de Japansche opperbevelhebber op Java, generaal- majoor Yamoto, de chef van den Ja- panschen generalen staf op dit eiland, hun zwaarden overhandigd aan generaal Hawthorn, op het hoofdkwartier van de Britsche 23ste divisie. Generaal Hawthorn sprak de er ongelukkig uitziende Japanners toe: „U hetb naar mijn meening opzet telijk de overgavevoorwaarden niet uitgevoerd. In het algemeen hebt u niet de wet en orde op Java gehand haafd, zooaïk ik u bij bijn aankomst heb gelast. U hebt uw strijdkrachten overgegeven aan niet daartoe be voegde personen zonder mijn bevel. U hebt opzettelijk uw wapenen en uitrusting aan ongeregelde elemen ten overhandigd, waardoor u hen in staat hebt gesteld bloedvergieten te veroorzaken onder de geallieerde troepen. In naam van den geallieer den opperbevelhebber stel ik u thans onder arrest. U zult beile uw zwaar den aan mij moeten uitleveren, waar na u pe rvliegtuig naar Singapore zult worden overgebracht, waar uw gedrag grondig onderzocht zal' wor den en waar een actie tegen u zal worden ondernomen, zooals is aan gegeven door het opperbevel." Tot nu toe wenschen alleen de uit Soerabaja geëvacueerden in aanmer king te komen voor het herstel en evacuatieschema, dat voor hen was opgesteld. Volgens een mededeellng van Rapwi hebben zich genoeg men- schen gemeld om een schip -te vul len. in Bandoeng zijn er tot nu toe n rïts 500 candidaten. De Rapwi neeft nog niet bekend gemaakt, hoe touna8e-positie in verband met liet. evacuatieschema is. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met mi en dan eenigen regen, plaatselijk vermengd met wat natte sneemv. Matige, Oostelijke wind. Zelfde temperatuur. z,»n onder 1 (i.."0. Maan op 15.11. Zon op 8.00. Hedenmorgen arriveerde de Neder- landsche vrachtvaarder „Van Heutsz" te Batavia met geavacueerden uit Seraarang. terwijl -U, .Pcinsts Bea trix" 500 mannelijke en vrouwelijke vluchtelingen bracht uit Soerabaja, onder wie een aantal zwaar gewon den en De ..Kota Gede" van de Rotter- damsche Lloyd met aan boord 121 man Nica-personeel Is te Batavia aangekomen en vandaar weer naar Fremantle vertrokken met 125 ge- evacueerden. die voor herstel van gezondheid naar Australia gaan. BATAVIA, 13 Nov. (A.N.P.) Het nieuwe Indonesische „kabinet" is tihians samengesteld en bestaat uit de volgende personen: Sjarir. mi nister-president, Binnenlandsche Zaken a. i.. Buitenlandsche Zaken; Amir Sjarifoedin,v Binnenlandsche Veiligheid en Inlichtingen a. i.; Scenario, Financiën; Abdoel Ka- rim, Verbindingen; Moelia, Opvoe ding jj Soewandi, Justitie; Adjidar- ma, Sociale Zaken; Damasatiawan, Gezondheid; Darmawan, Economie Poetoehena, Publieke Werken; Hadji Rasjidi, minister zonder por tefeuille. Soenario heeft te Lelden economie gestudeerd, Abdoel Karim studeerde te Delft, Moelia, ook voor den oorlog bekend als nationalist, promoveerde te Amsterdam, evenals Adjidarmo. Darmasatiawan studeerde medicijnen te Leiden, Darmawan te Delft, Poe toehena. die aan de technsche hoo- geschool te Bandoeng studeerde, is de eenige Ambonnees in het „kabi net", Rasjidi studeerde te Cairo. De meeste leden zijn ruim veertig jaar oud. Een correspondent van het AFP heeft een interview gehad met Sjarir. Deze zeide dat de eerste taak vaft de nieuwe „regeering" zou zijn het ban ditisme te onderdrukken en de jeugd weer onder haar gezag te krijgen. „De nieuwe „fegeering", zal verantwoor delijk zijn aan het volk en niet aan den „president", de grondwet zal ver anderd worden, zoodra de verkiezin gen zijn gehouden", verklaarde hij. Sjarir noemde de verklaring van de Ned.-Indische regeering onvoldoende. Op een vraag over wat hij n het algemeen dacht van de besprekngen tusschen Indonesiërs en Nederlan ders zeide Sjarir, dat het geschil tus schen deze twee volkoren niet zoo groot is als men zou kunnen den ken naar aanleiding van de ernstige wanordelijkheden van het oogenblik. Volgens hem staan de Nederlanders, die een Japansche bezetting hebben ondergaan, dichter bij de Indonesiërs dan de anderen. Over Van Mook zei- de hij. dat deze voor den oorlog be ken dstond als de meest vooruitstre vende Nederlander in de vooruitstre vende kringen. De Bijzondere Baad van Cassatie te Den Haag heeft vandaag uit spraak gedaan in de zaak contra O. van Wijk te Pijnacker, die lid was geweest van de Landwacht en als zoodanig jacht had gemaakt op onderduikers. Zij ontsloeg verd. van rechtsvervolging, daar de raad zich op het standpunt stelde dat de Ned. Landwacht geen Duitsche organisatie was en dus de ten laste legging, dat Van Wijk in viand's dienst zou hebben gestaan, onge grond is. Weliswaar heeft de Landwacht diensten verleend aan den vijand, doch dit is niet ten laste gelegd. De Raad trekt in deze een scherpe scheiding tusschen de op Maart '43 opgerichte Neder- landsche Landwacht en de ia No vember '43 opgerichte Landwacht.. ,Van Wijk was door het Bijzonder Ge rechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal bij dit hof had de doodstraf geëischt. De procureur-fiscaal bij den Bijzon deren Raad van Cassatie had in zijn op 17 October gehouden conclusie vernietiging van het vonsis van het Bijzonder Gerechtshof geëischt en wenscljte verd. te zien veroordeeld tot den dood. De Raad had aanvan kelijk zijn uitspraak bepaald op 31 October J.I., doch deze later uitge steld tot heden. van Z.H. Excellentie als Bisschop van Haarlem Voor Hem, Die in deez' clroev' en somb re jaren le sturen wist het Schip van Haarlems Kerk En aan beleid steeds wijsheid wist te paren, Voor Hem vandaag een loflied op Zijn werkl Maar 'n and're vijand loert weer op de wallen Doch voor Hèm weer cle wapens uit de schee Wij blijven wèèr Zijn dappere vazallen En stuiten wèèr den Iroon... maar 't Altaar mee! Wij wijden aan Uw strijd ons gansche leven, Hoe grootsch, zich aan Uw zaak te mogen geven 7 e sterven - als het moet - voor Kerk en Vaderland Aerdenhout, 15 Nov. 1945. W. M. BOSCH, Pr. PARIJS, 13 Nov, De Fran- sche Constitueerende Vergade ring heeft generaal Dv» Gauile met 555 van de 555 uitgebrach te stemmen tot interim-presi dent van Frankrjjk gekozen. Veertien afgevaardigden waren niet aanwezig, terwijl een zich van stemming onthield. De pogingen der partijen om De Gaulle aan een programma -te bin den heeft de generaal weerstaan, zoodat hij zijn politieke toekomst heeft gezet op de hervormingen, die (hij tijdens zijn termijn van zeven maanden als president kan doorvoeren. Zijn programma zal de goedkeuring moeten wegdragen van de drie voornaamste partijen, die vermoedelijk een gelijk aantal portefeuilles zullen krijgen. Tot de eerste (aken behooren het opstellen van een grondwet en het behandelen van de be grooting. De generaal zegt in een verkla ring, dat de uitvoerende macht zonder twijfel verantwoording schuldig is aan de Nationale Ver gadering, maar eveneens moeten de onafhankelijkheid, de samenhang en het gezag der regeering opge wassen zijn tegen de haar gestelde taak. De Rotterdamsche politie heeft de hand weten te leggen op niet minder dan twaalf zware jongens, die in een grossierderij van chocolade en suiker werken hadden jngebroken. De buit bestond uit veertien balen suiker en een groote hoeveelheid bruidsuikers en amandelpitten. Een jong agent van politie had zich, vermomd als chauffeur, bij het complot ingedron gen en toen hij den buit naar een pand had gebracht, voor welke moei te hij drie balen suiker kreeg, was hij onmiddellijk doorgereden naar het hoofdbureau, waarna het gestolen goed in beslag kon worden genomen. Dinsdag kwam de uoodraad van Heemstede onder voorzitt?rschap van .burgemeester Jh*. J, P. W. van- Doorn voor de eerste maal bijeen. In zijn openingstoespraak herdacht de burgemeester al degenen, die in den oorlog den raad en de gemeente ontvallen zijn. In het bijzonder wijdde hij een woord ter nagedach tenis aan -den heer de Tello, die in Februari 1943 gefusilleerd werd. Yvij zijn trotsch op dezen held. die nog enkele uren voor zijn dood aan zijn vrouw schreef: f,Ik geef mijn leven graag ln de rotsvaste overtuig.ng der overwinning", aldus de bu: ge- meester. Het gemeentebestuur heeft zijn volledige instemming betuigd met bet plan, een monument voor de gevallenen op te richten. Het aantal inwoners is ges vegen tot 23.000. net aantal t.b.c.-patiënten sinds 1940 sterk toegenomen. Ook de schurftgevallen namen ontzettend toe. doch dank zij de inschakeling van het badhuis konden tot 1 Nov. ruim. 1800 lijders aan scabies behandeld worden. Met groote dankbaarheid maakte de burgemeester gewag van het werk der I.K.O., dat van groot belang is geweest voor de volksge zondheid. Gedurende den oorlog wer den tweeduizend evacué's gehuisvest. Het woningtekort bedraagt thans 562 huizen. Van de 5880 woningen ging.ni er door oorlogsgeweld 37 verloren en ruim 300 werden ernstig beschadigd. Namens de burgemeesters van Nij megen en Venray bracht spr. den hartelljken - dank van beide getroffen gemeenten over aan Heemstede, dat op zoo'n spontane wijze hulp heeft verleend. B. en W. hebben plannen tot uit breiding van de begraafplaats, waar door nog resteerende arbeidskrachten productief gemaakt kunnen worden. Spr. deed een dringend beroep op do ouders om bij de opvoeding van de jeugd de helpende hand te reiken. Verheugend noemde spr. het feit dat de jeugdbeweging zoo'n snelle op komst heeft. Een bijzonder woord van waardee ring sprak de burgemeester tot het gemeentepersoneel. speciaal tot dege nen die hun leven in de waagschaal hebben gesteld voor Vaderland en Koningin. Tot wethouders werden benoemd: Jhr. v. d. Pol. de heer Van Unen en de heer Van Lent. Teneinde hea cultureele leven te Santpoort in katholieken geest te stimuleeren. is Dinsdag in een vergadering van daartoe genoo- digden in het Badhuis aan de Wüstelaan een katholieke cultu reele stichting opgericht. Op deze vergadering werd een bestuur gekozen, dat de taak op zich zal nemen tooneeiopvoerin- gen van bekende geelschappen, concerten, lezingen e. d. te or- ganiseeren. De bekende hoboïst Jaap Stotijn zal te Beverwijk medewerking verlee- nen aan het concert van Zanalust" op Donderdag 22 Nov.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1