WESTERDAM" Wereldrecords op het spel Als U De beschuldigingen tegen Haegg c.s. Geen wereldkampioenschap voetbal in 1946 Nieuw passagiers-vrachtschip van de Holland-Amerika-Lijn Uit handen van de Duitschers gehouden WOENSDAG 14 NOVEMBER 1945 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Pastoor Oudejans t R.K. Staatspartij te Heemskerk Burgemeester van Krommenie ontslagen Belangrijke Tuindersdag te Beverwijk Autodiefstal te Santpoort „Kinderen van ons volk" te Hoofddorp Burgerlijke Stand \t> Gemeenteraad Voorhout Twee katholieke wethouders Distributie-nieuws S.J.C. te Noordwijk bestaat 25 jaar Het eerste avontuur van Ling Khi Tong Dynamo speelt gelijk tegen Chelsea A. v. cl. Voet uit Haarlem, tegen wien de doodstraf werd ge- eischt, in het verdachtenbankje voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam 99 IEDERE SPELER ZIJN EIGEN VOETBAL DAMPROBLEEM WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? In den afgeloopen nacht is na een ziekte van slechts veertien da gen te Beverwijk overleden pastoor L. H. Oudejans, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goe den Raad. Hij werd geboren te Heemstede 28 Maart 1892 en pries ter gewijd 15 Augustus 1916. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Waddinxveen, Weesp, Amsterdam en Den Haag en werd op 9 Mei 1936 benoemd tot Pastoor te Hoog- karspel. Op 19 October 1940 volgde zijn benoeming te Beverwijk. Pas toor Oudejans heeft in de afge loopen jaren zeer veel gedaan om het kerkgebouw te verfraaien. Daartoe heeft de kunstschilder Charles Eyck verschillende plaket ten aangebracht en de glazenier Schombrood eenige fraaie glazen ramen. Op een vergadering van de R. K. Staatspartij afd. Heemskerk heeft de heer Kropman, wethouder van Amsterdam, een rede gehouden, waarin hij alle aanwezigen opwekte mede te werken tot versterking van de geestelijke en moreele grondsla gen van ons volk. Het urgentiepro gram van de R. K. Staatspartij werkt in deze richting. De katho lieken moeten niet aan den kant blijven staan, doch hun invloed doen gelden door samenwerking. Critiek is goed. Eerlijk mag ieder een voor zijn meening uitkomen, ook de jongeren die voor den oor log niet kiesgerechtigd waren en thans den leeftijd hebben bereikt. Spr. deed een beroep op de ka tholieken toe te treden tot de R. K. Staatspartij en eensgezind te trach ten tot een goede oplossing te ko men van de crisis, welke de chris telijke beschaving omver dreigt te werpen. Gerekend met ingang van 11 Mei 1945 is H. Westra ontslag verleend "Uit zijn functie van waarnemend bur gemeester van Krommenie. Voor de tuinders van midden-Ken- nemerland wordt Donderdag 15 Nov. in de bovenzaal van „Kennemerland" te Beverwijk de jaarlijksche ontwik kelingsdag gegeven door den Rijks- tuinbouwvcorlichtingsdienst. Een drie tal zeer interessante en leerzame uit eenzettingen zal worden gegeven. Woensdag 28 November volgt een dergelijke vergadering te Castricum. Uit- een garage aan den Midden- duinerweg te Santpoort werd een auto gestolen. De politie heeft dade lijk de hand op de daders, twee jon gemannen van resp. 19 en 21 jaar, kunnen leggen. Het bleken geen on bekenden te zijn. De K. K Tooneelvereeniging uit Cverloon heeft te Hoofddorp een uitvoering gegeven van „Kinderen van ons Volk", naar het boek van Antoon Coolen. Hej spel maakte die pen induk op de talrijke gasten, on der wie zich de burgemeester en wet houders bevonden. R.K. MIDDENSTAND TE HOOFDDORP Te Hoofddorp is „De Hanze", als onderafdeeling van den R. K. Mid denstand, heropgericht. In 't nieuwe bestuur werden gekozenN. Waas dorp, voorzitter, Jos. Bolte, H. Ven- bert, N. de Koning en J. Th. Jutte, R.K. MIDDENSTAND TE NOORD WIJKERHOUT In de vergadering van den plaat- selijken R.K. Middenstand werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. v. Eeden, Jac. v. Parera, W. H. van schie, V. F. Vink, C. van Amersfoort, M. G. van Pa rera en als voorzitter B. v. d. Hoorn. TROPENADEL TE NOORDWIJKERHOUT De tooneelgroep R.K. jeugdtconetl heeft in de zaal van Hotel v. d. Geest twee avonden een opvoering gegeven van „Tropenadel", een blij spel uit het Indische leven, door Henri van Wermeskerken. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de spelers dilettanten zijn, moet de op voering zeer geslaagd gencemd wor den. Heden 8 uur geeft de stedelijke operette-vereeniging Haarlem, een Uitvoering van „Nieuw Vólendam" van Jan Hensen in het R. K. Bonds- gebouw te Lisse. De tooneelgroep der R.K. Jonge- mannenvered'iging. te Noordwljker- hout zal Donderdag en Vrijdagavond In Hotel v. d. Geest een revue op voeren, getiteld: „Het wordt, wel be ter", van Jan Grosfeld. HEEMSKERK. OndertrouwdN. Slingerland en A. M. Hoogewerf; P. Beentjes en KI. Fatels. met alle geweld met vuil wilt gooien, laat het dan vooral niet. Denk er echter om, dat U daar zelf ook vuil mee wordt. Beter is even te wachten, dan leveren w!J weer onze prim» Adelaar-zee pen. *rt Adelaar-product primal De raad van de gemeente Voorhout is voor het eerst in openbare verga dering bijeengekomen. De burgemees ter richtte zich in een welkomstwoord tot de leden, meer speciaal tot de politiek jongeren onder hen, die voor het eerst daadwerkelijk aan het be stuur gaan deelnemen. Het verheugde spr. zeer dat de belangen der gemeente nu weer door gemeentenaren in den raad behartigd zouden worden. De heeren P. L. v. d. Hulst en P. v. d. Nouland waren vol lof over de hou ding van den voorzitter in den be zettingstijd, waarin men hem als een waren Nederlander heeft leeren ken nen. Alvorens tot de verkiezing der nieuwe wethouders werd overgaan wer den de leden beëedigd. De heer G. K. Spierenburg (C.H.) stelde voor om twee katholieke wethouders te kiezen, daar de Katholieken de grootste trac tie vormen. De heer P. L. v. d. Hulst (R.K.) werd met 10 stemmen en de heer H. L. Lindeboom (R.K.) met 6 stem'men tot wethouder gekozen. Eerstgenoemde werd tevens benoemd tot loco-burgemeester. Thans volgde verkiezing voor de commissie van be drijven, waarin de heeren P. v. d. Nouland en G. K. Spierenburg wer den gekozen. Aaji deze commissie zal nog een wethouder worden toegevoegd. Hillegom, Lisse en Sassenheim De winkeliers in de textielbranche worden erop attent gemaakt, dat op de bereidverklaringen verschillende ar tikelen vermeld mogen worden, echter niet wanneer deze artikelen voor ver scheidene personen bestemd zijn. De R.K. Voetbalclub S.J.C. heeft in het Juvenaat een vergadering gehou den, waarin de organisatie van het feest besproken werd, dat Zondag 25 November ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan wordt gehouden. Dien dag is er om 7 uur een H. Mis met alg. H. Communie, waarna een ge meenschappelijk ontbijt. Des middags wordt een thuiswedstrijd door S.J.C. I gespeeld; des avonds is er een fees telijke bijeenkomst, waarop alle leden met hun dames verwacht worden. A.D.O. 1920 TE HEEMSKERK Op de jaarvergadering van de R.K. S.V. ,,ADO 1920" te Heemskerk werd het volgende bestuur gekozen: J. Bek- ker, voorzitter; H. Schram, secr.; Th. Koopman, J. Koper. R.K.S.V. „VELSEN" Voor de junioren en adspiranten van de R. K Sportvereeniging „Vel- sen" is'een feestavond georganiseerd, die klonk als een klok. Opgevoerd werd het spel „Prins Ping Pang Pong in het zomerkamp". Zooals gemeld, zijn tegen een aan tal Zweedsche atlileten, o.w. Guilder Haegg, Andersson en I.iljequlst be schuldigingen ingebracht, dat zij de aniateursbepalingen overtreden zou den hebben. Indien, zoo vernemen wij Iihins, bij het verhoor komt vast te staan, dat deze beschuldigingen op waarheid berusten en de atlileten dus tot profs verklaard worden, zul len de wereldrecords, welke zij in de vijf jaren van bun overtreding ver beterd hebben, ongeldig verklaard werden. Wordt Haegg tot professional verklaard, dan verliest hij 15 we reldrecords; Andersson 4. Boven dien zullen ze dan nog 33 pet. van hun verdiensten aan den fiscus moeten afstaan. Hoewel het onderzoek nog niet ten einde Is, verwacht men, dat on geveer twintig athieten op de zwarte lijst zullen worden geplaatst. In Zweden Is men verwonderd, dat de athletlekbond niet eerder heeft ingegrepen en dat deze overtredingen ongestraft vijf jaar hebben kunnen duren. De heer Lindman van den Zweedschen Athletiekbond zeide hier omtrent, dat de clubs meermalen zijn gewaarschuwd. De Zweedsche Athletiekbond zal een beroep doen op de I.A.A.F., de amateursbepalinsen te „modernisee- ren." De eerste stap in deze richting zal zijn het beleggen van een con ferentie met de Denen, Finnen en Noren, doch als deze hierop niet in gaan. zullen de Zweden alleen han delen. Op de bijeenkomst van de F.I.F.A. te Zürich Is nog besloten, de betrek kingen met Japan te verbreken. Het congres van de F.I.F.A. zal op 25 en 26 Juli 1946 te Luxemburg werden gehouden. In 1946 zullen geen wereldkam pioenschappen worden georganiseerd, doch. op het congres in 1946 zal wor den voorgesteld de wereldkampioen schappen voor 1947 lil Brazilië te doen houden. De betrekkingen met Noorwegen en Oostenrijk zullen worden hervat; de werkzaamheden van den Slowaak- schen bond worden als geëindigd be schouwd. Het voetbal in Tsjecho Slo wakije wordt voortaan geleid door de Tsjecho-Slcwaaksche organisatie. A CLERKX 27. Robbei werd erg nieuwsgeirig. „Vertel me alles," zei hij. Maar eerst nam hij Ling Khi Tong mee naar een klein kamertje, waar ze rustig konden zitten En daar deed Ling Khi Tong zijn verhaal: „Zeer klein verhaal," zei hij. „Man met lang wit baard in kamer. Sleu tel omgedraaid. Verhaal uit." Robhei vond het geen erg spannend verhaal en daarom begon hij zelf maar te vertellen, wat hij van den professor wist. „Zie je, vader," zei hij, „d'r woont hier een schat van een prinses en die heeft een klein gouden doosje, waar iets bizonders mee aan de hand is. Wat, dat mag Joost weten In ieder geval wil de professor het hebben. Hij heeft d'r een heelen hoop centen voor over, maar daar geeft de prinses het niet voor. Toen heeft hij haar met een toovermiddeltje in slaap ge maakt, maar nu kan hij het doosje nog niet vinden, al zijn er twintig menschen aan het zoeken. En daarom wil hij nu een ander middeltje vinden, waardoor zij in haar slaap aan het praten gaat en alles verklapt.' Het heeft wel eenigen tijd geduurd, voordat de Russische voetballers van Dynamo uit Moskou, die momenteel een bezoek aan Engeland brengen, geacclimatiseerd waren en steeds werd de eerste wedstrijd, welke met groote spanning door de Britten te gemoet werd gezien, weer eenige dagen uitgesteld. Doch thans heeft dan toch ein delijk de eerste ontmoeting plaats gehad en wel met Chelsea in Londen. Het werd een gelijk spel van 33, nadat de rust met 20 in het voordeel van Chelsea was ingegaan. Voor den wedstrijd bestond uiter aard groote belangstelling en meer dan 80.000 toeschouwers hadden een plaatsje op het terrein gevonden In tegenstelling tot liet spel van Chelsea, hielden de Russen het spel zeer kort. Zij kwamen dikwijls vonr het Brltsche doel, doch liet schieten was niet zuiver en bovendien bleken de Russen slechts met één been te kunneu schieten, n.l. het rechter. Zi) hebben echter de eigenschappen van de beste Engelsche profs en spe len zeer sportief. De Russen overhandigden vóór den wedstrijd aan lederen Engelschen speler een bouquet bloemen. (Foto C. de Boer) Het nieuwe passagiers-vracht schip der Holland-Amerika-Lijn, het motorschip „Westerdam", is afgebouwd. De passagiers-accom modatie is ingericht voor slechts één klasse: de toeristenklasse. Het schip zal in totaal accommodatie kunnen bieden aan 132 personen. Er is voorts een ruime foyer met trappenhal, een groote eetsalon, een volledig ingerichte barbershop en een schoonheidssalon voor da mes. Voorts zullen den passagiers een rooksalon en een ruime lounge met aangrenzende veranda, alsme de een bar en een bibliotheek schrijfkamer ter beschikking staan. De geschiedenis van dit schip is veelbewogen geweest. 1 September 1939 werd in het bouwdok van de maatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam de eerste kielplaat ge legd. De aflevering zou ongeveer in den herfst van '40 geschieden, doch inmiddels was de oorlog ook óver ons land gegaan en toen deed men alle moeite den bouw zoo lang mo gelijk ie vertragen teneinde de „Westerdam" uit de handen van onze overweldigers te houden. Het half afgebouwde schip werd beurte lings van Rotterdam naar Schie dam gesleept, en hoewel de Duit schers steeds aandrongen op spoe- digen afbouw, werd hieraan niet. voldaan onder voorwendsel, dat noch arbeiders, noch materiaal in voldoende mate aanwezig waren In Aug. 1942. tijdens een lucht aanval der geallieerden, vloog een zwaar blok beton van den wal in de machinekamer waarna het schip zonk. Pogingen om het schip te ber gen slaagden en het werd enkele maanden later in het dok gezet. Nadat de Westerdam in Novem ber weder zoover was, dat zij uit het dok kon worden gelaten, werd het schip aan de Wilhelminakade te Rotterdam gemeerd, waar het tot 1944 zwaar gecamoufleerd bleef lig gen, Inmiddels had de ondergrond- sche in September 1944 van de ge allieerden opdracht ontvangen het. schip te laten zinken, waaraan werd voldaan door de buitenboord kranen open te draaien met het ge volg, dat het schip gedeeltelijk zonk. De Duitschers wisten echter de on- dergeloopen ruimen weer leeg te pompen. De Wester tam werd hierna met cement en zand geladen en van een springlading voor zien, daar het de bedoeling der Duitsche marine was met haar het laatste gat in de vaargeul bij Maassluis te dichten. Intus- schen zaten de mannen van de ondergrondsche niet stil. Drie van hen zwommen des nachts naar het schip om een kist springstof aan te brengen, wat jammer genoeg mislukte. Een tweede poging, met een kano ondernomen, mislukte eveneens, doch een derde poging, even eens met behulp van een kano, had succes en het schip werd op drie plaatsen getroffen. Toen eindelijk in Mei 1945 de be vrijding kwam, werd met alle kracht de berging van het schip ter hand genomen met het gevolg dat het 13 September van dit jaar vlot kwam en naar Wilton Schie dam kon worden gesleept. De Russische voetballersdie mo menteel in Engeland vertoeven maken een redelijk gebruik van het klachtenboek, dat hun door hun gastheeren ter beschikking is ge steld. Dezer dagen schreiden ze erin dat ze voor hun oefeningen niet over voldoende voetballen konden beschikken. Dat mocht natuurlijk niet voor komen. De Engelsche voetbalauto- liteiten, wel bedacht op de verbroe derende taak van de sport, en waakzaam, dat niet het geringste misverstand het onderling begrip zou vertroebelen, zorgden er voor dat er reeds den volgenden dag op het oefenterrein voetballen te over iva- renOp onze foto worden ze door een Russischen speler gesorteerd. Voor den Nederlandschen voetbal ler, wiens club het voor al haar elftallen vaak met een paar oude exemplaren moet doen, een gezicht om van te watertanden. Maar hij bedioinge zijn jalouzie; zelfs als hij heeft uitgerekenddat bijna iedere Russische speler over zijn eigen voetbal beschikt! Probleem No. 1222 van D. Kleen te Heemstede. Zw. 11 st. op 1013, 20, 22, 23. 25. 28, 31, 35. Wit 10 st. op: 26. 33, 34, 3740. 44, 47, 49. Wit speelt en. wint; oplossingen s.v.p. inzenden bin nen drie weken aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36. Heemstede. Oplossing No. 1219 van C. Nierop te Amsterdam. Wit speelt naar 3530, 44—39. 36—31, 9, 27, 44. 21, 48 en wint. Prachtig, gaaf stukje werk. HILVERSUM I, 301 M.: 7.01 Nieuwsber., 7.2J Lichte ochtend- klanken, 7.50 Cchtendwijd., 3.01 Nieuwsber., 8.20 Selectie uit mu zikale geluidsfilms. 9.00 Radio baken, 9.33 Fiano-quintet in es gr. t. op. 44 van Robert Schu mann, 10.00 Muziek bij den ar beid, 10.45 „De Zorineblcom", 11.15 Viool en piano, 11.45 Krijgs gevangenen uit het Verre Oosten, 12 01 2iang, 12.15 Ensemble Paul Weinappel, 13.00 Nieuwsber., 13.20 Orgelconcert, 13.45 Radio baken, 14.30 Gperette-iklanken, 15.00 Montessori-klasje, 15.15 Kwartier voor de vrouw, 15.50 London Symphony Orchestra, 16.30 Belgische clansorkesten, 17.00 Jeugdkrant, 17.30 Lex van Spall, 18.04 Ster van den dag, 18.30 Kwartier van den arbeid, 18.45 Oude bekende melodleen, 191)0 Nieuwsber., 19.15 Repor tage, 19,30 „O, Tommie. kom'. 20.01 Nederland herrijst, 20.a5 Concertgeb. Amsterdam, pauze cultureele agenda. 22.15 Mensch en Maatschappij, 22 20 ..Voor den laten avond". 23.01 Nieuwsber. 23 15 Avondwijding, Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M.: 18 01 Niéuwsber. enz., 18.30 Secco'3 Gitanos en Imperio Argentina, 19.00 Alt en piano, 19.30 Progr. voor de Necferlandsche strijd krachten, 20.01 „Speellieden", 20.30 Landbouwpraatje, 20.45 Jan Corduwener non-stop. 21.00 De regeei I agsvoorlichtingsdienst anftwoordt, 21.15 Enarmble George Frank, 21.45 Avondwij ding, 22.01 Nieuwsteer., 22.15 Dansorkest van de week, Wil helmus. Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichting Directeur: J. J. W. Boerrigter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2