Leveranties op afbetaling aan gezinnen PIONIERSWERK VLIEGENDE HOLLANDERS t >- Nationale inkomen beweegt zich in stijgende lijn MGR. P. HOPMANS NEEMT AFSCHEID Acht Roode Kruis-teams op zoek naar vermiste landgenooten in Duitschland Nieuw èn goed! Noodglas uit foto negatieven WOENSDAG 14 NOVEMBER 1945 PAGINA 3 SPOEDIG UITBREIDING VAN GELDSOMLOOP? Belangrijke vondst Het dagboek van de plunderaars Invoer regeeringsgoederen AMERIKANEN zien Walcheren GESCHIEDENIS Bestuur van bisdom aan coadjutor overgedragen Drieling geboren Zuivering rechterlijke macht BelgiëNederland in Antwerpen Onze Marine Luchtvaart Dienst streed tot den laatsten dag SQUADRON „320" MAAKT «is I $7*' Reorganisatie der politie Nieuwe regeling tot stand gekomen Politiek verdachte ontsnapt Albert Heijn overleden Nu de stroom van maatregelen in het kader der geldsaneering eenigermate is bezonken, heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, aanleiding gevon den om aan dit onderwerp 'n korte beschouwing te wyden. Wij laten deze beschouwing, in enkele punten samengevat, hier onder volgen. 1. De nauwe grenzen, die gedurende de eerste weken van de geldvernieu- wing aan de geldhoeveelheid en. het geldverbruik moesten worden gesteld Bullen geleidelijk aan verruimd dienen te worden om de individueele vrijheid niet meer dan noodig is te beknotten en om het maatschappelijk verkeer de onder de huidige omstandigheden toe laatbare ruimte te geven. 2 Het herstel van het maatschap pelijk leven is door de geldoperatie niet vertraagd, integendeel. De bereid heid tot het verrichten van nuttigen arbeid is belangrijk verbeterd. Het aanbod van arbeidskrachten begon toe te nemen en deze toeneming heeft se dertdien op verheugende wijze voort gang gehad. Bovendien is aan den #warten handel een der zwaarste slagen toegebracht, die aan dit euvel maar toegebracht kunnen worden. Het feit, dat de zwarte handel thans bezig is ook met nieuw geld weer gif te brouwen, geeft de regeering aanleiding ook met andere dan mo netaire maatregelen krachtig te gaan toeslaan. Het plan de campagne is opgemaakt en de uitvoering staat voor de deur. 3. De bankbiljetten in omloop ver tegenwoordigen een waarde van 900 mill. Het bedrag, dat op girale reke ning staat, schat de minister op minstens het dubbele, zoodat, afge zien van zilverbons en zinken geld, de totale circulatie ruim 2milliard bedraagt. Het nationale inkomen beweegt zich bij voortduring in stijgende lijn. het geen een verdere uitbreiding van den geldsomloop rechtvaardigt. 4. Om de banken en giro-instellingen te ontlasten, doet prof. Lieftinck een ernstig beroep op allen, om bedragen Dnder de 25 voortaan niet meer per giro-overdracht, maar met bankbil jetten en zilverbons te betalen. Men zal er bovendien goed aan doen, niet meer papiergeld in kas te houden, dan voor het doen van kleine uitgaven noodzakelijk is. 5. Zoodra de algemeene toestand dit mogelijk maakt, zal de dam tus- Fchen de girale rekening waarover Blechts door overschrijving kan wor den beschikt en het gereede geld worden doorgestoken. Het geschikte moment is daarvoor echter nog niet gekomen. Niettemin ligt deze maat regel in het verschiet. 6. Voor zoover kleine zaken, wegens gemis aan voldoende vrij bedrijfs kapitaal, in moeilijkheden geraken, zal een ruimere deblokkeering worden toegestaan. Voor gepensionneerden en rente niers, en* in het algemeen voor hen die niet voldoende inkomsten genie ten, die een rekening hebben bij den Postchèue- en Girodienst, welke om technische redenen geen splitsing kan maken in girale- en vrije rekening, heeft de minister opdracht gegeven de toegelaten uitbcalingen van 50 tot 100 per veertien dagen te vcr- hoogen. 7. Voor de herinstallatie der gezin nen met kleeding, schoeisel, huisraad etc. zal een zeker deel der bevolking over geblokkeerde gelden kunnen be schikken; een ander deel onbreekt het aan de noodige koopkracht in welken vorm dan ook. Om hieraan tegemoet te komen, gaan de gedachten der regeering in de richting van de invoering van leveranties op crediet met een afbetalingsstelsel. Aan de uitvoering van de organisatie wordt thans hard gewerkt en de minister hoopt haar gereed te hebben als de goederen beschikbaar komen. 8. Het ontwerp betreffende een ver- mogensaanwasbelasting in den vorm van een heffing ineens is gereed en zal aan het parlement worden voor gelegd. Volgens een zeer ruwe schat ting zal de opbrengst van deze heffing ongeveer 4 milliard gulden bedragen. De voorgenomen staatsleening heeft vasten vorm gekregen. Daarvoor is de figuur gekozen van een inschrijving op een bijzonder grootboek, waarop de rente 3 pet. zal bedragen. Deze inschrijvingen zullen kunnen worden aangewend voor de betaling van be paalde. nader aan te wijzen belastin gen. De opbrengst der inschrijvingen op dit grootboek zal dienen tot consolideering van de vlottende staats schuld, die een bedrag van bijna 9 milliard gulden beloopt. 9. Het ügt in het voornemen, alle particuliere personen en bedrij ven die geen ..lichaam" zijn deel te doen nemen aan de inschrijving op spaarcertificaten tot maximaal 300 van het geblokkeerde geld. Deze cer tificaten zullen, zij het in eenigs- zins beperkte mate, overdraagbaar zijn en voor de betaling van be paalde belastingen gebruikt kunnen worden. Een belangrijk archief is thans in handen van de Arnhemsche overheid gekomen, n.l. dat van „Feldwirt- schaftskommando", een der plunder benden, welke Arnhem na de evacua tie van September 1944 hebben be roofd. Dat „Kommando" moest te rugtrekken uit Arnhem en kwam ten slotte terecht In Coevorden, waar het achtervolgingstempo der geal lieerden deze Duitschers zoodanig in de war bracht, dat zij hun paperas sen in den steek lieten. Dit archief is nu naar Arnhem overgebracht, waar het berust bij de afd. Engel- sche zaken ter gemeentesecretarie. Het bevat papieren met uitgebreide gegevens over de weggevoerde goede ren. De datum, zelfs het uur, van den roof. het tijdstip der verzending enplaats van de bestemming zijn nauwkeurig aangegeven. Van 1 Februari tot en met 13 October 1945 zijn door het Bureau Goederen Aanvoer van Overzee (B.A.G.O.) hier te lande in totaal 1.710.244 ton goederen ontvangen, n.l.: levensmiddelen 935.342 ton, ta bak 10.439 ton, textiel 42.638 ton, ieder en schoeisel 8.166 ton, bouw materialen 2.448 ton, hout 84.646 ton, kolen 140.317 ton. Broken dykes" heet de film, die in samenwerking met den vroegeren regeer ingsvoorlichtings- dienst te Londen is gemaakt kort na de bevrijding op Walche ren. Zij brengt de aangerichte verwoestingen in beeld en ver toont de evacuatie der bewoners uit de geïnundeerde gebieden. Reeds gsruimen tijd draaide deze film in talrijke Engelsche biosco pen. Thans wordt zij in 5.000 Amerikaansche theaters in circu latie gebracht. Veertien minuten lang zien de Amerikanen Walche ren. Luctor et emergo". De Ne derlanders worstelen ?net de te gen hen ontketende krachten, maar zij zullen alles te boven ko men! (Door 'n luchtvaartmedewerker) Op 15 Mei 1940, enkele uren voor het sluiten van den wapenstilstand, ont kwamen uit Nederland acht Fokker T 8 W-toestellen (twee motorige drijver-tor pedovliegtuigen) en landden in Frankrijk. Later, toen de toestand ook hier precair werd, vlogen deze toestellen naar Engeland en daalden te Pembrooke, aan de ler- sche Zee. Dit betrekkelijk kleine aantal vliegtuigen paste uiteraard niet in het Engelsche commando, maar ze waren er niet minder welkom om. Alle beetjes hielpen. Vrijwel onmiddellijk kwamen toe stellen en bemanning in actie bij de „Coastal Command" (Kustbewa- kingsvliegdienst) van de R.A.F. Ge speurd werd naar Duitsche duik- booten, esoortevluchten gemaakt voor convooien, terwijl voorts ver ken rungs- en patrouille-acties werden verricht. Hierbij gingen twee Fokkers verloren, terwijl de andere, wegens gebrek aan reserve-onderdeelen uit de „vaart" genomen moesten worden. In begin 1941 werd dit squadron van den Marine Luchtvaart Dienst uitgerust met de twee-motorige Lockheed ..Hudson" vliegtuigen. Daarna verhuisde men naar de Schot- sche bases Silloth en Leuchars. In- tusschen was uit het overige vlie gende personeel een ander squadron geformeerd, dat werd uitgerust met twee-motorige Anson vliegtui gen. Eën ander deel van dit squadron was gestationneerd te Carew Che- ritoi). Later zijn de twee afdeelingen samengesmolten en ontstond het l'o. 320 squadron in den tegenrwoor digen vorm. Van Juli 1941 af werden er of. fensieve patrouilles uitgevoerd te gen de Duitsche scheepvaartbewe gingen, waarbij onze vliegende Ma rine opmerkelijke successen be haalden. Zij vernietigde 33 vracht schepen met een totaal van onge veer 106.000 ton. Tevens bracht zij 1 tankschip en 1 luchtafweer- vaartuig' der Duitschers tot zinken. Ook nam het squadron deel aan verschillende groote aanvallen, o.m. aan den „duizend bommenwerpers- aanval" op Bremen, op 26 Juni 1942. Daarna werd de aflevering van de twee-motorige middel-zware Mitchell bommenwerpers afgewacht, waarna men .,320" indeelde bij de Tweede Tactische Luchtmacht van de R A F. Tijdens D-Day, den dag van de invasie in Normandië, waren In een Herderlijk Schrijven heeft de bisschop van Breda, Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, afscheid geno men van zijn diocesanen. Hij heeft het bestuur van het bisdom over gedragen aan zijn pas benoemden coadjutor, Mgr. J. W. M. Baeten. In zijn afscheidswoord zegt de grijze kerkvorst o. a.: „Niet zonder droefheid in het hart moeten wij u een mededeeling doen, die u wel licht niet zal verrassen. Wegens onzen hoogen leeftijd en een ver mindering van krachten durven wij d]e verantwoordeljjkiieid van het bestuur van het ons Meer geliefd bisdem niet langer alleen te dra gen." Mgr. Hopmans deelt dan mede, dat hij hoopt de priester wijdingen te kunnen blijven ver richten; hij heeft voorts de zorg voor de religieuzen voorzichzelf gereserveerd. Ook hoopt Hij, dat het hem gegeven moge zijn de be loofde Mariakapel te Breda te mo gen inzegenen. De coadjutor zal zijn intrek nemen in het Bisschoppelijk paleis, terwijl Migr. Hopmans zijn rust ge nieten zal bij de Zusters van het Gasthuis aan den Haagdijk 180 te Brteda. Te Nijmegen is een drieling gebo ren. De namen der drie meisjes zijn Beatrix, Irene en Margriet. De moe der, mevrouw VrolijksNoever, en de drie kinderen maken het uitstekend. De Roode Kruis-teams hebben in Duitschland reeds prachtig werk verricht. Maar de moei lijkheden zijn groot geweest en zijn het nóg. Het antwoord op vele vragen kon slechts in Duitschland gevonden worden. Er moesten dus teams naar Duitschland gezonden worden met een tweeledig doel: hulp aan le vende Nederlanders, die nog op re- patrieering wachten en verzamelen van gegevens omtrent overledenen. Samenwerking werd gezocht met vertegenwoordigers der voormalige illegaliteit en den repatrieerings- dienst van het Militair Gezag. Na eindelooze onderhandelingen gaven als eersten de Pransche bezettir.gs- autoriteiten toestemming en drie teams vertrokken naar Fransch bezet Duitschland. Dit was begin Augusteus. Sindsdien werken acht teams in geheel Duitschland. Er was gebrek an benzine, aan voedsel, aan de onmisbare sigaret ten. Geen benzine? Dan op de fiets desnoods Zóó werd het werk be gonnen. Pionierswerk, zoeken naar geheel onbetreden paden, zoeken naar vermiste Nederlanders. Zij Over de zuivering van de rechter lijke macht zijn in het Staatsblad enkele K. B. verschenen. Het eerste heeft betrekking op de leden van de rechterlyke macht, die vóór 10 Mei 1040 zijn benoemd. Het Hooge College voor de rechterlijke macht kan hen ontslaan, indien zij van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk of aan de Kroon hebben doen blijken. Het Hooge College kan schorsingen of sta kingen ongedaan maken. Aan de leden van de rechterlijke macht, die gedurende de bezetting zijn benoemd of herbenoemd, wordt door den minister van Justitie ontslag ver leend. Naar gemeld wordt is thans de finitief besloten den eersten inter nationalen voetbalwedstrijd tus- schen België en Nederland op 14 April 1946 te Antwerpen te doen plaats hebben. <i$m. Vuegtuigoemanmngen van den Marine Luchtvaartdienst in tro pen-uitrusting tijdens een bespreking vóór een aanvalsvlucht het mede onze Mitchells, die den vijand geen oogenblik met rast lieten. Rusteloos volgden zij de snel oprukkende gealli eerde legers, nadat tevoren successen waren behaald boven het terrein, Waar de V-l start banen zich bevonden. Op 18^ October 1944 werden de Mitchells van den M. L. D. naar een vliegveld nabij Brussel overge plaatst. Van hieruit werden tal- looze tactische vluchten onderno men, die eindigden toen de vijand den hopeloozen strijd moest op geven. Zwaar was de prijs aan dooden en gewonden, aan vermisten en krijgsgevangenen, die betaald moest worden. Maar ondanks de groote moeilijkheden in de personeels voorziening konden steeds de open plaatsen door anderen worden inge nomen. De offers, die de M. L. D. voor ons aller bevrijding bracht, zijn niet vergeefsch geweest. Thans bevindt het squadron „320" zich in Engeland, waar het wordt gereorganiseerd en uitgerust met de bekende twee-motorige Mos quito vliegtuigen, die de Mitchells gaan vervangen. De geschiedenis van deze Ne- derlandsche vliegtuigafdeeling, die bleef vliegen totdat de eindover winning was behaald, heeft het Engelsche luchtvaartministerie aanleiding gegeven, hiervan een semi-documentaire film te ver vaardigen, getiteld: „De terugkeer van den Vliegenden Hollander." De officieele première hiervan zal binnenkort in Den Haag geschie den. sloegen zich er door. De auto's van de teams reden terug naar Den Haag en haalden benzine, sigaret ten en voedsel. Maar voor alles ging het werk. Alle gemeenten, alle „kreisen", alle „bezirken" werden afgereisd en de Duitsche ambtena ren werden aan het werk gezet. Kampen, ziekenhuizen en gevange nissen werden bezocht. Zoo wordt langzamerhand het toegewezen ge bied „afgewerkt", levende Neder landers worden met raad en daad terzijde gestaan. Van overleden landgenooten worden overlijdensaf schriften opgevraagd. Nooit zullen alle gegevens ge vonden kunnen woiden. Veel is door oorlogshandelingen verloren gegaan. Eenige dagen voor de be vrijding b.v. vernietigde de S.S de volledige administratie van het gruwelkamp Bergen-Belsen. Voor altijd zal het een geheim blijven, welke en hoeveel Nederlanders daar zijn vermoord. Maar wat be leend is, wordt nu door het Roode Kruis verzameld. Op een onlangs onder leiding van de UNRRA te Wiesbaden bijeenge komen conferentie kwam duidelijk tot uiting: dit werk van de Neder landers was nieuw èn goed. Verschenen is Staatsblad F 250, besluit van 8 November, houden de vaststelling van bet Politiebe- sluit 1945. Als gevolg van ampel overleg tusschen de minister tan Justitie en Binnenlandsche Zaken is een nieuwe algemeene regeling voor de Nederlandcche politie tot stand gekomen, vervat In genoemd Koninklijk Besluit. De politie bestaat voortaan dit de gemeentepolitie, de poiitie van de gemeenten met een eigen korps en verder dg rijkspolitie, bestaande uit hetgeen geduende de bezetting on der den naam marechaussee, alias gendarmerie, uit het oude wapen der Koninklijke Marechaussee, de rijksveldwacht en de gemeenteveld- wacht was samengevoegd. Voorts is bepaald, dat de burge meesters en onder zekere omstan digheden de commissarissen der Koningin de verantwoordelijkheid dragen voor en de bevelvoering hebben ten aanzien van de hand having der openbare orde en rust in de gemeenten, ook dan, wan neer geen ernstige verstoring daar van dreigt of aanwezig is. Ten aanzien van de rijkspolitie (behoudens samenwerking met be trekking tot benoemingen) en de rijks-politiezorg blijft overigens de verhouding als vroeger. De belangen der rijkspolitie en rijks-politiezorg worden door de af- deeling politie van het deoartement van Justitie behartied onder leiding van het hoofd van die afdeeling, die den titel van directeur-generaal van politie draagt. Bii het ministerie ven Binnenlandsche Zaken is he de afd. openbare orde en veiligheid, die dit onderdeel in het bijzonder bevordert en controleert en in hechte samen- weking met de afd. politie van het departement van Justitie zal moeten werken. De benoeming van hoofdcommis sarissen en commissarissen van po litie in de groote re gemeenten ge schiedt voortaan op gemeenschan- pelijke voordracht van de minis ters van Justitie en Binnenland sche Zaken. Eenzelfde samenwer king wordt gevonden ten aanz'en van benoeming van algemeen in specteur en officieren der rijks politie. (Van onzen specialen verslaggever) Het fotografisch filmmateriaal in de archieven van ziekenhuizen en van beroeps- en amateurfotografen kan dienstbaar worden gemaakt aan den wederopbouw van ons land. Men maakt er noodglas van. noodglas, dat meer licht doorlaat dan een gewone glasruit, dat bovendien sterk genoeg is om iedere windvlaag te weerstaan. Uit den aard van de zaak wordt eerst de gelatine van de filmplaat verwij derd. Men schat de in ons land aan wezige film voldoende voor 100.000 M2. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam zou Dinsdagmorgen behan delen de zaak tegen den chauffeur- monteur M- A. Koelemeyer uit Haar lem. Deze N.S.K.K.'er. autovorderaar, is echter ontsnapt uit het Kruithuis te Halfweg, zoodat de zaok voor on- bepaalden ijd werd geschorst. Koele meyer schreef naar den Procureur- Generaal. dat hij aan zijn verdedi ging werkt en zich zal melden zoo dra hij daarmee gereed is Op 80-jari.g*en leeftijd is Am sterdam 'overleden de heer Albert Heijn, stichter van de bekende krui deniers- en comestibleszakem. De heer Heijn was Ridder in de Orde van Granje-Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3