Toestand in Soerabaja ongewijzigd Atoomgeheim aan de Vereenigde Naties Steunpunten in het centrum stormenderhund veroverd Half-uurdienst Eerst echter verzekering vun den wereldvrede Toekomstplannen in Velsen BIJEENKOMST WERD AFGEZEGD Dublin, de „gelukkigste" stad van Europa JAVA'S BEVOLKING MET HONGERSNOOD BEDREIGD Britten zullen verklaring afleggen Het weer Voorstel tot vorming van controle-commissie T? Ui Uitbreiding en moderniseering Onder leiding van architect Dudok 69ste JAARGANG No. 23395 o VRIJDAG 16 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week' Geallieerde troepen op Sumatra Amsterdam-Rotterdam lersche vrouw kent geen zorg Ambtenaar te Zaandijk gaf feestjes NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Waarnemers hebben, volgens V. P., medegedeeld, dat de situatie op Java onrustig blijft, hoewel zich geen grootere incidenten voordeden. Te Soerabaja is verder de toestand ongewijzigd gebleven. Britsche troe pen hebben geen nieuwe voorwaartsche beweging ondernomen, waaruit men afleidt, dat alles gedaan wordt, om het verlies aan menschenlevens en de schade aan eigendommen tot een minimum te beperken. In de bezette stadsdeellen duurt de zuivering echter voort. Tevoren was bericht, dat na het ontvangen van versterkingen Brit- scbe troepen de voornaamste steunpunten in het centrum van de stad Donderdag hadden bestormd en genomen, na het afslaan van een serie zware nationalistische aanvallen. De Britsch Indische voorhoeden trokken over de spoorlijn, die Soerabaja van het Westen naar het Oosten in tweeën verdeelt. Zjj drongen door in het Zuidelijk eind van Je stad onder hevig mortier- en machïnegewcervuur en verdreven do nationalisten uit het Gouvernementsgebouw ten Zuiden van den spoor lijn, waar de voornaamste Indonesische tegenstand zich had gecon centreerd. Een Mosquito van de RAF deed Donderdag een succesvollen aanval op vier machinegeweernesten, welke bulten gevecht werden gesteld. Het vliegtuig werd getroffen, doch keer de veilig op zijn basis terug. Een ander vliegtuig, dat den vorigen dag een verkenningsvlucht had onder nomen. werd eveneens getroffen en de navigator werd gewond. Donderdag vielen Indonesische granaten in het havengebied van Tandjong Perak in de onmiddel lijke nabijheid van het schip „Em pire Canning". Tenzij de Britten er in slagen, de Indonesische batterij door tegen-artillerievuur tot zwij gen te brengen, zullen de Britsch- Indische infanteristen hun aanval len moeten verhaasten, om de scheepvaart der geallieerden te be veiligen. Radio Soerabaja, nog altijd in handen der extremisten zeide Donderdag, dat de meerderheid der Japansche troepen op Oost-Java zich thans in Indonesische handen bevindt en klaar is om naast de Indonesische strijdkrachten te vech ten, waarvoor zij onder Indonesi sche bescherming staan. Eten officieele Nederlandsche ver klaring deelt mede, dat van 1 Oc tober tot 15 November te Batavia 144 Nederlanders, 53 Amboneezen, 5 Chineezen en 14 Indonesiërs ont voerd zijn en nog altijd vermist worden. Indien de omstandigheden niet spoedig veranderen wordt de voed selsituatie op Java ten gevolge van den huidigen chaos zoo slecht, dat niet minder dan tien procent van Java's bevolking van 52 millioen met honger bedreigd wordt. Men schat, dat er minstens twee mil lioen om zullen komen. In een radio-uitzending uit Soe rabaja ls gedreigd met ,,een aanval op Soekarno en zijn zelf-benoemde kabinet en tevens op zijn republiek" onder de beschuldiging dat hij te „gematigd" ls. Verder werd gezegd: „zijn bevelen moeten niet worden opgevolgd." i, R®, Ned.-Indlsche regeerlngsvoor- Uchtlrigsdienst heeft verklaard, dat dr. v. Mansfeld, die sedert J.l. Dins dag vermist wordt, niet de poli tieke adviseur van. dr. Van Mook ls, maar dat hij te Batavia bespre kingen voerde met betrekking tct de interneeringskampen van Ban doeng. -JE? Belawan-Delt en Padang zijn oouo man geallieerde troepen geland, zoowei Bngelsche als Brltsch-In- „er oppercommando van generaal Chambers. 20 November VC1®o tlWH!de convool met een gelijk aantal manschappen. OAder de nieuw aangekomenen bevond zich ook een detachement van de Nica onder leiding van majoor v. d. Harst. De landing' geschiedde zonder inci denten. Do troepen aijn naar Medan opge trokken en maakten 'n marsch door de stad. Verwacht wordt, dat vooral het regiment politie trcepen met zijn martiale Punjabi's van de ttger- diviston veel indruk op de bevolking zal maken. Laski. de voorzitter van de Engel- eche arbeiderspartij, heeft critiek uitgeoefend op de Britsche houding in Ned.-Indië. Hij zeide o.m.,,Ds Engelschen hebben niet gevochten om Nederland te bevrijden, opdat de Amsterdamsche financiers voort zou den gaan met hun uitbuiting van de Javanen. De noodzaak om wet en orde te herstellen is een versleten wachtwoord, waaronder meer misda den zijn begaan dan onder welk wachtwoord ook." BATAVIA, 16 Nov. (A.N.P.- Aneta). De bijeenkomst tusschen Nederlandsche en Indonesische vertegenwoordigers, die gister avond te Batavia zou worden ge houden, is op het laatste oogen- blik afgezegd. „Wij hebben geen vrijheid om te onthullen-waarom dit geschied is", heeft het Britsche hoofdkwartier medegedeeld: „morgen zal een vol ledige verklaring worden uitgegeven." Sjahrir heeft in verband met deze kwestie gezegd: „Ik begrijp niet waarom de Britten de bijeenkomst hebben afgezegd." Graaf Van Bylandt, die bU de Ned. regeering te Londen het ambt van secretaris-generaal aan Buitenlandsche Zaken heeft vervuld, ls, naar het Hbl. meldt, met een officieele opdracht der regeering naar Indië vertrokken. HIJ zou optreden als politiek adviseur van dr. Van Mook. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog zwakke wind met over het grootste deel van het land mist, later plaatselijk optrekkend bfy iets toenemende» wind uit Z.O.-richtlng, des nachts op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag iets minder Koud. Zon onder 16.48. Maan 15.50-3.01. Zon op 8.01. Maandag gaat bij dfe Spoorwe gen een nieuwe dienstregeling in. Veel veranderingen zijn er over het algemeen niet. De voornaamste is, dat nu de lijn Amsterdam Rotterdam geheel geëlectrificeerd is, overstappen in Haarlem en Beiden vervalt. Er wordt een half-uurdienst ingesteld: ver trek uit Amsterdam 20 minu ten over het heele uur en 10 minuten voor het heele uur. Voorts is in de dienstregeling opgenomen een busdienst AmersfoortEde, via Barneveld. President Truman, minister-president Attlee en de minister president van Canada, Mackenzie King, aan boord van het jacht „Sequoia", icaar zij besprekingen voerden over de atoom bom. De staatslieden zijn inmiddels tot overeenstemming gekomen. (Radiofoto A.B.C.-P.) WASHINGTON, 15 Nov. (A.F.P.). De Ver. Staten, Groot-Brit- tannië en Canada hebben in de historische besprekingen over de atoombom besloten, het geheim der vervaardiging van de atoom energie over te dragen aan de „Vereenigde Naties", zoodra deze internationale organisatie in staat zal zijn den wereldvrede te ver zekeren. Zij zijn thans reeds bereid fundamenteele wetenschap pelijke inlichtingen over de atoomenergie op basis van weder- keerigheid met alle naties uit te wisselen.'Voorloopig echter zullen de geheimen van de industrieele toepassing der atoomenergie niet worden prijsgegeven. Truman, Attlee en Mackenzie King hebben de vorming eener commissie van de Vereenigde Naties voorgesteld om controle uit te oefenen op het gevaar, dat de wereld door vernietiging met atoomenergie bedreigt. Deze commissie zou duidelijk om lijnde voorstellen moeten doen o.a. voor de volgende punten: 1. Groote uitwisseling van fun damenteele wetenschappelijke in lichtingen op alle gebieden voor vredesdoeleinden. Een Franschman, die eenlgen tikt gele den een half uur ln Dublin rond wandelde, sprak plech tig: „Dublin ls de ge lukkigste stad ln Euro pa." Na het geschenk van 650 lersche koeien, die wij eenige dagen gele den mochten omvan gen, zijn wij maar al te zeer geneigd hem gelijk te geven. Dublin is een geluk kige stad, niet alleen omdat het welvarender En als je verklaart, dat dit een vreemde te genspraak ls, trotsch te zijn op Je neutraliteit en trotsch on de dui zenden, die niet neu traal waren, dan be grijpt de gemiddelde Ier Je niet. dat dit niet mogelijk ls, althans niet naar den zin van het Zuiden. Zooals de meeste neu tralen ln dezen oorlog, hebben dij Ieren het voorspoedig Misschien eenigszins oppervlakkig, maar het' is er toch. Een van de redenen is het vferkoopen van voedsel en goederen aan Engeland, terwijl ve>e Ieren ook in Engelsche oorlogsfabrieken wer ken. Het klinkt ongeloof lijk voor ons, maar al les ls nog goedkoop lgenlijk moet je in Europa naar Du blin gaan om eens lekker te eten zon- der gedachten aan of o0k. 'n Dubllnsch „Kal is met gevulde winkels van een zwarte verstraatje" maken is Voor den Europeaan ls een feest voor de oogen, en een weldoorvoede be volking, Het ls geluk kig, omdat zijn bevol king buiten den ooriog bleef en niet te lijden had bombardemen ten. Nooit was Dublin er meer van overtuigd, dat het gelijk had een neu trale houding aan te nemen dan thans, nu het naar Europa ziet. Neutraliteit is een vreemd woord voor een vechtlustig volk als de Ieren. Het „ligt" hun zoo weinig, dat dui zenden Ieren de grens van Ulster overslopen om zich bij de Britsche troepen te voegen en verschillenden van hen kregen 't Vlctoria-kruls. Anderen kregen lagere onderscheidingen. Velen Ierland het land van overvloed. Alleen thee, suiker en boter zijn een beetje schaarsch, maar eieren, room en derge lijke heerlijkheden zijn er haast te geef. Vooral nu tegen Kerstmis ls het goed leven in Eire. Gevogel te en wild, hammen en spek vullen de Kerst etalages, en niet alleen voor de sier. De Ier vindt het normaal. Hij begrijpt eigenlijk niet, waarom Je er over praat. HIJ acht de politiek veel belangrijker en heeft het over de „ver deeling" van zfjn land, die hem zóó dwars zit, dat er geen werkelijke sympathie kan zijn tus- ook Heten hun leven op schen Engeland en Ier de slagvelden en de be volking van Dublin trotsch op hen. land, als deze kwestie niet wordt opgelost, ln het Noorden zeggen ze, dat wij sinds 1939 niet meer gekend hebben. De lersche huisvrouw hoeft zich geen zorgen te maken, als er een kop of schotel gebroken wordt. Ze haalt eenvou dig nieuwe. Zoo normaal vinden Mr. O'Conner, en hoe Ieren verder mogen heeten, dit, dat zij er niet eens op reageeren DS* regeering hoort er voor te zorgen. Hij stemt alleen bil iedere gelegenheid op De Va lera. Ierland heeft zich goed ontwikkeld in den oorlog. Het ls niet voor niets, als deze Fran- sche journalist zegt, dat „Dublin de geluk kigste stad van Euro pa" is. 2. Contröle op de atoomenergie in de mate. die noodig is om- het ge- gebruik tot vredesdoeleinden te be perken. 3. Verwijdering uit de nationale bewapeningen van alle atomische wapens etc. geschikt voor massa productie. 4. Opstelling van doeltreffende waarborgen door middel van in spectie en andere middelen om de betrokken landen te beschermen te gen de gevaren van overtredingen en invasies. In een verklaring van duizend woorden, hebben de drie staats hoofden over het resultaat van hun bijeenkomst onder meer gezegd: „Wij erkennen, dat geen enkel land in feite het monopolie mag be zitten van de recente wetenschap pelijke ontwikkelingen en zijn ons bewust, dat een volledige bescher ming van de beschaafde wereld tegen het vernietigende gebruik van natuurwetenschappelijke ken nis bestaat uit het voorkomen van oorlogen. Geen enkel beveiligingssysteem, dat kan worden uitgedacht, zal op ziclj^elf een daadwerkelijken waar borg opleveren tegen de productie van atoom-wapenen door een land, dat zijn zinnen op agressie heeft gezet. Wij kunnen evenmin de mogelijk heid negeeren van de ontwikkeling van andere wapenen of van nieu we methoden van oorlogvoering, die een even groote bedreiging van de beschaving kunnen vormen als het militaire gebruik van de atoom energie. Wij vertrouwen, dat andere landen dezelfde politiek zullen wil len aanvaarden en daardoor eea sfeer van wederzijdsch vertrouwen zullen scheppen, waarin politieke overeenstemming en samenwerking zullen gedijen." Tijdens een rondgang hebben wij indertijd al uitvoerig ge schetst. hoezeer Velsen, waar bij inbegrepen IJmuiden, in den oorlog door beide combat tanten beschadigd en vernield is. Van aUe gemeenten boven de 20.000 zielen is Velsen pro- centsgewijs het zwaarst gedu peerd en het volgt wat ver woesting betreft onmiddellijk na Rotterdam en Den Haag. Ruim 4200 huizen of ongeveer 1/3 van de totale hoeveelheid is afgebroken of in puin ge legd. Ongeveer 20.000 inwoners keeren niet meer naar hun haardstede terug. Maar Velsen pakt aan! Thans wordt er met man en macht ge werkt aan de restauratie van de woningen, die te herstellen zijn, en aan nieuwbouw worden hooge ste- debouwkundige eischen gesteld, ter wijl aan den anderen kant ernstig rekening wordt gehouden met de zich uitbreidende industrie en de taak, die op Velsen rust, als voor haven van Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat deze vernieuwing en moderniseering in de meest bekwame handen gelegd moet worden. Het gemeentebestuur is zeer verheugd er boven ver wachting in geslaagd te zijn den heer W. N. Dudok te Hilversum, den bekwamen architect met een wereldreputatie, en het bekende bureau van Van Tijen en Maas kamp te Rotterdam bereid te heb ben gevonden de grootsche plan nen in samenwerking te verwezen lijken. Daarmede is gewaarborgd, dat een goed architectonisch ge heel wordt verkregen en dat tevens in de behoeften van havens en in dustrieterreinen op moderne en de gelijke wijze zal worden voorzien. Het ligt namelijk niet in de bedoe ling deze plannen in een ver ver schiet uit te voeren. Er is haast bij, want IJmuiden is een wereldhaven en het is in het belang van Neder land. dat de geheele gemeente spoedig hersteld wordt! Door verschillende manipulaties en valschheid ln geschrifte heeft een ambtenaar van de secretarie te Zaandijk in 1944 ruim f 80.000 verduisterd. Hiervoor stond de man gisteren terecht voor de Haarlem- sche rechtbank. Van dit groote bedrag had hij goe den sier gemaakt ln den oorlogstijd. Hij gaf feestjes a f 2500. blies voor minstens f 180 per dag aan sigaren en sigaretten de lucht in en bezorgde zijn vrouw een bontmantel van f1200. De Officier van Justitie nam voor al het plaatsen van 'n valsche hand- teekening verdachte zeer kwalijk en hij eischte twee en een half Jaar ge vangenisstraf De verdediger, mr. Hoog, wees op de groote verleidingen, waaraan verdachte had blootgestaan en drong met het oog op een goede illegale reputatie aan op uiterste clementie. Te Heemstede zal Maandag 19 Nov. in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond een sonatenrecital worden gegeven door Jo Hekster, viool en Miep van Luin, piano. Het programma vermeldt om v.erken van Vivaldi, Bach en Beethoven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1