HUISMOEDERS He bijzonder zuinige V verschillen... I Nieuwe faze in de voetbal historie Amerikaansche jurken vragen niet veel stof I met vacantie Zegenrijk werk op elk gebied Interneering en het winterprobleem Levensverzekeringen in de Russische pers Indië-vliegtuig te Batavia Nieuwe omschrijving van begrip „oorlogsschade" VRIJDAG 16 NOVEMBER 1945 PAGINA 3 BISSCHOPPELIJKE HULPACTIE .J Bootdienst HarwichHoek van Holland geopend Eduard van Beinum dirigeert In het buitenland DYNAMO De D.C. 4, het eerste Indië- vliegtuig na den oorlog, is heden morgen om 10 uur te Batavia aangekomen. 13 November was het vliegtuig in Colombo gearriveerd, waar men twee dagen is gebleven voor het voeren van besprekingen. Vla de Cocos-eilanden is men vervolgens naar Batavia doorgevlogen. Men meldt uit Batavia: „Alles wel aan boord." Minimum-eisch voor de kampen Ondergrondsche vliegtuigfabriek BRUSSEL 15 Nov. (A.N.P.) Dernière Heure bevat een A.P. P.-bericht, waarin gezegd wordt, dat de Amerikanen een geweldige onderaardsche vlieg tuigfabriek in een plaatsje ten Noorden van Tokio hebben ontdekt, die volgens de Japan ners de beste ter wereld is en bestand tegen bommen van een ton. Zij bestaat uit zes verdie pingen welke ondersteund wor den door zuilen van 60 M. hoog. Maar Japan heeft er weinig pleizier van gehad, want tegen het eind van den oorlog was de productie nauwelijks begonnen. SPUIT ELF! LONDEN, 15 Nov. (Reuter). De Zweedsche physicus Sieg- bahn heeft verklaard, dat het procédé tot vervaardiging van de atoombom, niet langer geheim is. De Ziceedsche phy- sici zijn volledig op de hoogte van de constructie en Zweden kan even goed atoombommen maken als de Ver. Staten. \m HONDERDJES Een deel vry voor giraal verkeer R.K. Werkliedenverbond Betaling van niet-periodieke uitkeeringen O tapje voor stapje gaat .N Vrouwe Welvaart vooruit, sinds den dagdat het veldgrijs hier den schepter neer moest leggen. Voorzich tig nog en bescheiden, maar met beloften van méér brengt ze ons de eerste textiel, van zelfsprekend allereerst voor degenen, die het 't hardst noodig hebben. Een nieuwe, een gloednieu we lap stof in je handen, wat een weelde voor een vrouw, een weelde, die een man nooit zoo heelemaal mee kan voe len. Maar wat betéékent het ook? Een nieuwe jurk voor jezelf, düs een nieuw uiterlijk en niet meer eeuwig stop pen en repareeren van de oude, die je nu een kruis na geeft.' Om niet eens te spre ken van de blijdschap, die het de moeder geeft, als ze voor haar kinderen iets nieuws kan maken, iets heelemaal nieuw en niet prutsen en passen en meten uit een oud stuk ,,dat nog wel mee kan", waar dan ook alles mee ge zegd is. Zijn toe ver van de waar heid als toe zeggen, hoe dich ter de vrouw bij de twintig is dan bij de vijftig, hoe meer ze zich verheugt over de nieu we jurk, die ze gaat krijgen Hoe jonger ook, hoe grooter ambitie om de mode op den voet te volgen. De mode van het oogenblik zegt: wijde rokken, overvallende schou ders, nauw middel en breede heupen. Wijde rokken vragen veel stof, maar de mode is tolerant en houdt met alle factoren rekening. Daarom beelden wij hierbij twee Ame rikaansche jurken af, die niet veel stof vragen en toch zeer modern zijn. Bij het eene mo del, dat we in zijn eenvoud bijna klassiek kunnen noe men, geven de aangeknipte insteekzakken het moderne breede-heup-sïlhouet. Het an dere jurkje toont, hoe enkele plooien het effect van den overvallenden schouder kun nen geven. Let hier ook op de ceintuur, die zonder met gesp te sluiten, door het strikje toch verstelbaar is. Moment uit den wedstrijd ChelseaDynamo te Londen (Foto A.B.C.-P.) Voetbalcompetitie Zondag a.s. (Van onzen Haagschen redacteur) Aan den boulevard in Noordwijk staan drie hotels, die ook thans, nu de winter voor de deur staat, tot de laatste plaats bezet zijn. De gasten hebben dan ook de geneugten van het zomersche badleven niet van noode. Zij hebbdn rust noodig na een winter vol angst voor de veiligheid van haar zonen, een winter vol zotgen door ge. brek aan voedselwarmte en licht. En hier komen zij op haar verhaal. De Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogsslachtoffers zorgt nu reeds maanden lang, dat gedurende zes weken ongeveer 170 huismoeders uit de groote steden een welverdiende vacantie kunnen genieten. En op dezen voet zal zij nog geruimen tijd doorgaan. Een zegenrijk werk, toch slechts een klein onderdeel van de wijdvertakte hulpverleening door de Bisschoppelijke Hulpactie. Want aan den Ouden Schevenlng- scheweg in Den Haag staan drie an dere villa's, welke onder de hoede van de Bisschoppelijke Hulpactie gesteld zijn. Daar worden kinderen verpleegd van geïnterneerde N.S.B.-ers. Natuur lijk wordt de voorkeur gegeven aan gezinsverpleging en binnenkort zal dan ook een dringend beroep worden gedaan op de katholieke gezinnen, een of meer van deze kinderen, die toch niet hun heele leven het stem pel „N.S.B.-kind" mogen*, dragen op te nemen. Daarbij zullen de parochieele aalmoezeniers van de Bisschoppelijke Hulpactie worden ingeschakeld. Een derde facet van het werk der B.H.O.: de Maatschappelijke Gezins zorg, welke is opgericht in samen werking met de Katholieke Actie voor de vrouwelijke Jeugd. De moeders uit de gezinnen weghalen voor een rust kuur mag uit den aard der zaak slechts geschieden bij werkelijke nood zakelijkheid. Hulpverleening in het gezin is de taak van de jonge vrou wen, die voor haar taak, stut en steun te zijn voor de huisvrouw wor den opgeleid in Hotel ,,Eembrandt" in Noordwijk. Dankbaar en belangrijk werk is ook dat van de mannelijke hulpcolonnes voor den wederopbouw, waarvan rector H. H. J. van Hu6sen, hoofdaalmoeze nier van de Hulpactie, ons in zijn kantoor aan de Laan Copes in Den Haag vertelde. Hulpcolonnes werken momenteel in Venras-, op het eiland Schouwen en in Wouw. Het werk ln andere plaatsen wordt voorbereid. „Wij steunen", aldus - rector Van Hussen, „met inspanning van alle krachten de HARK door het be schikbaar stellen van gelfcen, door aansporingen om zijn steentje bij te dragen in de kerken, door mede werking bij de plaatselijke inzame lingen, door bemiddeling bij- de goederenuitdeeling. Wij weten im mers welke geloofsgenooten hulp het dringendst noodig hebben en onze bemiddeling bevordert dus een doelmatige en snelle hulpverleening. De B.H.O. heeft zich in verbinding gesteld met het comité „Holland helpt Indlë". Een der Noordwijksche hotels zal mogelijk worden bestemd als passantenhuis voor de repatri- eerende moeders en kinderen. Wij zullen voorts trachten deze men- schen onder te brengen bij geschikte katholieke families." Er is nauwe samenwerking met HARK, Ned. Roode Kruis en Centraal Bureau voor Oorlogsslachtoffers. Sa menwerking met Volksherstel stuit echter op moeilijkheden, die grooten- deels te wyten zijn aan bet niet voldoende respecteeren van de zelfstandigheid en de zelfwerk zaamheid van de confessioneele instanties, door een geest van alles zelf te willen in plaats van aanvullend te werken en zich alleen voor de ln- dividueele hulpverleening te beperken tot hen, die niet vallen onder de Met een vertraging van ruim 5 uur is de „Prague" van den Harwich Hoek v. Holland-dienst te Hoek v. Hol land aangekomen. Aan boord waren 74 passagiers. Kapitein Clifford Rowland Baxter, gezagvoerder van de„Prague", heeft verklaard, dat deze eerste over tocht na den oorlog een van de ergste was, gedurende zijn 25 Jaar ervaring op deze lijn. Het was hem nog nooit overkomen, dat hij voor den ingang van den Nieuwen Waterweg het anker moest laten vallen. Men hoopt, dat binnen niet al te langen tijd ook schepen van de maatschappy „Zeeland" weer kunnen varen, al zal het dan misschien nog niet van Vlisslngen, dan toch van Hoek van Holland af zijn. De Mij. „Zeeland" onderhield een dagdienst, terwijl de schepen van de „London and North Eastern Railway" 's nachts varen. Op deze wijze zal het moge- li1k zyn, opnieuw tweemaal binnen één etmaal een verbinding tusschen Engeland en het vasteland tot stand te brengen. Door den dichten mist kon de „Prague" gisteravond niet naar Har wich vertrekken. Berst hedenmorgen, omstreeks zes uur, is het schip uit gevaren. De dirigent van het Concertge bouworkest, Eduard van Beinum heeft uit Engeland, Begië frank rijk, Denemarken, Zweden en zefs uit Tel-Aviv aanbiedingen ontvan gen om de leiding van concerten op zich te nemen. Het bestuur van het Concertgebouw zal alles in het werk stellen om Eduard van Beinum zoodanig vrij te maken, dat hij lri de gelegenheid is deze aanbiedingen te accepteeren De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, is per vliegtuig naar Engeland vertrokken, waar hij eenlge dagen zal verblijven. x katholjeke en protestantsche organi saties. het Leger des Heils enz. Deze houding van N.V.H. is gegroeid tot een probleem van niet alleen prin- clpieele maar ook practisehe betee- kenis. Door niet gebruik te maken van bestaande en ervaren krachten maar alles in eigen hand te houden, stagneerde in de groote steden de goederenuitdeeling. Uit een onderzoek, ingesteld in Zuid-Holland bleek, dat 20 September van het beschikbare babygoed 35 pet. en van de kinder dekens bijna alles nog op verdeeling wachtte. Een voorraad van bijna 4.000 stuks dames- en kinderbovenkleeding was in zijn geheel ongebruikt blijven liggen. In Rotterdam ontvingen de katholieken slechts 10 pet. van het geen zij hadden aangevraagd, terwijl zij al enkele maanden de aanvragen hadden stopgezet, omdat toch geen vergunningen werden verstrekt. Ook in Amsterdam wordt het tempo ver traagd omdat men den nood van een zoo groote bevolking vanuit één bureau wil lenigen. Het is te wenschen en het lijkt ook waarschijnlijk, dat de moeilijkheden eerlang kunnen worden opgelost. 7V2 watt: 45cl. 32 watt: 50ct. 12V2 watt: 50ct. 50watt:60ct. 20 watt: 50ct. 80 watt: 75ct. N V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN Het eerste contact van het Rus sische voetbal met dat van het Westen schijnt in het land van Don en Wolga wel van zeer groot belang te worden geacht. De bij zondere reclame, die er mee ge maakt wordt, heeft niets meer van wat men anders een „cpgeblazen geval" zou kunnen noemen. In de pers bijvoorbeeld komt dui delijk tot uiting, dat de eerste wed strijd, dien de Russen in Engeland speelden tegen Chelsea als een internationale gebeurtenis van groo; belang wc-rdt beschouwd, zóó groot, dat er méér ruimte aan besteed wordt, dan aan het overige nieuws uit het buitenland. Dit springt te meer m het oog als men bedenkt, dat de Russen toch eigenlijk té nuch tere menschel) zijn, om zich door een gebeurtenis als een voetbalwedstrijd tot sensatie te laten opzweepen. Het verslag van den wedstryd is ln Rusland per radio uitgezonden, l'len- „Deze winter mag geen zwarte bladzijde worden in de geschiedenis van het Nederlandsche volk, door dat talrijke politieke gevangenen als gevolg van koude en gebrek zouden sterven of ernstig ziek zouden wor den." aldus kolonel mr B. T, 1. A. ter Vee, directeur-generaal voor dé byzondere rechtspleging, tot een verslaggever van het A.N.P. Er wordt hard gewerkt om er voor te zorgen, dat de kampen, die thans ln gebruik zyn, ook „winterhard" genoemd mogen worden, d.w.z. dat dat situatie in de kampen inderdaad zoo zal zyn, dat wij er een groot aan tal menschen in kunnen onderbren gen zonder dat wij bevreesd behoe ven te zijn, dat het slechte weer er een opruiming zal houden. Dit wil zeker niet zeggen, dat de kampen eulïen herschapen worden tot sana toria. Zij zullen echter moeten vol doen aan zekere noodzakelijke mi- nimumeischen. Iedere gevangene zal een krib moeten hebben met twee dekens, het dagverblijf zal verwarmd moeten zijn en de kleeding zal dus danig moeten zijn, dat zij bestanti is tegen de weersgesteldheid. Dit te bereiken voor ongeveer 90.000 men schen is geen eenvoudige taak, vooral omdat dit nooit gebeuren mag ten koste van de burgerbevolking, die eveneens aan dit strikt noodzakelijke een tekort heeft. Het is evenwel éen minimum-eisch en kampen, die aan dezen eisch niet kunnen voldoen, zullen onvoorwaardelijk worden ont ruimd. Momenteel heeft ongeveer de helft van de gedetineerden geen krib. De aankomst der aangekochte 35.000 z.g.n. shelter-bajrks-kribben met drie slaapplaatsen hoven elkaar, die in Engeland in de schuilkelders werden gebruikt, zal aan dit tekort een einde maken. Bovendien was het mogelijk in België 75.000 stroozakken te koopen. Voor de verwarming zijn de noodlge maatregelen getroffen. De brandstoffenvoorziening is verzekerd mits heel zuinig wordt gestookt. Ook het voedingsprobleem is opgelost. Het college van Rijksbemiddelaars heeft, in afwachting van een geheel nieuwe loonregeling voor de vleesch- waren- en vleeschconservenindustrie, voorshands een nieuwe gemeente klasse-indeeling en verhoogde loonen vastgesteld. Van de geblokkeerde rekeningen, ontstaan door het inleveren van bank- en muntbiljetten van f 100, kan een giraal gedeelte worden af gesplitst. Dit deel bedraagt 25 pet. van het tegoed volgens den stand van 2 Oct. 1945. Dit wordt echter verminderd met het bedrag, dat de belanghebbende sedert 26 Sept. 1945 uit geblokkeerd tegoed bij de instel ling, waar hij ook de f 100.bil- jettenrekening heeft, in contanten of op girale rekening heeft vrijge- kregen. In een te Utrecht gehouden bij eenkomst van het R.K. Werklieden verbond heeft verbondsvoorzitter A. de Bruyn medegedeeld, dat 1 Januari het oude lederepeil weder bereikt aal zijn. Vooral de jongeren melden zich in grooten getale aan. Dezer dagen zal een nieuw beginsel- en urgentie plan verschijnen. In het Staatsblad P 256 is afge kondigd de „Beschikking Levensver- zekeringsuitkeeringen 1945". Hierin is een regeling getroffen voor de beta ling van niet-periodieke uitkeeringen uit hoofde van op 26 Sept. 1945 be staande levensverzekeringsovereen komsten, alsmede van uitkeeringen wegens afkoop of beleening. Uitkeeringen uit hoofde van overeen komsten, gesloten na 26 Sept. 1945, zijn niet onder de nieuwe "beschikking begrepen en kunnen te allen tijde in vrij geld worden uitbetaald. Bij afkoop of beleening mag de uitkee- ring van het gedeelte ter grootte van de reservewaarde op 26 Sept. 1945 in beginsel uitsluitend op geblokkeerde rekening geschieden. Bij atfe overige uitkeeringen wordt van het bedrag der reeds eerder genoemde reserve- waarde 25 pet. overgeschreven op girale rekening en 75 pet. op geblokkeerde rekening. Deze blokkeering van 75 pet. van het bedrag der reservewaarde op 26 Sept. 1945 bleek volstrekt noodig om te voorkomen, dat de geldcir culatie op het oogenblik al te zeer zou worden vergroot. Ter geruststelling der betrokke nen kan echter worden medegedeeld, dat het geenszins in de bedoeling ligt deze bedragen blijvend geblok keerd te houden. Zij zullen gelei delijk voRedig kunnen worden ge deblokkeerd en zij zullen dus niet worden gebruikt voor gedwongen beleggingen. Men zal echter toestemming kunnen krijgen het geblokkeerde bedrag eener uitkeering terstond volledig te gebrui ken voor het koopen eener lijfrente, welker periodieke uitbetalingen geen gevaar vormen voor den omvang dei- geldcirculatie. duizenden inwoners van de noord- stad hebben dit verslag buiten be luisterd, want op alle Moskousehe pleinen, waren machtige loudspeakers aangebracht. In hun nabeschouwingen zijn de bladen kennelijk ingenomen met het succes dat men dit gelijke spel zon der twijfel noemen kan. Zij worden alweer wat driester, want na de nog wat weifelende opmerking, dat de Dynamo's wat nerveus waren (lees: en daarom niet wonnen), volgt nu de verklaring dat zij een volgenden keer zeker niet met een gelijk spel tevreden zullen zijn. Ook probeert men zoo hier en daar aan het gelijke spel voor Dyna mo neg een bijzonder complimenteus tintje te geven. Volgens den com mentator van de Izvestia heeft Chel sea aan den befaamden middenvoor Lawton 14.000 pond sternT"^""Let..-.: :1 voor zijn deelname aan dezrn wed strijd. De waarheid is en wij we ten niet of zsulkt, met dézen wed strijd verband houdt dat Chelsea den middenvoor van Everton enkele weken geleden opgekocht heeft. Voorts beweerde Izvestia nog, dat Chelsea eenlge duizenden ponden heeft uitgegeven om een paar van de beste Britsche spelers te enga- geeren. Hoe het ook zij, met deze ont moeting tusschen Russisch en En- gelsch voetbal schijnt er een nieuw aspect in dje ontwikkeling van de vcetbalhistorie te zijn gekomen, Het bericht dat de heer Lotsy mee bracht uit Zürich: dat er in de toekomst mogelijkheid bestaat tot samenwerking tusschen de Britten en de F.I.F.A., en verder: dat er ook contact met het Russische voetbal is gezocht, wijst eveneens in die richting. District I: tweede klasse A: Alcm. VictrixAlkm, Boys; ZWWest Frisia. Derde klasse A: DTSSchagen. D: De GermaanSDW. F: Amers- foortsche BoysEMM 1915. Vierde klasse B: West-Friezen WW; GrashoppersAndijk. E: IW Purmerend. F: MeervogelsAssen delft. J: Zwaluwen 1919SNA. M: APWC-'Voorwaarts. N: MSV 1919— Stichtsche Boys. HekerwedstrijdenVelsenRCH, SportersAlways Forward, Sandcw Monnikendam, Zilvermeeuwen ÖDIZ, RKAV—SAVM. Afgekondigd is het Besluit on de Materieele Oorlogsschaden 1945. Door een nieuwe omschrijving van het be grip „oorlogsschade'' valt voortaan hieronder behalve de schade aan goederen door oorlogsgeweld, ook de schade aan goederen, die door de vijandelijke weermacht zijn opgebla zen als zng. repressaille-maatregel (bezettingsschade); die door den vijand afgebroken zijn in verband met zijn defensieve maatregelen aan de kust; die tijdens evacuatie door weersinvloeden of door plundering door burgers zijn vernield of die door de zgn Jodenmaatregelen aan eigenaren zijn ontnomen en door Rechtsherstel niet in hun bezit kun nen worden teruggebracht, noch kunnen worden vergoed. Gezien het enorme aantal schade gevallen, zal met de afwikkeling een zeer geruime tijd gemoeid zijn. maar of U HONIG'S PUDDING opdient als heerlijke roomige vla me! vruchten, of - dat vinden kinderen zoo leuk voor ieder een eigen puddinkje, de smaak van HONIG'S PUD DING kent slechts één hcoordeeling: Verrukkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3