Samenwerking in Indië de eenige oplossing Intermezzo Lang uitstel van besprekingen acht ér. Van Mook schadelijk DE GAULLE geeft zijn opdracht terug Amerika, het sprookjesland m Gerechtshof spreekt het schuldig uit Gevolg van commanisti che eischen 69ste JAARGANG No. 23396 o ZATERDAG 17 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week' Tijdens zijn bezoek aan België werd Winston Churchill benoemd tot doctor hojioris causa van de Hoogescholen van Brussel en Leuven. Na de rede van den rector van de Vrije Universiteit te Brussel, prof. J. Cox. ontving Churchill de bul met de bijbe- hoorende versierselen (Foto 't Sticht-P.) Situatie op Java kalmer Het weer BELSEN-PROCES Kleeren van gesponnen glas Verpakfe vliegvelden Vlotte reis van het Indië-vliegtuig Begroeting te Batavia Mr. H. Linthorst Homan Commissaris van Friesland Indonesische delegatie bij de Koningin Nieuwe Kamerleden De toestand op Java Engelands rol in indië Gevaarlijk liften in de grensstreek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een paar dagen geleden publi ceerden we een fot» van Ba tavia. Het was de eerste, die wij van Java's hoofdstad na de capitulatie fan de Japanners ont vingen en wij bekennen het eerlijk, heb deed ons pijnlijk aan daar op een door de gloeiende tropenzon overgoten plein met palmen en prachtige gebouwen Britsche soldaten te zien staan, geweer aan den voet, gereed om bij een weder oplaaien der onlusten onmiddellijk in ce grijpen. Een schrijnend gevoel, dat zóó de bevrijding van Java tot ons moest komen. Hoe geheel anders hadden wij hier en waarschijnlijk de meesten daar op dat schoone, zoo^rtjk geze gende eiland deze bevrijding gedacht. Wellicht zijn we te naïef geweest. Vijf jaar waren wij zelf van alles, wat er zich op de wereld, vooral ook op politiek gebied, afspeelde, afge sloten. Drie en half jaar was ook Indtë gekluisterd ln één groot Ja- pansch concentratie-kamp. Is het wonder, dat Oost en West, kort na elkander bevrijd van de fascistische ëyraunie, plotseling tegenover elkaar stonden, onwetend en niet begrij pend de gebeurtenissen, die op ons en op hen losstormden? z ij, de In donesiërs. waren onkundig van de be loften, welke onze Koningin reeds ln December 1942 deed en waarin zij een opbouw van het Rijk na den oorlog aankondigde, gebaseerd op den hechten grondslag van volledig deelgenootschap. W ij, hier ln Ne derland, waren voor het meerendeel onkundig van de nieuwe politieke ideeën die zich in Amerika vorm den of reeds hadden gevormd over de toekomstige verhouding van het Europeesche Westen tegenover de vol keren van Zuid-Oost-Azië. Bevreem dend was deze belangstelling niet, want de Ver. Staten wisten, dat zij ln den oorlog tegen Japan het leeu wendeel zouden moeten dragen. Uit een onlangs te New York uit gegeven boekje „Indië in de bran ding", van de hand van den heer J. F. Engers, blijkt duidelijk, dat er in de oorlogsjaren heel wat litera tuur over het koloniale vraagstuk is verschenen. Allerlei denkbeelden kwamen naar voren met als eene uiterste bepleiting van den terug keer tot den status quo ante en als ander uiterste toekenning van on middellijke onafhankelijkheid aan de voormalige koloniale gebieden. Wanneer men dit alles overweegt, dan begrijpt men beter den achter grond van de rede van H- M. de Ko ningin in 1942, maar men begrijpt ook gemakkelijker, waarom een Soe- kamo een beroep durfde te doen op Amerika of op de „United Nations". Intusschen hebben de jongste re- geeringsverklaring te Batavia en het Britsche ingrijpen met de wapenen te Soerabaja hun uitwerking niet gemist. Soekamo, die op de verkla ring van Van Mook reageerde met een hautain „ik wil niets met het Koninkrijk te maken hebben" is na de samenstelling van het naar alle waarschijnlijkheid gematigde „kabi- net"-Sjahrir op den achtergrond gedrongen. Het optreden der Brit ten te Soerabaja zal hem misschien geleerd hebben, dat orde en gezag tóch hersteld zullen worden, zoo niet goedschiks dan kwaadschiks. Uit alles blijkt, dat ook de Britten terecht het gebruik van geweld slechts als laatste middel Willen toepassen en dan nog met groo- te voorzichtigheid om onnoodig bloedvergieten zooveel mogelijk te voorkomen. Zij willen een zoodanige atmosfeer scheppen, dat besprekin gen gehouden kunnen worden met gematigde nationalisten, welke een toenadering mogelijk maken. Het is echter goed er nog eens op te wijzen, dat eventueele besprekingen in geen enkel opzicht een erkenning betee- kenen van de „Indonesische repu bliek" of zijn zoogenaamden presi dent die voor de Nederlandsche re geering absoluut onaanvaardbaar is, evenmin als van het „kabinet", ook al staat een gematigd nationalist daarvan aan het hoofd Zonder ons aan eenig voorbarig optimisme te willen overgeven, heb ben wij op het oogenblik toch den indruk, dat het politieke intermezzo, dat thans tusschen de militaire ope raties aan den gang is, eenige vrucht kau opleveren. Een bandjir is over Java gegaan, en na zijn uitrazen neemt men de aangerichte verwoes tingen in oogenschouwZullen zij eenige bezinning te weeg brengen? Diep te betreuren is, dat de moei lijkheden, waarin Nederland momen teel verkeert, nog worden vergroot door de houding van sommige leden van de Engelsche Labour-party. De woorden van prof. Laskl, voorzitter van de Labour-party, die, zooals men heeft kunnen lezen, op een vergade ring te Londen zelde: „Onze troepen hebben niet gevochten om Nederland te bevrijden, opdat het den bankiers in Amsterdam zou zijn toegestaan het uitbuiten van het Javaansche volk voort te zetten," kunnen niet andere dan onze verontwaardiging Wekken. Vorige maand ls een S.D.A.P.- delegatle, bestaande uit de heeren vorrink, Palar, Stokvis en Goes van Naters naar Engeland geweest om besprekingen te voeren met de „eigen partijgenooten in Engeland, die bo vendien groote verantwoordelijkheid dragen ln de regeering." zooais het letterlijk heette. De heer Stokvis ver klaarde bij zijn terugkomst, dat de uitzending een juiste daad was op een juist moment en dat het resul taat dat ook heeft bewezen. Hebben de heeren destijds ook den voorzit ter der partij. Laski, gesproken? En Ia dèt dan het resultaat? Er ls een uitnoodiging aan de orga nisatie der Vereenigde Volkeren ter tafel gebracht, de Canadeesche stad Quebec tot hoofdkwartier te kiezen BATAVIA, 16 Nov. (ANP/Aneta). Dr. H. van Mook heeft op een pers conferentie verklaard: „Naar mijn meening is de eenig mogelijke op lossing voor wat op Java gebeurt gelegen in samenwerking tusschen Indonesiërs en Nederlanders. Als de volgende bijeenkomst lang wordt uitgesteld, zou dit niet alleen on aangenaam maar ook schadelijk Verwachting, tot Zondagavond: Matige, in het Z. W. des lands vrij krachtige wind tusschen Oost en Zuid Oost, licht tot half- bewolkt, droog weer, nog eenige verdere stijging van temperatuur. Zon onder 16.46. Maan 16.11-4.30. Maandag zon op 8.07. Zondag: zon 8.0516.45. Maan 16,335.58. Maandag zon op 807. LÜNEBURG, 18 Nov. (A.P.) Dertig van de 44 beklaagden te Auschwitz en Belsen zijn van daag door het Britsche Militaire Gerechtshof schuldig verklaard aan oorlogsmisdaden. Onder de schuldig verklaarden be vinden zich de drie voornaamste be klaagden, de blonde Irma Grese, Jo seph Kramer, de commandant van het concentratiekamp Belsen en Doctor Fritz Klein. Vier van de 14 vrij ge sproken en waren vrouwen. De von nissen zullen morgenmiddag worden voorgelezen, nadat het Hof de gratie verzoeken zal hebben bestudeerd. De vrijspraak van 14 beklaagden was de eenige verrassing die op den climax van het proces werd geboden. Dc rechtbank zeide, dat zij gedwongen was, 14 beklaagden vrij te spreken na dat zij een onpartijdig overzicht had gekregen van de hoeveelheid bewijs materiaal die tegen deze verdachten bestond. BRUSSEL, 15 Nov. (A.P.). De Britsche oorlogsleider Winston Chur chill heeft in den Belgischen senaat een rede gehouden, waarin hij den terugkeer van de welvaart in Europa en de maatregelen voor de veilig heid van de wereld de voornaamste taken noemde. Churchill werd ln hetaelfde raad huis ontvangen, waarin zijn voor vader, de Hertog van Marlborough, vroeger eens werd verwelkomd. PARIJS, 16 Nov. (Reuter). Te Parijs is officieel medegedeeld, dat generaal De Gaulle Vrijdagmiddag zijn pogingen om een regeering te vormen heeft opgegeven, en dat hij besloten heeft de constitu- eerende vergadering er van in kennis te stellen, dat hij aftreed als hoofd van de regeering en zijn mandaat weer ter beschikking stelt. De Gaulle deelde dit mee in een brief aan den voorzitter van de constitueerende vergadering, Felix Gouin. De vergadering zal Maandag bijeenkomen, terwijl de regeering de loopende zaken zal afhandelen. Hiet bestuur van de socialistische partij heeft zich opnieuw uitge sproken voor een uit de drie par tijen bestaande regeering, op grond slag van het programma van den nationalen verzetsraad. De aanlei ding van de G;au!le's ontslagname ligt in den communistischen eisch om één van de drie belangrijkste po litieke ministeries te bezetten. De Gaulle weigerde dit, maar bood wel de sociale en economische pos ten aan. Communistische kringen laten zich scherp over den toestand uit. Aan journalisten werd ver klaard, dat „zij zullen vechten ter verdediging van de partij, en zelfs bloed zullen vergieten." De voorzitter van den nationalen verzetsraad becritiseerde de Gaulle eveneens, wiens houding tegenover de communisten hij onverdedigbaar noemde en die „het risico met zich meebrengt, dat diplomatieke krin gen, en vooral Rusland, zich zeer zullen verbazen." De Gaulle zou verklaard hebben bereid te zijn formatie-pogingen voort te zetten, indien de „Assein- blée" dat wenscht. Senator Harley M. Kilgore, president van het sub-comité voor oorlogsmobili- satie, heeft verklaard, dat honderden verba zingwekkende techni sche verbeteringen en nieuwe uitvindingen, die hun ontstaan aan den oorlog te danken hebben, spoedig ter be schikking van het ge wone publiek gesteld zullen worden. Het werk ln huishoudens en op boerderijen zal ten zeerste vereenvou digd worden, de ge zondheidstoestanden der arbeiders zullen verbeterd worden en da levenskosten zullen ver minderen. Senator Kilgore kwam met de onthulling voor den dag, dat niet min der dan 2300 diverse technische verbeterin gen en uitvindingen tot een perfectie kon den worden opgevoerd en dat daardoor een geheel nieuwe vredes- industrie kan ontstaan. In de nieuwe hulzen, welke gedurende de eerstvolgend jaren ge bouwd worden, zal men reeds van de nieuwste snufjes kunnen genie ten: er zal onmiddel lijke verlichting zijn, fluoresceerend licht, 'n electronische thermo meter bij de deur, de ruiten zullen van geïso leerd glas vervaardigd zijn, eoodat geen warm te verloren gaat en waardoor men zeker /Vijftig percent aan brandstoffen en dus ook op de kolenreke- ning bespaart, terwijl de kachels, die de hul zen van warmte voor zien, betrekkelijk goed koop zullen zjjn en zoowel asphalt, olie, kolen, anthraciet als gas kunnen verwerken. Er zullen kleeren ver vaardigd worden, die niet kunnen krimpen, een pak van serge zal niet glimmend worden, en in broeken van wel ke stof dan ook zullen plooien zijn die er nimmer uit kunnen gaan. In hun binnen zak zullen de mannen een vulpen dragen, die voor twee jaren inkt bevat deze pennen zijn thans reeds in den handel. De dames zul len in kousen rond wandelen, waarin geen ladders kunnen komen. Haar kleeren zullen van gesponnen glas of van aluminium kun nen zijn en zij zullen bij het strijken een doek van asbestdraden gébruiken, zoodat haar dunne ondergoed niet kan schroeien. Ook op landbouw kundig gebied heeft men enorme schreden gedaan. Een maat schappij in Milwaukee heeft een machine ge fabriceerd, die de aar de vijftien centimeter omhoog woelt, terwijl draaiende messen de aardkluiten kapot snij den. Door tal van an dere werkbesparende machines zullen meer landbouwers voor fa- brieksbezigheden vrij komen. Op het gebied der aëronautiek hebben vier nieuwe types heli- coptères hun intrede gedaan. Belangrijk is, dat vliegtoestellen te genwoordig kunnen landen met opgeklap te vleugels. En men heeft tegen woordig ook al „ver pakte vliegvelden". Al les wat bij een vlieg- haven hoort kan ver pakt en verzonden wor den, van uitkijktorens en hangars tot radio- en electriciteitsinstal- latles toe. Alleen de startbanen moeten na tuurlijk op den bega- nen grond worden aan gelegd. (Usis) BATAVIA, 16 Nov. (A.N.P./Aneta). Toen het eerste Indië-vliegtuig op het vliegveld te Batavia neerstreek, werden passagiers en bemanning be groet door den heer Warmers, direc teur van het departement van Ver keer en Waterstaat. De heer H. Mar tin beantwoordde de begroetingsredë en zei o. m., dat de „Skymaster" twee dagen vertraging in Colombo heeft gehad, waar men moest wach ten op de toestemming van de R.A.F. om over Penang te vliegen. Te Co lombo moest gezagvoerder Parmen- tier zes passagiers achterlaten, n.l. den heer en mevr. Weeder, en de hee ren Huizinga, Van der Meulen, Vale- ton en Van der Valk. De terugtocht zal waarschijnlijk gevlogen worden Karachi, enz. "De reis is vlot ver- loopen. Tot Commissaris der Koningin in Friesland is benoemd met ingang van 1 December a.s. mr. H. P. Lint horst Homan, wiens vader en groot vader Commissaris der Koningin in Drente waren en wiens broer, mr. J. Linthorst Homan, dezelfde func tie in Groningen bekleedde. H. M. de Koningin heeft Vrijdag in gehoor ontvangen een delegatie uit het hoofdlbestuur van het ver bond van Indonesische Burgers. Tot leden van. de Eerste Kamer zijn benoemd: mr. D. U. Stikker en N Stufkens, De Bilt. Tot leden van de Tweede Kamer: J. B. Vlam, Hengelo (O.) en. mr. C, A. M. ten Hagen, Nijmegen. zijn, daar de situatie op Java snel slechter wordt. Van mijn kant heb ik alles gedaan, om het contact te leggen, maar er is voortdurend van extremistische In donesische zijde druk geoefend om dergelijke besprekingen te voorkomen. Het uitstel van de bijeenkomst van Donderdagavond is te wijten aan het feit, dat niet alle leden van Sjahrir's nieuwe nationalistische groepeering te Batavia aanwezig waren. Ik hoop nog steeds, dat de bijeenkomst bin nen enkele dagen zal kunnen worden gehouden, aangezien er een dringen de noodzaak toe bestaat." In antwoord op vragen zei' Van Mook, dat de a.s. bespreking de re publikeinen er van in kennis zou stellen, hoever de Nederlanders be reid waren te gaan, maar hij wilde verder geen mededeelingen over deza kwestie doen Hij verklaarde voorts met betrek king tot den economischen toe stand, dat er voor hongersnood ge vreesd moet worden. Zijn regeering zou echter zeker geen voedsel en medische voorraden voor de Indo nesiërs achterhouden als middel om haar voorwaarden te bekrachti gen. BATAVIA, 17 Nov. (Reuter.) Be richten uit het geallieerde hoofd kwartier op Java zeggen, dat de situatie op het eiland over het al gemeen kalmer te noemen is. De geallieerde troepen te Soerabaja gaan door met het uitbreiden van hun posities en vegen de door de extremisten bezette deelen der stad schoon, waarbij ztf lichten tegen stand ondervinden van vrijschut ters en mortiervuur. Men neemt in Batavia, volgens A.P., aan, dat de Britsche diplomatie zich er op ingesteld heeft, een tij delijke regeling in Indië te treffen, omdat zij zich bewust is, dat de een of andere buitenlandsche mogend heid ten slotte een oplossing zal moeten vinden voor de gecompliceer de puzzle van indië's politieke si tuatie. Britsche diplomaten stellen siich echter voor, dat dit op deti duur zal moeten geschieden door een regionale commissie van Ameri kanen, Engelschen, Australiërs en Nieuw-Zeelanders, die óf als scheids- ïechters, öf als gevolmachtigde trus tees' zullen optreden. Het voornaamste doel van Enge land is: geregelde informeele be sprekingen tusschen Indonesiërs en Nederlanders te arrangeeren on der Engelsch voorzitterschap, ln de hoop, dat de kwestie min of meer als een familie-aangelegenheid zal kunnen worden afgehandeld. Op het oogenblik z.tjn de Ver eenigde Naties onherroepelijk ver plicht de souvereiniteit van Neder land te erkennen en doen zij alles, wat in hun vermogen is, aldus A.P., om het Nederlandsche gezag te her stellen. Het sterke nationale gevoel van de Indonesiërs kan echter niet zoo maar worden genegeerd door do Angelsaksische landen, die het At lantic Charter hebben onderteekead en die een leer van zelfbeschikking prediken. MELBOURNE. 16 Nov. (A.N.P.- Aneta). Minister-president Chifley heeft naar aanleiding van kortegoif- uitaendingen onder auspiciën van het Australische departement van Voorlichting, waarin critlek werd uitgeoefend op de Britsche en Ame- rikaansche regeeringen inzake haar politiek ten opzichte van Indië. ver klaard, dat hij niets' van deze uit zendingen af wist en dat zij niet do politiek der regeering vertegenwoor digden. Het rustige West-Brabantsche dorpje Ossendrecht werd dezer dagen wreed verstoord door ge weerschoten, een gillende juf frouw, die uit een snel wegrij den den militairen vrachtwagen sprong, en een per motorrijwiel ingezette jacht van de soldaten van de grenswacht. Het betrof een militairen vrachtwa gen, waarvan de chauffeur, behalve een .liftende" dame en twee heeren, nog een vrachtje vervoerde, dat niet bestemd was voor de oogen van een controleerenden grenswachter. Da chauffeur ondernam tot tweemaal toe een ontvluchtingspoging, waarbij da grenswachters hun geweren leegscho ten. De liftende dame kreeg het al te benauwd en sprong met liaar ba gage uit den smokkel wagen. Wonder boven wonder 'liep dit zonder onge lukken af. Het is dus soms gevaarlijk liften in de grensstreek. De wagen en chauffeur zijn te Roosendaal aange- houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1