Overeenstemming over de radio bereikt DE GAULLE GAAT HEEN Moeilijkheden voor Nijmegen Afgevaardigden der omroepen in bestuur van Radio Nederland Galaconcert van H.O.V. De levende tempel Er bestaat nog steeds een noodtoestand ZATERDAG 17 NOVEMBER 1945 PAGINA 3 DE WEEK IN VOGELVLUCHT PROGRAMMASTOF WORDT GERANGSCHIKT STAD EN OMGEVING Ledenconcert H.O.V. Controle Bevolkings register Recollectieclub Rest. M, N, O en P R.K. Staatspartij Bloemendaal MAAK EEN KINDERHART GELUKKIG Wie helpt Nijmegen aan speelgoed Zeven caféhouders verbaliseerd PATER DAMASUS Nationale directeur der Derde Orde N.A.G.voor het laatst bijeen Liturgische weekkalender Kerkwijdingsfeesl Toen de hertog van Aumale na de nederlaag bij Sedan den verslagen maarschalk Bazaine ter verantwoording riep en deze Zich trachtte te verontschuldigen met de woorden: „Maar er is niets meer over, 'geen leger, geen geld en geen regeering", antwoordde d'Aumale hem: ,,Maar er is nog een Frankrijk". Het is, willen wij hopen, weer deze karakteristiek Fransche vaderlands liefde geweest, die de drie groote Fransche partijen, de Republikeinsche Volksbeweging (M.R.P.), de Socialisten en de Communisten, hun onderling krakeel heeft doen onderbreken om éénstemmig de Gaulle te kiezen als leider van Frankrijke nieuwe regee ring. Diep is deze eenstemmigheid in- tusschen niet gegaan, en een funda ment, Stevig genoeg om er een re geering op op te trekken heeft zij niet opgeleverd. Na inspectie heeft de Gaulle zelf»» liever afgezien van ook maar een proefneming. De zwakke stee waren de commu nisten Hun stem in de genoemde eenstemmigheid was kennelijk met tegenzin gegeven. Dat de Gaulle eigenlijk hun man niet was, was reeds gebleken tijdens de propagan- da-actie, welke den algemeenen ver kiezingen plus referendum van Zon dag 23 October was voorafgegaan. De communistische partij ried toen aan. met neen te antwoorden op de tweede vraag, of n.l. de bevoegdheden van de te kiezen Grondwetgevende Ver gadering beperkt zouden zijn over eenkomstig de wenschen van de Gaulle. D oppositie der communisten tegen den generaal was echter van aanzienlijk ouderen datum, niette genstaande de partij met verscheide ne leden in de onder zijn leiding staande voorloopige regee'ring verte genwoordigd wak. Een onverwachte omstandigheid heeft sindsdien aan de tegenstelling tusschen de- Gaulle en de Fransch»1 communisten zwaarder gewicht ge geven: de communisten kwamen als de sterkste partij uit de verkiezingen van October j.l. te voorschijn. Het is bekend, dat de Gaulle, hoewel zich boven de partijen houdend, toch de Ideeën van één bepaalde partij het naast staat: die van de Republikein sche Volksbeweging, wel nader ge kwalificeerd als christen-democraten. Elen eerste poging van de communis tische partij nu is erop uit geweest de sociaal-democraten over te ha len tot het gezamenlijk vormen van pen uiterst-linksche twee-partijen- fegeering Het socialistisch partijbe stuur bleef echter bij het besluit, om nóch met de communisten, nöch met de volksbeweging een exclusief ver bond aan te gaan. Terwijl zoodoende de drie groote partijen over de détails van een program voor een drie-par- tjjen-bewina nog geen accoord had den bereikt, gaf de grondwetgevende vergadering Dinsdag j.l. de Gaulle zijn regeeringsopdracht. Taktiek deed ook de communisten voorstemmen, wijl zij niet tegen den wil van het volk, zooals die in de beantwoording van de tweede vraag van het referen dum tot uiting was gekomen, wilden Ingaan, zij zijn echter achteraf met hun prijs voor den dag gekomen: communistische bezetting van één der drie sleutel-ministeries, binnen- landsche zaken, buitenlandsche za ken of oorlog; een eisch, formeel niet zwak gegrond op het feit, dat zij de grootste partij zijn en op een vol waardig aandeel recht hebben. Dé Gaulle heeft echter vrij ondub belzinnig te verstaan gegeven, dat wat zakelijk aan de vervulling van hun eisch, door hém, in den weg staat, het verleden der communisti sche partij is met zijn reputatie van revolutionnaire en on-nationale ge zindheid. Daarbij komt voor den post van buitenlandsche zaken nog het bezwaar van hun bijzondere verstand houding met Moskou, welke de Fransch-Britsche West-Europeesche politiek in den weg zou staan. Op de tegenstelling de Gaulle en de communisten zijn nu de Gaulle's formatiepogingen gestrand. Hoe Frankrijk uit deze Impasse zal gera ken, is nog niet te bezien: De Gaulle gaat heen maar zal hij niet te rugkomen? De Engelsche politiek, die niet de typische onbuigzaamheid heeft van de andere Eïuropee- sche landen wier politici meestal leden geweest zijn van verzetsgroepen, heeft deze week een belangrijk succes geboekt door de overeenstemming van de besprekingen betreffende de atoomenergie. Het rea lisme van Amerika was noodig om de wellicht te idealistische opvattin gen van den Engelschen premier Att- lee wat te temperen. Het resultaat is dan ook een meng sel van deze twee „ismen" dat tot een redelijk succes geleid heeft. Attlee, die naar Washington ging met het voor stel het geheim van de atoombom aan een internationale organisatie over te dragen, heeft in zooverre zijn plan verwezenlijkt gezien, dat het ge heim overgedragen zal worden aan de ..Vereenigde Volkeren". Dit gebeurt echter niet voqrdat de organisatie der Vereenigde Volkeren in staat zal zijn den wereldvrede te verzekeren. Het officieele rapport zegt niets over den duur van dezen termijn. Blijkbaar wil Amerika voorloopig het geheim van de atoombom nog niet uit han den geven. Overigens haastte het zich er bij te verklaren, dat de geheimen van de Industrieele toepassing der atoomenergie niet zullen worden prijs gegeven. Laten wij hopen dat deze zakelijke kijk op de politieke situatie, welke door de atoomenergie geschapen is, een zakelijke oplossing gevonden heeft. De overstroomde gebieden op Walcheren komen droog. Deze foto toont het aanleggen van een dam, welke straks tot voet pad zal dienen voor de terugkeerende bevolking (Foto Anefo-Blazer-F.) Van bevoegde zijde vernemen wij, dat besprekingen tusschen de regeering en de omroepver- eenigingen over den vorm van den Nederlandschen radio- omroep in overgangstijd uitein delijk tot een gunstig resultaat hebben geleid. Overeengekomen is, dat de omroepvereenigingen ieder met één afgevaardigde zitting zullen nemen in het be stuur der Stichting Radio Ne derland in Overgangstijd (Ra dio Nederland), terwijl zij daar- Vrijdag 23 Nov., den dag, dat het 700 jaar geleden is, dat Haar lem zijn stadsrechten verkreeg, geeft de H.O.V. een feestconcert met een speciaal programma van werken van Haarlemsche componis ten. Ook de uitvoerenden zijn stad- tn oud-stadgenooten. George Robert draagt de sonata da Chiesa voor orgel van Hendrik Andriessen voor, Willem en Hendrik Andriessen spelen de Passacaglia voor twee piano's van Leander Sehlegel en Willem Andriessen speelt een eigen pianoconcert. Het orkest voert de Kuhnauvariaties van Hendrik An driessen en zes karakterschetsen van Philip Loots uit. Dit geheel Nederlandsch concert begint met de feestouverture van J. B. van Bree. Willem Andriessen dirigeert de wer ken vóór de pauze, Hendrik An driessen dirigeert de tweede pro grammahelft. De „Londensche" symphonie van J. Hay dn, in D. gr. t. (no. 104). is een zijner geniaalste werken. I-Iet bevat onmiskenbare reminiscenties aan den toen (1795) pas gestorven Mozart. Andante en Menuet hier uit werden door het H.O.V.-ensem- ble onder leiding van Anton Kre- lage bijzonder geacheveerd uitge voerd. Aansluitend op dit prachtige opus van Haydn droeg de cellist Raphael Lanes het bekende en te recht geliefde cello-concert voör, eveneens in D. gToot. Wij mochten opnieuw Lanes' bloeienden, rijken toon bewonderen en de meesterlijke beheersching van het instrument bij een uiterst kunstzinnige opvat ting en technisch volmaakte weer gave. Na de pauze hoorden we, in een fijne uitvoering Debussy's „Pré lude a 1' après midi d' un faune" en Cesar Franck's symphonisch ge dicht voor orkest, vol machtige en dreigende effecten, „Le Chasseur maudit", naar de ballade van Bür- ger. Ook met deze interpretaties veel en welverdiend succes voor gastdirigent en ensemble. J. Scheepens. Maandag 19 Nov, dienen zich aian de H.B.S.-B, Zijlvest 27, voor de controle van Ihet Bevolkings register en de distributiestanikaart te melden: Lub tot en met Mehl- hop. Z. H. Etxc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot moderator van bovengenoemde recollectieclub rector H. M. J. Brans. De nieuwe moderator zal Zon dag a.s. ter kennismaking' de beide oefeningen van kwart over drie en kwart over vier leiden. Maandag zijn aan de beurt voor hföt afhalen van de nieuwe bon kaarten het restant M, N, O en P, Moederdankdag te Bloemendaal Uit dankbaarheid voor het bijna onmenschelijke werk dat de moe ders in den laatsten oorlogswinter hebben moeten verrichten, heeft 'n comité uit de parochie te Bloemen daal een moederdag georganiseerd, die voortreffelijk geslaagd is. Na dat de kinderen gecommuniceerd hadden, kwamen de moeders in de H. Mis bijeen en des middags ont vingen zij den moederzegen, waar na een ontroerende bloemenhulde volgde. In „Campagna" vermaakten des avonds bijna 200 moeders zich met een programma van het klein- kunst-gezelschap van Ton Rom- bouts. Tusschen de verschillende nummers kwam telkens een kind, van klein tot groot, moeder bedan ken voor haar zorgen, haar moed en uithoudingsvermogen. Zelfs de jongeman, die in Duitschland had moeten werken, kwam daarbij aan het woord. Onder voorzitterschap van den heer H- F. Heerkens Thljssen heeft de afd, Bloemendaal van de R. k. Staatspartij een vergadering gehou den. Daar het oude bestuur zich niet meer candidaat stelde, werd een nieuw bestuur gekozen, waarin zitting namen: P. A. M Haanappel, voorzitter; Th. J. P. Róorda, secre taris; R. N. Bolleman, H. J. van Es sen en H. C. J. Huikeshoven. De heer H. Kraetzer werd gekozen tot afgevaardigde naar den Statenkring en de R. K. Kamercentrale te Haar lem. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Bloemendaal, sprak een kort woord, waarin hij wees op de taak van de herboren R.K.S.P., die twee ledig is, n.l. het streven naar dat gene, wat goed is en berust op waar heid en rechtvaardigheid, en revo- lutionnair optreden tegen het on recht, dat nog alom in den lande heerscht. Een moeder uit het zwaar geteis terde Nijmegen is ten einde raad. Zij schrijft ons: „Al ruim een jaar doe ik hier in de stad moeite voor mijn dochtertje een pop, wa gentje of wieg te bemachtigen. On ze magazijnen hadden en, hebben tot op heden nog niets van dien aard. Mijn kind moet nog steeds met het kapotte speelgoed van haar vier grootere broertjes spelen. Nu dacht ik bij mezelf; Haarlem heeft Nijmegen geadopteerd. Mis schien wilt u mij het genoegen doen het volgende verzoek van mijn dochtertje in uw krant te plaatsen. Misschien zou iemand haar kunnen helpen. Wij voldoen graag aan hetgeen deze moeder van ons vraagt en wij hopen van harte, dat er onder on ze lezers een is met een mild hart, die aan dezen kinderwensch kan voldoen. „Ik ben drie jaar en kom aan mijn Haarlemsche vriendinnetjes vragen of zij een popje, wagentje of wiegje voor mij zouden kunnen missen. Mammie betaalt het wel, want Ik heb echte witte centjes in mijn spaarpot. Ik moet altijd met het kapotte speelgoed van mün broer tjes spelen en dat is zoo vervelend." Nu de St. Nicolaastijd aanbreekt zouden de jongens en meisjes uit Haarlem en omstreken nogmaals kunnen toonen hoe goed zij het mét de getroffen kinderen in het zui den meenen. Allicht hebben zij wat gaaf speelgoed over, waarmee zij menig kinderhart in de verwoeste plaatsen gelukkig kunnen maken. En wie zoo'n goede daad kan stel len, zal zelf ook een gelukkig St. Nicolaasfeest vieren dit jaar. On het begin van deze maand heeft de economische dienst van de politie te Haarlem, tezamen met inspecteurs van invoerrechten en accijnzen een controle gehouden in een aantal café's te dezer stede. Tegen ziev encaféhouders, die wa ter aan den sterken drank toe voegden, werd proces-ver ba al op gemaakt, terwijl de spiritualiën in beslag werden genomen. naast de gelegenheid krijgen de programmastof, elk voor haar aandeel, zelfstandig voor te bereiden. De vergaarde programmastof zal evenwel niet zonder meer uitgezon den worden, doch zal in onderling verhand worden gerangschikt en> voorzoover het niet principieelen pro- grammadeelen betreft, ook naar zijn waarde worden beoordeeld door een, door de Stichting aangewezen, eo- ordinatie-commissie, zoodat geen doublures ontstaan, de programma's op hoe® peil blijven en deze de noo- dige harmonie en het gewenschte evenwicht vertoonen. De Kerken zullen binnen gestel de tijdsgrenzen over de uitzending van kerkdiensten geheel zelfstan dig kunnen beslissen. Verwacht wordt, dat bij het cobrdineeren van de programmastof zal blijken, dat een aantal programmadéelen, die vroeger gesehelden werden voorbereid en uitgezonden, thans door de Stichting als orgaan, waar in de verschillende stroomingen samenvloeien, zullen kunnen wor den verzorgd. Daarenboven zijn de uitvoering van de programma's, het technische ap paraat enz. geheel in handen van de Stichting: Aldus zal een omroep ont staan, waarin de saamhoorigheidsge- dachte tot uiting komt. terwijl de vóór den oorlog bestaande vrije uitingsmogelijkheden behouden zui len blijven, In belangrijke aangele genheden van organisatorischen en technischen aard, den omroep be-, treffende, zal het Stichtingsbestuur het beslissende woord spreken. Gelijk bekend mag worden veron dersteld, is deze regeling bestemd om te werken in overgangstijd, d.w.z. tot het tijdstip, waarop de normaal ge kozen volksvertegenwoordiging in de gelegenheid zal zijn gewees't haar oordeel over het vraagstuk In zijn geheel uit te spreken. Als gevolg van de thans tot- stand gekomen overeenstemming mag ver- tvaelit worden, dat de benoeming van de leden van het bestuur der Stich ting binnen z.eer afzienbaren tijd zal afkomen en de Stichting binnenkort haar werkzaamheden zal kunnen beginnen. Pater Damasus, directeur der Sint Fidelisvereeniging te Breda, is benoemd tot nationaleh directeur der Derde Orde en wordt ln verband daarmede overgeplaatst naar Nijmegen. De Nationale Advies-Commissie is Vrijdag voor de laatste maal bijeen geweest. De wnd.-voorzitter, de beer Vorrink, deelde medé, dat, nu Dinsdag a.s. de voorloopige Staten-Generaal in functie treden, de taak van de Nationale Advies-Commissie als ge ëindigd moet worden beschouwd. De minister-president, prof. ir. W. Scher- merhorn, sprak daarna eenige woorden van dank tot de leden. ZONDAG 18 Nov.: Kerkwijding van St. Pieter en St. Paulus, 2 van den 26en Zond. na Pinkst. (6den Zond. na Driekon.). Credo. Praef. H. Drie- vuld. Laatste Evang. v. d. 6en Zond, na Driekon. MAANDAG 19 Nov.; H. Elisabeth, 2 H. P'ontianus (uit de nieuwe Mis der h. Pausen). Praef. V. d Apostelen. DINSDAG 20 Nov.: H. Felix van Valois. WOENSDAG 21 Nov.: O. L. V. Praesentatie. Credo. Praef. H. Maagd. DONDERDAG 22 Nov.: H. Caecilia. VRIJDAG 23 Nov.: H. Clemens (nieuwe Mis der heil. Pausen: Introitus en Epistel uit de oude Mis). 2 H. Felicitas. Praef. v. d. Apost. ZATERDAG 24 Nov.; H. Joan nes v. h. Kruis. 2 H. Chrysogonus (Haarlem 3 v. d. Paus). Credo. ZON DAG 25 Nov.: Laatste Zondag na Pinkst. 2. H. Catharina. Credo. Praef. H. Drievuldigheid. Utrecht: H. Ca tharina, 2 v. d. laatsten Zond. na Pinkst, Credo. Praef. H. Drlev. Laat ste Evang. v. d. Zondag. Wanneer de liturgie op bet feest der Kerkwijding met buiveren- den eerbied en ingehouden, vreugde de grootheid van de Kerk bezingt, dan strekt haar jubel Zich verder uit dan het steenen ge bouw en omvat zij in haar lofzang heel het groote mysterie van „de hei lige, Katholieke Kerk, gemeenschap der heiligen." De H. Kerk. die de zinnen niet veracht, gebruikt gaarne het zintuig lijke middel om den uit ziel en lichaam bestaanden mensch, die de ervaring der zinnen behoeft om gees telijke kennis te vergaren, door de uiterlijke aanschouwing tot geestelijke verdieping te brengen. Haar Sacra menten, uitwendige teekenen. worden tot zeven stroomen van geestelijke ge nade. Zoo noemt de liturgie de Kerk een „inaestimabile sacramentum". een „onwaardeerbaar geheimenis". (Grad.). Het kerkgebouw immers is het zicht bare teeken van het nieuwe verbond van God met ons. „Zie de Woonstede Gods bij de menschen. Hij zal bij hen wonen. En zij zullen Zijn volk zijn en God zelf zal bij hen zijn als hun God". (Ep.). Het beeld van de Stad Gods, dat sinds Augustinus algemeen gebruike lijk werd bij de Christenheid, vinden wij reeds bij St. Paulus, als hij schrijft: „Gij zijt derhalve niet langer vreem delingen en gasten, maar medeburgers der heiligen en huisgenooten Gods". (Eph. 2, 1922). Maar voor Paulus was dit woord niet innig genoeg en van het burgerschap der stede Gods springt hij al aanstonds over op het meer intieme huisgenootschap van God. „Zijn huis zijn wij" (Hebr. 3. 6). Doch het gewone beeld van een huis is hem zelfs niet sprekend, niet le vend genoeg om de gemeenschap tus schen Christus en Zijn Kerk te ver beelden en daarom wordt in zijn ge- dachtengang dit huls tot een levend organisme en schrijft hij. dat dit huis, dit gebouw „crescit in templum" (in het Grieksch: auxei eis naon) uit groeit, „opgroeit tot een heiligen tem pel in den Heer, in wien ook gij wordt opgebouwd te zamen met de anderen tot een woning van God in den Geest" (Eph. 2, 19-22). Bij St. Petrus vindt men diezelfde gedachte van den levenden tempel als hij schrijft (1. Petr. 2, 5) „Laat U als levende steenen opbouwen tot een geestelijken tempel, bestemd voor een heilig priesterschap, dat geestelijke offers brengt". In dit organisch le vende en groeiende gebouw is Chris tus de levende hoeksteen (id. 4). Op de woorden van Petrus en Paulus, deze beide zuilen der Kerk. grijpt de liturgie terug als zij vandaag op het Kerkwijdingsfeest der basilieken van St. Petrus ed van St. Paulus in haar avondhymne zingt van de hemelsche stad Jeruzalem, zalige verschijning van vrede, die uit levende steenen zich tot aan de sterren verheft Door de verbondenheid met dezen levenden tempel, waarvan Christus de hoeksteen is, worden ook de Christenen, die het materiaal vormen, waaruit deze tem pel is opgebouwd, tot tempels van den H. Geest, tot levende woningen van den drieëenen God. Door de gebeds- en offergemeen schap met deze H. Kerk groeien de Christenen samen tot een voorhof van God en daarom bidt de Kerk, dat gelijk zij door den bouw van nieuwe kerken „vooruitgaat aan stoffelijke ruimte, zij zich ook door geestelijken groei moge uitbreiden." (Postcomm.). K. v (Van onzen specialen verslaggever) Nijmegen herstelt zich slechts langzaam Want al mag de stad zich dan droeve uitverkiezing de derde zwaarst getroffen stad in den lande noemen (na Rotterdam en Den Haag) ten aanzien van de voor ziening van materiaal blijkt hiervan weinig of niets, aldus deelden be-' stuursleden van het onlangs opge richte Actie-comité „Opbouw Nijme gen" ons mede. De dankbaar aan vaarde hulp uit Haarlem en Zwolle, die de Keizer Karelstad adopteer den, kon den nood slechts ten deele lenigen. Er Is nog geen materiaal binnengekomen om noodwinkels te bouwen en die moeten er toch spoe dig zijn in het belang van den Nijmeegschen middenstand, want anders gaat binnenkort Nijmegen in Arnhem winkelen, waar het zaken centrum voor een goed deel gespaard bleef. ET is nog geen hotel, er zijn geen behoorlijke café's en restaurants wij aten er in een verbouwde garage, het eenige dat overbleef van het Victoriahotel er is geen enkel vertier voor de bevolking, na een jaar ellende. En ondanks de samen woning op groote schaal wonen er nog 600 menschen in schuilkelders. En natuurlijk hebben de bewoners van de schuilkelders niet veel huls- raad. Zij slapen dikwijls op stroozak- ken od den betonnen vloer, of op een veldbed. Nijmegen moet echter roeien met de riemen, die het heeft. Met wat materiaal zouden we honderden wo ningen weer bewoonbaar kunnen maken, zeiden de menschen van het Actie-Comité. Maar we hebben het niet. Zou het zgn, omdat de argelooze bezoeker door Nijmegen kan rijden langs de singels zonder al teveel verwoesting te zien, dat de stad ver geten dreigt te worden? Laat men er dan van overtuigd zijn, dat de indruk, dien men op de doorreis krijgt, slechts die is van een potem- kin-dorp, dat daarachter en daar onder een noodtoestand bestaat, zooals s'echts in enkele andere plaatsen het geval la.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3