Conferentie te Batavia zonder resultaat Partij-conflict in Frankrijk duurt voort Communist kabinet Openen van safes verboden Extra-bon voor vleesch De Indonesiërs konden geen definitief antwoord geven wm. Amerikaansche Bisschoppen over de Sovjet-Unie Kramer c.s. tot den strop veroordeeld Dynamo naar Amsterdam? Het weer van de troonrede Algemeen onderzoek naar den inhoud Opgave verplicht Teleurstellend vredesbeeld Blijvende verhooging niet mogelijk Beschuldigden hieven onbewogen 69ste JAARGANG No. 23397 o o MAANDAG 19 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week „KABINET" ONDERVINDT VEEL CRITIEK Nog hoog op een regeling Geen hulp aan „onze Ned. bondgenffoten" RADIO-UITZENDING GOUIN WENSCHT GEEN CANDIDATUUR Eenigen tijd geleden werden Ne derlandsche troepen aan boord van de Stirling Castle" te Sid ney uitgejouwd. Met water uii de brandslangen moesten de de monstranten worden verdreven NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT BATAVIA. 17 Nov. (A.N.P.-Aneta). De bijeenkomst van Nederland sche, Britsche en Indonesische afgevaardigden begon Zaterdagavond om 8 uur. Zjj duurde 3 uur en 3 kwartier en werd door zeer betrouw bare Britsche zegslieden beschreven als „zeer teleurstellend". De Indo nesiërs vermeden directe antwoorden op de vragen. Nadat de dis cussie drie uur geduurd had, trokken de Indonesische „ministers'' zich terug, om in een naastgelegen kamer te confereeren. Toen zij teruggekeerd waren werd het volgende communiqué uitgegeven: „Na voortgezette discussie werden geen resultaten bereikt door het feit, dat de Indonesische „leiders" op het oogenblik niet in de gelegenheid zjjn verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het geven van defini tieve antwoorden op de bespreken vraagstukken. Verdere bijeenkomsten kunnen binnen vijf dagen tegemoet gezien worden". Aan de besprekingen namen deel dr. H. van Mook, dr. C. H. van der Plas .prof. F. M. Maron van Asbeck (Nederland), Sjahrir, Sjarifoedin, Poetoehena, Abdoel Kar lm (na mens de „Republiek Indonesië"). Behalve deze waren nog tegenwoor dig van Britsche zijde: generaal Christison, Maberley Denning, Nery Walsh, nu de adviseur van het de partement van Buitenlandsche Za ken bij generaal Christison's hoofd kwartier, brigadier N. D. Wingrove en brigadier Maclean. Als voorzit ter fungeerde generaal Christison. Vóór deze bijeenkomst zijn tal van andere besprekingen gevoerd. De Amerikaansche consul-generaal Walter A. Foote vervulde hierbij een speciale rol. Donderdagmorgen ontving hij Soekamo, Soebardjo en Hadji Salim, die in het bijzonder sinds de vorming van Sjahrir's „ka binet" een actieve rol achter de schermen gespeeld heeft. Een ande de bespreking werd Zaterdagmorgen gehouden tusschen generaal Chris- - tison en den heer Foote. Deze duur de bijna een uur en werd van groo- te beteekenis geacht. Het teleurstellende communiqué wijt men algemeen aan de moeilijk heden, die het Indonesische „ka binet" in eigen kring ondervindt,. Ei' is veel oppositie en critiek ge rezen tegen het „kabinet" en niet alleen uit extremistische kringen. Hadji Salim is een van degenen, die Zich' het duidelijkste tegen den gang van zaken hebben uitgesproken. Hij heeft verklaard, dat Soekarno een psychologischen blunder heeft ge maakt, dcor Sjahrir dit' kabinet te laten vormen, waarbij hij (Soekarno) aelf od den achtergrond is geraakt. Er fs nog steeds lioop op een re. geling van de kwestie door samen werking tusschen Nederlanders en Indonesiërs, maar het schijnt, dat de juiste basis voor die samenwerking niet binnen korten tijd gevonden /.ai kunnen worden. Misschien duurt dit langer, dan de economische toestand Op Java wel zal kunnen verdragen. Hobèrt Kiek seint, dat Van Mook's verklaring over de Nederlandsche politiek ten opzichte van Indonesië hef hoofdpunt heeft gevormd van de gehouden bespreking. Een tweede hoofdpunt was een poging, om ten opzichte van de omstandigheden op Java een vorm van samenwerking te vinden, in beide kwesties antwoord den de Indonesiërs, dat zij nog niet Jang genoeg in functie waren, cm de verantwoordelijkheid voor een antwoord op zich te nemen, en dat de kwesties in hun. vollen omvang nog niet door het nieuwe kabinet gezamenlijk waren bestudeerd. Ge durende het geheele gesprek bleef de goede sfeer bewaard. Ook toen het probleem van den dreigenden fcohgersncod werd aangesneden, her haalden de Indonesiërs, dat zij geen besluiten konden nemen of inzich ten kenbaar maken. Aan het einde van de bijeenkomst dealden zij mede dat de bespreking „waardevolle op heldering" had gebracht. Sjahrir, die een Somber beeld gaf van de conferentie, zelde, volgens A.P., dat de voorwaarden die door\ cie Engelschen en Nederlanders wa ren opgesteld, geenszins liberaler waren, dan de condities die waren vervat in de verklaring van de Ne derlandsche politiek, die meer dan een week geleden is afgelegd. Robert -Menzies. leider van de Australische oppositie en van de Ver- eenigde Australische Partij, heeft de regeering om een verklaring gevraagd over haar politiek ten opzichte van Java, en beschuldigde haar er van, geen hulp te verleenen aan „onze Nederlandsche bondgenooten". „De regeering onderneemt geen stappen om de Nederlanders, onder wie vrou wen en kinderen, in dat gebied ter hulp te komen", zeide hij. „Indien er sprake is van een bepaalde poli tiek, dan is het er niet een van non interventie, want de regeering staat den communisten en anderen vrije lijk toe, onze Nederlandsche bondge nooten te hinderen en te dwarsboo- men, terwijl zij broederlijken bijstand verleent aan de revolutionnaire In donesische beweging, welke niet ten onrechte wordt verdacht van Ja- panschen invloed of zelfs controle". Verwachting tot Dinsdagavond; In den ochtend plaatselijk mist, overigens meest licht bewolkt. Droog weer. Weer eenige daling van temperatuur. Zon ond. 16.44. Maan 17.00—7.37. Zon op 8.08. Het secretariaat van De Volewij- ckers deelt ons mede, dat pogingen in het werk worden gesteld om een wedstrijd te doen houden tusschen Dynamo en De Volewijckers. Radio „Herrijzend Nederland" zal Dinsdag de troonrede van H.M. de Koningin uitzenden. Daaraan zal een 'korte reportage voorafgaan van het vertrek van de Vorstin uit het paleis en de aankomst op het Binnenhof. Deze reportage begint om ongeveer één uur des middags. Des avonds om kwart over zeven zullen zoowel troonrede als reportage herhaald worden. Nadat de radioboodschap van Generaal de Gaulle alle hoop op een compromis met de communisten had doen vergaan, brak Zondag het conflict tusschen de richtingen in de Fransche politiek uit, aldus meldt A.P. De Gaulle verklaarde in zijn radiorede niet toe te kunnen géven aan de communistische eischen van speciale ministeries en tegelijkertijd een politiek van evenwicht tusschen Amerika en Rusland te kunnen handhaven. De Fransche communisten, aldus meldt A.F.P., hebben zich tijdens een bijeenkomst van de drie groote partijen, welke in het Palais de Bourbon is gehouden, uitgesproken voor Felix Gouin, den president van de constitueerende vergadering, als candidaat voor de functie van hoofd der regeering. Naar echter in welingelichte kringen verluidt, heeft Felix Gouin aan zijn socialistische collega's doen weten, dat hij een opdracht om als kabinetsformateur op te tre den, niet zal aanvaarden. Vermoedelijk naar aanleiding van dit bericht werd later gemeld, dat Maurice Thorez zich candidaat zou stellen, indien de drie groote partijen niet uiterlijk Maandag tot overeen stemming zouden zijn gekomen over een anderen candidaat. Na een bespreking, gevoerd tus schen een groep van socialistische parlementsleden en het directoraat der Fransche socialistische partij, is een officieel communiqué verstrekt, waarin gezegd wordt: „de socialisti sche partij zal zich tegen iedere re- geerlng van twee partijen verzetten". De Gaulle heeft een schrijven doen toekomen aan Felix Gouin, waarin hij zeide, dat hij betreurde, niet voor de Assemblée Constituante te kun nen verschijnen om het vertrouwen van dit lichaam in te roepen na het geven van een uiteenzetting van zijn opvattingen. „De eenige mogelijkheid, die ik heb om den wil van het Fransche volk thans te vernemen, is, dat ik mijn mandaat ter beschikking stel van de Assemblée Constituante. Ik heb de eer aan de Assemblée te vra gen, of zij dit mandaat thans van mij terugverlangt, dan wei of zij mijn opdracht bevestigt." Volgens een der meest'nauwe me dewerkers van Generaal De Gaulle, heeft de Generaal gisteren tijdens een onderhoud met den communis- tischen leider Thorez o.m. ver klaard: „Er zijn thans In de we reld twee groote groepen, de Sov jet-Unie en de Angelsaksische lan den. Gij en uw partij hebben om u bekende redenen reeds namens Frankrijk gekozen. Ik wensch om mijn eigen rede nen, dat Frankrijk- een onafhanke lijke positie inneemt tusschen bel de groepen. Om deze reden kan ik u geen posten aanbieden, welke verband houden met de leiding van de buitenlandsche politiek, doch ik kan u iedere andere portefeuille aanbieden, welke betrekking heeft op den economischen en socialen wedeopbouw van ons land". De MRP en de gedeputeerden van de rechtsche partijen hebben opnieuw te kennen gegeven, dat zjj op Maan dag a.s., indien noodig. wederom voor Generaal de Gaulle zullen stemmen. De socialistische partij is met haar 148 zetels verdeeld. De linkervleugel wenscht het niet op een breuk met de communisten te laten aankomen, terwijl de rechtervleugel zich niet van de MRP wil losmaken. Op grond van een Koninklijk Besluit d.d. 17 Nov. hebben be lastingambtenaren, behoudens de speciale formaliteiten met be trekking tot woningen, toegang tot alle plaatsen ten aanzien waarvan zij ernstige reden heb ben te vermoeden, dat zich aldaar gegevens bevinden voor het juist vaststellen van belas tingaanslagen, of zaken die in aanmerking komen om voorloo- pig in beslag te worden genomen tot verzekering van de betaling van belastingschulden. Zij kun nen dan alle onderzoekingen ver richten, die zij noodig achten; zy kunnen ook voorwerpen voor na der onderzoek onder zich nemen en eveneens kunnen zjj op een voudiger wijze dan volgens het gewone recht voorloopig beslag leggen, indien het belang van de invordering van belastingschul den zulks vordert. Van deze bevoegdheden zal al dadelijk gebruik worden gemaakt voor het instellen van een alge meen onderzoek naar den inhoud van alle safes en van alle trom mels, pakketten e.d., die in geslo ten bewaargeving bij banken enz. berusten. Om te voorkomen, dat inmiddels zaken worden wegge haald, verbiedt het besluit een safe of trommel te openen of iets te verwijderen zonder toestemming van den inspecteur van belastin gen. Iedere huurder van een safe en iedere bewaargever van een trom mel enz. is verplicht, uiterlijk op Zaterdag 24 Nov. a.s. een schrifte lijke, onderteekende aangifte in te dienen, waarin voor iedere safe- Katholieke bisschoppen in de Vereenigde Staten hebben ver klaard, dat „godsdienstvervolgin gen, die zoowel beestachtig zijn als sluw, in vele landen woeden en dat zij nu actief zijn in de Russische invloedssfeer", meldt Associated Press uit Washington. Zij verklaarden: „Wat er achter het verduisteringsgordijn in Oost en Zuidoost-Europa gebeurt, staat in sterke tegenstelling tbt de hooge idealen die onzen strijd in spireerden om de wereld van de totalitaire agressie te redden". Zij noemden het vredesbeeld, dat uit de conferentie der Vereenigde Naties is opgekomen, ..buitenge woon teleurstellend". De verklaring werd uitgegeven bij de sluiting van de jaarlijksche bis schoppelijke conferentie en uit naam van alle bisschoppen der Vereenigde Staten geteekend. De bisschoppen zeiden, dat zij de noodzakelijkheid van samenwerking met andere naties erkenden, doch voegden er aan toe, dat Rusland in vele overeenkomsten eenzijdig heeft gehandeld. Het heeft getracht in Oost- en Zuidoost-Europa een invloedssfeer te scheppen, niet op een basis van gezonde regionale overeenkomsten, waarbij souvereini- teiten en rechten worden erkend, maar door het opleggen van eigen souvereiniteit en door 't meedoogen- loos opzetten van hulpelooze schijn- regeeringen." De verklaring leverde ook critiek op de politiek van de Vereenigde Naties betreffende Italië, Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. „Welk een periode van voorwaar delijke veroordeeling aan deze over wonnen staten ook moet worden op gelegd, wij moeten hen helpen om hen een rechtmatige plaats in de familie der volkeren deelachtig te doen worden. Deze staten te behan delen in een geest van wraak is noch billijk, noch politiek." inrichting en iedere trommelbe waarplaats afzonderlijk o.m. moet worden opgegeven: nummer en plaats van de safe, nauwkeurige omschrijving van den inhoud enz. De aangifte moet worden inge diend bij den verhuurder van de safe of den bewaarder van de trom mel (en dus niet bü een inspec teur) Er zullen een aantal safes en trommels zijn, welker gebruikers ernstig zouden worden benadeeld, indien zij niet reeds vóór de vol ledige deblokkeering toegang tot hun zaken zouden kunnen krijgen. In zulke gevallen, doch alleen als de strikte noodzaak overtuigend wordt aangetoond, kan de ambte naar, die in de safe-inrichting aan wezig is, toestemming geven, dat men onder zijn voortdurend toe zicht de safe of trommel opent en het noodige verricht. Verwijderen mag men dait echter alleen gang baar Nederl. geld en dringend be- noodigde documenten; verwijdering van een trommel e.d. kan niet wor den toegestaan Door den grooteren aanvoer van slachtvee op de najaarsmarkt eenerzijds en de regelmatig binnen- loopende transporten van vette koeien uit Ierland anderzijds Is het mogelijk geworden naast het hui dig vleeschrantsoen van 150 gram per week een extra bon voor vleesch uit te geven. Op dezen bon, die voor éénmaal bedoeld is, zal in de periode van 19 Nov.2 Dec. 100 gram vleesch zonder been ge kocht kunnen woideu. Aangezien verwacht moet worden, dat de levering van slachtvee in De cember sterk zal terugioopen, is een blijvende verhooging van het vleesch rantsoen nog niet mogelijk. Daartoe zullen behalve de zoo juist aange komen hoeveelheden bevroren vleesch uit Argentinië, nog beduidend groo- tere hoeveelheden geconserveerd vleesch uit het buitenland moeten aankomen. Dan zouden de voorraden toereikend kunnen worden, om een regelmaltge vleeschvoorziening gedu rende den komenden winter op een grooter peil te waarborgen. Momen teel is nog te weinig bekend omtrent verderen import van vleesch. Wel kan reeds worden medegedeeld, dat het huidig rantsoen van 150 gram in ieder geval gehandhaafd zal kun nen worden. LUENEBURG, 19 Nov. (Reuter). De vonnissen in het proces Belsen zijn geveld. Veroordeeld tot den dood door ophanging zijn: Kramer, Dr. Klein, Peter Weingartner, Fr. Höszler, Irma Grese, Elizabeth Vol- kenrath, Juana Bormann, Wilhelm Dor, Ansgar Pichen, Karl Fran kisch en Franz Sterfel. Anderen werden veroordeeld tot levenslang, vijftien, tien en vijf jaar gevange nisstraf. Tijdens het voorlezen van de vonnissen bierven de beschuldigden uiterlijk onbewogen. Irma Grese bloosde slechts even, teen de tolk, het vonnis vertalend, haar mede deelde, dat zij veroordeeld was tot den dpod door ophanging. De an dere vrouwelijke beschuldigden ble ven meerendeels uiterlijk onbewo gen, doch toen zij na het uitspreken van het vonnis werden weggeleid, hoorde men kreten. Kramer en Dr. Klein bleven geheel onbewogen, doch de beschuldigde Helena Kop per, riep, toen zij hoorde, dat zij tot 15 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, uit: „Ik smeek om een doodvonnis", waarna zij in elkaar zakte en moest worden wegge dragen. Op bijna 70-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de kunstschilder Johan Hendrik van Mastenbroek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1