Waar zijn al die distributie bescheiden? TEGENSTAND NEEMT AF m w Schermutselingen in Batavia Troebelen in Perzië JflAANDAG 19 NOVEMBER 1945 PAGINA 2 Stad en omgeving Feestavonden i,Concordia" te Hillegom Geslaagde revue te Noordwijkerhout Jubileerende koorzangers IJsclub Lisserbroek Teylers-museum heropend IN HET KORT Burgerlijke Stand OPHELDERING OMTRENT KWESTIE-KOUDENHORN Vereeniging Haerlem HUISTOE Versnelde repatrieering der Canadeezen Verlenging arbeidstijd Het eerste avontuur van Ling Khi Tong Vuurtorenwachter liet 40 schepen stranden Gestaakt overheids personeel 1 December weer in functie Van Wijk blijft in arrest Week voor gezinsherstel DE STRIJD OM SOERABAJA In Semarang is de spanning aanzienlijk toegenomen Gevechten in Kramat Russische sympathie voor separatisten EDAM AAN DEN GROND GELOOPEN Op eigen kracht vlot gekomen Auto's voor doktoren WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? 26 en 27 Nov. zal de R.K.S.V. „Concordia" te Hillegom feestavond den geven, woorop de tooneelgroep „Melders Co", een blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen, zal op voeren enl de afd. „Gymnastiek" on der leiding van den directeur, den heer Halfschepel voor het voetlicht zal komen. De uitvoeringen zijn in de zaal van hotel „Flora" om 7 uur. Leden onder veertien jaar krijgen een afzonderlijk St. Nicolaasfeest. Dinsdagavond is in het R.K. Ver- eenigingsgebouw te Bennebroek aan Schoollaan een vergadering van de den R.K. Volksbond. De tooneelclub van de R.K Jonge- mannenvereeniging te Noordwijker hout heeft tweemaal voor een stamp volle zaal in restaurant Van der Geest een opvoering gegeven van de revue „Het wordt wel beter," een vlucht door de vrooHjkheid in twee étappes, onder leiding van den eer sten piloot, Wim van Boxtel, met medewerking van de J.V.B. en „The famous Players-band." De revue beeldde in een 14-tai tafereelen verschillende toestanden ln de gemeente uit, zoowel In het verleden als ln het heden. Er werd met bravour gespeeld en de vele aanwezigen hebben zich beide -avonden uitstekend vermaakt. Donderdag 22 Nov., feest van St. Caecilia, viert de heer J. Timmer te Beverwijk zijn 65-jarig jubileum als zanger van de St. Agatha-parochie. De heer G. Bakker viert zijn gouden en de heer G. Verduin zijn zilveren zan gersjubileum. Tot hun intentie zal Donderdag een H. Mis gezongen wor den en op de jaarvergadering des avonds volgt de huldiging. Op de vergadering van de Lis- serbroeksche IJsclub bleek, dat in het afgeloopen jaar ontvangen was f 1972.42 en uitgegeven f442.05; er is dus een batig saldo van f 1530.37 inclusief de batige saldi van 1943 en 1944. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren H. Huis in 't Veld, Chr. van der Klauw en A. Wijnhout herkozen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dezen winter een nationale hardrijderij te doen houden. De traditioneele verloting bracht f 427.65 op. Zaterdagmiddag is in tegen woordigheid. van verschillende autoriteiten het Teylers-museum te Haarlem, dat sinds de mobili satie in Augustus 1939 gesloten is geweest, heropend. Alle oude stuk ken waren nog aanwezig. Maandag 26 Nov. 2 uur ls te Krom menie gelegenheid tot kostelooze in- enting tegen pokken in het Wijkge- bouw van het „Witte Kruis". Dinsdag 11 Dec. zal het gezel schap „Comedia" voor „Katholiek Beverwijk" een opvoering geven van Calderon's blijspel „Stille wa ters hebben diepe grónden". De politie te Beverwijk treedt krachtig op tegen overtredingen van de arbeidswet. Een viertal bak kers zijn bekeurd wegens het te vroeg afleveren en verkoopen van versch brood. Een bewoner van de Meerstraat te Beverwijk werd betrapt op dief stal van electrischen stroom. Een half jaar afsluiting van gas en electriciteit en kennismaking met den strafrechter zijn de gevolgen. Woensdag 21 Nov, zal te Be- Verwijk een tweede uitvoering ge geven worden van „Het Biechtge heim". KROMMENIE: Geboren: P. de Jong en G. Bas d. Ondertrouwd: W. Baars en T. Koomen. Gehuwd: C. L. ten Wolde en N. Remijnse; F. Reen en D. C. Oly. Overleden: C. E. v. Leijden, 87 J.; M. E. van Vliet, 1 dag. HILLEGOM. Geboren: J. G. M. 8chreursv. d. Ploeg z; P. A. J. Bezu Vink z; A. SlagboomBosch z; P. J. A. van DamA. de Jong. Onder trouwd: P. C. Armard en J. C. van der Reep; J. Hoogendoorn en J. P. Snoek; P. G. Alkemade en M. B. van der Valk. Getrouwd: P. Jongkind en N. v. d. Bent; H. G. Kokkelkoren en A. M. Eken. Overleden: P. Lommerse, 68 j., man. HEEMSKERK. Geboren: M. Martensv. Lieshout, z.; G. Schuijt Duivenvoorde, d.; Th. de Boer— Admiraal, z.; J. Zonneveld—Winkel- huijzen, z. Ondertrouwd: G. J. A. v. Vliet en W. Kuil; G. Kos en J. M. de Rujjter. Getrouwd: A. Butter en A. M. M. 6nit; B. Pekel en A, G. Koedijk; Z. Meijer en C. M. v. Tunen; G. Broekhuis en J. v. d. Outenaar H. Th. den Blanken en A. M. v. LifiShout; J. N. Sevigny en A. H. Castricum. Onmiddellijk na de bevrijding werd de kazerne aan den Kouden- horn ingericht tot interneerings- kamp voor NSB-ers en collabora teurs. Het viel in den beginne niet mee orde en regel op elk ge bied tot stand te brengen en. eerst de tweede kampcommandant met ee grootendeels nieuwen staf was in staat een kamp te maken dat voldeed aan de gestelde eischen. Er stonden verschillende reorganisaties op het programma en als laatste daarvan kwam aan de orde de kwestie van de distri butiebescheiden. De bezetting van de bewaarplaats is nogal sterk aan fluctuaties onderhevig. Op 1 Juli waren er 1822 geïnterneerden, op 19 September 1275, het laagste aan tal. Toch is de bezetting blijven schommelen rondom de 1400, tot dat 30 October de sterkte plotseling steeg door het overbrengen van ge detineerden uit een kamp elders in het land tot 1803. Op 15 No vember was het aantal 1816. De verstrekte rantsoenen stegen en daalden in evenredigheid, be droegen 9115 in de week van 17 tot 23 September en bedragen thans ongeveer 12.580. De Haarlèmsche distriibutiedienst heeft in samen werking met de inspectie van het centraal distributiekantoor onlangs de distributie-administratie van het intemeeringskamp in orde gebracht en een viertal ambtenaren heeft er voor gezorgd dat deze administratie nu aansluit bij die van den Haar- lemschen distributiedienst. Daarbij stuitten de ambtenaren op verschillende moeilijkheden. Van de 1816 geïnterneerden zijn slechts 947 distributiebescheiden aanwezig. Dat is dus iets meer dan de helft. De niet aanwezige distriibutiepapieren zijn óf bij de menschen thuis, doordat de POD vergeten heeft deze bij de arres tatie mede te nemen, óf ze zijn nog in doorgangskampen, óf on derweg, óf zoekgeraakt, óf inge leverd voor de oorspronkelijke be zitters naar Duitschland uit weken. Als er tienduizend liter eten poodig is, wordt twaalfduizend liter aangevraagd, want 20 pet. is extra voor de bewakers en de geïnterneer den, die zwaren arbeid verrichten Het centraal distributiekantoor heeft dus geen fraude laten onder zoeken in tegenstelling met ons vorig bericht. Er is geconstateerd, dat de wederzijdsche administratie niet klopte. Het gaat hier weer, zoo als al verschillende malen gecon stateerd is, om organisatiefouten, waarmede de huidige leiding nog steeds te kampen heeft en die ze stuk voor stuk verbeterde. Als de bescheiden van de geïn terneerden nog ergens thuis zijn, dan koopen daarop onbevoegden wederrechtelijk levensmiddelen. Als ze in een ander kamp zijn, dan zijn het sterke beenen, die de weel de kunnen dragen.... Indien ze onderweg zijn, hoe lang blijven ze dan „zwevend". Het gaat hier niet om enkele be scheiden, maar voor één kamp om .947. We vragen ons af hoeveel rant soenen op deze wijze buiten het kamp wederrechtelijk geïncasseerd zijn. Het excuus van „overmacht" zal wel weer opgang doen. „Geef ons voldoende geschoold personeel", zullen de distributiediensten zeg gen, „en wij zorgen, dat alles gaat zooals het gaan moet." „Wij moe ten de geïnterneerden zonder distri butiebescheiden toch in leven hou den," zegt het kampcommando, „en daarom krijgen ze eten zonder te genwaarde." Maar met dat al geeft deze kwestie een zeer onbehaaglijk ge voel en dit gevoel hebben de ver antwoordelijke personen „aange voeld", zoodat de gegevens eerst verstrekt zijn nadat wij een bericht moesten publiceeren, dat ten on rechte van „fraudfgewaagt. De administrateur van het kamp Kou- denhom, de heer W. Verspoor, heeft niet geknoeid, maar de gang van zaken zal hem toch zeker ook geens zins bevredigd hebben bij het dra gen van zooveel verantwoordelijk heid, die door de gemeenten en niet door hem gedragen moet worden. Aan de leden van de „Vereeni ging Haerlem" zal ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad een afbeelding worden aan geboden van het handvest bene vens een boekje, dat den tekst van het handvest, vertaald door mej. dr. G. H. Kurtz, bevat. SANTPOORT. Afhalen bonkaar ten voor Dinsdag letters T tot en met Z. Het badhuis aan de Wüste- laan is daartoe geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Nu de „Queen Elisabeth", 's werelds grootste mailschip, deelneemt aan het terugvoeren der Canadeesche troepen uit Europa, zullen waarschijnlijk alle „Canadians" omstreeks half Januari 194*6 uit ons land vertrokken zijn. De repatrieering der eerste en tweede di visie is thans geheel voltooid. De derde divisie zal eind November ge repatrieerd zijn, de vijfde volgt) op 19 December en de vierde divisie, die als laatste vertrekt, verlaat ons land omstreeks Kerstmis. De minister van Sociale Zaken heeft aan patroons, in wier fabrie ken of werkplaatsen op Maandag 24 December en/of Maandag 31 De cember geen arbeid wordt verricht, onder de gebruikelijke voorwaar den toegestaan, het. aantal daar door verzuimde uren, tot een maxi mum van 8!4 uur voor elk der beide dagen, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, van 3 December 194515 Januari 1946. A CLEI5K* 31. Ling Khi Tong deed uit een heelen hoop fleschjes iets óij elkaar in een ander fleschje en ten laatste had het een heel eigenaardige kleur ge kregen en het rook ook een beetje zonderling. De toovenaar schudde zijn hoofd en zei: „Zoo iets raars heb ik nog nooit gezien." „Klein Chinees wel," zei Ling Khi Tong. „En thans komt groot geheim. Astublieft even niet kijken." De toovenaar draaide zich om, Ling Khi Tong gooide het fleschje leeg en deed er schoon water in. „Drank gereed," zei hij. De toovenaar nam het fleschje in de hand en keek er lang en ernstig naar. „Hoe komt het nu opeens weer zoo helder?" zei hij. „En werkt het ook?" „Probeeren," zei Ling Khi Tong. „Natuurlijk," zei de professor en greep een spuitje „Nee, nee," zei Ling Khi Tong. „Niet prikken. Drinken." Onder de kust van het eiland Urk ligt een gevaarlijke droogte van on geveer één a twee K.M.2, hekend on der den naam „De Vorm". De vuur torenwachter Jacob Schraal heeft daar in den oorlog zooveel mogelijk schepen, die goederen naar Duitsch land vervoerden, cf waarvan bekend was dat zij in Duitschen dienst voeren, laten stranden. In donkere en stormachtige nachten gaf Schraal, bijgestaan door zijn hulplichtwach- ter I. Koffeman, m*et het licht van den vuurtoren knippenseinen.. Door deze seinen werd het personeel op de schepen misleid, waardoor zij op „De Vorm" terecht kwamen. Op deze Wijze hebben ze ongeveer 40 schepen laten stranden, waaronder verschil lende Duitsche. Schraal heeft wegens sabotage eenige malen vastgezeten, doch hij heeft zich er steeds weten uit te' redden. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, met ingang van *1 December alle burgemeesters, ge meente-ambtenaren en provinciale ambtenaren, die een stakingsbevel ontvingen, maar van wie vaststaat, dat zij niet zullen worden ontsla gen, weer in hun functie te her stellen. De RegeeringsvoorUchtingsdienst maakt bekend: In verband met de uitspraak van den Bijzcnderen Raad van Cassatie betreffende den landwachter Van Wijk moet er op gewezen worden, dat dit ontslag van rechtsvervol ging op formeele gronden in elk.ge- val niet beteekent, dat de betrokke ne in vrijheid wordt gesteld. Hij blijft in hechtenis en zal zich eer lang moeten verantwoorden inzake hulpverleening aan den vijand. Als begin van de campagne voor geestelijk en moreel herstel van ons volk zal van 613 Januari over het geheele land een week voor gezins herstel worden gehouden. De onder Indonesische controle staande radio van Soerabaja heeft, volgens U.P., gezegd, dat de Brit- sche troepen zich op verschillende punten in Soerabaja terugtrekken en dat extremistische Indonesiërs op West-Java de massa pogen op te wekken tot een opstand tegen Sen terugkeer van het Nederland sche gezag. Deze berichten zijn, in tegenspraak met de officieele Brit- sche aankondiging van Zaterdag, volgens welke de Indonesische acti viteit in Soerabaja was afgenomen. Radio Soerabaja zeide voorts, dat vele Japanners, herbewapend en op nieuw uitgerust, zijde aan zijde met de Indonesiërs strijden. A.P. weet te melden, dat Hindoe troepen van het Britsche leger Zon dag te Soerabaja ongeveer een kilo meter oostwaarts optrokken door de voorstad van Sawahan. Zij hebben zich meester gemaakt van het Elmma- college en zijn het leprozenhospitaal en het quarantaine-station gepas seerd. op den rechtervleugel loopt de eerste Briteche frontlijn op een gelijken afstand, d.i. ongeveer 1% kilometer van de regeringsgebouwen in het noordelijk gedeelte der stad en het Oranje-hotel, dat door Indo nesiërs wordt bezet en zich meer oostelijk bevindt. Meer Noord Wes telijk in de richting van de* rivier, buigen de beide frontlijnen zich naar elkaar toe om elkaar te benaderen op 500 meter afstand van de regee ringsgebouwen. In het Oosten zijn sterke Britsche verkenningselementen naar de kleine visschershaven Soekollilo opgetrok ken en bevinden zich ongeveer 7 kilometer ten oosten van Soerabaja. Onderweg aijn zij op gewapende In donesiërs gestuit. Hiervan zijn er in den loop der schermutselingen 10 gedood. De E'ritten leden geen ver liezen. OSidertussdhen patrouilleerden Mahratta-troepen drie kilometer zuidelijker. Tot tweemaal toe vielen zij in de hinderlagen der Indonesiërs, waarbij 15 Indonesiërs werden ge dood. Andere B'ritsche troepen baan den zich een weg van het hart van Soerabaja, om zich van de meer Oostwaarts gelegen rangeerterreinen meester te maken. Volgens een offi cieele Britsche verklaring werden tusschen 10 en 16 November één Britsch officier en 17 Britsch-Indi- sche soldaten gedood en 3 Britsche officieren, zes Britsch-Indische offi cieren en 6 Britsch-Indische sol daten gewond. In Semarang ls de spanning in de afgeloopen twaalf uur aanzien lek toegenomen, nadat Zaterdag avond 2 Britsch-Indische officie ren waren vermoord en na de ont dekking van een plan van extre misten, om de E'ritten bij het aan breken van den dag aan te vallen. Als veiligheidsmaatregel bezetten de E'ritten het politiebureau en het telefoonkantoor, terwijl zij allen ge- wapenden, de politie incluis, verbo den zich op straat te vertoonen en alle verkeer van voertuigen stop zetten. Een mobiele Britsche colon ne, van tanks voorzien, staat gereed om in te grijpen. Naar het persbureauA.F.P. later meldt, zijn de Britsche troepen den toestand te Semarang thans geheel meester. De Engelschen hebben vandaag he kend gemaakt, dat zich op Midden- Java een nieuwe gevarenzone ont wikkelt, in verband met de bijzonder agressieve houding van de plaatse lijke extremisten, zoowel in Semarang als in Djokjakarta. De Indonesiërs hebben zelf gemeld, dat hun muni tiefabriek te Djokjakarta regelmatig munitie overbrengt voor' de vech tende nationalisten te Soerabaja en elders. Zondagmorgen is in Kramat in Batavia hevig gevochten, na het fa len van de conferentie van Zater dagavond en nadat Shermantanks in den vroegen ochtend van het cen trum van Batavia uit naar Tandjong Friok waren gereden. Zoowel geal lieerde soldaten als gewapende In donesiërs opereerden in de door bur gers verlaten straten van Kramat, waar geschoten werd. Er was ook sporadisch geschutvuur aan de Zuidzijde van het Koningsplein; 13 Amboneezen werden gewond en on geveer 40 Indonesiërs gedood en ge wond. TEHERAN, 18 Nov. (Reuter). Volgens in Teheran binnengekomen berichten is strijd uitgebroken in N.- Perzië, waar het garnizoen „geïso leerd" is, doordat alle telefoon- cn telegraafverbindingen verbroken zijn. Reuter voegt aan dit bericht toe, dat de democratische partij in Adzer- beidsjan een separatistische beweging is begonnen en dat deze beweging door de Sovjet-Russische pers met sympathie is begroet. Rëeds op 8 No vember verklaarde een afgevaardigde in het Perzische parlement, dat twee roode divisies Adzerbeidsjan waren binnengetrokken. In Engeland zijn de berichten over de separatistische beweging met bezorgdheid ontvan gen. In B'ritsche politieke kringen is men van meening, dat de beweging niet louter een nationaal karakter draagt. Men geeft te kennen, dat de strijd niet kan zijn uitgebroken zon der dat de Sovjet-Unie er het noo- dige van wist. Hoewel omtrent den omvang van den opstand nog geen berichten zijn binnengekomen, is het toch duidelijk, dat mocht de beweging slagen de Britsche en Amerikaansche regee ringen voer nieuwe problemen in het Nabije Oosten komen te staan. Er wordt aan herinnerd, dat mo menteel nog slechts 80 man van het Britsche legerpersoneel te Teheran verblijven, terwijl de Sovjet-Russen te Teheran alleen al 20.000 man ln garnizoen hebben. Het 8871 ton metende Neder- landsche schip „Eöam" is Zondag middag op de Goodwin -zandbanken geloopen, ongeveer 12 km. ten Z.O. van Deal. Het schip is 2'/2 uur latei op eigen kracht vlot gekomen en heeft zijn reis naar Nederland voortgezet. Het schip is eigendom van de Holland-Amerika-lijn en is onderweg van New York naar Ne derland met 40 passagiers en een bemanning van 60 koppen. De eerste wagens van een aantal nieuwe Austin-auto's, bestemd voor Nederlandsche doktoren in de getrof fen gebieden, zijn uit Engeland ge arriveerd. Zij zijn een geschenk van de American Relief for Holland. HILVERSUM I 301 M.: 7.01 Nieuwsber., 7.20 Licht Ochtend programma, 7.50 Ochtendwijding, 8.01 Nieuwsber., 8.20 Gevarieerd progr-, 9.00 Kamerorkestconcert, 9.30 Waterstanden, 9.33 Verv. Kamerorkestconcert, 10.00 Mu ziek bij den arbeid, 10.45 „De Zonnebloem", 11.15 Albert de Klerk en Jan Mul, 11.45 Krijgs gevangenen ln het Verre Oosten, 12,01 Harry de Groot, 12.35 Lich te Symphonische Muziek. 12.55 Troonrede en aansluitend pro gramma, 13.45 Kamermuziekcon cert, 14.30 Cole Porter Hits, 15.15 Voor de vrouw, 15.30 Russisch concert, 16.30 Kort verhaal, 16.45 Walsen, 17 00 Orkest Plet Coo- mans, 17.45 Gram, muz., J6-01 Orkest, 18.30 Opera-concert, 19.00 Nieuwsber., 19.15 Reportage, 19.30 Ensemble George Fff"** 20 01 Nederland Herrijst, 20.15 Vragen- kwartier, 20.30 Radio Pliilharmo- niseh orkest, 21.30 Nederlandsche liederen, 21.45 Sylvestre-trio, 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Zigeunermelodieën, 23 00 Nieuws ber., 23.15 Avondwijding. HILVERSUM XI 415 M. 18.01 Nieuwsber. enz., 18.30 Janie Bron, 18.45 Rustige muziek, 18.50 Voor je slapen gaat... 19.00 Bariton en piano, 19.30 Nederlandsche Strijdkrachten, 20.01 Cello, piano, 20.30 De werkende vrouw, 20 45 Bernard Drukker, 21.00 Departe menten spreken, 21.15 Jack Hyl- ton, 21.45 Avondwijding, 22.01 Nieuwsber., 22.20 „Sweet and Swing", Wilhelmus. Directeur: J. J. W Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schllchting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2