r i Wereld-aanklacht tegen de Nazi-leiders INHEEMSCHE SOLDATEN MOETEN BATAVIA VERLATEN DOODENRIVIER VAN BERLIJN r In Soerabaja is stilstand in de gevechten ingetreden PRIESTERS TE MAGELANG VERMOORD EISENHOWER tot stafchef benoemd Mgr. Th. M. Bekkers Belangstellingvoorde nieuwe conferentie Hoe zullen extremisten worden ontwapend? Het weer Russen belemmeren Iraansche actie leder en petroleum Beklaagden kregen in de rechtszaal hun maaltijd opgediend Onverstoorbaren en angstigen 69ste JAARGANG No. 23399 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Nat. directeur Pauselijke Missiegenootschappen Het bombardement van Semarang Ned. luchtmacht naar Java NIEUWE BONNEN „SKYMASTER" eerst Vrijdag thuis Lifter doodgeschoten Tragisch grens-ongeval LUGUBERE TOCHT PROCES-N EU REN BERG STAD EN OMGEVING Tribunaal samengesteld Huishoudelijke voorlichting WÊtm NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT BATAVIA, 21 Nov. ANP - Aneta) Volgens een officieele Britsche ver klaring zullen op bevel van het ge allieerde opperbevel alle inheem- sche soldaten behooreude tot het Neder landsch-lndische leger uit Batavia verwijderd worden in ver band met het uitbreken van ern stige onlusten en wanordelijkheden. Voorts wordt daarin verklaard, dat Britsche troepen thans van Magelang teruggetrokken worden, om elders een gelijksoortige taak te vervullen. Pogingen van de Ned. autori teiten, om voor de troepen, die in Singapore worden opgehouden, toe stemming tot landing op Java te verkrijgen, zijn zonder resultaat ge bleven. Tevoren was bericht, dat op vele punten van Batavia's centrum de gevechten Dinsdag weer waren op gelaaid, o.a. op het Koningsplein. Des avonds begon het schieten WBer. Bij deze uitbarsting, die vol gens A.P., verder om zich heen scheen te grijpen dan ooit tevoren, holden mannen, vrouwen en kin deren in verwarring door elkaar, om dekking te zoeken, terwijl Brit sche, Nederlandsche en Indone sische vrachtauto's, met tot de tan den gewapende bemanningen, door de straten raasden. Rondom de middenstad hoorde men overal het geknal van geweervuur en geallieer de soldaten wierpen inderhaast Btraatbarricades op. Generaal Christison en luitenant kolonel Frowijn, verbindingsofficier tusschen de Ned. en Ned.-Indisehe strijdkrachten, zijn te Batavia aan gekomen. Britsche officieren op het gealli eerde hoofdkwartier te Batavia hebben verklaard, dat er geen ge vaar bestaat voor verlies van con trole over de situatie ondanks het feit, dat er van veel plaatsen be tichten binnenkomen over onlusten. Zij zeiden, dat de strijdkrachten die onder commando staan van WASHINGTON, 20 November (Reuter) President Truman heeft generaal Eisenhower be noemd tot opvolger van gene raal Marshall als chef van den staf der Vereenigde Staten. In verband hiermee is generaal Joseph McNarney, bevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in het Middellandsche-Zeegebied, be noemd tot commandant van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland en tot vertegenwoordi ger der Ver. Staten in de bestuurs commissie. - Admiraal Chester Nimitz is be noemd tot opvolger van admiraal Kmg als opperbevelhebber der Ame rikaansche vloot. Nimitz zal als commandant van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan worden opgevolgd door admiraal Raymond Spruce, den commandant van de zevende Amerikaansche vloot. Naar wy vernemen, heeft de H. Congregatie De Propaganda Fide den Hoogeerwaarden Heer Mgr. Th. M. P. Bekkers, rector van Huize Bijdorp in Voorschoten, benoemd tot nationaal directeur van het Pauselijk Genootschap tot Voort planting des Geioofs en van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus in Nederland. Door deze benoeming wor it Mgr. Bekkers, ingevolge bepalingen van het Episcopaat, tevens nationaal directeur van de H. Kindsheid. generaal Christison. voldoende zijn iedere situatie het hoofd te bieden. Tot j.l. Zondag zijn er op Java aan Britsche zijde 85 dooden ge vallen, 296 gewonden en 172 ver misten. In Soerabaja is een stilstand in do gevechten ingetreden; Britsche troe pen banen zich langzaam een weg naar het zuidelijk deel van de stad. Volgens een officieele Britsche ver klaring zijn in het havengebied van Soerabaja 5000 Nederlanders, die niet wenschen te vertrekken, onder de hoede van de Britten. Piloten der Thunderbolts die Semarang bestookt hebben verklaar den bij hun terugkomst, dat een ge- bouw in het centrum der stad, dat bezet is door de extremisten als hoofdkwartier, niet direct getroffen is, maar dat een bom er naast ont plofte. Andere bommen detoneerden binnen honderd meter. De straten leken verlaten. De Britsche strijd krachten hebben niet om meer bom bardementen verzocht Het Rapwi- gebouw te Semarang 'is door extre misten bezet. Officieel is bekend gemaakt, dat gedurende de onlnsten in Magelang Indonesische extremis ten 5 priesters, 2 broeders, 1 Ja- vaanschen broeder en I Ambsn- neeschen koeter hebben nermoord. Dertig officieren van de Ned. luchtmacht, die in Japan gevangen gezeten hebben, zijn Maandag per vliegtuig te Balikpapari aangeko men, aldus bericht A.P. Volgens hun zeggen zullen binnenkort een eskader bommenwerpers en een es kader gevechtsvliegtuigen door de Ned. luchtmacht van Balikpapan naar de luchtbasis van Tjilllitan, even bulten Java, worden gestuurd BATAVIA, 20 Nov. (A.P.) De belangstelling op Java is geconcen treerd op de bijeenkomst van a s. Donderdag tusschen de geallieerde leiders en de nieuwe Indonesische „regeering". Sommige autoriteiten zijn optimistisch gestemd en hopen, dat de bespreking tot stilstand in den bloedigen strijd zai leiden, doen zelfs indien de Indonesische „regee ring" erin slaagt, eenige overeenkomst te bereiken, dan blijft nog het vraagstuk bestaan, hoe zij de extre misten in West-Java er toe zal krij gen de wapens neer te leggen. Sjahrlr is reeds met den dood be dreigd, wanneer hij het waagt met de Nederlanders te onderhandelen. Bij de besprekingen vorige week heeft men den Indonesiërs onom wonden te kennen gegeven, dat de geallieerden slechts de voor den oor log bestaande regeering zullen er kennen. Niettemin hebben de Neder landers zich ten slotte bij den hul digen toestand neergelegd en con cessies gedaan, waar ze voor den oorlog niet aan gedacht zouden heb ben. terwachtiiig tot Donderdagavond: .Meest nevelig of zwaar bewolkt, doch geen regen van beteekenis, zwakke wind, geleidelijk eenige stjjging van temperatuur. Zon ond. 16.41, Maan 18.18-1,0 20. Zon op 8.12. i TEHERAN, 20 Nov. (AFP) De strijd tusschen opstandelingen en regeeringstroepen in Noord-Iran gaat voort. De laatsten bieden hard- nekkigen weerstand en zij hebben het bevel ontvangen dit te blijven doen. De Russische commandant In hét gebied van Azerbeidsjan hechtte naar aanvankelijk gemeld werd zijn stilzwijgende goedkeuring aan het optrekken van de Iraansche versterkingen naar het Noorden. Onder hen bevinden zich twee Amerikaansche adviseurs van de Amerikaansche advies-commissie. Maar nu wordt officieel mede gedeeld. dat aan de bataljons Iraansche troepen, welke uit Teheran waren vertrokken voor het herstellen van de orde in Azerbeidsjan, door Russische militaire autoriteiten een halt is toegeroepen in Kazvin, ongeveer 140 km ten Noorden van Teheran, en bevel is gegeven terug te keeren. Bon „02 leder" van de lederkaart is aangewezen voor het repareereu van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leder. De bonnen 169 en 269 der bon kaart 512 zfln geldig verklaard voor VA liter petroleum. Het Indië-vliegtuig is op zijn terugreis Karachi gepasseerd en in Cairo aangekomen. In deze plaats zal men een dag blijven om de repatrieerende passagiers in ge legenheid te stellen, de noodige kleeding uit de voorraden, die daar speciaal met dit doel gereed liggen, aan te schaffen. Vrijdag verwacht men de „Skymaster", die 216 kg. post aan boord heeft, te Amsterdam terug. Toen een militaire wagen over den Putscheweg onder Qssendrecht op sommatie van de grenswacht niet stopte, werden hem eenige schoten achterna gezonden met ge volg, dat een achterin zittende lif ter doodelijk Werd getroffen. Deze, De Pauw uit Kruiningen, keerde na een jarenlange afwezigheid hij had als derde machinist dienst ge daan op het motorschip .Bosch- fontein" van de Vereen. Ned. Scheepvaartmij. juist voor de eerste maal naar huis terug. In liet hart van de Duitsche hoofdstad kan men een onder- grondsche boottocht maken, meldt A.P. uit Beriyn, maar het zou waarschijnlijk de gruwe lijkste ervaring van uw leven zijn, want de stroom in den onder- geloopen ondergrond- schen spoorweg, is een doodenrivier. Het vaartuig op deze Styx is een tienmeter lange ponton van licht metaal, en wanneer de palen die als roeiriemen rungeeren het sombeie water In beweging bren gen, veroorzaakt het een verschrikkelijken stank en brengt her haaldelijk één menschè- lijk lichaam aan de op pervlakte. De tocht is als een nachtmerrie. Tijdens een van de meest dra matische episoden in den strijd om Berlijn, lieten S.S.-fanatici een D/i K.M. lang stuk van den ondergrondschen spoorweg met kanaal water onderloopen, om te voorkomen, dat de Russen er een strate gische ondsrgrondsche van zouden maken naar het centrum van de stad. Het was, zooals ieder een weet, een verg-eef- sche maatregel, omdat de Russen snel genoeg op den beganen grond Oprukten en de eenige slachtoffers van ae overstrooming waren de Duitsetrers. Nu is net grootste deel van den ondergrondschen spoor weg drooggelegd en bij het laagste punt is het water than& genoeg ge daald om de meeste1 lijken te verwijderen of er de plaats van te be palen. Tot nu toe zijn ongeveer 40 lijken »p- gevischt. Vele slachtof fers waren gewonde soldaten. Het diepste punt is bij den Anhalter Bahn- hof. eens het drukste deel van Berlijn. Bij de eerste stopplaats trof fen wij een dozijn Deut sche arbeiders, die lij ken op draagbaren ver voerden. Toen wij af daalden tot op het per ron, hadden wij moeite niet in de zware mod der uit te glijden, waar mee het perron, waar eens haastige passagiers liepen, overdekt was. Honderden hokten nier bijeen toen de onder- grondsche als schuil kelder werd gebruikt. Daarna vertrokken wij in de richting- van het station van de Stettiner Straat, met twee afhou- ders achter in de boot en twee mannen met staven om te voorko men dat wij tegen de muren zouden varen. Wij vonden twee lijken, één tn het watéT en het indere tconde 'n beeld van de drama's die zich daar afspeelden. Het was het lichaam van 'n vrouw die langs1 den muur omhoog geklom men was naar de lei ding, maar het nood lottige water steeg. Toen het maanden la ter zakte, hing haar lichaam er nog, uitge droogd als een mummie. SIË Na de opening van de zitting op den eersten dag van het proces tegen de nazi-oorlogs misdadigers door Lord Lawren ce, die het presidium voerde, werden de acten van beschul diging voorgelezen, een docu ment 43 bladzijden beslaand. Afwisselend werd het document voorgelezen door Amerikaan sche, Fransche, Britsche en Russische functionarissen. Om twaalf uur werd de zitting on derbroken en om 14 uur weer hervat. De beklaagden kregen in de rechts zaal hun maaltijd opgediend. Gedu rende de voorlezing van de acte luisterden zij toe zonder veel emotie te toonen, zelfs niet toen de Fran sche tweede aanklager een verslag oplas van de gruwelen in de concen tratiekampen. De beklaagden zaten rechtop met uitzondering van Goe- ring, die meestal op de balustrade leunde en met zijn hand zijn paffe rig gezicht streelde. Keitel maakte het. meeste indruk, hij zat aldoor onbeweeglijk met een gezicht als uit steen gehouwen, daar zoowel beklaagden als het Hof be kend waren met de acte van beschul diging kon het oplezen daarvan geen groote belangstelling verwekken. Even na half vier was men daarmede ge reed. De twee Russische rechters volgden de voorlezing van een enkel exemplaar. De andere rechters ver deelden hun aandacht tusschen den tekst en de zaal. Alleen de Russische rechters gebruikten de luisterappa raten. De vier voornaamste beschuldi gingen die tegen de beklaagden wer den ingebracht waren: ten eerste dat zij deelnamen aan de algemeene samenzwering tegen den vrede, ten tweede dat de beklaagden en vele andere nazi-leiders die thans dood zij n of zich schuilhouden de Duit- sche natie een agressieven oorlog hebben binnengeleid onder schen ding van Duitschlands verdragsver plichtingen. Ten derde dat zij direct of indirect oorlogsmisdaden hebben begaan. Ten vierde dat zij direct misdaden tegen de menschheid heb ben begaan. Ribbentrop gebruikte voor de eerste maal de koptelephoon om te luisteren naar den jongen Russischen adjunct aanklager toen deze de voorlezing der acte van beschuldiging overnam, die zich op dat moment bezighield met de onwettige vernieling van steden, dorpen, fabrieken en mijnen door de Wehrmacht. Rosenberg, die voor de revolutie ln Moskou was opgevoed hoorde, hoe de Russen hem en zijn hoofdkwartier diefstallen uit Russi sche musea ten laste legden. Keitel bleef onbewogen toen hij beschuldigd werd, terwijl Raeder gedurende zijn beschuldiging angst toonde en Doe- nitz onverstoorbaar bleef. Von Papen mompelde een bijna onhoorbaar „dat heb ik niet", toen in zijn persoonlijke aanklacht gezegd werd dat hij aan de politieke voorbereiding van den oor log had deelgenomen. Dé Britsche aan klager Maxwell Fyfe nam het aan hangsel voor zijn rekening waarin bij zonderheden der aanklacht betreffen de de schending van internationale verdragen en overeenkomsten en ver zekeringen werden gegeven. Fyfe las 26 aanklachten voor waarin het Reich van schending van verdragen en ver zekeringen en van de territoriale in tegriteit van vredelievende mogend heden beschuldigd wérd. (U.P.). Te Neurenberg 'wordt een stren ge controle uitgeoefend op een edeidie de rechtszaal wil be treden. Zoo moest bij het begin van het proces de president van het tribunaal, de Engelsche rechter Lord Geoffry Lawrence voor het betreden der zaal zijn pas laten zien (Foto A.B.C.-P.) In het Tribunaal te Haarlem 2ful- len de volgende personen zitting hebfcenVoorzitters; le kamer: mr. T. A-. M. A. van Löben Seis, advocaat en proc.; 2e kamer: mr. F. v. d. Goot, advocaat en proc.; 3e kamer: mr. C. E Muller, rech ter bij de arrondissements-recht- bank; 4e kamer: mr. dr. A. F. H. Sc-hreurs, advocaat en piroc.; 5e kamer: mr. J. Bierens de Haan, alg. secretaris der Ned. Mij, van Nijverheid en Handel, Bloemen- daal; 6e kamer: mr. A. G. H. H. Roeffen, advocaat en proc. te Aals meer; 7e kamer: mr. C. W. Duo- bink, Zaandam; 8e kamer: mr. dr. L. Erades, Beverwijk. Secretaris: mr. W. Veniet, advocaat en proc.. Heemstede. Leden: dr. W. R. M. Noordhoff, Rem. pred.; F J. van Rijn, oud- officier der administratie; A. G, C. Engelgeer, accountant; G. de Boer, onderwijzer; J. W. van Sance, aannemer; C. J. Blaauw, architect; Joh. Clausing, administrateur; dr. G. Ras, oud-leeraar; p. j, van Hof wegen, accountant; J. J. Thöne, bankier; dr. W. J. Talsma, arts. Overveen; M. H, Gregoire, jour nalist; ir. K. H. Haga, raadgevend ingenieur, Overveen; c. Th. j. van. den Bergih, accountant; J. de Ree- de, notaris; P. A. Dijkema, uit gever, Heemstede; Ch. M. Rein- ders Polmer, lid van de Pacht- kamer, Heemstede; D. G. Walpot, Hoofddorp; j. A. Meijers, Hoofd dorp; G. D. van Sporen, Aalsmeer; G. Ch. de Jong, Aalsmeer; M, Legiuit Azn., architect, Krommenie; M. J. Hille, secr., Zaandam; H. M. Romijn. apotheker, Zaandam; O. Maes, ad-min. ambtenaar. Zaan dam; A. Achterhof, electricien. Be verwijk; jhr. H. G. M. van Such- telen, werktuigkundige, Beverwijk; P. Verhoog, adj.-chef soc. afd. hoogovens, Velsen-Noord. Te Heemstede zal de commissie van huishoudelijke voorlichting, die al zooveel jaren uitnemend werk heeft verricht, spoedig- beginnen met het organiseeren van kookcur sussen, die gegeven worden door een bevoegde leerares. Wanneer de gas- aanleg in orde is, begint de eerste les op Dinsdag 27 November, nm. 3 uur, anders op Donderdag 29 No vember op hetzelfde uur. Het ligt in de bedoeling, iederen Dinsdag- en Donderdagmiddag dezen cursus te houden. De lessen worden gegeven in het gebouw van den volksbond tegen drankmisbruik aan de Heem- steedsche Dreef.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1