s m m s 8 m Het zevende eeuwfeest Nieuw huwelijksbesluit Ijsvogels verliezen eervol Iff 9 iül jÜÜ '|H| S 8 8 8 H 8 8 H 11 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945 STAD EN OMGEVING R.K, Haarlems Tooneel „Thalia" Afscheidsparade Twee bokkingen op bon V 03 Letters T, U en V Controle Bevolkings register Distributie-nieuws PAGINA 2 Vacantiebonnen Arbeidsreserve Burgerlijke Stand „Gooi wat in mijn schoentje" Commissies van voorlichting Concert van „Da Pacem" te Santpoort Het eerste avontuur van Ling Khi Tong Loonen in de bouwvakken Nieuw reglement voor Raad van Ministers H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bij aankomst op het Binnenhof Hoogoven-schaaktournooi internationaal Brouwerskolk-veldloop DAMCOMPETITIE Hooge Raad Officieele Publicatie DAMPROBLEEM ÜP m s wk iü Hf SI Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Vrijdagmorgen om 10.30 uur en Zaterdagmorgen om 8.30 uur wordt in de Groote Kerk van Sint Bavo een bijeenkomst gehou den voor de rijpere jeugd, waarin als sprekers zullen optreden pater J. Hutjens O.ES.A. en dr. P. H Schroder. De algeheele leiding heeft ds. I. v. d. Waal. George Robert, orgel, en het knapenkoor van de kathedrale kerk onder leiding van dr. A. Kat, zullen hieraan medewerking verleenen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat voor den officieelen her denkingsavond in het Concertge bouw nog slechts een beperkt aan tal plaatsen voor betalende bezoe kers beschikbaar is bij Alphenaar. Zoowel voor de gala-voorstelling in den Schouwburg, als voor het gala-concert in de Gemeent. Con certzaal, Vrijdag 23 November, zijn plaatsen verkrijgbaar, resp. aan den Stadsschouwburg en bij Alphe naar en eventueel 's avonds aan 't Concertgebouw. Er zullen speciale tramdiensten worden ingelegd Donderdag 22 en Vrijdag 23 November. De bewo ners van Heemstede kunnen van de laatste Leidsche tram, die om half acht van het sportpark zal vertrekken en aan alle haltes zal stoppen, gebruik maken. Na af loop van de voorstellingen op bei de avonden rijdt een extra tram naar Haarlem-Noord en Heem stede. Na de welgeslaagde revue „Oran je-klanten" waarmede zij haar herintrede in de amateurstooneel- wereld heeft gedaan, komt Thalia dit seizoen voor de tweede maal op de planken en ditmaal met een vroolijke klucht, losbandig bewerkt naar oude motieven door Gerard Nielen. Deze klucht getiteld; „Over 12 dagentegen midder nacht!!!".,.. speelt zich af in 'n pension, waar door 'n niet-begrepen Aprilgrap de dolste situaties ont staan. In wat voor rare situaties de pensionhouder en zijn gasten ko men te verkeeren^ is te zien in den Stadsschouwburg op Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 No vember a.s. Deze uitvoeringen zijn bestemd voor de Thalia-donateurs, maar ook belangstellenden zijn welkom. Voor kaartverkoop en ver dere bijzonderheden zie advertentie in ons blad van gisteren. Morgen om 2 uur zal het tweede bataljon vierde regiment infanterie uit Noordwijkerhout, dat eerstdaags naar Indië vertrekt, voor den bur gemeester van Haarlem defileeren onder commando van Majoor C. v. Kammen. Daar de burgemeester verhinderd is, zal het défilé worden afgenomen door wethouder F. Noordhoff. De stoet zal voorname lijk in de binnenstad paradeeren. In verband hiermede zal het tram verkeer tusschen het Plein en het Station en omgekeerd van 1314.30 uur stil staan. Met- ingang van heden is bon V 03 van de bonkaart groenten, fruit en visch, geldig verklaard voor twee bokkingen per bon. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bonkaarten de letters T, ÏJ en V. Morgen, Donderdag, dienen zich aan die H.B.S.-B, Zijlvest 27, voor de controle van het bevolkings register en de distributiestamkaart te melden: Noach tot en met Ottow. SANTPOORT. Vrijdag is in het badhuis aan de Wüstelaan na-uitrei king van de nieuwe bonkaarten. FAILLISSEMENT De Haarlemsche rechtbank heeft het faillissement uitgesproken van de naamlooze vennootschap Ko per- en Messingwalsbedrijven N.V., gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Leidschevaart no. 14. Cu rator mr. R. K. P. Kalbfleisch te Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer, te Haarlem. Arbeiders van de Arbeidsreserve te Beverwijk, die van 1 Juli tot en met 16 Juli in dienst waren, kun nen op 26 November van 9 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur en op 27 en 28 November van 19 tot 21 uur aan het bureau Moensplein 10 tegen te rugbetaling van ontvangen vacan- tietoeslag hun vacantiebonnen voor die periode in ontvangst ne men. Geboren: E. J. WittemanLip pus d; M. A. Moerlandde Ruigh •z; D. J. C. DammersHarmsen d. en z. Qvterleden: P. C. Stam, 80 j., •Westerhoutp.; J. WalsFranke, 90 j., Zijlvest; G. A. Prinsen, 76 j., Ctost-Indiëstraat; A. Vermeren Brussé, 74 j., Celebesstr.; J. M. Hof Nutaerg, 77 j„ Bloemveld!J. H., 5 m., d. van H. P. de Kuijer, Kam per!.; A. van Rijn, 77 j„ Boeken- rodestr.; J. M. Groeneveldvan der Giessen, 69 j., Sdheepersstr.; E., 3 m., z. van F. Steffens, Glas- blaaerstr.; M. N. van Rijnvan der Lnden, 70 j., Groendaalsteeg; E. T. J., 14 m., d. van N. J. de Vogel, Gasthuislaan. Ondertrouwd: A. M. Pestill en T. Borst; L. van Hardeveld en J. Ver gers; J. C. de Smidt en M. R. van Es; J. Teeuwen en P. Hagebout; C. Molenaar en C. Weiland; J. de Hond en S. T. Verkruissen; I. H. Schelasnitski en E. Bramsqp; W. van der Bor en M. F. N. Kalkman; J. Baars en J. J. Kenner; W. H. A. van Duuren en J. A. Stiphout. Gehuwd: W. C. Scholtén en T. Kooistra, Geboren: C. M. A. Zwagerman Snoeks. z; C. MarkusRieu, z: J. BijlHopman, cl.; T. J. v. Mont- foortHoogenstein, cl." Overleden: K. Graaff, 65 j., Van Costen de Bruinstr.; T. BoodZet- hoven, 59 j„ Raamvest; J. Zwart Heeren, 67 j., Lange Lakenstr.; J. B., 10 d„ z. van J. B. Duijn, Kamperl.; W. van dé Water. 60 j„ Jacob Geel- straat; A. Ledder, 65 j., Kleine Hout straat: J., 18 d., z. van W. Post, Ein- denhoutstr.; A. J'., 6 j., d. van P. W. Ruigrok. Reijer Anslostr.; G. H. Loh- man, 14 j., Bataviastr.; A. Hofstra Goulooze, 55 j., Kritzingerstr.: L. 'E. Tielenius KruijthoffWingerder, 78 j., Botermarkt. Ondertrouwd: J. Dixon en C. Swa- neveld, S. A Zwart en e. J- A. Booij, F W. A. Funke en M. T. Drugeon. De arrondissementsrechtbank heeft beëedigd als advocaat en procureur den heer mr. A. D. P. V. van Löben Seis, wonende te Heemstede. Xe Heemstede zal de begrafenis van wijlen den heer J. Schelling, in leven directeur van Openbare Wer ken, geschieden op Vrijdag des mid dags te 3 uur. Voor het examen in de damesmode vakken, gehouden te Rotterdam, ls geslaagd als costumière mej. G. v. d. Aar, te Haarlem. 22 November zal de heer K. Strij- boseh, commies bij den Raad van Ar beid te Haarlem, wonende te Sant poort-Station, Brederoodscheweg 75, den dag herdenken waarop hij 25 jaar werkzaam is bij genoemde instelling. Tot 1 December bestaat te Bever wijk gelegenheid tot aangifte van roe rende goederen van vijandelijke on derdanen, die men onder zijn beheer heeft, aan het bureau Velserweg 1,4. Hedenavond (Woensdag) 8 uur geeft de muziekvereeniging „Harmonie Cres cendo" in het Gem. Concertgebouw een jubileumconcert ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Als solist treedt op Jacob Bijster, orgel. Gedurende de vijf bezettings jaren kon het comité „Gooi wat in mijn schoentje" geen Sinterklaas verrassing voor de kinderen berei den. Thans doet het een dringend beroep op allen, die nog iets kun nen afstaan. Het comité heeft de beschikking gekregen over een hoe veelheid speelgoed voor jongens en meisjes; nu'verwacht het nog een gave in geld. Men kan dit bezor gen bij de secretaresse: Hooimarkt 30, of gireeren op No. 364532, ten name van het comité. Voor de gemeenten Heemstede en Zandvoort zijn commissies van voorlichting ingesteld tot het ach terhalen van zwarte winsten en be smette inkomsten. Personen die mededeeiingen wil len verstrekken kunnen dit doen (liefst zoo nauwkeurig mogelijk omschreven) aan het adres van den inspecteur der belastingen te Haar lem 2e afd. Linnaeuslaan 2. De R.K. Gemengde Zangvereeniging „Da Pacem" te Santpoort, dirigent de heer Th. Spook, geeft Woensdag 28 November haar eerste concert in „de Weyman". Medewerking zal verleenen het dubbelmannenkwartet „Harmonie" uit Haarlem, onder leiding van den heer H. J. Arisz. Dit eerste concert zal uitsluitend worden gegeven Voor de besturen der parochieele corporaties en vereenigin- gen, en verder voor genoodigden. t I A.W.CHHHX Verschenen is een besluit inzake de gevolgen van huwelijken van Neder landers met vrouwen van vijandelijke of andere vreemde nationaliteit. In dit besluit wordt o.m. het volgende bepaald: Een vrouw, die vijandelijk onderdaan is en tusschen 10 Mei 1940 en den dag van het inwerkingtreden van dit besluit gehuwd is met een Nederlander, verliest haar Nederlan derschap, op den dag van het inwer kingtreden van dit besluit. Een vrouw, die vijandelijk onderdaan is en die in het huwelijk treedt met een Neder lander, verkrijgt door dat huwelijk het Nederlanderschap niet. Een vrouw, die tusschen 10 Mei 1940 en den dag van het inwerkingtreden van dit besluit in vijandelijk gebied is gehuwd met een Nederlander en die op v den dag van de huwelijksvoltrekking niet-vij- andelijk vreemdeling was, verliest het Nederlanderschap op den dag van het inwerkingtreden van dit besluit. In gesteld wordt voorts een commissie yoor huwelijken piet vrouwen van vij andelijke of andere vreemde nationa liteit. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen heeft het college van Rijksbemiddelaars een nieuwe regeling vastgesteld betreffende de loonen In de bouwvakken, na over leg met de Stichting voor den Arbeid en den Bedrijfsraad voor het Bouw bedrijf. Een regeling betreffende de loonen in de bedrijven en industrieën, welke aan de bouwvakken verwant zijn, kan nu spoedig worden verwacht. Het reglement van orde voor den Raad van Ministers is door een nieuw vervangen. De voorzitter wordt voor taan niet meer door den raad uit zijn midden gekozen, maar door de Koningin benoemd, waardoor de staatsrechtelijke conventie, uit kracht waarvan steeds de kabinetsformateur tot voorzitter wordt gekozen, wordt gelegaliseerd. De voorzitter draagt den titel van minister-president en is tevens voorzitter van de uit den raad te benoemen vaste colleges, he iast met de behandeling van bepaalde aangelegenheden. Van 7 tot 13 Februari a.s. zal het Londensch philharmonisch orkest voor het eerst in Nederland komen concerteeren. terwijl gedurende die zelfde week het concertgebouworkest naar Lo'nden zal gaan. Het eerste concert van het con certgebouworkest te Londen zal ge geven worden op 8 Februari a.s'. in de Royal Albert Hall onder leiding van Eduard van Beiraum. 33. Eigenlijk moest Ling Khi Tong lachen, toen hij merkte, dat de toovenaar zoo graag het geheim van den praatdrank wilde weten Hij begon toen direct heel vlug in het Chineesch te praten „Hou op," zei de toovenaar. „Daar versta ik niets 'van. Praat gewoon Nederlandsch" Maar Ling Khi Tong praatte maar door, tot de toovenaar kwaad werd en hem wakker maakte. „Hou toch op," zei hij „Je praat niets dan Chineesch." „Eerbiedig excuus," zei Ling Khi Tong. „Welke was de vraag? Thans Nederlandsch antwoord." „Nee," zei de toovenaar. ..Laten we liever de prinses den praatdrank geven, want ik ben nieuwsgierig." En omdat de praatdrank toch maar doodgewoon water was, had Ling Khi Tong daar niets op tegen. Ze gingen samen op weg. De Amsterdamsche ijshockeyploeg „Ijsvogels;', versterkt met twee Ca- nadeesen, heeft in een zeer snellen en mooien wedstrijd een eervolle nederlaag geleden tegen een Cana- deesch team. De Amsterdammers ver loren met 74; Groenteman, Cata, rello (Can.). Everwijn en Tacoms maakten de doelpunten. Het bekende jaarlijksche Hoogoven- schaaktournooi, hetwelk in Januari a.s. te Beverwijk wordt gehouden, zal internationaal bezet zijn. In de eeregroep zullen n.l de schaakmees ters H. Grab (Zwitserland), G. Stolz (Zweden) en H. Winter (Engeland) deelnemen, terwijl met een vierden buitenlander onderhandelingen gaan de zijn. Van Nederlandsche zijde ko. men in deze eeregroep uit: N. Cort- lever, H. Kramer, A. D. de Groot en Th. van Scheltlnga. Door terreinmqeilijkheden is de HAV er niet in geslaagd atletiek wedstrijden te organiseeren als on derdeel van haar programma voor de herdenking van het 25-jarig be staan van deze oudste athletiekclub in Nederland, Om deze gelegenheid voor Haar lem als bolwerk der athletiek toch- niet ongemerkt te laten voorbij gaan, heeft bovengenoedme ver- eeniging besloten een „Brouwers kolk-veldloop" te organiseeren en wel op 9 December, 's middags om half twee aan de Brouwerskolk te Overveen, Verscheidene loopers van naam o.a. Slijkhuis, Weenik, van Gogh enz. zielen hun krachten over een afstand van 35 km: meten. Nu er drie ronden van de hoofdklas se-competitie N.D.B'. achter den rug zijn, luidt de stand als volgt: G.8 3 3 0 0 6 51—9 Joz. Blank. 3 3 0 0 6 4515 IJmuiden 2 2 0 0 4 2515 C.D.A. 2 1 0 1 2 24—16 Het Oosten 2 10 12 17—23 H.D.C. 3 1 0 2 2 25—S5 Zaandam 2 0 0 2 0 1426 Oostzaan 2 0 0 2 0 832 St. Bavo 3 0 0 3 0 11—49 Zooals' te verwachten was, zal de beslissende strijd in hoofdzaak ge voerd worden tusschen G.S. en Joz. Blankenaar. st. Bavo is inderdaad het zwakkere zusjehet bijna nimmer voorgekomene 200 tegen G.S. spreekt boekdeelen! In dezen stand werd de ontmoeting Het Oosten— Zaandam op 119 aangehouden. Het besluit betreffende verplaat sing van den zetel van den Hoogen Raad der Nederlanden is buiten werking getreden, zoodat het college weer to 's-Gravenhage zijn zetel heeft. Groenten en Fruitdistributie. Het plaatselijk verdeelkantoor van het bedrijfschap voor groenten en fruit te Haarlem, maakt hekend, dat een ziekenrantsoenbon artikel D recht geeft op 500 gram fruit, (ap pelen of peren); een gecoupeerd? toon voor den gewonen conslment geeft slechts recht op 250 gram fruit. De aangewezen ziekenwinkels zijn: P. J. Dekker, Gen Cronjé- straat 10, D. Fleury,. Barrevoete- straat 21, W. J. G. Garritsen, Zijl- weg 107, Mevr. de wed. H. Huij- boom, Leidschevaart 366, M. de Ja ger, Rijksstraatweg 236, F. C. Kol- lerie, van Marumstraat 20, S. Krijgsman, Brouwersplein 44, J Meester, le Zuidpolderstr. 29, allen te Haarlem; Y. Spijkstra, Valken burgerlaan 29, Heemstede; J. H. Vos, Zandvoortschelaan 8 B, Heem stede; J. F. Lindeman, Bloemen- daalscheweg 16, Bloemendaal; A. W. Bol, Santpoort Dorp; H. Bak ker Jr., Santpoort Station; Mevr. d wed. Kemp, Zandvoort. NO. 1223 J. A. PEINNINGS, 's Hertogenbosch §P mÉ Hf Wit speelt en wint; oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk over drie weken aan het adres: B. H. ML Stevens, Eikenlaan 36 te Heem stede. Den behouden terugkeer in het Va derland van onzen Brabantschen pro blemist vieren wij het beste met een van zijn moeilijkste fantasieproblemen te ontleden. Ter aanmoediging deelen wij mede dat het een bewerking i® van de lange lijn 46—5 en dat onder de inzenders van de juiste oplossing een fraai damwerk verloot zal worden. Oplossing No. 12£0 van P. van Aken te Breda. Wit speelt achtereenvolgens naar: 11, 12, 30, 37—32, 32, 29. 24. 25. 5 en wint. Jammerlijk zijn er behalve deze auteursoplossing nog andere winst mogelijkheden, bijv. bij den derden zet kan wit i.p.v. 3530 eenvoudig 2923 met een zesslag maken, met zekere winst. Aangekomen te IJmuiden 19 Nov s.s. „Allee" (hout) van Norsunet; m.s'. „Harsijl" (hout); s.s. „Van der Helst" (stukgced.) van Three Rivers; s.s. „Helen Crest" (ijzererts) van NarviS. 20 Nov.: m.s. „Gees" (stuk goed) van Glasgow. Vertrokken 19 Nov.: s.s. „Seaman A. Knapp" naar de Downs; s.s. „Westland" naar New-York; m.s. „Tilly" naar Londen; 20 Nov.: Ned. s.s. „Linge" naar Rotterdam. Aangekomen te Rotterdam: 19 Nov.: „Reiger" (ledig); „British Fi delity" (benzine) van Abandam; „Edam" (stukg.) van New York; .Nettie" (ijzer) van Middlesborough; .B'drneo" (ammoniak), van Middles borough; „Mies" (ledig) van South ampton; „Nova" (ledig) van Ant werpen; „Majorie" (cement) van, Londen; „Zandenburg" (stukg.) van Grangesmouth. 2(0 Nov.: „Batavier II" (pass.) van Londen; „Meckelen- burg" (pass.) van Londen. Aangekomen te Amsterdam 18 Nov. s.s. „Johan de Witt" te Southamp ton. HILVERSUM I, 301 M. 7.01 Nieuwsber. 7.20 Lichte ochtend klanken. 7.50 Ochtendwijding. 8.01 Nieuwsber. 8.20 Lichte mu ziek en zang. 9.00 Lili Krans, piano. 9.30 Waterstanden. 9.33 Symphonische dansen. 10.00 Mu ziek bij den arbeid. 10.45 De zon nebloem 11.15 Viool en piano. 11.45 Krijgsgevangenen in het Verre Oosten. 12.01 Liedjes van Mireille. 12.15 Ensemble Paul Wainapel. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 13.00 Nieuws ber. 13.20 Orkest Bert Ambrose. 18.45 Operafragmenten. 14.30 Al- bert Sandler. 15.00 Voor de kin deren. 15.15 Voor de vrouw. 15-30 Kamermuziek. 16.30 Plaatjes uit Noord- en Zuid-Amerika. 17.00 Radio-Jeugdkrant. 17.30 Orkest Piet Coomans. 18.01 Waterstan den. 18.04 Melodieën van Georges van Parijs. 18.30 Kwartier voor den arbeid. 18.45 Oude bekende melodieën. 10-00 Nieuwsber. 19.15 Reportage 19.30 Cantabile-septet, 20.01 Nederland herrijst. 20.15 Het Concertgeb.ork. 21.10 Cultureeïe agenda. 221.15 Mensch en Maat schappij. 22.30 Ensemble George Frank. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. enz. 18.30 Ted Brooks Rhythm-kwartet. 19.00 Sopraan en piano, 19.30 Progr. Ned. strijd krachten'. 20.01 Vaudeville-orkest. 20.30 Landbouwpraatje. 20.45 Jan Corduwener non-stop. 21.00 Re- geeringsvoorlichtingsdienst. 21.15 Cabaret-progr. op gram.-platen. 21.45 Avondwijding, 22.01 Nieuws ber. 22.20 Dansork. van de week. Wilhelmus. Directeur: J. I. W Boerrigter Waam, Hoofdred.: Mr. L. Schlichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2