Goede kans van slagen voor De Gaulle Vergadering van het Werkliedenverbond Aangifte safe-inhoud PANAMAKANAAL een z IN DE RIDDERZAAL Ontvangstcentrum Bandieten plegen roofmoord Beëediging der nieuwe Kamerleden Splitsing van het Departement van Oorlog de oplossing? Buit was slechts gering Klokken keeren terug Brandstoffen voor groenteteelt WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945 PAGINA 3 Inleidingen over het annexatie-vraagstuk Een Canadees, die Rhodesia rookte Oplichter verried zich zelf Loonregeling voor het bouwbedrijf SPI Sobere plechtigheid Voor repatrieerende zeelieden Terugbetaling aan repatrieerenden Triptieken en carnets weer geldig in Engeland In den afgeloopen oorlog 1 PARIJS, 20 Nov. (A. F. P.). De geest van optimisme, die de onderhandelingen voor de vor ming eener regeering omgeeft, gaat in stijgende lijn. Hoewel geen enkele officieele verklaring is afgelegd meent men, dat de drie groote partijen en generaal De Gaulle thans een basis van overeenstemming hebben gevon den en dat dientengevolge de vorming der regeering practisch verzekerd is. De communisten hebben zich bevredigend uitge laten over den keer dien de on derhandelingen hebben geno men. Het Gaullistische blad ,>Les Nou- velles du Matin" heeft als zijn ver wachting uitgesproken, dat den communistischen afgevaardigde Florimond Bonte de portefeuille van Oorlog zal worden toever trouwd. Bidault zou minister van Buitenlandsche Zaken blijven, ter wijl naast hem slechts één andere M. R. P.-minister in het kabinet zou zitten n.l. Henri Teitgen als minister van Justitie. Volgens den BB.C.-corres- pondent te Parijs zou de op lossing daarin zijn gevonden, dat het Departement van Oor log gesplitst zou worden in een Departement van het Leger en een Departement van Bewa pening. Het eerste zou onder een geestverwant van De Gaulle komen te staan, het tweede zou een communist als leider krij gen. Op deze wijze zou De Gaulle hebben kunnen voldoen aan den communistischen eisch één der drie sleutel-departementen te be zetten, zonder dat de generaal daarmede de zeggenschap over 't gansche leger aan communisten overdraagt. Dinsdag is de vergadering van het R,K. Werkliedenverbond op „Drakenburg" nabij Hilversum voortgezet. Bij beantwoording van vragen uit de vergadering deelde de voorzitter o.a, mede, dat wan neer blijken mocht, dat in de poli tiek menschen van de Kath. Ar beidersbeweging bewust zouden worden genegeerd ter wille van de z.g. intellectueelen, de beweging wel degelijk van zich zou laten hooren. Voorts zal van samenwerking met personen, die zich hebben geleend om als liquida teurs op te treden, nimmer sprake kunnen zijnr De be schouwing over het onderwerp nieuwe Verbonds-statuten vorder de welhaast het geheele verdere gedeelte van den dag. In de hedenochtend voortgezette vergadering hielden prof. dr. J. K. M. v. d. Brink, mr. J. H. v. Maar.se- veen en dr. A- C. J. Vrankrijker in leidingen over het vraagstuk der an nexatie van Duitsch gebied door Ne derland. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat annexatie van Puitsch gebied door Nederland ge rechtvaardigd is, wanneer deze kan strekken tot schadevergoeding of meerdere veiligheid van Nederland', dat deze rechtvaardiging voortspruit uit het onrecht dat Nederland van Duitschland heeft moeten verduren en uit de_ bedreiging, die Duitsch land bij voortduring voor zijn nabu ren heeft gevormd; dat echter mas sale uitdrijving van Duitschers uit een door Nederland te annexeeren gebied niet behoort te geschieden, daar deze aoo al niet met de recht vaardigheid, dan toch met christe lijke barmhartigheid, welke men ook ten opzichte van zijn vijanden in acht moet nemen, in strijd is. In de plaats van -den overleden se cretaris, den heer Schutte, werd be noemd tot secretaris de heer Wolf en tot verbondsbestuurder de heer A. Boersma, hoofdbestuurslid van den Handels-, Kantoor- en Winkelbe- diendenbond te Amsterdam. Met algemeene stemmen werden aangenomen de beginselverklaring en het urgentieprogramma. Het re glement van samenwerking kon neg niet worden goedgekeurd, omdat het mogelijk is, dat deskundigen deze zaak eerst zullen bezien. In aansluiting op het bericht betreffende het verbod tot openen van safes in ons blad van gis teren, deelen wij nog mede. dat niet behoeven te worden opgegeven bin- nenlandsche fondsen en certificaten van Amerikaansche aandeelen. Dezer dagen vervoegde zich aan het distributiekantoor te Hoorn een Canadeesch majoor, die vertelde, dat in den loop der volgende week 120 meisjes uit Brussel ter opleiding bij vliegertroepen te Hoorn zouden wor den gehuisvest. 12 Canadeesche in structeurs zouden hen vergezellen. Voor deze instructeurs waren rant- soenbonnen voor cigaret-ten ver- eischt. De „Canadees" legitimeerde zich en deelde tijdens een genoeglijk praatje met de distributieambtena ren kwistig cigaretten uit. Het viel een der ambtenaren echter op, dat de „majoor" Rhodesia-cigaretten rookte. Daar het den distributie ambtenaren bijzonder onwaarschijn lijk voorkwam, dat een Canadeesche majoor deze Nederlandsche cigaret ten zou rooken, waarschuwde men de politie, die al spoedig constateer de, hier met een geraffineerd bonnen handelaar en oplichter te doen te hebben. De man is thans in verze kerde bewaring gesteld. Hij is een Tilburgernaar, wiens antecedenten au worden nagegaan. LONDEN, 20 Nov. (ANP) Volgens de Daily Herald worden in Washing ton plannen onderzocht den stand van het water In het Panamakanaal met de zee gelijk te maken. De atoombom maakt het huidige kanaal met zijn véle sluizen uiter mate kwetsbaar. Sommige experts zijn van meening dat het kanaal verbreed en de sluizen verwijderd moeten worden, teneinde doorgang aan groote vliégtuigmoederschepen te verleenen. Een dergelijk plan zou vele millioenen en vele jaren arbeid kosten. Het wordt echter als een vitaal belang voor de toekomstige verdediging van de Vereenigde Sta ten beschouwd. Sedert Hitiers ondergang zijn min of meer ongezonde onthul lingen over zijn beweerd „huwelijk" niet van de lucht. In de albums van Eva Braun schijnt men verscheidene foto's te hebber, gevonden waaronder bovenstdand tafereel van „den beul thuis" met Eva Braun en haar kinderen. Of deze belangstelling alleen uit verlate sensatielust voorkomt of nog andere bedoelingen dientis niet duidelijk Het college van Rijksbemiddelaars heeft een bindende regeling van loo- nen en arbeidsvoorwaarden voor het bouwbedrijf vastgesteld, ingaande 12 November 1945. Het aantal gemeente klassen is daarbij teruggebracht tot 6. De door den oorlog zwaar geteis terde gemeenten zijn tijdelijk ge plaatst in een hoogere klasse. De duurtetoeslagen daarentegen verval len. De lbonen varieeren van 90 ct. maximum tot 62 ct. minimum. Bij arbeid in tarief of accoord mag. daar slechts 10 pCt. boven uit worden gegaan. De loonen voor schilders zijn met ingang van denzelfden dag hiermede gelijkgemaakt, bij een beschikking van 19 November 1945. Vooral ten behoeve v. d. familiele den van Nederlandsche krijgsgevan genen in Thailand, is het telegraaf- verkeer met Siam (Thailand) thans opengesteld. Met de voorlezing van de troonrede opende H. M. de Koningin gisteren de zitting van de vereenigde Kamers der Staten-Gene- raal. Rechts van de Koningin heeft H.K.H. Prinses Juliana plaats genomenlinks van Haar zit Z. K. H. Prins Bernhard (Foto Anefo-P.) (Van onzen parlementairen redac teur a. i.) Met zachte stem heeft H.M. de Koningin, gezeten op Haar zetel onder den majestueuzen baldakijn met het bordeaux-roode fond, in de Ridderzaal de 'Troonrede uitge sproken. Een zachte stem, waarin bewogenheid was, toen Zij'aan het einde van Haar rede den zegen van God over Haar volk afsmeekte. Het „Leve de Koningin'' van den heer Duymaer van Twist, driemaal her haald door de leden van den Raad van state, van den Ministerraad en van de beide Kamers, dat er nu kwam, klonk daardoor eens te krachtiger. Het zou een sobere en eenvoudige plechtigheid zijn, deze opening van de Staten-Generaal. En dat was 't ook- Zelfs de leden van den Raad van State waren in het zwart en slechts de uniform van den admi raal Furstner onder hen maakte daarop een uitzondering. Maar bij allen eenvoud bleef het een luis terrijke plechtigheid. De zes ont stoken kronen deden de stijlvolle zaal baden in een aae van licht. En reeds een uur voor de komst van de Koningin was het er al een be weeg van autoriteiten, die handen drukten en zich met elkander on derhielden. De ruimten voor het corps diplomatique, den generalen staf en andere genoodigden vulden zich en op de publieke tribune was a] spoedig geen plaats onbezet. Precies half één belde, zooals de traditie dat wil, de dienaar van de Eerste Kamer om de* leden uit te noodigen op hun zetels plaats te nemen. De voorzitter van de Eerste Kamer, de 86-jarige baron De Vos- van Steenwijk, nam daarop plaats op zijn voorzitterszetel recht tegen over dien van de Koningin. Hij werd geflankeerd door de griffiers der beide Kamers. Hij las de na men voor van hen, die tot com missie van in. en uitgeleide waren benoemd en onderhield zich ver volgens met leden van den Minis terraad en van den Raad van Sta te, die hem de hand kwamen druk ken. Recht zat hij op zijn hoog ge stoelte gedurende den tijd, dat H.M. aan het woord was. Het gejuich op het Binnenhof, waar achter een haag van matro zen en marva's voor het gebouw van de Eerste Kamer en van man schappen van de prinses Irene- brigade voor het gebouw van de Tweede Kamer het publiek stond opgesteld en onder hen waren weduwen en weezen van illegale strijders klonk eerlijk en spon taan. Het was een oogenblik een ouderwetsche Prinsjesdag, al stond •er dan een auto voor den ingang van de Ridderzaal in plaats van de gouden koets. Terwijl de eere- wacht het geweer presenteerde en de kapel van he corps Mariniers 't Volkslied speelde, reed de eenvou dige stoet terug' naar het paleis Noordeinde, luide toegejuicht door de toegestroomde Hagenaars. De minister van Marine maakt het volgende bekend: Voor uit krijgsgevangenschap gerepatrieerde militairen der zee macht en voor gezinnen van mi litairen der zeemacht, die uit politieke gevangenschap zijn te ruggekeerd, is te Doorn (prov. Utrecht) een buitenplaats, „La Foret" genaamd, ingericht als ontvangstcentrum. Bij aankomst in Nederland zul len zij aldaar worden opgenomen, teneinde hen zoo noodig te voor zien van kleeding, geldmiddelen, distributiebescheiden enz. Voorts zal registratie, keuring en medi sche hulp aldaar in eerste, instan tie geschieden. Er zal naar worden gestreefd een en ander zoo moge lijk binnen 24 uur te doen verloo- pen. De naaste familieleden zullen, indien althans de noodige gege vens tijdig beschikbaar zijn, van aankomst, in Nederland zoo spoe dig mogelijk in kennis worden -ge steld. Voor de gerepatrieerden, dus ook voor de gezinnen, die hier te lande nog geen onderdak hebben, wordt de gelegenheid geopend voorloopig in het ontvangstcentrum te verblijven. Aan het gerepatrieerde marine personeel zal voorloopig twee maan den verlof worden verleend. Even over de Nederlandsch- Belgische grens ten Zuiden van Ossendrecht hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige gemaskerde bandieten zich toegang ver sohaft tot de woning van de weduwe Heylaerts, waar zij den inwonenden zwager, den 45- jarigen Heylaerts, in koelen bloede doodschoten. De weduwe werd, nadat men haar geld en sieraden had afge perst er was slechts weinig geld aanwezig vastgebonden. Uit vragen, die zij de vrouw stelden, kan worden afgeleid, dat zij zich in het adres hadden vergist. De heer J. W. Janzen, rijksinspec teur van de Kunstbescherming, heeft over de geschiedenis der klokken- vordering o.m. medegedeeld, dat aanvankelijk metde Duitschers was overeengekomen, dat 25 pCt. van het totaleklokkengewicht zou wor den gespaard. De klokken met de meeste kunsthistorische waarde' zou den in ons land mogen blijven. Door allerlei manipulaties was de rijksin spectie Kunstbeseherming er ten slotte in geslaagd, tot in Septem ber 1944 ongeveer 45 pet. van het klokkengewicht en wel vrijwel alle kunsthistorisch waardevolle klokken nog in ons land te doen blijven. Na dollen Dinsdag organiseerden de Duitschers echter den roof van alles wat zij in handen konden krijgen en daaronder vielen ook de kerk klokken. Een aantal klokken, die te Leer dam waren opgeslagen, werden ver voerd per schip, doch dit werd tij dens een storm op den in aanbouw zijnden dijk van den Noord-Oost polder bij ürk geslagen en is daar gezonken. Zooals bekend zijn de klokken uit dit schip reeds gelicht en aan hun eigenaars teruggegeven. Dezer dagen zijn 150 klokken uit Friesland en een even groot aantal uit Groningen, Drenthe en Overijsel in ons land aangekomen. (Van onzen parlementairen redacteur a. i.) De Tweede Kamer is, onder voor zitterschap van mr. J. R. H. van Schaik, het verlate parlementaire jaar begonnen met de beëediging van de nieuwe leden, benoemd door de Kamer en de Nationale Ad vies-Commissie. De plaatsen, die zij bezetten," zijn lang leeg geble ven, te lang naar het oordeel van sommigen, maar de termijn, welken men hun gelaten had, om de ver- eischte parlementaire formaliteiten te vervullen, bleek voor enkelen toch nog te kort geweset te zijn. De commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven, die na schorsing der vergadering' verslag uitbracht over haar bevindingen, moest bij monde van haar voorzitter, den hieer De Wilde, gewagen van ver schillende kleine ongerechtigheden. Een der nieuwe leden had zijn trouwboekje overgelegd, aangezien de korte tijd van voorbereiding het hem onmogelijk had gemaakt voor een geboortebewijs te zorgen. Een ander moest volstaan met zijn per soonsbewijs. En van den heer Vlam waren zelfs in het geheel nog geen papieren binnengekomen, zoodat zijn beëediging uitgesteld moest worden. Maar overigens waren -bet klei nigheden, die geen overwegende bezwaren opleverden. De nieuwbe- noemden, 24 in getal, legden, staande voor de tafel van den voorzitter, de eeden af. Vervolgens werden de voorzitters gekozenmr. J. van Schaik met 85 van de 94 stemmen weer tot eersten, de heer C. Smeenk tot tweeden voorzitter en mevrouw A. de VriesBruins tot derde voor zitster. Ook in die Eerste Kamer werden de geloofsbrieven van de nieuwe leden, hier 16 in getal, onderzocht. Prof. mr. Soholten was wegens ziekte afwezig. Na beëediging wer den de afdeelingen getrokken en werd besloten de Troonrede met een adres te beanl woorden. Het is niet uitgesloten, dat aan groentetelers, die in Januari en Februari 1946 in warenhuizen en spe ciaal voor de groenteteelt bestemde kassen sla en/of andijvie telen, een kleine hoeveelheid vaste brandstof fen voor het vorstvrij houden van deze gewassen zal worden toege kend. Voor andere tuinbouwproduc ten dan sla en andijvie worden geen brandstoffen -beschikbaar gesteld. In een binnenkort te verwachten. K. B. is bepaald, dat de minister van Financiën aan repatrieerende Ned. onderdanen den invoer van vijandelijk papiergeld kan toestaan onder voorwaarde, dat dit geld in eigendom wordt overgedragen aan den staat met vergoeding van de tegenwaarde in Nederlandsche gul dens tegen een door den minister vast te stellen koers. Tevens zal de terugbetaling van ingeleverd Nederl. geld worden geregeld. O.a. zal over legging van een bewijs van politieke betrouwbaarheid worden verlangd, tot welk doel alle P.G.D.'s, In afwijking van de thans daarvoor geldende re geling, dergelijke bewijzen aan par ticulieren zullen verstrekken. Eenige weken geleden werd gemeld, dat triptieken en carnets rtet geldig waren voor- den tijdelijken invoer van motorrijtuigen in Engeland. De A.N. W.B. heeft thans echter telegraficsh uit Londen bericht ontvangen, dat deze maatregel Is opgeheven en dat triptieken en carnets in Engeland weer worden geaccepteerd. bleek er een hoop vuil Ie zijn in de wereld. De Geallieerden ruimden reeds hel grootste ge deelte op. Binnenkort kunt U de rest weg- wasschen met onze tl prima Adelaar-zeepen. Wij gaan al weer volop aan bet draaien. *n Aaelaar-product a primal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3