Gedevalueerd menschenleven onder nazi-bewind Het stadsfeest Filmkeuring DE GAULLE GESLAAGD PROGRAMMA Nationaal ministerie gevormd Laatste eer ENCYCLIEK Generaal Patch overleden Tenslotte was het leven minder waard dan een handvol tabak JHR. LOUDON Voor bonnenlijst Het weer 69ste JAARGANG No. 23400 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week 32 gefusilleerden in Amersfoort bijgezet over wereldvrede verwacht Vier ministeries zonder portefeuille Aardsche gerechtigheid in Neurenberg opvolger van dr. v. Mook? (zie pagina 3) van de evenementen, verbonden aan de herdenking van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad DONDERDAG 22 NOVEMBER VRIJDAG 23 NOVEMBER NIEUWE HAARLEMSCHE COUR Sinds jaar en dag zijn voor- en tegenstanders van de film het over één zaak volkomen eens: de commercieele tendsnz der droomfabrieken. Geen enkel keu ringsinstituut in Amerika, Engeland, Frankrijk of Nederland heeft ooit kunnen bereiken, dat de fabrikan ten van films nog andere motieven erkenden dan die van het geld. Voor hen is "de aanmaak van films een kwestie van aflevering van artike len. De filmproductie is een zake lijke onderneming en niets meer. De conclusie uit deze overbekende en algemeen erkende stelling is deze, dat verreweg de meeste films wor den gemaakt om tegemoet te komen aan een bepaalde smaak, aan be paalde wenschdroomen en aan de zwakheden van de menschen op al lerlei -gebied. Het komt zeker voor, en zelfs vrfj dikwijls, dat de film kunstenaars er in slagen een film tot stand te brengen, die aan dit verwijt ontsnapt en nochtans vèel geld opbrengt. In zulk een geval is de fabrikant tevreden en met hem de liefhebber van de goede film en zelfs de maker van zulk een pro duct. Deze gevallen zijn echter uitzon deringen en wanneer men dus de filmproductie in haar geheel zou moeten beoordeelen op ethische, mo reels en artistieke gronden, dan zou men wellicht verstandig doen met den veiligsten weg te kiezen en alles wat de filmpot schaft maar links te laten liggen. Dit echter kan en mag de bedoeling niet zjjn. Paus Pius XI heeft over de film onder andere op gemerkt. dat het voor de katholie ken zaak is dit fascineerende en zoo verspreide en geliefde instru ment op de juiste manier te benut ten Als het mogelijk is slechte films te maken, is het ook mogelijk goede films tot stand te brengen. En een van de middelen daartoe, het meest negatieve middel, is de strijd tegen de slechte film. Hier ontstaan ech ter groote moeilijkheden. Inplaats van alle films te negeeren of af tc raden, moeten de katholieken een enorm aantal films van geval tot geval beoordeelen en zoo kan het nu en dan gebeuren, dat er onder de be oordeelaars verschil van meening be staat over de al of niet toelaatbaar heid van een bepaalde film. Een filmverhaal, dat voor jonge gemoe deren ongewenscht is, kan voor vol wassenen, die scherp onderscheid vermogen te maken, aanvaardbaar zijn. Deze opvatting vindt de lezer In onze filmbesprekingen toegepast. Aan een krant echter zitten twee kanten. In de redactioneele kolom men treft men de meening der re dactie aan en op de advertentiepagi na's is de adverteerder aan he) woord, die zijn waren aanprijst. Nooit of te nimmer mag een advertentie beslis sen over bet redactioneele woord. Op de film toegepast beteekent dit, dat het optimisme van den bioscoopex ploitant niet noodzakelijk tot gevolg moet hebben, dat de redactie daar mee instemt. Het komt herhaaldelijk voor, dat een filmbespreking precies het tegengestelde beweert van wat de advertentie tracht te suggereeren. Om deze tegenspraak te ontgaan zou men kunnen besluiten geen en kele filmadvertentie op te nemen en dat zou.d'e eenvoudigste manier zijn, maar in dat geval zouden de lezers der katholieke bladen niet op de hoogte gehouden worden van wat er iu de bioscoopwereld te koop is (waar de katholieken ongeveer zestig pro cent van de bezoekers uitmaken) en zouden de adverteerders van films niet op gelijken voet met andere -ad verteerders behandeld worden. De eenige oplossing is dus de films te keuren, een voor een en met groote nauwkeurigheid, eerlijk tegenover de bezoekers en eerlijk tegenover de film. Wanneer nu, zooals onlangs is ge schied. een film wordt geadverteerd, waarvan de redactie meent, dat zjj aanvaardbaar kan genoemd worden voor ontwikkelde menschen, die vol doende onderscheidingsvermogen be zitten, en wanneer dan den volgenden dag deze redactioneele meening tot uiting komt, dan kan de lezer veilig zijn conclusie trekken. Het totale beeld van deze filmaffaire is dan ze ker duidelijk genoeg omlijnd om ver gissingen te kunnen uitsluiten. Nu wil het geval, dat de film in kwestie jaren geleden door de ka tholieke filmkeuring niet aanvaard- Waar is verklaard en alle moeilijkhe den zouden cUls vermeden zijn, wan neer alle katholieke bladen deze uit spraak zouden overnemen. Door gaans is er ook eensgezindheid tus- schen het officieel» keuringstnsti- tuut en de katholieke bladen, maar 't kan voorkomen, dat er verschil van meening is, om de eenvoudige reden, dat men niet van iemand verwach ten kan dat hij zich onder alle om standigheden aal neerleggen bij een meening, die niet in alle oprecht heid de zijne ls. Zou men zonder aarzelen zijn meening prijs geven bij het vernemen van een tegengestelde opvatting, dan zou men gemakkelijk rot de onaangenaamste situaties g,8raken- Men herinnert zich wellicht nog 'n tweetal films die des- tijds dooi de katholieke keuring wa- ren goedgekeurd en door de katho lieke pers werden veroordeeld. Onder stel eens, dat de katholieke bladen in die Jaren zich a priori hadden neergelegd bij het oordeel van de keuring, dan zouden deze films tot groote schade van het publiek haar tournee begonnen zijn. Het is daar om goed, dat beide instituten, de pers en de keuring waakzaam zijn, dat zij zooveel mogelijk samenwer ken maar dat zij niét blindelings eikaars meen in,gen dekken. Ook op deae wijze zal geen vol maakte keuring Ontstaan, maar een volmaakte keuring ls dan ook niet Woensdagmiddag zijn onder zeer groote belangstelling op de alge- meene begraafplaats Rusthof te Amersfoort de stoffelijke resten bij gezet van de op 20 Juli 1943 en 4 Augustus 1943 door de Duitschers gefusilleerde 32 ondergrondsche strij ders uit het tweede ordedienstjproces en uit het l.d.-(inlichtingendienst)- proces. De bijzetting geschiedde met mili taire eer, waarbij o.a. ook afdeelin- gen van de Koninklijke Marine aan wezig waren. Zeer vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren op de begraaf plaats aanwezig H M. de Koningin had zich laten vertegenwoordigen door kapitein J. C. Buhrmann Voorts waren aanwezig: Luitenant- generaal Röell,' vice-admiraal Sloeve, generaal-majoor H. A. Koot. In de aula voerde luitenant-gene raal Röell, die in Juni 1940 den orde dienst heeft opgericht, het woord. Hij herdacht in treffende bewoor dingen de slachtoffers, die als hel den voor het vaderland zijn geval len en waarschuwde ernstig tegen het gevaar, dat het vaderland hen, die vielen zoo gemakkelijk vergeet voor hen die leven, maar die soms weinig doen. LONDEN, 22 Nov. (Reuter). Volgens een bericht van der.< Romeinschen correspondent van de News Chronicle zou Z. H. de Paus het plan hebben in het begin van het aanstaande jaar een encycliek over de vereisch- ten voor een blijvenden wereld vrede uit te vaardigen. Een van de overwinnaars in den invasie-veldtocht, Iuit.- generaal Alexander Patch, ia na een kortstondige ziekte in San Antonio (Texas) over leden. Patdh voerde het bevel over het zevende Amerikaansdhe leger en over de operaties, welke de landing van geallieerde strijdkrachten op de Pransche Middeliandsche Zee kust in Augustus 1944 tot resul taat hadden. Na de bevrijding stond zijn leger in den Saar- en Rijnsector.. Gedurende het voor jaarsoffensief van dit jaar ver overden zün troepen het Moezel gebied; zij staken den Rijn over bij Worms en trokken via Mann heim en Heidelberg diep Duitsch- land binnen., LONDEN, 21 Nov. (APP) Gis teren is een schroefloos vliegtuig van het type „Gloster Meteor" op spoorlooze wijze van een Engelsch vliegveld verdwenen. bereikbaar. Van deze onvolmaaktheid echter kan de een of andere ijveraar wel eens gebruik maken om veront waardigd in verzet te komen. Wie op deze manier in troebel water wil visschen, sticht weinig goeds en bereikt doorgaans ook niet wat hij zegt te beoogen. Daarom leek het ons nuttig onae lezers met enkeje aanteekeningen op de hoogte te brengen van de wijze waarop wij trachten de moeilijke kwestie van de filmbeoordeeling op te lossen. Dat hiervoor veel beleid noodig is, zal men begrijpen en dat wij te allen tijde dit beleid zullen betrachten tot nut van ons katholieke publiek en tot saneering van de film, willen wij hier gaarne nog eens in het vooruitzicht stellen. Generaal De Gaulle is er in geslaagd een nieuw kabinet te formeeren, dat is samengesteld uit zes socialisten, zes leden van de Republikeinsche Volksbewe ging, vijf communisten, twee onafhankelijkcn, een radicaal en een gematigde. De Gaulle is regeeringschef en zal tevens opperbevelhebber van het leger zjjn en de leiding van de na tionale verdediging op zich nemen. Hij zal daarin worden bijgestaan (Van onzen specialen verslaggever) NEURENBERG, 21 Nov. Onder het bewind der nazi's is een menschenleven in toenemende mate gedevalueerd, zoodat het ten slotte minder waard was dan een handjevol tabak, zegt Robert Jaok- son, hoofdaanklager voor de Ver- eenigde Staten in het proces tegen de nazi-leiders, die terecht staan in Neurenberg, wanneer hij in een be toog, dat den geheelen dag duurt, de verschrikkingen schildert van het leven in de Duitsche concen tratiekampen, een bewogen aan klacht, waarin de deernis spreekt met de millicenen, die in deze kam pen systematisch zijn gekweld en beleedigd in alles* wat hun nog eenig besef kon schenken van men- schelijke waardigheid en waarin de walging .klinkt jegens hen, die voor een groot deel hun welverzorgde handen nooit zelf hebben bezoedeld met het bloed van hun slachtoffers, maar die hen willens en wetens met koude .berekening hebben overge leverd aan bloeddorstige fanatici en aan het sadistisch uitschot der menschheid, dat er niet_ huiverig voor was de rol van beul en pijniger te vervullen. Morgen of overmorgen zullen wij deze gruwelen in de rechts zaal zelf te zien krijgen, wanneer daar ten aanschouwen van rechters, verdachten, tolken en journalisten de films zullen werden vertoond, die de geallieerden hebben opgenomen in de concentratiekampen, zooals zij die b(j hun komst hebben aange troffen. Deze beelden zullen u wel een slapelcozen nacht bezorgen, waarschuwde de Amerikaansche aanklager, maar voor de bewijsvoe ring is het noodzakelijk, dat het gebeurt. Mannen als Sauckel, die verantwoordelijk is voor de barbaar- sche massadeportaties, en Jodl, dien Nederland maar al te goed kent van de beestachtige razzia's in Rotter dam en Haarlem, wagen het zelfs te beweren, dat zij met een rein geweten voor God, de geschiedenis, de menschheid en hun eigen volk getuigen kunnen onschuldig te zijn aan de tallooze misdaden, waar mede zij hun geweten hebben be zwaard. De Indonesische propaganda be richt, volgens U.P., dat de Neder landers van plan zijn de politieke leiding in Ned.-Indië te wijzigen. Gezegd wordt, dat Van Mook zal worden teruggeroepen en wordt op gevolgd door jonkheer dr. Loudon, den tegenwoordigen Nederlandschen ambassadeur in Washington. Ook de politieke adviseur, Van der 1*3as, zou worden overgeplaatst. XN i ..li. - Men zou zich bijna verbazen, dat op zulk een mom-ent geen bliksem in de zaal slaat, zooals dat gebeurde in het Oude Testament, maar het hemelsch gerecht werkt niet altijd zoo prompt als de menscii soms zou verlangen, en de aardsche gerech tigheid, die zich hier in Neuren/berg angstvallig bindt aan rechtsregels, die door deze twintig verdachten jarenlang eiken dag zijn vertrapt en verkracht, maar waarop zij zich nu niettemin durven beroepen, is moeilijk en omslachtig, wel wat heel erg vormelijk In haar streven naar het vaststellen van een schuld, waarvan het bewijs toch eigenlijk niet meer behoeft te worden ge leverd. door een minister voor het leger, Michelet (M.R.P.) en een minister voor de bewapening, Tillon (com munist) De andere ministers zijn: Justitie: Pierre Teitgen (M.R.P.), Binnenland- sche Zaken: Adrien Tixier Social'st), Buitenlandsche Zaken: George Bidault (M.R.P.), Nationale Economie: Fran cois Billoux (Communist), Financiën: René Pleven (M.R.P.), Xndustrieele Productie: Marcel Paul (Communist), Landbouw en Voedselvoorziening: Robert Tanguy (Socialist), Pu blieke Werken en Transport: Jules Moch (Socialist), Arbeid: Ambroiso Croizat (Communist), Onderwijs: Paul Giacobi (Radicaal), VoorlichtingAn- dré Malraux (Onafhankelijk), Handel: Eugêne Thomas (Socialist), Bevolking: Robert Prigent (M.RP.). Opbouw: Raoul Dautry (Onafhankelijk). Kolo niën: Jacques Soustelle (Socialist). Voorts zijn er vier Ministers van Staat zonder portefeuille: Jacquinot (gematigd), Vincent Auriol (Socialist), Maurice Thorez (Communist) en Francisque Gay (M.R.P.). Zoo is De Gaulle als overwinnaar uit de crisis gekomen en nu chef van. een coalitie-regeering, die Frankrijk de komende zes maanden zal leiden, en zal beslissen over de nieuwe con stituante voor de 4de republiek. De Gaulle is er in geslaagd een eind te maken aan zijn open conflict met de communisten en de drie groote par tijen bijeen te brengen in één kabinet. De oplossing van het compro mis voor zoover betreft de eischen d^r communisten komt er op neer dat de Gaulle vier staatsministe- ries zonder portefeuille gecreëerd heeft en daarvan elk der groote partijen een gegeven heeft. Voor zich zelf behield hij het nieuwe Ministerie van Nationale Verdedi ging met onder zijn {fezag een M.R.P.-man en een communist voor het leger en de bewapening. Verwachting tot Vrijdagavond. Meest zwaar bewolkt of nevelig. Oostelijke wind, in het Noorden lichte vorst des nachts, overigens temperatuur om het vriespunt. Zon onder 16.40. Maan 19.13-11.'Tl. Zon op 8.14. 20.13 OFFICIEELE HERDENKINGSAVOND in het Gemeentelijk Concertgebouw, met muzikale medewerking van de H. O. V. en van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, dirigent Frits Schuurman. 1 9.00—9.30 CARILLONBESPELING (Groote Kerk) door H. W. Hofmeester. 9.30 PROCLAMATIE van den wnd.-burgemeester van het bordes van het stadhuis. 9.30 BOOMPLANTING door de leerlingen der lagere scholen. 10.30—11.30 BIJEENKOMST voor de rijpere schooljeugd in de Groote Kerk. 11.50-12.50 CARILLONBESPELING (Groote Kerk) door Ferd. Timmermans. 15.00 OFFICIEELE OPENING der HISTORI SCHE TENTOONSTELLING in het Frans Halsmuseum. 15.00 ORGELCONCERT in de Groote Kerk door George Robert, met medew. van Jo Vincent en het C.O.V.-Koor. 15.30 RECEPTIE door het gemeentebestuur ten stadhuize. 20.15 GALA-CONCERT in het Gem. Concert gebouw,'met medewerking van Willem An- driessen, piano; Hendrik Andriessen, piano: George Robert, orgel, en het H.O.V.-orkest, onder leiding van Willem Andriessen en Hendrik Andriessen. 20.15 GALA-VOORSTELLING in den Stads schouwburg. Opvoering van ,,De Spion van den Prins' Romantisch Historiespel van J. van Randwijk, door de Haarlemsche Tooneelclub.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1