1 Het al-oude volksvermaak Poffertjes eten ALS U IN DE GIERSTRAAT KOMT.... Berechting oorlogs misdadigers BEGROOTING 1945 van Noord-Holland Bloemenvervoer naar Zweden per K.L.M. Nieuwe wethouders te Amsterdam 1 maar dan bij: 1 JOH. THlil .MS Groote Houtstraat 1531 ST. NICOLAASVEILING ZONDER BON DONDERDAG 22 NOVEMBER 1945 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING De vlaggen uit! Fakkeloptocht „De Nachtegalen" Controle Bevolkings register Letters W, X, IJ en Z Concert Groote Kerk Herdenking oorlogs slachtoffers Beroep op autobezitters Stoomtreiler behouden thuis Loonsverhooging voor de Hoogovens Eerste Kamer Salarissen overheids personeel Het eerste avontuur van Ling Khi Tong Scheepvaartberichten VERKOOPLOKAAL HENK LE1S1NG vergeel dan vooral niei aan ie gaan bij LEVENSMIDDELENBEDRIJF v. d. MOLEN wan! daar vind! U uitsluitend eerste kwaliteit BOTER, KAAS en FIJNE VLEESCHWAREN GIERSTRAAT 44 - TEL. 10942 Deze week weer 'n geweldige sorteering ROOKARTIKELEN Volop sigaren en cigarillos SIGARENMAGAZIJN H. ROELAND toch „Neerlandia" koekjes op Uw tafel en voor de kinderen onze heerlijke SPECULAASPOPPEN Uw winkelier geeft alle inlichtingen en„Neerlandia" maakt hei. Koekjes door „Neörlandia" bereid roemt men om de kwaliteit. DE SLEUTELSPECiAUST HONDEN Onze prijzen zijn nog als altijd 1 penn. 13 cent Croote Houtstraat 21 Haarlem WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? De commissie van voorbereiding ter viering van het 700-jarig be staan van Haarlem als stad zal het ten zeerste op prijs stellen, dat de Haarlemsche burgerij morgen de vlaggen uitsteekt. Morgenavond om half negen zal door de stad een fakkeloptocht trekken. Een achttal muziekcorp sen zal zich op verschillende plaat sen aan den rand van de binnen stad opstellen en onder begeleiding van fakkeldragers naar de Groote Markt marcheeren, waar enkele nummers ten gehoore zullen wor den gebracht Hen jaar bestaat het zangkoor „De Nachtegalen'' en elk jaar op nieuw zijn de uitvoeringen onder leiding van mej. Cis Kampmeijer welverzorgd en zeer gevarieerd. Dit bleek ook Woensdagavond, toen het koor in de tuinzaal van het Con certgebouw optrad voor de t.b.c.- bestrijding. Het programma bestond uit vermakelijken liederen enz., mi niatuur-pianoconcerten, die aardig werden voorgedragen. Ter gelegen heid van het tweede lustrum van het koor werd de leidster verdiend gehuldigd. Dr. O. H. Dijkstra, voor zitter van het Haarlemsche comité der tuberculosebestrijding, prees haar in zijn toespraak als een van de beste propagandisten. Mej. Kampmeijer werden veel geschenken en bloemen aangeboden. Er was nog een tweede jubilaresse, n.1. Ank Sernee, die gedurende tien jaren trouw lid van het koor is geweest. Zij ontving ook geschenken. Morgen, Vrijdag, dienen zich aan de H.B.S.-B', Zijlvest 27, te melden voor de contróle van het bevolkings register en de distributiestamkaart: Ouborg t.m. Penten. Morgen, Vrijdag, zijji aan de beurt foor het afhalen van de bonkaarten de letters W, X, Y en Z. Op het concert, dat Vrijdag middag in de Oude St. Baaf wordt gegeven, worden uitgevoerd: Pré lude en fuga van Albert de Klerk; 2. „Haarlem", eveneens van de Klerk; 3. Caelestis Urbs Jerusalem van A. Diepenbrook; Toccata van H. Andriessen; Lead kindly light van Henriëtte Bosnians en Vale rius' Gedenckklanck. Op 27 November zulle» voor de herdenkingsplechtigheid in de Groote Kerk ca. 4 a 5000 familieleden wor den verwacht van hen, die in het binnenlandsch verzet vielen. De meeste» van hen zullen de baar te voet willen volgen naar het eeregraf aan den Zeeweg. Voor hen, die dezen tocht niet kunnen meemaken, heeft de rijksverkeersinspectie gedeeltelijk autobussen beschikbaar, doch de moeilijkheid blijft, dat dit aantal niet toereikend is. Nu verzoekt het co mité van voorbereiding bezitters van auto's in Haarlem en omstreken deze met chauffeurs ter beschikking te stellen voor het rijden van de Groote Kerk naar het eeregraf en na de plechtigheid aldaar van het eeregraf naar Haarlem. Degenen, die dezen dienst aan de nabestaanden willen bewijzen, wor den verzocht zich Vrijdag 23 en Za terdag 24 Nov. te melden aan het kantoor van de rijksverkeersinspectie te Haarlem, Nieuwe Gracht 57. Op 27 Nor. worden de auto's ver wacht tusschen U en 12 uur op de Ged Oude Gracht tusschen Groote Houtstraat en Kleine Houtstraat. De rijksverkeersinspectie heeft toe gezegd bjj de benzineverstrekking van December het benoodigde kwantum extra toe te zullen wijzen aan hen. die hierbij zullen assisteere». Te IJmuiden deden geruchten de ronde over het lot van den stoom treiler Christina, aangezien het schip reeds veertien dagen op zee was en men tegenwoordig aan korte reizen gewend is. Het schip is intusschen echter te IJmuiden aangekomen. Het had op zee moeilijkheden bij de visscherij ondervonden en weinig ge vangen. De directie vah de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden heeft, na overleg met de samenwerkende organisaties ven metaalbewerkers, een nieuwe regeling voor de betaling bij arbeid in twee- en meerploegendienst vastgesteld. Deze vervangt de hui dige regeling van het extra beta len van Zondagsuren in den ploe gendienst en tevens die voor de betaling .-an een ploegentoeslag bij walserij-Oost. Deze regeling houdt voor de arbeiders verbetering in. Den laatsten tijd was er nogal sprake van ontevredenheid bij het personeel geweest. Vrijdagmiddag half drie zal te Heemstede de begrafenis geschieden van wijlen den heer J. Scheljing, in leven directeur van openbare werken. Heden (Donderdag) herde"kt de heeT J. A. Overtoom den dag. dat hij voot 25 jaar in dienst kwam van de N.V. „De Tijdgeest". De laatste jaren is de Jubilaris beheerder van het fi liaal PretcTlaplein. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben de begrooting over 1945 gepubliceerd. Zij hebben deze begrooting zooveel mogelijk'samenge steld op den grondslag van die van het daaraan voorafgaande jaar. In de opcentenheffing werd geen wij ziging gebracht. Een geringe verhoo ging van de opbrengst der opcenten op de grondbelasting was toegestaan, maar tevens moet een aanzienlijke verlaging van de opbrengst der op centen op de personeele belasting geraamd worden. Deze raming werd van 2,5 tot 2 millioen gul<J_en te ruggebracht. De opcenten op de per soneele belasting zullen ditmaal in plaats van over 12 maanden over 17 maanden worden berekend en het is twijfelachtig of het geraamde bedrag zal worden bereikt. In ver band hiermede moest van een stor ting In het wegenfonds en in het ontginningsfonds worden afgezien. De posten betreffende uitgaven van de „nieuwe orde" worden zooveel mogelijk teruggebracht tot het be drag, dat reeds betaald is of onver mijdelijk nog betaald moet worden. Het saldo van den gewonen dienst 1942 werd toegevoegd aan het re serve-fonds, dat hiermede thans een totaal van f 4.987.242.18 bereikt heeft. Voor onvoorziene uitgaven bleef dan nog rond f320.000.be schikbaar. Aangezien de in het fonds voor den economisch-technologi- schen dienst aanwezige middelen thans, door de van rentebetaling en aflossing van verleende credieten af komstige gelden, vermoedelijk vol doende zullen zijn voor de verlée- ning van nieuwe credieten in 1945, kan ook ditmaal een storting in dit fonds achterwege blijven. Onder voorzitterschap van mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk is de Eerste Kamer Woensdagmiddag bij eengekomen Na benoeming van ver schillende commissies werd de zit ting verdaagd tot morgenmiddag één uur. In aansluiting op deze verga dering had het afdeelingsonderzoek plaats van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De commissie, die is ingesteld ret ovorrdiebneien en en ter voorbereiding van de verbete ring der financieele positie van overheidspersoneel, heeft geadvi seerd een toelage toe te kennen, die voor gehuwden f 240 's jaars en voor ongehuwden boven 21 jaar f 120 's jaars zou moeten bedragen; uit gezonderd voor degenen, wier basis bezoldiging f 12.000 per jaar of meer bedraagt. Voorts wordt een gega randeerde bezoldiging voor 21- jarigen en ouderen voorgesteld, die voor gehuwden in de eerste klasse- gemeenten f 1800 's jaars zou moe ten bedragen; 2e klasse f1675; an dere gemeenten f 1550; voor onge huwden resp. f 1400, f 1325 en f 1250. Een en ander gerekend van 15 Sept. *45 af. Men verwacht, dat de regee ring dit advies zal aanvaarden. 34. Nu. de prinses had van den toovenaar een stevig slaapdrankje gehad. Zij zat in een grooten stoel en sliep nog vast. „Nu zal ik haar den neus dicht houden," zei de toovenaar tegen lang Khi Tong. „Giet jij dan voorzichtig den praatdrank naar binnen.'' Dat liep allemaal goed af en toen begon de toovenaar direct te probee ren, of het drankje ook werkte. Maar wat hij ook zei of vroeg, de prinses zei geen woord en deed niets anders dan slapen. „D'r deugt niets van Je drank," zei de toovenaar kwaad. „Misschien groot toovenaar zelf proeven?" zei Ling Khi Tong. De toovenaar vond dat zeker een goed idee, want hij nam een grooten slok en ging in een stoel zitten om te slapen. Het eerste K.L.M.-vliegtuig, D.C. 4, is na de bevrijding weer naar Zweden gevlogen. In het ruim werd een schat van bloemen meegevoerd, versch van den Hollandschen grond, welke te Stockholm zijn aangeboden aan het Zweedsche Roode Kruis en verdeeld o-ver de verschillende zie kenhuizen, als dank voor hulp, door Zweden in den grootstien hon gersnood aan hongerend Nederland geboden. Met deze vlucht is een begin ge maakt met den wederopbouw van de luchtverbindingen der K.L.M. op het vasteland van Europa. Verdere uit breiding' van de regelmatige diensten op het vasteland aal mogeiyk zijn na 8 Januari. In de Woensdag gehouden verga dering van den Amsterdamschen ge meenteraad zijn tot tijdelijke wet houders gekozen de heeren: B. C. Franke (S.D.A.P.), mr. A. de Roos (S.D.A.P.), mr. W. F. Schokking (C.-H.), J. Bommer (S.D.A.P.), mr, F. H. C. van Wijck (R.K.) en L. Seegers (Comm.). Aangekomen te IJmuiden 20 Nov.: s.s. Iris (stukg.) van Liverpool; s.s. Arnhem (cellulose) van Hernösand; 21 Nov.: m.s. De Ruyter (soda) van Liverpool; s.s. Vuïcanus (houtpulp) van Burea; s.s, Windsum (hout) van Kramfors; s.s.'Saxen (ledig) van Lo- rient. Vertrokken 20 Nov.: in.s. Zeester naar Norkopen; m.s. Theo Floria n. Saffie. Vertrokken 18 Nov.: m.s. Port Nas sau van Norfolk; s.s. Jan Steen van Sorel; 19 Nov.: m.s. Noesaniwi van Montreal; 15 Nov. m.s. Tabian te Mobile. Jan Lievens vertr. 20 Nov. uit Baltimore naar Rotterdam; Jupiter 19 Nov. van Mobile naar West-Indië. jiiiiiiiiiifliiniiiiittiiiiitiiiuiiiiuiiMiiiinitMmiiniMiiiiiiiiiiiii iiiiiiMiiiiiitiitniiHiiiiiiuiniiiiiiiniiiifiiiiiiiiiiiiiinitiituiiiiiiiiiiiiiiDitiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiitininiiliiiliiiliU r.t»unmmmntii»»iinnii»iminniiiimniininiiiiiminiimininmni»ii»t»mimii»i»iiinn»niinimm'i»i'n'»»»»»»t|"»»|'"»><l1"|ni|i|*,|1*,|t*>||'»|1"||n"»»"'»»"»»G ipj^ui Wij bakken weer en hebben er pleizier in dat wij U croquante en lekkere biscuits kunnen leveren. Wij hopen dat U binnen kort de Gruyter's Biscuits ook bij ZOETESTRAAT 14 (ACHTER PATERSKERK) houdt op Dinsdag 4 December 9.30 uur van zeer mooie boeken, speelgoed en vele nuttige huis houdelijke artikelen, ook kasten, bedden, ledikanten, stof zuigers enz. enz. Goederen en speelgoed voor deze veiling worden gratis getaxeerd. Inbrengen van goederen dagelijks; ze worden ook gehaald. Oorlogsspeelgoed wordt niet geaccepteerd. Beëed. makelaar Henk Leising, Kloppersingel 147, tel. 18854 v/h Karei Samson RADIO-en gramofoonspec/alist 6R00TE HOUTSTRAAT 108 TEU304Ó HAAR1TM GED. RAAMGRACHT 8 - HAARLEM Neerlandia" Koek- en Banketfabrieken Haarlem Sluit Uw verzekering Maar ook Uw dewr t een sleu tel ven den Sleutel- ■pecialiat LANGt VEÉBSTSAAT 10 TSLEF 11443 Wasschen. Trimmen. Plukken. Scheren, Uitdunnen en Ontklïtten. Behandelingen uitsluitend na afspraak. Ook per telef Gebrs. Veeninga sche Inricht, „de IJ< Jacobjjnestraat 10-18. Haarlem Telefoon 13265 WIJ kunnen nog niet zo als wij wil len. maar doen ons best V zo veel moge lijk tevreden te stellen (Van onzen Haagschen redacteur) In den oorlog, die thans achter ons ligt, zijn misdaden bedreven, die dikwijls zonder voorbeeld zijn in de geschiedenis der menschheid. De verantwoordelijke individuen zullen hun straf niet ontloopén. De oorlogsmisdadigers zijn in twee groote groepen verdeeld, te weten zij, wier daden niet gelocaliseerd zijn, de ontwerpers van de misda den, en daarnaast zij, die de plan nen volvoerden. Volgens een grondig uitgewerkt plan worden de namen en de ge gevens van de misdadigers verza meld. In ieder land is een nationaal bureau opgericht, in ons land „Ne- derlandsch Bureau Inlichtingen Oorlogsmisdadigers" geheeten, dat in de hoofdsteden vertakkingen heeft. Voorzitter van dit bureau is baron Van Tuyll van Serooskerken, secretaris mr. Bijl te Amsterdam. Het Internationale Hof te Neu renberg berecht de oorlogsmisdadi gers van de eerste categorie, de ontwerpers van de plannen dus. Die van de tweede groep worden berecht in de landen, waarin zij opereerden. In ons land zal dat ge schieden door een bijzonder ge rechtshof. Zoo kan het gebeuren, dat een Seyss Jhquart eerst als rijksminister in Neurenberg terecht zal staan en daarna nog eens in ons land. Niet alle oorlogsmisdadigers hebben echter eenzelfde bekend heid als onze vroegere rijkscom missaris. En toch moeten ook zij worden gevonden en gevonnist, niet alleen, aldus overste Mouton, den Nederlandschen ver tegenwoordiger ter bevrediging van het rechtsgevoel, maar in de eerste plaats om het redden van onze beschaving. Het besluit op sporing oorlogsmisdadigers roept op eraan mede te helpen, deze lieden op te sporen. Door het verstrekken van gege vens kan men meehelpen aan de opsporing van hen, die aansprake lijk zijn voor de onmenscheiijke gruwelen van de laatste vijf jaren. HILVERSUM L 301 M. 7.01 Nieuwsber. 7.20 B.B.C. Theater ork. 7.50 Ochtendwijding. 8.0) Nieuwsber. 8.20 Marek Weber. 9.00 Solisten. 9.30 Waterstanden. 9.S3 Weensch Fhilharm. Ork. 10.00 Muziek bij den arbeid. 10.45 De Zonnebloem. 1I.I5 Krijgsgevange nen In het Verre Oosten. 12.01 Don Kozakken en Oeral-Kozak - kenkoor. 12.16 Ted Powder. 12 SO Nederland gaat weer aan den slag. 12.35 Ted Powder. 13 00 Nieuwsber. 13.20 Zangers op hun best. 13.45 Kamermuziekconcert. 14.30 Amer. scmgschTijvers Al Du- bin en Harry Warren. 15.15 Voor de vrouw. 15.30 Beroemde orkes ten XXI 16.30 Kort verhaal. 16.45 Vioolsoli' met begeL van orgel, piano en cello. 17.00 Vibrafoon- sextet. 17.45 Zang en piano. 18 01 Waterstanden 18.04 Mario Men1 als componist. 1820 „De Speel lieden". 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Gram muz. 20-01 Nederland herrijst 20.15 Politiek weekoverzicht. 20.30 Sylvester- trio 21.00 Op de brug 21.15 Otel- lo. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Orkest Lajos Kiss. 23 01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding Wilhelmus. HILVERSUM H," 415 M 18.01 Nieuwsber enz. 18.30 Ensemble George Frank. 18.50 Voor je sla pen gaat. 19.00 Jean Antonietti, piano. 19.30 Progr. Nederl. strijd krachten. 20.01 „Novelty Serena- ders". 20.30 Voor de 'werkende vrouw. 20.45 Bariton en piano. 21.00 Op de brug. 21.15 Gevarieerd progr. 21.45 Avondwijding. 22 01 Nieuwsber. 22.20 Op den drempel van den nacht. Wilhelmus. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2