Constructieve oplossing zeer moeilijk Initiatief moet van de zijde der Indonesiërs komen Snelle uitzending van troepen ONTHULLINGEN VAN VON PAPEN Duizend Iandgenooten stierven in Berlijn ■MMhB Verklaring van Dr. Van Mook Het weer Slaolie met Kerstmis Lichting 1945 omstreeks Mei onder de wapenen Hindenburg was voorstander van monarchistischen regeeringsvorm „het technische brein" Duitsche electriciteit Groote razzia's te Rotterdam Be spion van den prins HET STADSFEEST Officieele opening der tentoonstelling 69ste JAARGANG No. 23402 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week KOFFIESURRQGAAT thans zonder bon Koninklijke trein teruggevonden bij Miinchen PROCES NEURENBERG Het proces te Neurenberg. Door een houten gang worden de oorlogsmisdadigers van de ge vangenis naar de zittingszaal gebracht (Foto A.B.C.-P.) SCHACHT Nog steeds repatrieerenden I H i Op den voor Haarlem historischen dag van het 700-jarig e au plantte de jeugd hoornen in de straten, waar in den verschrikke- lijken oorlogswinter 19441945 de menschen de boomen rooiden, om aan brandstoffennood te ontkomen (Foto Ass. Corr.-Valks) Dynamo niet naar ons land voor Nederland STAD EN OMGEVING De H.A.R.K. opent een zaak Receptie ten Stadhuize NIEUWE HAARLEMSCHE COURAiï BATAVIA, 23 Nov. (A. N. P.- Aneta). Op een heden in Bata via gehouden persconferentie heeft I.uitenant-Gouverneur-Gener?al flr. Van Mook er nogmaals op geweren, dat de deur voor verdere besprekin gen met de Indonesiërs nog open staat. Van Mook verklaarde: „Ik ben voornemens de deur op 11 te houden, wat er ook moge gebeuren, maar het 'nitiatief moet van de andere partij komen". Hij voegde hier nog aan toe, dat, tenzij beide partijen tot een beter begrip ko men van elkanders standpunt en bedoeling, het verkrijgen van een constructieve oplossing buitenge woon moeilijk is. Van Mook wees er voorts op, dat de Nederlanders en ook de Ambon - neezen een zelfbeheersching aan den dag leggen, die onder te tegen woordige „vreeseiyke spanning" bij na bovenmenschelijk te noemen is. „De tegenwoordige ontzettende ge beurtenissen in Soerabaja en Se- marang kunnen op geenerlei wijze in verband gebrètcht worden met de tegenwoordigheid van Ambonnee- sche soldaten uit het Ned.-Indische leger". Hij verklaarde, dat de Europeanen in Soerabaja reeds •twee weken voor de aankomst der geallieerden in de gevangenis wa ren geworpen, terwijl in Midden- Java de kampen der Europsesche vrouwen in brand waren gestoken, ondanks het feit, dat zij onder de bescherming stonden van het Brit- sche leger. Twee Eritsch-Indische patrouilles en twee afüeelingen van de R.A.F., alsmede een vliegtuigbemanning, zijn Vrijdagavond gaan zoeken naar de bemanning en de 20 passagiers van het Dakota-toestel. dat 8 kilometer van Batavia is neergestort. Men heeft moeten vechten met honderd Indo nesiërs, gewapend met messen, die de halfverbrande machine omring den. Nadat versterkingen waren ge arriveerd namen de Indonesiërs de vlucht. Men vond toen alleen het wrak van het vliegtuig en geen over levenden. Te Ambarawa zijn nieuwe Britsche troepen aangekomen. B'lj den over val van extremisten op het inter- rreeringskamp zijn 9 vróuwen of kinderen gedood en 20 zwaar ge wond. De aanval der Indonesiërs blijkt gedaan te zijn op een oogen- blik. dat het kamp niet bewaakt werd door het Britsche garnizoen. Sosrabaja is thans voor twee'-d'erden bezet. Voor het eerst maken de En gelsehen nu gebruik van Sherman- tanks. In Semarang wordt verwoed gevochten: Japanse lie afdeelingen strijden hier aan Engelsche zijde. Éen „verloren geraakte, trein" met voed sel bestemd voor Bandoeng is leeg geplunderd nabij Tjikampek terug gevonden Indonesiërs hadden hem overvallen: 10 Gurkhas werden daar bij gedood. Nederiandsclre vrouwen van het TJidengkamp hebben een verzoek schrift gericht tot generaal Chris- tison, om de Ambonneesche sol daten niet weg te zenden, daar zij onmisbaar zijn voor de bescher ming der Europeanen en bijaonder trouw ten opzichte van de Neder- landsche zaak. Ben duplicaat van het verzoekschrift is aan Koningin Wilhelmina gezonden, soortgelijke verzoekschriften worden in andere kampen voorbereid. Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt, geen neerslng van beteekenjs Mati ge Oostelijke wind. Zelfde tem peratuur. Zon onder 16.38. Maan 21.35 13.12. Zondag: Zon 8.17—16.37. Maan 22.4913.43. Maandag: Zon On 8.18. Omstreeks Kerstmis krijgen al le leeftijdsgroepen één rantsoen slaolie. De grootte van dit rant soen is vastgesteld op 2 dl. (dat is ca. 180 gram). Deze slaolie wordt boven het normale vetrantsoen verstrekt. In verband hiermede moet bon 328 of 422 der bonkaart 513 tegen ont vangstbewijs worden ingeleverd bij een detaillist, die eertyds gewoon was spijsolie te versoopen, en wel uiter lijk Zaterdag 1 December a.s. Te gelegener tijd zal worden bekend gemaakt, met ingang van weikan datum men de olie zal kunnen be trekken. Aflevering voor dien datum is niet geoorloofd. Nader zal wor den medegedeeld, of voor het koopen van de spijsolie nog een afzonderlijke koopbon zal worden aangewezen. De nog amwezige restanten van oude voorraden kóffiesurrogaat mo gen thans zonder bon verkocht wor den. Dit betreft uitsluitend voorra den van liet z.g. regeeringskoffiesur- rogaat, hetwelk destijds met mach tiging der regeering is vervaardigd. De New York Times meldt uit Frankfort, dat twee groote vracht schepen op het oogenblik hydro- electrische en andere machines, die door de Duitsehers tijdens de bezet ting in Nederland werden gestolen, aan het laden zijn. Zij zullen zoo spoedig mogelijk naar een Nederland- sche haven vertrekken. In de buurt van München zijn deelen van den particulieren trein van H.M. de Koningin teruggevon den. Zij zullen eveneens worden teruggezonden. 's GRAVENHAGE, 24 Nov. Tijdens zijn bezoek aan de ver schillende opleidingseenheden, te Glasgow, Wolverhampton en Brentwood gevestigd, heeft de minister van Oorlog, mr. 3. Meynen, medegedeeld, dat in verband met de ontwikkeling van de omstandigheden in In- dië besloten Is, de in Engeland opgeleide mannen toch zoo spoedig mogelijk naar Ned.-In- dië uit te zenden. In den loop van Februari zal het ï£5?r zÜn opleiding hebben beëin- 2.=°elj naar Nederland vertrekken, r katler zal dan de opleiding ter Mjan de "chting 1945, die omstieeks Mei onder de wapenen zal moeten komen. D* eerste opleiding dezer lichting zal 5 t 6 maanden du ren en de hieruit gevormde divisie zal in het najaar van 1946 naar In- dië worden verscheept. Het is cife be doeling. dat deze mannen dan on geveer één jaar in Indië zullen bly- ven. In September 1946 begint de opleiding eener tweede divisie, welke t.z.t. de eerste in Indië zal aflossen, tenzij intusschen het Kon. Ned.-In- dische leger in staat zal zijn, zijn taak in onze overzeesche rijksgebie den op zich te nemen. De handelingen van het Hof werden Vrijdag beheerscht door ontelbare documenten en cita ten, die de aanklagers te voor schijn brachten en die het verloop vertraagden. De verdediging trok voordeel uit de verwarring door telkens weer te betoogen dat zy geen documencen had ontvangen en daardoor niet in staat was een behoorlijke verdedi ging op te bouwen. Lawrence liet dan telkens weer den aanklager Storey naar voren komen en deze verzekerde herhaaldelijk dat de dos siers ook ter beschikking van de ver dedigers zouden worden gesteld. Hij verontschuldigde zich echter met dé enorme materleele moeilijkheden, die. naar hij hoopte, tijdens het weekend opgelost zouden kunnen worden. Goering gaf van tijd tot tijd zijn instemming te kennen met 't betoog, dat hij Duitschlands industrie op oorlogsvoet zou brengen binnen vier jaren na de machtsovername der Nationaal-Socialisten. De ex-ryks- maarschalk knikte ook bevestigend, toeh de aanklager Dodd citeerde uit de notulen van een geheime kabi netszitting. die Goering in October 1938 bijwoonde en waarin hij mede deelde dat de „Fiihrer hem bevel had gegeven een reusachtig pro gramma uit te voeren, waarmede vergeleken de voorafgaande presta ties kinderspel waren." Op de hoofdzaken van Dodd's be toog gaf Goering telkens weer door energieke hoofdknikken zijn instem ming te kennen Slechts' verschilde hij blijkbaar vaii meening over be- ipaalde cijfers en hy wekte den in druk alsoi hy niets liever wenschte dan in de gelegenheid gesteld te worden de fouten te verbeteren ten einde de stukken van het proces precies in orde te krijgen. De notulen der geheime ontmoe tingen leverden voorts een zeer be zwarende bewijsvoering tegen Schacht, die daardoor naar voren kwam als het „technische brein van de organisatie der Duitsche industrie op oorlogsvoet". De ex-president van de rijksbank luisterde met een rood hoofd toe. toen de on hem betrek king hebbende passages uit de no tulen werden voorgelezen. Hij zag er uit als een zakkenroller, die be trapt wordt als h(J juist zijn hand in den zak van een ander steekt. Daarmede stond hij in tegenstelling tot Goering. die trotsch scheen te zijn op zijn prestaties, vooral tsen Dodd zeide dat Goering binnen tien jaren Duitschland tot het grootste oorlogsinstrument had gemaakt, dat de wereld ooit gezien had. Een der voornaamste geheimen heeft Von Papen onthuld. De vroe gere minister-president onder rijks- president Von Hindenburg heeft nJ. bekend gemaakt, dat Hitler in 1934 niet Hindenburg's testament publi ceerde, doch een vervalsching uit gaf. Hitler deed het voorkomen alsof Hindenburg wenschte, dat hij RUkspresident en Rijkskan selier nou worden, terwijl in werkelijkheid de president den monarchistischen regeerings vorm terug wilde hebben na zijn dood en geen vereenigin van regeerings- en staatshoofd in één persoon. Von Papen stelde het testament indertijd op en heeft het nu in zijn gevangenschap gereconstrueerd. Hitier heeft het na Hindenburg's dood vernietigd. In Aug. passeerden 575 Nederlanders 't UNRRA-kamp te Berlijn, in Septem ber 471, in October 513 en in de eerste helft van November 323. Tezamen zij«j in de laatste Zy2 maand dus 1882 Ne derlanders via Berlijn naar Nederland op transport gesteld. Volgens de laatste beschikbare ge gevens zijn gedurende den oorlog plm. 1000 Nederlanders te Berlijn vermoord, normaal gestorven of door bombar dementen gedood. Het is echter niet uitgesloten, dat nog vele andere Iand genooten om het leven zijn gebracht en hun laatste rustplaats hebben ge vonden in nog onbekende massagraven. Uit Engeland is telegrafisch be richt ontvangen, dat van een be zoek aan Nederland door de Rus sische voetbalploeg Dynamo niets kan komen. Binnenkort zal dcor contact met de Brauweiler Electriciteitseen- trale bij Keulen Duitsche electri citeit beschikbaar zijn voor België en Nederland. Bij een groote razzia te Rotterdam, die dezer dagen gehouden is, bleek, dat de gifhandel in deze stad zoo goed als overwonnen is. De actie tegen overtredingen der prijsaandui dingsvoorschriften, bij kappers,, café's en schoenherstellers, met 35 ambte naren ondernomen, leverde 400 pro cessen-verbaal op. Vrijdag is in het beruchte gifhandelcentrum, de Goe- vernestraat, met 250 man een raz zia gehouden, waarbij de geheele wijk hermetisch was afgesloten. Nanr verhouding was de buit gering. 35 personen werden voor onderzoek overgebracht. De controle wordt voortgezet. In den Stadsschouwburg voerde de Haarlemsche Tooneelclub gis teravond tot slot van de feestelijk heden het romantisch-historische tooneelspel „De Soion van den Prins" van J. van" Randwijk op. Dit gelegenheidsstuk, dat indertijd voor de stad Dordrecht werd ge schreven, is zwak van compositie, somtijds 'onlogisch en een mengeling van wat historie ,in 1672 en een tamme liefdesgeschiedenis. Het spel, onder regie van Wim Paauw, kan echter geprezen worden, vooral dat van den burgemeester, diens nicht en den prins. Aan het einde der voorstelling, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond, sprak de voorzitter van het uitvoe rend comité der feestviering, wet houder Geluk, een kort woord, waarin hij toezegde, dat de geheele bevolking in den zomer feest zou kunnen vieren. Door een groeten krans wilde het gemeentebestuur alle dilettanten-tooneelvereenigin- gen in Haarlejn, via de H.T.C., hul digen. „Een groot gedeelte van on ze bevolking heeft op het tocneel gestaan", aldus spreker, „daarom vonden wij het goed dezen avond door amateurs te laten verzorgen." Cok de actrices ontvingen fraaie bloemen. In de Groote Houtstraat heeft de H.A.R.K.. een winkelpand in gebruik genomen, waarin een groo te voorraad kleeding, geschonken door de bevolking van Engeland, Amerika. Zwitserland en Ned. West-Indië, is opgeslagen. De be woners van Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, die door middel van hun organisatie op maatschappelijk gebied (zooals de vereeniging voor i.:aatschappelijlt werk, de U.V.V. of een parochiaal comité) een vergun ning krijgen voor textiel, kunnen hier terecht. Een select gezelschap vulde Vrijdagmiddag de expositiezaal van het Frans Halsmuseum, om bfj de opening van de tsn toon stelling ter gelegenheid van het 7C0-jarig bestaan van Haarlem aanwezig te zijn. Na een korte inleiding van den burgemeester nam prof. dr. G. van der Leeuw, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het woord. „Van mijn jeugd af", aldus sps., „heb ik een uitgesproken voor liefde vcor de stad Haarlem gehad, zoodat ik niet slechts ambtshalve, maar ook met het hart een loflied van Haarlem z'ng." De minister het in den geest het oude 'stads beeld voorbijtrekken met zijn prachtige kerken en gebouwen, met zijn grachten en hofjes en roemde de heerlijke natuur in de onmid dellijke omgeving met haar bos- schen. haar duinen en de zee Spr. herinnerde aan de wetenschappen en de kunst, aan de industrie en de nijverheid, die in de stad al die eeuwen door gebloeid hebben en sprak den wensch uit, dat Haarlem ook in de toekomst zich op deze ge bieden moge blijven ontwikkeien. Vervolgens bracht de Minister de felicitate van de Regeering over aan het gemeentebestuur en de 'burgerij, waarna hij de tentoon stelling vcor geopend verklaarde. In de greo e oude Raadzaal, waar eens hcofsche edelen in zwie rige kleedij hebben vertoefd, over- heerschten nu jacquets en moderne costuums in stemmig donker. Het was een eerbiedwaardige ruimte, waarin burgemeester Reinalda en zijn wethouders recipieerden. De kostba'.e koperen kroonluchters wierpen een zilveren glans in de kristallen glazen op de buffets. Oude en nieuwe tijd waren hier vereenigd en eeuwen keken neer op een dichte, onafzienbare ry no tabelen en burgers, die het stads bestuur hun gelukwenschen kwa men 'aanbieden. Onder hen waren jhr. J F. E. van Lennep, als ver tegenwoordiger van H. M.. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Com missaris der Koningin, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, namens den Bis schop, deken J. C. W. v. d. Wiel, de town-major van Haarlem, bur gemeesters uit den omtrek, af ge vaardigden van de gemeente Nij megen. een deputatie van Volksher stel, hoofden van gemeente- en rijksdiensten, hoofden van onder wijsinstellingen, besturen van ver- eenigingen, zoowel cp ch-rltr ief, sociaal als economisch gebied, en van stichtingen vcor de volksge zondheid, een deputatie van oud- illegale strijders, afgevaardigden van studentengilden, vertegen v.oor- diigers van de justitiële macht, directeuren van de Haarlemsche dagbladen, en deputaties van de jeugdvereenigingen. Bij de perso nen. die kwamen gelukwenschen waren ook nog de burgemeester van Amsterdam en de voormalige leden van het M. G. te Haarlem. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering. aan welker hoofd minister Parri staat, is af getreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1