'n Tractatie REMBMNDI WEDERGEBOORTE PARMENTIER VOL LOF OVER DE „SKYMASTER" Wat zal Velsen doen tegen Zeeburgia sill mmmmWÊ Het einde van den weg voor elke gelegenheid ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945 PAGINA 3 WEEK IN VOGELVLUCHT SCHAAKPROBLEEM ,Op de brug Opsporing van oorlogs misdadigers Vrijdagmiddag om 3 uur landde op Schiphol de SkymasterDC 4, het eerste Indië-vliegtuig, dat de proefvlucht naar de Oost zonder stoornis heeft volbracht. De bemanning en de 25 passagiers werden bij hun aankomst hartelijk verwelkomd (Foto Anefo-P.) Diensten op Indië zullen spoedig normaal zijn Jongste reiziger was 3V- jaar „Ja, dat is zoo. Van de week gaat Bodt nog even naar Cairo. Die repatrieeringsdienst te Cairo is een juweel en het wordt er nog beter. En nou ga ik maffen." Zout voor huisslachting Zeebliek is geen consumptievisch meer Liturgische weekkalender Laatste Zondag na Pinksteren „SE WILDE ENGEL Terwijl men in Neurenberg begon nen is met de formeele liquidee ring van het Nazi-regiem, bouwt men elders in Europa aan het herstel van de bijna doodgewaande democratie. Dat deze wedergeboorte nogal eeni- ge weeën met zich brengt heeft wel de politieke ontwikkeling in Frank rijk bewezen. Frankrijk is een lastig te regeeren land. De verscheidenheid en de nuances der meeningen ver hinderen het bestaan van sterke en soliede meerderheden zooals de Engel- sche democratie deze kent. De kunst van het regeeren bestaat in de' juiste verdeeling der partijen met het be houden van het zwaartepunt. Generaal De Gaulle is er in geslaagd het ge schil tusschen hem en de commu nisten bij te leggen. Door een waar Salomo's oordeel hakt hij het depar tement van Oorlog in tweeën, n.l. in een Departement voor het Leger en een Departement voor Bewapening. Zooals bekend, ontstond het geschil door den eisch der communisten om als grootste partij een der sleutelpo sities. Oorlog. Binnenlafadsche Zaken of Buitenlandsche Zaken, te bezetten. Een eisch dien De Gaulle met het oog op de verhouding der communisten met SovjetrRusland niet kon inwil ligen. De splitsing van het departe ment van Oorlog heeft de oplossing gebracht. De communist Tillon is mi nister van Bewapening geworden, ter wijl het ministerie voor het Leger aan een geestverwant van De Gaulle den M.R.P.-man Michelet vervalt, in het geheel zijn er 5 communistische zetels en 6 van de Republikeinsche Volksbeweging. De rest is verdeeld onder Socialisten en Onafhankelljken In Frankrijk is men over het algemeen enthousiast over de wijze waarop De Gaulle de portefeuilles verdeeld heeft. Hij heeft den communisten de posten gegeven waardoor zij rechtstreeks ver antwoordelijk zijn voor arbeid en pro duct ie, ter will toch de teugels van het bewind in meer conservatieve handen gelegd zijn. Zoo hebben zij het aan deel in de regeering waarop zij vol gens de stembus recht hebben, maar tevens heeft De Gaulle hen vast in de hand. omdat zij alleen verantwoor delijk zullen zijn. als de wederop bouw van het land iets te wenschen over laat. In tegenstelling tot de RepubUkt in- sche Volksbeweging,die zeer tevreden ls over dezen gang van zaken, toonden de Socialisten zich eenigszins teleur gesteld. Een socialistisch afgevaardig de verklaarde spijtig: ..Wij zijn ten slotte de bouwers van deze regeering". Vrijdag heeft De Gaulle zijn regee ring aan de Vergadering voorgesteld. In zijn regeeringsprogram beloofde De Gaulle dat Frankrijk volledig zou samenwerken met de andere naties bij de contröle der atoombom. Hij wènschte een buitenlandsche politiek, gebaseerd op nauwe en vriendschap pelijke samenwerking met de Ver. Staten, Engeland en Rusland, en was bereid zoo spoedig mogelijk een volledige alliantie met Engeland te sluiten. Voor binnenlandsch gebruik stelde De Gaulle de nationalisatie van de electriciteltsvoorziening en een ge deeltelijke nationalisatie van het bank- en het verzekeringswezen voor, en voorts de hervorming der Publieke Werken, der nationale verdediging en de herziening van het strafrecht. Een succes voor De Gaulle is, dat na het voorlezen van zijn regeeringsprogram een motie van vertrouwen welke door de leiders van alle partijen was on derteekend met algemeene stemmen werd aangenomen. Hiermede hebben de communisten zich dus openlijk voor de politiek van De Gaulle uitgespro ken. De herleving der democratie op den Balkan laat echter heel wat meer te wenschen over. Het ziet er dan ook naar uit, dat het meer van een parodie dan van echte democratie heeft. De Bulgaarsche ver kiezingen, welke Zondag j.l. gehouden werden en waar 70 tot 80 procent der kiezers ter stembus gingen, brach ten alleen candidaten van het „Vader- landsche Front". De verkiezingsstrijd, waarbij alle oppositiepartijen vrijwel uitgeschakeld waren, wekte dan ook geen andere verwachtingen. Amerika, dat te voren ter plaatse door een specialen afgevaardigde een onderzoek heeft doen instellen, had bij wijze van waarschuwing aan de Bulgaarsche regeering een nota gezonden waarin het onomwonden, verklaarde, dat er op deze manier weinig kans was. dat de Ver. Staten de nieuwe verkiezin gen zouden erkennen. Engeland sloot ssich hierbij aan. De Bulgaarsche re geering gaf 'naïef ten antwoord: „Na de verkiezingen zullen wij eigener be weging stappen ondernemen om te komen tot verbreeding van de demo cratische basis". LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den tweezet no. 710 van Jos. Duvergé, „Clubnieuws De Pioniers" April 1940 1. Df7 dreigt 2. Pf3 linat Crosschek met zwarte zelf- nenning en dualbestrijding door Schaak: 1Kxe5t; 2. Dd5 mat. Activiteit van de witte koningin. Probleem no. 713 b c d e i g h Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-O. Denzeifden weg heeft Joegó-Slsvië bewandeld waar ruim 90 pet. voor „Nationaal Pront" stemde. Hoewel de politieke groepen in Joego-Slavië aan geduid werden als „democratisch" speelden de communisten hierin de hoofdrol en legden de grootste acti viteit aan den dag. Ook indien men de juistheid' van den uitslag accep teert, dan mag bij de beoordeeling daarvan niet worden voorbijgezien, dat de sfeer van de verkiezingscam pagne zich, naar zelfs de uiterst voor zichtige en verzoeningsgezinde Times het uitdrukte, gekenmerkt heeft door „zeer grooten moreelen druk". De radioboodschap, waarin de uitslag be kend werd gemaakt, bevatte de ken merkende uitlating, dat de oppositie niet had .durven" tegenstemmen. De oppositie had zich nauwelijks durven vertoonen in- een campagne, waarbij de regeering het revolutieprogram en den oorlog tegen Duitschland vereen zelvigde. De heele taktiek der propa ganda van het Nationale Front was beide zaken als ondeelbaar voor te stellen, alsof wie tegen de revolutie was ook tegen de bevrijding was ge weest. Waarbij dan maar vergeten moest worden, dat de zaak van het verzet tegen Duitschland oorspronke lijk de zaak was van de kringen rond koning Peter, die het eerst met Duitschland braken in de sombere dagen van Maart 1941. toen Sovjet- Rusland nog met Hitler in vrede leefde en de communisten van Joego slavië, zooals de communisten van overal elders, zich tegen de DuitscHers niet verzetten. In Oostenrijk zullen Zondag a.s. ver kiezingen worden gehouden. Het stern- publiek schijnt daar echter nog al apathisch. De strijd om het bestaan neemt hen vooreerst nog geheel' in beslag. Men verwacht echter, dat de communisten, door de niet direct sympathieke houding der Russische bezetting, niet favoriet zullen zijn. Maakt men de balans op, dan komt men tot de conclusie, dat de weder geboorte der democratie vooralsnog geen „joyeuse entrée" geweest is. Mogen wij het spreekwoord gelooven „Leelljk in de luier, knap in den sluier", dan kunnen wij er het beste van hopen. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, die Vrijdagavond voor de radio in de serie „Op de brug" sprak over opsporing en be rechting van oorlogsmisdadigers, heeft nog eens in het licht gesteld hoe de Duitschers het landoorlogs reglement, dat te Den Haag in 1907 is vastgesteld, met de voeten heb ben getreden. Zij die hiervoor ver antwoordelijk zfjn en zij, die deze misdaden begingen, noemen wij oor logsmisdadigers, aldus de minister president. Dat is dus wat anders dan landverraders. Die behooren tot het eigen volk, oorlogsmisdadi gers alleen tot het vijandelijke volk. Is het geen dienst aan de gerech tigheid, aldus vroeg spr., als wij er voor zorgen, dat de misdadigers die voor alle moorden en wandaden ver antwoordelijk zijn, hun gerechte straf ondergaan? Daarom ls het van belang, dat ieder, die aanwijzingen omtrent bepaalde feiten kan geven, dit ook inderdaad doet. Spr. deed dan mededeeling over de organisatie, die, om een snelle opsporing moge lijk te maken, ln ons land gescha pen is. Wanneer men getuige is ge weest van een door een Düitscher begaan misdrijf dan dient men zich tot den burgemeester van zijn woonplaats te wenden. „W tik om Koentje en proficiat. Je hebt het 'm weer keurig gele verd met je kist." „Sorry, je be doelt natuurlijk Skymaster. Kom binnen en zeg maar wat je wilt we ten, maar maak het kort, kerel, wwnt ik wil slapen, origineel pit ten." „O. K. Koen, maar hoe was het?" Een door de tropische zon ge bruind gelaat kijkt me aan en lacht. „Nou vooruit dan maar. Om te beginnen: Het ging gesmeerd. Ner gens een centje pijn. De kwaliteiten van een D C. 4 zijn in één woord onuitputtelijk. Je hebt er geen idee van hoe „vast" zoo'n kist ligt." „We hopen dat zoo gauw mogelijk ook eens te ervaren", zeg ik. „Een sigaret?" Temidden van een geurig wolkje Piayers-rook gaat hij verder: „De diensten op indië zullen wel weer spoedig normaal zijn. Dat kan en dat moet. Overigens hebben we zoowel heen als terug een ideale vlucht gemaakt. Alles klopte als een zwerende vinger. Overal contact met den Rijksluchtvaartdienst en dat is een punt van heilig belang. Of je nu zweeft boven de oerwou den van Sumatra of Birma, de barre woestijnen van Syrië of de gouden pagoden van Rangoon, overal ls de Rijksluchtvaartdienst om je met raad en daad bij te staan. Batavia? Een vervelende geschiedenis. Je betreurt het natuurlijk, maar, weet je. de houding van ónze Ne- derlandsche vrouwen daar is prachtig. Je zou haast zeggen mannelijk. Het voetbalprogramma, dat Zondag ln de eerste klas van het eerste district verspeeld wordt, is verre van emotioneel. Over het algemeen kan men zeggen, dat de sterkere ploegen er togen de zwakkere in het veld treden en in de meeste gevallen moet het resultaat niet moeilijk te voor spellen zijn. XerxesHermes bijvoor beeld is een ontmoeting, welke een bijna plaatselijk karakter heeft en daar de gewone kenteekenen ook wel van zai dragen. Desondanks houden we het erop, dat Hennes kans ziet zijn superioriteit te toonen. D.O.S. moet al heel wat beter voor den dag komen, dan veertien dagen geleden bij R.P.C., om een zich herstellend A.D.O moeilijkheden in den weg te leggen. Ditzelfde geldt voor een nog steeds teleurstellend V.S.V. tegenover De Volewijcker3. Emma wint in Dor drecht zonder twijfel van ED O. De meeste spanning zal hgerschen bij 't GooiK.F.C. We achten de Rotter dammers iets sterker. In district II komt de eerste Am- sterdamsche derby aan de orde met strijd tusschen D.W.S. en Blauw Wit. De Zebra'3 lijken ons iets vol waardiger dan hun stadgenooten van den Spaarndammerdijk, maar dat moeten de Dtadionbewoners nu eerst op het kleine veld ln West, nog ln cijfers weten uit te drukken. In Rotterdam ontmoet het leidende Peijenoord een van zijn ernstigste rivalen. D.H.C. is zwaar gehandicapt doordat twee van zijn spelers naar Indië vertrolfkeiï zijn, o.w. zijn uit stekende middenvoor Dijkman. Het geen niet wil zeggen, dat we een volledig Delftsch team wél een kans tegen de sterke rood-witten zouden geven. Ook H.B.S. is zwaar gehavend door vertrek van enkele zijner spe lers. Voor D.P.C. een kans temeer om met beide punten uit de residentie terug te keeren. Sparta wint thuis van de derde „Haarlemsche" club, Stormvogels en V.U.C. heeft wel een kansje op zjjn eerste punt(en) tegen het bezoekende Neptunus. Na den laatsten competitieloozen Zondag vraagt de strijd om de pun ten. nu weer de onverdeelde aan dacht. Vrjjwel al onze R.K. clubs homen in het strijdperk. Voor de tweede klasse is HBC vrij en staat dus Velsen ln het middel punt der belangstelling. De Velsenaren zijn met twee gelijke spelen niet on verdienstelijk van stapel geloopen maar de talrijke supporters willen nu eindelijk eens een overwinning zien. Wanneer driemaal werkelijk scheeps recht ls ziet het er voor Zeeburgia, dat thans bij Velsen op bezoek komt, niet hoopvol uit. Of wordt het ook nu een gelijk spel? TYBB speelt in de derde klasse een lastigen uitwedstrijd tegen Terras vogels maar kansloos zijn de Boys toch niet. ADO 1920 ontvangt Ktn- heim. De club uit Heemskerk startte met twee eervolle nederlagen, terwijl Kinhelm en het eerste succes voor nuttige overwinningen boekte. Toch wordt het hier geen „walk.over" voor Kinheim en ohet eerste succes voor ADO achten we niet uitgesloten, ai was het maar in den vorm van een gelijk spel. Met drie punten uit twee wedstrij den is Onze Gezellen zeer behoorlijk van stapel geloopen ln de vierde klasse. Tegen EHS zullen de Gezellen echter hebben te bewijzen of het inderdaad meenens is met de serieuze plannen. DSS is tegen DIO niet kansloos en BSM moet thuis van THB kunnen winnen. Anders begint de toestand er niet bepaald rooskleurig uit te zien voor dg Heiniebroekers In de Noor delijke afdeellng kan IEV de punten thuis houden tegen USVU, maar het zelfde durven we niet beweren van WE, dat VVB ontvangt. Tenslotte gaat in de Amsterdamsche afdeellng NAS bij ASR op bezoek. Wordt dit de derde overwinning voor de club uit Halfweg? Vandaag zette ik mijn kist op Schiphol neer met 25 passagiers aan boord, waarvan niemand gedurende de reis ook maar een oogenblik luchtziek is geweest. Zelfs niet de kinderen en de jongste was toch 3'A jaar. Trouwens, we hadden dr. Slotboom, den K.L.M.-arts mee, die zich met de medische verzorging belastte. En we brengen post mee. Zoo om en nabij de 250 kg In poststukken uitgedrukt 40.000 stuks „Dat brengt weer overal vreugde", zeg ik, „en soms ook verdriet. Maar in ieder geval zijn het berichten uit Indië en die hebben we hier zoo noodig." Terwjjl ik op 'n aftandsch motor rijwiel naar de hoofdstad sukkel gaan mijn gedachten uit naar de Skymaster, wonder van snelheid en modern comfort en onderdeel van de bloem der Nederlandsche onder nemingen Het vertrek van het eerstvolgen de Indië-vliegtuig is vastgesteld Woensdag 28 November. Ook met deze vlucht zullen uitsluitend niet- aangeteekende brieven en brief kaarten. zonder expres-bestelling, voor geheel Ned.-Indië kunnen worden vervoerd. De plaatselijke disfributiediensten zullen aan zelfverzorge'rs voor vleesfch voor huisslachting van een varken een toewijzing voor 10 kg. zout uit reiken. Bij huisslachting van een zeug zal een toewijzing voor 15 kg. zout en bij huisslachting van een schaap of lam een toewijzing vpor 5 kg. zout worden uitgereikt. Het Bedrijfschap voor Visscherij- producten deelt mede. dat zeebllek niet langer voor menscheiyke con sumptie geschikt wordt geacht. Op deze vischsoort zal in het vervolg de puf- en nestverordenlng van toe passing zijn. ZONDAG 25 Nov. 27e en laatste Zondag na Pinksteren. (Mis v. d. 24en en laatsten Zondag na Pinkst.) 2 H. Catharina. Credo. Praef. H Drievuldigheid. Utrecht H. Oatha-I rina, 2 v. d- laatsten Zond. na Pink steren. Credo. Praef. H. Drievuldigh. Laatste Evang. v. d 24eu of laat sten Zond. na Pinksteren. MAAN DAG 26 Nov. H. Silvester. 2 H Pe trus van Alexandrië. Utrecht, 2 oct. H. Catharina 3 H. Petrus van Alex andrië. Credo. .DINSDAG 27 Nov. Utrecht. H. Willehadus (van 16 Nov.) 2 oct, H. Catharina. Credo. Haar lem. H. Albricus. 2 A cunctls. 3 naar keuze. WOENSDAG 28 Nov. Mis v. d. laatsten Zond. na Pinkst. 2 A cunctis. 3 naar keuze. Gewone Praef. Utrecht, ook v. d. H Catharina. 2 H. Maagd. 3 voor Kerk of Paus. Cre do. DONDERDAG 29 Nov. Utrecht. H. Radboud, 2 oct. H. Catharina. 3 Vigilie v. H. Andreas 4 H. Saturni- nus. Credo. Laatste Evang. v. d. Vi gilie. Haarlem. H. Radboud. 2 Vigilie v. H. Andreas. 3 H. Saturninus. Laat ste Evang. Vigilie. Of Mis v. d. Vigi lie, Utrecht. 2 H. Radboud. 3 oct. H. Catharina. 4 H. Saturninus. Haarlem] 2 H. Radboud. 3 H. Saturninus. Roermond. 2 H. Albricus. 3 H. Sa turninus. VRIJDAG 30 Nov. H An dreas. Credo. Praef. der Apostelen. ZATERDAG 1 Dec. Utrecht. Mis v. d. H. Catharina. 2 H. Maagd. 3 Kerk of Paus. Credo. Haarlem. H. Eligius. ZONDAG 2 Dec. Ie Zondag v. d. Ad vent. Geen Gloria. 2 H. Bibiana. 3 H. Maagd. Credo. Praef. H. Drievuld Utrecht. 2 Octaafdag H. Catharina. 3 H. Bibiana Credo. Praef. H. Drie vuldigheid. Er ligt een beklemming over deze na-oorlogsehe wereld, welke niet slechts in de öagelijksehe gesprekken, maar tot zelfs in „e ledevoeringen van staatslieden tot ui—lig komt. De wereld gaat gebukt onder den angst voor een dreigende en onont koombare catastrophe, waartoe voor al de ontdekking der atoombom aan leiding geeft. Men vreest voor de on gekende krachten die verscholen lig gen in het atoom en voo,- de onbe rekenbare gevolgen die een vrijma king der atoomenergie voor het leven op aarde kan hebben. En toch zijn ook de krachten der atomen gebonden aan vaste en on veranderlijke wetten, welke de mensch kan doorvorschen en welke hij aan zich dienstbaar kan maken. Want de mensch is heer der schep ping en hfj zal ook op deze krachten zijn stempel drukken Wat wij echter wel moeten vreezen is de onbereken bare menschenwil. die Gods wet kan overtreden en zijn wil kan richten ten goede of ten kwade. Daarom vraagt St. Paulus in het Epistel: „dat gij vervuld naoogt worden met de kennis van den wil van God in alle geestelijke wijsheid en inzicht". Dit is geen zinloos vroom gepraat maar diepe werkelijkheidszin. De menschheid wordt niet tot oorlogen en crises gedreven door blinde mach ten, maar door den geperverteerden wil van den mensch Erger dan alle catastrophe» die ons kunnen treffen is immers het verbreken van onze verbinding met God. De totale on dergang komt niet door atoomkracht, maar door onzen eigen vrijen wil. Zelfs al zou de wereld, zooals velen voorspellen, door de atoombom drei gen vernietigd te worden, dan nog is er voor den Christen niets te vree zen, rrndat hij zich altijd bevindt in Gods hand. Van het wereldeinde weten wij niets af „Van dien dag of van dat uur weet niemand, zelfs niet de en gelen in den Hemel, r."cli de Men- schenzoon. maar de Vader alleen" (Mc. 13, 32) Zooals Christus den ondergang van Jeruzalem voorzag als een voorafbeelding van het komende wereldeinde, zoo kan ook de dreiging van een komende catastrophe voor ons een waarschuwing zijn voor het laatste uur. Dat dit echter geen reden moet zijn tot vrees, begrepen de eerste Christenen, die steeds gereed stonden voor Christus' wederkomst en in de Didachè reeds neerschre ven: „Moge de genade komen en dat deze wereld, voorbijga. Maran atha: de Heer komt!" Heel dit leven ls tenslotte een ver wachting van Christus' komst en een ingang ter eeuwigheid. Daarin ligt de prikkel, die de Christenheid voortdrijft, en de verwachting der Kerk op haar uiteindelijke thuis komst. De apocalyptische verschrikkingen verliezen haar schrikwekkendheid voor wie het woord van den ziener van Patmos verstaan: „Zie. Hij komt met de wolken". Want boven die duistere wolken zal de stralende Christus tronen met het lichtende kruis Zij die gelooven hebben de aarde lief. omdat zij een goed is, maar zij richten hun verwachtingen op den hemel, omdat het een eeuwig goed is. Aan het einde van den weg staat Christus om te oordeelen over vol keren en staten. Hij leeft en zij die gelooven zullen leven met Hem. Dat is de biljmakende zekerheid, die de Christenen met onuitbluschbare vreugde moet vervullen, ook in het donkerste uur Want God de Heer zal over hen lichten, die in bill ver wachten met den Geest en de Bruid zeggen: „Kom!" Hor U bet nagerecht mi serveert, als een ftrscbe, stevige feestpudding, of als roetje na een intiem dmertje, HONIG'S PUDDING steekt overal bovenuit doorzijn verrukkelijker! smaak en zijn niet te evenaren samenstelling I De bekende Amerikaansche schrij ver, humorist en filmspeler Robert Charles Benchlev Ss te New-York op 56-jarigen legftljd tengevolge van hersenvliesontsteking overleden. Eerste vertoning in Haarlem MARLENE DIETRICH in *9 (Destry rides againl m. James Stewart, Mischa Auer Charles Winninger e.v.a. Dagel. 2.30 w 4.45 7.15 - 9.30 u. Toegang 18 jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3