„Handschoenen op Java uitgetrokken Radiostations te Soerakarta en Djokjakarta bestookt Onze boterpositie DUIVELSCH HITTE-PROCES NEURENBERG BEWIJST: misdadigen toeleg van Nazi-regiem Britsche represaille Het weer LATE „VROOMHEID Document over Vênlo-incident 69ste JAARGANG No. 23403 MAANDAG 26 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weetë ff Weer in den aether Opstand te Bandoeng? Begrafenis gefusilleerden te Rotterdam Onderwijzers mogen zitting nemen in gemeenteraad Familie van Mussert gearresteerd D« Ambonneesche troepen Damaskinos blijft Familieberichten naar Indië Een beeld van wanhoop op het proces te Neurenberg. Da eens zoo trotsche Rijksmaarschalk van het Derde Rijk, Her mann Goering, op zijn nagels bijtend en voorover leunend op de beklaagdenbank, schijnt niet veel belang in den gang van het proces te stellen. Naast hem de indertijd naar En geland gevluchte Rudolf Hess en de man, die verdragen sloot en verbrak, al naar het hem uitkwam, von Ribbentrop Prof. Sehermerhorn spreekt tot Belg. journalisten „Ons lot is voorgoed aan elkander gebonden" Twintig jaar K.R.O. NIEUWE HAARLEMSCHE QURAN Engelsche, met raketwapens uitgeruste Mosquito's hebben Zondag voor het eerst op Java aanvallen gedaan op radiostations te Soerakarta en Djokjakarta. Volgens een communiqué van het Britsche Hoofd kwartier nemen de piloten als zeker aan, dat zij de stations vernietigd hadden. Een zegsman van de 23ste Britsche divisie heeft verklaard, dat „de handschoenen op Java thans zijn uitgetrokken," nu de Indonesiërs zich aan tal van wreedheden hebben schuldig gemaakt. Betreffende de aanvallen op de radiostations Soerakarta en Djok jakarta kan nog worden gemeld, dat de vliegtuigen tevoren pam fletten hadden uitgestrooid, waarin de bevolking werd gewaarschuwd de steden te verlaten Het radio station van Soerakarta gaf de order uit dat die pamfletten moesten wor den verzameld en deelde mede dat „wij om 9 uur onze uitzendingen zullen hervatten". Sindsdien is het station echter niet meer in de lucht geweest. Op het radiostation van Djokjakarta werden 13 raketbom- men geplaatst. Een Britsche zegsman gaf als reden voor het vernietigen van de radiostations het feit, dat deze sta tions ^boosaardige propaganda" de wereld inzonden, waardoor het volk werden opgehitst om tegen de Brit ten oorlog te voeren. De radiostation» van Soerakarta en Djokjakarta waren vannacht weer in den aether op de gewone golfleng ten. Zij zonden muzikale program ma's uit en zeer korte toespraken. Men heeft nog niet kunnen nagaan, of de uitzendingen gegilleden van de door raketbomraen getroffen zend stations uit of dat de Indonesiërs een mobielen zender gebruikten. I»e hulpexpeditie; die uitgezon den was om te zoeken naar pas sagiers en bemanning van het op 8 kilometer van Batavia veronge lukte Dakota-vltegtuig, lieeft In de omgeving van de machine de af grijselijk verminkte ïyken van de inzittenden gevonden. Het aantal slachtoffers is tot 25 gestegen. Brlt- selie troepen hebben, volgens U.P., rte naburige dorpen als represaille voor deze slachting kl' ascli gelugil. Uit officieele bron is Zondag vol gens A.P. vernomen, dat een „zorg vuldig voorbereide" opstand van In donesiërs te Bandoeng bij de Brit sche autoriteiten ongerustheid wekt. De toestand werd Zaterdagavond ern stiger, toen het hotel, waar de geal lieerde krijgsgevangenen en geïnter- Zaterdagmiddag zijn te Rotterdam onder groote belangstelling de stoffe lijke resten bijgezet van veertien on- dergrondsche strydete, die in 1942 en 1943 te Amersfoort gefusilleerd zijn. Na een défilé van deputaties van verschillende vereenlglngen en in stanties langs het bordes van de beurs aan den Coolslngel, vertrok de stoet omstreeks drie uur naar Croos- wijk. Hier herdacht burgemeester Oud de gevallen helden. De onderwijzer H. B. Kleine te Zutfen werd gekozen tot lid van den gemeenteraad Naar het oor deel van B. en W. was het raads lidmaatschap onvereenigbaar met het beroep van onderwijzer. De heer Kleine is toen in hooger beroep ge gaan, met gevolg, dat hij nu zijn plaats in den tijdelijken raad kan innemen. De weduwe van overste Mussert, die in de Meidagen van 1940 bij den Moerdijk werd doodgeschoten, passeerde dezer dagen met twee ge trouwde dochters en haar vijf kin deren den grenspost bij Glanerbrug. D** dames bleken lid te zijn geweest van de N.s.B., waarop zij door het veiligheidsdetachêment in hechtenis werden genomen. neerden zijn ondergebracht, aanhou dend werd beschoten en de electricl- teit en telefoonlijnen werden afge sneden. In de Britsche verklaring werd gezegd, dat de Gurkhas snel op treden. om de extremisten onder contröle te krijgen en inderdaad wa ren zij Zondagavond de situatie meester. Zaterdagavond hebben Engelsche troepen zich vrijwel geheel mees ter gemaakt van Soerabaja, twee weken, nadat zij begonnen waren de stad van vijandelijke Indone siërs te zuiveren. Een gevangen genomen Indonesisch officier heeft verklaard, dat omstreeks 5000 In donesiërs in deze campagne ge vallen zijn. In Batavia zijn de straatversper ringen opgeruimd: de stad is rusti ger, „hoewel verre van normaal". Indonesiërs hebben getracht, met behulp van 200 kleine vaartuigen, een landing uit te voeren aan den oever van het meer bij Ambarawa, waar geallieerde troepen de evacué's uit het platgebrande kamp bescherm den De gevechten namen in hevig heid toe. Na de landing hebben de Indonesiërs de nabijgelegen gevange nis bezet, waar zjj door tanks en artillerievuur uit verdreven zlln Te Semarang hebben de Britten een aanval van duizenden Indone siërs afgeslagen. Er is geen sprake van. dat de Ambonneesche en Menadoneesche troepen van het Ned.-Indische le ger van Java zullen worden ver wijderd. Tijdens een interview heeft admiraal Helfrich verklaard, dat Inzake de toekomstige activi teit van deze troepen nog bespre kingen gaande zijn. Op de „Nationale Indonesische conventie" is een resolutie voorge steld, om te protesteeren tegen de aanwezigheid van het B'rltsche le- aer op Java en voor te stellen, dat dit leger door een gemeenschappe lijke Australische en Iftmerikaan- sche macht vervangen wordt. Nadat aoofwel Bevin als de ambas sadeur van Amerika in Griekenland er bij den regent Damaskinos op hadden aangedrongen, niet af t?e treden, is deze op zijn besluit terug gekomen. Weersverwachting tot Dinsdag avond: Aanvankelijk buiig weer met kraclitigen Noordelijken wind, later afnemende en naar Zuid-West terugibopende wind, matige temperatuur. Zon onder 16.36. Maan 0.02— 14.17. Zon op 8.20. n Goering en 14 andere nazi- bonzen hebben Zondag in de ge vangenis een Lutneraanschen kerkdienst bijgewoond. Bl.j het bidden klonk de stem van den generaal van de Luftwaffe lulde boven die der anderen uit. Het was de eerste maal, dat den nazl- letders vergund was gemeenschap pelijk aan een godsdienstoefening deel te nemen. Tot nog toe moch ten de geestelijken de gevangenen slechts afzonderlijk bezoeken. De Lutheran 11 sche godsdienstoefening werïl in een cel gehouden, waar 'n eenvoudig altaar was opgesteld en waar de gevangenen op enkele harde houten banken konden zit ten. Hess, Rosenberg en Streicher bUjven den godsdienst ook In hun gevangenschap vijandig gezind. Von Papen, Frank en Sevss In- Ijuart daarentegen haddén be hoefte aan een katholieken dienst. Frank, die ln Polen tallooze priesters heeft laten doodschie ten, heeft verklaard, dat hij „de vertroosting der Kerk" noodig had. Veehouders, die tot dusver met hun gezinsleden op margarinebon nen boter ontvingen, zullen met de overige consumenten worden gelijkgesteld. Het gevolg hiervan is, dat de verstrekking van boter aan kinderen tot en met vier jaar den geheelen winter met het huidige rantsoen zal kunnen worden vol gehouden en dat aan alle overige consumenten waarschijnlijk nog driemaal de gebruikelijke hoeveel heid van 125 gram boter zal kun nen worden verstrekt. Afzenders van familieberichten wordt met nadruk aangeraden hun antwoorden op de ontvangen F.b.-te legrammen uit Indië zoo spoedig mo gelijk aan de P.T.T.-kantoren, resp. telegraafkantoren aan te bieden, op dat deze berichten nog met het vlieg tuig kunnen worden verzonden. De Duitsche kolo nel Killinger, be rucht om het kamp met de „zweet- •camers", waar gevan gengenomen Ameri- kaansch en Brttseh vliegpersoneel onder gebracht werd, om ver volgens ln cellen, als ovens zoo heet en be kleed met asbest, gemarteld te worden teneinde wat uit hen te krijgen, zal Maan dag met vier leden van zijn staf voor het ge recht verschijnen. De warmte werd verspreid door een ver borgen electrischen re flector, die een enorme hitte gaf. Er waren 240 cellen in het kamp. Gevangen genomen vliegers, die weigerden meer los te laten dan hun naam, rang en soldatennummer, wer den gedurende 14 da gen in volledige afzon dering opgesloten. Aan het einde van den ze venden dag werd een „Zweetcellen in gevangenkampen^ aanvang gemaakt met het duivelsche hitte - proces. De cel werd langza merhand verhit tot op een temperatuur, dat de mannen snakkend naar adem op den vloer lagen om maar een beetje frissche lucht door de naad on der de deur te krijgen. Indien de vliegers er dan in toestemden, valsche Roode-Kruis- vraagfcrmulieren in te vullen, die volgens de Duitschers voor de fa milie bestemd waren, werd dit soort van ver warming afgezet. Maar de formulieren waren van een zoo in het oog loopend militair ka rakter, dat de mannen deze zelden invulden. Gewoonlijk werden de gevangenen dan na twee weken naar de gewone kampen gezon den. Onder de getuigen bevinden zich ongeveer tien jonge mannen van de Britsche RAF die per vliegtuig naar het Britsche militaire ge rechtshof zullen komen om daar te getuigen van hun beproeving in het „zweethok", waar het metaal van hun slaapbank zoo heet werd dat zij het niet konden aanraken. (AP.) Hoe in de Berlijnsche Nazi-pa- leizen over dood of leven van mil- lioenen werd beslist, blijkt steeds duidelijker uit de doGumentin van Neurenberg. De stukken ioonen hoe Hitier en zijn satellieten sinds 1933 uitsluitend den oorlog tot een doel van hun politiek maakten. Zij wa- zich bewust van de draagwijdte van hun misdadigen toeleg', zooa's b.v. bewezen wordt uit een memoran dum van 2 Mei 1941 inzake de voor bereiding van den aanval op Rus land, waarin gezegd wordt. „De oorlog kan alleen worden voortgezet als de geheele gewa pende macht in het derde jaar van den oorlog door Rusland gevoed wordt. Er is geen twijfel aan, dat als gevolg hiervan vele millioen menschen zullen ster ven van honger, wanneer w(j uit Rusland dingen halen, die wij noodig hebben." In 1937 zei Hitier ln de Rijkskan selarij tot eenige medewerkers, dat Duitschland niet moest afsturen op een volledige overwinning van Franco in Spanje, doch meer ge ïnteresseerd was bij een lang voort duren van den burgeroorlog. De spanningen in de Middellandsche Zee moesten' gehandhaafd blijven, zoo dat Duitschland ervan kon profi- teeren om de Oosten rij ksche en Tsjechische kwestie „od te lossen." In 1939 waren Duitschland® finan ciën in een volkomen desolaten toe stand. Er was een deficit van mil- lioenen Schacht zag de naderende inflatie tegemoet. De catastrophe was voor de leiders ovenwei geen probleem, omdat de rooftocht het sluitstuk van hun economie moest worden. Hoezeer zij waren opgelucht toen het doel eindelijk nabij kwam, blijkt uit een zeer merkwaardige opmer king in een verslag van een ge heime zitting van de kopstukken waarin Von Brauchitsch de plannen voor den aanval op Polen ontvouwde en zeide, dat het een actie van enkele weken zou worden Goering sprong aan het einde van deze zitting op de tafel en voerde een vreugdedans uit. In de documenten komt ook liet incident van Vcnlo op November 1939 voor, waarbij Duitschers op Nederlandsch grondgebied eenige Fngelschen gevangen namen en een Nederlandsch officier doodden. Op 23 November 1939 hield Hitier een rede over de politieke situatie voor alle opperbevelheb bers, waarbij hij. sprekend over de gevaren, die het Ruhrgebied konden bedreigen, zeide: „In België en Holland is ieders sym pathie voor Enggeland en Frank rijk. Denk aan het incident te Venlo; de mam die werd doodge- geschoten, was geen Engelsch- man, doch een Nederlandsen staf officier. Dit hebben wij verzwe gen in de pers. De Nederlandsche Regeering vroeg uitlevering van het lichaam van den Nederland- schen officier. Dat ls een van haar grootste domheden. De Ne derlandsche pers noemt het Inci dent in het geheel niet meer. Op een gegeven oogenbllk zal ik daar van gebruik maken om myn actie te motlveeren." Hitier zeide voorts, dat hij Frank rijk voor wilde zijn met een inval in België. „Mijn beslissing ët^at vast. Ik zal Engeland en Frankrijk op het gunstigste oogenbllk aanvallen. Het schenden van de neutraliteit van België en Holland ls daarbij ven geen beteekenis. Niemand zal daarover spreken als wij gewonnen hebben. Wij zullen de schending van de neu traliteit niet op een zoo idiote ma nier laten blijken ais in 1914." Iedere hoop op een compromis noemde Hitier kinderlijk. Het ging volgens hem niet over het lot van nazl-Dultschland. maar over da vraag, wie Eurona ln de toekomst zou overheerschen. „Voor Efclgië ls de bevrijding op voordeeliger wijze gekomen dan voor Nederland. Wij heb ben een barren oorlogswinter ach ter den rug. waarin ongeveer 50 000 menschen van honger ziin omgekomen. Op het oogenblik staan de lage landen aan de zee leder op eigen wijze voor gelijk aardige problemen van herstel en opbouw", aldus prof. Schermer hom tijdens een diner, aangebo den door den R.V.D. aan Belgi sche journalisten. Wij wonen naast elkaar, zoo ver volgde spr., en zoo wij ooit gedacht I hebben gescheiden te leven, moet die gedachte verdwijnen. Ons lot is voorgoed aan elkander gebonden. Neutraliteit en zelfstandigheid ln klassieken zin is onmogelijk gewor den. Fan "root deel van Bel. glë srr-a'n dezelfde taal alk wij. Wij hebben reeds eenmaal onze taal vereenvoudigd, zonder met België overleg te plegen. Nu doen. wij dat wil en aldus krijgen onze plannen op dat gebied meer kans op succes. Ook-andere banden op cultureel gebied moeten in de toe komst worden ontwikkeld. Zondag j.l. was het 20 jaar gele ien, dat de Kaïh. Radio-Omroep zijn taak begon, welk feit dcor het per soneel in een intieme bijeenkomst is herdacht, 's Morgens was men te zamen gekomen in de St. Anna- kapel te Hilversum, waar de nieuwe voorzitter van den K.R.O.. prof. dr. J B. Kors O.P., een plechtige H. Mis celebreerde. Na afloop vosrd-en bij een gezamenlijk ontbijt verschil lende sprekers het woord. Het bouwen van een nieuwe spoorbrug over de Maas te Bugge- num is bijna voltooid. Zaterdag 1 December zal de eerste kolentreln over de brug rijden en via Den Bosch en Nijmegen rechtstreeks naar het Noorden van ons land gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1