Witte vlag te Bandoeng geheschen Doodstraf tegen Mussert geëischt Sjahrir vindt steun bij de Nationale Conventie MONUMENT - - van alom levend verzet Goede stemming van den „leider" verdween bij het requisitoir Hevige aardbeving 69ste JAARGANG No. 23405 o WOENSDAG 28 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week; ZENDER DJOKJAKARTA MN GEVALLEN Motie van vertrouwen Studenten in opstand Het weer (jn de stille duinen^ Ontroerende rouwplechtigheid aan het Eeregrafhof „Leider van het Ned. volk" Na de herdenking 63 zusters op Java overleden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 28 Nov. (ANF-Aneta). Oe Indonesiërs te Bandoeng heb ben verzocht de militaire acties te doen staken. De „gouverneur" van West-Java is met een witte vlag naar de Brit- sche linies gegaan en werd van de voorwaarden op de hoogte gesteld, Hij kon echter geen toezegging of voorstellen doen. De Britsche voor waarden waren de volgende: 1. Evacuatie van alle Indonesiërs uit een gebied dat begrensd wordt door de spoorlijn OostWest; dit vóór 29 Nov. 12 uur. Indonesiërs, die daar na dien tijd nog verblij ven, zullen worden neergeschoten. 2. Burgers mogen niet binnen 200 meter van een Britschen of Japan- ichen post komen. Mannelijke Indo nesiërs, die zich bij wegversperrin gen ophouden, zullen worden neer geschoten. De operaties te Soerabaja naderen het laatste stadium. Men verwacht dat spoedig alle weerstandsnesten zijn opgeruimd. De laatste verliescij fers zijn, naar Reuter meldt: gesneu veld: 12 officieren, 4 officieren met speciale opdracht van den onder-ko ning, 2 manschappen en 91 Britsch- Indlsche manschappen; gewond: 16 officieren, 14 officieren met speciale opdracht van den onder-koning, 16 Britsche manschappen en 414 Britsch- Indlsche manschappen; vermist: 4 officieren, 3 officieren en 99 Britsch- Indische manschappen. Een Britseh vliegtuig heeft Dins dag tweemaal een aanval gedaan ap Indonesische troepenconcentra ties ten Zuid-Westen van Ambara- wa. Twee Mosquitos met raket ten aan boord en twee Mosquitos, die 500 ponds-bommen meevoerden, hebben voorts een aanval gedaan op het Indonesische radiostation Djok jakarta, dat weer na den eersten luchtaanval in den aether was ver- Schenen. Uit Soerabaja is een Mahratta-bataljon overgeplaatst naar Midden-Java, om de Britsche eenheden aldaar te versterken. Uit Indonesische bron is bericht ontvangen, dat de Engelschen lucht landingstroepen zouden gebruiken ter versterking van hun strijdkrach ten in het gebied van Ambarav.'a. Volgens inlichtingen van Neder- landsche zijde worden de ontvoerin gen in Batavia die dagelijks in aantal toenemen volgens een zorg vuldig uitgewerkt plan uitgevoerd. Dit systematische terrorisme heeft zijn. centrum in het gebied van Meester Cornells ten zuiden van de hoofdstad. De leden van den kortgeleden in Australië opgeriehteu Bond van Ne- derlandsche Oudkrijgsgevangenen en -geïnterneerden zijn zóó bezorgd voor het lot van hun vrouwen en kinderen, die nog steeds op Java verblijven, dat zij een telegram heb ben gezonden aan prof. Schermer- horn, waarin verzocht wordt onmid dellijk van de geallieerden die zee- en luchttransportmiddelen te ver krijgen. die noodig zijn voor een spoe dige evacuatie. De „regeering" van Sjahrir heeft op de ..Nationale Indonesische Con ventie" een motie van vertrouwen gekregen met 89 stemmen voor, 7 tegen en 11 blanco. In een Inter view met A.P. sprak Sjahrir er zijn voldoening over uit, dat zijn poli- Dinsdagmorgen zijn 10 leden Van de R.K. Studentenvereeniging ySanctus Virglllus" uit Delft net gebouw van het Gewestelijk arbeidsbureau binnengedrongen, gevol?e van de Jodensta- l®ar geleden, door „fj^i2£hers aan "de Studenten vereeniging was ontnomen. Zeven maanden na de bevrijding is het gebouw nog steeds niet in han den van de rechtmatige eigenares. De studenten sloten den aanwezi gen portier op, hingen het vaan- dei van de vereenigin® uit en weigerden den ambtenaren den toegang tot het gebouw. Daarna greep de politie in. De in het ge- bauw aanwezige studenten, wer- den gearresteerd; zij zijn later weer op vrije voeten gesteld. tiek en zijn ministerie een zoo grooten steun hadden ontvangen en verklaarde: „De weg is nu vrij voor belangrijke vorderingen in' allerlei richtingen." Op de conventie is besloten, dat een aantal nieuwe ministers aan het „kabinet" zuilen worden toegevoegd. Vandaag zal het uitgebreide „kabi net" bijeenkomen en waarschijnlijk zullen de namen der nieuwe „mi nisters" worden bekend gemaakt. Het schijnt dat de kansen op ver dere besprekingen ongewijzigd zijn gebleven. Robert Kiek verneemt, dat ook een motie is aangenomen door de conventie, waarin de wenschelljk- held wordt uitgedrukt vau het vervangen der Nederlandsche, Brit sche en Britsch-Indische troepen door Australische, Amerikaansche, Chineesche en Russische. De bij eenkomst zou eeu stormachtig ka rakter hebben gedragen en Sjahrir zou slechts hebben gewonnen, na dat hij had toegezegd, zijn „kabi net" te zullen uitbreiden. Hatta heeft bevestigd, dat de „re geering" eenigen druk had ondergaan van eenige leden der conventie, die wenschten, dat de „regeering" een krachtige houding aannam ten op zichte vair Soerabaja. Dit beteekent waarschijnlijk, dat de „regeering" openlijk de extremisten zou moeten steunen. Hatta zeide verder, dat de „regeering" geen besprekingen met de Nederlanders kon houden „onder de schaduw van terrorisme bedreven door Nederlandsche soldaten" maar steeds bereid was besprekingen te voeren met de Britten. Sjahrir is als overwinnaar te voor schijn gekomen, maar als een over winnaar wiens handen meer ge bonden zijn, dan toen hij zijn taak drie weken geleden aanving, aldus Robert Kiek. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk matige, later weer toenemende ineest Westelijke wind. Wisselende bewolking, plaatselijk enkele buien. Ze mie teinpérüXuur. Zon onder 16.34. Maan 1.12-14.42. Zon op 8.25. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bewijzen de laatste eer aan de gefusilleerden, die thans rusten op het Eeregrafhof in de duinen bij Overveen (Foto Meerendonk-P) Stil en statig trokken gisteren duizenden langs de wegen, welke waren afgezet met jongens en meisjes van de scholen in Haar lem en den omtrek, die op (jleze wijze een eerehaag vormden tot aan het eeregrafhof in Bloemen- daal. Voorop gingen de soldaten, die voorzichtig hun kostbaren last droegen, terwijl de Nederlandsche vlag, die halfstok doch trots van uit de huizen hing, licht wuifde als een laatst# groet. De met zwart omfloerste trommen rof felden dof en donker hun rhyth- misch rouwlied, alleen bestemd voor helden Het duurde geruimen tijd, voordat allen de duinen bereikt hadden, zich op het eeregrafhof verzameld had den en hun een plaats was toege wezen. Eerst om ongeveer half vier kon de plechtigheid beginnen, na dat Koningin Wilhelmina en ook Prinses Juliana met Prins Bernhard reeds waren gearriveerd. Het was een ontroerend moment, toen Hare Majesteit en het Prinse lijk Paar zich van hun zetels ver hieven en met eigen handen een krans neerlegden aan de open groe ve, voor de opgestelde baar. Mevrouw E. van Maasdijk zegde vervolgens een gedicht op. dat zij geschreven had ter herdenking van hen, die voor het vaderland in de Hollandsche duinen vielen. Tijdens het zingen van het Wilhelmus werd de kist met het stoffelijk overschot van haar, die het symbool was van de honderden, die in den bezet tingstijd zijn gefusilleerd, langzaam in het gedolven graf neergelaten. Een peleton van 25 lanciers, dat tegen de duinen was opgesteld, schoot een salvo af, dat een eeresaluut was voor -de liefde, de trouw en den moed, waarmee de slachtoffers hun leven veil hadden. Namens alle familieleden bedankte dominee Post voor de overweldigen de belangstelling. Hij wees ten slotte op de waarde, die het heldenkerkhof heeft vooral voor het nageslacht als een gedenkteeken van den strijd te gen de onderdrukking en als een monument van het alom levende verzet, dat ons uiteindelijk de over winning bracht. Even zelfbewust als gisteren betreedt Mussert de rechtszaal. Een kwartier lang verraadt zijn gezicht een goed humeur. Dat is het kwartier, waar wij wachten op het hof. Maar dan is het ook afge- loopen. Het woord is direct aan den procureur-fiscaal en zijn requisitoir moet wel iedere goede stemming in een man als Mussert doen ver dwijnen. De stem van mr. Zaayer verraadt de minachting voor den kleinen man, die zich een heerscher waande. Zijn woorden zijn als zweepslagen, zijn zinnen vol van ironie. Aan het slot van zijn requisitoir eischte hij de doodstraf. „Het grootste bevrijdingsfeest," zegt hij, „vierden wij 31 Augustus. Dit proces is het tegenstuk van dien feestdag. De bevrijding betee- kende voor ons volk evenzeer de terugkomst van onze Koningin als de bestraffing van Mussert, in wien alle verraad gesymboliseerd is. Ik heb gemeend van de zaak-Mussert meer werk te moeten maken dan voor de bewijsvoering noodzakelijk was. Ik had hem ook twee maanden geleden voor de rechtbank kunnen brengen. Doch het gaat hier niet alleen om de straf, die deze man verdient dat weten wij ook wel zonder proces doch tevens om de werkwijze van de N.S.B. en haar leiders vast te leggen. Daartoe moesten tal van docu menten en stukken worden verza meld, o.m. de documenten, die Mussert bij zijn arrestatie ter be schikking van den minister van Buitenlandsche Zaken stelde. De ten laste legging bestaat uit drie deelen voor de eerste twee dee- len de poging Nederland onder vreemde heerschappij te brengen en voorts de poging tot den on- grondwettelijken staatsgreep en geeft Mussert de twijfelachtige eer de eerste te zijn sedert de stichting van het Koninkrijk, die daarvoor terecht staat. Anton Adriaan Mus sert is geen politicus van huis uit maar een ingenieur, een bekwaam ingenieur. Ik stel er prijs op dit te verklaren. Reeds in 1935 ging de N.S.B. met Mussert aan het hoofd een geestelijk bondgenootschap aan met Duitschland en Italië en de laffe overval op ons land in Mei 1940 was voor Mussert ook een bevrijding. En dat zet hij ook. na uit - zijn niet zeer heldhaftige schuilplaats te zijn gekropen. Mr. Zaayer schildert in zijn uitvoerig re quisitoir, veelal aan de hand van Mus- sert's dagboek, bet erbarmelijk bedrijf der N.S.B. in bezettingstijd. Na het geestelijke landverraad volgde door de aanbieding van de nota betreffende den Statenbond onder „den Führer aller Germanen" het feitelijke landverraad. „Musifcrt liet zich zoet houden met de woorden van Hitier. zooals niet- arische wilden zoet gehouden kunnen worden met kraaltjes en spiegeltjes". En met veel ironie stelt de procureur- fiscaal" vervolgens in het licht het ge pruts van den man in het verdachten bankje, die zich staatsman van for maat waande, maar wien met zijn vol gelingen geen andere keus werd gela ten door den bezetter dan slaaf te zijn (Foto v. d Reyken) Jegens Duitschland: „Trouw tot inden dood aan den Führer." „Dat is het beste voor Nederland", zeiden Seyss en Schmidt, „vertrouwen op onzen Fiihrer." En Mussert deed het. Het plan van Mussert, zich als re gent te laten uitroepen teekent hoe Mussert het er om te doen was de macht in handen te krijgen. Door de jaren was dit zijn streven: be langrijk te zijn, macht te hebben. Zelfs de Duitschers hadden echter nog zooveel politiek inzicht, dat zij het onmogelijk achtten, dezen door het geheele volk geminachben on verafschuwden man op de eerste plaats te zetten. Bij zijn bezoek aan Hitier in December 1942 wordt hjj dan ook afgescheept met den titel „leider van het Nederlandsche volk". Dat was nog niet eens een half ei. maar een leege dop. Intuaschen heeft de „staatssecretarie" vau Mussert den Nederlandschen be lastingbetaler een millioen per Jaar gekost. (Vervolg op pagina 3) Haarlem, de zevenhonderd-jarige stad, die nog geen week gele den een bly feest vierde, droeg gisteren een nationaal stempel en stond in het teeken van den rouw. Wij wisten de Koninklijke Familie in ons midden, wij verleenden gast vrijheid aan duizenden nabestaanden van gefusilleerden, wij schaarden de bloem van onze Jeugd langs de we gen om de laatste eer te bewijzen aan het dappere meisje van het ver zet, symbool der vier honderd twee en twintig in de Bloemendaalscne duinen vermoorde landgenooten. Ge lukkig is er geen graf van den on bekenden in ondergrondschen strijd gevallene, dank zy het uitstekende identificatiewerk van de deskundi gen. Daarom werd Hannie Schaft, het eenige in de duinen begraven meisje, voor allen gekozen. Haar verdien sten, haar moed en strifd zijn be- nydenswaardjg en dwingen tot eer bied, maar in de «geschiedenis zal baar naam niet persoonlijk blijveu voortleven, doch als één der duizen den, door Duitsche moordenaarshand van het leven beroofd. Onvergetelijke, tot nadenken stemmende, momenten heeft deze nationale begrafenis ons gegeven. Het ontroerende défilé in de oude St. Bavo. met de zoo veel zeggende bloemenhulde; het oogen- blik waarop de kist met het stoffe lijk overschot langzaam de kerk werd uitgedragen, terwijl allen het Wil helmus zongen; de korte, indrukwek kende plechtigheid op den eerehof, waarbij ieder aan z ij n doode dacht en er om weende. Langs de wegen naar den Zeeweg stonden de menschen zwijgend ta kyken naar den bijkans eindeloozen stoet; het was geen nieuwsgierigheid maar medeleven en herdenken. Hoe- velen dachten niet aan een familielid, dat, hier, in het buitenland of in ons Indië door het oorlogsgeweld of het verraad het leven moest laten? Er werd gezwegen en alleen de treur muziek van de Koninklijke Militaire Kapel verbrak de eerbiedige stilte. De Jeugd was over bet algemeen doordrongen van de opdracht, zoo dat het lange wachten in de koude geen ordeloosheid veroorzaakte. Toen we een verkenner, die wat blauw in z'n gezicht geworden was, vroegen of hij het erg koud had, antwoordde hij fleir„Dat wel. Maar we hebben het er graag voor over!" Laten ze daar aan blijven denken, wanneer ze voor moeilijkheden staan bij den opbouw van Nederland, een opbouw in vrijheid, mogelijk gemaakt door den strijd van de thans in den eere hof rustenden Er zyn bij deze herdenking geen ijle. leege gelegenheidswoorden ge sproken. Bijna alle sprekers gaven te kennen, dat God de kracht en het houvast is. De minister-president, prof. Schermerhorn, zeide tot de na bestaanden: Gedenk, dat God re geert! Dominee Gravemeyer citeerde osalm 23: De Heer is mijn herder en wees er op. dat het bloed van Jezus Christus geen vergelding vraagt, maar verzoening. En vanzelfsprekend gaf ook Deken J. C. W. van de Wiel een troostend, door Godsvertrouwen in gegeven woord mee aan de aanwezi gen Hij richtte zich tot de gevalle nen' en' zeide: „Gij hebt ons vader land gekroond met een roemvolla nagedachtenis. Ons herrezen vader land zal op u blijven wijzen als op zijn glorievolle litteekens, waarmee het werd overdekt in een strijd op leven en dood. Helden van Neder land, ons oog rust op u! Dat ook Gods oog moge rusten op u, dat is onze wensch en ons gebed voor do rust uwer zielen." In menig huisgezin is gisteravond over het aangrijpende gebeuren ge sproken. Angstige herinneringen zijn opgehaald, dankbaarheid is geuit voor het behouden leven. Maar óók is in onze gezinnen na tafel of bij het avondgebed gebeden voor die vier honderd twee en twintig, die daar nu zoo vredig in de duinpan, bedol ven onder de bloemen, rusten. Laten we hen en de duizenden anderen blijven gedenken, ja nooit vergeten. Dan is de dag van gisteren van de grootste beteekenis geweest, óók voor het nageslacht Seismologische stations aan, de West- en Oostkust der Ver. Staten hebben een zware aard beving geregistreerd, die moet hebben plaats gevonden in de buurt van de Zuidchineesche Zee, mogelijk in Nederlandsch- Indië. Als de aardbeving op landgebied heeft plaats gevon den, moet enorme schade zijn aangericht. De religieuzen van de Romein- scfae Unie hebben van de Provin ciale Overste van Ned. Oost-Indië bericht ontvangen, dat van einde 1941 tot 18 Nov. 1945 op Java in kampen tengevolge van honger oedeem, uitputting en lijden van allerlei aard, 63 van haar mede zusters zijn overleden. Maandag 3 December wordt het reizigersverkeer met Brussel hervat. Dagelijks zal een trein uit Amster dam C.3. vertrekken om 13.09 uur. In de tegenovergestelde richting ver trek Brussel 9.30 uur, aankomst Am sterdam 17.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1