Proces tot slakkentempo teruggebracht Het proces tegen Mussert Ambassadeur Ver. Staten in China treedt af Komen ze, of komen ze niet? Beklaagden toonen weinig interesse Scherpe critiek op Amerika 's huitenlandsche politiek Details van politieke en militaire voorbereiding aan de orde Charlotte Kohier „Dynamische" propaganda Binnenkort weer brillen yOEN SDAG 28 NOVEMBER 1945 PAGINA NEURENBERG Golf van misdaden in Duitschland Myron Taylor naar Vaticaanstad terug Middenstandsexamen 1946 heeft autö-ongeluk „Radiobaken" opgeheven, Renners naar Amerika? Hockey en ijshockey Rectificatie Prijsraadsel FIGL, de nieuwe man in Oostenrijk Het Russische massagraf te Amersfoort Prijs voor consumptie- melk V erzekeringspremies WASHINGTON, 28 Nov. (IJ. P.). Patrick Hurley is afgetreden als Amerikaansch ambassadeur in China, er de beroepsdiplomaten van het Staatsdepartement van be schuldigend, dat zü de funda- menteele principes van de Amerikaansche huitenlandsche politiek saboteeren. Hij zeide in zijn vernietigende kritiek op den buitenlandschen dienst van de Ver. Staten, dat „wij ons heden in de diplomatie per- mitteeren in een machtsblok aan de zijde van het koloniale impe rialisme tegen het communistische imperialisme meegetrokken te wor den. Een verbazingwekkend feit in onze huitenlandsche politiek is de groote tegenstrijdigheid tusschen de aangekondigde politiek en ons gedrag in de internationale betrek kingen. We hebben in het Verre Oosten den oorlog beëindigd, lend- lease hulp verschaffend en onze geheele reputatie gebruikend om de democratie te ondermijnen en het imperialisme en communisme te versterken." Hurley zeide verder, dat de be- roepslieden uit den buitenland- •schen dienst de zijde hadden ge kozen van de gewapende Chinee- sche communistische partij en 't imperialistische blok van naties, wier politiek het is China tegen zichzelve verdeeld te houden. „Onze beroepsdiplomaten leggen voortdurend aan de communisten uit, dat mijn poging om een ineenstorting van de nationale regeering te vermijden niet de politiek van de Ver. Staten ver tegenwoordigt." Tevens zeide Hurley, dat deze diplomaten ook de chineesche com munisten adviseerden geen uni ficatie met het Chineesche natio nale leger te accepteeren, tenzij de communisten de contróle zouden krijgen. Nader wordt gemeld, dat gene raal Marshall, tot voor kort chef van den staf der Ver. Staten, is benoemd tot ambassadeur in Chi na. Tot een slakkentempo is het proces te Neurenberg terugge bracht, nu het tribunaal besloten heeft het documentaire getuigen- materiaal geheel op te lezen. Daar door waren er meer. leege stoe len dan ooit. Na de sensationeele documenten Van de laatste dagen, vormden de details van de politieke en mili- Het Amerikaansche leger kwam Dinsdag in Beweging om een golf Van misdaden te verpletteren met de aankondiging, dat wachten zul len worden geplaatst om de kam pen van verplaatste personen en dat een pas-systeem zal worden ingevoerd. De wijdvertakte plun deringen en moorden van Duit- schers door verplaatste personen, Waarvan de meeste Foolsche sla venarbeiders zijn, werden beschreven door een leger-zegsman als het ernstigste veiligheids-vraagstuk waarvoor de bezettende macht zich tegenwoordig gesteld ziet. Ameri kaansche bevelhebbers hebben be vel gekregen tot een snelle bewa pening van de Duitsohe burger lijke politie, die onder oppertoe zicht van het militaire bestuur zal werken. Zwaar bewapende rondzwervende benden van ver plaatste personen hebben vooral hun slag geslagen in afgelegen dorpjes en boerderijen. Eén bende vermoordde onlangs acht leden van één Duitsche familie, die drie generaties vertegenwoordigde, ter wijl bij Regensburg al 33 moor den waren gepleegd. Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger van den presi dent der V. S. bij den H. Stoel, zal na een langdurig verblijf in de Ver. Staten weer naar Vaticaan stad terugikeeren. De inschrijving voor het examen voor het middenstandsdiploma alge- meene handelskennis, waarvoor de aanmeldingsformulieren uitsluitend per briefkaart kunnen worden aange vraagd bij het centraal secretariaat voor het middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96a, Den Haag, sluit onherroepelijk 9 Januari. Het schrif telijk gedeelte zal worden afgenomen op 26, 27 en 28 Maart a.s. en het mondelinge gedeelte in de week van 3 Juni 1946 en de daarop volgende weken. een merk- taire voorbereidingen bare anti-climax. De beklaagden luisteren slechts sporadisch naar het gesprokene. Een van de voornaamste punten, die Dinsdag behandeld werden, was de geheime opbouw van de Duitsche vloot. De aan klager toonde een manuscript, waarin o.a. beschreven wordt, hoe constructie-experimenten voor de onderzeevloot onder ca mouflage van een civiel bureau in Nederland, Spanje en andere landen werden uitge voerd. In 1934 beval Hitier reeds den bouw van hulpkruisers onder ca mouflage van transportschepen. In tegenstelling met deze binnenka- mersche plannen der nazi-leiding, citeerde AJderman passages uit Hit ler's redevoeringen, waarin deze verklaarde geen politieke aanspra ken te hebben in Europa. Ook Goe- ring's interview met Ward Price, waarin de ex-veldmaarschalk ver klaarde, overtuigd te zijn, dat. „de Luftwaffe nooit zal worden ingezet om andere volken te bedreigen", werd gememoreerd. De nazi-rooster en de procesaan klacht werden door den aanklager in zeven deelen verdeeld, van de jaren 19331936 tot de agressie van de Ver. Staten. In samenwerking mef de Engelsche Marine wordt in het Noordzeekanaal het 9000 ton metende schip gelicht, dat de Duitschers als versperring hadden laten zinken. Op den romp zijn „stroppen" aangebracht, die door hun geicicht het schip, indien het door het ophijschen een bepaalden stand bereikt heeft, zullen doen rechtkantelen (Foto Nosa.-P) (Vervolg van pag. 1) Maar Mussert's ijdelheid was be vredigd, en hij haastte zich om brief papier met eén nieuw' Nederlandsch wapen te laten drukken: Eendracht 'maakt macht, stond er op. „Zeer toe- gasselijk op de N.S.B. aelf", zegt mr. aayer. En wat het derde deel van de ten laste legging betreft hulpverlee- ning aan den vijand de geheeie activiteit van de N.S.B'. is één voort durende hulpverleening aan den vijand geweest. Mussert heeft hier ruiterlijk hekend, dat hij wist, dat Nederland in oorlog met Duitschland was, maar hij lapte dit staatsrecht, naar hij in Lunteren zeide, aan zijn laars. Van de 45.000 mannelijke N.S.B.-ers beneden de 45 jaar waren er dan odk op een gegeven moment 23.000 in militairen dienst. En als Mussert gezegd heeft, meer dan iemand anders verantwoordelijk te zijn voor de Nederlandsche bijdrage aan den strijd in het Oosten, dan dient hij daar ook meer dan iemand anders voor te worden gestraft. „Zijn politiek was een volslagen misluk king", aldus mr. zaayer. Het was immers niet en nooit de vraag wat MUssert wilde, maar wat de Duit sche machthebbers wilden. Hij heeft wel eens tegengesputterd spr. heeft vele voorbeelden maar het eindigde er toch altijd mee, dat Mus sert deed wat hem bevolen werd. Na Mei 1943, toen de gematigde elementen het onderspit moesten del ven tegen Himmler en de zijnen, was de rol van de N.S.B. uitge speeld, al mocht ze eenige hand- langersdiensten verrichten. Over de verwarring in de Mediagen is mr Zaayer vrij uitvoerig. HU is echter Charlotte Kohier heeft Zaterdag te Enschede een auto-ongeval gehad en liep daarbjj een lichte hersenschud ding op. Gedurende de maand De cember zal zij niet kunnen optreden. „Het radiobaken van dezen mid dag begint met...." Van midden Juli af heeft deze oproep dagelijks enkele malen door den aetiher ge klonken. Thans echter is deze uit zending opgeheven. Het radiobaken dat als bemiddelingsbureau op trad, had tot taak door middel van radio-oproepingen inlichtingen te krijgen over personen, die nog niet uit Duitschland waren terug gekeerd. In totaal zijn 5600 aan vragen afgewerkt. Het radiobaken stond in nauw contact met het Roode Kruis en den Dienst der Repatrieering in 's-Gravenhage. tot de conclusie gekomen, dat Mus sert den strijd van Nederlanders te gen Nederlanders in die dagen niet heeft gewild. Hij hield zich inder daad aan de gekruiste armen. Wat hem echter wél ten laste wordt ge legd is erg genoeg. Geen volk .in Europa, aldus mr. Zaayer, heeft zoo bitter geleden als het Nederlandsche En op geen volk Is zulk een groote geestelijke druk uitgeoefend, welke echter te pletter liep op zijn geestelijk verzet. Mussert echter predikte onderwerping aan Duitschland, zonder meer. En waarom? Om als Judasloon macht te krijgen en erkenning als lei der. Leider van een volk. dat hem om zijn opgeblazen 2kikkerigheid te belachelijk vond om hem te haten. Zijn beleid was geen lei derschap, doch marionetschap in dienst van den vijand. Mussert was landverrader en marionet.. Mr. Zaayer besloot zijn requisi toir als volgt: Htf, die tijdens een strijd op leven en dood een leiderspositie bekleedt en dan niet voorgaat in den strijd tegen den vijand, begaat, hij moge dan heeten Mussert of De Geer, een misdaad jegens zijn volk. Tegen den man, die dit heeft be staan, requireer ik thans, dat uw hof hem zal schuldig verklaren en, recht doende in naam van H. M. de Koningin, zal veroordeelen tot de doodstraf. Het is stil in de zaal, als deze woorden vallen. De procureur-fis caal bracht ze uit met verheffing van stem, na een requisitoir, dat precies twee uren duurde. Er zal wel niemand in de zaal zijn, die de zen eisch niet verwacht had. Ook Mussert niet. Hij blijft er kalm on der, dit is geen vreeselijke verras sing voor hem en niet voor ons. Toch is de spanning in de zaal ge broken, als de verdediger, mr. Wyckerheld Bisdom, het woord neemt. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht de wachtmeester van politie K. Ro- dermond, die in Juli 1944 den Jood A. Bliek en dominé Ader uit Nieuw- Beerta had verraden, waardoor bei den den dood ingingen. Bovendien is door zijn verklaring de bewoon ster van het perceel in de Pieter Kiesstraat, waar de Jood was onder gedoken, gevangen genorffen. Ver dachte had het vertrouwen van de illegale werkers, doch heeft hier van schromelijk misbruik gemaakt, door hen in handen van den S. D. te spelen. De openbare aanklager, die het gedrag van dezen man fel critiseerde, elschte de zwaarste straf: de doodstraf. De propaganda tocht van de Rus sische voetbalclub Dynamo mag wel bijzonder geslaagd heeten. In feite is het een tocht door Enge land, maar wanneer men de zaak goed beschouwt, hebben de Russen niet alieen in het Vereenigd Ko ninkrijk, maar ook in de andere West-Europeesche landen furore gemaakt. In Engeland zelf door hun uitstekend spel en hun goede resultaten, in de andere landen door berichten en geruchten, dat ze op den terugweg naar Moskou nog wedstrijden zouden komen spe len te Parijs, Brussel, Amsterdam, Rotterdam en zelfs volgens be paalde berichten althans in Breda. Men mag echter welhaast aanne men, dat de Russen ,waar ze Engeland met hun voetbalspel veroverden zich in de andere West-EUropeesche lan den met de over hen verspreide, fa bels, berichten en geruchten tevre den steller». Wel heeft het bestuur van Volewijekers in tegenstelling tot dat van Feyenoord nog steeds geen bericht ontvangen, dat de zaak niet doorgaat, maar in tot oordeelen bevoegde kringen neemt men aan, dat de gasten uit het Oosten hun propaganda ook zonder wedstrijden op het continent „dynamisch" ge noeg achten, om nu met een gerust hart naar huis te kunnen terug- keeren. Intusschen waren om den wed- strijde welken de Russische ploeg van daag in Glasgów tegen de Rangers gespeeld heeft, nieuwe moeilijkheden gerezen. De Russen hadden n.l. ver klaard niet tegen de Schotsche kam pioenen te zullen uitkomen, wan neer dezen den juist van Everton overgenomen voorhoedespeler Jimmy Caskie zouden opstellen. Glasgow Ranger^ had daartegen fel gepro testeerd, maar omdat de Russen voet bi) stuk hielden en de Rangers de 9Ó.C00 toeschouwers die reeds een kaartje gekocht hadden niet wilde teleurstellen, had het besloten Cas- kie niet op te stellen. Het „euvel der Zesdaagschèn'% dat In Europa momenteel nog niet aan de orde is gekomen, schijnt in Ame rika nog welig te tieren. Dit con cludeert men Uit het bericht, dat liet koppel PellenaersPeters op het oogcnMik onderhandelingen voert over deelname aan vijf van deze wedstrijden in de Vereënigde Staten. Overigens moet gezegd, dat deze twee renners een koppel zullen vor men, dat geschiedenis kan maker» De geroutineerde Pel en de jonge, bekwame Haarlemmer, die zich op vele markten thuis toont, kunneii aanstonds tot de beste kanshebbers gerekend worden. Zondag 2 Decem ber starten ze samen in Zürich, even als SchulteB'oeyen. Verder zullen ze eerst nog uitkomen In Gent, Brussel en Parijs. Zondag 9 December wordt op het terrein van BMHC te Bloemendaal een selectiewedstrijd voor het Neder landsch elftal gespeeld tusschen een Noord-Hoilandsche en een Zuid-Hol- landsche combinatie. De opstellingen zijn: Noord-HollandF. Koelensmid (Amsterdam), H. de Loopel (Hilver sum), G. Kruize (Laren), A. Keik ('t Gooi), D. Loggere (Laren), H. de Waal ('t Gooi), P. Vreede ('t Gooi), P. Bijvoet (Be Pair), J. H. Kruize (Laren), H. Bleekemolen (Be Fair), H. Ras (Hilversum). Zuid-Holland: James (Delftsche Stud.) of Blom (Victoria), Reinalda (H. D. M.), Van Olphen (B. M. H. C.), Tellegen (Delftsche Stud.), Gal- lois (H. H. IJ. C.), Tiel (H. H. IJ. C.), Schuursma (H. D. M Schip pers (H O. C.), De Roos (B. M. H. C.), Van der Doll (H. D. M Cou- vret (H. D. M.) - Vrijdag a.s. zal voor het eerst na den oorlog op de Hokij In Den Haag een ijshockey-wedstrijd worden ge speeld tusschen de H. H. IJ C. en Ijsvogels. Beide teams zullen met Canadeezen worden versterkt. In ons prijsraadsel van Zaterdag J1. staat voor 61 horizontaal opge geven: plaats in Zweden. Dit moet ayn: plaats in Noorwegen. Leopold Figl, die by de verkie zingen van verleden Zondag tot Oostenxijksch kanselier is uitgeroe pen, heeft er op gewezen, dat een zijner eerste stappen zal zijn de hulp der geallieerden voor Oosten rijk in te roepen. Hij waarschuwde: „Het zijn honger en koude die het volk tot uitersten dryven, en dat willen we vermyden". Pigl is de leider der sterke katholieke Volkspartij, die opge bouwd is uit de overblijfselen van de rechtsche partijen die vóór den Anschlusz de regee ring van Dollfuss en Sehusch- nigg steunden. „De Volksparty is niet van plan alleen te regeeren. Iedere party is moreel verplicht haar medewer king te verleenen en de verantwoor delijkheid te deelen", verklaarde Figi. Hy voegde er aan toe, dat, indien de communisten vijf zetels in de nationale vergadering krijgen, hun ook 'n portefeuille in het kabi net zal worden aangeboden. De Volksparty heeft 85 zetels en de so cialisten ongeveer 76. Figl was zeer voorzichtig in zijn uitlatingen be treffende de Oostenrijksche poli tiek. „Wij moeten ons niet alleen naar het Oosten, maar ook naar het Westen oriënteeren", zeide lij. Figl liet blijken, dat by den geallieerden ook zal verzoeken, de bezettingstroe pen uit dit „vrye en onafhankelijke land" terug te trekken. Figl is 42 jaar oud en als direc teur van de Oostenrijksche boeren- vereeniging had hij nauw samen gewerkt met Schusehnigg, totdat hij in den tijd van den Anschlusz door de nazi's werd gearresteerd. Hy heeft zes jaren in Dachau doorge bracht. Eén keer op vrije voeten werd hij weer gearresteerd en naar Mauthausen gezonden, waar hij als „leider van een ondergrondsche be weging" ter dood veroordeeld werd, De Russische attaché Nicolai K. Lebeder en luitenant Nikolai Sa- charov van de Russische militaire missie hebben het indertijd te Amersfoort ontdekt^ massagraf van Russische krygsgevangenen nader onderzocht. Hier zijn in totaal 100 Russen begraven van wie volgens verklaring van den voormaligen kampcommandant die thans als gevangene in het kamp zit er 70 _met machine pistolen zyn afgemaakt. De overige 30 zijn volgens hem een natuur lijken dood gestorven. Binnen enkele weken zullen de slachtoffers na een Russische plechtigheid opnieuw begraven worden. De meeste brilmonturen en glazen kwamen tot dusverre uit- Duitschland; nu echter is deze Invoer volkomen uitgeschakeld. De normale behoefte van ons land aan monturen is ca. 600.000 stuks per jaar en aan brille- glazen ongeveer 900.000 paar. Daar de binnenlandsehe productie uiteraard nog te gering is om de binnenlandsehe behoefte te dekken, wordt thans on derhandeld over invoer uit Tsjecho- Slowakije. Ook Engeland zal te zijner tijd weer kunnen leveren. In het al gemeen stuit men echter op het be zwaar dat de optische fabrieken, meer dan andere industrieën, ingeschakeld zijn geweest in de oorlogsindustrie zoódat de productie thans eerst weer op vredespeil gebracht moet worden. Men heeft echter goede hoop dat de toestand binnen een half jaar waar schijnlijk weer zoo zal zijn. dat de Nederlandsche behoefte aan brillen en glazen voor een belangrijk deed kan worden gedekt. Met ingang1 van Zondag 25 Novem ber is een nieuwe prijsregeling voor consumpt/emelk ingevoerd. Voor zoo ver de melk in den winkel wordt gehaald, blijven de tot nu toe gelden de prijzen van 18 cent per liter voor losse gestandaardiseerde melk en 11 ct. per liter voor losse karnemelk gehandhaafd. De consumentenprijs van losse, aan huis bezorgde, ge standaardiseerde melk wordt gedu rende de wintermaanden verhoogd met 1 cent per liter en zal dan be dragen 19 cent per liter voor Am sterdam, Nieuwer-Amstel. Ouder-Am- stel, Bloemendaal, Haarlem, Heem stede en Hilversum. De prijs voor aan huis bezorgde karnemelk wordt dienovereenkomstig verhoogd. Het zelfde geldt voor het geval geconden seerde melk in bhk wordt gedistribu eerd en thuisbezorgd. Naar ons van betrouwbare zijde ter oore komt, zullen met ingang van 1 December de thans bestaande tarieven voor kapitaalsverzekering een wijziging ondergaan, in verband met de verhoogde sterfte, daling van de gemiddelde interest der be leggingen en stijging van onkosten. Deze wijziging bestaat uit een ver hooging der jaarpremie met twee gulden per duizend gulden verze kerd kapitaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3