Ultimatum afgewezen Joegoslavië republiek ALLE TRIBUNALEN GAAN BEGINNEN Nieuwe snufjes in Amerika Indonesische versterkingen te Bandoeng verwacht Het weer Peter II onttroond Nazi-geruchten centrale Late Sinterklaas verrassing Tuinder gaat voor afwisseling zorgen 69ste JAARGANG No. 23407 o VRIJDAG 30 NOVEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week AANVOER VAN VOEDSEL EN VOORRADEN Sombere gezichten te Neurenberg Goering c.s. in fluoresceer end licht Onderhoud met Sjahrir Waar afdeellngen van de NICA in Indonesië aan land gaan, vinden zij chaotische toestanden als gevolg van de fapansche bezetting. Voedseluitreiking in een der dorpen (Foto Anefo) DUITSCHERS BEZATEN GROOTSTE SLAGSCHIP „Bismarck" mat 56.000 ton Onderduikplaats uit de 17e eeuw -- Geen bijeenkomst meer van Groote Drie? VOORUITCANC OP VRIJWEL IEDER GEBIED VAN DE TECHNIEK NED. BESCHULDIGING TEGEN SEYSS-INQUART Circa 200.000 slachtoffers van Duitschen terreur 7 Dec. SO gram thee STAD EN OMGEVING Internuntius bezoekt Mgr. J. Huibers Kleinhandel moet weer op veiling kunnen koopen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Indonesische „gouverneur'* van West-Java, Soetardjo, heeft, volgens U. P., het Britsche ulti matum afgewezen, omdat hij, naar verluidt, Indonesische versterkin gen uit oefenkampen op Midden- Java te Bandoeng verwacht. In- tusschen heeft een spontane actie van Nederlandsche, Indo-Euro- peaansche en Ambonneesche jon geren de Engelschen in staat ge steld de Indonesische onruststo kers te arresteeren. Men heeft de situatie op het oogenblik goed in handen. De Britsche autoriteiten, zien echter met gemengde gevoelens op de activiteit der jeugd toe. Boven genoemde actie had ten doel de onruststokers uit te schakelen. T /intig Nederlanders speelden het spel echter een beetje te ruw en bevinden zich thans in Britsch ar rest; zij zingen echter in hun cel len het „Wilhelmus". De Indone sische bevolking blijft echter over het algemeen passief en veroor zaakt geen last. Gistermiddag zijn de eerste nieuwe versterkingen ten totale van ongeveer 1000 Britsch-Indiërs te Tandjong Priok aangekomen, 's Nachts waren er weer gevech ten uitgebroken in het Kramat- district tusschen een Britsche pa trouille en een troep Indonesiërs, die Ambonneezen aan hun zijde hadden. De Engelschen zonden Don derdag een convooi voedsel en voorraden van bijna 100 voer tuigen naar Batavia en Ban doeng. Thunderbolts zorgden voor luchtbescherming en joegen twee afdeellngen Indonesiërs, waarvan de ééne het vuur ge opend had. uiteen. Voorts vlie gen tusschen Batavia en Ban doeng transportvliegtuigen, die groote voorraden vleesch, groen te, kaas, melk en vitaminen aan voeren. Na een dag van afweaigheid was er weer een extremistisch radio station in den aether. De omroeper zeide, dat de luisteraars niet de Britsche leugen over de bezetting van Soerabaja moesten gelooven en beweerde, dat de stad zich nog stevig in Indonesische handen bevindt. De laatste hoop, die men had op het terugvinden van enkele overle venden van de bemanning der neerge storte Dakota, is vrijwel in rook ver vlogen. nu patrouilles de gevangenis van Bekasi hebben bereikt, maar ook daar geen spoor vonden. Gezaghebbende kringen in Lon den spreken het bericht, als zouden Japanners aan Britsche zijde op Het onthullen van tallooze feiten over de bezetting van Oostenrijk was aanleiding, dat Goering c.s. nog nooit tijdens het proces zoo somber hebben gekeken als gisteren. Dank zij de minutieuze wijze, waar op Goering zijn telefoongesprekken ll»t opteekenen, kon Alderman man- pen overleggen, die tot de Interes santste documenten behooren. Zi] bewijzen hoe Seyss Inquart niet al leen als leider van het verraad fun geerde. maar ook de grootst mogelij ke onderdanigheid aan de Berlijnsche bevelen toonde. Andere stukken laten zien hoe de Duitsehe generale staf in 1937 reeds, waartoe von Blomberg toen nog be hoorde, de plannen voor de oorlog voering had voltooid. In de middaguren werd voor den eersten keer een film vertoond over de concentratiekampen. de gerechtszaal in duisternis rtnt n„werd' werden de beklaagden Hcht beschenen, waardoor Iedere beweging en reactie konden worden waargenomen Goering en Funck toonden zich ge ïnteresseerd. maar Ribbentrop, 'von Papen, Keitel en Jodl gaven blijk van afschuw, terwijl anderen niets wilden zien. I» het kader der voorbereidingen tot de Rijksconferentle is een com missie gevormd met de opdracht het sociologisch materiaal te verschaffen, i- «Sf Rijksconferentle dienstig kan zijn bij de overweging van de struc tuur van het Koninkrijk. Java tegen de Indonesiërs strijden. ten sterkste tegen. Volgens „De Merdeka" wordt de verklaring' van den Nederlandschen minister voor Overzeesche Gebieds- deelen. Logemann, dat het noodig ozu zijn voor Indië te vechten, door het Indonesische volk als esn „oorlogsverklaring" beschouwd. In een onderhoud met Noel Buck ley, den bijl!,vederen correspondent van Reuter, heeft Sjahrir verklaard: „Tusschen Nederland en de repu bliek Indonesië zou misschien een regeling mogelijk zijn, gelijk bestaat tusschen Engeland en Eire. Basis voor het voortzetten van onze onder handelingen zou dan moeten zijn, dat Nederland ons recht op zelfbe stuur erkent maar de term „do minion" is bij het volk uitermate Impopulair. Indien de term „domi nion" wordt gebruikt, zal 90 pCt. van ons volk die verwerpen." Sjahrir toonde zich ervan overtuigd, dat hij het gezag van zijn regeering over geheel Java zou kunnen doen gelden. Hij billijkte het Nederlandsche stand punt, voörzoover dit betreft de Ne derlandsche vastbeslotenheid, zijn economische belangen op Java te verdedigen, maar achtte de Neder landsche aanspraak op politiek toe zicht ongerechtvaardigd. Verwachting tot Zaterdagavond; Nevelig of mistig weer, zwakke wind, geleidelijk eenlge daling van temperatuur. Zon onder 16.32, Maan 3.28 15.12, Zon op 8.26. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). De Joegoslavische constitueeren- de vergadering, welke gisteren in Belgrado bijeen is gekomen, heeft besloten tot het uitroepen van de republiek, terwijl tevens werd be sloten, aan Koning Peter en aan het vorstelijk huis van Karageor- gevitsj alle „geïnvesteerde rech ten" te ontnemen. Reuter wijst erop, dat het af schaffen van de monarchie en het uitroepen van een federale Joego slavische republiek reeds sedert eenigen tijd werden verwacht. In de desbetreffende verklaring LONDEN, 29 Nov. (A.N.P.), Do cumenten, die betrekking hebben op de Duitsehe Marine, hebben het mystieke waas, waarin het Duitsehe slagschip „Bismarck" was gehuld, weggevaagd. De Duitschers hebben jarenlang beweerd, dat'het slagschip 35.000 ton mat. Nu echter is voor het eerst gebleken, dat de „Bis marck" 56.000 ton mat en daardoor het grootste oorlogsschip ter wereld was. Aan de hand van andere do cumenten is komen vast te staan, dat Duitschland reeds lang voordat Hitier aan de macht kwam, n.l. in 1919, zich o.a. wat de vloot betrof voorbereidde op een tweeden oorlog'. Er bestonden 3 schepen van de 56.000-ton-klasse. De Duitschers vermeden angstvallig de tonnage van hun oorlogsschepen te vermel den, teneinde geen argwaan te wekken. Het Engelsche slagschip „Hood" van 42.000 ton, dat door een voltreffer van de „Bismarck" tot zinken werd gebracht, was dus niet het grootste slagschip ter we reld. In een Engelscli dorpje ergens in Somerset was een leidekker be zig het dak te herstellen van de 300 jaar oude York-herberg. Hij stapte mis, viel en kwam in een geheime ruimte terecht. Niet ge wond, maar wel geschrokken, merkte hij in een verborgen hol te zijn aangeland, dat vermoedelijk honderden jaren lang aan de be woners onbekend was geweest. Op den bodem lag een oud zwaard en in den muur was een dievenkast. Véle jaren geleden was de herberg, gelegen aan den Londen-Exeter- postweg, 'n onderduikplaats geweest van struikroovers en boevengespuis. van de constitueerende vergadering wordt medegedeeld: „In overeen stemming met den vrij tot uiting gekomen wil van alle bevolkings groepen van Joegoslavië heeft de constitueerende vergadering beslo ten ten eerste, dat een fede rale volksrepubliek van Joegoslavië wordt uitgeroepen en ten tweede, dat door dit besluit de monarchie in Joegoslavië definitief is afge schaft in naam van de bevolkings groepen van Joegoslavië en dat aan Peter II Karageorgevitsj, evenals aan de geheele Karageorgevitsj- dynastie, alle rechten, welke vroe ger aan hem en aan de Karageor- gevitsj-dynastie zijn toegekend, worden ontnomen. Koning Peter, in ballingschap te Londen. verklaarde Donderdag avond, dat de nieuwe Joegoslavi sche republiek in het leven geroe pen was met schending van de Tito-Soebasjitz-overeenkomst en lang voordat het land „ook maar eenige mate van vrijheid en stabi liteit" had bereikt. De koning verklaarde in Londen, dat Tito's proclamatie een nieuw regiem geschapen had. „Deze beslis sing is uit de handen van het volk genomen en geheel en al in Tito's handen en in die van het nationale front gelegd. De 22-jarige monarch zei. dat hy geen beroep had gedaan op de Joe- goslaven tegen de nazi's en fas cisten te vechten ten einde „mijn vrijheidlievende volk in een andere en soortgelijke slavernij te laten vervallen, n.l. die van Joseph Broz- Tito." Van officieele zijde tyordt mede gedeeld, dat verwacht mag worden, dat alle tribunalen spoedig hun werkzaamheden zullen beginnen. President Truman heeft ver klaard geen voorstander' te zijn van nieuwe conferenties1 van de „Groote Drie", maar er de voor keur aan te geven, dat de Ver. Na ties de internationale moeilijk heden zouden oplossen. De pre sident deelde eveneens mede, dat de Ver. Staten in onderhande ling zijn over een herziening van de verklaring van Potsdam t.a.v. de contróle over Duitschland. Hoe goed de Duitschers het ver stonden den kleineren landen angst aan te jagen om deae zoo doende aan zich te onderwerpen, bleek nogmaals uit het bevel van Keitel in 1938, waarin verklaard werd, dat er in werkelijkheid geen militaire voorbereidselen tegen Oostenrijk getroffen moesten wor den, maar dat „valsche, hoewel aannemelijke berichten" betref fende dergelijke voorbereidselen verspreid moesten worden. Met goedkeuring van den Pührer. oe- val hij den agenten in Oostenrijk, den 'douanebeambten aan de grens, evenals „toeristen", derge lijke berichten te laten versprei den. valsche berichten ever ,,aüe verloven in den sector van het ze vende legercorps zijn ingetrokken", of men heeft gropte concentraties van rollend materiaal in het ge bied van Mtinchen, Augsburg an -Ragensburg gezien, of wel Lt.gen. Hufs, de militaire attaché in Wee- nen is voor besprekingen naar Berlijn geroepen, of de politie macht op de Oostenryksche grens is versterkt, werden regelmatig verspreid. (A.P.). De oorlogsjaren hebben 'n enor- men vooruit gang gebracht op vrij wel ieder gebied van de techniek, zoowel in de Ver. Staten als overal elders in de wereld. De post-, tele foon- en telegraaf diensten hebben radi cale verbeteringen on dergaan. De post voor den Amerikaanschen soldaat bereikte hem overal in de wereld binnen enkele dagen na afzending. De ver beterde verbindingen zullen 'n grooten sti mulans voor den we reldhandel vormen. Het is thans bewezen, dat iedere vorm van bericht elk deel van de wereld binnen het ver loop van 1 tot 5 da gen kan bereiken. In New York is on- langs een nieuw sys teem van radio-tele- fonie. gedemonstreerd, waarbij een enkele zend- en ontvangst installatie 24 of meer telefoongesprekken te gelijk kan verwerken. Op de radio toegepast maakt dit systeem het mogelijk 12 verschil lende programma's van 12 verschillende studio's over een zend station uit te zenden. Kodak kondigde een nieuw procédé aan voor 't afdrukken van kleurenfoto's, waar door de tijd, die daar anders voor noodig is, volgens het snelste systeem nog met twee derden tot driekwart wordt gereduceerd. Het procédé voor het overbrengen der kleu ren zal begin volgend jaar beschikbaar ko men voor amateurs zoowel als beroepsfa- tografen. Het volgend jaar zal de krachtigste electri- sche locomotief in Amerika voltooid wor den. Het is de „Super Giant", de super-reus, die 500 ton weegt en 143 voet lang Is. De reusachtige machine Is er één van een vier tal, dat besteld is. zy kan 50 ton lading meer trekken dan de zwaarste locomotief van thans. (U.S.I.S.). Mr. A. van Tuyll van Se- rooskerken, die toegevoegd is aan den Franschen prosecutor Du Menthon, heeft heden uit Neder land de eerste documenten ont vangen, welke van Nederlandsche z(jde in het Neurenberger proces als bewijsmateriaal tegen Seyss Inquart en zijn trawanten aan het Internationaal Militair Gerechts hof zullen worden overgelegd. Van Nederlandsche zijde zal aan de Nazi's ten laste worden gelegd, dat van de 110.000 Joden, die tij dens den oorlog werden gedepor teerd, er slechts 5.000 zijn terug gekeerd. Van de 'i.oOO gedepor teerde politieke gevangenen zijn er 10.000 in Duitsehe concentra tiekampen om het leven gekomen. Van de in Duitschland te werk ge stelde Nederlandsche arbeiders zijn er 10.000 gestorven, terwijl nog 20.000 worden vermist. In Weste lijk Nederland zijn gedurende den laatsten winter ten gevolge van honger 25.000 persoden overleden, geëxecuteerd weTien verder 2.000 personen, terwyl voorts nog. 17.000 andere Nederlanders ten gevolg» van oorlogshandelingen der Duit schers het leven verloren. Deze cyfers zijn slechts een voorloopige raming, welke 21 No vember het Centraal Bureau voor Statistiek heeft opgemaakt. 7 December zal voor alle personen ouder dan 4 jaar een bon voor 50 gram thee worden aangewezen. Vier weken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gr. thee. De the» is van goede kwaliteit en zal in één kwaliteitsklasse in den handel wor den gebracht. Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Apostolisch Internuntius, heeft gisteren een bezoek van langen duur gebracht aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. In Kennemerland werd in.het af- geloopen seizoen niet minder dan 1.600.000 bos wortelen geteeld, een duidelijk bewijs van de zeer eenzy- dige manier, waarop de tuinders hun producten aan de markt brachten. Wanneer de tuinder zyn belang begrijpt zal hij in 1946 moeten zor gen terug te keeren tot de teelt van vroeger en voor een uitgebreid groentenmenu vooir de omgeving zorg dragen. Dit was een van do belangrijke punten, die de voor zitter van „Kennswerland" in een zeer druk bezochte vergadering be sprak. Voorts heeft de heer J. P. Nijssen benadrukt, dat het insti tuut van Groco's en Kleinco's moet verdwijnen en dat de kleinhandel weer aan de veiling moet kunnen koopen. Dat is voor den tuinder van overwegend belang. Het zal bevorderd worden door het in het leven roepen van de -publiekrechte lijke organisatie, waarvan alle tuin ders automatisch lid zullen zyn.. In de toekomst heeft dus de tuinder zelf te beslissen over zijn eigen zaken en dan komt er een einde aan den vastgestelden prijs, die is afgestemd op den z.g. kostprijs en den tuinbouw absoluut ten gronde richt. ver 7. gewezen op het voor recht van Kennemerland: de aard beienteelt. Deze is een groote ruggesteun voor de streek. In een rede heeft de heer v. d. Klei, hoofd van de groentenvak- schocl te Sloten, gesproken over het nut van het tuinbouwonderwijs, dat tenslotte de welvaart in Ken nemerland mede zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1