„Deur blijft wijd open Hess wekt sensatie Evacuatie onder omstandigheden die nauwelijks m zijn VERLAGING VAN HET MELKRANTSOEN Een spooktrein in de Betuwe? Dr. Van Mook: King Kong herleeft HET VERZET DER BISSCHOPPEN Geheugenzwakte voorgewend om het proces te ontkomen aan 69ste JAARGANG No. 23408 ZATERDAG 1 DECEMBER 1943 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weeK 99 Verwarring in Bandoeng V Met man en macht wordt er gewerkt aan de herstelling van de vernielde IJsselbrug bij Zwolle. Reeds zijn drie nieuwe overspanningen uit Engeland' aangekomen, die op de pijlers geplaatst worden. Ook een spanning van de oude Waterloo Bridge uit Londen wordt voor het herstélwerk gebruikt (Foto Henneke-P) Politieke recherche bij Mgr. de Jong Het weer Treinenloop weer uitgebreid STAATSLOTERIJ ALS VOOR DEN OORLOG PROCES NEURENBERG GOERING WOEDEND, RI8BENTR0P BEEFT Tl jog zie ik het onthutste ge- V/ zicht van den stationschef, toen ik het perron te Nij megen oprende voor den laat- sten trein naar Amsterdam. Daar gaat hij, riep de chef en wees naar den laatsten goede renwagen, die voorbij reed. Ik rende, sprong en buitelde hals over kop den wagon binnen; hij was geheel leeg. De trein 'kroop de Waalbrug over. Het geraamte van het veilinggebouw Ressen- Bemmel lag verwrongen in den avondmist. In het veld stonden een paar spookboomen met af geschoten takken de vijf lan taarns voor het station Zetten- Andelst draaiden hun witte strepen als molenwieken door den donkeren wagon. Met de snelheid werden de tocht, het geklepper en gerammel en het slingeren grootcr. Zoo reist men in Nederland, denk ik. „In Zuid- Nederland tenminste", klinkt het als een doffe zucht op de cadans van de schokken. „Am sterdam-Rotterdam, halfuurver- binding, electrisch, we zijn er I jaloersch om." Verschrikt kijk ik i om. Een lantaarn verlicht den, I wit geschilder den achterwand, die eenige passen naar voren schijnt te komen. „Wij krijgen te weinig hulp, maar een mil- lioen textielpunten in Nijmegen tegen drie millioen in Arnhem.", klinkt het. „Maar Arnhem is toch geëvacueerd geweest", ant woord ik „Waren wij geen front- stad'klinkt het krakend. O ja, ik denk aan de glimmend ge poetste granaathulzen op mijn schoorsteen. De tocht maakt het kouder. Ik zet mijn kraag op. Hier tocht het nog in alle huizen." Ik hui ver, een afgeknotte kerktoren schuift voorbij. Voor de geopen de deur staat een grijze mist- kclom. Het gekraak en geram mel wordt sterker. „Han van Meegeren, daar maken jullie je druk om. Nieuwe grachtengor dels in je waterstad, hier zijn nog lekkende daken, maar het is uit! Wij gaan een bond van oorlogsgedupeerden vormen om de bureaucratie te bestrijden, wij hebben andere zorgen." Plot seling is er een schok, ik tuimel omver. Tiel, Tiel. „Ja ik heb heusch geen enkelen, leegen jam - I pof meer", antwoord ik zoo lang zamerhand benauwd' geworden. I Dan staat er een barsche con ducteur voor mij. „Wat doet U hier alleen in dezen wagen?" „Oh, maar ik heb een kaartje", zeg ik, in mijn broekzak tas tend. „Wilt U er snel uitkomen, deze wagen moet direct afgekoppeld worden, d'r is een as heet geloo- pen." Ik stap in den kouden mist, achter mij stapt een s-jofel ge kleed mannetje naar buiten, de schim van het kapotte Zuiden, die toch niet mee kon rijden tot aan Amsterdam. Reg^eringscomm. voor repatrieering afgetreden STAD EN OMGEVING Aanslag ging niet door Tegen beramers vier en drie jaar geëischt Kath. Arbeidersbeweging I NIEUWE HAA COURANT Dr. Van Mook heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard, dat het „een schande is, dat duizenden vrouwen en kinderen geëvacueerd moeten worden onder omstandigheden die nauwelijks menschelijk zijn." Hjj doelde daarbij op het beschieten van interneeringskampen door Indonesiërs en andere gewelddaden der terroristen. Van Mook zeide verder: „Voor zoover ons betreft, staat de deur voor besprekingen nog altijd wijd open", en hij legde er opnieuw den nadruk op. dat de Nederlanders het nationalisme niet zouden on derdrukken. „Wij beschouwen Sjahrir en zijn mannen als capa bele deelnemers aan welke discus sies ook. hoewel een bewijs van hun zijde, waarbij gepoogd wordt 't extremisme in het binnenland den kop in te drukken, zeer welkom zou zijn." Van Mook legde er den nadruk op dat de massa-ev&ciA- tie niet geschiedde omdat er mili taire operaties op grootere schaal op handen zouden zijn, doch om zuiver menschelijke redenen. Met betrekking tot de onlangs door minister Logemann afgelegde verklaring zeide hij, dat de Neder- landsche minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, toen hij het bewuste interview met den B. B. C.-cor respondent gaf, kennelijk geen re kening heeft kunnen houden met de verschillende neigingen en ten- denzen. die de laatste paar dagen op den voorgrond traden en die den indruk van een zekere vermin dering der spanning geven en misschien een hernieuwing van de besprekingen met de Indonesiërs mogelijk maken. Kolonel D. L. Asjes, hoofd van den controleerenden staf van de Rapwi, de organisatie, die zich belast met de rieering van Geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden, h 'ft verklaard, dat minstens 30.0C :i de 200.000 personen onder zijn leiding ge ëvacueerd zullen werden, zoo mo gelijk naar Nederland. Van Mook zeide daarop, dat reeds een voorloopige evacuatie in de gege ven omstandigheden eenige ver lichting in de Indische situatie zou t gen. Reeds zijn 3400 Nederlanders Vrij- lag uit Batavia naar Singapore ver trokken. vanwaar zij per „Nieuw- Amsterdam'' naar Nederland zullen repa trieeren. 8 Mosquito's en 2 Thunderbolts van de RAF hebben 32 raketbommen en 6000 pond aan bomr neerge worpen op een artilleriestelling van de extremisten, die twee mijlen ten Oosten van Ambarawa het Rapwi- kamp daar onder /uur hadden ge nomen en reeds 30 dooden en 60 gewonden hadden veroorzaakt. Daar Keu reuzengroot monster met 'u ilchtgevend^n kop zwerl't rond over ,ii- hellingen van den Popo catepetl, Mexico's uitgedcofden vulkaan. Uitdagend worden ber»- bewoners en politie gedwongen alles in 't werk te stellen om het ondier in een val te lokken. Indianen zagen het beest het eerst, en zU houden vol bij hun verhalen, dat zjjn oogen' rood flikkeren en zijn kop verandert van helder tot donker blauw, en hardnekkig beweren zij, dat zijn pooten gaten van een' voet diep maken. Kluizenaars, die diclit bil den berg hun leven In eenzaamheid slijten, hebben het beest gezien, dat volgens hen schuw maar vriendelijk is en geen beweging zelfs maakt om aan te vallen. Eens zag men liet beest leunen tegen n steilen rotswand van 100 voet, terwijl zijn oogen stralen uitwierpen ais vuurtorens. Het liet zich op zijn vier pooten wil len en liep langzaam met gewel dige stappen weg. Van alle kanten komen de zooiogen naar het gebied ln de hoop liet. monster ln een groote kooi te krijgen, waarin men het wil verdooven om het levend in banden te krijgen. (Dally Mail) de twee betreffende kanonnen in een dichtbegroeid boschgebied wa ren opgesteld, kan nog niet gezegd worden of zij inuertlaad tot zwijgen gebracht werden. Dé vliegtuigen vielen van geri- hoogie aan en volgens verklaringen was het dorp na den aanval ongeveer plat. Vrijdag zijn 3 Indonesische func tionarissen naar Bandoeng gevlogen, om er bij de bevolking op aan te dringen, daar geen tweede Soera- baja te maken. Intusschen wijzen de laatste berichten uit Bandoeng er op., dat daar Vrijdag nog altijd dezelfde verwarring heerschte, waar bij Britsche .soldaten, Japanners, Indiërs, Nederlandsche, Indo-Euro- peaansche en Chineesche jongeren als oude bondgenooten samenwer ken tegen de extremisten, een for midabele strijdmacht vormende. Er worden echter per vliegtuig Indo nesische versterkingen aangevoerd uit Soerabaja, Djokjakarta en Ba tavia. Volgens de „Merdeka" heeft de Britsche commandant van Pakan- baroe (Sumatra) besloten, dat de Nederlandsche vlag niet meer ge- heschen mag worden. Verder zou hij bvolen hebben, dat alle Neder landers uit de stad geëvacueerd moeten worden. Dit besluit zou ge nomen zijn na een Indonesischen aanval op een hotel, gedurende wel ken de Ned. vlag neergehaald en door de rood-witte vlag vervangen was- Tijdens de behandeling van de in lijving van Oostenrijk bij Duitsch land op het proces te Neurenberg verwekte de spoorlooze verdwijning van Dr. Schuschnigg, den voormali- gen kanselier van Oostenrijk, die als getuige was gedagvaard, groote sensatie. Volgens geruchten zou Schuschnigg zich in Italië bevinden. De foto geeft een close-up van den vroegeren kanselier tijdens een ivan- deling door Neurenberg. Naar wij vernemen, zijn Donder» dag eenige leden van de politieke recherche, die hier te lande be zwarende feiten verzamelen tegen civiele en militaire autoriteiten voor het proces te Neurenberg, bij den Aartsbisschop op bezoek ge weest in verband met het verzet der bisschoppen. Mgr. dr. de Jor.g heeft hen voor nadere gegevens verwezen naar de uitgeverij „Het Spectrum", waar het boek van Mag. dr. S. Stokman over het ver zet thans ter perse is. Een paar proef-exemplaren werden meege nomen. Verwachting tot Zondagavond'. Matige, aan (ie kust tijdelijk wind tussohen Zuid-Oost en Zuid, meest nevelig of zwaar bewolkt. Overwegend droog weer. Iets minder koud. Zon onder 16.31, Maan 4.36 15.38, Zondag zon 8.38—16.31, Maan 5.4315.45, Maandag zon op 8.29. Met ingang van de op 9 Decem ber a.s. aanvangende distributie periode wordt het rantsoen van personen boven 20 jaar ver laagd van 2 liter op 1% liter, kin deren en jeugdige personen van 520 jaar van V/* liter op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 01 en van 24 jaar van 6 liter op 5 liter, alles per week. 3 December verschijnt een nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, waarin de op nieuw uitgebreide treinenloop, die op dien datum begint, is vervat. F,en besluit van den minister van financier, brengt de Staatsloterij bijna geheel in den vorm van VOOl' den oorlog terug. Het oude trek kingsplan is hersteld, zoodat er weer evenveel prijzen als nieten zijn. Loten zullen uitsluitend verkrijg baar zijn bij de collecteurs en col- lectrices der Staatsloterij, niet meer bij vertegenwoordigers der z.g. par ticuliere loterij bedrijven. Deze regeling geldt alleen voor de komende loterij, waarvan in ds eerste helft van December de loten verkrijgbaar zullen zijn. Nadat Hess maandenlang ge heugenzwakte had voorgewend om aan het proces tegen de oorlogs misdadigers te ontkomen, heeft hij gisteren plotseling verklaard dat zijn geheugen hem weer ter be schikking staat. Na de zitting van Vrijdagmid dag, teen alle beklaagden behalve Hess de zaal verlaten hadden, ontspon zich tusschen het tribu naal en de verdedigers een lang dispuut of Hess al of niet geschikt was het proces te .olgen. Nadat allen hun meening te kennen had den gegeven, stond Hes op om te zeggen, dat de discussie aanmer kelijk bekort had kunnen worden, indien ze hem eerder aan net woord hadden laten komen. Het was als een klap op den vuurpijl, toen Hess met een vergenoegd ge zicht vertelde, dat hij om tactische redenen geheugenzwakte had voor gewend en- zijn advocaat om den tuin had geleid. Hiermee is het raadsel rond Hess niet opgelost. Moet juist deze verklaring als be wijs van ontoerekenbaarheid wor den opgevat of gooit hij zijn eigen ruiten in? Hess' woorden wekten ve- -oering in de reohtszaal, de red;.- echt' onbewogen. In de uren aan vtsa- tioneele gebev toni» gingen, kwam de eerste ge'mee narge in den persoon van generaal Lahausen op die hoofd van den berichten dienst van het Duitsche oppercom mando was en hetzelfde ambt vóór den Anschluss in Oostenrijk had be kleed. In de jaren sinds 1938 heeft hij echter met admiraal Canari» actie tegen het Hltlerregiem ge voerd. Lahausen legde vele bezwa rende verklaringen af, o.a. den over val op het radio-station Gleiwitz Lahausen vertelde hoe de nazi'» hiervoor gevangenen uit concentra tiekampen in Poolsche uniformen hebben gestoken. Dezen moestén den aanval uitvoeren om een aanleiding tot oorlog te provoeeeren. De Ca» naris-groep heeft vele diensten be wezen aan de geallieerden. Admi raal Canarls zelf werd Juli '44 ge arresteerd en eenige maanden later gefusilleerd. De reac e van de beklaagden was scherp: C ing schreeuwde ..ver rader", I I éntrop vroeg telkens bevend ,,v moet lk doen", terwijl Hess voor het eerst zijn roman ver gat en aandachtig luisterde. Bij K.B. is den heer G. F. Fer- werda. op diens verzoek, eervol ontslag verleend als regeerings- commissaris voor repatrieering1, onder dankbetuiging voor d« diensten, door hem in uiterst moeilijke omstandigheden den lande bewezen. De vrouw van den caféhouder K. uit Zaandam, N. E. F. s„ kwam met M v. dB. in Augustus van het vorig ;aar overeen haar man uit den weg i ruimen. Deze v. d. B. vond G J E. bei eii. togen betaling van f 5.000 K, van kant te maken. K werd tele grafisch naar 2'. Up hen' ontboden, waar de aanslag op hem zcu geschie den, maar door een storing in da treinverbinding, waardoor hij Zut. phen niet bereikte, mislukte dit plan. Daarna werd hl) naar Brum- men gelokt, onder voorwendsel dat daar met een „zwart handeltje" geld zou zijn te verdienen. Toen K. lij Brammen aankwam, werd hij daar door E. opgewacht, die hem niet vermoordde, maar Integendeel hem van de tegen hem beraamde plannen op de hoogte bracht. Voor de Haarlemsche rechtbank eischte de officier tegen v. d. B. een gevangenisstraf van 4 jaar. Tegen de vrouw werd 3 jaar ge vangenisstraf geëischt met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht In het gebouw der Chï\ Jongelin- genvereeniging aan de Lange Marga- rethastraat te Haarlem kwamen Vrij dagavond de leden van de RK. Ar beidersbeweging in vergadering bijeen. Het podium was versierd met vlaggen en transparanten. De wnd. voorz.tter, de heer A. de Veldt, herdacht de ve len, die tijdens de bezetting gevallen z.|jn, in het bijzonder den heer A, Qortzak. De Arbeidersbeweging is in 1041 ten onder gegaan, doch nu wesr- gekeerd. Het gebouw St. Bavo is weel in onze handen, wij hebben dus weer ahs eigen vereenigingsgebouw. Het geheele bestuur trad af Herko- zuu werden de heeren A. v. d. Veldt, J M. Bonfrer, Th. E. Put, A. A. Pe- terse, G. J. v. Kriek. De nieuw gekozen bestuursleden waren A. J. Angenent, L. van Kessel, B. Reijnders en S. Schouw. De geestelijke adviseur, kapelaan Broers, hield vervolgens een rede over „Principieele arbeiders voor kerk en vaderland". Medegedeeld werd, dat Haarlem in vier kringen verdeeld zal worden. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. Angenent, waarna dez« een inleiding hield over „De Katho lieke Arbeidersbeweging in de naast# toekomst". De heeren Leeuw en Dek' ker werden tot eere-leden benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1