m Toestand te Bandoeng onhoudbaar Hevige terreur woedt in de plattelandsdistricten Minister Lieftinck ontvangt 1000 brieven per dag 7000 mijl over zee in een zeilbootje Russen blijven in Iran Musicoloog krijgt f100.000 boete Apennijnsche leeuwenjacht Mgr. M. H. LUCAS IN ONS LAND Filmsterren zouden hem kunnen benijden om de bergen post HERM. GOERING onverbeterlijk 69ste JAARGANG No. 23409 MAANDAG 3 DECEMBER Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Aanvallen met raketbommen Slachtoffers van vliegtuigongeval Verklaring van Sjahrir Het weer Bisschopswijding van ft'gr. Jos. Baeten ,Zou U niet beter, Excellentie' RAZZIA op Duitsche indusirieelen 'v „Interview" met minister Logeman Be eerste Pullman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De situatie te Bandoeng: is on houdbaar, zoo meldt U. P., tenzij de Britsche troepen een krachtiger actie ondernemen. De leiders van de Rapwi hebben er bij het Brit sche hoofdkwartier te Batavia op aangedrongen méér troepen te zen den, daar de Europeanen het ver trouwen verliezen in de Britsche beschermende actie, die tot dusvér onvoldoende is gebleken om de In donesische aanvallen, waardoor de levens van 60.000 Europeanen be dreigd worden, af te wenden. Een groot deel der woonwijken is on bewoonbaar geworden en er is geen versch voedsel beschikbaar. De In donesiërs hebben getracht dyna- miet-ladingen te plaatsen onder 't gebouw van de Ned.-Indische Spoorwegen en het Telefoonkan toor. Slechts een Britsche bezetting van de ten Zuiden der spoorlijn gelegen deelen der stad kan erger voorkomen. Zondag zijn doelen in het gebied van Bandoeng aangevallen door Mosquito's, die raketbommen uit wierpen en Thunderbolts, die met machinegeweren schoten. Japan- sche tanks en artillerie, onder ge allieerde leiding, helpen de Britsch- Indiërs om de 50.000 Nederlandsche en inheemsche vluchtelingen te be schermen, die aldaar zijn gecon centreerd. Naar A.N.P.-Aneta uit Batavia Verneemt, woedt er in de platte landsdistricten een hevige terreur, waartegen de loerahs (dorpshoof den) machteloos staan. Vooral de extremistische organisatie ,,Pelo- pors" oefent terreur uit, in het bij zonder tegen inheemsche Christe nen. Gëvacueerde vrouwen uit Ambara- wa en Semarang' deelen mede, dat voortdurend uit Djokjakarta Indo nesische versterkingen op Midden- Java aankomen. Voor de aankomst der Britsche troepen in Magelang, namen de extremisten het plaatse lijk bestuur over en onthoofdden het door Scekarno ingesteld burgerlijk bestuur, onder wie de rechter en de commissaris van politie, alsmede de plaatselijke leider van het Roode Kruis en de burgemeester. Vier Indonesische priesters werden later tn de kerk vermoord. De lichamen van 18 Britseh-In dische soldaten en 4 Engelschen ?ijn Zaterdag in een ondiep graf in het dorp Bekasi, 18 km. van Batavia, gevonden, meldt Vern Haughland van A. P. uit Batavia. Naar men aanneemt, zijn het de lijken van de inzittenden uit het transportvliegtuig, dat op 12 km. afstand van deze plaats is neer gestort. Een Indonesische vrouw heeft verklaard„Vier blanken en acht tien Indiërs werden hier Zaterdag, 24 Nov., gebracht en afgeslacht. De misdaad werd bijgewoond door ongeveer 50 menschen en uitgevoerd door jonge leden van „De zwarte stier", die als onderscheidingstee- ken een zwarten buffel op een gelen achtergrond dragen. Geallieerde en Italiaansche troepen liemren, genoipen aoor pantserwagens, do omgeving van het stadje Rubiers afgespeurd «aar negen ontsnapte leeuwen, die een drietal personen gedood en verscheidene anderen ernstig gewond heliben. De leeuwen wa ren met een aantal apen, een liyena en een boa constrictor ont snapt uit een trein die tusschen Bologna en lla ontspoord was. Radio Bologna waarschuwde de door een paniek bevangen bevol king om de huizen niet te verla ten, terwijl de soldaten op de ontsnapte dieren jacht maakten. Geholpen door krachtige zoek lichten slaagden de soldaten er in acht leeuwen neer te schieten. De jacht wordt nog voortgezet op den negenden leeuw, de hyena en de boa constrictor. BATAVIA, 3 Dec. (A.N.P.-Aneta) Na een weekend van voortdurende besprekingen heeft Sjahrir een ver klaring opgesteld, die hij vandaag aan de Britten zou overhandigen en waarin zijn spijt voor het gebeurde te Bekasi wordt uitgedrukt, terwijl eveneens in deze verklaring melding gemaakt wordt van zijn pogingen, die ten deel hadden de extremis tische jeugd onder controle te krij gen. Over het resultaat van deze po gingen zei Sjahrir o.m.: „De laatste dagen hebben wij veel besprekingen gevoerd met de 'jeugdleiders en ko mende week zullen er meer volgen. Sommige van hen zullen onze aan maning in den wind slaan, maar veel van hen, met wie wij gesproken heb ben, begrijpen de zaken heel goed, maar zij zijn ook in een moeilijke positie. Zij hebben de publieke mee ning mee', maar er is ,groote moed voor noodig en het is ook gevaarlijk raad te geven, die tegen het volksgevoel lndruischt. Jammer ge noeg hebben de Japanners deze jon geren bedorven en het is buiten gewoon moeilijk voor ons hen weer in de goede hanen te krijgen." Hij Q van plan In het begin van deze week naar Bandoeng te gaan. teneinde persoonlijk te trach ten verdere daden van agressie van extremisten te voorkomen. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog buiig vooral aan de kust. Wisselende bewol king, weinig verandering in tem peratuur, matige aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Zuid-West. Zon ond. 16.3o Maan 8.51 16.06 Zon op 8.30 Z. H. Exc. Mgr. M. H. Lucas, Apostolisch Delegaat var^ Zuid- Afrika, is Zondag in den middag in het Missiehuis te Teteringen aangekomen, 's Avonds heeft hij de plechtige Vespers gezongen. Dezen morgen droeg hij een Pon tificale Hoogmis op. Omtrent 10 December Z3-l Z. H. Exc. via Enge- iand naar zijn residentie Bloem fontein vertrekken. Bij de plechtige Bisschopswijding van Mgr. Jos. Baeten als Bisschop van Breda, zal als consecrator op treden Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Als episcopi-assistentes zullen fun- geeren H,H. H.H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens en Mgr. J. P. Huibers. Het vierde bataljon stoottroepen is thans eindelijk naar Indië vertrokken. (Van onzen Haagschen redacteur) Filmsterren zouden minister Lieftinck kunnen benijden om de bergen post, welke' sedert September uit alle deelenvan het land dagelijks worden af geleverd aan zijn adres Kneu terdijk 22, Den Haag. En zij zouden afgunstig kunnen zijn op zijn populariteit, waarvoor hij niets anders heeft behoeven te doen dan een luttel radio- voordrachtje houden en enkele maatregelen nemen, die9.000.000 menschen tot in het diepst van hun portefeuille treffen. Minister Lieftinck echter en zijn staf hebben geleerd filmsterren niet te benijden. Zij weten niot hoe zij de karrevrachten brieven, die aan hun adres verzonden worden, moe ten verwerken. En de stapels groeien nog steeds. Nog zijn er dagen, dat op het ministerie van Financiën duizend blieven per dag binnen komen. De geldsaneering heeft tal van pennen in beweging gebracht. Dui zend Nederlanders voelden zich ge roepen den minister raad te geven bij zijn moeilijken arbeid. „Zou u niet beter, Excellentie schreven zij en Zijne Excellentie moet al deze brieven doorlezen aangezien er tips bij kunnen zijn. die de moeite waard blijken over wogen te worden. Meer dan 26.000 menschen ontdekten, toen het te laat was, dat zij nog oude tientjes en guldens in hun Zondagsche pak ken, in de spaarpotten van hun kinderen, in vergeten geldkistjes hadden. En zij verzochten den mi nister of hij niet één enkele uitzon dering zou kunnen maken. Ruim 4.000 Nederlanders, die drin gend over contante bedragen moes ten beschikken, vroegen of niet bij wijze van uitzondering hun rekening van 100-biljetten gedeblokkeerd kon worden en duizenden andereu hadden overeenkomstige verzoeken, hun bankrekening betreffende en zij sloten hun spaarbankboekjes bij, hun geboortebewijzen, hun trouw boekjes, hun rekeningen en hun geldkaarten. Die waardevolle be scheiden verwachtten zij terug, liefst per keerende post, maar toch uiterlijk binnen een week. En zij werden boos. als zij na twee weken nog geen antwoord ontvlogen. „De bekende ambtelijke traagheid" schreven zij dan. Dat waren weer nieuwe brieven. „Een gebed zonder end", verzucht men op het ministe rie. Vandaar het dringend verzoek van minister Lieftinck hem wat minder te schrijven. Zoo bescheiden is hij, zoo weinig 'n Clark Gable. Maar minister Lieftinck heeft dan ook nog slechts in één film ge speeld en die draaide bovendien alleen in het voorprogramma. In de Appelbergen onder Harén (Gr.) is een massagraf ontdekt van ongeveer 2o personen, die door de Duitschers om het leven zijn ge bracht. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem is geïnstalleerd en ls met de werkzaam heden begonnen. Via den verdediger stelde A. P. verschillende vragen aan Goering, die zich zelf „vertegenwoordiger van het nazi-regeeringssysteem' en de „ware paladijn van zijn Führer" noemde. Goering wil zich niet dekken door de bewering nooit Nazi te zijn ge weest, maar wel verminderde zijn Invloed sinds 1942 ten gunste van de radicalen, totdat hij zich bijna geheel op den achtergrond terug trok. In 194445 was mijn invloed geheel verdwenen. Hij stelde ver trouwen in het Tribunaal, maar be treurde dat er geen leden waren van de verslagen en neutrale landen. Goering is het niet met de op vatting van de aanklacht eens, waarin gezegd wordt, dat hij voor bereidingen voor een agressieve oor logvoering getroffen heeft. Hij be kende met de concentratiekampen begonnen te zijn, maar met een ge heel ander doel. Van 1934 af ston den zij onder Him mier, die alle an deren zorgvuldig van de kampen verwijderd hield. „Naar waarheid, ik kan verkla ren geen idee te hebben gehad van de verschrikkelijke dingen, die er gebeurd zijn." „Maar als ik nog eens een kans kreeg, zou ik wederom den Führer steunen". Zoo is Goering, onverbeterlijk. Zaterdagmorgen heeft de Brit sche geheime dienst in een plot selinge actie 75 bekende groot- industrieelen in het Roergebied ge arresteerd. De veiligheidspolitie drong in verrassende overvallen de huizen binnen, waar de meeste gezoohten zich snel gevangen gaven. Een kasteelbewoner weigerde de deuren te openen, maar moest spoedig de overmacht van de politie erkennen. In de laatste dagen van Juni verliet een zeilbootje de haven van Stockholm, Het voer door het Kattegat en verdween op den Atlanti- schen Oceaan. De familie Walther, vader, moeder, drie kinderen en een vriend, was een Odyssea begonnen, met weinig andere hulpmiddelen dan een kompas en wat ken- nis van sterren en zenith. Maar op Thanksgiving Day werd hun volhouden met suc ces beloond. Na een reis van 7000 mijl landden zij op de Miami-kust, om als Ameri- kaansche burgers een nieuw leven te beginnen. Een groot aantal autoriteiten, o. w jhr. mr. dr. W. G. A. van Sonsbeecle, commissaris der Koningin in Lim-, burg, begaven zich Zaterdag j.l. te voet over de zoojuist gereed geka* men noodbrug bij Buggenum. Hier* mee was de brug, waardoor een her1, stel van de spoorwegverbinding RoermondWeert mogelijk is gewor- den, ofjicieel geopend. Onmiddellijk achter de voetgangers aan daverde de eerste trein naar den overkant (Foto Anefo) Het Amerikaansche voorstel alle Geallieerde troepen per 1 Januari in plaats van op 3 Maart uit Iran terug te trek ken is door Rusland van de hand gewezen. De verzoenende toon van de Iraansche nota aan de Sovjet-Unie wordt in Teheran beschouwd als een nieuw blijk van de verzwak king van de positie der huidige re geering. In Noord-Iran werd een provin cie-gouverneur vermoord, terwjjl in het Zuiden 2000 man Amerikaan sche troepen zijn aangekomen. Deze zullen echter, ongeacht de situatie, 1 Januari het land verlaten. Het Bossche Tribunaal heeft dien 34-jarigen W. -van Beunin- gen uit Vught veroordeeld tot een boete van 100.000 en inter- neering van tien maanden, met aftrek van voorarrest, ontzetting uiit het kiesrecht voor den tijd van 10 jaar en Ihet verbod lot uitoefenen van het beroep van m'Uiziekpaedagoog en journalist. Verdachte, die vóór den oorlog in Parijs woonachtig was, werd in 1939 gemobiliseerd in Nederland, doch kreeg nadien, door bemidde ling van Duitsche instanties, ver gunning om naar Parijs te kunnen reizen, in totaal drie maal. De tweede reis maakte hij als corres pondent van een Nederlandschi dagblad. Van de hand van verd. verschenen in de Nederlandsche dagbladen meermalen artikelen met pro-Duitsche strekking en propaganda-artikelen voor de Ne derlandsche Kultuurkamer. 'sGRAVENHAGE, 2 Dec. De Re- geeringsvoorlichtingsdienst meldt: Naar aanleiding van reacties in Batavia op de uitzending door de B.B.C. van een zoogenaamd inter view met minister Logeman, kan worden medegedeeld, dat hier zon der twijfel een verkeerde weergave of een verkeerde interpretatie in het spel moet zijn. Vast staat, d,at in het stand punt der Nederlandsche regeering geen wijziging is gekomen en dat er volkomen overeenstemming heerscht tusschen haar en de In dische regeering. De eerste Pullman BrusselAm sterdam is Zondagmiddag in de hoofdstad aangekomen. Daarmede ls de geregelde Pullmandienst Brus selAmsterdam hervat. De rit duurt noe lang, omdat de trein niet over de Moerdijkbrug die eerst in den loop van het volgend jaar zal zijn hersteld rijdt, maar over Nijmegen moet. De Belgische en Nederlandsche Spoorwegen hebben deze gebeurtenis niet onopgemerkt laten voorbijgaan. 2J December is het 25 jaar geleden dat de broeders van den H. Josef te Heerlen zich te Sterksel vestigden en het welbekende klooster „Provlden- tia" bouwden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1