Nieuwe conferentie in Singapore Bezoek van dr. Van Mook aan ons land in overweging Behandeling van aanvalsplan tegen Cechoslowakije Regeeringsverklaring Mgr. Aerts, slachtoffer Japansche terreur van AMERIKA'S VLOOT MGR. M. H. LUCAS Een lijst van „incidenten" moest de agressie rechtvaardigen 69ste JAARGANG No. 23410 DINSDAG 4 DECEMBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week KAMPONGS AFGESTRAFT Evacuatie van vrouwen en kinderen Het weer Verklaring van Labuur Over het z.g. interview met prof. Logemann NL-301 te Batavia PROCES NEURENBERG Truman's tractement wordt wetenschappelijk geconserveerd Onderhoud met Apostolisch Delegaat Algem.-vereeniging voor Bloembollencultuur De voorzitter, dr. A. J. Verhage, herkozen NIEUWE HAARLEMSCHE Mountbatten, de geallieerde bevelhebber in Zuidoost-Azië, zal Donderdag in Singapore een be langrijke conferentie presideeren aangaande vraagstukken Java en Indo-China betreffende, waarbij ook veldmaarschalk Brooke, chef van den gcneralen staf van het Britsche Imperium, aanwezig zal zijn. Verder zullen de conferentie bij wonen: de Britsche commandanten op Java en in Indo-China, gene raal Christison en gen.-majoor Gracey, met generaal Leclerc, als vertegenwoordiger va/n de Fran- schen, en dr. Van Mook en admi raal Helfrich, als vertegenwoor digers van de Nederlanders. Dit zal de eerste ontmoeting zijn tussehen Brooke en de Nederland- sche en Fransche koloniale be stuurders. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. Naar aanleiding van toet bericht, he denmorgen in de „Times" over een bezoek, dat dr. H. J. van Mook binnenkort aan Nederland zal brengen, verneemt de Indi sche redacteur van AJNTP.-Aneia uit gezaghebbende bron, dat de mogelijkheid hiertoe inderdaad in overweging is. In Den Haag is echter op dit oogenblik nog geen enkel bericht omtrent het tijd stip van de komst van den Lui tenant-Gouverneur-Generaal ont vangen. Vermoedelijk speelt het vertrek van dr. Van Mook naar Singapore In de berichtgeving een belangrijke rol. TJit naam van de Indonesische „regeering" heeft Sjahrir aan gene raal Christison zijn spijt betuigd over de gebeurtenissen te Tjakoeng nabij Meester Cornelis, waar een aantal geallieerde soldaten gevan gen genomen en vermoord werd, verder over het gebeurde te Besaki, fwaar 22 Britsche en Indische sol daten werden afgeslacht en een onbekend aantal Europeanen ver dween, alsmede over de aanvallen van. Indonesische extremisten op de vrouwenkampen te Anitarawa. Sjahrir schreef deze incidenten toe aan „het elkaar niet begrijpen van bezettingstroepen en het volk." Maandag' hebben Britsche troepen te Bandoen^ de kampongs afgestraft Van waaruit de Indonesiërs de laat ste dagen herhaaldelijk het Borro- maeus-ziekenhuis en Europeesche huizen In de omgeving daarvan aan vielen. Tevens werd zonder tegen stand het departement van Publieke Werken en het Postkantoor bezet. In het Britsche Lagerhuis is Maan dag bekend gemaakt, dat het Roode Kruis in Batavia zeer bezorgd is over het lot van de vrouwen en kinderen, tengevolge van de Indonesische op standen. Majoor Guy Lloyd (Unio nist) vroeg minister Attlee, of hij het beroep van den voorzitter van het Roode Kiuis, om 200.000 personen, die volgens majoor Lloyd gevaar lie pen ontvoerd of vermoord te worden, te- evacueeren. In overweging had genomen. Hector McNeil, onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, antwoordde namens den mi nister, dat hij het persbericht van het beroep gezien had, doch dat het hem niet officieel had bereikt. Middelerwijl, vervolgde hij, had de Britsche ambassadeur in Den Haag opdracht ontvangen de Ne- derlandsche regeering te polsen over het vraagstuk van de eva cuatie. Dit was het resultaat van een ander beroep van vrouwen uit het vrouwen-kamp in Batavia. McNeil zeide nog: „Het ig nog ii i. dutc'eliik, hoeveel personen hierbij betrokken zijn." Majoor Lloyd .Verwachting tot Woensdag avond: Geleidelijk toenemende wind. aanvankelijk uit Zuidelijke rich ting, later ruimend naar West, ti|deU[k regen, later brekende be wolking en enkele buien. Zelfde temperatuur. zon onder 16.30. Maan 8.09— 16.31, Zon op 8.31. verklaarde: „Het onmiddellijk drei gende gevaar is, dat een groot aantal van die vrouwen en kinderen zich blijkbaar in het binnenland bevin den, en dat het niet zoozeer een kwestie is, hoe ze uit het land te krijgen, als wel hoe ze naar een vsi- lia- gebied te brengen, waar de En- gelschen ze kunnen beschermen." Een Nederlandsch woordvoerder heeft, volgens A.P., verklaard, dat 30.000 ton levensmiddelen, kleeren en geneesmiddelen, bestemd voor hulpacties in Ned.-Inaië, reeds we ken ln Australische pakhuizen lig gen, omdat de bootwerkers weige ren de voor Java bestemde goede ren in de schepen te laden. Deze zegsman, die de in- en ex portorganisatie van de Ned.-Indische regeering vertegenwoordigt, aaide ver der, dat zich onder deze goederen 3000 ton medische en groote hoeveel heden Rcode-Kruis artikelen bevon den. De voorraden hebben een waarde van 7.000.000 pond. Alléén in Sydney liggen acht grootè pakhuizen tot aan het dak toe vei met meer dan 15.000 ton. Arthur Henderson, onderstaatsse cretaris voor Indië, heeft medege deeld, dat de langverwachte verkla ring van de Labourregeering over Indië vandaag, Dindag. in het La gerhuis zal worden afgelegd, 's-GRAVENHAGE, 3 DECEMBER De Regeeringsvoorlichtings- di-enst deelt het volgende mede: Ten einde misverstanden weg te nemen, welke schijnen te zijn ge rezen tengevolge van de radio-uit zending betreffende Nederlandsch- Indië, door den heer Chester Wil mot voor de B.B.C. op 28 Navemjber gehouden, stelt de Nederlandsche regeering er prijs op duidelijk te maken, dat geen verklaring over het regeeringsbeleid is afgelegd tegenover den heer Chester Wil mot door den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen. De uitzen ding, die een persoonlijke weergave was van een gesprek, dat zes dagen tevoren plaats had, trek zekere on juiste conclusies, waarvoor prof. Logemann geen verantwoordelijk heid kan aanvaarden. De politiek van de Nederlandsche regeering blijft zooals zij is uiteengezet in de verklaring van 6 November en is gericht op een vreedzame oplossing van het probleem. De NL-301 is 2 December te Batavia geland. De N. L. 304, onder commando van Veenendaal, vertrok Zaterdag van Schiphol, arriveerde Zondag om 13 uur G.M.T. te Cairo en is om 22 uur G.M.T. vandaar weer vertrokken. SR?- ><t De drie mannen, wier namen eiken dag in het nieuws uit Indonesië ge noemd worden, de drie mannen ook van wier beleid en tact het wel en wee van ons Indië in de naaste toekomst voor een met gering gedeelte zal afhangen: generaal Christison, Sjahrir en dr. Van Mook. Zij poseerden voor den fotograaf tijdens de conferentiedie op 17 November j.1te Batavia helaas zonder veel resultaat gehouden werd. Na den overval op Oostenrijk is gisteren in Neurenberg de Duit- sche overval op Cechoslowakije be handeld. De Amerikaansche aanklagers bewezen Maandag, dat vier maan den voor „München" Hitier reeds besloten had tot de onderwerping van Cechoslowakije en dat hij reeds toen alle militaire voorzorgen had getroffen, die voor dat besluit noo- dig waren. Op 30 Mei 1938 plaatste Hitier zijn handteekening onder het aanvalsplan tegen Cechoslowa kije. Alles was tot in de kleinste bijzonderheden geregeld en een lijst van „incidenten", die een aan val zouden kunnen rechtvaardigen was zorgvuldig opgesteld. Voorts werd verklaard, dat het van essentieel belang was dat in Cechoslowakije een James Curley heeft de Kamer van afgevaardigden een wetsont werp voorgesteld, waarbij het tractement van den president der Ver. Staten van 75.000 tot 100.000 dollar wordt verhoogd. Zijn andere vergoedingen worden daardoor van 25.000 op 60.000 dollar gebracht. Bovendien is de president vrijgesteld van inkom stenbelasting. In de toelichting wordt gezegd dat de tegenwoor dige president, anders dan zijn twee voorgangers, niet beschikt over een particulier vermogen, terwijl de verplichtingen, aan zijn ambt verbonden, steeds toene men. De bedragen, die hem tot dusver werden toegekend, zijn niet voldoende gebleken. Zooals reeds Inder tijd gemeld, is de Apostoiisch-Vica- ris van Nederl. Noord-Guinea, Mgr. J. Aerts, met dertien an dere ordebroeders, een der meest tragische slachtoffers van de Ja pansche terreur. Uit een schrijven van Zr. Oerardine van O. L. Vrouw van het H. Ha'rt blijkt thans on der welke gruwelijke omstandigheden zij ver moord werden. 30 Juli 1942, aldus Zr. Gerardine, viel het Ja pansche leger Langgoer binnen. Het paters- en zustershuis werd des morgens om 4 uur reeds bezet; het was dus nog donker. Ze moesten zoo gauw mogelijk sa menkomen op het plein voor de Internaatskapel Daar begon een z.g ver hoor 'of liever een be schuldiging: er was geen gelegenheid een enkel woord ter recht vaardiging te spre ken Onder het verhoor kwam er nog een Mo hammedaan met een vod van een brief, waarop nog nieuwe be schuldigingen waren aangebracht: de pries ters hitsen het volk op tegen Japan, mis handelen de menschen enz. Toen pater Berns opstond om die laster praatjes te weerleggen, kreeg hij een tik met een bajonet en moest weer gaan hurken voor de hooge heeren. Kort daarop konden ■de zusters naar huis gaan om zich klaar te maken voor het vertrek en gingen Mgr., paters en broeders in de rich ting van hun eigen huis. Angstig gingen ze uit elkaar, want er was gezegd, dat ze allen de doodstraf verdiend had den, als het waar was wat er in dien brief stond. Aller gedachten waren dus: zou het nu gebeuren of niet?- Een definitief vonnis werd niet uitgesproken. Toen de zusters goed en wel thuis waren, hooa-den ze enkele schoten, maar niemand kon selooven, dat Mgr. met al de paters en broeders (dertien sa men), die thuis waren, daar hun doodvonnis ondergingen. Zekerheid hadden we hiervan pas. toen twee andere pa ters van Klein Kei, die op een bijstatie wa ren, 26 October 1942 In ons interneerings- kamp werden gebracht Zli hadden van de bevolking gehoord, dat de paters even naar bin nen waren geweest, daar waren geblind doekt en daarna voot hun huis waren ge plaatst. Op het laatste moment was Mgr. Aerts nog neergeknield om allen den zegen te ge ven, en terwijl pater Berns lulde riep „Oen- toek Christus Radja Klta" („Voor Christus onzen Koning"kreeg hij een schot door zijn mond en stierf als een edele held voor Chris tus en Zij-n Kerk. situatie zou worden geschapen „die aan de naties, die territoriale eischen ten opzichte van dit land koesteren, aanleiding geeft onmid dellijk tusschenbeide te komen." Vervolgens kwam een document ter tafel, waarin Mussolini den datum vroeg van den aanval op Cechoslowakije om de noodige maatregelen aan de Fransche grens te kunnen nemen. Van het begin af beschouwde ~men Hongarije als mogelijken deel nemer. Hitier zelde, doelend op Hongarije: „Iedereen, die met ons mee wil eten, moet ons hij het koken helpen". Hierna werd een rapport voorgelezen van een ge heime ontmoeting van von Rib- bentrop met de Hongaarsche af gezanten. Alderman memoreerde de omstan digheden, die tot het pact van Mün chen geleid hebben. Uit orders en documenten bleek, dat, indien chan tage te München faalde, Keitel en Jodl den aanval op Cechoslowakije mogelijk moesten maken. Den vol genden dag werd het verdrag van München bekend gemaakt. Hiermede eindigde de Amerikaan sche aanklager zijn betoog. Vandaag komt de Engelsche aan klager aan de beurt en daarna de Fransche en de Russische, waarna de Amerikanen de nog resteerende pun ten van hun aanklacht zullen behan delen. De Britten hebben beloofd korter te zijn. Dé Britsche openbare aanklager, Sir Hartiey Shawcross, heeft heden vujor het tribunaal te Neurenberg het Britsche gedeelte van de aan klacht tegen de Nazi-leiders uitge bracht. Deze Britsche aanklacht, vervat in een document van onge veer dertigduizend woorden, sloeg op de „misdaden tegen den vrede". Ongeveer de helft van het document werd in toeslag genomen door een op somming van argumenten ten be wijze, dat aanvalsoorlogen reeds op het tijdstip, waarop Hitier den twee den 'wereldoorlog ontketende, als positief misdadig werden beschouwd. NEW YORK, 4 Dec. (Usis). De Amerikaansche marine legt 2.080 van haar schepen, dat is 1 /5 van de oorlogssterkte, op en wel zooda nig, dat zij snel weder gevechtsklaar kunnen worden gemaakt, aldus de New York Herald Tribune. Men is in Philadelphia reeds begonnen met 't opleggen van den 9 jaar ouden lich ten kruiser Brooklyn, die 15 mil- lioen dollar heeft gekost. 400 van de op te leggen schepen zijn werkelijk gevechtseenheden, de rest bestaat uit hulpvaartuigen. De schepen zullen op wetenschappelijke wijze behandeld worden tegen alle soorten van bederf. Er zullen kleine bemanningen aan boord blijven om de schepen te verzorgen. Volgens de marineautoriteiten kunnen schepen, die op deze wijze tegen de Inwer king van vocht worden behandeld 20 jaar en langer in goeden staat ge houden worden. In geval van nood kunnen de schepen van een volle dige bemanning worden voorzien en binnen 10 dagen in de vaart worden gebracht. (Van onzen specialen verslaggever) Een statige, indrukwekkende gestalte. Mgr. Lucas, Aartsbisschoo van Ad-uli, pas benoemd Aposto lisch Delegaat voor Zuid-Afrika. met zetel Bloemfontein. Hij is, zooals gemeld, in Teteringen aan gekomen, c-m korten tijd zijn in trek te nemen in het groote missie huis St. Franciscus Xaverius. Maandagmorgen heeft hij een plechtige Hoogmis opgedragen en daarna den geheelen dag door dat gene gedaan, wat iemand doet, die na een maandenlange afwezigheid is teruggekeerd. Straks wacht de bloem van Teteringen, met aan het hoofd den burgemeester, ln 'n zaal cp hem om hem te huldigen en nog eens extra te be jubelen na de plechtige ontvangst van den vo- rigen dag. Toch is Monseigneur zoo vriendelijk ons even te woord te staan en iets over het recente verleden te vertellen. Natuurlijk gaan aijn gedachten nog uit naar den moeien dag van de wij dingsplechtigheid in het college van de Propaganda Fide, waarbij de se cretaris van de Propaganda Fide, Mgr. C'ostantini, werd bijgestaan door Mgr. Olatt Smit als coadjutor. Door een prettigen samenloop van omstandigheden konden verschil lende hooge Zuid-Afrikaansche offi cieren, aalmoezeniers en soldaten aanwezig zijn. Natuurlijk was ook de .g'eheele Nederlandsche kolonie pre sent. Met groo'be voldoening sprak Mgr. Lucas over de langd-urige au diëntie, die Z.H. de Paus hem 29 Oc. tober verleende. Hij trof een per soonlijkheid aan, wie het doorge stane geestelijke leed van den oorlog op het gelaat te lezen stond. Z.H. besprak, na het gouden missiekruis te hebben overhandigd, uitvoerig da aangelegenheden van het missiege bied in Zuid-Afrika. Was Mgr. per vliegtuig naar Rome gereisd, de terugkeer geschiedde per autobus en per trein. Van Rome naar Milaan in den bus, daarna per spoor door Zwitserland naar Parijs en vla Brussel naar het vaderland. In Rome heeft Mgr. Lucas den heetsten zomer meegemaakt, dien de Romeinen sedert 100 jaren gekend hebben. In het vaderland bleek de temperatuur eenigszins anders. Het verblijf hier te lande zal slechts kort kunnen zijn en is gevuld met tal rijke bezoeken, o.a. aan don Pau selijken internuntius', Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, den Aartsbisschop en de Bisschoppen. 8 December zal Mgr. Lucas ln het missiehuis te Steyl het missiekruis uitreiken aan veertig missionarissen, die zullen probeeren naar hun missie gebied te reizen, o.a. naar de Kleme Soenda-eilanden, naar China, naar Nieuw-Guinea en naar Akra (Goud kust) In de Maandag gehouden verga dering' van de Alg. vereen, voor Bloembollencultuur is de voorzitter dr. A. J. Verhage te Heemstede her kozen. In de vacature W. Jonkheer werd gekozen de heer M. J. Mesman te Lisserbroek. in de vacature Chris Kieft de heer B. Kroeze te Wijk aan Ruin; in de vacature P. Kramer de heer B. P. Heemskerk te E'ennebroek en in de vacature S- Schoneveld de heer G. van de Marei te Wassenaar, Het belangrijkste punt van !e agenda werd gevormd door voorstel len der afd. Uitgeest inzake afschaf fing van alle saneeringsmaatregelen. Na uitvoerige discussies sprak de vergadering zich in meerderheid tegen deze voorstellen uit. Ook de kwestie van het teeltrecht hield de vergadering zeer lang bezig, daar ln verschillende afdeelingen groote ontevredenheid bestond over cie toewijzingen, die ln den loop van dit jaar zijn uitgereikt. Het hoofd bestuur zegde toe, dat een andere wijze van toewijzing overwogen zal worden, waarbij de afdeelingsbestu- ren zullen worden ingeschakeld. Bij de bespreking cfver een voor stel tot het afschaffen van alle be- drijfsmaatregelen wezen verschillen de sprekers er op, dat oen Nederland van vrijhandel niet in het kader der overheidspolitiek van de buitenland- sche afnemers past. De voorzitter voerde aan. dat een ontwricht Nederland de gelelde eco nomie noodig heeft. Laat het deze los, dan zullen de grenzen van onze afnemers gesloten worden voor net eenige protest, dat momenteel als tegenprestatie voor het buitenland, kan dienen. Het groepsbelang van de bollenkweekers moet in dit geval voor het algemeen belang wijken. De directeur van den tuinbouw, lr. A. W. van der PlasSche, bracht de groote binnen- en buitenlandsche gevaren onder het oog, die dreigen, wanneer het vrije spel der economi sche krachten ontketend wordt. Do meerderheid der vergadering1 ver- eenigde zich met de zienswijze van het hoofdbestuur. Tetoslotte werd een telegram, waar in de afgevaardigden van hun trouw en aanhankelijkheid gewagen, aan de Koningin gezonden. Van 1 December t.m. 5 Januari zal de eerste serie kinderzegels na den oorlog worden uitgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1