Op zoek naar een bruin hemd Eerste Pullman in Europa Herstel van eeuwenoude abdij ONZE BOERENSTAND Spoorwegbedrijf der toekomst Was het nat.-socialisme slechts een fabeltje? Ervaringen in Neurenberg Historische grond van klooster Hinderen" wordt aangekocht Rotterdam betaalde zwaren tol aan Mars Steun der overheid op elk gebied Intusschen moeizaam herstel Een droom uit het verleden en een belofte voor de toekomst Hitler-cultus inEngeland DINSDAG 4 DECEMBER 1945 PAGINA 3 Duitschers wilden er een vesting van maken Mgr. Th. v. Roosmalen Kath. Boeren- en Tuindersbond „Trompenberg" vergaan Men kent het verhaal van den koningszoon, die, op zoek naar het geluk, van een wijs man den raad had gekregen, het hemd van een gelukkig mensch aan te trek ken en die, toen hij na heel de wereld afgezocht te hebben eindelijk een gelukkig sterveling ontdekte, vernam, dat deze geen hemd bezat. Wie in Neurenberg, de stad, waar liet nauonaal-socialisme eens zijn massacongressen heeft georganiseerd en waar de beruchte Neurenberger wetten werden uitgevaardigd, thans op zoek gaat naar nationaal-socialis- ten. komt na heel lang en ijverig speuren tot de conclusie, dat er niet alleen in Neurenberg maar zelfs in heel Duitschland nooit menschen met bruine hemden hebben bestaan, behalve dan natuurlijk de twintig, die op het oogenblik terecht staan en zelfs die twintig zijn aan de door het nazi-regiem bedreven misdaden, wanneer men hen op hun woord zou willen gelooven, zoo onschuldig als pasgeboren kinderen. Met welken Duitscher men hier ook een gesprek aanknoopt, het duurt geen twee minuten of men krijgt on gevraagd te hooren, dat deze Duit scher nooit iets van het nationaal- socialisme heeft willen weten, dat hij nooit lid der partij is geweest, dat hij Adolf Hitler en diens kame raden steeds heeft beschouwd als het grootste gespuis van de wereld en dat het toch maar treurig is, dat al die beste, gemoedelijke, door en door vredelievende Duitschers nu toch maar de dupe zijn geworden van wat enkele krankzinnigen op hun geweten hebben. Alleen het op sommen van alle misdaden, die de laatste tien jaar in Europa door Duitschers in naam van het Duit- sche volk en dat kan men ten slotte moeilijk ontkennen met den steun van het Duitsche volk zijn bedreven, zal in de Neurenber ger rechtszaal ongeveer een maand tijd vergen. Maar de meeste Duit schers beschouwen dit proces uit sluitend als de particuliere aange legenheid van de heeren Goering c.s. Zij missen ieder persoonlijk en col lectief verantwoordelijkheidsgevoel en zij beseffen daarom ook niet, dat juist dit gemis hen heeft gemaakt tot blindelings gehoorzamende sla- v.en hunner nazi-meesters. Een alge meen gebrek aan persoonlijkheid, dat is een der vreemdste en meest be angstigende ervaringen, die men rei zend in Duitschland opdoet. Vast staat, dat men bij de Duit sehers met wie men spreekt slechts zelden eenig spoor van persoonlijk of collectief schuldbesef waarneemt maar veeleer eengevoel van veron gelijkt worden, een gevoel van pijn lijke verbazing over het feit, dat de geallieerden al deze goedwillen de, zich nooit van eenig kwaad be wuste Duitschers niet a]s hun boe zemvrienden behandelen en er niet voor zorgen, dat zij zoo overvloedig te eten krijgen als zij tijdens den oorlog gewend waren. Dat de voed selpositie in het Derde rijk alleen maar betrekkelijk gunstig was dank zij de plundering en uithongering der bezette gebieden realiseeren de ze menschèn zich eenvoudig niet. Dat is voor hen ook het gemakke lijkst. Het merkwaardigste daarbij is, dat zelfs zij, die zich thans uit geven voor Hitler's meest verwoede vijanden ook al gedroegen zij zich verder als zijn meest onderda nige dienaren zich ook nu nog af en toe zuchtend laten ontvallen, dat alle krachtsinspanningen van Duitschland gedurende den oorlog vergeefsch zijn geweest. Dat is mis schien toch wel wat hen het meest verdriet. Het is nog altijd geen vrede in Duitschland en zelfs wanneer hij komt zullen er nog altijd Duit schers blijven, voor wie de vrede slechts een voortzetting van den oorlog met andere middelen be teeken t. De spoorlooze verdwij ning van alle bruine hemden beteekent nog niet, dat het na- tionaal-socialisme dood is. Onder bepaalde omstandigheden zou het altijd weer kunnen herle ven en aanhang winnen onder een te weinig critisch volk. Ver moedelijk zou het dan een an deren naam dragen, en ook de kleur van het hemd zou ver moedelijk anders zijn, maar men zou het herkennen aan zijn daden. Maria, de dochter van Hendrik I van Brabant en weduwe van keizer Otto I van Duitschland, verbleef als vrouwe van Helmond en van Vlierden menigmaal gedurende korteren of langeren tijd op haar Jachtslot te Helmond. Toen zij eens alleen op jacht was, raakte zfj in een moeras verdwaald; daar zij met haar muildier in den dras- sigen bodem wegzonk, beloofde zij in haar doodsangst aan God, ter eere van de H. Maagd ter plaatse een klooster te bouwen indien zij gered mocht worden. Haar gebed werd verhoord, zij bereikte weer vasten grond en stichtte het kloos ter, dat den naam „Binderen" kreeg. Aldus verhaalt de legende. Feit is, dat het klooster Binderen In de eerste helft van de 13de eeuw door de keizerin-weduwe gesticht Werd. Er vormde zich een abdij met Cisterciënser-zusters, de eerste abdij In deze contreien. In den loop der eeuwen maakte de abdij vele weder waardigheden mee, de gebouwen wa ren ten prooi aan roof, plundering en brand, het restant werd in 1776 af gebroken. De afbraak werd verkocht ter delging van de schulden van ze keren Diederik Huygens, schepen van 's Hertogenbosch. Hoe weinig er van Rotterdam overgebleven zou zijn, indien de Duitschers, zooals in hun voor nemen lag, de stad tot het uiter ste verdedigd hadden, blijkt uit een achtergelaten plattegrond, waarop het verdedigingsstelsel duidelijk staat afgebeeld. De havens en de daarmede sa menhangende bedrijven zouden tot geen enkelen prijs worden overge geven. Er was een hecht verdedi gingsstelsel opgebouwd in 9 sec toren, die elk afzonderlijk tot een meer of minder sterke vesting wa ren gemaakt. Elke sector had zijn eigen stafkwartier. Wie de kaart goed beziet, ervaart, dat de 'Duitschers slechts die ha venwerken vernield hebben, welke Bij niet verkozen te verdedigen. Zou het tot een strijd gekomen zijn, dan waren èn de tunnel èn de bruggen de lucht ingegaan en zouden de 9 vestingen zóó lang verdedigd, zijn geworden, tot er slechts puin over was gebleven. In dat geval hadden de levenskrachten van Rotterdam een zoo geweldigen knak gekregen, dat er tientallen jaren overheen zouden gegaan zijn, voor er herstel was ingetreden. Eenige jaren geleden vormde zich in Helmond een „comité Binderen", dat zich ten doel stelde de Maria- devotie op deze plek te doen her leven. Een oude schaapsstal werd aan gekocht en gerestaureerd tot kapel. Nadien ontstonden plannen, om de oude abdij te doen herstellen. Deze plannen kregen geleidelijk aan vaste- ren omvang en over eenige weken wordt het eerste stadium daarvan verwezenlijkt. Het ligt ln de bedoeling den historischen abdij-grond aan te koopen en er in de toekomst weer een klooster met kapel te bouwen. Tien zusters Dominicanessen van Bethanië uit Venlo zullen 8 De cember hier arriveeren om op Bin deren reeds hun intrek te nemen in een woning. Naar het Katholiek Indisch Bu reau verneemt, zal Z. H. Exc. Mgr. Th. H. L. M. van Roosmalen Cs.s.R., Apostolisch. Vicaris van Suriname, Zaterdag a.s. met de „Maaskerk" van Amsterdam uit naar zijn missie op Suriname te- rugkeeren. 't Heerlijk avondje is gekomen vol verwachting klopt ons hart (De Vries P.) (Van onzen Haagschen redacteur). De Nederlandsche boerenstand heeft 'n zwaren tol aan den oor log moeten betalen. Bijna 220.600 H.A. grasland en bouwgrond werd geïnundeerd, waarvan 77.000 H.A. met zont water. Door evacuatie en oorlogsgeweld ging bovendien de oogst van 50.000 H.A. verlo ren, door vliegvelden en verde digingswerken van 25.000 H.A. door mijnenvelden, die vooral in Brabant en Limburg bewerking van den grond onmogelijk maak ten, nog eens 10.-000 H.A. Boerenhoeven werden geheel en ge deeltelijk vernield tot een totaal van 9.500 stuks. 18.000 wagens en karren gingen verloren, 40.000 paardentuigen 50.000 werktuigen en machines, 150 tractoren, 300 000 stuks gereedschap. De levende Inventaris verminderde door roof en slachting met 35.000 paarden, 75.000 stuks rundvee, 76.000 varkens, 56.000 gelten, 13.000 schapen en een half millioen kippen. Maar de Op de ruïnes van het oude zullen wij een nieuw spoorweg bedrijf opbouwen, deelde ir. W. Hupkes, directeur van de Ne derlandsche Spoorwegen, in den eersten na-oorlogschen pullman- trein mede. Een spoorwegbedrijf, geheel ge- electrificeerd met rijsnelheden van 150 K.M. en regelmatige tijden van aankomst en vertrek. De verwezen lijking van dit plan ls zeer ingrij pend; de spoorbanen moeten ver stevigd worden, steenslag zal het grind onder de dwarsliggers vervan gen, het sein- en overwegwezen ver andert. Alle kleinere stations en tra jecten vervallen. De Spoorwegen hebben 750 bussen in Engeland besteld, die de aanvoerlijnen van de kleine plaatsen naar ae groote stations zullen onderhouden. Met de verwezenlijking van dit plan, waarbij het tempo een kwestie van materiaal is, zal Intusschen nog wel een vijf of zes jaar ge moeid zijn. Dit alles is toekomstmuziek, de harde werkelijkheid van het oogen blik is een moeizaam, maar staag vorderend herstel, waarbij de groot ste handicap de leeggehaalde werk plaatsen zijn. De electrische verbin ding tusschen Amsterdam en Rot terdam is nu gereed, ook voor Am sterdamAmersfoort heeft men nog juist voldoende materiaal bij elkaar kunnen krijgen. Daarbij blijft het voorloopig. Van het 3000 K.M. langa spoorwegnet ls thans 2839 K.M bruikbaar. Het grootste probleem vormen echter de vernielde bruggen; ongeveer 800, groote en kleine, werden vernield, alleen reeds op het traject Den BoschGeertruideu- berg 80. De volgende week Dinsdag komt de brug bij oosterbeek gereed, Zwolle (Katerveer) volgt omstreeks 15 Januari, M°ok in Februari, Ven lo in Maart, verder in den zomer de Moerdfjk, Hedel, Dordrecht en tegen het eind van 1946 Wester voort. Tijdens den oorlog is het reizi- gersvervoer sterk toegenomen. Een record vormde Augustus 1943 met een ontvangst van 19 millioen! On danks de beperkte mogelijkheden van het oogenblik zijn de ontvang sten, voornamelijk uit het reizigers- vervoer, ook thans nog hooger dan in 1939. Daartegenover staat echter, dat de schade aan materiaal, als ge volg van de spoorwegstaking, 250 millioen bedraagt: 79 pet. electri sche motorrijtuigen, 74 pet. mate riaal op de lijn AmsterdamRotter dam, 61 pet. dieselmateriaal, 52 pet. locomotieven, 67 pet. personenrijtui gen en 96 pet. goederenwagens. Daartegenover staat, dat nu veel buitenlandsch materiaal in Neder land gebruikt wordt, maar de kwa liteit is veel minder. Ir. Hupkes verwachtte voor de toekomst geen concurrentiestrijd tusschen spoorwegen en binnen- landsch luchtverkeer. Wanneer men in twee uur tijds van Am sterdam naar Groningen kan rijden, is het niet noodig een vliegtuig te nemen; alleen naar Zeeland behoudt de luchtlijn voordeelen. Trouwens de aspec ten der K. L. M. liggen ln de wereldruimte; de Spoorwegen hebben te zorgen voor een goe de verbinding met de centrale luchthaven. Het hoofdbestuur van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is in vergadering te Den Bosch bijeen geweest. Besproken werd o.m. de samenwerking met andere jeugd organisaties te verbreeden. De K.N.B.T.B. stelde een commissie in om over dit belangrijke vraagstuk aan het hoofdbestuur te rappor teeren. De commissie heeft tot op dracht de volgende vraagpunten te bestudeeren: a. De verhouding van de diocesane jon,ge-boeren- en tuin dersorganisaties tot de diocesane standsorganisaties van boeren en tuinders; b. De wijze van nationale samenwerking tusschen de dioce sane jonge-boeren- e» tuinders bonden; c. De wijze van samen werking met de Nederlandsche Katholieke Jongerenbeweging. Besloten werd ir. A. E. Kromwijk, Haarlem, en P. J. M. Smits van Oyen, Eindhoven, te benoemen tot aiviseerende leden van den partij raad van de R.K.S.P. boer beploegt zijn land en zaait en maait, zooals zijn voorzaten deden als de strijd op hun akkers was uitgestre den. Hij woont misschien nog in een schuur en hij heeft misschien nog geen hamer om het lekkende dak dicht te timmeren, hij moet misschien ploegen ln land dat nog niet geheel vrij van mijnen ls 250 boerenarbei ders verloren daarbij aileen in Noord- Limburg het leven hij zal misschien tot aan zijn heupen in het water moeten staan en alleen 's avonds kun nen werken, omdat overdag geen trac tor en geen paard voor hem beschik baar zijn, hij is weer aan den slag gegaan. waar dat maar eenigszins mogelijk was En de overheid zorgt ervoor, met inspanning van alle krach ten. dat dit in 1946 weer overal mogelijk zal zijn. Op een pers conferentie ten departemente van Landbouw en Visscherij deelden de heeren ir. J. Sevenster en ir. J. W. Hudig, directeuren van den Rijksdiens: voor Landbouwher- stel mede, dat op enkele duizen den K.A. na, voornamelijk op Walcheren, alle land het vol gend jaar weer in cultuur zal komen. Ruim 25.000 arbeiders zijn bezig met het herstei; en daarbij zijn niet gerekend de werklieden bij de droog legging en de eigen arbeiders van de boeren. De vrijgekomen gronden ziin echter nog niet direct geschikt voor bewerking. Het drooggekomen grasland ls bedekt met een viltlaag van wier, die alleen ln handkracht kan worden verwijderd. En de met zoutwater ge ïnundeerde gebieden zuUen, voorzoo ver het kleigronden zijn, ongeveer 6 jaar noodig hebben voor een volledig herstel. Er zal meer dan 300.000 ten gips noodig zijn om deze verarming van den grond ongedaan te .maken, waarvan 50.000.000 kilo reeds werd ingevoerd. Dat neemt met weg, dat er reeds vrij spoedig op verbouwd kan worden, gerst bij .voorbeeld, zooals men op Tbolen beeft gedaan Er wordt extra-kunstmest ter be schikking gesteld voor de bedrijven, die door groote verliezen aan vee over te weinig stalmest beschikken voor ge ïnundeerd grasland op de slechtere gronden en voor de onkruiöbestrijdmg op de mijnenvelden. Tot nu toe zijn ongeveer 1700 nood stallen gebouwd en 1100 noodwonin gen, dubbele aantallen zijn in aan bouw. Van de 75.000 stuks rundvee, welke verloren zijn gegaan boven de landelijke vermindering van den rund veestapel, zijn tot dusver ruim 15.000 stuks door andere vervangen. Een klein deel hebben de boeren zelf weer aan geschaft. Voor den volgenden zomer zal, naar men mag verwachten, tot drie kwart van het verlies vervangen zijn. Alleen al aan oorlogsslachtoffers werden 950 tractoren en 9.000 land bouwwerktuigen geleverd. Volgend voorjaar zal de aanvoer van paarden zoodanig zijn, dat geen grond braak behoeft te blijven liggen wegens ge brek aan trekkracht. De schadevergoedingen voor land en tuinbouw worden door den Rijks dienst voor Landbouwherstel gere geld binnen het raam van het besluit op de Materieele Oorlogsschade en onder toezicht van het Commissari aat Oorlogsschade. Zij zijn gebaseerd op de prijzen van Mei 1940 de totale schade wordt geraamd op 600 5 800.000.000 gulden, eveneens op prijs- basis 1940 en zij zullen dus moeten worden aangevuld met een uitgebreid stelsel van credletverleenlng gedeel telijk renteloos. Verbetering ln afwateringen, ruil verkavelingen, algeheele saneering van bepaalde gebieden staan voorts op bet programma, dat uit den aard der zaak echter opent met het woord „Herstel", omdat Immers onze volkswelvaart van dit herstel afhankelijk is De inwoners van ver's Nazi-paleis ge- zinnig, ondanks de het dorpje River bracht, waar zij wordt ontkenningen van de zijn in hevig pro- opgeknapt door vrome bewoners. Wie belt, test tegen de opkomst vereerders. Een ex-ge- wordt van een Hitler-cultus vangene en vier meis- daan. niet Zijn openge- de vier in de omgeving van deze plaats. Zij z(jn verontwaar digd en hoe terecht dat het „Kingsdom- house" het hoofdkwar tier wordt van het on langs opgerichte „Le- Ceheimzinnige Nazi- aanbidders meisjes doof, mogen zij niet opendoen? Is het mysterie, dat er geen winkeliers komen, zelfs geen bakker of kran tenbezorger? De bewo ners van River geloo ven de verklaringen niet van een der bewo- iCAI 150 liJC L VaiJL CCII VICA UCWU' gioen van Christelijke eenige bewoMrs De ners' dat kranten nen hervormers", dat Hit- ]aatstJf niet interesseeren. Zij ler besc-ouwt als een ?iJ z«n zóó verontwaar- Goddelijk instrument, digd, dat een lid van Energieke protesten ]os]at(,n deze Nazi-aanbidders- zijn ingediend bij de bende het gedrag van plaatselijke parle- Reporters doen alle Rivers burgerij on- mentsleden, de kerke- moeite iets te weten te waardig noemde. En lijke autoriteiten en komen, maar de ex-ge- wat voegde hij er aan andere instanties. vangene noemt zijn toe? Een onthulling van de ®cMen naam niet e» activiteiten van de ^eert aangaande nieuwe bewoners van eit ?r" «w het huis volgde op t®.hebbeJ1' .T!" kinderen werden ge- den -erkoop van Hit- makeif heeftdood toen de dorps- „Deze menschen kun nen nergens anders aan denken dan dat er ler's buste in Londen. Deze is naar het Ri- school werd gebombar- Het huis is geheim- deerd." Op het deerlijk gehavende em placement van Kesteren stapten wij Maandag uit den eersten na-oorlogschen Pullmantrein in Europa, tevens den eersten In ternationalen trein van Neder land uit, welke thans dagelijks de verbinding onderhouden zal tusschen Amsterdam en Brus sel. Het was teekenend voor het Ne derland in wederopbouw: de tegen, 'stelling tusschen het half ver woes, te stationsgebouw, doorzeefd van kogels, de wachtkamer triest en haveloos met een schot door den spiegel en mica als vensterglas en het weelderige interieur van den Pullman met zijn fauteuils en be timmering en alle comfort. Toch keken de spoorwegmannen van Kesteren, zooals trouwens overal langs de lijn, met een glimlach van voldoening naar die luxueuze ver schijning, welke passeerde; een droom uit het verleden, maar ook een belofte voor de toekomst. De Pullman vertrekt dagelijks om 13.08 Van Amsterdam C.S. en komt 's avonds om negen uur te Brussel Midi aan, waar men kan overstap pen op den nachttrein, die om ze ven uur ln den ochtend te Parijs arriveert. Zoolang nog een omweg van 88 km. via Nijmegen moet wor den gemaakt, kan van een herstel van de directe verbinding met Pa rijs, de wedergeboorte dus van de „Etoile du Norct", geen sprake zijn het wachten ls op de werkzaamhe den aan de Moerdykbrug, die ho pelijk in Mei a.s. gereed zijn. In afzienbaren tijd kan dan ook „1' Olseau Bleu", op één dag heen en weer naar Parijs, als een fenix uit zijn asch herrijzen. De Compagnie Internationale des Wagons-Lits, die slaap- en restau ratiewagens, rijtuigen met buffet en Pullmanrijtuigen op de groote spoorwegverbindingen exploiteert, heeft een groot deel van haar ma terieel uit den oorlog kunnen red den en hoopt spoedig weer de ver schillende Internationale lijnen te bedienen. Zoo staat voor Neder land, na Parijs, een verbinding via Maastricht en Luxemburg met Zwit serland op het program Het Inscha kelen der Pulhnanrytuigen ge schiedt voor Nederland nog in het bijzonder om het spoorwegverkeer, dat hier in vele opzichten zoo arm zalig werd, meer aanzien te geven. De medewerking van de Nederland sche Spoorwegen, is dan ook zeer groot. Aan de eerste reis vanuit Neder land namen tal van autoriteiten deel o.a. de directies van de beide maatschappijen; de Nederlanders stapten te Kesteren uit en reden met den Pullmantrein uit België terug. Er werd een lunch geserveerd, waarbij bet apéritlef en de wijn af komstig waren uit den ouden voor raad van de Wagons-Llts, die van '40 tot op heden op een veilig plaatsje ln het Centraal Station te Amster dam verborgen had gelegen. Het Nederlandsche stoomschip „Trompenberg", dat bij de Zweed- sche kust bij Oernskoeldsvik aan den grond was geloopen, is Zon dagnacht in een hevigen storm in tweeën gebroken. De bemanning van het schip was reeds voordien met, wippertcestellen aan wal ge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3