Nederlandsche troepen naar Java? OM DE VRIJHEID Ook onze militaire leiders naar conferentie te Singapore van Britsch-Indië ER WAS EENS... LICHTSTAD Het weer Engelsche regeering tegen een oplossing door geweld Waarschuwing aan extremisten Voor bonnenlijst g9ste JAARGANG No. 23412 O DONDERDAG 6 DECEMBER 1943 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week' in hef donker Beter maar duurder zie pagina 3 Economische overeenkomst „Op de Brug" Mgr. Willenborg bediend Schip op het strand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Woensdagmorgen is Christison, vergezeld van zijn persoonlijken staf. per vliegtuig naar Singapore gegaan om over de situatie rap port uit te brengen: de Neder landsche delegatie is hedenmor gen uit Batavia per vliegtuig vertrokken. Van betrouwbare zijde wordt volgens U. P. vernomen, dat de conferentie te Singapore ook zal worden bijgewoond door schout-bij-nacht Patterson, die de Geallieerde marine-strijdkrachten in de Nederlandsch-Indisehe wa teren onder zijn bevel heeft. Er bestaat te Batavia geen ze kerheid over de specifieke onder werpen. die ter conferentie zullen worden besproken. De aanwezigheid Van Nederlandsche militaire lei ders doet de mogelijkheid veron derstellen, dat het toekomstige ge bruik van de Nederlandsche strijd krachten ter land, ter zee en in de lucht die tot dusverre van de operaties zijn uitgescha^ keld, terwijl duizenden Nederland^ sche soldaten, die op weg naar Java zijn, op het oogenblik in de Malakkaansche havens worden opgehouden, besproken zal wor den. De huidige situatie op Java laat bijna geen alternatief voor drastische versterking van de Ge allieerde strijdkrachten. In mili taire kringen te Batavia verwacht men. dat het Zuid-Oost-Aziatisch commando thans de bezwaren te gen Nederlandsche troepen zal la ten varen. Woensdag werd verondersteld D-dag voor een algemeenen ge- wapenden Indonesischen opstand te zijn, in verband waarmede de KAF den geheelen dag op gerin ge hoogte verkenningsvluchten boven Batavia en omgeving uit voerde. Men nam echter in het geheel geen ongewone Indonesi sche activiteit waar. De vliegtui gen zijn klaar om elke eventueele massa-concentratie uiteen te drijven; tot dusverre "behoefden zij nog niet in actie te komen. De correspondent van de Daily Mail, Noel Monks, die van Java te Singapore is aangekomen, meldt volgens U. P. twee belangrijke berichten aan zijn blad, die hij uit betrouwbare bron te Batavia vér- nomen zegt te hebben, doch die hij tengevolge van de nieuwe censuur- bepalingen op Java onmogelijk op hun juistheid kon laten bevestigen. Het eerste is, dat 6000 man Ne- derlandscihe troepen, die uit Europa op Malakka zijn gearri veerd, order hebben gekregen zich gereed te maken voor hun vertrek naar Java. Het tweede meldt, dat de Ver. Staten zich voorbereiden op deel neming aan de oplossing der pro- ■ll4llilllllMllNt.lllllilll.ll.lll Zondag is Parijs teruggekeerd tot een verduistering, bijna zoo als in de oorlogsjaren. Door een drastisch ingrijpen is de rant- 'soeneering tot 25 pet. van 1938 teruggebracht. Winkels mcgen niet meer verlicht worden, ter wijl lichtreclames evenmin- tot de gezelligheid van het nachte lijke Parijs zullen mogen bij dragen. De nachtclubs moeten gesloten worden en de bevol king wordt bedreigd met straf fen en afsnijding als zij haar stroomkwantum overschrijdt. De voornaamste oorzaak van deze ingrijpende beperkingen, is de grootste droogte sinds 150 jaar, van den afgeloopen zomer en herfst, zoodat de waterreser voirs, die normaal de Parijsehe krachtstations voorzien, bijna droog zijn. Kolen zijn er even min, en zoo zit Parijs in het donker. blemen op- Java. Een Amerlkaan- sche marine-commandant zou zich reeds op Java bevinden voor de inrichting van een Amerikaansch hoofdkwartier in Batavia en in Soerabaja. Een Amerikaansche generaal-majoor en zijn staf wer den vandaag te Batavia verwacht. U.P. meldt, dat de Boyal Air Force vandaag een nieuwen lucht aanval zal uitvoeren op bepaalde Indonesische doelen in Bandoeng. Of de heeren, die zich dagelijks hooien beschuldigen van medeplichtig-, heid aan de meest verschrikkelijke misdaden gepleegd tegenover de ge- heele menschheid zich nog altijd niet van den ernst van hun ge dragingen bewust zijn? Wellicht, dat hun verharde harten de ontvankelijkheid daartoe missen. In elk geval, met Goering als gang maker. schijnen zij nogal plezier te hebben. Naast den geivezen Rijksminister Rijksmaarschalk, van links naar rechts: Hess, Ribbentrop en Keitel. Op de tweede rij: Dönitz, Raeder, Schirach en Saukel. Verwachting tot Vrijdagavond: In den nacht plaatselijk lichte vorst, overdag tijdelijk zonnig. Ma tige wind, meest tusschen Noord en Oost. Geen neerslag. Vrij koud. Zon onder 16.29, Maan 10.0817.46, Zon op 8.34. Van heden af zullen de brou werijen weer bier in den handel brengen met een hooger gehal te, waardoor het bier bijna op voor-oorlogsche kwaliteit wordt gebracht. In verband hiermede is 't nood zakelijk gebleken, o.a. ais gevolg van de zooveel duurdere grondstof fen en het feit, dat de prijzen nog steeds gebaseerd waren op vóór- Qorlogsche kostenverhoudingen. de prijzen te herzien. De verhooging van den prijs per glas in het café kan worden opgevangen door de per 1 September 1945 plaats ge had hebbende verhooging. De fles- schen-bierprijzen ondergaan voor den consument echter een verhoo ging'. De directeur-generaal voor de prijzen heeft voor diverse bier soorten prijzen per flesch vastge steld varieerende van 20 tot 38 ct. Indien men een vergelijking treft tusschen deze prijzen en de vóór- oorlogsche diene men te bedenken, dat de bieraccijns na 1940 aanzien lijk is gestegen. De Britsche Labour-regeering heeft WjoenSdag nadrukkelijk liaan- politiek vastgesteld ten opzichte van Engelands groot ste imperiale probleem, de on afhankelijkheid -van Britsch- Indië. Niet alleen was de belofte van zelfbestuur voor Indië in het parlement bevestigd, doch Engeland heeft ook zijn woord gegeven, dat het uitgestrekte Indische half-vasteland vrij zal zijn alle banden met Enge land te verbreken, als het dat wenscht. Herbert Morrison, de leider van de Labour-meerderheid in het Lager huis. heeft de categorische verkla ring afgelegd, dat Engeland het recht van Indië, te beslissen over zijn eigen toekomst, op geen enkele wijze zal beknotten. Dit was in antwoord op dg vraag of Indië zich uit het BritsChe Gemeenebest zou mogen terugtrekken, indien zijn leiders dat wenschten. Niettemin zei Morrison: ..Hopen wij natuurlijk, dat Indië uit vrijen wil in he£ Britsche 'Gemeene best zal blijven." Dit alles was recht op den mail af Er waren eens drie prinsesjes, die in een bosch woonden. Het was echter geen sprookjesbosch, maar een park met veel la nen en tuinmannen. De prinsesjes waren ook geen sprookjes prinsessen. maar gewo ne kindertjes, die dikwijls met vriendjes in het bosch speelden, trainingspakken droo- gen en wel eens in een boom klommen. En omdat ze nog met poppen speelden, den lakei in het colbertje achter den boom niec zagen en onder In den auto kropen als ze gingen rijden, wisten ze nauwelijks dat ze prinsesjes waren. Dat moest ook zoo, want in dien tijd waren prinsesjes Juist heel zeldzaam, zoo begint het verhaal en het lijkt net een echt sprookje. De ouders van de prinsesjes had- de.n heel wat rondge reisd en de kindertjes waren meegegaan. Ze waren al over zee en oceanen gegaau, hadden al luchtreizen gemaakt zonder dat ze precies wisten wat het allemaal beteekende. Als het dan 5 December werd vertelde hun moe der van Sinterklaas, juist zooals alle moe ders ln Holland dat doen. Tot het 1945 werd en ze terugkeerden naar dat waterlandjie, waar middenin een groot wit huis stond met een zuilengalerij er voor. Dat jaar op Sinterklaas avond reed de Goed heiligman juist door de bosschen van Soestdjjk. Hij had reeds aan heel wat huizen een bezoek gebracht en wa« zeer moe. Dit jaar was bui tengewoon zwaar voor hem geweest. Men had hem voorgepraat voor zijn reis een Vl te orc- beeren, omdat dat zoo vlug ging, maar hij was er af gevallen en was maar wat blij op zijn paardje de reis te kun nen voortzetten; dan had hij om wat speel goed te krijgen enorm veel rijksbureaux moe ten afloopen, waar ntj lang moest wachten en veel verwezen werd en dan had hij neg- overal jammerklachten moe ten aanhooren; dit deugde niet en dat was niet goed en of hij niet voor Iets anders kon zorgen. Plotseling bemerkte hll, dat de paden van het bosch alle schoon geveegd waven en hoorde hij een liedje op zjjn geëerden naam zingen. Hij 3ta,pte af en zag drie meisjes staan. Gelukkig was de Sint niet door den hoofdlneanz eezaah. anders was hij beslist door de schildwachten tegen gehouden De verschijning van dit drietal wekte den Sint uit zijn droeve over peinzingen. Hij be dacht in zijn rol nog een buitengewone ver rassing: diepte uit den zak bovenstaande drie poppen en liet ze Plet door den schoorsteen werpen. Even stil als hit gekomen was, ls toen de helllgman maar weer door de bosschen vertrokken. Noot voor de ouders: Deze poppen werden vervaardigd door de Technische Afdeelibg te Amsterdam van den Dienst van den Kwar tiermeester-Generaal. Zij werden door den res. Gen.-Maj. v. d. Bergh aan Z K. H. Prins Bernhard tijdens diens bezoek te Rot terdam aangeboden, met het verzoek, hier mede de prinsesjes te varrassen. en ondubbelzinnig. De socialisten, zooals de Labour-leden zich vaak noemen, namen met deze woorden echter geen genoegen. Zij kondigden aan, dat een niet op partijgrondslagen gebaseerde par lementaire commissie zich onmid dellijk naar Indië zal begeven, om zich een onafhankelijk oordeel te vormen en daarover rapport aan de •egeering uit te brengen. Dit zou zijn ter voorbereiding van een con- stitueerende vergadering- ln de lente varf 1946, nadatde provinciale ver kiezingen daarvoor den weg gebaand zouden hebben. Om- alle misverstand te voorkomen heeft de -«regeering echter tegelijkertijd bekend gemaakt, dat zij zich zal verzetten tegen „alle pogingen, om de kwestie van de constitutie door geVeld op te los sen". Misschien was deze verklaring wel geïnspireerd door de opmerking, die verleden week gemaakt werd door den Britsch-Indlschen leider Nehroe, dat als Engeland zelf het initiatief niet nam voor de onafhan kelijkheid van Indië „anderen dat wel eens konden doen". Het zou dwaasheid zijn te gelooven. dat er niet veel hinderpalen uit den weg te ruimen zijn. Eén 'ding ls echter zeker: De E'ritsch-Indiër wil, dat zijn nieuwe voorlooplge regeering meteen aan den gang gaat. Hij wil genieten van de sensatie van zelf bestuur. Dit verlangen kan een leid raad zijn voor de Britsche regee ring om haar pas gedane belofte gestand te doen. In de Hindustan Times, welke ge redigeerd wordt door den zoon van Mahatma Gandhi, wordt de nieuwe verklaring van de Britsche regeering over het uitzenden van een parle mentaire delegatie gecritiseerd en bestempeld als „een ongevraagde les in rechtspraak en orde en het ge bruik van geweld voor het verkrijgen van politieke vrijheid." Verklarend dat de rede die Lord Pethick Law rence Dinsdag in het Lagerhuis heeft gehouden, er „niet op berekend is. de Indisch-Briteehe betrekkingen te verbeteren, gaat het blad voort met te zeggen, dat het eenige be langrijke deel van de rede ligt in ae ankondiging van het bezoek eener parlementaire delegatie aan Indië. .Dit land heeft niets tegen zoo'n delegatie, maar er ie geen -enkele re den om er enthousiast over te zijn", voegde het blad eraan toe. „Alleen door de practijk kan de B'ritsche e- geering haar wemsch, de Indische politieke problemen tot een vreed zame oplossing te brengen, demou- streeren. „Het laatste nieuws" schrijft, dat de regeeringen van België, Frankrijk, Nederland en Luxemburg besloten hebben zieh met elkander te ver staan betreffende de bevoorrading van levensmiddelen, de wederzijd- scbe levering van grondstoffen en werktuigen en samenwerking op het gebied der productie. In de uitzending „Op de Brug" van radio Herrijzend Nederland, Vrijdag 7 December, zal de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, spreken over: „De toe komst van de Nederlandsche be schaving". Daar Mgr. L. J. Willenborg, pastoor der parochie van de Al lerheiligste Drieëenheid en Geheim Kamerheer van 2. H. den Paus, een ernstige operatie moet onder gaan, heeft gistermiddag in de Mariastichting de hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, deken van Haarlem, hem uit voorzorg en op eigen verzoek bediend. Woensdagavond is het schip, de Sch. 15, voor het Casino te Zand- voort op het strand geloopen. De bemanning is, toen het schip zich tijdens den storm in gevaar bevond, overgegaan op de Sch. 210. In den vroegen avond is de Neeltje Jacoba uit IJmuiden uitgevaren om de boot op sleeptouw te nemen, maar daar de Sch. 15 al over de banken heengeslagen was, moest men on verrichter zake terugkeeren. De reddingsboot van Zandvoort be hoefde niet uit te varen. Het college van rijksbemiddelaari heeft bepaald, -dat de tijdelijke toe slag van 10 pet. voor de geteisterde gebieden op de loonen in de metaal nijverheid slechts zal gelden tot 1 Februari 1945. Oorlogsmisdadigers aan de lunch: In het Paleis van Justitie te Neu renberg gebruiken de beklaagden, elk naar -zijn aard, den maaltijd, dien de Amerikaansche legerkeuken hun verstrekt. Rudolf Hess, Hjalmar Schacht (in het midden links), Franz von Papen en Hermann Goe ring „aan de schaft".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1