Repatrieering uit Indië H NAZI-GANGSTERS HITLER'S LAATSTE UREN NIEUWE BONNEN Alle voorbereidingen voor de ontvangst worden getroffen legden den strop om hals der Tsjechen Regie tot in de puntjes verzorgd V0EDSELC0NV00I NAAR BANDOENG Filmkeuring en filmkunst Krankzinnig tafereel in Berlijn AfscheidvanhetM.G. DONDERDAG 6 DECEMBER 1945 PAGINA 3 PROCES-N EU REN BERG St. Nicolaasfeest in Batavia Het vertrek van Dr. Van Mook Nog geen datum bekend Indonesië in de journaals Pater Knipping O.F.M. gehuldigd Marine-attaché's bezoeken ons land Elfduizend pakjes vioei Te Den Haag in-beslag genomen OOCCETUICE-VERSLAC VAN HANNA REITSCH, PILOTE VAN DEN „FÜHRER" Geen roomboter voor de ouderen Rijstpudding zonder bon „Het experiment mag geslaagd heeten" Zooals bekend worden met de schepen „De Oranje'", „De Nieuw Amsterdam" en „Johan van Ol- denbarneveldt" repatrieerenden uit Indië in ons land verwacht. Indien de mijnen echter hun werking tegen dien tijd niet verloren hebben, zullen de sche pen naar Southampton gaan, waar de passagiers aan boord blijven tot zij op kleinere schepen kunnen worden overgebracht. Het zou n.l. een zeer groot pro bleem zijn, 4000 menschen tegelijk onder te brengen in Engeland, dat óp dit gebied niet behoorlijk geoutil leerd is. Zij zullen dus aankomen in de havens van Amsterdam en Rot terdam, waar een ontvangstorgani satie is opgezet in samenwerking met de C.B.V.O., die hen liefst denzelf den dag nog naar hun woonplaatsen zal transporteeren. Het ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft thans een finan- cieele regeling getroffen voor de re patrieerenden. Deze staat op een hoog plan, want er wordt aangeno men, dat velen zich op pensionbasis moeten instellen. De garantieregeling hieromtrent is als volgt: fl5o per gezinshoofd, f 100 voor het eerste ge zinslid van 17 jaar en ouder, 175 voor elk gezinslid boven 17 jaar en f 60 voor de jongere kinderen. Wan neer dus een weduwe hier arriveert, die de beschikking heeft over een inkomen van f 120 per maand, krijgt zij een maandelijksche toeslag van f 30. Na verloop van de 3 maanden vallen de gerepatrieerden in de so ciale regelingen, die voor de Neder- landsche same'nleving gelden. Men verwacht 10.000 repatrieeren den in December, 20.000 in Ja nuari en 20.000 in Februari. Voor het vervoer krijgt men veel hulp van de geallieerden. Er is n:l. con tact tusschen de instanties in ons land en het Engelsche Military Wartransport. 5 a 10.000 menschen uit Indië zullen naar Australië worden gebracht. De gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije vormden Woensdag op nieuw liet onderwerp van Alder man's aanklacht. Hij begon met een missive voor te lezen, waarin Seyss Inquart en Bürckel den Slowaken verzochten op 11 Maart 1939 zichzelf „onafhankelijk" te ver klaren, omdat Hitier besloten had de kwestie Tsjecho-Slowakije definitief te regelen of zich anders niet meer te bekommeren om het lot van Slo wakije. Hongarije's bedoelingen wer den onthuld door een brief aan Hitier Van „Uw toegewijden vriend" Horthy, waarin deze een grens-incident aan kondigde, dat door een onverwachte actie van grooten omvang gevolgd kon worden. Slowakije werd door Duitschland aangeraden zijn lot snel zelf in han den te nemen. De dramatische scène speelde zich in de rechtszaal opnieuw af. Nadat de Slowaaksche leiders den dag tevoren murw waren gemaakt, in welk perfide spel ook Horthy zijn deel had, legden de nazi gangsters den strop om den hals der Tsjechen, die in de rijkskan selarij werden gebrutaliseerd en aangeblaft door Hitier, Goering, Von Ribbentrop en Keitel. De regie was tot In de puntjes verzorgd, de lijfarts van Hitier was dadelijk bij de hand, toen het den ouden Hacha, die hier de ontmoeting met het noodlot beleefde, te machtig Zondag worden. 400 Nederland- sehe en Ambonneesche soldaten te Bandoeng bij de Britsche troepen ingedeeld, nadat zij een korte, maar intensieve hertraining heb ben gehad en geheel zijn uitge rust, aldus U. P. Honderden jon gens melden zich vrijwillig voor dienstneming bij de Nederland- sche troepen aan. Brigade-generaal Mac Donald heeft een delegatie van de Europeesche en Indo-Europeesche vrouwen uit Ban doeng ontvangen en medegedeeld, dat de situatie In de geheele stad verbeterd is. Verder zeide hij, dat Voor het oogenblik geen geëvacueer- den uit Midden-Java naër Bandoeng zouden worden gebracht en dat spoedig de aankomst van een groot convooi met levensmiddelen in Ban doeng verwacht wordt. „Eenige da gen geleden zag de toestand er som ber uit, doch thans ben ik hoop voller gestemd", zeide Mac Donald. „De toestand der burgers van Ban doeng zal verbeteren". Naar te Batavia verluidt, zullen de Britsche autoriteiten spoedig een convooi voorraden naar Bandoeng zenden, waarvoor de republikein- sche „regeering" vrijgeleide heeft ge geven. Waarschijnlijk zal het convooi dan ook niet beschermd worden. Hooge BTitsche officieren zeggen, da- dit de laatste proef is en de laatste kans voor de republikeinsche „re geering" zal zjjn om te toonen dat zij de bevolking in de hand heeft. Te Batavia is het Sinterklaas feest gevierd, als eerste nationale feestdag sedert de aankomst van de bezettingstroepen. Het was de eerste Sinterklaas dien de Neder- landsche en Indo-Europeesche kinderen ln 4 jaar gehad hebben De Amerikaansche Roode Kruis- pakketten arriveerden enkele da gen geleden, juist op tijd voor "distributie in de kampen, waar speciale kinderfeesten gearran geerd werden. Opnieuw heeft men bewijzen in handen gekregen voor moorden op Britsche soldaten. Gisteren werden ?e verminkte lijken van twee Britsch- Indiers, waarschijnlijk Gurkha's, op gehaald uit een kanaal in Batavia. Zij moeten reeds enkele weken ge leden vermoord zijn. werd. Bij niet-inwilliging der Duitsche eischen zouden de Duitsche troepen ter sterkte van een divisie op elk Tsjechisch bataljon enkele uren later Tsjecho-Slowakije onder den voet loopen, waarbij Goering nog een bom bardement op Praag bij tegenstand ln het vooruitzicht stelde. Om het land het allerergste te besparen heeft Hacha toen geteekend. Ook bij deze agressie, die maar een phase vertegen woordigde ln het algemeene plan, liep de machine weer gesmeerd. Dit optreden van de nazi's noemde Alderman „puren internationalen roof". BATAVIA, 6 Dec, (ANP-Aneta) In gezaghebbende kringen is men van meening, dat de resultaten van de conferentie te Singapore een der beslissende factoren zul len zijn voor 't al of niet ver vroegd vertrek van dr. Van Mook naar Nederland. In elk geval staat vast, dat daarvoor nog geen datum is bepaald. De Regeeringsvoorlichtingsdienst heeft een bericht uitgegeven, dat als volgt luidt: Ofschoon de mogelijkheid na tuurlijk bestaat, dat het noodzake lijk zal zijn voor dr. Van Mook met de Nederlandsehe regeering over den toestand te confereeren, is er toch voor dat bezoek nog geen datum vastgesteld. Welk karakter zulk een conferentie zal dragen kan niet tevoren worden gezegd, omdat de politieke toestand op dit oogen blik nog te verward is om er een duidelijk beeld van te kunnen.vor men. Een zekere mate van veilig heid wordt beschouwd als nood zakelijk, ten einde een gunstige atmosfeer te scheppen voor beter begrip en om tot overeenstemming te kunnen geraken. In de jaren vóór den oorlog heb ben wij van tijd tot tijd de noodza kelijkheid bepleit van een positieve filmkeuring, een keuring dus, die niet alleen bepaalt, welke films voor bepaalde leeftijden ongewenscht zijn, maar een keuring, die het onder scheid tusschen artistiek verantwoorde en middelmatige of minderwaardige producten accentueert. Men heeft meermalen, ook in de kringen van de filmkeuring zelf, stem men kunnen hooren, die dit stand punt aanhingen, doch tot een waarlijk effectieve beslissing is het nooit ge komen. Thans is de Centrale Com missie voor de Filmkeuring wederom, na vijf jaar gedwongen zwijgen, ge ïnstalleerd en men had mogen ver wachten, dat het algemeene verlangen naar vernieuwing ook tot de film- keurders zou doorgedrongen zijn. Dit blijkt niet het geval te zijn. Wel ontmoet men in de lange lijst der censoren enkele namen, die een goodwill vertegenwoordigen, maar zij zijn te gering in aantal om successen te kunnen garandeeren. Men heeft eenig inzicht getoond in de juist heid der desiderata ten aanzien van een positieve keuring, maar men heeft het zoo schoorvoetend gedaan, dat er weinig van te verwachten valt. Dit is heel jammer. Nu het meer dan ooit zaak is de groote distinctie te maken, nu de overheid een onge kende belangstelling in de filmcul tuur aan den dag legt, nu ook de milieu's der bioscoopbedrijven ten- denzen vertoonen in de goede, rich ting, zooals we die vroeger niet kon den waarnemen, blijft een zoo be langrijk instituut als de filmkeuring in gebreke. pet is mogelijk, dat de Centrale Commissie om zeer bepaalde niet ge noemde redenen nog geen aanleiding heeft kunnen vinden tot een andere houding over te gaan, maar indien dit het geval is, ware een ver klaring van den minister of van den voorzitter niet geheel overbodig ge weest. Misschien mocht men van een minister van Binnenlandsche Zaken, waaronder de keuring nog steeds res sorteert, zulk een verklaring niet in de eerste plaats verwachten, maar dan valt de nadruk pijnlijk op het feit, dat de filmkeuring in het geheel niet of slechts indirect het departe ment van O. K. W. raakt. In alle geval blijkt uit de constructie van de Cen trale Commissie, dat we nog even geduld moeten hebben alvorens een reeds jaren bestaand verlangen be vredigd zal worden. De eerste films over Indonesië zijn in Nederland aangekomen, meldt de Marine Voorlichtingsdienst. Zij worden opgenomen in de journaals en zullen reeds morgen worden ver toond. De marine-correspondent Wossenburgh maakte in samenwer king met den onlangs omgekomen verslaggever Beishuizen opnamen van 't vrouwenkamp Tjideng bij Ba tavia, het leven in de stad zelf, de ontvangst der vrouwen aan boord van het ss. .Plancius" en het bezoek van luitenant-admiraal Helfrich aan het schip. De laatste faze der werkzaam heden voor het dichtmaken van het gat in den dijk hij fort Rammekens op 'Walcheren. Door de sterke water stroomin gen in de laatste dagen is ech ter schade aan de dijken ver oorzaakt. (Anefo-Elzinga-P) Gisteren, den dag der officieele viering van zijn zilveren klooster- feest. was de kunsthistoricus, pa ter dr. J. Knipping O.F.M., pri vaat-docent aan de R.K. Univer siteit, het middelpunt van een pas sende huldiging. De Vermeerstraat, waarin zijn klooster te Nijmegen staat, was in vlaggentooi, want alle wijkbewoners bewonderen dezen kunstzinnigen Franciscaan, ook als hun weldoe ner uit den oorlogstijd, toen hij een der beste leiders was van de schuilkelderorganisatie tijdens de voortdurende beschieting van Nij megen voor de bevrijding. Op zijn feestdag werd hij gehul digd door den senaat der R.K. Universiteit en door vertegenwoor digers van geheel kunstlievend Nijmegen. Uit alle deelen van het land ontving hij telegrammen en gelukwenschen. Een aantal buitenlandsche ma rine-attaché's vertoeft op het oogenblik in ons land. Het gezel schap, o.w. kapt. ter zee G. Soong uit China, kapt.-lt. ter zee R. K. Andersen uit Noorwegen, de Mexi- caansche it. ter zee Iste klas A. Maranes-Ricarda en kapt. ter zee J. B. de Meester, is de gast van de Kon. Marine. Onder leiding van een Engelschen officier werden excursies gemaakt naar Walcheren en de Aalsmeersche bloemenveiling, Ambtenaren van den C.C.D. hiel den dezer dagen te Den Haag een kruideniersbediende aan, die een koffer droeg met 375 pakjes siga- rettenvloei. Na onderzoek in een per ceel aan de Lavendelstraat kwamen nog 11.415 dubbele pakjes Rizla- vloei te voorschijn. De geheele voor raad is ln beslag genomen. et verhaal van een ooggetuige over de laatste uren in Hit ler's bunker werd Woensdag door de Ameri kaansche autoriteiten vrij gegeven, na schrapping op de geheime lijst. Het verhaal was afkom stig van de vermaarde Duitsche pilote, Hanna Reitsch, die bestuurster was van het laatste vlieg tuig dat Berlijn verliet tij dens de omsingeling dooi de Russen. Het document werd offi cieel beschreven als „waar schijnlijk het nauwkeurig ste bericht, dat omtrent die laatste dagen bekend zal worden." Er blijkt uit, dat Martin Bormann, chef staf der Nazi-partij, lid van het oorlogskabinet en voortvluchtig krüjgs,gevan gene, zich tijdens de laat ste uren van Duitschlands hoofdstad, met Hitier ln een doodsverbond ver- eemigde. Het einde van Adolf Hitler grensde aan een opera-comique. Terwijl het gedonder der Russische granaten door de ondergrondsche kamers weerkaatste, hield Goeb- bels, omgeven dcor vrouw en zes kinderen, hoogdra vende toespraken. Eva Braun werd dramatisch toen het eind steeds nader kwam en Goebbels' kinde ren oen liedje zongen, ge titeld: „Oom Fuehrer" en het bovendien uitschreeuw den van pleizier omdat zij „in een kelder" waren. Te midden van dit rumoer ging Hitier te keer als een maniak, zijn vroegere me dewerkers van verraad be schuldigen en in alle ernst bevel voerend over een bereidingen en SS-wach- ten, belast met de vernie tiging der lijken, sloegen dit alles gade. In het verhaal, dat Hanna Reitsch een Amerikaansch officier vertelde, zeide zij onder meer: „Hitier kwam bin nen en zei:Hermann Goering heeft zoowel mij als zijn vaderland verra- twee dagen tevoren ver nietigd hulpleger van schimmen. Btormann zat met een wezenloos gezicht aan zijn bureau en stelde een histo risch document op over het einde van het nazi-dom. Van tijd tot tijd verhief hij zich om de andere Inwo ners van den bunker te on dervragen over de nauw keurige bewoordingen van Hitler's opmerkingen. Dit krankzinnige tafe reel der laatste uren kreeg een nog schriller aanzien door de plechti ge voorbereidingen tot zelf moorden, die onder het naderend kanongebulder werden getroffen. Hitler hield toezicht op de voor den en in den steek ge laten. Achter mijn rug is hij met den vijand in con tact gekomen. Er waren tranen in de oogen van den Führer.... zijn hoofd zonk op zijn borst, zijn gezicht was doodsbleek en zijn handen trilden he vig". Goebbels zou zich „waanzinnig kwaad heb ben gemaakt over Goe- ring's verraad" en liep als een wild dier ln den bun ker op en neer. Frau Goebbels b^ak herhaalde lijk in tranen uit en huil de jammerlijk. Eva bracht het grootste deel van den tjjd door met het oppoet sen van haar nagels en het voortdurend van Ja pon veranderen, waarbij zij steeds herhaalde: „Be ter dat 100.000 anderen sterven, dan dat hij voor Düitsehland verloren zou gaan". Het verhaal ver volgde: „Hitler's optreden en zijn lichamelijke con ditie waren tot het diep ste punt gezonkennu en dan scheeft hij nog hoop te koesteren dat ge neraal Wenck erin zou slagen door te breken. Hij sprak nauwelijks over iets anders. Hij liep maar steeds in de schuilpaats op en neer, gebarend met een stafkaart die in zijn trans- pireerende handen snel kapot ging en waarop hij een campagne voor Wenck ontwierp." De pilote gaf een beeld van Hitler, die „vrijwel als een blind£ in zijn laatste schuilplaats van den eenen muur naar den anderen snelde, zwaaiend met papieren die als bla deren in zijn nerveus- trekkende handen fladder den, of gebogen en ineen gedoken voor zijn tafel zittend als vertegenwoor diger van zijn verwenen legers." Toen hij de „laatste In structies" aan de „gehyp notiseerde" groep men schen gaf, werden er klei ne betuigingen van aan hankelijkheid vernomen, verklaarde de pilote. Toen tenslotte iedere verbin ding verbroken was, werd haar bevolen met orders voor het niet-bestaande leger van Wenck te ver trekken. Den volgenden dag werden Hitier en de an deren dood gemeld, zei de zj). Voor de periode van 9 tot en met 22 December zijn de volgende bon nen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 513. 335 tjm 341 800 gram brood. 342, 343 200 gram bloem. 344 1 rantsoen gebak. 345 70 gram beschuit. 346 400 gram suiker. 347 50 gram thee. 348, 349 250 gram margarine. 350 200 gram kaas. 351 150 gram vleesch. 352, 353 2 kg. aardappelen. B 31, B 32 400 gram brood. B 33 1 kg. aardappelen. A 34 IVz liter melk. B 34 3 liter melk. C 34 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 513. 435, 436 800 gram brood. 437, 438 200 gTam bloem. 439 250 gr. rijst of kindermeel. 440 1 rantsoen gebak. 441 70 gram beschuit. 442 500 gram suiker. 443 250 gram boter. 444 125 gram margarine. 445 200 gram kaas. 446 5 liter melk. 447 150 gram vleesch. 448 1 kg. aardappelen. D 31, D 32 400 gram brood. E 31 250 gr. rijst of kindermeel. Tabakskaarten enz. T 03 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten). V 03 100 gram choc, of suiker werken. X 03 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten). G 02 (groentekaart) periode 23 December 1945 t/m 19 Ja nuari 1946. Op deze bonnen mag eerst na Vrij dag 7 dezer 12 nur gekocht worden; op de bonnen voor melk en aardap pelen mag eerst Maandag 10 dezer worden afgeleverd. De kaas zal voor de helft in bui tenlandsche, volvette of 40 -4- kaas en voor de helft ln magere of 20 4- kaas worden geleverd. Voor de week van 16 tot en met 22 December a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruch ten, vermicelli, zuidvruchten, wasch- poeder, versnaperingen en tabak. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten al daar de bonnen 352 voor aardappe len worden ingeleverd. De bon G 02 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 15 De cember bij een handelaar ln groen te worden ingeleverd voor het be trekken van groente van 23 Decem ber t/m 19 Januari. Het is thans toegestaan den ge ringen voorraad rijstpudding in blik, die nog bij verschillende detaillis ten voorradig is, zonder bon te verkoop-en. Tijdens een afscheidsdiner van het Militair Gezag, waarbij o.m. verscheidene ministers, brig. H. P. Gardham CB.O., hoofd van de Britsche missie, col. Ira W. Black, hoofd van de Amerikaan sche missie, leden van het staf bureau, militaire commissarissen en sectiehoofden aanzaten, heeft de minister-piresident, pirof. ir. W. Schermerhom, een toespraak gehouden, waarin hij met erken telijkheid gewaagde van het werk van het M.G. in een moeilijken overgangstijd. Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis betuigde zijn dank voor de medewerking, welke hij uit alle kringen van het M.G. bij zijn werk heeft ondervonden. Het enthousias me en de toewijding, waarmede de oude garde die uit de eerste, Engelsche dagen van het M.G. zich op haar werk wierp, werkten aanstekelijk op hen, die nadien werden aangetrokken, aldus spr. Dank zij dit esprit de corps hebben wij met een niet ingespeeld team een zekere mate van succes kunnen boeken. Het MG.-experiment mag dan ook geslaagd heeten. Kol. jhr. P. J. Six, die namens alle officieren sprak, zeide tot ge neraal Kruis: „Het welslagen van het werk, dat u ondernomen hebt, is te danken aan de wijze, waarop u uw medewerkers hebt geleid en bent voorgegaan". Brig. Gardham en Col. Black tenslotte legden er in hun redevoeringen den nadruk op, dat nergens de samenwerking met de geallieerde instanties beter was dan in Nederland. De Tweede Kamer is voor Dinsdag 11 December één uur bijeengeroepte-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3